OBRA Time Trial Championships - 41K

Peoria, OR
August 6, 2006

Part of the OBRA Time Trial Championships

Updated August 20, 2009 at 8:01 AM

Masters Men 30-34

Num Name Team Time
1 2063 T. Kenji Sugahara Bike Peddler 1:00:16
2 1114 Jess Mace 1:00:56
3 462 Richard Lorenz Beaverton Bicycle Club 1:04:13
4 1840 Jesse Finch Gnehm 1:05:21

Masters Men 35-39

Num Name Team Time
1 512 Jerome Dumortier Beaverton Bicycle Club 0:59:16
2 503 Adnan Kadir Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 0:59:17
3 1905 Scott Wagnon Cycle Analysis 1:01:14
4 594 Ian Penner Half Fast Velo 1:01:26
5 790 Joseph Holcomb Specialized River City Bicycles 1:02:02
6 1106 Darrin Beek 1:02:47
7 47 Seth Lyon 1:09:05

Masters Men 40-44

Num Name Team Time
1 1319 Eric MARTIN Sportsman's Team One Racing 0:55:36
2 119 Mick Walsh First Rate Mortgage Cycling Team 0:56:05
3 843 Erik Huston Hutch's Bend 0:57:19
4 524 Rob Annen Bike Peddler 0:57:36
5 457 Tim Cardinal Sunnyside Sports 0:57:40
6 135 Nathan Hobson Half Fast Velo 0:58:11
7 168 Chris Alling Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 0:58:27
8 316 Todd Rosier United Finance 0:58:41
9 199 Rick Hammel Hutch's-Eugene 0:58:53
10 124 Glen Gann Land Shark 0:58:56
11 392 Ernie Conway Team Oregon/River City Bicycles 0:59:23
12 370 Mike Mauch United Finance 0:59:33
13 376 Robert Huff Half Fast Velo 0:59:55
14 568 Jake VanderZanden Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 1:00:05
15 340 Mark Magilner Half Fast Velo 1:00:14
16 748 Terry Keele Team Oregon/River City Bicycles 1:01:54
17 53 Michael Widmer 1:03:37
18 52 Duane Strawser Sierra Express/TONC 1:05:37
19 54 Steven Breaux 1:06:49

Masters Men 45-49

Num Name Team Time
1 1087 Jens Heycke 0:55:33
2 823 Dan Vrijmoet Hutch's-Eugene 0:56:37
3 127 Carl Roberts First Rate Mortgage Cycling Team 0:57:57
4 332 Dave Skinkle Fresh Air Sports 0:58:21
5 744 Tim Ellerbruch United Finance 1:00:20
6 1042 Dan Davis Sierra Express/TONC 1:01:18
7 424 will fernyhough Jet City Velo 1:01:20
8 446 Thane Jennings Sunnyside Sports 1:02:49
9 402 John O'Brien North River Racing 1:03:58
10 2485 Steve Ridgeway Disco Velo 1:04:51
11 1630 James Thiele Team Rose City 1:05:12
12 1964 Andrew Peterson 1:07:20
13 2203 Scott Sterling Santiam Bicycle 1:08:32
14 1776 Michael Beckman Beaverton Bicycle Club 1:08:41
15 721 Rick Kercheski Bike Peddler 1:09:06
16 747 Eric Szczukowski 1:11:39

Masters Men 50-54

Num Name Team Time
1 303 Ted Forgeron Team Rose City 0:58:20
2 765 George Schreck United Finance 0:58:21
3 2162 Jeff Layton 0:58:26
4 358 Jeff Buck Team Rose City 0:58:59
5 732 Steve Yenne Excel Sports 0:59:02
6 2019 Ed Condit Redding Velo 0:59:13
7 371 J.Michael Manning United Finance 0:59:47
8 707 Steve Long North River Racing 1:03:08
9 1045 Mark Q. Armstrong EWEB Windpower 1:05:01
10 1030 Andy Stahl Hutch's-Eugene 1:05:53
11 1086 Gary Medley bicycleattorney.com 1:06:19
12 1405 Billy Ramsey Team Novara Eugene 1:12:26
13 1992 Bill Croswell 1:20:58

Masters Men 55-59

Num Name Team Time
1 62 Alan Morrison San Jose Bicycle Club 0:57:15
2 365 Eric Christenson Team Rose City 1:01:45
3 1820 Larry Zagata 1:04:22
4 313 John Wiest NoMad Sports Club 1:04:51
5 2223 Steve Vander Waal 1:05:25
6 527 Leslie Lunas Hutch's-Eugene 1:05:43
7 45 Steve Troseth 1:06:31
8 386 Michael Resnick NoMad Sports Club 1:06:42
9 83 Robert Sutor 1:07:07
10 2052 Peter Russell Reed College Cycling 1:08:19
11 2043 Mark Daeschel Capitol Velo p/b Lifesource 1:11:47
12 1113 D Michael Lusby North River Racing 1:12:20
13 434 craig bontly Hutch's-Eugene 1:13:41

Masters Men 60-64

Num Name Team Time
1 1757 David Russell United Finance 1:00:52
2 2038 Lance Brigman Team Bike Tires Direct 1:02:26
3 2107 Douglas Sears 1:04:22
4 2209 David Coughlin 1:04:58
5 1784 Dave Welch 1:05:35
6 1823 Andy Newlands Multnomah Athletic Club 1:08:11
7 1752 Henry Grass NoMad Sports Club 1:10:21

