Portland Short Track Series

Portland, OR
June 13, 2011

Part of the Portland Short Track Series

If you have questions or corrections, please email Candi Murray.

Updated June 14, 2011 at 1:05 PM

Category 1 Men 19-34

Num Name Team Age City Laps
1 210 Erol Chandler Portland Bicycle Studio 31 Portland 9
2 200 Chris Johnston bicycleattorney.com 26 Portland 9
3 202 Greg Adams Bridgetown Velo 32 Portland 9
4 211 Brent Mattison Team Lazy Tarantulas 28 Bend 9
5 208 David Boerner 30 Portland 9
6 212 Mat Barton 9
7 207 Ryan Eisele www.evanplews.com/KENDAUSA 9

Category 1 Men 35+

Num Name Team Age City Laps
1 305 Joe Santos Bridgetown Velo 39 Portland 9
2 325 Tim Joslin Cyclepath Racing 35 9
3 324 Bob Jacobs bicycleattorney.com 45 Portland 9
4 326 Daniel Sprouse Cyclepath Racing 44 Portland 9
5 309 Paolo Dabbeni Filth and Fury 43 Portland 9
6 308 Jesse Lea Cyclepath Racing 38 Portland 9
7 319 Derwyn Harris West End Bikes/Specialized 43 Portland 9
8 303 Brent Wallace Portobello-A Better Cycle 37 Portland 9
9 318 Anthony Ohotto Yakima Bike Vigilantes 45 Portland 9
10 323 Chris Tauscher Rebound/Tireless Velo 51 Camas 8
11 321 Spencer Moersfelder River City Bicycles 36 Portland 8
12 302 Dave Condon Yakima Bike Vigilantes 35 Portland 8
13 300 Jeff Standish Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 45 Gresham 8
14 312 James Jonke Oregon Bike Shop 45 Portland 8
15 307 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 40 Portland 8
16 304 Hugh Gapay Hammer Velo 47 Cornelius 8
17 320 Brian Foresta Filth and Fury 37 Portland 8
18 317 Javad Simonsen Portland Velo 41 Milwaukie 8
19 327 Johnny Vergis Cyclepath Racing 51 Portland 8
20 301 mark Emry 47 Gresham 8
DNF 315 Jerry Inscoe Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 42 Portland 5
DNF 314 Jake Rosenfeld 43 forest grove 4

