Blind Date at the Dairy: September Standings

Portland, OR
October 24, 2013

Part of the Blind Date at the Dairy

Updated October 24, 2013 at 9:02 PM

Junior Men 10-13

Name Team Points
1 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling 29
2 Isamu Richmond West End Bikes/Specialized 27
3 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 24
4 Owen L. Rogers bicycleattorney.com 20
5 Gabriel Boatright Filth and Fury 18
6 Keelan Ontiveros West End Bikes/Specialized 15
7 Grayson Szczukowski Unattached 14
8 Owen Szwaya bicycleattorney.com 12
9 Ethan Hrenko 12
10 Aiden Pedroza 11
11 Zachary Murphy Rebound/Tireless Velo 10
12 Hayden Peabody 7
13 Duncan Yoder Rebound/Tireless Velo 6
14 Noah Steigerwald 4
15 Colin McNamee 3
PLACE Name No team_name

Junior Men 14-18

Name Team Points
1 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling 28
2 Ben Van Raalte Mud Warriors 26
3 Cooper Irwin 21
4 Zach Durst 17
5 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling 15
6 Eben Horacek HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 14
7 Thomas Ring 13
8 Rubin Field Field Jerger Cycling 12
9 Brayton Sobolewski Hapi-Go! 11
10 Kelton Smith PDX Devo Junior Cycling 9
11 Ian Steigerwald PDX Devo Junior Cycling 8
PLACE Name No team_name

Junior Women 10-13

Name Team Points
1 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club 30
2 Lauren Gill 27
2 Madison Pettit 27
4 Kaylie Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 12
5 Genevieve Bailly Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 12
6 Audra McNamee 11
PLACE Name No team_name

Junior Women 14-18

Name Team Points
1 Elizabeth McKnight Mud Warriors 30
2 Kathryn Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 14
3 Charis Darnall Hapi-Go! 14
PLACE Name No team_name

Masters Men A 40+

Name Team Points
1 Brent Casady 29
2 Jeff Otto Sunset Cycles 24
3 John Weathers Sunset Cycles 24
4 Richard Horacek HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 19
5 Nate Magaret VC Roger 18
6 Bob Jacobs bicycleattorney.com 16
7 Todd Stewart 15
8 john mitchem West End Bikes/Specialized 14
9 Michael Benno Dark Horse 13
10 Aaron Leritz Team S+M 10
11 Jeff Standish Therapeutic Associates PDX Cycling 10
12 William Henterly Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 9
13 Brian Foresta Filth and Fury 7
14 Roger Meier Cyclepath Racing 6
15 Quinn Jackson DNR Cycling 6
16 Lloyd Connelly DNR Cycling 5
17 Kevin Condron Gentle Lovers 4
18 Scott Willson Gentle Lovers 3
19 Greg O'Brien Rebound/Tireless Velo 3
20 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 2
21 Eric Lanners Team S+M 2
22 Benjamin Drucker Trailhead Coffee Roasters 1
PLACE Name No team_name

Masters Men B 35+

Name Team Points
1 Tim Plumb 28
2 Matthew Smith 24
3 Mark Widlund The Spokesmen 19
4 Adam Ward Rolf Prima 18
5 Jay Wisowaty Sprout Cycles/Lucky Lab 16
6 Matt Radich Dr Will Bar 16
7 Barry O'Connor Fat Tire Farm 15
8 ronald kizziar HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 14
9 Rick Boston Bellovaci United 14
10 Mike Abel Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 12
11 Ryan Francesconi Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 10
12 Jim Kysela Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 10
13 Kirk Wong Rebound/Tireless Velo 9
14 Rob Anderson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 6
15 Spencer White Stumptown Cycling Club 6
16 Matt Edler Portland Bicycle Studio 5
17 Andy Meeks bicycleattorney.com 5
18 Peter Rueegger Team Mudman 4
19 Dan Shepherd Team Cycle Sport 3
20 Peter Blenkiron bicycleattorney.com 2
21 Mike Hall Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 2
22 Cesar Villanueva HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 1
23 Peter Casey Athletes Lounge Cycling Team 1
PLACE Name No team_name

