Mt. Tabor Circuit Race

Portland, OR
May 21, 2011

If you have questions or corrections, please email Candi Murray.

Updated May 22, 2011 at 3:09 PM

Category 3

Num Name Team City
1 3137 Alex Lightman Guinness Cycling Team portland
2 8089 Cole Sprague Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend
3 5032 Dwayne Farr Soraz Racing Vancouver
4 3215 Walton Brush West End Bikes/Specialized Portland
5 3132 Daniel Penner Ironclad Performance Wear Portland
6 766 Andrew Utz HPChiro/Alpine Mortgage Planning Portland
7 3167 william Henterly RGF/Felt Portland
8 3140 Tyler Fought Salt Lake City
9 575 Mike Bene Yard Dawgs Book Club Portland
10 3084 Chris Ward Guinness Cycling Team Corvallis
11 3073 Joseph Ferron Guinness Cycling Team Corvallis
12 3093 Jeff Brown Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Lake Oswego
13 619 Jeremy Garbellano Life Cycle Bike Shop Eugene
14 3145 Zach Bowden Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Vancouver
15 328 David Sherman Bridgetown Velo Portland
16 502 Joe Santos Bridgetown Velo Portland
17 372 Justin La Vigne Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland
18 3003 Erik Bakker GRTC Excelsior (The Netherlands) Portland
19 3076 Zachary Utz Ruckus Test Team Portland
20 388 Jason Fleming Portland Velo Portland
21 3123 Alex Kroman Portland Velo Portland
22 3113 Joel Crouch Ironclad Performance Wear Portland
23 739 Greg Adams Bridgetown Velo Portland
24 589 Andy Redden Hood River
25 4091 Douglas Murphy Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Beaverton
26 3099 Matt Keeler Life Cycle Bike Shop Eugene
27 774 Sean Thielen Portland Velo Portland
DNF 4209 Ben Johnson Portland Velo Portland

Jr 10-12

Num Name Team Age City
1 5251 Ben Clark Beaverton Bicycle Club 11 Portland
2 8028 Alex White The Bike Gallery
3 8086 Owen Szwaya 11 Portland
4 5883 Blake McElroy Beaverton Bicycle Club 11 Portland
5 86 Shaw Powell Beaverton Bicycle Club

Jr 13-18

Num Name Team Age City
1 5245 Kent Ross Word-RCB by Cyclisme 15 Portland
2 8061 Grant McElroy Beaverton Bicycle Club 13 Portland
3 8088 Dey Shaun Lee Word-RCB by Cyclisme 16 Portland
4 8017 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club 15 Portland
5 8077 Stephan Roberts Cyclepath Racing 17 Portland
6 8024 Sam Rosenberg Hutch's-Eugene 14 Eugene
7 8055 Keegan O'Neill Word-RCB by Cyclisme 14 Portland
8 4504 Naiqwan Pellman Word-RCB by Cyclisme 16 Portland
9 8023 Hannah McDade Beaverton Bicycle Club 14 Tigard

Masters 40+ 1/2/3

Num Name Team Age City
1 909 Steve Wright Capitol Velo 44 Beaverton
2 80 Todd Fawcett
3 974 Thomas Cody Rapha Racing NW 42 portland
4 814 Steve Schwaeber Veloce Racing 42 portland
5 970 Brad Gebhard BMC/Cynergy/Big Orange 47 Portland
6 197 Dave Campbell Hutch's-Eugene 43 Newport
7 602 Eric Nachtrab Portland Bicycle Studio 40 Portland
8 853 Scott POWELL Veloce Racing 42 Portland
9 3167 william Henterly RGF/Felt 45 Portland
10 4122 Keith Levesque Rogue / Mt. View Cycles 40 Portland
11 882 Michael Benno Veloce Racing 43 Portland
12 137 Peter Drake Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 46 Portland
13 3191 joseph fricke 1 Error 46 portland
14 821 Nate Magaret Rapha Racing NW 40 Portland
15 790 Joseph Holcomb West End Bikes/Specialized 40 Portland
16 129 Michael Dunn HPChiro/Alpine Mortgage Planning 50 Lake Oswego
17 3116 Rick Metz NoMads Bicycle Racing Team 43 Portland
18 852 Michael Rosenberg Hutch's-Eugene 51 Eugene
19 340 Mark Magilner Half Fast Velo 46 SALEM
20 184 Bruce Connelly Nike Cycling 48 Portland
21 393 Bryan Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 46 Portland
22 324 Saul Lopez Half Fast Velo 40 Portland
23 54 James Newman HPChiro/Alpine Mortgage Planning 40 Portland
24 3217 Marc Riera Gentle Lovers 37 portland
DNF 775 Nathan Hobson Half Fast Velo 47 Milwaukie
DNF 4152 David Mackintosh Mountain View Cycles 44 Hood River