Category 2 Men 35-44

Num Name Team Age City Laps
1 311 Harald Graham West End Bikes/Specialized 40 Vancouver 6
2 350 Mike Alligood Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 43 West Linn 6
3 306 Tim Schauer West End Bikes/Specialized 43 Camas 6
4 358 Tony Daversa Filth and Fury 37 Beaverton 6
5 365 David Rosen Half Fast Velo 38 Beaverton 6
6 335 Joe Klemmer Camas Bike and Sport 35 Washougal 6
7 378 Rob Crocker Portland Mercury Racing 44 Hood River 6
8 347 Eric Wittinger Fat Cobra Video 37 Portland 6
9 309 Aaron Lee Staccato Gelato 36 Portland 6
10 305 Richard Horacek Stumptown Cycling Club 35 Happy Valley 6
11 325 Chad Sage Sunnyside Sports 42 bend 6
12 353 Johnny Burrell Filth and Fury 37 portland 6
13 366 Justin Acciavatti 36 Portland 6
14 348 Scott McKnight Team Bike Tires Direct 42 Gresham 6
15 357 Kevin Condron Gentle Lovers 38 Portland 6
16 374 James Bender Beaverton Bicycle Club 40 West Linn 6
17 346 Rick Wilks Rebound/Tireless Velo 42 Camas 6
18 377 brett boyles United Finance 41 lake oswego 6
19 384 Andrew Holder 38 Portland 6
20 345 Robert Kulp Camas Bike and Sport 39 Camas 6
21 367 Geoff Grummon PSIMET/Zilla Racing 36 Portland 6
22 315 John Droege Filth and Fury 45 Portland 6
23 320 Jon Coney 41 6
24 356 Tony Curtis North River Racing 44 Vancouver 6
25 364 Dominic Gerbo Staccato Gelato 41 Portland 6
26 342 John Gulick Green Submarine Records 35 Portland 6
27 308 Scott Gerwig 43 Portland 6
28 382 Christian Martin River City Bicycles 35 Portland 6
29 336 chris brannen Team S+M 38 Vancouver 6
30 373 Todd Klapwyk Portland Velo 41 Hillsboro 6
31 381 Luke Sosnowski 35 6
32 376 William larson Cyclepath Racing 39 6
33 327 Jay Wisowaty 38 Portland 6
34 344 James Malcarne Green Submarine Records 37 Portland 6
35 380 Richard Ensworth Sunset Cycles 44 Vancouver 6
36 324 Peter Lines Staccato Gelato 37 Portland 6
37 314 Ed Fischer Camas Bike and Sport 43 Camas 6
38 370 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 37 Portland 6
39 351 Eric Aldinger 40 Portland 6
40 319 Charles Barrett 44 Portland 6
41 361 Chester Artman 40 Portland 6
42 360 Brian Johnson 41 Lake Oswego 6
43 372 Todd Stryker The Spokesmen 36 Vancouver 6
44 328 steve tyrrill 40 Portland 6
45 368 Kris Schamp Showers Pass 44 Porltand 6
46 379 Scott Goodrich West End Bikes/Specialized 36 Camas 6
47 329 Michael Whitesel Lumberyard 43 6
48 369 Chris Nelson Green Submarine Records 36 Portland 6
49 355 Charles Henderson Team ESC Sports - Bio Racer 41 Portland 6
50 383 Brian Barker Ironclad Performance Wear 36 Portland 6
51 332 Chris DiStefano 43 Portland 5
52 359 Jeffrey Johnson 42 5
53 339 danny klube Fat Cobra Video 35 Portland 5
54 303 Ben Salzberg Team Slow 40 Portland 5
55 349 Keith Martin 35 Hillsboro 5
56 371 Scott Hamness Artisan Family Racing 41 5
57 307 James Buckroyd Yakima Bike Vigilantes 37 Portland 4
DNF 375 Thane Hubbard 44 4
DNF 397 2

Category 2 Men 45+

Num Name Team Age City Laps
1 227 Jeff Tedder Hammer Velo 51 Portland 6
2 205 Terry Knight 57 Vancouver 6
3 221 Jeff Vine Sunset Cycles 47 Portland 6
4 200 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 46 Beaverton 6
5 214 David Luoma Guinness Cycling Team 54 Portland 6
6 215 Mike Van Hoose Team Bike Tires Direct 45 Kalama 6
7 241 Dan MacNaughton 57 Portland 6
8 208 David Saltzberg Half Fast Velo 45 Vancouver 6
9 233 Chauncey Curl Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 50 Portland 6
10 228 John Droege Filth and Fury 45 Portland 6
11 209 Kevin O'Connell Hammer Velo 54 Portland 6
12 226 Jon Pearson Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 45 portland 6
13 244 Paul Greenwalt Sunset Cycles 45 Beaverton 6
14 242 Joe Hamilton 55 Vancouver 6
15 229 John Karfouni Rebound Physical Therapy 45 portland 6
16 204 Tom Boyd 46 6
17 217 Wayne Nussbaum 48 Happy Valley 6
18 203 Tim Goss Rebound/Tireless Velo 45 Camas 5
19 238 Judd Eustice Team S+M 50 Portland 5
20 222 David Andres 47 Newberg 5
21 232 David English Filth and Fury 49 Portland 5
22 202 William Waring Camas Bike and Sport 46 Camas 5
23 243 David Smith Showers Pass 52 Portland 5
24 239 Russell Gober rogue Bicycle Works 45 Forest Grove 5
25 201 Tracy Marks 56 Portland 5
26 213 mark damon Hutch's-Eugene 48 Portland 5
27 236 Gil Ormerod Team S+M 58 5
DNF 240 Ted Lamb Rebound/Tireless Velo 47 4