Masters Men C 35+

Name Team Points
1 Mark Desbrow 26
2 Matt Hooge 23
3 Kelly Myers Team Simple Green/Bike Religion 22
4 Donald Newlands Portland Velo Racing Team 20
5 Steve Lacey West End Bikes/Specialized 20
6 Peter Rueegger Team Mudman 15
7 Robert Umberhandt HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 14
8 Mike Rosenfeld Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 14
9 Michael Chesnut Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 13
10 Brendan Quinlan Team Bob's Red Mill 13
11 Devin Bailly HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 12
12 David Bjork Hutch's/Bend Dental 10
13 Chris Blem Team Lazy Tarantulas 8
14 Bill Richmond 7
15 Jeffrey Volk DNR Cycling 7
16 Tom Palke Team Mudman 5
17 Jeff Steiner Showers Pass 4
18 Dave Klug Team Rose City 3
19 Jeff Holmes 3
20 John Shorb 1
PLACE Name No team_name

Men A

Name Team Points
1 Leland Gilmore Rapha/River City Bicycles 30
2 Seth Patla Rapha/River City Bicycles 23
3 Stephen Bedford HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 22
4 James Ceccorulli bicycleattorney.com 21
5 Samuel Pepperwood Gentle Lovers 21
6 Nathan Gibson Trusty Switchblade 17
7 Spencer Bushnell Therapeutic Associates PDX Cycling 16
8 Joe Santos Cyclepath Racing 14
9 Paul LaCava Giant 13
10 Christopher Bagg Athletes Lounge Cycling Team 12
11 Michael Palmer Dark Horse 10
12 Peter Hagerty Dark Horse 7
13 Chris Johnston bicycleattorney.com 6
14 Alexander Clemens Portland Bicycle Studio 5
15 David Boerner Ruckus Test Team 4
16 Kirk Edwards Team Lazy Tarantulas 4
17 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 4
18 Zachary Utz Ruckus Test Team 3
19 Julian Deiss Oregon Bike Shop Racing Team 2
20 Cliff Heaberlin Portland Bicycle Studio 1
PLACE Name No team_name

Men B

Name Team Points
1 Andrew Yeoman Trusty Switchblade 30
2 Tim Goodall Islabikes 19
3 Rob Thompson Ironclad/Yakima 18
4 Mike Selinger Trailhead Coffee Roasters 15
5 Aaron Lee Staccato Gelato/Bartonpdx.com 15
6 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 14
7 Danny Weikel River City Bicycles 14
8 Robert Carver Ironclad/Yakima 13
9 David Sterry Green Submarine Records 12
10 James Bradley Rogue / Mt. View Cycles 11
11 Jason Borum Jens Voigt's Army 10
12 Erik Denninghoff DNR Cycling 8
13 Jess Palacios Santiam Bicycle 7
14 Josiah Zukowski Heartstrings Cycling 7
15 Allen Hardin AMH Velo 5
16 Doug moak Blood Fire Death Brigade 4
17 Sean Cook Cyclepath Racing 3
18 brett boyles Therapeutic Associates PDX Cycling 2
PLACE Name No team_name

Men C

Name Team Points
1 Stephen Laurent 27
2 Daniel Recordon Athletes Lounge Cycling Team 24
3 Sean Kellogg Ruckus Test Team 19
4 Kent Ross PDX Devo Junior Cycling 15
5 Andrew Smith Trailhead Coffee Roasters 15
6 Andrew Lynch 14
7 Cory Solovewicz Go Bananas! 14
8 Sean McGhee Team Lazy Tarantulas 13
9 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling 12
10 Erik Denninghoff DNR Cycling 12
11 Kyle Kruger 11
12 Sean A Carline CX Pistols p/b Cyclocross.com 10
13 zachary taylor 9
14 Josh Speer 8
15 Andy Armstrong Sunset Cycles 6
16 Keegan O'Neill Trailhead Coffee Roasters 4
17 Ryan Hieb Gentle Lovers 3
18 Bill Garcia Beaverton Bicycle Club 3
PLACE Name No team_name

