Portland Short Track Series

Portland, OR
July 29, 2013

Part of the Portland Short Track Series

If you have questions or corrections, please email Candi Murray.

Updated July 30, 2013 at 12:18 PM

Cat 1 Men 19-34

Num Name Team Age City Laps
1 225 Tim Goodall Islabikes 26 Portland 7
2 204 Spencer Bushnell Therapeutic Associates PDX Cycling 32 Portland 7
3 211 Nathan Gibson Trailhead Coffee Roasters 27 Portland 7
4 232 Travis Monroe 7
5 236 7
6 201 Tyler Fought Trusty Switchblade 32 Portland 7
7 203 Paolo Zanetti Filth and Fury 31 Portland 7
8 226 David Boerner Ruckus Test Team 32 Portland 7
9 207 Shawn Small Ruckus Test Team 29 Portland 7
10 227 Daniel MacNaughton Cyclepath Racing 23 Portland 7
11 202 Christian Reed Green Submarine Records 34 Portland 7
12 233 Paul Johnson Ruckus Test Team 25 Portland 7
13 205 Greg Adams Cyclepath Racing 34 Portland 7
14 212 Andrew Yeoman Trusty Switchblade 31 Portland 7
15 220 Ian Mastenbrook Reall Racing 19 Milwaukie 7
16 217 Dave Messenheimer Green Submarine Records 33 Portland 6
17 206 Brian Tobin Team Lazy Tarantulas 30 Portland 6

Cat 1 Men 35-44

Num Name Team Age City Laps
1 334 Tim Joslin Cyclepath Racing 37 Portland 7
2 305 Michael Szwaya bicycleattorney.com 43 Portland 7
3 308 Tony Daversa Filth and Fury 39 Portland 7
4 302 Brian Foresta Filth and Fury 39 Portland 7
5 318 DANIEL GONZALEZ Ruckus Test Team 37 Portland 7
6 303 John Gulick Green Submarine Records 37 Portland 7
7 337 Grant Folske Cyclepath Racing Lake Oswego 7
8 313 Dan Porter Cyclepath Racing 41 Portland 7
9 325 Josh Armagost Green Submarine Records 41 Portland 7
10 311 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 37 Portland 7
11 307 Brian Austin bicycleattorney.com 35 Hillsboro 7
12 309 Pete Zlatnik signal cycles 42 Portland 7
13 312 David Rosen Sage Cycles Racing 40 Beaverton 7
14 338 Jesse Lea Cyclepath Racing 40 Portland 7
15 326 Shannon Boroff bicycleattorney.com 38 Portland 7
16 301 Javad Simonsen Portland Velo Racing Team 43 Milwaukie 6
17 304 Bjorn Clouten HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 43 Happy Valley 6

Cat 1 Men 45+

Num Name Team Age City Laps
1 422 Bob Jacobs bicycleattorney.com 48 Portland 7
2 406 Terry Knight 58 Vancouver 7
3 416 John Bravard Cyclepath Racing 45 Portland 7
4 407 Paolo Dabbeni Filth and Fury 45 Portland 7
5 404 Anthony Ohotto Yakima Bike Vigilantes 47 Portland 7
6 412 Chauncey Curl Cyclepath Racing 52 Portland 7
7 400 Sean Rees Cyclepath Racing 47 Portland 7
8 408 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 48 Portland 7
9 405 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 46 Portland 6
10 403 David Saltzberg Rebound/Tireless Velo 47 Vancouver 6
11 413 Buzz Truitt Rebound/Tireless Velo 47 Camas 6
12 421 Joe Hamilton 57 Vancouver 6
13 409 James Jonke Oregon Bike Shop Racing Team 47 Portland 6

