Woodland Road Race

Woodland, WA
August 20, 2006

Updated July 8, 2009 at 2:30 PM

Category 3

Num Name Team City Points Notes
1 2059 Seth Patla United Finance Hillsboro 15 15.0
2 930 Carson Miller Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Bend 12 12.0
3 2216 Kennett Peterson University of Oregon Cycling Club Eugene 10 10.0
4 21 Patrick Marzullo 9 9.0
5 518 Kent Heli Los Ciclistas Eugene 7 7.0
6 1371 Ian Mensher Seattle 6 0+6=
7 718 David Pilz Gentle Lovers Portland 5 5.0
8 546 Gary Malcolm Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team Eugene 5 0+5=
9 387 Joshua Creem GSC United Portland 5 0+5=
10 485 Ben Langsdorf EWEB Windpower Corvallis 4 4.0
11 1044 Karl Choltus Team Oregon/River City Bicycles Portland 3 3.0
12 1009 Jacob Hill Bridgetown Velo Oregon City 2 2.0
13 22 ben masters Taco Bell Silverdale 1 1.0
14 565 Brian Marcroft Hagens-Berman LLP Cycling Salem
15 346 Ivan Meadors United Finance Hillsboro
16 321 David Hart Specialized River City Bicycles Vancouver
17 504 Anderson Folts Veloshop Portland
18 1298 Tony Kic Gentle Lovers Portland
19 321 David Hart Specialized River City Bicycles Vancouver
20 1276 Casey Patton Beaverton
21 20 Paul Wane Recycled Cycles presented by Raleigh Seattle
22 544 Brian Vollmer-Buhl Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team Eugene
23 543 anthony graupera Guinness Cycling Team Hillsboro
24 1057 Dave Warwick Gateway/Speedzone Clackamas
25 2272 Jimmy Udall Veloshop Portland
26 429 Richard Fattic Portland
27 1338 Mike Bene Veloshop Portland
28 755 Daniel Mensher Gentle Lovers Portland
29 728 Jerry Inscoe Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Portland
30 975 Marcel deLisser Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portlanf
31 1152 Robin Calver Veloshop Portland
32 26 Michael Sencebaugh WWV Cycling
33 594 Ian Penner Half Fast Velo Portland
34 1219 Joshua LeBus Bridgetown Velo Portland
35 430 Jesse Graden Veloshop Portland
36 1146 david marsh Beaverton Bicycle Club Tigard
37 30 Sergio Palma The Valley Athletic Club
38 720 Josh Friberg bicycleattorney.com Hillsboro
39 1063 Jason Weinstein Team Oregon/River City Bicycles Beaverton
40 2063 T. Kenji Sugahara Bike Peddler Salem

Junior 15-18

Num Name Team City Points Notes
1 919 Christopher Woods Beaverton Bicycle Club Beaverton 20 15+5=
2 903 Cameron Sparr Beaverton Bicycle Club Beaverton 15 12+3=
3 32 Shannon Maris Oh Boy Oberto Orting 10 10=
4 985 Madison Chilenski Team Oregon/River City Bicycles Portland 9 9=
5 976 Matt Bloom Beaverton Bicycle Club Portland 8 7+1=
6 926 Keith Beckman Beaverton Bicycle Club West Linn 5 5=
7 33 Brady Maris Oh Boy Oberto Orting

Masters 40+

Num Name Team City Points Notes
1 311 Peter Serrurier Portland 15 15.0
2 1970 Ken Spiess Portland 12 12.0
3 765 George Schreck United Finance Portland 12 7.0
4 38 Thomas Hackleman Old Town Bicycles Tacoma 11 10.0
5 1804 Evan Griffiths 1 Error Portland 9 9=
6 707 Steve Long North River Racing Milwaukie 7 4.0
7 1665 cary mallon Disco Velo Sandy 5 5.0
8 1739 Chuck Woosley United Finance Tualatin 5 0+5=
9 588 David Ripp Specialized River City Bicycles Camas 4 0+1+3=
10 363 Rod Underhill Bridgetown Velo Portland 3 3.0
11 417 joseph fricke Casa Bruno Portland 2 2.0
12 384 Mike Adams United Finance Tualatin 1 1.0
13 402 John O'Brien North River Racing Ridgefield
14 29 Unreadable name
15 1439 Steven Burger Team Bridge City Portland
16 2034 John Griffith Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Lake Oswego
17 395 Michael Cooper Portland
18 1776 Michael Beckman Beaverton Bicycle Club West Linn
19 1333 David German Team Bridge City Portland
20 322 Ronald D Feldman Team Bridge City Sherwood

