River City Bicycles Cyclocross Crusade: Cascade Locks

Cascade Locks, OR
October 28, 2018

Part of the River City Bicycles Cyclocross Crusade

For questions about these results contact Candi Murray cmurray@obra.org

Women results were nullified due to rain, thunder, lightning, wind, hail and probably pestilence. 

Updated October 29, 2018 at 9:12 PM

Athena

Num Name Team Age City Laps Time
1 575 Sonja Ebert Dialed Cycling Team 41 Vancouver 4 47:48
2 579 Dorothy Topper Team Finger 43 White Salmon 3 37:45
3 585 Amy Tarnow Boneyard Cycling 44 Bend 3 38:34
4 576 Sarah Umberhandt Stumptown Cycling Club 42 Portland 3 38:48
5 578 Kim Gerhardt Team Planet X USA p/b Xiologix 50 Portland 3 45:12

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 746 Chris Wierman Dialed Cycling Team 46 Tualatin 4 37:00
2 718 Erik Voldengen Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 47 Portland 4 38:01
3 750 Jack Trumbull TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 44 Hood River 4 38:31
4 753 David Boxberger 49 Portland 4 38:49
5 700 David Rosen Sage Titanium 45 Beaverton 4 40:05
6 709 Nathan Koch Team Finger 43 bingen 4 40:13
7 745 Peter Iverson 43 Lake Oswego 4 40:13
8 712 Mark westerfield Dialed Cycling Team 46 Tigard 4 40:32
9 737 Spencer Rockwell Half Penny Cycling Team 40 Salem 4 40:42
10 732 Alan Thomason Deschutes Brewery 58 Redmond 4 41:15
11 703 Doug Brecht Team 10 Barrel 54 Portland 4 42:53
12 717 Mark Sather Team 10 Barrel 47 Tigard 4 43:03
13 743 Sean McGhee Team Lazy Tarantulas 34 Cornelius 4 43:11
14 747 Jon Bouffleur 57 Portland 4 43:17
15 731 Tim Schauer Sage Titanium 50 Camas 4 43:27
16 744 Steve Danielson Team Lazy Tarantulas 52 Vancouver 4 44:32
17 766 Dave Wrast The Spokesmen 49 Vancouver 4 45:21 Flappy number, use more pins
18 708 Seth Daniels Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 47 Portland 4 45:33
19 740 Doug Bowman 50 Corvallis 4 45:53
20 771 Mike Estes 50 Beaverton 4 47:27
21 767 Nathan Petz The Spokesmen 56 Vancouver 4 47:40
22 752 James Emond Rolling Thunder p/b The Missing Link 49 Portland 3 37:31
23 702 Ed Waters 59 Eagle Creek 3 39:16
24 748 Miguel Lopez 29 Portland 3 39:41
DNF 770 Bob Camillucci TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 54 Hood River 3 39:41
DNF 725 Walter Mcknight Deschutes Brewery 51 Bend 2 39:41
DNF 776 Jeff Christensen Half Penny Cycling Team 55 Keizer 1 39:41

Junior Men 10-12

Num Name Team Age City Laps Time
1 42 Max Smith PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 3 28:42
2 4 Bjorn Blankenship Bend Endurance Academy 11 Bend 3 29:46
3 72 Jack Billowitz Bend Endurance Academy 11 Bend 3 35:42
4 33 Liam Carmichael 10 Portland 2 23:12
5 142 Hans Lanners 12 Portland 2 24:20
6 150 Max Harris 12 OR 2 24:21
7 23 Liam Harrison PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 2 24:28
8 50 Hendrik Hagedorn Grouptrail Cycling 10 Portland 2 24:41
9 26 Grayson Rose Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 11 Portland 2 24:41
10 151 Henry Tuttle bicycleattorney.com 12 Portland 2 25:23
11 57 Jack Hampson Sage Titanium 12 Lake Oswego 2 26:19
12 31 Simon Reynolds Team Lazy Tarantulas 10 Portland 2 26:58
13 56 Gavin Newman Sage Titanium 11 Portland 2 27:20
14 59 Israel Jr. Melson Dialed Cycling Team 12 Albany 2 28:40
15 172 Kieran Skerritt 10 Portland 2 29:25
16 98 Noah Sampson 11 Beaverton 2 29:48
17 195 Archer Rider 11 Portland 2 29:50
18 82 Caleb Deschler 11 Portland 2 31:11
19 162 Brodie Lynn 11 Portland 2 33:17
20 131 Koen Smelser 11 Portland 2 33:24
21 19 Griffin Harple Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 12 Hillsboro 2 37:30
22 196 Peter Sosnoswsi 11 Camas 2 38:05
23 178 Easton Steimer 10 Beaverton 2 38:11
24 92 Miles Pitone 10 Portland 2 39:41
25 112 Conner Vander Stoep Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 12 Milwaukie 2 40:21
26 115 Ian Baker bicycleattorney.com 11 Portland 2 41:03
27 114 Cameron Wescott Bend Endurance Academy 12 Bend 1 28:04

Junior Men 13-14

Num Name Team Age City Laps Time
1 7 Zane Strait Bend Endurance Academy 13 Bend 3 26:48
2 10 Jake Johansen PDX Devo Junior Cycling 14 West Linn 3 27:25
3 88 Sam Tate 14 Boise 3 28:02
4 41 Benicio Thorne PDX Devo Junior Cycling 14 Portland 3 28:42
5 13 Brady Rice Team Lazy Tarantulas 14 Portland 3 29:27
6 22 Halen Harrison PDX Devo Junior Cycling 14 Portland 3 29:44
7 18 Aidan Rice Team Lazy Tarantulas 13 Portland 3 31:10
8 165 Cole Hagedorn PDX Devo Junior Cycling 14 Portland 3 32:09
9 43 Calum Pierce PDX Devo Junior Cycling 14 Portland 3 33:23
10 38 Alexander Vogs BBC Bike Gallery Continental 14 Beaverton 3 33:25
11 113 Evan Vander Stoep 14 Milwaukie 2 28:40
12 157 Jackson Avery 14 Oregon City 1 23:17
DNF 93 Ryan Marks Bend Endurance Academy 13 Bend 1 23:17
DNF 111 Micah Handorff 14 Portland 1 23:17

Junior Men 15-16

Num Name Team Age City Laps Time
1 91 Caiden Hartrich Bend Endurance Academy 15 Bend 3 26:14
2 132 Eli Prochaska Bend Endurance Academy 15 Bend 3 27:51
3 106 Jacob Litton Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 16 Portland 3 29:37
DNF 5 Dublin Wilger Team Oregon p/b Rodda Paint 15 Forest Grove 1 29:37

Junior Men 17-18

Num Name Team Age City Laps Time
1 141 Danny Robinson 18 Portland 3 27:26
2 15 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team 17 Tigard 3 29:23
3 133 Ketner Mizee Grouptrail Cycling 18 Portland 3 31:23
4 134 Tucker McManus TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 17 Hood River 3 34:25
5 156 Evan Ho BBC Bike Gallery Continental 17 Tigard 3 34:40

