Portland Short Track Series

Portland, OR
June 3, 2013

Part of the Portland Short Track Series

If you have questions or corrections, please email Candi Murray.

Updated June 5, 2013 at 3:44 PM

Category 1 Men 19-34

Num Name Team Age City Laps
1 207 John Hartnett Soraz Racing p/b CAPA 30 Portland 9
2 201 Tyler Fought Trusty Switchblade 32 Portland 9
3 202 Christian Reed Green Submarine Records 34 Portland 9
4 208 Sean Corey Trusty Switchblade 30 Portland 9
5 203 Paolo Zanetti Filth and Fury 31 Portland 9
6 211 Nathan Gibson Trailhead Coffee Roasters 27 Portland 9
7 213 Jeremy Dunn Team Wooly Mammoth 33 Portland 8
8 200 Shawn Small Ruckus Test Team 8
9 214 Jacob Furniss Eddy Merkin 33 Portland 8
10 210 Andrew Willis Portland Bicycle Studio 31 Vancouver 8
11 212 Andrew Yeoman Trusty Switchblade 31 Portland 8
12 209 Michael Wise Dark Horse 31 Longview 8
13 204 Spencer Bushnell Therapeutic Associates PDX Cycling 32 Portland 8
14 205 Greg Adams Cyclepath Racing 34 Portland 7

Category 1 Men 35-44

Num Name Team Age City Laps
1 305 Michael Szwaya bicycleattorney.com 43 Portland 9
2 311 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 37 Portland 9
3 324 Nat Johnson Green Submarine Records 35 Portland 8
4 321 Tim Joslin 37 Portland 8
5 318 DANIEL GONZALEZ Ruckus Test Team 37 Portland 8
6 308 Tony Daversa Filth and Fury 39 Portland 8
7 316 Dave Cockburn bicycleattorney.com 40 Milwaukie 8
8 307 Brian Austin bicycleattorney.com 35 Hillsboro 8
9 313 Dan Porter Cyclepath Racing 41 Portland 8
10 323 Kale Chalmers HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 41 Tigard 8
11 310 Ted Byram bicycleattorney.com 38 Portland 8
12 303 John Gulick Green Submarine Records 37 Portland 8
13 304 Bjorn Clouten HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 43 Happy Valley 8
14 302 Brian Foresta Filth and Fury 39 Portland 8
15 300 Shane Gibson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 40 Portland 8
16 312 David Rosen Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 40 Beaverton 8
17 309 Pete Zlatnik signal cycles 42 Portland 8
18 317 Zach Jarrett 35 Portland 8
19 320 jeff turner Dallas Bike Works 43 West Linn 8
20 301 Javad Simonsen Portland Velo Racing Team 43 Milwaukie 8
21 322 Robert Christensen Team S+M 40 Portland 7
22 319 Bill Larson Cyclepath Racing 41 Portland 7
23 314 Salvatore Bondi Portland Bicycle Studio 43 Portland 7

Category 1 Men 45+

Num Name Team Age City Laps
1 411 Martin Baker Kesho Bicycles 46 Hillsboro 8
2 401 Jeff Standish Therapeutic Associates PDX Cycling 47 Gresham 8
3 408 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 48 Portland 8
4 410 Bob Jacobs bicycleattorney.com 48 Portland 8
5 406 Terry Knight 58 Vancouver 8
6 402 Todd Rosier Therapeutic Associates PDX Cycling 48 Hillsboro 8
7 400 Sean Rees Cyclepath Racing 47 Portland 8
8 409 James Jonke Oregon Bike Shop Racing Team 47 Portland 8
9 404 Anthony Ohotto Yakima Bike Vigilantes 47 Portland 8
10 412 Chauncey Curl Cyclepath Racing 52 Portland 8
11 405 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 46 Portland 8
12 414 John Droege Filth and Fury 47 Portland 8
13 403 David Saltzberg Rebound/Tireless Velo 47 Vancouver 8
14 407 Paolo Dabbeni Filth and Fury 45 Portland 8
15 413 Buzz Truitt Rebound/Tireless Velo 47 Camas 8

