Sisters Stampede XC

Sisters, OR
May 30, 2010

If you have questions or corrections, please email Doug Cleavenger.

Updated June 6, 2010 at 5:48 PM

Category 1 Men 15-18

Num Name Team City Time
1 81 Timothy Jaynes Pistis Grants Pass 2:08:26

Category 1 Men 19-34

Num Name Team City Time
1 346 Erik Long Cyclesoles/Sagebrush Cycles Bend 1:53:21.8
2 152 Austin Line Sunnyside Sports Sunriver 1:57:51.2
3 11 Chris Winans Sunnyside Sports Bend 1:58:03.4
4 49 Ben Bronson Bend 1:59:35.3
5 272 William Warburton Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Bend 2:00:54.3
6 260 Ryan Eisele www.evanplews.com/KENDAUSA Dallas 2:01:47.4
7 318 Lance Walker Redmond 2:02:39.5
8 264 Shane Johnson Trinity Bikes Redmond 2:03:39.5
9 263 Jeremy Warnicke www.evanplews.com/KENDAUSA Grande Ronde 2:06:23.9
10 277 Adam DeMarzo North Bend 2:09:02.1
11 294 Marcus Benton Team Dirt/Mudslinger Events Corvallis 2:27:57.0
12 188 Matt Cline Portobello Bicycle Racing Portland 2:32:34.0

Category 1 Men 35-44

Num Name Team City Time
1 290 David Cloninger Hutch's/ClearOne/Bend Dental Bend 1:54:41.3
2 37 William Sullivan Lake Oswego 1:56:40.6
3 95 Trevor Norland Team Dirt/Mudslinger Events Corvallis 1:57:00.3
4 182 Mike Schindler Sunnyside Sports Bend 2:01:48.7
5 299 Sean Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 2:01:50.3
6 259 Tom Keller Pistis Gold Hill 2:02:58.4
7 67 Thomas Hainisch Bend 2:06:36.4
8 127 Jesse Luckett Cyclepath Racing Portland 2:07:31.0
9 326 Alex Accetta Portland 2:07:49.4
10 266 Todd Embree Pacific Power Blue Sky Corvallis 2:08:54.4
11 178 Robert Christensen Bridgetown Velo Portland 2:12:28.7
12 20 Justin Price Team Dirt/Mudslinger Events Corvallis 2:13:12.9
13 118 Martin Baker bicycleattorney.com Hillsboro 2:14:54.2
14 148 David Baker Sunnyside Sports Bend 2:15:15.0
15 345 Gary Thompson Sisters 2:17:04.9
16 96 Mike Ripley Team Dirt/Mudslinger Events Monroe 2:18:41.5
17 340 Patrick McEnaney Pacific Power Blue Sky Corvallis 2:21:05.2
18 352 Robert Frechette Vancouver 2:24:55.4

Category 1 Men 45+

Num Name Team City Time
1 102 Gregg Strome Hutch's/ClearOne/Bend Dental Bend 1:53:20.8
2 170 John McCaffrey bicycleattorney.com Portland 1:54:33.4
3 243 Jeffery Otto Portland Velo Beaverton 1:54:35.3
4 265 Scott Carroll Team Dirt/Mudslinger Events Corvallis 1:56:58.6
5 186 Jim Juenger Sunnyside Sports Bend 2:01:00.3
6 125 John Mitchem Guinness Cycling Team Portland 2:01:08.1
7 133 David Hill www.evanplews.com/KENDAUSA Dallas 2:01:12.4
8 284 Dan Wolnick WebCyclery.com Bend 2:04:08.8
9 31 Todd Rosier Portland Velo Hillsboro 2:07:20.1
10 129 Johnny Vergis Cyclepath Racing Portland 2:09:01.9
11 99 Dan Packman WebCyclery.com Bend 2:09:55.0
12 45 Wayne Tonning Lake Oswego 2:10:06.5
13 103 James Wellington Hutch's/ClearOne/Bend Dental Bend 2:11:15.1
14 251 Jim Thornton Hood River 2:12:00.4
15 53 Marc Fortier WebCyclery.com Bend 2:12:21.3
16 304 Mark Reinecke Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 2:18:04.1