Junior Men 3/4/5

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 91 Caiden Hartrich Bend Endurance Academy 15 Bend 3 26:14
2 7 Zane Strait Bend Endurance Academy 13 Bend 3 26:48
3 10 Jake Johansen PDX Devo Junior Cycling 14 West Linn 3 27:25
4 141 Danny Robinson 18 Portland 3 27:26
5 132 Eli Prochaska Bend Endurance Academy 15 Bend 3 27:51
6 88 Sam Tate 14 Boise 3 28:02
7 41 Benicio Thorne PDX Devo Junior Cycling 14 Portland 3 28:42
8 42 Max Smith PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 3 28:42
9 15 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team 17 Tigard 3 29:23
10 13 Brady Rice Team Lazy Tarantulas 14 Portland 3 29:27
11 106 Jacob Litton Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 16 Portland 3 29:37
12 22 Halen Harrison PDX Devo Junior Cycling 14 Portland 3 29:44
13 4 Bjorn Blankenship Bend Endurance Academy 11 Bend 3 29:46
14 18 Aidan Rice Team Lazy Tarantulas 13 Portland 3 31:10
15 133 Ketner Mizee Grouptrail Cycling 18 Portland 3 31:23
16 165 Cole Hagedorn PDX Devo Junior Cycling 14 Portland 3 32:09
17 43 Calum Pierce PDX Devo Junior Cycling 14 Portland 3 33:23
18 38 Alexander Vogs BBC Bike Gallery Continental 14 Beaverton 3 33:25
19 134 Tucker McManus TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 17 Hood River 3 34:25 number sideways
20 156 Evan Ho BBC Bike Gallery Continental 17 Tigard 3 34:40
21 72 Jack Billowitz Bend Endurance Academy 11 Bend 3 35:42
22 33 Liam Carmichael 10 Portland 2 23:12
23 142 Hans Lanners 12 Portland 2 24:20
24 150 Max Harris 12 OR 2 24:21
25 23 Liam Harrison PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 2 24:28
26 50 Hendrik Hagedorn Grouptrail Cycling 10 Portland 2 24:41
27 26 Grayson Rose Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 11 Portland 2 24:41
28 151 Henry Tuttle bicycleattorney.com 12 Portland 2 25:23
29 57 Jack Hampson Sage Titanium 12 Lake Oswego 2 26:19
30 31 Simon Reynolds Team Lazy Tarantulas 10 Portland 2 26:58
31 56 Gavin Newman Sage Titanium 11 Portland 2 27:20
32 113 Evan Vander Stoep 14 Milwaukie 2 28:40
33 59 Israel Jr. Melson Dialed Cycling Team 12 Albany 2 28:40
34 172 Kieran Skerritt 10 Portland 2 29:25
35 98 Noah Sampson 11 Beaverton 2 29:48
36 195 Archer Rider 11 Portland 2 29:50
37 82 Caleb Deschler 11 Portland 2 31:11
38 25 Thomas Little BeerMongers 9 Portland 2 31:21
39 123 Calder Tarnow Boneyard Cycling 9 Bend 2 32:36
40 162 Brodie Lynn 11 Portland 2 33:17
41 131 Koen Smelser 11 Portland 2 33:24 cannot cut number
42 19 Griffin Harple Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 12 Hillsboro 2 37:30
43 44 Sebastian Bartnikowski 9 Aloha 2 37:45
44 196 Peter Sosnoswsi 11 Camas 2 38:05
45 178 Easton Steimer 10 Beaverton 2 38:11
46 92 Miles Pitone 10 Portland 2 39:41
47 112 Conner Vander Stoep Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 12 Milwaukie 2 40:21
48 115 Ian Baker bicycleattorney.com 11 Portland 2 41:03
49 157 Jackson Avery 14 Oregon City 1 23:17
50 114 Cameron Wescott Bend Endurance Academy 12 Bend 1 28:04
DNF 5 Dublin Wilger Team Oregon p/b Rodda Paint 15 Forest Grove 1 28:04
DNF 93 Ryan Marks Bend Endurance Academy 13 Bend 1 28:04
DNF 111 Micah Handorff 14 Portland 1 28:04

Junior Men 9

Num Name Team City Laps Time
1 25 Thomas Little BeerMongers Portland 2 31:21
2 123 Calder Tarnow Boneyard Cycling Bend 2 32:36
3 44 Sebastian Bartnikowski Aloha 2 37:45

Junior Women 10-12

Num Name Team Age City Laps Time
1 636 Kayden Mckee PDX Devo Junior Cycling 12 Vancouver 3
2 667 Sophia Rodriguz 12 Bend 2 23:52
3 601 Sydney Little BeerMongers 11 Portland 2 26:20
4 619 Coco Leritz Team Lazy Tarantulas 11 Portland 2 28:43
5 608 Abby Rice Team Lazy Tarantulas 10 97225.0 2 28:47
6 652 Helena Stedman Grouptrail Cycling 12 Portland 2 28:53
7 650 Deja Dydasco Dialed Cycling Team 12 beaverton 2 29:58
8 645 Adison Stark 11 Bend 2 30:02
9 622 Karlee Sarrett Dialed Cycling Team 11 Albany 2 31:35
10 666 Anna Marks 10 Bend 2 31:47
11 670 Finley Jenkinson Team Finger 11 Hood River 2 34:10
12 665 Presley Weatherley 11 Yakima 2 39:52

Junior Women 13-14

Num Name Team Age City Laps Time
1 609 Madeline Stover PDX Devo Junior Cycling 14 Portland 3 32:48
2 648 Una Mcfadin PDX Devo Junior Cycling 14 Portland 3 34:16
3 603 Kailey Rice Team Lazy Tarantulas 13 Portland 2 23:48
4 653 Evelynn Mizee Grouptrail Cycling 13 Portland 2 27:18
5 605 Summer westerfield Dialed Cycling Team 13 tigard 2 28:03
6 669 Bailey Jenkinson Team Finger 14 Hood River 2 29:46

Junior Women 15-16

Num Name Team Age City Laps Time
1 606 Emily Rice Team Lazy Tarantulas 15 Portland 3 29:27
2 607 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas 15 Portland 3 32:45
3 668 Shea Hasselbach 15 Hood River 3 33:02
4 634 Victoria Snyder 16 Portland 2 23:38
5 604 Spring Westerfield Dialed Cycling Team 15 Tigard 2 26:42

Junior Women 17-18

Num Name Team Age City Laps Time
1 659 Emma Royce The Spokesmen 18 Ridgefield 2 30:43