Category 2 Men 35-44

Num Name Team Age City Laps
1 300 Gabe Doebler 36 Tigard 6
2 327 Eric Stotts Camas Bike and Sport 41 Washougal 6
3 335 Peter Casey Athletes Lounge Cycling Team 44 Portland 6
4 301 Joe Klemmer Camas Bike and Sport 37 Washougal 6
5 340 Geoff Grummon crank 38 Portland 6
6 305 Mike Abel Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 44 Portland 6
7 342 Nathan Engkjer Rebound/Tireless Velo 39 Portland 6
8 331 Andrew Holder 6
9 302 Andy Meeks bicycleattorney.com 39 Portland 6
10 351 Danny Weikel River City Bicycles 41 Portland 6
11 318 Cesar Villanueva HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 40 Portland 6
12 346 Derek McCammon Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Happy Valley 6
13 303 Dan Anderson Rebound/Tireless Velo 40 Beaverton 6
14 310 David Hewett The Spokesmen 38 Vancouver 6
15 341 ILe Powell Team S+M 44 Portland 6
16 334 Matthew Huxley Camas Bike and Sport 41 Portland 6
17 326 chris breemer 6
18 321 Justin Acciavatti Bull Run Distilling/Team CycleOne 38 Portland 6
19 332 Terry Hamness Camas Bike and Sport 43 Washougal 6
20 322 Kirk Wong Rebound/Tireless Velo 44 Vancouver 6
21 336 Judson McCauley The Spokesmen 39 Vancouver 6
22 350 Chad Smeltzer crank 43 Portland 6
23 312 Matt Hooge 41 Portland 6
24 320 Jay Wisowaty Sprout Cycles/Lucky Lab 40 Portland 6
25 343 Todd Chance 36 Portland 6
26 307 brett boyles Therapeutic Associates PDX Cycling 43 lake oswego 6
27 348 Rick Wilks Rebound/Tireless Velo 43 Camas 6
28 339 Daniel Boatright Filth and Fury 36 Tigard 6
29 344 Todd Engblom-Stryker The Spokesmen 38 Vancouver 6
30 353 Tony de Cordoba bicycleattorney.com 39 Portland 6
31 345 Eric Aldinger Team S+M 42 Portland 6
32 309 Dave Gulick Green Submarine Records 35 Portland 6
33 352 Kerry Halligan 42 Portland 6
34 311 Ryan Paddock 39 Milwaukie 6
35 308 Sean Stroup BeerMongers Cycle Club 39 Portland 6
36 337 Matt D'Elia Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 38 Hillsboro 6
37 306 Kurt Snyder The Spokesmen 44 Vancouver 6
38 338 Abram Hernandez BeerMongers Cycle Club 37 Portland 5
39 314 Will Cortez Oregon Bike Shop Racing Team 35 Portland 5
40 316 Doug Bredall 43 Beaverton 5
41 328 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 42 Beaverton 5
42 317 Chris Nelson Green Submarine Records 38 Portland 5
43 333 Jeremy Hudson 42 Gresham 5
44 319 kyle stephens BeerMongers Cycle Club 37 Portland 5
45 329 Brian Wielenga 39 Portland 5
46 330 Scott Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab 43 Lake Oswego 5
47 325 Brandon Cornejo Portland Velo Racing Team 39 Portland 5
48 315 Brian Johnson Oregon Bike Shop Racing Team 43 Lake Oswego 5
49 313 Ben Salzberg Team Slow 42 Portland 5
50 349 Matthew Case 36 Portland 5
51 324 Mark McMurtry Bellovaci United 43 Portland 5
DNF 347 Craig Ruby Oregon Bike Shop Racing Team 43 Portland 2