Cat 2 Men 35-44

Num Name Team Age City Laps
1 327 Eric Stotts Camas Bike and Sport 41 Washougal 6
2 323 Sterling Sobczak 38 Vancouver 6
3 331 Andrew Holder 41 Portland 6
4 300 Gabe Doebler 36 Tigard 6
5 361 Curtis Loeb Hammer Velo 39 Portland 6
6 302 Andy Meeks bicycleattorney.com 39 Portland 6
7 347 Craig Ruby Oregon Bike Shop Racing Team 43 Portland 6
8 318 Cesar Villanueva HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 40 Portland 6
9 334 Matthew Huxley Camas Bike and Sport 41 Portland 6
10 379 Peter Blenkiron bicycleattorney.com 36 Portland 6
11 335 Peter Casey Athletes Lounge Cycling Team 44 Portland 6
12 312 Matt Hooge 41 Portland 6
13 301 Joe Klemmer Camas Bike and Sport 37 Washougal 6
14 368 Ken Hahn 39 Portland 6
15 401 Cort Buchholz HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 36 Lake Oswego 6
16 342 Nathan Engkjer Rebound/Tireless Velo 39 Portland 6
17 332 Terry Hamness Camas Bike and Sport 43 Washougal 6
18 373 Raymond Crepeau Trailhead Coffee Roasters 41 Portland 6
19 310 David Hewett The Spokesmen 38 Vancouver 6
20 352 Kerry Halligan 42 Portland 6
21 386 Daniel Boatright Filth and Fury 36 Tigard 6
22 306 Kurt Snyder The Spokesmen 44 Vancouver 6
23 309 Dave Gulick Green Submarine Records 35 Portland 6
24 357 douglas sproston Trusty Switchblade 35 Portland 6
25 304 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 39 Portland 6
26 317 Chris Nelson Green Submarine Records 38 Portland 6
27 308 Sean Stroup BeerMongers Cycle Club 39 Portland 6
28 338 Abram Hernandez BeerMongers Cycle Club 37 Portland 6
29 359 Sean A Carline Zing3 35 Beavercreek 6
30 351 Danny Weikel River City Bicycles 41 Portland 6
31 389 Terry Campbell BeerMongers Cycle Club 39 Portland 6
32 328 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 42 Beaverton 6
33 387 Jeremy Teveliet Bitter Mechanics 35 Portland 6
34 400 Khari Gates Skullcandy 42 Portland 6
35 394 Jon Coney 43 Portland 6
36 311 Ryan Paddock 39 Milwaukie 6
37 398 David Rasca Buy Local Cycling 6
38 345 Eric Aldinger Team S+M 42 Portland 6
39 393 Steve Popp Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 40 portland 6
40 329 Brian Wielenga BeerMongers Cycle Club 39 Portland 6
41 326 chris breemer 44 Portland 6
42 395 Jeremiah Williams Trusty Switchblade 36 salem 6
43 378 Thomas Schoenborn Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 39 Portland 6
44 333 Jeremy Hudson 42 Gresham 6
45 314 Will Cortez Oregon Bike Shop Racing Team 35 Portland 5
46 349 Matthew Case 36 Portland 5
47 365 Paul Souders Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 42 Portland 5
48 363 Jerod Cottrill Rebound/Tireless Velo 40 Portland 5
49 399 Nick Hodson Team Lazy Tarantulas 40 Portland 5
50 319 kyle stephens BeerMongers Cycle Club 37 Portland 5
51 396 Sean Kellogg Ruckus Test Team 36 Salem 5
52 315 Brian Johnson Oregon Bike Shop Racing Team 43 Lake Oswego 5
53 397 Todd Burnette Trailhead Coffee Roasters 37 Portland 5
54 377 Adam Gomez 37 Newberg 5
55 313 Ben Salzberg Team Slow 42 Portland 3
DNF 384 Scott Willson Gentle Lovers 43 Portland 3
DNF 392 Sean Graham Swift Cycling Club 37 Portland 2