Junior Women 3/4/5

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 606 Emily Rice Team Lazy Tarantulas 15 Portland 3 29:27
2 607 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas 15 Portland 3 32:45
3 609 Madeline Stover PDX Devo Junior Cycling 14 Portland 3 32:48
4 668 Shea Hasselbach 15 Hood River 3 33:02
5 648 Una Mcfadin PDX Devo Junior Cycling 14 Portland 3 34:16
6 636 Kayden Mckee PDX Devo Junior Cycling 12 Vancouver 3 34:16
7 634 Victoria Snyder 16 Portland 2 23:38
8 603 Kailey Rice Team Lazy Tarantulas 13 Portland 2 23:48
9 667 Sophia Rodriguz 12 Bend 2 23:52
10 601 Sydney Little BeerMongers 11 Portland 2 26:20
11 604 Spring Westerfield Dialed Cycling Team 15 Tigard 2 26:42
12 653 Evelynn Mizee Grouptrail Cycling 13 Portland 2 27:18
13 605 Summer westerfield Dialed Cycling Team 13 tigard 2 28:03
14 619 Coco Leritz Team Lazy Tarantulas 11 Portland 2 28:43
15 608 Abby Rice Team Lazy Tarantulas 10 97225.0 2 28:47
16 652 Helena Stedman Grouptrail Cycling 12 Portland 2 28:53
17 669 Bailey Jenkinson Team Finger 14 Hood River 2 29:46 number upside down
18 650 Deja Dydasco Dialed Cycling Team 12 beaverton 2 29:58
19 645 Adison Stark 11 Bend 2 30:02
20 659 Emma Royce The Spokesmen 18 Ridgefield 2 30:43
21 622 Karlee Sarrett Dialed Cycling Team 11 Albany 2 31:35
22 666 Anna Marks 10 Bend 2 31:47
23 670 Finley Jenkinson Team Finger 11 Hood River 2 34:10
24 665 Presley Weatherley 11 Yakima 2 39:52

Masters 35+ 1/2

Num Name Team Age City Laps Time
1 371 Shannon Skerritt 47 Portland 7 0:59:00
2 316 Michael Gallagher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 45 Portland 7 1:00:02
3 309 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 42 Portland 7 1:00:12
4 317 Chad Swanson Team S+M 41 The Dalles 7 1:01:54
5 357 Benjamin Brainard Flywheel Bicycle Solutions 45 Ashland 7 1:02:05
6 333 Andy Olsson TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 44 Hood River 7 1:02:29
7 376 Aaron Leritz Evolution Racing Team/Project Bike 49 Portland 7 1:03:00
8 379 Shane Fletcher TCNF.LEGAL Racing Team 46 Portland 7 1:03:09
9 347 Brian Kesselman ANTHM Collective 42 Portland 7 1:03:21
10 338 Mark DeResta Team Finger 48 hood river 7 1:03:36
11 385 Scott Bradway bicycleattorney.com 47 Portland 7 1:03:52
12 356 Adrian Bosch Flywheel Bicycle Solutions 41 Medford 7 1:04:25
13 327 Webster Wilson Cyclepath Racing 46 Portland 7 1:04:29
14 345 Andy Kunkler Team Finger 44 Hood River 7 1:04:40
15 363 Jason Schroeder Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 40 Boring 7 1:05:16
16 326 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 43 Vancouver 6 0:56:01
17 329 Mike Henry Evolution Racing Team/Project Bike 53 Damascus 6 0:56:22
18 354 Devin Bailly BeerMongers 44 Portland 6 0:56:57
19 368 Eric Lanners Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 45 Portland 6 0:56:58
20 302 Carl Werner 40 Portland 6 0:57:33
21 358 Daniel Cress Team 10 Barrel 47 Portland 6 0:58:02
22 334 Tre Hendricks TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 47 Hood River 6 0:58:45
23 350 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 47 Portland 6 1:00:53
DNF 390 Jason Walker 47 East Wenatchee 5 1:00:53
DNF 330 Craig Armstrong HiFi Sound Cycling Components 40 Portland 5 1:00:53
DNF 313 Doug Merritt BeerMongers 38 Portland 3 1:00:53
DNF 374 Nicholas Wood Team Oregon p/b Rodda Paint 39 Portland 2 1:00:53
DNF 391 Mathew Scott 52 Boise 2 1:00:53
DNF 321 John Weathers bicycleattorney.com 48 Portland 1 1:00:53

Masters 35+ 4

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 213 Christopher Ryan Ruckus Test Team 41 Portland 4 39:48
2 72 Martin Joyce Metropolis Cycle Repair 36 Portland 4 40:03
3 68 Andre Vogs BBC Bike Gallery Continental 45 Beaverton 4 40:05
4 160 Steven Hyde bicycleattorney.com 37 Portland 4 40:30
5 137 Phil Crawley 41 Bend 4 40:35
6 12 David Visnack 49 Bend 4 40:48
7 8 Rob Shatting Boneyard Cycling 42 BEND 4 40:58
8 183 Frederick Smelser 40 Portland 4 41:11
9 214 Ezekiel McFadin 44 Portland 4 41:13
10 133 Ian Stromquist Team Finger 41 Hood River 4 41:14
11 130 Jared Lathrop Grouptrail Cycling 44 West Linn 4 41:22
12 57 Joshua Boelter Cyclepath Racing 42 Portland 4 41:34
13 60 Matthew Boelter Cyclepath Racing 39 Hillsboro 4 41:43
14 230 Tim Mixon Team Finger 50 Hood River 4 41:47
15 123 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 44 Portland 4 41:49
16 153 Brady Cowing Team 10 Barrel 43 portland 4 42:08
17 231 Mike Prochaska 45 Bend 4 42:29
18 49 D'Arcy Owen Grouptrail Cycling 46 West Linn 4 42:29
19 81 Jerry Pruiett Dialed Cycling Team 49 Camas 4 42:37
20 229 Casey Gatz TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 36 Hood River 4 42:38
21 215 Craig Carter Harder Cycling 48 Portland 4 43:09
22 202 Joshua Kneedler Cyclepath Racing 46 Portland 4 43:13
23 163 Chris Wisdom 48 Portland 4 43:14
24 174 Brad Self Grouptrail Cycling 47 Portland 4 43:22
25 80 Alex Barton Team Finger 50 Hood River 4 43:42 flappy number, please use more pins
26 75 John Lazur 36 Roseburg 4 43:53
27 24 Tony Pitone 50 Portland 4 44:08
28 100 John Lopez Trusty Switchblade 39 Portland 4 44:10
29 9 Eric Hagen 38 Portland 4 44:21
30 110 Adam Vanarsdall 46 Portland 4 44:38
31 113 Luke Bergerson Capitol Velo 45 Aumsville 4 44:48
32 200 David Kuzma 42 Vancouver 4 44:53
33 14 Kevin Dickson Hammer Velo 49 Portland 4 45:00
34 2 Jason Jones Team Planet X USA p/b Xiologix 44 Portland 4 45:02
35 34 Martin Matsumura Dialed Cycling Team 53 Portland 4 45:02
36 35 Andy Morris Dialed Cycling Team 48 Portland 4 45:06
37 186 Brian Smith Team Finger 47 Hood River 4 45:06
38 78 Jason Ladwig 39 Portland 4 45:12
39 27 Ben Hein 46 Bend 4 45:22
40 233 Kenneth Stedman Grouptrail Cycling 53 Portland 4 45:22
41 141 Stefano Spedini 47 Portland 4 45:26
42 129 Eric Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Link 44 Portland 4 45:28
43 122 Andrew Duncan BeerMongers 43 Portland 4 45:30
44 10 Joe Pinzone 50 Vancouver 4 45:47
45 134 Burk Webb 51 Milwaukie 4 45:50
46 86 Dirk VanderHart 35 Portland 4 45:56
47 53 Brian Carrico The Spokesmen 47 Vancouver 4 46:07
48 58 Steven Soto Team Planet X USA p/b Xiologix 45 Sherwood 4 46:08
49 84 Gerardo Perez 37 Wilsonville 4 46:21
50 55 Vince Rodarte 43 Portland 4 46:25
51 1 Brad Alderman Team Planet X USA p/b Xiologix 38 Brush Prairie 4 46:30
52 198 Joel Schoening Grouptrail Cycling 46 Portland 4 46:44
53 165 Chris Eves 38 portland 4 46:47
54 176 Brian Westhaver Team Lazy Tarantulas 43 Portland 4 47:01
55 17 Stephen Carter The Spokesmen 39 Camas 4 47:02
56 226 Brian Dessinger 50 Milwaukie 4 47:03
57 47 Daniel Salvey 49 Newberg 4 47:04
58 210 Paul Toufar bicycleattorney.com 43 portland 4 47:05
59 155 Curtis Milander Team Oregon p/b Rodda Paint 49 Portland 4 47:08
60 73 David Rayls Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 47 Camas 4 47:08
61 59 James Lais 49 PORTLAND 4 47:17
62 13 John Wilger Team Oregon p/b Rodda Paint 39 Forest Grove 4 47:47
63 15 Mark Hand Team Planet X USA p/b Xiologix 59 Tigard 4 47:49
64 234 Daniel Higgins The Club Roule 45 Portland 4 47:56
65 146 Benoit Dubuisson 54 PORTLAND 4 48:17
66 152 Phil Avery 44 oregon city 4 48:36
67 90 Matthew Cordeiro Team Finger 45 Hood River 4 48:40
68 26 Robert Copenhaver Grouptrail Cycling 44 Portland 4 48:45
69 18 Barry Pieratt Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 40 Oregon City 4 49:01
70 145 Kevin Claggett Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 51 Canby 4 49:11
71 48 Steven Rose Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 45 Portland 4 49:26
72 41 Dave Petermeier Team Planet X USA p/b Xiologix 53 Portland 4 50:01
73 156 Jim Campbell Team Lazy Tarantulas 43 Portland 4 50:41
74 71 Steven Westberg Deschutes Brewery 50 Bend 4 50:42
75 135 Chester Artman 47 Lake Oswego 4 51:11
76 36 Todd Harple Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 48 Hillsboro 4 51:49
77 131 Jonathan Modie Team S+M 49 Portland 4 52:33
78 159 Reyaz Rohani 37 Portland 3 38:23
79 184 Jacob Roth 40 Walla Walla 3 42:10
80 142 Troy Theriot Team Lazy Tarantulas 43 Portland 3 45:38
81 127 Scott Mizee Grouptrail Cycling 44 Portland 3 45:59
82 199 Joseph Davis Cycle Analysis 38 West Linn 3 46:38
83 21 Andrew Kaylor Team Planet X USA p/b Xiologix 49 Beaverton 3 47:52
DNF 232 Nick Wood Swift Racing 37 Portland 2 47:52
DNF 52 Garrett Tyburski 40 portland 1 47:52