Category 2 Men 45-54

Num Name Team Age City Laps
1 204 Scott Trautman Camas Bike and Sport 47 Camas 6
2 217 Tim Clark Filth and Fury 6
3 201 William Waring Camas Bike and Sport 48 Camas 6
4 205 Andy Leritz Team S+M 46 Portland 6
5 211 Scott Gerwig 45 Portland 6
6 207 David German Hammer Velo 48 Portland 6
7 231 Scott Ballard Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 47 Portland 6
8 223 Jeff Tedder Hammer Velo 53 Tigard 6
9 228 Peter Rueegger Team Mudman 45 Portland 6
10 202 Richard Rosko Hammer Velo 45 Portland 6
11 220 Jay Swavely 48 Vancouver 6
12 213 John Napier Camas Bike and Sport 52 Camas 6
13 206 Mark Emry Oregon Bike Shop Racing Team 49 Gresham 6
14 216 Jeff Steiner Showers Pass 47 Portland 6
15 215 Steve Volz Oregon Bike Shop Racing Team 52 Portland 6
16 224 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo 46 Portland 6
17 229 brad ross Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 48 Portland 5
18 227 Dennis Starkey Camas Bike and Sport 51 Vancouver 5
19 209 Ed Fischer Camas Bike and Sport 45 Camas 5
20 208 Neil Carpenter Oregon Bike Shop Racing Team 49 Portland 5
21 225 Brian Abers Bike Central 48 aloha 5
22 222 erik goodfriend Showers Pass 53 portland 5
23 210 Mark Chasse Portland Velo Racing Team 46 Portland 5
24 214 Brett Hrenko Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 47 Hillsboro 5
25 200 Edward Knight Camas Bike and Sport 45 Battle Ground 5
26 230 Chris DiStefano 45 Portland 5
27 226 Roger Joys Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 52 Portland 5
28 219 David English Filth and Fury 51 Portland 5
29 221 Tim Schoonmaker 5
DNF 218 Wayne Nussbaum 50 Happy Valley 4

Category 2 Men 55+

Num Name Team Age City Laps Notes
1 808 Jay Rathe Beaverton Bicycle Club 57 Portland 6
2 805 jim fox bicycleattorney.com 55 Portland 6
3 800 Russell Speirn Portland Velo Racing Team 67 Wilsonville 5
4 801 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing Team 57 Tigard 5
5 806 Malcolm Johnson Portland Velo Racing Team 65 Portland 5
6 819 Bob Dougherty 5
7 803 Ron Strasser Team S+M 64 Portland 5
8 802 David Gratke Showers Pass 55 Portland 5
9 862 Jeff Hollister 5 wrong number for category
10 872 Larry Strykes The Spokesmen 5 wrong number for category
11 809 Gil Ormerod Team S+M 60 Portland 5
12 804 Einar Traa Portland Velo Racing Team 70 Portland 4

Category 2 Men U35

Num Name Team Age City Laps
1 8 David Sterry Green Submarine Records 30 Portland 6
2 21 Jake Szymanski Freewheel Bike 25 Portland 6
3 12 Zach Vergillo Camas Bike and Sport 19 Camas 6
4 11 Jordan Norris Joe Bike 34 Portland 6
5 2 Bill Klingler BeerMongers Cycle Club 35 Portland 6
6 1 Billy Waring Camas Bike and Sport 18 Camas 6
7 19 mike tomlinson 31 Hillsboro 6
8 9 Mark Holden Oregon Bike Shop Racing Team 30 Portland 6
9 15 John Ayres 28 Portland 6
10 7 Justin Brauner BeerMongers Cycle Club 25 Portland 6
11 3 Jonathan Perlman Filth and Fury 31 Portland 6
12 17 Michael Zaccaro Soraz Racing p/b CAPA 32 Portland 6
13 22 Jack Olson Fat Cobra Video 30 Portland 6
14 18 Daniel Evans Ruckus Test Team 28 Portland 6
15 14 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 14 Washougal 6
16 20 Nathan R Frechen BriHOP Cycling 30 Portland 6
17 6 Hans Nussbaum 21 Happy Valley 5
18 16 Isaac Frost Green Submarine Records 34 Portland 5
19 13 Paul Johnson 25 Portland 5
20 10 Aneel Nath 34 Portland 5