Category 1 Women

Num Name Team City Time
1 55 Shawna Palanuk Greenridge Physical Therapy Sisters 1:59:40.6
2 54 Heather Clark Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 2:01:27.9
3 283 Serena Bishop Sunnyside Sports Bend 2:02:36.1
4 33 Brooke McDermid bicycleattorney.com Portland 2:04:40.5
5 105 Helen Grogan Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 2:10:04.4
6 161 Kristin Wille Hammer Velo Portland 2:10:26.2
7 27 Stephanie Uetrecht WebCyclery.com Bend 2:11:22.7
8 75 Karen Oppenheimer Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 2:14:34.2
9 249 Elaine Bothe Sorella Forte Portland 2:19:01.1
10 94 Melissa Norland Team Dirt/Mudslinger Events Corvallis 2:24:28.1

Category 2 Men 15-18

Num Name Team City Time
1 293 Cole Sprague Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 2:12:13.3
2 322 Brian Fawcett Pistis Grants Pass 2:14:44.4
3 339 Andy Su Hutch's/ClearOne/Bend Dental Bend 2:31:12.6
4 274 Colin Dunlap Bend Endurance Academy Bend 2:42:32.7

Category 2 Men 19-34

Num Name Team City Time
1 206 Stephen Fitzgerald Liberty Cycle Vancouver 1:57:09.5
2 212 Aaron Edwards Bend 1:59:41.1
3 327 Steve Heinrichs Bend 1:59:42.9
4 226 Tyler Matheson Boise 2:00:42.8
5 270 Tyler Miller Bloom Racing Bend 2:01:15.1
6 213 Harrison Womack Greenridge Physical Therapy Sisters 2:02:43.0
7 258 Dustin Miller Capitol Velo p/b Lifesource Keizer 2:05:30.2
8 205 Trevor Pratt Team Flannel Sandy 2:05:42.7
9 216 Gabriel Linn Bloom Racing Bend 2:05:43.1
10 162 Nick Groesz XO Racing Portland 2:10:14.7
11 311 James Kerr Bend 2:10:37.8
12 328 Loren Mason-Gere Eugene 2:11:32.1
13 144 Nathan Agalzoff Forest Grove 2:12:59.8
14 153 Pat Thomas Baker City 2:13:30.4
15 247 Andrew Vaughn Team Dirt/Mudslinger Events Corvallis 2:13:47.4
16 219 Jered Coles Boise 2:13:55.4
17 217 Eric Fosdick dirt Corvallis 2:13:57.5
18 303 Hogan McDonald Bend 2:14:20.1
19 350 Nicholas Yapp Bend 2:18:29.2
20 229 Pam Smith Portland 2:20:43.4
21 281 Sean Lewis Trinity Bikes Bend 2:20:58.6
22 146 Eric Edwards Bend 2:21:03.3
23 313 Cory Tanler Trinity Bikes Redmond 2:22:01.9
24 365 Raymond Conkey Sublimity 2:26:32.7
25 150 Gabe Gillan Greenridge Physical Therapy Sisters 2:29:10.6
26 364 Sean Connaghan Stayton 2:34:14.0
27 176 Thom Toutt Sisters 2:34:39.2