Masters 35+ Category 3

Num Name Team Age City Laps Time
1 5 Dan Werle 46 Portland 4 38:28
2 21 Marcus Marjama Rebound/Tireless Velo 42 Vancouver 4 38:46
3 138 Steve C Williams Half Penny Cycling Team 41 Salem 4 38:46
4 121 David Marchi Murder of Crows 42 Bend 4 38:54
5 105 Curtis Brawner 44 Bend 4 38:59
6 164 Andrew Usher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 41 Portland 4 39:06
7 70 Richard Wilks Rebound/Tireless Velo 49 CAMAS 4 39:12
8 49 Eric Mergen Team Planet X USA p/b Xiologix 37 Portland 4 39:28
9 126 Mark Adamski 49 Portland 4 39:37
10 114 Tony Thayer Grouptrail Cycling 35 Portland 4 39:44
11 26 James Green Trusty Switchblade 47 Portland 4 39:45
12 65 Gavin McGregor 43 Portland 4 40:03
13 7 Brian Wise Dialed Cycling Team 47 Vancouver 4 40:05
14 92 Bradley Pfeiffer Deschutes Brewery 4 40:06
15 37 Nolan Restivo 40 Portland 4 40:12
16 78 Gabriel Cabatic Trusty Switchblade 42 Portland 4 40:13
17 89 Ryan Chase Deschutes Brewery 40 Bend 4 40:18
18 120 George P.S. McConnell 47 bend 4 40:20
19 118 Nikolaus Kashey ANTHM Collective 46 Portland 4 40:29
20 58 Kiel Fletcher Team 10 Barrel 35 Bend 4 40:30
21 10 Jeff Chochon Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 53 Portland 4 40:36
22 159 Josh Sutton Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 37 Portland 4 40:39
23 102 Aaron Tarnow Boneyard Cycling 40 Bend 4 40:41
24 87 Joseph Hagedorn Grouptrail Cycling 46 Portland 4 40:42
25 191 David Hewett The Spokesmen 42 Vancouver 4 41:03
26 22 Jeff Copus Team 10 Barrel 49 portland 4 41:04
27 46 Andy Letourneau 41 Damascus 4 41:07
28 165 Ashley Williams ANTHM Collective 48 Portland 4 41:14
29 192 Geoff Grummon-Beale bicycleattorney.com 43 Portland 4 41:20
30 35 Timothy Breault Team Planet X USA p/b Xiologix 37 Portland 4 41:23
31 146 Brent Morrow 43 Vancouver 4 41:23
32 104 Ryan Barnes 43 Lake Oswego 4 41:28
33 113 David Schmitz Team Finger 50 Hood River 4 41:29
34 62 David Rasca Half Penny Cycling Team 41 Salem 4 41:33
35 4 Dean Maclean Team Planet X USA p/b Xiologix 48 Portland 4 41:39
36 31 Billy Holcomb Trusty Switchblade 43 Portland 4 42:06
37 98 Simon Ingham Swift Racing 52 Portland 4 42:06
38 53 Christopher Tuttle bicycleattorney.com 48 Portland 4 42:06
39 184 Chris Thier Boneyard Cycling 44 Bend 4 42:09
40 155 Chuck Meyer Murder of Crows 40 Bend 4 42:19
41 189 Scott Birdwell Deschutes Brewery 38 Bend 4 42:52
42 188 Curtis Haynie TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 41 Hood River 4 43:03
43 168 John Ohotto Swift Racing 49 Portland 4 43:07
44 186 Ken Elser Team Planet X USA p/b Xiologix 40 Portland 4 43:07
45 34 Max Frixione Stumptown Cycling Club 45 Portland 4 43:16
46 60 Gregory Dufour Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 42 Portland 4 43:20
47 158 Kenneth Pace Team S+M 50 Portland 4 43:29
48 115 Kyle Stephens BeerMongers 42 Portland 4 43:32
49 187 Andrew Fleming Murder of Crows 41 Bend 4 43:43
50 193 John Martin Team Lazy Tarantulas 49 Hood River 4 44:04
51 185 Joseph French Swift Racing 44 Portland 4 44:09
52 38 Sean Cook Cyclepath Racing 46 Portland 4 44:15
53 169 Brian Wielenga BeerMongers 44 Portland 4 45:04
54 154 Ian Harris 40 Portland 4 45:15
55 69 Ian Penner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 48 Portland 4 45:49
56 99 Doug Malnati Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 55 Tigard 4 46:01
57 117 Darin Swan Trusty Switchblade 48 Vancouver 3 35:09
58 59 Andy Platt 48 Portland 3 36:42
DNF 96 Christophe Berteau-pavy 52 portland 2 36:42
DNF 190 Branden Taggart Team Lazy Tarantulas 41 Beaverton 2 36:42
DNF 30 Ryan Morgan Trusty Switchblade 44 Portland 2 36:42