Cat 2 Men 45-54

Num Name Team Age City Laps
1 201 William Waring Camas Bike and Sport 48 Camas 6
2 204 Scott Trautman Camas Bike and Sport 47 Camas 6
3 206 Mark Emry Oregon Bike Shop Racing Team 49 Gresham 6
4 207 David German Hammer Velo 48 Portland 6
5 223 Jeff Tedder Hammer Velo 53 Tigard 6
6 227 Dennis Starkey Camas Bike and Sport 51 Vancouver 6
7 238 Mike Murphy Lynskey/CCR 47 Portland 6
8 213 John Napier Camas Bike and Sport 52 Camas 6
9 224 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo 46 Portland 6
10 216 Jeff Steiner Showers Pass 47 Portland 6
11 254 Scott Gerwig 45 Portland 6
12 237 Rob Russell SWEAT360 47 Hillsboro 6
13 253 Jon Gove 50 Portland 6
14 241 Eric Wilson 49 Portland 6
15 208 Neil Carpenter Oregon Bike Shop Racing Team 49 Portland 6
16 232 Thomas Royce The Spokesmen 45 Ridgefield 6
17 259 David Miller Team Rose City 52 Austin 5
18 215 Steve Volz Oregon Bike Shop Racing Team 52 Portland 5
19 243 Doug Brecht crank 49 Portland 5
20 212 Charles Barrett 46 Portland 5
21 219 David English Filth and Fury 51 Portland 5
22 214 Brett Hrenko Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 47 Hillsboro 5
23 239 Tim Goss Rebound/Tireless Velo 47 Camas 5
24 245 jeff stob 54 Vancouver 5
25 222 erik goodfriend Showers Pass 53 portland 5
26 235 Alan Reaume 49 Portland 5
27 246 Mitch Yoder Rebound/Tireless Velo 50 Portland 5
28 252 Kyle Ranson Showers Pass 51 Portland 5
29 200 Edward Knight Camas Bike and Sport 45 Battle Ground 5
30 260 Tom Hill Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 50 PORTLAND 5
31 210 Mark Chasse Portland Velo Racing Team 46 Portland 5
32 258 Hugh Davis 5
33 257 Russell Gober Showers Pass 47 Forest Grove 5
DNF 218 Wayne Nussbaum 50 Happy Valley 3

Cat 2 Men 55+

Num Name Team Age City Laps
1 825 Joe Hamilton 57 Vancouver 6
2 805 jim fox bicycleattorney.com 55 Portland 6
3 827 Dave Klug Team Rose City 60 Beaverton 6
4 824 Tracy Marks na 58 Portland 6
5 800 Russell Speirn Portland Velo Racing Team 67 Wilsonville 6
6 802 David Gratke Showers Pass 55 Portland 5
7 804 Einar Traa Portland Velo Racing Team 70 Portland 4
8 830 Bill Alsup 59 Beaverton 4

Cat 2 Men U35

Num Name Team Age City Laps
1 5 Sam Conklin 22 Lake Oswego 6
2 33 David Burke Trailhead Coffee Roasters 32 Portland 6
3 82 Kevin Bernstein Willamette University Cycling Team 22 Salt Lake City 6
4 32 Jerome Leedy Soraz Racing p/b CAPA 31 Battle Ground 6
5 7 Justin Brauner BeerMongers Cycle Club 25 Portland 6
6 84 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club 15 Tigard 6
7 15 John Ayres 28 Portland 6
8 37 Daniel Carter 32 Portland 6
9 26 Jonathan Kuipers Team S+M 27 Portland 6
10 44 Preston Covey Ruckus Test Team 33 Portland 6
11 17 Michael Zaccaro Soraz Racing p/b CAPA 32 Portland 6
12 79 Erik Hahn Beaverton Bicycle Club 17 Portland 6
13 77 Andrew Smith Trailhead Coffee Roasters 31 Portland 6
14 25 Scott Zenier 27 Portland 6
15 16 Isaac Frost Green Submarine Records 34 Portland 6
16 6 Hans Nussbaum 21 Happy Valley 6
17 81 Robert McCarthy 33 Portland 6
18 85 Barrett Reiner 29 Portland 6
19 14 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 14 Washougal 5
20 83 Kirk Paulsen Team Slow 29 Portland 5
21 4 Jon DeLeonardo Hammer Velo 33 Portland 5
22 39 Todd Foreman-Kinder Showers Pass 27 Portland 4

Cat 2 Women 35-44

Num Name Team Age City Laps
1 407 Lindsay Kandra West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 36 Portland 5
2 422 Virginie Calme Cyclepath Racing 43 Portland 5
3 411 Marie Klemmer Camas Bike and Sport 36 Washougal 5
4 415 Dawn Stob Rebound/Tireless Velo 45 Vancouver 5
5 419 Shetha Nolke Sweetpea Ladies Auxiliary 38 Portland 5
6 414 Caroline Gentry 40 Portland 5
7 404 Cara VanGorder Lasof Trusty Switchblade 44 Portland 5
8 416 maureen powell 41 silverton 5
9 400 Sarah Eustis bicycleattorney.com 40 Portland 5
10 412 Suzy Renn Team Slow 44 Portland 5
11 426 Emily Goodman Sweetpea Ladies Auxiliary 37 Portland 5
12 424 Erika Miranda Trusty Switchblade 38 Portland 5
13 410 Shawn Postera Lucky Lab 39 Portland 5
14 402 Cammia Kalimanis 35 Kalama 5
15 405 Bernadette Estrada Dark Horse 42 Portland 5
16 425 Katy Pranian Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 39 Portland 5
17 401 Shawna Whitton BeerMongers Cycle Club 43 Fairview 5
18 406 Becky Rice Team Lazy Tarantulas 37 Portland 4
19 417 Melanie Norris Cyclemeisters/Bow Cycle 42 Kalama 4
20 427 Martina Ralle Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 48 Portland 4