Men 4/5

Num Name Team City Points Notes
1 2153 Andreas Gute Beaverton Bicycle Club Portland 17 12.0
2 2025 James Norman Gresham 15 15.0
3 1093 mike olson Hutch's Bend Bend 10 10.0
4 2184 Brian Bartel La Grande 9 9.0
5 1452 Jamin Aasum Portland 7 7.0
6 1114 Jess Mace Portland 5 5=
7 1989 Tom Perilloux Team Bridge City Tigard 5 0+5=
8 465 Linnea Alvord Portland 4 4.0
9 2246 Sasha Lacey Veloshop Portland 3 3.0
10 1066 John M Schmidt Team Bridge City Portland 3 0+3
11 1281 Brian Schiller Guinness Cycling Team Sandy 2 2.0
12 44 Daniel NEYENS 1 1.0
13 1267 Steve Swanson Team Oregon/River City Bicycles Portland 1 0+1=
14 47 Sean Matt Wines of Washington Seattle
15 28 Adam Leary
16 36 james stewart The Valley Athletic Club Olympia
17 1950 CHRIS ANGOT Portland
18 1888 Jason Feig Clackamas
19 34 Philip Cream The Valley Athletic Club Olympia
20 1185 Jurgen Fennerl Hutch's Bend Bend
21 1015 jon pearson Gateway/Speedzone Portland
22 908 Duncan Hay Bike Peddler Salem
23 42 David Foster Wines of Washington
24 1918 Jeff Standish Gateway/Speedzone Gresham
25 1046 brett boyles United Finance Portland
26 1373 Bob Fletcher Portland
27 2391 Amit Kobrowski Bridgetown Velo Beaverton
28 1924 Chris Miller Hillsboro
29 1070 Paul Kanz United Finance Portland
30 40 Mike Stewart Wines of Washington
31 1157 Kirk Edwards Gateway/Speedzone Beaverton
32 49 Chris Stevens Team Oregon/River City Bicycles Hillsboro
33 1187 Scott Goodrich North River Racing Vancouver
34 1469 Neil Green Gateway/Speedzone Fairview
35 2136 Matt Willhite Bike Peddler Salem
36 35 Michael Malone
37 1215 Michael Lujan North River Racing Vancouver
38 1005 Erik Haunold Veloshop Portland
39 1129 Jim Moore Specialized River City Bicycles Portland
40 498 Bob Svaricek Camas
41 43 Greg Lunieuski Wines of Washington Seattle
42 1127 Greg Smith North River Racing Vancouver
43 2508 Justin La Vigne Team Oregon/River City Bicycles Hillsboro
44 2189 Troy Logue Beaverton
45 1060 Ed Kendrick United Finance Pineville
46 979 Nick Engerran Specialized River City Bicycles Woodland
47 1922 Jason Fleming Portland
48 1651 Harald Graham North River Racing Vancouver
49 48 ??
50 39 Elijah Romer La Grande
51 37 Steve Krotln Portland
52 1647 Brian Persons Corvallis

Pro/1/2

Num Name Team City Points Notes
1 13 Jacob Erker Symmetrics Cycling Portland 23 15.0
2 158 Seth Hosmer CMG Racing/Alpine Mortgage Portland 16 12.0
3 105 Mikkel Bossen CMG Racing/Alpine Mortgage Portland 15 9.0
4 12 Omer Kem Axlex USA 10 10.0
5 824 Alex Newport-Berra Hagens-Berman LLP Cycling Corvallis 7 7.0
6 132 Doug Ollerenshaw Health Net presented by Maxxis Portland 5 5.0
7 128 Mathew Braun Guinness Cycling Team Portland 4 4.0
8 16 Nathan Smith Redmond 3.0
9 Orion Berryman Midtown Direct Racing Eugene 2 2.0
10 17 Trever Meys 1 1.0
11 146 Paul Bourcier Hutch's-Eugene Eugene
12 821 Joseph King Hagens-Berman LLP Cycling Eugene
13 15 Warren Atkey Wines of Washington Seattle
14 851 Zac Houghton The Valley Athletic Club Eugene
15 126 Douglas Shanks Half Fast Velo Portland
16 811 Carl Hoefer Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation Portland
17 18 Ian Tubbs Hagens-Berman LLP Cycling Belleve
18 885 Todd Duncan Guinness Cycling Team Wilsonville
19 716 Cliff Heaberlin GSC United Portland
20 184 Bruce Connelly The Bike Gallery Portland
21 354 Richard Anderson CMG Racing/Alpine Mortgage Aloha
22 19 Jim Blaltner Swonis
23 519 Aaron Coker CMG Racing/Alpine Mortgage Tigard
24 112 David Oliphant Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Tigard
25 842 Logan Hunn Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation Vancouver
26 25 Michael Murdin Garage Racing Kenmore
27 24 Neil Casserln Garage Racing Seattle
28 860 David Garcia The Bike Gallery Beaverton
29 1476 Michael Pruitt Seattle
30 11 Walt Nestell The Valley Club Olympia

Women 1/2/3

Num Name Team City Points Notes
1 471 Wendy Williams River City Bicycles Portland 19 15.0
2 1685 Amy Campbell Contender Bicycles Portland 17 7.0
3 665 Michele Conrad TiCycles Seattle 16 12+1+3=
4 280 Tessa Sugahara Team Group Health Salem 10 10.0
5 603 Theresa Holtermann Sorella Forte Hillsboro 9 9.0

Women Category 4 and 40+

Num Name Team City Category Points Notes
1 470 Kim Rueter Sorella Forte Portland Category 4 Women 16 15.0
2 646 Julie Leasure Portland Category 4 Women 15 12.0
3 644 Jan Moss Team Group Health Portland Masters Women 40+ 15 10.0
4 245 Debra Stolt-Krichko Gresham Masters Women 40+ 9 9.0
5 297 Monica Freeman Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Bend Category 4 Women 7 7.0
6 45 Pam Massey Wines of Washington Seattle Masters Women 40+ 5 5.0
7 1832 Whitney Wolfe Team One Racing Bend Category 4 Women 4 4.0