Masters Women 30-39

Num Name Team Time
1 665 Michele Conrad TiCycles 1:03:53
2 241 Julie Forrest EWEB Windpower 1:05:41
3 283 Sarah Havlik Sorella Forte 1:08:27
4 280 Tessa Sugahara Team Group Health 1:09:49
5 88 Shannon Moyer 1:10:52

Masters Women 40-44

Num Name Team Time
1 673 Megan Banks Poplollies 1:06:36
2 658 Mechele Knable 343 Racing 1:07:30
3 1485 Pam Fairchild Specialized River City Bicycles 1:10:13

Masters Women 45-49

Num Name Team Time
1 279 mary ross NoMad Sports Club 1:05:15
2 644 Jan Moss Team Group Health 1:09:14
3 295 Julie Peterson Chinook Cycling Club 1:09:58
4 273 Renata Hahn Team Rose City 1:12:42
5 276 Grace McCabe EWEB Windpower 1:15:13
6 1313 Lisa Karen Donnelly Beaverton Bicycle Club 1:18:28

Masters Women 50-54

Num Name Team Time
1 605 Erin Hale Chinook Cycling Club 1:09:05
2 278 Barbara Thiele Team Rose City 1:10:24
3 216 Debra Windus United Finance 1:12:27

Recumbent/HPV

Num Name Team Time Notes
1 2205 Todd Marley OHPV 54:45
2 2238 David Neilson OHPV 58:50
DQ 2187 johnny williams 00:00 Missed turnaround

Senior Men 1/2

Num Name Team Time
1 158 Seth Hosmer CMG Racing/Alpine Mortgage 0:53:46
2 49 Flavio Rattazzi 0:55:43
3 50 Jason Bethel 0:55:58
4 114 Nick Skenzick Hutch's-Eugene 0:56:54
5 835 John ODonnell Recycled Cycles presented by Raleigh 0:58:41
6 131 Richard Sweet Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 0:58:54
7 805 Yann Blindert The Bike Gallery 0:59:11
8 121 Richard Hogan Land Shark 1:00:04
9 112 David Oliphant Therapeutic Associates Cycling/GENR8 1:01:47
10 103 Steven Beardsley Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 1:03:08
11 1806 Mike Fajer 1:06:23

Senior Men 3

Num Name Team Time
1 55 Sean Passage 0:57:07
2 421 Spencer Gray Cycle Analysis 0:57:37
3 1061 Galen Mittermann Midtown Direct Racing 0:58:11
4 1044 Karl Choltus Team Oregon/River City Bicycles 0:58:41
5 1316 Nathan Spear Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 0:59:27
6 791 Mike Cleary Midtown Direct Racing 0:59:31
7 430 Jesse Graden Veloshop 1:00:12
8 1473 Craig Ruby Disco Velo 1:00:25
9 426 Tom Woodcock CMG Racing/Alpine Mortgage 1:00:47
10 1063 Jason Weinstein Team Oregon/River City Bicycles 1:01:29
11 485 Ben Langsdorf EWEB Windpower 1:01:33
12 1168 Brian Sather 1:01:36
13 2059 Seth Patla United Finance 1:02:09
14 575 William Warburton Therapeutic Associates Cycling/GENR8 1:02:12
15 591 Anthony McCray Team Oregon/River City Bicycles 1:05:33

Senior Men 4/5

Num Name Team Time
1 1116 Kenneth Philbrick OSU Cycling Club 0:59:06
2 2202 Scott Steinman Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 0:59:20
3 2077 Gene Hill Cycle Analysis 0:59:29
4 1123 Andrew Williams The Valley Athletic Club 0:59:52
5 2142 Steven Savich Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 1:00:40
6 797 Doug Turnbull EWEB Windpower 1:01:28
7 1026 Brian Johnson Marty's Cycle & Moore 1:01:30
8 1165 Robert Hughes 1:01:51
9 1902 Patrick Layton Full Cycles 1:02:11
10 1950 CHRIS ANGOT 1:02:32
11 1055 Bryant Howard 1:04:16
12 1272 Jon Frommelt bicycleattorney.com 1:04:18
13 697 Craig Austin Half Fast Velo 1:04:35
14 2184 Brian Bartel 1:04:35
15 2191 Evan MacKenzie bicycleattorney.com 1:08:58
16 1645 Brad Brolin 1:09:16
17 56 Michael Goldsmith Aging Bulls 1:12:08

Senior Women

Num Name Team Time
1 51 Andrea Fisk CMG Racing/Alpine Mortgage 1:02:29
2 231 Jeanie Bihlmaier Specialized River City Bicycles 1:03:22
3 458 Lisa Turnbull Poplollies 1:04:25
4 656 Tia Bartos TiCycles/Avanti Racing 1:05:14
5 618 Rebecca Bader OSU Cycling Club 1:09:12

Senior Women 4

Num Name Team Time
1 1841 Heather Johnston 1:10:14
2 291 Erin Koenig Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 1:12:27
3 682 Lindsay Kandra Team Group Health 1:13:31
4 213 Brenna Knowles Therapeutic Associates Cycling/GENR8 1:14:35
5 48 Ashley Thrower 1:23:27

Tandem

Num Name Team Time
1 227 Sal/Martha Collura/Walsh First Rate Mortgage Cycling Team 0:56:03
2 466 Carl Anton North River Racing 0:59:23
3 300 Norman/Kerri Babcock/VandenBerg EWEB Windpower/Poplollies 1:05:37