Cat 2 Women 45+

Num Name Team Age City Laps
1 500 Maggie Rising Team Dirt 50 Lake Oswego 5
2 501 Pam Reid Team Rose City 56 Portland 5
3 502 Linda Caporicci Oregon Bike Shop Racing Team 46 Gresham 5
4 509 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo 51 Camas 5
5 514 Rhonda Morin Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 47 Gresham 5
6 513 Susan Moote RAO/Imperial River Racing 50 Portland 5
7 505 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 57 Portland 5
8 511 Darien Curl 45 Portland 5
9 503 Jan Moss Therapeutic Associates PDX Cycling 52 Portland 5
10 516 Brigitte Trace 45 Denver 5
11 504 Renata Hahn Team Rose City 53 Portland 5
12 517 Angela Horton Gapay Hammer Velo 47 Cornelius 4
13 515 Susan Post Rose City Bicycles 60 Portland 4
DNF 508 Christie Scheer Team Rose City 49 Portland 4

Cat 2 Women U35

Num Name Team Age City Laps
1 337 Sarah Brown Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 29 Portland 5
2 313 Susannah Hart Hapi-Go! 16 Washougal 5
3 308 Ellene Smith bicycleattorney.com 33 Portland 5
4 309 Beth Flanagan La Femmes S&M 37 Portland 5
5 300 Allison Medellin Hammer Velo 34 Portland 5
6 320 Stephanie Hahn HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 33 Portland 5
7 302 hannah moore Green Submarine Records 30 Portland 5
8 319 Starr Walker GPM Sport 28 Portland 5
9 335 Kendra Seniow 26 Portland 5
10 328 Sandy Nguyen Green Submarine Records 28 Portland 5
11 324 Cristina Mihaescu Ironclad/Yakima 34 Portland 5
12 305 Kristin Bott Team Slow 32 Portland 5
13 322 Erinne Goodell Team Slow 33 Portland 5
14 306 MICHELLE KUNEC-NORTH Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 31 Portland 5
15 329 Kate Ayres 28 Portland 5
16 303 Jericho Winter BeerMongers Cycle Club 28 Portland 5
17 338 PJ Houser Ruckus Test Team 30 Portland 5
18 341 Courtney Stella GPM Sports 30 Portland 5
19 340 Melissa Cate 5
20 339 Stephanie Stauber BeerMongers Cycle Club 32 Portland 4
DNF 307 Jennifer Haliewicz Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 25 Portland 2

Cat 3 Men 10-14

Num Name Team Age City Laps
1 300 Linus Clark Hapi-Go!/PDX Mud Warriors 14 Portland 4
2 304 Isamu Richmond West End Bikes/Specialized 13 Portland 4
3 302 Owen Szwaya bicycleattorney.com 13 Portland 4
4 337 Nathanael Hart Hapi-Go! 11 Washougal 3
5 303 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 10 Portland 3
6 333 Kyler Ervin Beaverton Bicycle Club 13 Gaston 3
7 306 Gabriel Boatright 12 Tigard 3
8 340 Andrew Nolke 10 Portland 3
9 344 Eric Brecht crank 13 Portland 3
10 341 William Hummels Vancouver Composite 14 Woodland 3

Cat 3 Men 15-18

Num Name Team Category Raced Age City Laps
1 407 Elkin Parker Super Relax Concept Cat 3 Men 15-18 15 Hood River 5
2 402 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club Cat 3 Men 15-18 15 Tigard 5
3 400 Nick Bacon Camas Bike and Sport Cat 3 Men 15-18 18 Camas 5
4 422 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling Cat 3 Men 15-18 15 Portland 4
5 413 Paul Furst Camas Bike and Sport Cat 3 Men 15-18 15 Vancouver 4
6 412 Cooper Irwin Cat 3 Men 15-18 15 Woodland 4
7 433 Jarid Schoenlein Camas Bike and Sport Cat 3 Men 15-18 15 Camas 4
8 403 Nickolas Napier Cat 3 Men 15-18 4
9 408 Zach Durst Cat 3 Men 15-18 15 Oregon City 4
10 432 Skyler Gober Showers Pass Cat 3 Men 15-18 15 Forest Grove 4
11 423 Zachary Jossy Bush League Wrenching 5