Singlespeed

Name Team Points
1 Geoffrey Huber Stoemper/Fat Tire Farm 30
2 Nat Johnson Green Submarine Records 27
3 Brian Kesselman Ruckus Test Team 24
4 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 24
5 Ian Eglitis Human Powered 21
6 Christian Reed Green Submarine Records 16
7 Jeremy Russell bicycleattorney.com 14
8 Joseph Reynolds Portland Bicycle Studio 10
9 Mike Bene Jens Voigt's Army 9
10 John Gulick Green Submarine Records 8
11 Sal Collura Hutch's-Slocum-Co-Motion 8
12 Brian Lynch Dr Will Bar 8
13 Greg Adams Cyclepath Racing 8
14 Dave Condon Trusty Switchblade 7
15 Chris Johnston bicycleattorney.com 6
16 Richard Sweet Tensegrity PT Cycling 6
17 Daniel Carter BeerMongers Cycle Club 5
18 Tony Kic Gentle Lovers 3
19 Brandon Rothauge Planet X p/b On One 2
20 Chauncey Curl Cyclepath Racing 2
21 DANIEL GONZALEZ Ruckus Test Team 2
PLACE Name No team_name

Women A

Name Team Points
1 Megan Faris Rapha/River City Bicycles 30
2 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 24
3 Amy VanTassel Athletes Lounge Cycling Team 21
4 Lelah O'Shaughnessy River City Bicycles Women's Team 21
5 Suzanne Marcoe Buy Local Cycling 17
6 Mielle Blomberg Team S+M 15
7 Julie Browning Cyclepath Racing 14
8 Allison Medellin Hammer Velo 14
9 Abby Watson Breadwinner Cycles 13
10 Courtney Gould Therapeutic Associates PDX Cycling 12
11 Ellene Smith bicycleattorney.com 12
12 Erin Goodall Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma 9
13 Laurie Hotovy Team S+M 9
14 Kristen Minarik bicycleattorney.com 6
15 Stephanie Chase 5
16 rachel bagley Breadwinner Cycles 5
17 Sarah Tisdale Therapeutic Associates PDX Cycling 4
18 Jennifer Haliewicz Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 4
19 Anna Vaughn West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 2
20 Heather VanValkenburg Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 2
21 Sarah Eustis bicycleattorney.com 1
PLACE Name No team_name

Women B

Name Team Points
1 Deann Garcia West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 29
2 Stephanie Hahn HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 26
3 Katy Salinas 22
4 Hope Zak Athletes Lounge Cycling Team 18
5 Kate Ayres 17
6 Kristin Wille Ruckus Test Team 15
7 Suzy Renn Team Slow 15
8 Michelle Blackwood Sweetpea Ladies Auxiliary 14
9 Annie Nielsen bicycleattorney.com 12
10 Emily Rimas 11
11 Jessica Gill 10
12 Janelle Bickford Look Good Feel Good 8
13 Elaine Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 8
14 Jan Moss Therapeutic Associates PDX Cycling 7
15 Jo Fidler Metropolis Cycle Repair 6
16 Sierra Callahan Sweetpea Ladies Auxiliary 5
17 Traci D'Elia Sweetpea Ladies Auxiliary 4
18 Trish Jilot Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 4
19 Ingrid Jackson 3
20 sarah layton 2
21 Christine A Holland Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 2
22 Sandy Nguyen Green Submarine Records 2
PLACE Name No team_name

Women C

Name Team Points
1 Starr Walker Portland Bicycle Studio 29
2 Christy Deobald Portland Bicycle Studio 26
3 Cat Moscibrocki Sweetpea Ladies Auxiliary 19
4 Dawn Andres Portland Bicycle Studio 17
5 Leah Medure DNR Cycling 16
6 Deb Bauer Tensegrity PT Cycling 15
7 Marayah Deese Portland Bicycle Studio 14
8 PJ Houser Ruckus Test Team 14
9 Kristin Duyn Athletes Lounge Cycling Team 13
10 Jessica Gill 13
11 Megan Goplin Lost Highway 11
12 Petra Whitacre Metropolis Cycle Repair 9
13 Paige Huggins Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 8
14 Laura Davies Athletes Lounge Cycling Team 8
15 Kaitlin Borstelmann Portland Bicycle Studio 7
16 Christie Scheer Team Rose City 6
17 Jericho Winter BeerMongers Cycle Club 5
18 Evelyn Kim HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 5
19 Olivia Halfen Filth and Fury 2
20 Catherine Cooper HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 2
21 Kristin Bott Team Slow 1