Pickett's Charge

Bend, OR
June 27, 2010

If you have questions or corrections, please email Doug Cleavenger.

Updated October 8, 2010 at 12:18 PM

Category 1 Men 10-18

Num Name Team City Time
1 200 Kendal Johnson Cyclesoles/Sagebrush Cycles Bend 1:59:15.3
2 190 Timothy Jaynes Pistis Grants Pass 2:07:21.8

Category 1 Men 19-34

Num Name Team City Time
1 279 Erik Long Cyclesoles/Sagebrush Cycles Bend 1:50:58.1
2 281 Patrick Jackson Buy Local Cycling Bend 1:54:51.0
3 188 Austin Line Sunnyside Sports Sunriver 1:54:54.3
4 174 Brian Jorgensen Bend 1:57:06.8
5 159 Ryan Evans Pistis 1:57:14.8
6 106 Shane Johnson Trinity Bikes Redmond 1:57:58.1
7 123 Roger Wimberly Pistis Central Point 2:06:41.3
8 284 Ryan Eisele www.evanplews.com/KENDAUSA Dallas 2:07:59.7
9 223 Zach Gilmour Klamath Falls 2:11:20.4
10 117 Robert DeClerk WebCyclery.com Bend 2:12:03.6
11 286 Jeremy Warnicke www.evanplews.com/KENDAUSA Grande Ronde 2:14:21.5
12 181 Chris Winans Sunnyside Sports 2:21:54.5
DNF 273 Daniel Gilmour Village Bike and Ski

Category 1 Men 35-44

Num Name Team City Time
1 229 Scott Leland Velo Reno Reno 1:49:49.4
2 118 Tim Butler Specialized River City Bicycles Portland 1:52:00.0
3 164 Chris Snyder bicycleattorney.com 1:52:20.6
4 171 David Cloninger Hutch's/ClearOne/Bend Dental 1:52:37.2
5 289 Eric Martin BendBroadband/WebCyclery.com Bend 1:54:15.2
6 209 Trevor Norland Team Dirt/Mudslinger Events Corvallis 1:57:15.8
7 131 Luke Mason Cyclesoles/Sagebrush Cycles Bend 1:57:16.5
8 237 Patrick Ramirez Sunnyside Sports Bend 2:00:23.6
9 103 William Sullivan Hammer Nutrition Lake Oswego 2:01:06.2
10 230 Joe Chaves Ashland 2:01:23.6
11 158 Joe Santos Bridgetown Velo Portland 2:04:10.0
12 288 Martin Baker bicycleattorney.com Hillsboro 2:04:54.6
13 129 Paul Sullivan Vista Ridge Velo Portland 2:06:45.0
14 274 Mark Rasmussen Capitol Subaru Cycling McMinnville 2:07:02.2
15 138 Thomas Hainisch Bend 2:07:52.8
16 125 Tom Keller Pistis Central Point 2:08:20.9
17 105 Jesse Luckett Cyclepath Racing Portland 2:10:09.5
18 148 David Prause Super Relax Concept Portland 2:14:31.5
19 287 David Baker Sunnyside Sports Bend 2:19:29.3
DNF 235 Mike Brown Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Bend
DNF 173 Mike Schindler Sunnyside Sports

Category 1 Men 45+

Num Name Team City Time
1 214 Gregg Strome Hutch's/ClearOne/Bend Dental Bend 1:50:56.7
2 152 Scott Carroll Team Dirt/Mudslinger Events Corvallis 1:56:55.4
3 232 John Mitchem Guinness Cycling Team Portland 1:58:13.9
4 270 Jeffery Otto Portland Velo Beaverton 1:59:02.4
5 186 Jim Juenger Sunnyside Sports 2:03:44.0
6 187 Dan Wolnick WebCyclery.com 2:07:05.0
7 167 Dan Packman WebCyclery.com 2:07:11.5
8 234 Johnny Vergis Cyclepath Racing Portland 2:08:59.0
9 163 Marc Fortier WebCyclery.com 2:09:33.7
10 194 Thane Jennings Sunnyside Sports Hermiston 2:20:58.0
11 151 Mark Reinecke Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 2:21:42.3

Category 1 Women

Num Name Team City Time
1 231 Shawna Palanuk Greenridge Physical Therapy Sisters 2:07:07.6
2 228 Amber Broch Velo Reno Reno 2:10:08.7
3 177 Serena Bishop Sunnyside Sports 2:10:22.1
4 165 Brooke McDermid bicycleattorney.com 2:12:03.2
5 272 Lea Julson Sunnyside Sports Bend 2:16:56.8
6 278 Elaine Bothe Sorella Forte Portland 2:34:23.2
DNF 136 Beth Kobza Boise State Cycling Club Boise