Cat 3 Men 19-44

Num Name Team Age City Laps
1 86 Mike Scheel 33 Vancouver 5
2 4 Jeff Smith 37 Hillsboro 5
3 2 Julian Lawrence 35 Portland 5
4 29 Ryan Morgan Trailhead Coffee Roasters 39 Portland 5
5 34 Chris Blem Team Lazy Tarantulas 40 Lake Oswego 5
6 16 Randy Frost Camas Bike and Sport 40 Camas 5
7 53 Keoni McHone 38 happy Valley 5
8 7 Barrett Reiner 29 Portland 5
9 56 Scott Smith 33 Portland 5
10 31 Raymond Egan The Spokesmen 37 West Linn 5
11 5 Tim Kalimanis 33 Kalama 5
12 85 Gavin Younie Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 30 Portland 5
13 55 Tommy Renner Camas Bike and Sport 42 Vancouver 5
14 11 Adam Keir 37 Vancouver 5
15 92 Blaine Krueger Oregon Bike Shop Racing Team 38 Portland 5
16 33 Gerardo Perez 32 lake oswego 5
17 90 John Furtado 28 Portland 5
18 80 Jack Olsen 29 Portland 5
19 68 Jared Ames 31 Portland 5
20 81 AJ Murray 33 Portland 5
21 13 Evan Chenoweth 5
22 22 Vincent Zitkovich 41 Vancouver 5
23 73 Chris Nichols Camas Bike and Sport 39 Portland 5
24 84 John Golden Team BMX 37 North Plains 5
25 30 Chris Ellsworth Camas Bike and Sport 29 Vancouver 5
26 60 Matt Larson 41 Milwaukie 5
27 6 Andrew Kreps To the moon 37 Portland 5
28 10 rudy vega Camas Bike and Sport 36 Portland 5
29 93 Ken Lanehome Camas Bike and Sport 37 Portland 4
30 26 Tyse van Luik 33 Vancouver 4
DNF 38 Matt Kelly Belle Velo 39 Portland 4
DNF 21 Ryan McIntyre 36 Portland 3

Cat 3 Men 45+

Num Name Team Age City Laps
1 890 Jerry Gross 51 Portland 5
2 863 Mark Newberry 56 Vancouver 5
3 873 David Lofstead Rebound/Tireless Velo 50 Camas 5
4 859 Mark Jensen Planet X p/b On One 47 Gladstone 5
5 879 Greg Witt 53 Portland 5
6 858 David Phillips Camas Bike and Sport 46 Vancouver 5
7 868 Benjamin Joy 50 Portland 5
8 891 Jim Lofthus 49 Portland 5
9 874 Chris Conley Camas Bike and Sport 47 Vancouver 5
10 854 Matt Richmond HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 49 Portland 5
11 862 Jeff Hollister 55 Portland 5
12 865 Keith Wolff 48 Portland 5
13 850 Robert Stefanowicz 46 Portland 5
14 882 Andy Casebeer Team S+M 46 Washougal 5
15 877 Rob Perry 50 Boring 5
16 875 Kevin Wolfe 48 5
17 885 George Wright 57 Portland 5
18 895 Edward Brewer G-Form 55 Seattle 5
19 887 Juergen Panoscha Portland Velo Racing Team 50 Portland 5
20 894 Kai Knoll 5
21 851 Tony Bacon Camas Bike and Sport 56 Camas 5
22 888 David Hankins 4
23 893 Jim McGuire 47 Aloha 4
24 856 Mark Mandigo 45 Portland 4
25 866 Mark Person Camas Bike and Sport 51 Portland 4

Cat 3 Women 10-14

Num Name Team Age City Laps
1 500 Amy Ziehnert Beaverton Bicycle Club 14 Tigard 4
2 501 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club 12 Tigard 4
3 505 Aunika Miranda Trusty Switchblade 13 Portland 4
4 509 Kaitlyn Wolfe Camas Bike and Sport 13 Vancouver 4
5 518 Alyssa Hoyt 14 Lake Oswego 4
6 514 Lily Tewfik Sweetpea Ladies Auxiliary 11 Portland 4
7 508 Sarah Arnett Camas Bike and Sport 13 Camas 4
8 512 Juliana Smith Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 11 Portland 4
9 502 Olivia Hewett The Spokesmen 13 Vancouver 3
10 510 Audra McNamee 13 Portland 3
11 504 Katie Castle Portland Velo Racing Team 12 Portland 3
12 503 Emma Royce The Spokesmen 12 Ridgefield 3
13 506 Anna Saltzberg Rebound/Tireless Velo 10 Vancouver 3