Category 2 Men 35-44

Num Name Team City Time
1 46 Todd Randy Bend 1:57:25.3
2 325 Marcus Biancucci Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Bend 1:58:25.5
3 51 Dave Cockburn Milwaukie 1:59:23.2
4 65 Robert Sanders Revolver-Cascadia Portland 1:59:23.4
5 167 Ryan Russell Russell Racing Beaverton 1:59:33.9
6 289 Wade Miller Sunnyside Sports Bend 2:00:46.9
7 256 Bob Jacobs bicycleattorney.com Portland 2:00:55.1
8 248 paul zweigart Turner 2:01:01.3
9 341 Stephen Porino Bend 2:01:27.5
10 211 Rich Hummel Sisters 2:01:57.6
11 63 Eric Birky Bend 2:02:08.7
12 305 John Craft Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 2:02:12.8
13 76 Sean Rogers Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 2:02:22.6
14 112 Matthew Lasala Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 2:04:24.3
15 200 David Rosen Half Fast Velo Beaverton 2:04:52.3
16 239 Lee Bauck Shiloh Cyclery Troutdale 2:05:03.4
17 333 Scott Brennan Bend 2:06:00.1
18 77 Mark Miskowiec Sunnyside Sports Bend 2:07:40.4
19 30 Tj Paskewich Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Bend 2:07:43.0
20 209 robert lee Portland 2:07:56.2
21 90 Patrick Miller Bend 2:07:57.1
22 124 Rodney Wamsley CycleOne CrossWorld Portland 2:08:15.8
23 136 David Luoina Guinness Cycling Team Portland 2:08:29.7
24 317 Eric Adams Pacific Power Blue Sky Albany 2:08:37.2
25 338 Brian Evans Bend 2:10:49.7
26 222 Jason Saunders Team Dirt/Mudslinger Events Corvallis 2:10:59.2
27 276 Jason Dimmig Bend 2:12:19.9
28 131 T. Kenji Sugahara Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Salem 2:13:43.6
29 230 Paul Kelly Jelly's Pirates Lake Oswego 2:13:45.5
30 104 Aaron Ast 2:16:45.3
31 268 Dave Pickhardt Powell Butte 2:17:06.6
32 285 Sean Warner Gresham 2:17:59.5
33 88 Aaron Baternik 2:20:37.4
34 257 Chris Cottingham bicycleattorney.com Portland 2:20:52.8
35 110 Rob Kerr Bend 2:20:54.9
36 203 Scott Herrick West Linn 2:21:05.2
37 134 Sean Denney bicycleattorney.com Portland 2:21:13.6
38 180 Dave Hill Team Dirt/Mudslinger Events Corvallis 2:21:19.7
39 47 Thomas Holt 2:21:22.9
40 208 Kevin Skillings Corvallis 2:21:41.1
41 207 Nathan Harris Philomath 2:21:57.8
42 58 Brian Hightower 2:22:44.4
43 59 Kyle Gorman WebCyclery.com Bend 2:25:41.7
44 214 Dan Coyle Corvallis 2:28:36.5
45 122 Brent Dombrowski Cyclepath Racing Portland, 2:29:38.0
46 41 Csaba Kormendy Word-RCB Portland 2:33:38.7
47 224 William Blanton San Diego 2:36:27.5
48 210 Charles Barrett Portland 2:37:08.4
49 225 Ed Goldmann Aloha 2:45:39.7
DNF 362 Steven Tyrill

Category 2 Men 45-54

Num Name Team City Time
1 302 Mickey McDonald Bend 2:02:05.6
2 236 Jim Miller Cyclepath Racing Portland 2:04:29.2
3 123 Michael Kender Portland Velo Portland 2:06:01.0
4 19 Greg O'Brien Word-RCB Portland 2:07:05.9
5 192 Steve McCallion Moots Portland 2:07:32.9
6 80 Gregg Leion Mountain View Cycles Hood River 2:07:43.0
7 117 Eric Anderson Pacific Power Blue Sky Aloha 2:08:25.2
8 136 David Luoma Guinness Cycling Team Portland 2:08:29.7
9 138 Warren Cirue WebCyclery.com Sisters 2:09:52.5
10 354 Brian King Roswell 2:11:06.4
11 18 Dan Laugtenbach 2:11:33.8
12 223 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com Beaverton 2:13:23.3
13 308 Scott Meredith Bend 2:13:27.6
14 280 Vern Ward Troutdale 2:13:54.0
15 36 Jeff Vine Sunset Cycles Beaverton 2:13:56.0
16 73 James Thiele Team Rose City Hillsboro 2:14:25.8
17 85 Wayne Nussbaum Happy Valley 2:16:44.4
18 120 Jay Rathe Beaverton Bicycle Club Portland 2:17:19.2
19 57 Michael Mann Word-RCB Portland 2:17:30.5
20 116 Mark Damon Hutch's-Eugene Portland 2:18:03.5
21 64 Mike Webb Team Dirt/Mudslinger Events Florence 2:18:19.3
22 174 Erick Knirk Skid Marx Sister 2:22:09.3
23 130 Stephan Crozier Bend 2:23:27.3
24 315 David Blair Bend 2:28:25.0
25 295 Marcel Russenbarger Bend 2:29:00.0
26 42 David Smith 2:29:21.8
27 363 Vern Krist Showers Pass Portland 2:33:05.9
28 89 David Schlatter 2:38:57.9
29 23 Donald Scott Pistis Grants Pass 2:43:01.7
30 233 Brian Danner Lebanon 2:51:48.0
31 232 Brian Van Doran Albany 2:56:16.8
32 291 Jeff Wester Sisters 2:58:45.2
33 221 Gary Zaack Sisters 3:04:35.3
34 4 David Croslier 3:07:41.5
DNF 69 harvey childress
DNF 254 Owen Twitchell