Masters 40+ CAt 4/5

Num Name Team Age City
1 4219 Wil Catlin Nike Cycling 46 Portland
2 85 William Sullivan Hammer Velo
3 4363 jeff spaulding Cucina Fresca 45 Kirkland
4 4152 David Mackintosh Mountain View Cycles 44 Hood River
5 5183 Peter Burrows Life Cycle Bike Shop 41 Eugene
6 4106 John Prosser Taleo Racing Team 44 Hillsboro
7 4047 Wayne Boyle Pacific Power Blue Sky 46 Portland
8 4052 Kevin Billingsley Team Bike Tires Direct 48 Portland
9 4403 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 46 Beaverton
10 4328 John Porter 40 Portland
11 4018 Kevin Nichols Pacific Power Blue Sky 50 Amity
12 4081 Richard Rosko Hammer Velo 43 Portland
13 4385 Scott Mares Verge Sport/Test Pilot 44 Portland
14 4011 Trig Rogers bicycleattorney.com 45 Portland
15 4389 Michael Szwaya bicycleattorney.com 41 Portland
16 4037 Eric McMurtry Bellovaci United 46 portland
17 4211 Kevin O'Connell Hammer Velo 54 Portland
18 4324 Mitch Gold Portland Velo 50 Portland
19 4148 David Gantt Gurley 41 Eugene
20 4070 James Webb Beaverton Bicycle Club 45 Portland
DNF 4352 Bruce James NoMads Bicycle Racing Team 49 Portland

Masters 50+

Num Name Team Age City
1 84 kerry farrell Wheelsport 51
2 129 Michael Dunn HPChiro/Alpine Mortgage Planning 50 Lake Oswego
3 852 Michael Rosenberg Hutch's-Eugene 51 Eugene
4 362 Jeff Tedder Hammer Velo 51 Portland
5 509 Cal Stone 52 Camas
6 4110 Jim Fox United Finance 53 Portland
7 542 David Jackson Longview True Craft 58 Portland
8 683 Terry Knight 56 Vancouver
9 727 Richard Desmond Upper Echelon Fitness 52 Portland
10 346 Craig Beavers Capitol Velo 53 WOODBURN
11 4263 Steve Troseth Pacific Power Blue Sky 61 Corvallis
12 561 Paul Mautner Team Rose City 53 Portland
13 322 Del Scharffenberg NoMads Bicycle Racing Team 66 Milwaukie
14 962 Scott Harman HPChiro/Alpine Mortgage Planning 50 Lake Oswego
15 133 Ron Magnus NoMads Bicycle Racing Team 62 Portland
16 5003 Clark Henry Team Rose City 76 Portland
17 301 Darell Provencher Team Rose City 57 West Linn