Cat 3 Women 15-18

Num Name Team Age City Laps
1 603 Birch Clark Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 16 Portland 4
2 600 Marisa Reid ZteaM 17 Portland 4
3 602 Samantha Schauer West End Bikes/Specialized 16 Camas 4

Cat 3 Women 19+

Num Name Team Age City Laps
1 243 Paige Huggins Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 30 Portland 5
2 275 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary 48 Portland 5
3 276 Alissa Hucke 31 Portland 5
4 246 Nita Galambos Oregon Bike Shop Racing Team 32 Portland 5
5 288 Jillian Noe Oregon Bike Shop Racing Team 30 Beaverton 5
6 242 Sherry Schwenderlauf Sweetpea Ladies Auxiliary 39 Portland 4
7 237 Traci D'Elia Sweetpea Ladies Auxiliary 39 Hillsboro 4
8 235 Laura Davies Athletes Lounge Cycling Team 42 Portland 4
9 280 Kate Walker Sweetpea Ladies Auxiliary 37 Portland 4
10 291 Kimberly Filer Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 34 Portland 4
11 265 Emily Henry 35 Sprout/Lucky Lab 4
12 255 JJ Heldmann Sweetpea Ladies Auxiliary 42 Portland 4
13 281 Susan Koonce Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 40 Portland 4
14 284 Manda Lo 37 Portland 4
15 289 Sarah Hodson Team Lazy Tarantulas 39 Portland 4
16 244 Amy Seymour Trusty Switchblade 39 Portland 4
17 283 Ellemien Winther 45 Kalama 4
18 239 Traci Smolen 46 Portland 4
19 290 Diana Standish 25 Portland 4
20 278 Heidi McNamee 46 Portland 4
21 269 Tracey Lew Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 29 Portland 4
22 247 Rose-Ann Stark Sprout Cycles/Lucky Lab 45 Lake Oswego 4
23 287 Linda Watts Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 47 Portland 4
24 233 Gina Williams Camas Bike and Sport 45 Lake Oswego 4
25 282 Katherine Tucker 3
26 251 Sandra Krueger Oregon Bike Shop Racing Team 41 Portland 3
27 234 Naomi Nussbaum 23 happy Valley 3

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps
1 530 Bruce Haserot Haserot Race Inc. 45 Kelso 6
2 512 Tim Schauer West End Bikes/Specialized 45 Camas 6
3 503 Jon Pearson Therapeutic Associates PDX Cycling 47 portland 6
4 513 Sean McGhee Team Lazy Tarantulas 29 Beaverton 6
5 523 Peter Hettinga SWEAT360 43 Hillsboro 6
6 507 Dave Webb Camas Bike and Sport 50 CAMAS 6
7 536 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 41 tigard 6
8 510 Tim Dorman Camas Bike and Sport 53 Vancouver 6
9 520 Scott Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab 43 Lake Oswego 5
10 506 Wayne Nussbaum 50 Happy Valley 5
11 501 Michael Clark MX3L/Hapi-Go! 44 Portland 5
12 516 Bryan Smith Hammer Velo 41 Portland 5
13 528 Rex Buchanan Soraz Racing p/b CAPA 31 Portland 5
14 500 Mike Reddig Camas Bike and Sport 42 Camas 5
15 532 Tyson Hart Filth and Fury 39 Portland 5
16 535 Randy Burress 59 Portland 5
17 527 Daniel Pungor 34 Portland 5
18 533 Jason Wilkening 4
DNF 534 Mike Chombeau Rose City Bicycles 3