Category 2 Men 15-18

Num Name Team City Time
1 256 Colin Dunlap Bend Endurance Academy Bend 2:26:13.7
2 247 Brian Fawcett Pistis Grants Pass 2:36:34.6
DNF 119 Jack Mahler Bend

Category 2 Men 19-34

Num Name Team City Time
1 220 Aaron Edwards Bend 1:59:23.2
2 156 Stephen Fitzgerald Liberty Cycle Vancouver 2:01:10.9
3 204 Tyler Miller Bloom Racing Bend 2:04:37.0
4 122 Derek Eysenbach Lagunitas-Niner Eugene 2:06:18.2
5 236 Brent Mattison Bend 2:07:45.6
6 141 Steve Heinrichs Bend 2:09:31.5
7 254 Trevor Pratt Team Flannel Sandy 2:11:28.8
8 221 Gabriel Linn Bloom Racing Bend 2:11:42.4
9 176 James Kerr 2:17:14.4
10 227 Sean Lewis Trinity Bikes Bend 2:17:27.8
11 251 Ryan Garner H.T.F.U. Eugene 2:17:52.3
12 219 Brett Stevens Bike Newport Corvallis 2:19:48.4
13 258 Beny Ambauen 2:21:45.5
14 252 Nick Groesz XO Racing Portland 2:23:38.7
15 198 Kyle McKee Bend 2:28:23.0
16 199 Cory Tanler Trinity Bikes Redmond 2:29:47.5
17 243 Paul Smith Portland 2:30:56.3
18 203 Robert Gilbert Trinity Bikes Redmond 2:37:14.3
19 166 Steven Carlino Pistis 2:37:31.5
20 17 Gary Nagle Nevada San Jose 2:38:41.2

Category 2 Men 35-44

Num Name Team City Time
1 112 Marcus Biancucci Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Bend 2:04:03.9
2 196 Todd Randy Bend 2:06:13.7
3 149 Jeff Standish Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Gresham 2:07:43.4
4 179 Eric Birky 2:08:27.3
5 180 Matt Engel Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 2:09:42.6
6 211 Scott Brennan Bend 2:10:03.7
7 201 Jason Albert Bend 2:13:15.0
8 162 Mark Miskowier 2:15:22.8
9 111 Paul Hart Pistis Grants Pass 2:15:45.8
10 248 paul zweigart www.evanplews.com/KENDAUSA Turner 2:16:54.3
11 239 Rene Bates Team Awesome/Rebound Bend 2:17:46.9
12 216 Rob Crocker Team Portland Mercury Husum 2:18:51.7
13 143 Daniel Sprouse Cyclepath Racing Portland 2:19:03.0
14 222 Ryan Russell Russell Racing Beaverton 2:20:34.4
15 139 Erin Kelly Portland 2:22:01.7
16 115 Jason Saunders Team Dirt/Mudslinger Events Corvallis 2:22:52.2
17 208 Patrick Miller Bend 2:25:36.5
18 212 Calvin Knight Bend 2:26:20.6
19 205 Mike Petersen Buy Local Cycling Salem 2:33:17.1
20 245 Nathan Boddie Fairdinkum Portland 2:36:34.3
21 215 Sean Denney bicycleattorney.com Portland 2:48:28.5
22 161 Albion Vickery 2:57:28.0
DNF 210 Matthew Lasala Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend
DNF 218 Chad Sage Sunnyside Sports Bend
DNF 226 Shawn Logue Pistis Grants Pass
DNF 249 Stephen Porino Bend
DNF 146 T. Kenji Sugahara Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Salem
DNF 182 Ryan Altman Bend