Masters 50+

Num Name Team Age City Laps Time
1 871 Bart Bowen Deschutes Brewery 51 Bend 4 34:28
2 806 David Sjogren Sunnyside Sports 51 Bend 4 34:36
3 729 John McCaffrey 53 Portland 4 34:50
4 835 Paolo Dabbeni 50 Portland 4 34:56
5 701 Rick Metz bicycleattorney.com 50 Portland 4 35:08
6 764 James Coats 54 Bend 4 35:28
7 874 richard caramadre 53 Salt Lake City 4 35:33
8 770 Mike Bene Tuite Bicycle Repair 51 Portland 4 35:38
9 704 Todd Rosier Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 53 Hillsboro 4 35:42
10 712 Bob Jacobs bicycleattorney.com 52 Portland 4 35:52
11 709 Christopher Van Tilburg Team Finger 52 Hood River 4 35:58
12 807 Scott Trautman Dialed Cycling Team 52 Camas 4 36:14
13 700 Michael Metz bicycleattorney.com 56 Renton 4 36:44
14 755 Steven Thorne 57 Portland 4 36:55
15 776 John Foulston 55 4 37:13
16 711 Andy Leritz Team Lazy Tarantulas 51 Portland 4 37:22
17 834 Donald Newlands bicycleattorney.com 54 Portland 4 37:27
18 813 Martin Baker bicycleattorney.com 51 Portland 4 37:28
19 705 Jeff Standish Sage Titanium 52 Gresham 4 37:33
20 703 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 52 Portland 4 37:43
21 721 John Hatfield Dialed Cycling Team 50 Portland 4 38:17
22 777 Tom Hill bicycleattorney.com 55 PORTLAND 4 38:53
23 803 Scott A Rider 50 Portland 4 39:04
24 783 Trig Rogers bicycleattorney.com 52 Portland 4 39:09
25 840 Scott Mares 51 Portland 4 39:42
26 702 Jon Gove Grouptrail Cycling 56 Portland 4 39:45
27 841 Buzz Truitt Rebound/Tireless Velo 52 Camas 4 39:52
28 775 Mark Stoller Stumptown Cycling Club 57 Portland 4 39:58
29 714 Mike Schrankel Team Finger 51 Hood River 4 40:25
30 830 Andrew Peterson Nossa Familia Coffee Cycling 59 Portland 4 40:33
31 725 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo 54 Brush Prairie 4 40:34
32 858 Pete Conklin 55 Portland 4 40:36
33 769 Tim Goss Rebound/Tireless Velo 52 Washougal 4 40:59
34 799 Dave Masessa Flywheel Bicycle Solutions 52 Medford 4 41:02
35 877 David Showalter 54 Boise 4 41:03
36 779 Thomas Morgan Team Finger 50 The Dalles 4 41:22
37 793 Matt Richmond Stumptown Cycling Club 54 Portland 4 41:31
38 739 Paul Greenwalt bicycleattorney.com 52 Beaverton 4 41:31
39 752 David Dorocke Deschutes Brewery 56 Bend 4 41:35
40 826 Tim Rathbun 56 Mulino 4 41:48
41 876 Gary Johnson 56 Hood River 4 41:48
42 867 Steve Van Bergen 56 Portland 4 42:33
43 787 Steve Shaw Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 52 Tigard 4 43:23
44 838 Leland Jossy 53 Portland 4 43:45
45 791 Mike Taylor Deschutes Brewery 54 Bend 4 44:56
46 767 Eric Brainich BeerMongers 59 Portland 4 45:07
47 873 Doug Brecht Team 10 Barrel 54 Portland 4 45:31
48 798 David Lenhart Boneyard Cycling 57 Bend 4 46:26
49 854 Thomas Royce The Spokesmen 50 Ridgefield 4 47:40
50 817 Peter Nielsen Rolling Thunder p/b The Missing Link 56 Portland 3 35:02
51 819 David K. Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 59 Portland 3 35:03
52 747 Steven Westberg Deschutes Brewery 50 Bend 3 38:02
DNF 820 Jon Pearson Sage Titanium 52 Happy valley 1 38:02

Masters 60+

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 829 John Wilson Team S+M 60 Corvallis 4 38:37
2 820 Joe Field 61 Portland 4 39:09
3 816 David Luoma Cyclepath Racing 61 Portland 4 39:54
4 800 Mark Schwyhart Team S+M 65 Portland 4 39:54
5 801 Ron Strasser Team S+M 69 Portland 4 41:39
6 804 Jeff Hollister Team Oregon p/b Rodda Paint 60 Portland 4 42:23
7 824 Stefan Furst Dialed Cycling Team 61 Vancouver 4 42:34
8 823 Mark Lipchick 60 eugene 4 42:43
9 835 Rick Gregory 65 Eugene 4 43:37
10 821 Joe Hamilton Rebound/Tireless Velo 62 Vancouver 4 43:45
11 810 Tim Ellerbruch Rebound/Tireless Velo 60 Sherwood 4 44:28
12 833 Howard Cohen Team Finger 60 Hood River 4 44:47
13 806 Mark Hildebrandt Cyclepath Racing 62 Tigard 4 45:18
14 822 John Nicholas Stumptown Cycling Club 63 portland 4 45:47
15 845 Tom James Team Oregon p/b Rodda Paint 61 Portland 4 47:43
16 844 Karl Jackson 64 Bend 4 51:22
17 842 Tim Hanrahan Team Velo Cult 65 Portland 3 38:59
18 837 Vince Bianchini 61 Gresham 3 39:50
19 849 Mark Chamley 65 Hood River 3 40:05 Number on wrong side

Masters 70+

Num Name Team Age City Laps Time
1 808 Russell Speirn Cyclepath Racing 72 Portland 4 46:52
2 652 Tom Heywood 71 Wenatchee 4 47:54
3 653 Tad Hodgert Deschutes Brewery 72 Bend 3 40:30
4 811 Loren Russell 76 Corvallis 3 45:01