Category 2 Men U35

Num Name Team Age City Laps
1 33 Joshua Johnston Pararescue 30 Portland 6
2 21 Nathan Gibson Trail Head Coffee Roasters 25 Portland 6
3 1 Jordan Norris Camas Bike and Sport 32 Portland 6
4 20 Brian Buskirk Trinity Bikes 26 Grants Pass 6
5 29 Steve O'Neill Cyclepath Racing 25 6
6 23 Taylor Bethell 27 Lake Oswego 6
7 22 John Ayres bicycleattorney.com 26 Hillsboro 6
8 32 Kevin Andrews Rebound/Tireless Velo 29 6
9 25 Gabe Doebler 34 Tigard 6
10 8 Jon DeLeonardo 31 Portland 6
11 3 Jack Olsen Fat Cobra Video 28 Portland 6
12 26 Spencer Fransway 30 Portland 6
13 7 Jacques Lafortune HTFU 25 Tigard 6
14 24 Christian Reed Green Submarine Records 32 Portland 6
15 14 David Sterry Green Submarine Records 28 Portland 6
16 4 Silas Collentine Bad Monkey Bikes 19 Vancouver 6
17 30 Isaac Frost Green Submarine Records 32 Portland 6
18 5 Sean Boyle 19 Happy Valley 5
19 27 Christian Ellsworth Camas Bike and Sport 27 5
DNF 31 Matt Hutchinson Portobello-A Better Cycle 30 Portland 5

Category 2 Women 35-44

Num Name Team Age City Laps
1 400 Laura Trace 45 Portland 5
2 401 Mielle Blomberg Team S+M 40 Portland 5
3 405 Carolyn Gutsick Filth and Fury 36 Portland 5
4 403 Anna Vaughn Hammer Velo 35 portland 5
5 408 Amy Rice Team Lazy Tarantulas Portland 5
6 404 Virginie Calme Cyclepath Racing 41 Portland 5
7 411 Suzy Renn 41 5
8 407 Julia Shea Fat Cobra Video 35 Portland 5
9 406 Jessica Niggemann Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 36 Portland 4

Category 2 Women 45+

Num Name Team Age Laps
1 505 Pam Reid Team Rose City 54 5
2 501 Everlyn West Team S+M 51 5
3 503 Loraine Blake Guinness Cycling Team 46 5
4 500 Renee Pype Team S+M 53 5
5 502 Sue Hanna Oregon Bike Shop 55 4

Category 2 Women U35

Num Name Team Age City Laps
1 305 Joy Armagost Fat Cobra Video 33 Portland 5
2 315 Kim Matheson 32 Portland 5
3 314 Sarah Widdon Camas Bike and Sport 34 5
4 307 Jade Koide Team Beer 28 Portland 5
5 320 Sara Wright 34 Portland 5
6 317 Amber Clark 34 5
7 316 Tuuli Hakala Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 28 Portland 5
8 312 Allison Medellin Hammer Velo 32 Portland 5
9 301 Bree Edwards Cyclepath Racing 34 Portland 5
10 313 Ellene Smith Team Dirt/Mudslinger Events 31 Portland 5
11 311 Michelle Kunec Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 29 Portland 5
12 318 Sarah Hunter Green Submarine Records 32 Portland 5
13 300 Courtney Gould Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 29 Portland 5
14 319 hannah moore Green Submarine Records 28 Portland 5
15 304 Suzanne Marcoe Buy Local Cycling 33 Portland 5
16 321 rebecca miller Portobello-A Better Cycle 31 Portland 5