Category 2 Men 55+

Num Name Team City Time
1 184 Don Leet Sunnyside Sports Bend 2:08:22.8
2 179 Martin Rand Bellevue 2:10:21.6
3 17 Steve Lacey Showers Pass Portland 2:11:15.5
4 13 Rick Gregory Eugene 2:14:11.9
5 119 Steve Rearden Blondie Velo Portland 2:15:43.5
6 66 Ron Strasser Team S+M Portland 2:19:01.4
7 9 Michael Daggett Sunset Cycles Portland 2:22:15.9
8 50 Patrick Coughlin AOMS Racing Portland 2:22:19.6
9 149 Michael Woods Sisters 2:24:07.2
10 160 Eric Buckland Madras 2:28:30.1
11 74 Tim Rich Team Rose City Gresham 2:29:55.0
12 238 Bill Hasenjarger Bellingham 2:33:00.5
13 171 Stuart Honeyman Sisters 3:00:31.9

Category 2 Women 19-34

Num Name Team City Time
1 202 Taylor Shekell Portland 2:18:11.6
2 360 Lindsay Jones HTFU Eugene 2:19:59.2
3 220 Amy Hale Leadville 2:25:52.0
4 357 Patricia Simpson Mableton 2:27:24.1
5 198 Holly Clarke Salem 2:35:11.6
DNF 316 Carla Gibson Bend 0:00:00.0

Category 2 Women 35+

Num Name Team City Time
1 157 Jodi Line-Bailey Sunnyside Sports Sunriver 2:12:57.8
2 347 Lorin Page Bend 2:16:16.9
3 159 lisa belair Cyclepath Racing Portland 2:19:27.2
4 24 Mary Skrzynski WebCyclery.com Bend 2:27:28.1
5 183 Monica Freeman Bend 2:27:37.1
6 261 Jill Ballantyne Sunnyside Sports Bend 2:28:04.7
7 16 Karen Kenlan Sunnyside Sports Bend 2:32:03.8
8 143 Sage Fuller Sorella Forte Portland 2:33:18.0
9 228 Jacquie Zanack Sisters 2:36:41.2
10 163 Katherine Christensen Portland 2:37:47.8
11 181 Dennette Wood Enumclaw 2:41:12.0
12 84 Evelyn West Evelyn West Portland 2:45:42.1
13 310 Lynn Albrow Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 2:44:41.1
14 35 Connie Vine Team Rose City Beaverton 2:50:56.8
15 68 vickie childress Lakeview 2:59:35.4
16 25 Marie Tucker 3:35:25.5

Category 3 Men 10-14

Num Name Team City Time
1 300 Lance Haidet Team Dirt/Mudslinger Events Bend 0:56:29.9
2 201 Javier Colton MBSEF Cycling Team Bend 0:56:46.1
3 61 William Wodrich Sunnyside Sports Bend 0:58:38.7
4 353 Will Churchill MBSEF Cycling Team Bend 1:02:07.0
5 199 Gus Gyorgyfaluy Bend 1:02:17.0
6 147 Massimo Larsen 1 Error Bend 1:05:59.0
7 267 Liam Pickhardt Powell Butte 1:05:59.3
8 62 Donovan Birky Ben 1:06:01.7
9 70 Peyton Logue Grants Pass 1:07:44.3
10 173 Blake Knirk Skid Marx Sisters 1:10:08.5
11 262 Garrett Walden Bend 1:11:39.9
12 331 Zach Jones Sisters 1:12:05.6
13 5 Ryan Carr Springfield 1:15:21.3
14 140 Gabe Rice Sisters 1:18:58.7
15 92 Daniel Hunt 1:29:55.2
16 137 Shawn Horton Sisters 1:35:54.2

Category 3 Men 15-18

Num Name Team City Time
1 323 Jack Mahler 1 Error Bend 0:55:17.4
2 83 Skyler Kenna 0:56:31.2
3 332 Tyler Baldessari Greenridge Physical Therapy Sisters 0:58:12.0
4 168 Jimmie Roper Richland 0:58:17.2
5 8 Mason Calmettes 0:59:49.1
6 320 Keith Fawcott Grants Pass 1:09:31.4
7 169 Bjorn Grindstaff Richland 1:11:46.3
8 334 Buddy Pickett Sisters 1:14:34.1
9 337 Trevor Elson Greenridge Physical Therapy Sisters 1:15:13.5
10 235 Nicholas Crewick Corvallis 2:49:36.9