Men 1/2

Num Name Team Age City Laps Time
1 23 Josh Kelley Breadwinner Cycles 35 Portland 7 0:55:46
2 46 Jacob Rathe 27 Portland 7 0:56:07
3 13 Andrew Coe PDX TI 37 Portland 7 0:56:16
4 72 Carl Decker 43 Bend 7 0:56:26
5 10 Jeremy Russell 36 Portland 7 0:56:55
6 5 Max Ritzow PDX TI 17 Eugene 7 0:57:05
7 73 Robert Cummings Mettle Cycling 24 Potsdam 7 0:57:21
8 7 Paul LaCava 40 Portland 7 0:57:46
9 22 Mitchell Trux PDX TI 38 Portland 7 0:58:15
10 31 Damian Schmitt 40 Bend 7 0:58:33
11 9 Evan Murphy 30 Portland 7 0:58:46
12 54 Matthew Paez 27 Bend 7 0:58:55
13 24 Lucas Strain 25 Portland 7 0:59:17
14 64 Jeff Johnston Boneyard Cycling 38 BEND 7 0:59:33
15 26 Andrew Loaiza Cyclepath Racing 31 Portland 7 0:59:52
16 11 Erik Hammerquist TCNF.LEGAL Racing Team 20 Salem 7 1:00:36
17 1 Felipe Nystrom 35 Portland 7 1:00:37
18 27 James Williams Deschutes Brewery 38 Bend 7 1:01:02
19 44 Brad Petersen Bonk Collective 30 Beaverton 7 1:01:23
20 50 Max McBride Bicycleway.com/OPS 24 Eugene 7 1:02:26
21 56 Justin Ziehnert TCNF.LEGAL Racing Team 20 Tigard 7 1:02:35
22 38 Josiah Zukowski 33 Portland 7 1:02:35
23 51 Nate Youngs Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 38 Boring 7 1:03:44
24 71 Shane Johnson 35 Redmond 7 1:06:31
25 12 Matthew Smith Swift Racing 41 vancouver 6 0:56:48
26 49 Randall Fransen Mettle Cycling 38 Portland 6 0:57:44
27 15 Andrew Smith Swift Racing 36 Portland 6 0:57:56
28 65 Christian Lam 29 Portland 6 0:59:32
DNF 8 Stephen Hartzel Breadwinner Cycles 35 Portland 4 0:59:32
DNF 62 Paul Johnson Trusty Switchblade 30 Portland 2 0:59:32
DNF 61 Mike Kath 40 Portland 1 0:59:32
DNF 33 Jonathan Myers Team S+M 51 Portland 1 0:59:32

Men 2/3

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 28 Ian Brown Bend Endurance Academy 13 Bend 5 39:50
2 95 Daniel Lincoln BeerMongers 38 Portland 5 42:14
3 7 Adam Kachman Mettle Cycling 29 Portland 5 42:16
4 134 Kelsey Ramsey Team Oregon p/b Rodda Paint 29 Portland 5 42:33
5 81 Gavin Bowen 16 Bend 5 42:40
6 141 John Chapman Murder of Crows 27 Bend 5 42:47
7 186 Bart Bowen Deschutes Brewery 51 Bend 5 42:52
8 4 Chris Sarrett Dialed Cycling Team 39 Albany 5 43:17
9 5 Keith McIntire BeerMongers 39 Portland 5 43:23
10 72 Jordan Wilson Marys Bicycle Club 25 Corvallis 5 43:23
11 15 Brad Davidson Grouptrail Cycling 36 Portland 5 43:23
12 98 Gavin Beer Bend Endurance Academy 18 Bend 5 44:13
13 115 Charlie Douthwaite Team Coastal 32 Portland 5 44:43
14 45 Adam Moore Grouptrail Cycling 33 Portland 5 44:57
15 117 Brian Little BeerMongers 44 Portland 5 45:13
16 167 Bryce Jenkinson Team Finger 43 Hood River 5 45:16
17 23 Maxwell Southam 22 Portland 5 45:22
18 2 Hayden Wierman Dialed Cycling Team 15 Tualatin 5 45:29
19 161 Carter Schultz 23 Portland 5 45:41
20 110 Chris Wierman Dialed Cycling Team 46 Tualatin 5 45:41
21 68 Walker Hendricks TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 16 Hood River 5 45:51
22 32 Luke Sosnowski Rebound/Tireless Velo 42 Camas 5 45:51
23 86 Terry Hamness Dialed Cycling Team 48 Washougal 5 46:09
24 147 Sam Day Bend Endurance Academy 15 Bend 5 46:11
25 26 Alan Barton Grown Rogue Cycling Team 34 Portland 5 46:14
26 125 Pierce Martin Team Finger 29 Hood River 5 46:17
27 136 Michael Bernal 33 Portland 5 46:19
28 130 Greg McElravy 28 Portland 5 46:19
29 126 Alex Nelson 30 Kennewick 5 46:31
30 114 Reid Curry Murder of Crows 31 Bend 5 46:34
31 107 Ryan McLaughlin 29 Bend 5 46:38
32 58 Joshua Johansen Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 45 West Linn 5 46:51
33 104 Brian Hanley BeerMongers 31 Portland 5 47:02
34 3 Cory Nann Team Planet X USA p/b Xiologix 27 McMinnville 5 47:06
35 33 Cory Solovewicz Swift Racing 36 Portland 5 47:21
36 92 Peter Blenkiron bicycleattorney.com 41 Portland 5 47:23
37 80 Andrew Suchocki BeerMongers 39 Portland 5 47:32 number too high
38 120 Scott Chamberlain Team Planet X USA p/b Xiologix 38 Portland 5 48:09
39 131 Terry Campbell BeerMongers 44 Portland 5 48:17
40 79 Carter Hagedorn PDX Devo Junior Cycling 15 Portland 5 48:22
41 96 Jeff Chochon Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 53 Portland 5 48:28
42 57 Rafe Lehner TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 32 Hood River 5 48:53
43 164 Kieran Harden Mettle Cycling 23 Portland 5 39:22
44 20 Jason Whittington Team 10 Barrel 34 Portland 4 39:22 unreadable number
45 16 Micah Sardell Co-Motion Factory Racing Team 37 Eugene 4 39:47
46 172 Jared Gruter Metropolis Cycle Repair 26 Portland 4 39:55
47 129 Jeff Craven TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 39 Hood river 4 39:57
48 105 Rich Lammers 33 Beaverton 4 41:40
49 65 Jacob Olander Bend Endurance Academy 15 Bend 4 41:40
50 69 Neil McLain HiFi Sound Cycling Components 34 Portland 4 48:51
51 122 Greg van Amerongen 30 Portland 4 48:51
DNF 124 Charlie Leveroni Stages Cycling 24 Portland 4 48:51
DNF 73 Owen Rogers TCNF.LEGAL Racing Team 15 Portland 4 48:51
DNF 185 Bill Klingler BeerMongers 40 Portland 4 48:51
DNF 138 Eric Hoffman Team Coastal 35 Portland 3 48:51
DNF 184 Colin Dunlap 23 Portland 3 48:51
DNF 71 Mike Hamness Dialed Cycling Team 46 Vancouver 2 48:51
DNF 66 Tanner Wescott Bend Endurance Academy 14 Bend 1 48:51
DNF 148 Matthew Crampton BeerMongers 38 portland 1 44:00