Category 3 Men 10-14

Num Name Team Age City Laps
1 309 Keelan Ontiveros West End Bikes/Specialized 10 Portland 5
2 305 Justin Ziehnert 13 Tigard 5
3 304 Brian Hart Jr. Camas Bike and Sport 12 Washougal 5
4 313 Brady Stotts 12 Washougal 4
5 302 Eben Horacek 12 4
6 310 Isamu Richmond West End Bikes/Specialized 11 Portland 4
7 316 Skyler Gober rogue Bicycle Works 13 Forest Grove 4
8 315 Ian Steigerwald 17 4
9 311 Evan Mobley Camas Bike and Sport 11 Vancouver 4
10 307 Eric Tervo Artisan Family Racing 10 Portland 4
11 318 Ezra Kramer 11 3
DNF 317 Kai Henderson Team ESC Sports - Bio Racer 11 Portland 2

Category 3 Men 15-18

Num Name Team Age City Laps
1 407 Trevor Schauer West End Bikes/Specialized 16 Camas 5
2 401 Standish Zachary Therapeutic Associates Cycling/GENR8 16 Gresham 5
3 400 Zach Vergillo 17 Camas 5
4 406 Kevin Craig 16 North Bend 5
5 402 Billy Waring 16 5

Category 3 Men 19+

Num Name Team Age City Laps
1 4 Scott Trautman Camas Bike and Sport 45 Camas 5
2 3 Spencer White LOS TENDERS 39 Portland 5
3 17 Ryan McCracken HPChiro/Alpine Mortgage Planning 31 Vancouver 5
4 70 DAvid Webb Camas Bike and Sport 48 5
5 75 Larry Chow Portland Velo 43 Portland 5
6 82 Derek McCammon Half Fast Velo 41 Happy Valley 5
7 58 Mark Koller Ironclad Performance Wear 34 Portland 5
8 80 Quinn Jackson 42 portland 5
9 69 Matt Savage TTS 35 Portland 5
10 19 Nick Wagner 28 Portland 5
11 77 Jesse Saks 39 5
12 73 Judson McCauley The Spokesmen 37 Vancouver 5
13 29 Jamie Richards Zero 40 Vancouver 5
14 84 Jeff Steiner Showers Pass 45 Saint Helens 5
15 91 Alexander Goldman 27 Portland 5
16 83 John Fritz Team Slow 26 5
17 28 Bradley Buselli Oregon Bike Shop 25 Portland 5
18 2 David Hewett The Spokesmen 36 Vancouver 5
19 34 Jeremiah Williams Trusty Switchblade 34 salem 5
20 49 Matt Richmond Showers Pass 47 Portland 5
21 22 Craig DeAmbrose Yakima Bike Vigilantes 34 5
22 50 Todd Mobley Camas Bike and Sport 38 Vancouver 5
23 12 Matt Stuemke 27 Lake Oswego 5
24 76 soren clark Amnesia 32 5
25 87 Matthew Huxley 39 Portland 5
26 71 Eric Stotts Camas Bike and Sport 38 5
27 85 Paul Souders 40 Portland 5
28 8 MG Smith Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 40 Vancouver 5
29 43 Victor Duong Portland Velo 39 Portland 5
30 78 Erik Denninghoff 32 Portland 5
31 31 Eric Giacchino The Spokesmen 41 Vancouver 5
32 37 Greg Stiles 37 5
33 6 Robert Anderson Team Slow 31 Portland 5
34 18 Eric Schmidt 26 Portland 5
35 40 Adam Gomez 35 Newberg 5
36 30 Brian D. Hart Sr Camas Bike and Sport 49 Washougal 5
37 33 Russ Rainforth Portland Velo 49 Portland 5
38 51 Shane Nelson 31 Happy Valley 5
39 88 Drew Tracy Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 50 Vancouver 5
40 81 john nicholas Team Cycleone-MAC 57 portland 5
41 36 Jeff Donaldson Oregon Bike Shop 35 Portland 5
42 21 Robert Stefanowicz 44 Portland 5
43 67 Brent Flisfeldt 36 5
44 74 Tommy Fieweger The Spokesmen 35 5
45 92 Larry Stryker The Spokesmen 62 5
46 68 Dennis Gring 43 aloha 5
47 53 Ron Craig 49 Portland 5
48 9 Marcelo Heredia Camas Bike and Sport 44 Portland 5
49 66 Bret Berner 35 5
50 90 Ricardo Velasco 38 5
51 42 Tomas Quinones Team Slow 35 Vancouver 5
52 86 Dave Wrast The Spokesmen 43 5
53 65 Eric Mellencamp 44 Hillsboro 5
54 64 David Alt 39 5
55 61 Dmitry Linchuk 24 5
56 63 Shane Sipe 39 Portland 5
57 72 Carla Feague 43 4
58 55 Rudy Vega 33 4
59 1 Edward Knight Camas Bike and Sport 42 Battle Ground 4
60 89 Reynaldo Ortiz 40 4
61 15 Karl Winston 43 4
DNF 44 Tom Floyd Phoenix Pro Cycles 45 Portland 3
DNF 79 Jason Bedard 39 2