Category 2 Women 35-44

Num Name Team Age City Laps
1 408 Beth Burns Dark Horse 41 Portland 5
2 407 Lindsay Kandra West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 36 Portland 5
3 411 Marie Klemmer Camas Bike and Sport 36 Washougal 5
4 400 Sarah Eustis bicycleattorney.com 40 Portland 5
5 412 Suzy Renn Team Slow 44 Portland 5
6 404 Cara VanGorder Lasof Trusty Switchblade 5
7 409 Erika Miranda Trusty Switchblade 38 Portland 5
8 402 Cammia Kalimanis 35 Kalama 4
9 406 Becky Rice Team Lazy Tarantulas 37 Portland 4
10 410 Shawn Postera Lucky Lab 39 Portland 4
11 401 Shawna Whitton BeerMongers Cycle Club 43 Fairview 4

Category 2 Women 45+

Num Name Team Age City Laps
1 500 Maggie Rising Team Dirt 50 Lake Oswego 5
2 502 Linda Caporicci Oregon Bike Shop Racing Team 46 Gresham 5
3 506 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo 51 Camas 5
4 501 Pam Reid Team Rose City 56 Portland 5
5 505 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 57 Portland 5
6 503 Jan Moss Therapeutic Associates PDX Cycling 52 Portland 5
7 504 Renata Hahn Team Rose City 53 Portland 4

Category 2 Women U35

Num Name Team Age City Laps
1 316 Adele Mery Rebound/Tireless Velo 26 Portland 5
2 313 Susannah Hart Hapi-Go! 16 Washougal 5
3 315 Jennifer Pereau River City Bicycles Women's Team 34 Portland 5
4 309 Beth Flanagan Team S&M/Les Femmes de S&M Portland 5
5 301 Kristina Nash Metropolis Cycle Repair 31 Portland 5
6 308 Ellene Smith bicycleattorney.com 33 Portland 5
7 304 Emily Boscacci Oregon Bike Shop Racing Team 28 Portland 5
8 302 hannah moore Green Submarine Records 30 Portland 5
9 300 Allison Medellin Hammer Velo 34 Portland 5
10 305 Kristin Bott Team Slow 32 Portland 5
11 310 Marie Major Rebound/Tireless Velo 31 Vancouver 5
12 306 MICHELLE KUNEC-NORTH Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 31 Portland 5
13 314 Melissa Sher Trail Head Cycles 27 Portland 5
14 311 Erin Chipps Green Submarine Records 33 Portland 4
15 303 Jericho Winter BeerMongers Cycle Club 28 Portland 4
16 312 Cecily Norris Joe Bike 32 Portland 4

Category 3 Men 10-14

Num Name Team Age City Laps
1 310 Keelan Ontiveros West End Bikes/Specialized 13 Portland 5
2 302 Owen Szwaya bicycleattorney.com 13 Portland 4
3 304 Isamu Richmond West End Bikes/Specialized 13 Portland 4
4 313 Nathanael Hart 11 4
5 303 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 10 Portland 4
6 307 Griffin Heredia 13 4
7 309 Evan Mobley Camas Bike and Sport 14 Vancouver 4
8 301 Zach Durst 15 Oregon City 4
9 312 Elijah Parker The Spokesmen 13 Portland 4
10 314 Zachary Murphy 11 Portland 4
11 306 Gabriel Boatright 12 Tigard 3
12 311 Rylan Boyles 10 Lake Oswego 3
13 308 Ben Hunt 13 Camas 3

Category 3 Men 15-18

Num Name Team Age City Laps
1 402 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club 15 Tigard 5
2 407 Elkin Parker Super Relax Concept 15 Hood River 5
3 400 Nick Bacon Camas Bike and Sport 18 Camas 5
4 405 Brady Stotts Camas Bike and Sport 15 Washougal 5
5 401 John Bacon 15 Camas 4
6 403 Nickolas Napier 4
7 410 Kyle Huter Phoenix Pro Cycles 15 Portland 4
8 409 Gabriel Heredia 18 Camas 4
9 408 Zach Durst 15 Oregon City 4
10 406 Luke Vergillo 16 3