Men 4

Num Name Team Age City Laps Time
1 54 Colin Dunlap 23 Bend 4 37:06
2 44 Drew Hankins Mettle Cycling 30 Portland 4 38:01
3 88 Ben Ticknor Team Finger 26 Hood River 4 38:03
4 32 Sean Wallace Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 33 Portland 4 38:36
5 67 James McGrew Team Finger 45 Husum 4 38:54
6 99 Patrick Johnson Team 10 Barrel 39 Portland 4 39:12
7 25 Bradley Ling 28 Portland 4 39:14
8 39 Jonathan Coy Team Finger 37 Mosier 4 39:27
9 75 Petr Honek Team Planet X USA p/b Xiologix 32 Portland 4 39:33
10 97 Tim Sherry 30 Portland 4 39:45
11 50 Ondrej Podlesak 34 Portland 4 40:05
12 57 Chris Parco 34 Bend 4 40:16
13 53 Daniel Peterson Hammer Velo 31 Portland 4 40:19
14 98 Joel Meyer 33 White Salmon 4 40:23
15 51 Gabriel Trainer Gladyators 27 Portland 4 41:05
16 81 Sean Gabrielli 30 Portland 4 41:34
17 10 Andy Borell 31 Portland 4 42:06
18 62 Brady Rice Team Lazy Tarantulas 13 Portland 4 42:25
19 72 Christopher McCarthy Gladyators 28 Salem 4 43:01
20 96 Susannah Hart 21 Washougal 4 44:49
21 23 Cullen Freeman Metropolis Cycle Repair 31 Portland 4 45:25
22 100 Chris Nelson 34 Portland 4 46:16
23 83 Aidan Rice Team Lazy Tarantulas 12 Portland 4 46:52
24 3 Steven Westberg Deschutes Brewery 50 Bend 4 47:04
25 85 Andrew Kreps Rolling Thunder p/b The Missing Link 42 Milwaukie 4 49:24
26 63 Adam Nicholas Gladyators 29 Portland 3 37:11
27 101 3 38:10
28 27 Eric Steimer Team 10 Barrel 33 Beaverton 3 40:11
DNF 90 Stephen Plomer Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 33 Portland 1 40:11
DNF 95 Stephan Morris Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 34 Portland 1 40:11

Men 5

Num Name Team Age City Laps Time
1 198 Andrew Jarolimek 35 Astoria 4 39:35
2 3 Dan Froelich 34 Beaverton 4 42:23
3 178 Jered Bogli 44 Portland 4 43:01
4 230 Kellen Hopkins 30 Yakima 4 43:13
5 13 Josue Jimenez TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 33 Bingen 4 43:25
6 65 Jon Palmer 42 Portland 4 43:29
7 85 Andrew Weiler Dialed Cycling Team 38 Washougal 4 43:40
8 233 Andy O'Brien Team Finger 43 Hood River 4 43:59
9 2 Joe Derting Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 53 Sherwood 4 44:24
10 235 Jason Preuit 49 Washougal 4 44:41
11 239 Mike DOHERTY 54 Lake forest park 4 44:55
12 78 Matthew Sperry Team Finger 37 Hood River 4 45:07
13 238 mike clark Grouptrail Cycling 43 Portland 4 45:18
14 73 Kyle Ramey Team Finger 42 Hood River 4 45:43
15 66 Peter Benziger Team Finger 37 Hood River 4 45:44
16 99 Rodney Billowitz 53 Bend 4 46:08
17 162 Zach Silvey 26 Portland 4 46:16
18 199 Shaun Stiles 40 VANCOUVER 4 46:20
19 234 Patrick Ross 32 Vancouver 4 46:37
20 149 Colin Skinner 32 Portland 4 46:55
21 154 Tony Ruiz 48 Portland 4 46:58
22 116 Erik Neilson 31 Portland 4 47:08
23 214 Joshua Otterloovan CX Pistols p/b Gigantic Brewing Portland 4 47:26
24 150 Landon Holmes Team Planet X USA p/b Xiologix 30 Portland 4 48:04
25 153 Chris Daniels 38 Vancouver 4 48:28
26 107 Justin Brown 43 Portland 4 48:28
27 31 Alastair Cox 30 Beaverton 4 49:47
28 47 Dan Harrison Speedvagen 41 Portland 3 49:47
29 218 Seth Sakamoto 35 Portland 3 36:20
30 142 Matt Erdman 38 Portland 3 36:26
31 240 Ames Conant 36 Hood River 3 36:38
32 111 Michael Ybaben 55 Beaverton 3 38:03
33 141 Ryan Smith 26 Molalla 3 38:06
34 237 Bodjie Train Grouptrail Cycling 46 Hillsboro 3 38:10
35 229 Sarah Livingston Trusty Switchblade 28 Portland 3 38:38
36 236 William Smith Team Finger 37 The Dalles 3 38:45
37 227 Collin Kinzer 22 Portland 3 38:47
38 10 Erick Taft Camas Bike and Sport 48 Vancouver 3 38:58
39 184 Christopher Mount 37 Portland 3 39:46
40 121 Jeff Folsom 43 Portland 3 42:14
41 232 Scott Jackman 31 Portland 3 43:19
42 228 Hannah Parfitt 25 Washougal 3 46:46
43 133 Isaac Marron 16 Aloha 3 50:00
44 134 James Marron 46 Aloha 3 51:24
45 4 Ron Moen 53 Vancouver 3 51:24
DNF 231 Jeff Hopkins 59 Yakima 2 51:24
DNF 191 Jonathan Hoffman Oregon Bike Shop Racing Team 37 Portland 1 51:24

Runners

Num Name Team Age City Time
1 95 8:19:00
2 106 Caleb Trumbull TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 17 Hood River 8:25:00
3 105 Matthew Crampton BeerMongers 38 portland 8:59:00
4 112 Fred Mills 38 Portland 9:08:00
5 98 James Wood HiFi Sound Cycling Components 36 Hood River 9:15:00
6 102 Leah Brown Team 10 Barrel 31 portland 9:19:00
7 109 Bryce Jenkinson Team Finger 43 Hood River 9:23:00
8 no # 9:27:00
9 95 Heather Pola Team Finger 45 Hood River 9:29:00
10 111 Sissel Holloway Team Finger 28 Hood river 9:37:00
11 96 Megan Barton Team Finger 48 Hood River 10:16:00
12 108 Taylor Kennedy Team Finger 27 Hood River 10:21:00
13 101 Valerie Nussbaumer Team Finger 34 Hood River 10:27:00
14 91 Howard Cohen Team Finger 60 Hood River 10:39:00
15 110 Eric Aldinger Team Finger 47 Portland 10:46:00
16 309 Stefan Furst Dialed Cycling Team Vancouver 11:00:00
17 314 Jesse Whitaker Dialed Cycling Team Portland 12:00:00
18 99 Whitney Hooker Team Finger 35 The Dalles 12:41:00
19 114 Kim Robinson Team Finger 50 hood rivwe 13:06:00
20 93 Ian Stromquist Team Finger 41 Hood River 13:06:00
22 104 Dawn Merrill Portland 13:27:00
DNS 100 Tea Rabbit 35 Portland 13:27:00
DNS 92 James McGrew Team Finger 45 Husum 13:27:00
DNS 94 Steve Shaw Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 52 Tigard 13:27:00
DNS 97 Heidi Wood HiFi Sound Cycling Components 33 Hood River 13:27:00
DNS 103 David Rasca Half Penny Cycling Team 41 Salem 13:27:00
DNS 113 Lora Melkonian TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 59 Trout Lake 13:27:00
DNS 13:27:00