Elite Men

Num Name Team Age City Laps
1 1 Shannon Skerritt Corsa Concepts Cycling Team 42 Portland 7
2 30 James Ceccorulli bicycleattorney.com 26 Portland 7
3 2 Josh Kelley Bailey Bikes SPY 30 Portland 7
4 15 Jeremy Russell bicycleattorney.com 31 Portland 7
5 5 Chris Johnston bicycleattorney.com 28 Portland 7
6 11 Doug Wilmes Portland Bicycle Studio 33 Portland 7
7 6 Daniel Sprouse Cyclepath Racing 46 Portland 7
8 26 John Hartnett Soraz Racing p/b CAPA 30 Portland 7
9 8 Dave Condon Trusty Switchblade 37 Wilsonville 7
10 25 Jesse Luckett Cyclepath Racing 41 portland 7
DNF 31 Nat Johnson Green Submarine Records 35 Portland 3

Elite/Cat 1 Women

Num Name Team Age City Laps
1 117 Julie Browning Cyclepath Racing 44 Portland 6
2 101 Laura Trace Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 47 Portland 6
3 119 Sarah Tingey Rebound/Tireless Velo 33 Portland 6
4 109 Joy Armagost Green Submarine Records 35 Portland 6
5 105 Elaine Bothe Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 48 Portland 6
6 130 Emily McKissock Rebound/Tireless Velo 32 Portland 6
7 121 Abra McNair Showers Pass 31 Portland 6
8 131 Susan Grandjean Showers Pass 40 Portland 6
9 132 Emily Boscacci Oregon Bike Shop Racing Team 28 Portland 6
10 104 Susan Sherman Showers Pass 44 Portland 6
11 110 Sharon Hart Hapi-Go! 18 Washougal 6
12 106 Kristin Wille Ruckus Test Team 30 Portland 6
13 103 Mielle Blomberg Team S+M 42 Portland 6
14 127 Lanakila MacNaughton Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 24 portland 6
15 120 Jaime Kathleen Menagh Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 32 Canby 6

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps
1 6 Joe Santos Cyclepath Racing 41 Portland 6
2 13 Ryan Weaver Rapha/River City Bicycles 36 Portland 6
3 4 Nat Johnson Green Submarine Records 35 Portland 6
4 11 Spencer Bushnell Therapeutic Associates PDX Cycling 32 Portland 6
5 15 Scott Barker 44 Portland 6
6 8 John Gulick Green Submarine Records 37 Portland 6
7 67 Jesse Luckett Cyclepath Racing 41 portland 6
8 20 Cameron Vander Stoep Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 40 Milwaukie 6
9 9 Michael Szwaya bicycleattorney.com 43 Portland 6
10 16 Greg Adams Cyclepath Racing 34 Portland 6
11 25 Dan Porter Cyclepath Racing 41 Portland 6
12 47 John Bravard Cyclepath Racing 45 Portland 6
13 21 Pete Zlatnik signal cycles 42 Portland 6
14 46 Josh Armagost Green Submarine Records 41 Portland 6
15 81 Boone Tompkins Sprout Cycles/Lucky Lab 27 Portland 6
16 52 Tyler Bump Ruckus Test Team 31 Portland 6
17 2 Sean Rees Cyclepath Racing 47 Portland 6
18 30 James Jonke Oregon Bike Shop Racing Team 47 Portland 6
19 83 Andy Leritz Team S+M 46 Portland 6
20 86 Anthony Ohotto Yakima Bike Vigilantes 47 Portland 6
21 29 Matt Savage Trusty Switchblade 37 Portland 6
22 57 Joel Holly Ruckus Test Team 35 Portland 6
23 7 David Hewett The Spokesmen 38 Vancouver 6
24 77 Brandon Rothauge Planet X p/b On One 35 Portland 6
25 22 Darrin Joos 37 Portland 6
26 84 Chris Sautter Yakima Bike Vigilantes 47 Portland 6
27 19 Christopher Ryan 36 Portland 6
28 51 Maxwell Merkle Ruckus Test Team 31 Portland 5
29 89 Joseph Ferron Trailhead Coffee Roasters 25 Portland 5
30 87 Joe Partridge Yakima Bike Vigilantes 43 Portland 5
31 24 John Golden Team BMX 37 North Plains 5
32 74 Shannon Boroff bicycleattorney.com 38 Portland 5
33 76 Blaine Krueger Oregon Bike Shop Racing Team 38 Portland 5
34 50 Dylan McNamee 47 Portland 5
35 65 chris mccraw Team Slow 37 portland 5
DNF 5 Sharon Hart Hapi-Go! 18 Washougal 5
DNF 82 edwin brown 3
DNF 85 Michael Szwaya bicycleattorney.com 13 Portland 2