Category 2 Men 45-54

Num Name Team City Time
1 217 Jim Miller Cyclepath Racing Portland 2:10:09.4
2 133 David Caplan WebCyclery.com Bend 2:11:02.8
3 121 joseph fricke Guinness Cycling Team Portland 2:13:12.9
4 108 Gregg Leion Mountain View Cycles Hood River 2:13:39.7
5 242 Owen Twitchell designstorm.org Redmond 2:15:54.7
6 107 Michael Mara Desert Orthopedics / Rebound Physical Therapy Bend 2:16:55.8
7 137 Rich Wolf Sunnyside Sports Bend 2:19:38.9
8 184 Jay Rathe Beaverton Bicycle Club 2:20:45.0
9 127 Eric Anderson Pacific Power Blue Sky Aloha 2:21:30.3
10 104 David Luoma Guinness Cycling Team Portland 2:24:08.1
11 155 Chuck Kenlan Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 2:27:17.2
12 132 Paul Hurlburt Pistis Grants Pass 2:29:01.0
13 225 Ken Lynn Eugene 2:33:18.3
14 147 Mark Damon Hutch's-Eugene Portland 2:33:22.9
15 154 Mike Webb Team Dirt/Mudslinger Events Florence 2:39:19.2
16 246 Marcel Russenbarger Bend 2:39:19.7
17 244 David Smith Showers Pass Portland 2:41:31.3
18 120 Hiroji McKinstry Madras 2:53:05.4
19 250 Gary Smith Aloha 3:03:08.7

Category 2 Men 55+

Num Name Team City Time
1 102 Mark Miller Pacific Power Blue Sky Corvallis 2:15:07.0
2 192 Don Leet Sunnyside Sports Bend 2:17:42.2
3 240 Rick Gregory Eugene 2:36:05.4
4 178 Tim Coffey Rapha Racing 3:43:50.8

Category 2 Women 19-33

Num Name Team City Time
1 241 Taylor Shekell Team Beer Portland 2:24:56.3
2 255 Rebecka Hartkop Veloforma Salem 2:27:26.8
3 135 Anna Saltonstall Team S+M The Dalles 2:42:04.3
4 257 Jenny Kneece Bend 2:44:25.5
5 213 Holly Clarke Salem 2:48:09.8
6 124 Britney Wimberly Pistis Central Point 3:19:55.6
DNF 128 Holly Kotsovos Tireless Velo Vancouver

Category 2 Women 35+

Num Name Team City Time
1 189 Jodi Line-Bailey Sunnyside Sports Sunriver 2:22:40.9
2 175 Pia Meurs-Gerken 2:25:27.8
3 193 Carla Pfund Hutch's/ClearOne/Bend Dental Bend 2:26:16.3
4 253 Jenny Vannoy Buy Local Cycling Salem 2:27:27.8
5 100 lisa belair Cyclepath Racing Portland 2:28:44.8
6 202 Angela Mart WebCyclery.com Bend 2:33:37.4
7 170 Karen Kenlan Sunnyside Sports 2:36:11.9
8 109 Mary Skrzynski WebCyclery.com Bend 2:36:32.5
9 153 Lorin Page Cyclesoles/Sagebrush Cycles Bend 2:38:16.6
10 206 Lynda Palubeski WebCyclery.com Bend 2:50:05.0
11 238 Lillian Schiavo Hutch's Bend Klamath Falls 3:01:36.6
DNF 197 Renee Scott Sunnyside Sports Bend

Category 3 Men 10-14

Num Name Team City Time
1 24 Gus Gyongyfalvy 1:19:31.6
2 22 Donovan Birky 1:22:19.4
3 37 Adam Oliver Hutch's-Eugene Eugene 1:22:26.4
4 39 Peyton Logue Pistis Grants Pass 1:38:27.7
5 10 Jon McCann Pistis Grants Pass 1:43:52.6
6 36 Evander Reyes Pistis Grants Pass 1:45:14.7
7 50 Alex Martin Bend 2:32:04.0
DNF 1 Alexander Bartels Bend

Category 3 Men 15-18

Num Name Team City Time
1 2 Andrew Scott 1 Error Grants Pass 1:17:45.0
2 23 Skyler Kenna 1:17:55.4
3 43 Nicholas Hannan Pistis Grants Pass 1:18:13.5
4 48 Greg Vermeer Grants Pass 1:19:31.2
5 45 Keith Fawcett Pistis Grants Pass 1:25:57.7
6 42 Trevor Elson Greenridge Physical Therapy Sisters 1:52:08.9
DNF 5 Chris Mellelo Pistis Grants Pass

Category 3 Men 19-34

Num Name Team City Time
1 38 Guy Olson 1:09:26.2
2 41 Daniel Baumann Bend 1:12:14.2
3 40 Daniel Brewster Cascade Couriers/Bend Velo Bend 1:13:03.6
4 20 Scott Collister 1:29:46.1