Category 3 Men 19-44

Num Name Team Age City Laps
1 25 Shane Parker The Spokesmen 35 Battleground 5
2 23 Ken Hahn 5
3 22 Sean A Carline 35 5
4 4 Jeff Smith 5
5 17 Daniel Esterling Green Submarine Records 34 Portland 5
6 37 Brent Sherry Human Powered 37 Portland 5
7 34 Chris Blem Team Lazy Tarantulas 5
8 2 Julian Lawrence 35 Portland 5
9 20 Rick Jones 42 5
10 14 Dylan Cernitz Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 38 Oregon City 5
11 29 Ryan Morgan Trailhead Coffee Roasters 39 Portland 5
12 24 Andrew Smith Trailhead Coffee Roasters 31 Portland 5
13 16 Randy Frost Camas Bike and Sport 40 Camas 5
14 28 John Stewart The Spokesmen 31 Vancouver 5
15 5 Tim Kalimanis 33 Kalama 5
16 27 Sean Graham Swift Cycling Club 37 Portland 5
17 13 Ryan Morrisey The Spokesmen 37 Vancouver 5
18 31 Raymond Egan The Spokesmen 37 West Linn 5
19 12 eric sorenson 5
20 6 Andrew Kreps To the moon 37 Portland 5
21 11 Adam Keir 37 Vancouver 5
22 36 Mike Hon 40 Portland 5
23 33 Geraldo Perez 30 Lake Oswego 5
24 9 Matt Haughey Buy Local Cycling 41 McMinnvile 4
25 3 DAVID RICK 44 PORTLAND 4
26 32 Brian Sisk 42 4
27 1 Brad Alderman 33 Tigard 4
28 35 Ian Green 36 Portland 4
29 38 Matt Kelly 39 Portland 4
30 30 Chris Ellsworth 4
31 10 rudy vega Camas Bike and Sport 36 Portland 4
32 19 Ryan Heredia 23 Washougal 4
33 21 Ryan McIntyre 36 Portland 4
34 26 Tyse van Luik 33 3
DNF 18 Brett McCuen 44 Vancouver 2

Category 3 Men 45+

Num Name Team Age City Laps
1 861 Tracy Marks na 58 Portland 5
2 858 David Phillips Camas Bike and Sport 5
3 859 Thomas Royce The Spokesmen 45 Ridgefield 5
4 868 Benjamin Joy 50 Portland 5
5 853 Jim Lofthus 49 Portland 5
6 850 Robert Stefanowicz 46 Portland 5
7 857 Mark Bothe 48 Portland 5
8 855 Marcelo Heredia Camas Bike and Sport 46 Portland 5
9 867 Dylan McNamee 47 Portland 4
10 856 Mark Mandigo 45 Portland 4
11 865 Keith Wolff 48 Portland 4
12 870 Sam Ford 49 4
13 851 Tony Bacon Camas Bike and Sport 56 Camas 4
14 860 Mark Castle Portland Velo Racing Team 49 Portland 4
15 864 Ken Pliska Oregon BMX - Factory Supercross 47 Portland 4
16 871 John Degenhardt 4
17 866 Mark Person 4
18 863 Mark Newberry 56 Vancouver 4
19 862 Jeff Hollister 55 Portland 3
20 869 Tom Floyd 50 Portland 3
DNF 852 Sid Healey 55 Portland 2

Category 3 Women 10-14

Num Name Team Age City Laps
1 501 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club 12 Tigard 4
2 505 Aunika Miranda Trusty Switchblade 13 Portland 3
3 502 Olivia Hewett The Spokesmen 13 Vancouver 3
4 507 Grace Vickers PDX Devo Junior Cycling 11 Forest Grove 3
5 506 Anna Saltzberg Rebound/Tireless Velo 10 Vancouver 3
6 504 Katie Castle Portland Velo Racing Team 12 Portland 3
7 503 Emma Royce The Spokesmen 12 Ridgefield 3