Category 3 Women 10-14

Num Name Team Age City Laps
1 503 Susannah Hart Camas Bike and Sport 14 Washougal 5
2 506 Samantha Schauer West End Bikes/Specialized 14 Camas 4
3 505 Molly Hunter Phoenix Pro Cycles 10 Portland 4
4 502 Mikaela Saltzberg Forza Jet Velo 14 Vancouver 4
5 507 Aunika Miranda 10 4
DNF 500 Sarah Arnett Camas Bike and Sport 11 Camas 2

Category 3 Women 15-18

Num Name Team Age City Laps
1 601 Sharon Hart Camas Bike and Sport 16 Washougal 5
2 603 Elena Zale West End Bikes/Specialized 18 Portland 5
3 602 Hannah Hart Camas Bike and Sport 18 Washougal 4
4 605 Sierra Reid Westview High School Cyclocats 18 Portland 4
5 604 Marisa Reid ZteaM 15 Portland 3

Category 3 Women 19+

Num Name Team Age City Laps
1 217 Kamila Carwile 27 5
2 205 jaime kathleen menagh Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 30 5
3 220 Heather Wills Embrocation Cycling 36 5
4 210 Kendra Duong Portland Velo 43 Portland 4
5 200 christina cowgill 36 Portland 4
6 216 Cammia Kalimanis 33 Kalama 4
7 218 Kathryn Sofich 38 4
8 219 Devin Moeller 32 4
9 206 Camilia Kafrouni 34 Portland 4
10 215 Katina Fischer Camas Bike and Sport 39 Camas 4
11 202 Carla Bray 43 4
12 203 Ryanna Malcarne 34 4

Pro Men

Num Name Team Age City Laps
1 1 Shannon Skerritt Corsa Concepts 40 Portland 9
2 3 Chris Snyder bicycleattorney.com 38 Portland 9
3 11 Steve Carwile www.evanplews.com/KENDAUSA 29 Beaverton 9
4 26 Michael Gallagher Cyclepath Racing 38 Portland 9
5 14 Ian Brown River City Bicycles 32 9
6 24 Kevin Hulick Gentle Lovers 38 9
7 23 Nick Gibson Shimano/Yakima Bicycle 32 9
8 25 Josh Kelley 28 9
9 16 James Ceccorulli Trek29er crew 24 Portland 9
10 8 Shawn Rader Team Bike Tires Direct 34 Hillsboro 9
11 15 Matthew Slaven Kona Factory Team 34 Portland 9
12 5 Cary Miller Team S+M 39 Portland 9
13 29 Jonathan Myers Team S+M 44 Portland 9
14 21 Matt Lyons University of Denver 20 Portland 9
15 18 Brian Schultz Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 34 Portland 9
16 22 Patrick Wilder Cyclepath Racing 38 Portland 9
17 10 Ryan Weaver River City Bicycles 34 Portland 9
18 7 James Tervo Artisan Family Racing 41 Portland 9
19 2 Michael Szwaya bicycleattorney.com 41 Portland 9
20 28 Matt Mahoney Gentle Lovers 33 Portland 8
21 17 Matt Huxley 40 Portland 8
DNF 4 Aaron Tuckerman Corsa Concepts Cycling Team 27 Portland
DNF 27 Walton Brush