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 604 Gabriel Linn Mettle Cycling 41 Bend 5
2 607 Seth Patla PDX TI 41 Forest Grove 5 no visible number
3 651 Cliff Eslinger Evolution Racing Team/Project Bike 40 bend 5 41:55
4 820 Fred Mills 38 Portland 5 42:15
5 777 Ben Guernsey Mettle Cycling 34 Portland 5 42:39
6 668 Anthony Monteleone 32 Portland 5 42:43
7 700 Kyle Mensing Stages Cycling 31 Portland 5 42:55
8 618 Ryan Weaver 41 Portland 5 43:21
9 778 Jeff Johnston Boneyard Cycling 38 BEND 5 43:30
10 605 Sean A Carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing 40 Portland 5 43:53
11 610 James Wood HiFi Sound Cycling Components 36 Hood River 5 44:04
12 770 Erik Fabrizius 33 Portland 5 44:07
13 675 Steven Beardsley Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 36 Portland 5 44:14
14 763 Byron Breeden TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 42 Hood River 5 44:17
15 826 Matt Fox Deschutes Brewery 40 Bend 5 44:24
16 670 Matt Jamison Grouptrail Cycling 37 Portland 5 44:43
17 620 Jacob Smith 15 Portland 5 44:43
18 654 Brian Lynch Team Dr Will Bar 42 Portland 5 45:43
19 791 Bo Thunell Poler 32 Portland 5 45:54
20 789 Eric Zugor Mettle Cycling 27 Portland 5 46:13
21 805 Dustin Henderson Deschutes Brewery 40 Gresham 5 46:15
22 649 Matthew Schwartz Metropolis Cycle Repair 43 Portland 5 46:18
23 825 Pete Rubijono 42 Portland 5 46:24
24 653 Ken Hahn Stumptown Cycling Club 44 Portland 5 46:43
25 684 Carl Aldrich BeerMongers 34 Portland 5 46:53
26 827 Kyle Von Hoetzendorff 38 Portland 5 47:06 missing shoulder number
27 664 Patrick Croasdaile CX Pistols p/b Gigantic Brewing 33 Portland 5 47:25
28 716 Howard Draper A New Cycling Team 41 Portland 5 47:25
29 693 Scott Hillson CX Pistols p/b Gigantic Brewing 31 West Linn 5 47:41
30 729 David Marchi Murder of Crows 42 Bend 5 47:55
31 719 Dave Masessa Flywheel Bicycle Solutions 52 Medford 5 47:58
32 744 Shane Beers 44 Portland 5 48:04
33 669 Geoff Sosebee 34 Portland 5 48:15
34 642 James Green Trusty Switchblade 47 Portland 5 48:20
35 797 Ethan Furniss Poler 35 Portland 5 48:35
36 600 Sal Collura Co-Motion Factory Racing Team 49 Corvallis 5 48:41
37 824 Thomas Wood 44 Portland 5 48:46
38 822 Xander Viray Mettle Cycling 24 Portland 5 49:03
39 774 David Pedersen 46 Portland 5 49:15
40 682 Jason Bavuso Murder of Crows 45 Bend 5 49:25
41 768 Jordan Norris Oregon Bike Shop Racing Team 39 Portland 4 39:21
42 680 Eric Aldinger Team Finger 47 Portland 4 39:24
43 674 Dean Proteau Speedvagen 35 Portland 4 39:41
44 773 Rob Thompson Grown Rogue Cycling Team 47 Portland 4 40:12
45 628 Dennis Starkey Metropolis Cycle Repair 56 Vancouver 4 40:35
46 681 Ian Stromquist Team Finger 41 Hood River 4 40:48
47 659 Charles Barrett Cyclepath Racing 51 Portland 4 40:58 no shoulder number, final warning
48 821 Gregory Dufour Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 42 Portland 4 41:16 number upside down
49 606 Justin Philips Swift Racing 37 Portland 4 41:18
50 760 James Jonke Oregon Bike Shop Racing Team 52 Portland 4 41:18
51 612 Mark Stoller Stumptown Cycling Club 57 Portland 4 41:28
52 656 Jacob Horn 25 Portland 4 41:48
53 666 Ian Penner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 48 Portland 4 41:52
54 800 Leland Jossy 53 Portland 4 42:09
55 829 David Dorocke Deschutes Brewery 56 Bend 4 42:21
56 708 Adam Vanarsdall 46 Portland 4 42:25
57 728 Cindy Lewellen Poler 51 Portland 4 43:15
58 828 Jered Bogli 44 Portland 4 43:22
59 756 Bradley Parker Metropolis Cycle Repair 40 Portland 4 45:09
60 624 Richard Pool Speedvagen 32 Portland 4 45:23
61 723 Christopher Muhs Grouptrail Cycling 31 Portland 4 47:53
62 769 Kevin Phomma 24 Portland 4 48:52
63 823 Paul DeVries 50 Portland 4 48:52
64 609 Steven Westberg Deschutes Brewery 50 Bend 3 39:34
65 718 Adam Burgess 25 West Linn 3 40:45
DNF 830 Christopher Clifford 22 Kentfield 1 43:26
DQ 703 Michael Saviers Team Oregon p/b Rodda Paint 37 Vancouver 5 43:26 faulty equipment

Singlespeed Women

Num Name Team Age City Laps Time
1 838 Janelle Bickford Metropolis Cycle Repair 36 Portland 4 36:47
2 802 Holland LaRue Team Finger 41 Hood River 4 37:07
3 808 Megan Faris 39 Portland 4 38:48
4 814 Stephanie Hahn Stumptown Cycling Club 38 Portland 4 39:50
5 801 Mielle Blomberg Team S+M 47 Portland 4 40:03
6 824 Iris Dougherty 30 Portland 4 40:10
7 864 Taylor Snider Team Coastal 29 Portland 4 40:45
8 858 Kate Drennan BeerMongers 35 Portland 4 40:56
9 817 Alana Armstrong HiFi Sound Cycling Components 37 Portland 4 41:48
10 847 Kelsey Phillips Poler 28 Bend 4 42:29
11 809 Jeanne Beko CX Pistols p/b Gigantic Brewing 35 Portland 4 44:11
12 815 Melissa Sher Team S+M 33 Portland 4 45:18
13 865 Makena Gove Sweetpea Ladies Auxiliary 18 Portland 4 45:18
14 863 Jericho Winter BeerMongers 33 Portland 4 45:41
15 855 Jesse Whitaker Dialed Cycling Team 39 Portland 4 45:55
16 818 susan Renn Team Slow Portland 4 46:07
17 859 Christy Hawkins Team AF 41 portland 4 47:46
18 861 Colleen Kawamoto 35 Portland 4 48:10
19 835 Stephanie Spiak Team 10 Barrel 46 Portland 3 37:06
20 862 Hayli Hay 40 Portland 3 37:27
21 848 Danielle Reynolds Team Lazy Tarantulas 45 Portland 3 39:04
22 811 Laurie Kemmerer 35 Portland 3 50:28

Women 1/2

Num Name Team Age City Laps Time
1 831 Anne Davis Usher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 39 Portland 6 0:58:10
2 826 Ashlyn Johnson Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 37 Newberg 6 0:59:42
3 827 Elizabeth White 24 Portland 6 1:00:20
4 806 Holland LaRue Team Finger 41 Hood River 6 1:01:39
5 802 Heidi Wood HiFi Sound Cycling Components 33 Hood River 6 1:02:07
6 808 Tina Brubaker Speedvagen 47 Bend 6 1:03:37
7 840 Ann Kennedy bicycleattorney.com 50 Portland 6 1:04:25
8 837 Nicole Jorgenson 26 Boise 6 1:04:27
9 839 Nicole Beckwith Team Nonstop 32 Portland 6 1:05:09
DNF 805 Laura Schmitt CX Pistols p/b Gigantic Brewing 34 Portland 1 1:05:09