Category 3 Men 19-34

Num Name Team City Time
1 240 Robert Gilbert Trinity Bikes Redmond 0:53:38.1
2 252 Daniel Brewster Cascade Couriers/Bend Velo Bend 0:53:39.3
3 128 Nathan Stiewig Merlin 0:57:29.4
4 12 Leland Gilbert Terrebonne 0:57:33.6
5 253 Daniel Baumann Bend 0:58:06.8
6 314 Jason James Wilsonville 1:01:05.4
7 348 Chris McElfresh Corvallis 1:01:07.5
8 271 Dennis Feeney Corvallis 1:01:36.5
9 194 Jeff Fairfield Bend 1:03:59.5
10 244 Azch Eggers Haines 1:04:31.8
11 101 Bill Newton 1:07:38.5
12 242 Logan Kerns Baker City 1:13:26.1
13 109 Guy Olson 1:58:06.1

Category 3 Men 35-44

Num Name Team City Time
1 155 Eric Moran Corvallis 0:54:38.6
2 250 Jeff Evans Bend 0:56:22.0
3 301 Ryan Altman Bend 0:56:28.5
4 359 Nathan Buddie Bend 0:56:33.1
5 48 Jarad Douglas 0:56:48.6
6 189 Shawn Diez Sisters 1:00:13.6
7 292 Troy Longstroth Redmond 1:01:11.0
8 21 Troy Rawlins Vancouver 1:01:21.8
9 349 Brian Tompkins Bend 1:02:18.9
10 39 Albion Vickery Bend 1:03:51.5
11 366 Rob Weston Bend 1:05:51.7
12 82 Robert Jaynes Pistis Grants Pass 1:06:47.6
13 286 Jim Miller Prineville 1:11:18.4

Category 3 Men 45+

Num Name Team City Time
1 312 Mike Reightley Bend 1:00:34.5
2 56 Michael Dehner Portland 1:04:30.5
3 60 Jim Wodrich Bend 1:06:34.0
4 246 Ted Ostrye Hood River 1:07:37.7
5 78 Michael Peyton 1:09:52.7
6 356 Eric Eastland Bend 1:10:49.9
7 231 John Weinsheim Madras 1:12:03.8
8 319 Cory Faucett Pistis Grants Pass 1:12:21.5
9 255 Jim Plank Pacific Power Blue Sky Salem 1:12:30.9
10 6 Philip Carr Springfield 1:13:06.6
11 358 Stratton Poindexter Redmond 1:15:12.6
12 330 Chuck Humphreys Sisters 1:19:06.0
13 191 Mark Latham Redmond 1:27:39.4
14 135 Troy Thom Crooked River Ranc 1:27:57.8
15 91 Steven Hunt 1:43:50.3
16 22 Winston Saunders Hillsboro 3:05:33.6

Category 3 Women 10-18

Num Name City Time
1 306 Julia Christensen Cedar Hills 1:18:56.4

Category 3 Women 19-34

Num Name Team City Time
1 278 Kelly Rice Corvallis 0:56:18.5
2 154 Elishah Thomas Baker City 1:00:47.8
3 269 Leah Edwards Corvallis 1:01:54.3
4 93 Ellene Smith Team Dirt/Mudslinger Events Portland 1:03:39.1
5 298 Anna Kuhlow Springfield 1:05:27.4
6 14 Allison Halpin Bend 1:10:35.7
7 108 Madison Charrier 1:30:06.4

Category 3 Women 35-44

Num Name Team City Time
1 275 Cary Steinman Bend 0:57:22.1
2 288 Gina Miller Sunnyside Sports Bend 1:02:53.0
3 7 Kara Calmettes 1:03:13.5
4 98 Stephanie Rouse Team Dirt/Mudslinger Events Corvallis 1:03:43.3
5 151 Cheryl Miller Camp Sherman 1:05:24.0
6 187 Robine Bots-Jeffrey Sisters 1:09:25.0
7 351 Wendy Dodd Ridgefield 1:09:32.9
8 132 Tessa Sugahara Sorella Forte Salem 1:09:57.4
9 10 Darcy Davis 1:11:49.9
10 237 Jen Maguire Corvallis 1:17:00.4
11 100 Kristen Newton 1:19:36.9