Category 3 Men 35-44

Num Name Team City Time
1 7 Eric Moran Team Dirt/Mudslinger Events Corvallis 1:13:39.9
2 29 Chris Chambers Bend 1:14:47.4
3 62 Brad Hackbert Bend 1:15:47.3
4 21 Jeff Evans 1:17:04.4
5 27 R Weston 1:19:50.3
6 6 Kurt Barker Bend 1:20:06.3
7 35 Fred Reyes Pistis Grants Pass 1:26:21.8
8 3 Bob Reininger Bend 1:29:30.7
9 26 Robert Jaynes Pistis Grants Pass 1:41:28.8
10 25 Brian Tompkins 2:50:37.3
DNF 34 Andrew Maddox Cycle Analysis Central Point
DNF 49 Robert McKennan Bend

Category 3 Men 45+

Num Name Team City Time
1 4 Mike Reightley 1 Error Bend 1:11:59.6
2 11 Jim Denison Seatttle 1:20:00.6
3 44 Cory Fawcett Pistis Grants Pass 1:22:23.3
4 31 Michael Dehner Portland 1:22:29.7
5 16 Jonathan Pierce Sheridan 1:29:52.4
6 33 Erik Eastland All Access Racing Bend 1:33:26.2
7 64 Jim Plank Pacific Power Blue Sky Salem 1:36:41.8
8 47 david scott Grants Pass 1:42:27.3
9 63 John Walenhorst Bend 1:46:06.7
10 32 Edward Rabin Beaverton 2:00:18.8

Category 3 Women 10-18

Num Name Team City Time
1 15 Florence Nikles Bend 1:13:49.0
2 9 Whitney Wimberly Pistis Central Point 1:57:10.5
3 51 Micaela Martin Bend 2:41:40.4

Category 3 Women 19-34

Num Name Team City Time
1 14 Ellene Smith Team Dirt/Mudslinger Events Portland 1:31:07.2
2 13 Jessica Warwick Dexter 1:40:21.4

Category 3 Women 35-44

Num Name Team City Time
1 18 Gina Miller Sunnyside Sports Bend 1:27:27.3
2 28 Carol Petersen Capitol Velo p/b Lifesource Salem 1:40:40.2
3 61 Autumn Wirth Bend 1:51:45.2
4 8 Michelle Wimberly Pistis Central Point 1:56:51.0

Category 3 Women 45+

Num Name City Time
1 30 Mallory Pierce Ashland 1:29:43.4
2 12 Bernadette Warwick Dexter 2:13:57.1

Clydesdale 210+ Men

Num Name Team City Time
1 191 Sean Kiger Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 2:29:21.1
2 275 Scott Pierce Pistis Grants Pass 2:47:21.5
3 101 Chad Hartley Hillsboro 2:47:56.5

Men Pro

Num Name Team City Time
1 233 Brig Brandt Rebound Sports Performance Lab Bend 1:44:43.6
2 168 Sloane Anderson Pro Air 1:45:49.2
3 183 Matt Russell www.evanplews.com/KENDAUSA 1:46:05.7
4 172 Bruce Rogers Hutch's/ClearOne/Bend Dental 1:53:43.1
5 283 Omer Kem Jamis Salem 1:55:45.6
6 144 James Ceccorulli Team Dirt/Mudslinger Events Portland 1:57:44.9
7 140 Bruce Cole-Baker Sunnyside Sports Bend 1:58:26.5
8 169 Damian Schmitt Sunnyside Sports 1:59:15.8
9 282 Steve Carwile Beaverton 2:18:10.6
DNF 280 Jonathan Myers Team S+M Portland
DNF 134 Chad Swanson Team S+M The Dalles

Pro Women

Num Name Time
1 285 Evelyn Dong 2:12:36.0
2 195 Laura Winberry 2:15:27.9

Singlespeed

Num Name Team City Time
1 116 Brennan Wodtli Hutch's/ClearOne/Bend Dental Bend 1:52:16.3
2 207 Tim Jones WebCyclery.com Bend 1:56:52.7
3 185 Steven Degregorio 2:00:13.3
4 277 Greg Creswick Team Dirt/Mudslinger Events Corvallis 2:01:01.1
5 271 Jake Rosenfeld 1 Error Forest Grove 2:03:43.6
6 145 Stevan Gyetvai Team Dirt/Mudslinger Events Corvallis 2:05:05.8
7 276 Christian Vedder River City Bicycles Vancouver 2:07:16.8
8 126 Wade Goff Half Fast Velo Sherwood 2:07:47.1

Tandem

Num Name Team City Time
1 224 Jay-Cooper Palubeski WebCyclery.com Bend 3:42:56