Category 3 Women 19+

Num Name Team Age City Laps
1 249 Annie Nielsen 32 Milwaukie 5
2 248 Caroline Gentry 40 Portland 5
3 231 Sandy Nguyen Green Submarine Records 28 Portland 4
4 236 Kendra Seniow 26 Portland 4
5 243 Paige Huggins Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 30 Portland 4
6 240 Stephanie Hahn Stumptown Cycling Club 33 Portland 4
7 230 Melissa Thomsen Camas Bike and Sport 37 Portland 4
8 237 Traci D'Elia Sweetpea Ladies Auxiliary 39 Hillsboro 4
9 246 Nita Galambos Oregon Bike Shop Racing Team 32 Portland 4
10 251 Kate Ayres 28 Portland 4
11 242 Sherry Schwenderlauf Sweetpea Ladies Auxiliary 39 Portland 4
12 254 Jessi Fredrich Trusty Switchblade 32 Portland 4
13 245 Sierra Reid Westview High School Cyclocats 20 Portland 4
14 235 Laura Davies Athletes Lounge Cycling Team 42 Portland 4
15 232 Stephanie Stauber BeerMongers Cycle Club 32 Portland 4
16 239 Traci Smolen 46 Portland 4
17 253 Courtney Stella 4
18 252 Julie Ann Smith Trailhead Coffee Roasters 45 Happy Valley 4
19 244 Amy Seymour Trusty Switchblade 39 Portland 4
20 238 MM Jenkins 52 Portland 4
21 233 Gina Williams Camas Bike and Sport 45 Lake Oswego 3
22 247 Rose-Ann Stark Sprout Cycles/Lucky Lab 45 Lake Oswego 3
23 241 Becca Smith-Morgan 35 Portland 3
24 234 Naomi Nussbaum 23 happy Valley 3

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps
1 512 Tim Schauer West End Bikes/Specialized 45 Camas 6
2 518 Shane Parker The Spokesmen 36 Battle Ground 6
3 507 Dave Webb Camas Bike and Sport 50 CAMAS 6
4 513 Sean McGhee Team Lazy Tarantulas 29 Beaverton 6
5 504 Jon Coney 43 Portland 5
6 503 Jon Pearson Therapeutic Associates PDX Cycling 47 portland 5
7 516 Bryan Smith Hammer Velo 41 Portland 5
8 501 Michael Clark MX3L/Hapi-Go! 44 Portland 5
9 506 Wayne Nussbaum 50 Happy Valley 5
10 510 Tim Dorman Camas Bike and Sport 53 Vancouver 5
11 517 Joe Kim Camas Bike and Sport 36 Washougal 5
12 508 Joe Leineweber Ironclad/Yakima 33 Portland 5
13 500 Mike Reddig Camas Bike and Sport 42 Camas 5
14 514 Dave Wrast The Spokesmen 44 Vancouver 5
DNF 502 DAVID RICK 44 PORTLAND 4

Elite Men

Num Name Team Age City Laps
1 3 James Ceccorulli Bike Gallery - Bontrager Trek 26 Portland 9
2 1 Shannon Skerritt Corsa Concepts Cycling Team 42 Portland 9
3 15 Jeremy Russell bicycleattorney.com 31 Portland 9
4 2 Josh Kelley 9
5 12 John McCaffrey Kesho Bicycles 48 Portland 9
6 4 Joe Santos Cyclepath Racing 41 Portland 9
7 11 Doug Wilmes Portland Bicycle Studio 33 Portland 9
8 13 Tim Butler Evolution Racing Team/River City Bicycles 47 Portland 9
9 5 Chris Johnston bicycleattorney.com 28 Portland 9
10 10 Jesse Luckett Cyclepath Racing 41 portland 9
11 8 Dave Condon Trusty Switchblade 37 Wilsonville 9
12 6 Daniel Sprouse Cyclepath Racing 46 Portland 9
13 17 Ryan Weaver Rapha/River City Bicycles 36 Portland 9
14 21 Dan Watson Gentle Lovers 9
15 16 Erol Chandler Portland Bicycle Studio 28 Portland 8
16 9 nick gibson Shimano 34 Portland 8