Category 3 Women 45+

Num Name Team City Time
1 126 Debbie Schubert Bend 0:59:12.5
2 195 Janis Morgan Pistis Grants Pass 1:02:01.1
3 72 Barbara Thiele Team Rose City Hillsboro 1:03:29.6
4 329 Valerie Anderson Bend 1:04:28.5
5 241 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky Corvallis 1:06:23.3
6 79 Heidi Peyton 1:09:41.2

Clydesdale 210+ Men

Num Name Team City Time
1 172 Paul Patton Greenridge Physical Therapy Sisters 2:11:16.9
2 141 Scott Michalek Sisters 2:17:11.3
3 113 Jake Slodki 2:27:15.3
4 29 Scott Pierce Pistis Grants Pass 2:27:36.5
5 204 Randy Keller Corvallis 2:42:35.8
6 15 Robert Jeffey 2:58:02.6
7 26 Timothy Tucker 3:36:25.9
DNF 245 Josh Cobb Haines

Men Pro

Num Name Team City Time
1 164 Chris Sheppard Rocky Mountain Bicycles Bend 1:45:39.4
2 87 Ben Thompson Trek Mtn Co-Op Bend 1:46:36.8
3 175 Brett Nichols Boise 1:49:54.3
4 2 Sloane Anderson 1:50:35.5
5 343 Steve Carwile Beaverton 1:52:14.1
6 52 Bruce Cole-Baker Sunnyside Sports Bend 1:52:14.4
7 296 Bruce Rogers Hutch's/ClearOne/Bend Dental Bend 1:53:50.2
8 361 Damian Schmitt Sunnyside Sports Bend 1:54:27.4
9 196 Bear Perrin Pistis Grants Pass 1:55:59.1
10 282 James Ceccorulli Team Dirt/Mudslinger Events Portland 1:56:37.7
11 287 Matt Fox Sunnyside Sports Bend 2:01:49.2
12 344 Matt Russell www.evanplews.com/KENDAUSA Bend 2:17:26.9

Pro Women

Num Name Team City Time
1 307 Tina Brubaker Veloforma Keizer 1:58:39.1
2 273 Laura Winberry Bend 2:24:51.3

Singlespeed

Num Name Team City Time
1 40 Chris Brandt Team Dirt/Mudslinger Events 1:49:09.6
2 297 Geoffrey Huber Life Cycle Bike Shop Springfield 1:49:13.4
3 156 Derek Stallings BendBroadband/WebCyclery.com Bend 1:52:17.9
4 177 Tim Jones WebCyclery.com Bend 1:53:54.7
5 111 Brian Jorgensen Bend 1:54:23.7
6 227 Jake Rosenfeld 1 Error Forest Grove 1:57:53.9
7 107 Steven Degregorio Bend 1:59:05.5
8 185 mike olson WebCyclery.com Bend 1:59:11.3
9 86 Wade Goff Half Fast Velo Sherwood 1:59:37.6
10 234 Greg Creswick Team Dirt/Mudslinger Events Corvallis 2:00:52.0
11 355 Christian Vedder River City Bicycles Vancouver 2:00:54.2
12 321 jack kelley Bend 2:02:06.1
13 38 Stevan Gyetvai Team Dirt/Mudslinger Events Corvallis 2:04:40.9
14 139 Justin Serna Guinness Cycling Team Portland 2:06:02.5
15 28 Erik Weeman Gründelbrüisers/Stewie Bicycles Portland 2:06:05.8
16 279 Paul Trout Cyclesoles/Sagebrush Cycles Bend 2:07:09.2
17 3 Tom Brannon 2:09:52.8
18 324 John Maestas Seattle 2:11:26.4
19 218 Carl Gurney Team Dirt/Mudslinger Events Corvallis 2:14:44.6
20 335 Paul Karr Bend 2:15:35.9
21 97 Gregg Rouse Team Dirt/Mudslinger Events Corvallis 2:19:28.3
22 115 Steven Basden Half Fast Velo Portland 2:29:52.9
DNF 158 Allan Capp
DNF 215 Shain Wilrex