Estacada Time Trial

Estacada, OR
April 9, 2006

Part of the Estacada Time Trial

Updated July 8, 2009 at 2:30 PM

Category 3 Men

Name Team Time
1 Richard Anderson CMG Racing/Alpine Mortgage 23:05
2 Spencer Gray Cycle Analysis 23:56
3 Duncan Calver Veloshop 24:01
4 Mike Bene Veloshop 24:04
5 Brian Marcroft Hagens-Berman LLP Cycling 24:30
6 Matthew Wolpert 24:55
7 Allen Kraft North River Racing 25:55
8 Joe Cipale North River Racing 30:31

Category 4 Men

Name Team Time
1 Scott Steinman Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 24:02
2 T. Kenji Sugahara Bike Peddler 24:19
3 Jeff Tedder United Finance 24:20
4 David Cowperthwaite Team Oregon/River City Bicycles 24:37
5 Shawn McCloud Half Fast Velo 24:48
6 Joshua Hanselman 343 Racing 25:23
7 Paul DeVries 343 Racing 26:02
8 Craig Austin Half Fast Velo 26:19
9 Steven Basden Half Fast Velo 26:21
10 Ted Jones Half Fast Velo 26:25
11 Matt Brownfield Team Oregon/River City Bicycles 26:31
12 Robin Calver Veloshop 26:31
13 Scott Goodrich North River Racing 26:49
14 Jason Riffle Affordable Plumbing 27:15
15 Joel Morrissette 27:24
16 Neil Green Gateway/Speedzone 27:25
17 Scott Klinger 343 Racing 27:27
18 Christian Martin River City Bicycles 29:37

Category 5 Men

Name Team Time
1 EUAN POLLOCK United Finance 24:56
2 Gary Meinhardt 28:02
3 Chris Luby Half Fast Velo 28:38
4 Jeff Macey Team Air Force 30:00
5 Michael Goldsmith 30:12
6 FRANK DIANA 30:38
7 Lance Cadwell 30:42
8 Eric Davis 32:01

Junior Men 10-12

Name Team Time
1 Trevor Schauer Specialized River City Bicycles 39:57

Junior Men 13-14

Name Team Time
1 Weston Fitzsimmons Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 29:12
2 Ethan Hormann Forza Jet Velo 32:40
DNF Taylor Dunn Forza Jet Velo 00:00

Junior Men 15-18

Name Team Time
1 Richard Suditu Beaverton Bicycle Club 25:40
2 Eric Lagerstrom 26:12
3 Vincent Stebner Beaverton Bicycle Club 27:33
4 Don Vandervort Beaverton Bicycle Club 27:35
5 Jacob Chilenski Team Oregon/River City Bicycles 29:33
6 Madison Chilenski Team Oregon/River City Bicycles 30:13
7 Rick Schimmel Forza Jet Velo 30:49

Junior Women 10-12

Name Team Time
1 Casey Jones Forza Jet Velo 39:27

Junior Women 13-14

Name Team Time
1 fiona graham Beaverton Bicycle Club 31:25

Junior Women 15-18

Name Team Time
1 Rachelle Hobson Forza Jet Velo 29:34
2 Andrea Jones Forza Jet Velo 29:54
3 Kayla Woolcock Sum Bike Team 30:24
4 Lauren Hobson Forza Jet Velo 37:25

Masters Men 30-39

Name Team Time
1 Brant Buchholz Therapeutic Associates Cycling/GENR8 22:58
2 Chris McGee Bike Peddler 23:13
3 Chris Cook 24:18
4 Jeff Fuchs Sunnyside Sports 24:25
5 Casey Davidson 24:31
6 Tim Hittner 24:37
7 Joseph Holcomb Specialized River City Bicycles 24:40
8 Tim Schauer Specialized River City Bicycles 25:31
9 James Gritters Therapeutic Associates Cycling/GENR8 26:44