Elite/Category 1 Women

Num Name Team Age City Laps
1 114 Sue Butler River City Bicycles Women's Team 42 Portland 8
2 100 Beth Ann Orton Team S+M 32 Portland 8
3 113 julie krasniak Rapha Focus 25 Portland 8
4 101 Laura Trace Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 47 Portland 8
5 105 Elaine Bothe Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 48 Portland 8
6 104 Susan Sherman Showers Pass 44 Portland 7
7 109 Joy Armagost Fat Cobra Video 35 Portland 7
8 107 Bre Rue Planet X p/b On One 41 Portland 7
9 108 Marila Alvares signal cycles/Bike Gallery 42 Portland 7
10 106 Kristin Wille Ruckus Test Team 30 Portland 7
11 111 Stephanie Chase Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 32 Portland 7
12 112 Jen Powell IRA Ryan Cycles Cross Team 35 Portland 7
13 103 Mielle Blomberg Team S+M 42 Portland 7
14 110 Sharon Hart Hapi-Go! 18 Washougal 7

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps
1 6 Joe Santos Cyclepath Racing 41 Portland 6
2 13 Ryan Weaver Rapha/River City Bicycles 36 Portland 6
3 15 Scott Barker 44 Portland 6
4 4 Nat Johnson Green Submarine Records 35 Portland 6
5 11 Spencer Bushnell Therapeutic Associates PDX Cycling 32 Portland 6
6 37 Leland Gilmore Rapha/River City Bicycles 30 Portland 6
7 43 Jesse Luckett Cyclepath Racing 41 portland 6
8 9 Michael Szwaya bicycleattorney.com 43 Portland 6
9 41 nick gibson Shimano 34 Portland 6
10 20 Cameron Vander Stoep Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 40 Milwaukie 6
11 25 Dan Porter Cyclepath Racing 41 Portland 6
12 30 James Jonke Oregon Bike Shop Racing Team 47 Portland 6
13 8 John Gulick Green Submarine Records 37 Portland 6
14 2 Sean Rees Cyclepath Racing 47 Portland 6
15 38 Chauncey Curl Cyclepath Racing 52 Portland 6
16 26 Sean Vergillo Camas Bike and Sport 43 camas 6
17 21 Pete Zlatnik signal cycles 42 Portland 6
18 7 David Hewett The Spokesmen 38 Vancouver 6
19 16 Greg Adams Cyclepath Racing 34 Portland 6
20 17 Steven Thorne 6
21 31 David Bisers Oregon Bike Shop Racing Team 33 Portland 6
22 10 Aaron Lee Staccato Gelato/Bartonpdx.com 38 Portland 6
23 33 Todd Sexton Guinness Cycling Team 43 Portland 6
24 28 Tyson Hart Filth and Fury 39 Portland 6
25 36 Dominic Gerbo Staccato Gelato/Bartonpdx.com 43 Portland 6
26 39 Andrew Branaum 33 Portland 6
27 23 Tony Pereira 6
28 5 6
29 40 Dan Cheever Evil 45 Portland 6
30 3 Michael Clark MX3L/Hapi-Go! 44 Portland 5
31 34 Thomas Schoenborn Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 39 Portland 5
32 18 Ron Strasser Team S+M 64 Portland 5
33 42 Barrett Reiner 29 Portland 5
DNF 29 Matt Savage Trusty Switchblade 37 Portland 5
DNF 32 Todd Chance 36 Portland 4
DNF 35 Wally Hockman WebCyclery.com 36 Salem 4
DNF 22 Darrin Joos 37 Portland 2