Pro/Category 1 Women

Num Name Team Age City Laps
1 113 Sue Butler River City Bicycles 40 Portland 8
2 110 Brigette Brown River City Bicycles 36 Portland 8
3 104 Christy Love Team S+M 37 Portland 8
4 111 Sarah Tingey Rebound/Tireless Velo 31 Portland 8
5 109 Abra McNair Showers Pass 29 PORTLAND 8
6 101 Julie Browning Cyclepath Racing 42 Portland 8
7 108 Susan Grandjean Showers Pass 38 Portland 8
DNF 106 Elaine Bothe Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 46 Portland 5
DNF 102 Brooke McDermid bicycleattorney.com 31 Portland 1

Singlespeed Men

Num Name Team Age City Laps
1 32 Walton Brush Mash SF 21 Portland 6
2 11 Joe Santos Bridgetown Velo 39 Portland 6
3 52 Ryan Weaver River City Bicycles 34 Portland 6
4 10 Thor Tingey Rebound/Tireless Velo 33 Portland 6
5 38 joel armstrong River City Bicycles 42 6
6 15 Darrin Seeds Yakima Bike Vigilantes 31 Vancouver 6
7 22 Dylan VanWeelden Embrocation Cycling 33 Portland 6
8 3 Mat Barton Staccato Gelato 31 Portland 6
9 46 Ryan Eisele www.evanplews.com/KENDAUSA 32 6
10 21 James Tervo Artisan Family Racing 41 Portland 6
11 23 Shawn Rader Team Bike Tires Direct 34 Hillsboro 6
12 12 John Lin Hammer Velo 28 Portland 6
13 18 Scott Barker Team Dirt/Mudslinger Events 42 Portland 6
14 24 Boone Tompkins BMF 24 6
15 49 David Boerner Trail Head Coffee Roasters 30 Portland 6
16 35 Greg Adams Bridgetown Velo 32 Portland 6
17 2 Adam Swail Mountain View Cycles 47 Portland 6
18 28 Jake Rosenfeld 39 Portland 6
19 14 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 36 Vancouver 6
20 43 Jason Crago Yakima Bike Vigilantes 43 Portland 6
21 29 Josh Armagost Fat Cobra Video 39 Portland 6
22 51 Jacob Furniss Eddy Merkin 31 6
23 41 John Walrod River City Bicycles 35 PORTLAND 6
24 7 Chris Sautter Yakima Bike Vigilantes 45 Portland 6
25 48 Johnny Vergis Cyclepath Racing 51 Portland 6
26 17 Shawn Small Ruckus Test Team 27 Portland 6
27 40 Christopher Ryan Team Slow 34 Portland 6
28 36 edwin brown Artisan Family Racing 29 portland 6
29 45 tony pereira Team Beer 42 Portland 6
30 55 Matt Mahoney Gentle Lovers 33 Portland 6
31 1 Bob Libby Rebound/Tireless Velo 42 Portland 6
32 47 Todd Sexton Guinness Cycling Team 41 Portland 6
33 50 Zach Jarrett 33 Portland 6
34 34 John Gulick Green Submarine Records 35 Portland 6
35 42 Justin Drawbert Portobello-A Better Cycle 24 Portland 6
36 19 Edward Groth Team Slow 30 Portland 5
37 53 Dave Kosanke Metropolis Cycle Repair 35 Portland 5
38 44 Alex Bigazzi 32 Portland 5
39 54 Blaine Krueger Oregon Bike Shop 36 Portland 5

Singlespeed Women

Num Name Team Age City Laps
1 603 Susan Sherman Showers Pass 42 Portland 5
2 607 Dani Dance River City Bicycles 39 5
3 606 Sharon Anderson Ironclad Performance Wear 42 Portland 5
4 601 Shawn Postera 37 Portland 5
5 604 Kristin Bott Team Slow 30 portland 4
6 600 beth hamon Team Slow 48 portland 3