Masters Men 40-49

Name Team Time
1 Mick Walsh First Rate Mortgage Cycling Team 22:45
2 Carl Roberts First Rate Mortgage Cycling Team 23:12
3 Rob Annen Willamette Valley Vineyards 23:32
4 Mike Mauch United Finance 23:34
5 Mark Magilner Half Fast Velo 24:06
6 Tim Ellerbruch United Finance 24:09
7 Robert Huff Half Fast Velo 24:14
8 Jake VanderZanden Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 24:15
9 Shawn McCloud Half Fast Velo 24:24
10 Ivan Meadors United Finance 24:30
11 Gary Cornilles Specialized River City Bicycles 24:53
12 Craig Austin Half Fast Velo 25:26
13 Allen Kraft North River Racing 25:26
14 Paul Mautner Team Rose City 26:06
15 Scott Saulsbury 26:39
16 Greg Bruce Hutch's Bend 26:43
17 James Thiele Team Rose City 26:45
18 Ken James 26:45
19 Scott Sterling Santiam Bicycle 27:01
20 Dave Palmer Guinness Cycling Team 27:45
21 Joe Cipale North River Racing 30:04
22 Rick Schimmel 31:00
23 Doug Hormann 31:52

Masters Men 50+

Name Team Time
1 George Schreck United Finance 23:51
2 Steve Truesdale Half Fast Velo 24:57
3 Mike Adams 25:32
4 Steve Long North River Racing 25:39
5 Pirooz Emad North River Racing 26:11
6 Jan Pedersen NoMad Sports Club 26:28
7 David Preston Multnomah Athletic Club 27:04
8 Peter Russell Reed College Cycling 27:38
9 Tom Kelly 28:13
10 Howard Unkeles Team Oregon/River City Bicycles 28:14
11 Andrew Black Team Bag Balm 29:55
DNF Jay Rideout 00:00

Masters Men 60+

Name Team Time
1 David Russell United Finance 24:49
2 Roger Johnson Team Rose City 25:20
3 Richard Hunt 27:42
4 Jerry Powell Multnomah Athletic Club 28:21
5 Robert Mandelson NoMad Sports Club 30:25

Masters Women 30-39

Name Time
1 Sarah Havlik 28:28
2 Tracy Norris-Yates 30:19

Masters Women 40-49

Name Team Time
1 Martha Walsh First Rate Mortgage Cycling Team 25:10
2 Julie Peterson Chinook Cycling Club 27:27
3 mary ross NoMad Sports Club 28:16
4 Jan Moss Team Group Health 28:52
5 Linda Moreland-Hooker Multnomah Athletic Club 29:26
6 Meg Mautner NoMad Sports Club 30:16
7 Robin Laughlin Sunnyside Sports 30:17
8 Lisa Winchester NoMad Sports Club 32:25
DNF Debra Stolt-Krichko 00:00

Masters Women 50+

Name Team Time
1 Erin Hale Chinook Cycling Club 28:30
2 Barbara Thiele Team Rose City 29:03
3 Candi Murray NoMad Sports Club 36:19

Recumbent

Name Team Time
1 John Williams 19:35
2 Todd Marley 27:59
3 Lonnie Morse OHPV 30:37

Senior Men

Name Team Time
1 Seth Hosmer CMG Racing/Alpine Mortgage 22:09
2 Jay Freyensee Sugar CRM-Easton-Specialized 22:37
3 Aaron Sander Half Fast Velo 23:15
4 Mick Walsh First Rate Mortgage Cycling Team 23:20
5 Derl Miller bicycleattorney.com 23:43
DNF Steven Beardsley Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 00:00

Senior Women

Name Team Time
1 Andrea Fisk CMG Racing/Alpine Mortgage 25:45
2 Megan Troxell 26:06
3 Kristine Rotan Sorella Forte 26:51
4 Laurel Gitlen Gentle Lovers 27:03
5 Jen Featheringill Bike Central 29:03
6 Tessa Sugahara Team Group Health 30:17

Tandem

Name Team Time
1 Gary/Lori Cornilles/Miller Specialized River City Bicycles 23:56
2 Mark/Lynn Godfrey/Hughes-Godfrey 25:39
DNF Ivan Meadors 00:00

Women Category 4

Name Team Time
1 Jude Russell Sorella Forte 27:56
2 Erin Moran 28:17
3 Jennifer Woodruff 28:56
4 Jessica Dickson 29:13
5 Debra Lambourn Sorella Forte 29:34
6 Cary Steinman Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 30:00
7 Christine MacKenzie bicycleattorney.com 31:01
8 Shannon Carney Portland Triathlon Club 32:42
9 Rachel Rose 35:25
10 Debbie Caldwell 39:53