Men Category 4

Num Name Team Age City
1 4309 Sean Corey Trusty Switchblade 28 Portland
2 5716 Blair Warner 22 Portland
3 8061 Grant McElroy Beaverton Bicycle Club 13 Portland
4 4380 Nathan Gibson 25 Portland
5 4191 James Bradley Rogue / Mt. View Cycles 30 Portland
6 5055 Steve Popp Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 38 damascus
7 8011 Jack Rising Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 16 Lake Oswego
8 4138 Ahmed Zuhairy Portland State University 20 Portland
9 4499 Michael Selinger 31 Portland
10 4017 Kevin Williams Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 25 Portland
11 4314 James Ramey bicycleattorney.com 21 Portland
12 8024 Sam Rosenberg Hutch's-Eugene 14 Eugene
13 4128 Curtis Loeb Hammer Velo 37 Portland
14 4136 John Lin Hammer Velo 28 Portland
15 4406 Kevin Ward Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 33 Portland
16 4168 Mark Koller Ironclad Performance Wear 34 Portland
17 4094 Ian Compton Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 22 Damascus
18 5470 Byron Breeden Team Cthulhu 35 Portland
19 4213 Matthew Studer 26 Portland
20 4291 Jonah Porter River City Bicycles 19 Portland
21 5089 Bukie Mabayoje Word-RCB by Cyclisme 49 Hillsboro

Men Category 5

Num Name Team Age City
1 5258 Andrew Hawley Lost Highway 35 Portland
2 81 Josiah Zukowski
3 5556 Peter Smith Word-RCB by Cyclisme 33 Tigard
4 5108 Rick Upton Team Bike Tires Direct 51 Portland
5 5314 Tony de Cordoba bicycleattorney.com 37 Portland
6 5377 douglas sproston Trusty Switchblade 33 Portland
7 5257 Robert Grunau Guinness Cycling Team 32 Portland
8 4504 Naiqwan Pellman Word-RCB by Cyclisme 16 Portland
9 5077 dennis bley 44 Portland
10 8055 Keegan O'Neill Word-RCB by Cyclisme 14 Portland
11 5894 Bradley Buselli Oregon Bike Shop 25 Portland
12 5583 Justin Drawbert Portobello-A Better Cycle 24 Portland
13 5722 Brooks Deese 1 Error 20 Portland
14 83 Mark Mandigo 42
15 5661 Lindsey Smith Buy Local Cycling 42 Portland
16 5888 Marc Whitehead
17 5665 Jacob Bumstead 1 Error 29 Sheridan

Senior Men

Num Name Team Age City
1 958 John Leonard Rapha Racing NW 41 Portland
2 800 Ryan Carlson Cyclepath Racing 36 Portland
3 3199 jonathan McCoy Ironclad Performance Wear 25 Portland
4 102 Steven Beardsley Gentle Lovers 29 Portland
5 815 Cliff Heaberlin Guinness Cycling Team 31 Portland
6 928 Jake Hansen Word-RCB by Cyclisme 24 Portland
7 794 Michael Palmer Veloce Racing 25 Portland
8 924 Brendon Gallant HPChiro/Alpine Mortgage Planning 27 Salem
9 798 Erik Hofland Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 29 PORTLAND
10 834 Andrew Willis Ironclad Performance Wear 29 Vancouver
11 128 Mathew Braun Team S+M 38 Portland
12 138 Ian Leitheiser Cyclepath Racing 40 portland
13 925 Mike Kath Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 33 portland
14 125 Jonathan Myers Team S+M 44 Portland
15 132 Eric Sheagley Veloce Racing 39 Portland
16 101 Joshua Liberles HPChiro/Alpine Mortgage Planning 38 Portland
17 871 Mark Blackwelder Gentle Lovers 37 Portland
18 684 Cary Miller Team S+M 39 Portland
19 3001 alex wentz Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 22 Portland
20 730 Brian Gerow Corsa Concepts Cycling Team 30 Portland
DNF 150 John Bravard Cyclepath Racing 43 Portland
DNF 814 Steve Schwaeber Veloce Racing 42 portland
DNF 3203 Shane Fletcher Veloce Racing 39 Portland
DNF 882 Michael Benno Veloce Racing 43 Portland
DNF 4 John Stambaugh Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 37
DNF 766 Andrew Utz HPChiro/Alpine Mortgage Planning 29 Portland
DNF 137 Peter Drake Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 46 Portland
DNF 78 Euan Heaner 28
DNF 775 Nathan Hobson Half Fast Velo 47 Milwaukie

Wmn 4

Num Name Team Age
1 7034 Sarah Eustis bicycleattorney.com 38
2 7101 Eryn Barker West End Bikes/Specialized 33
3 7301 Brooke Bauer Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 3
4 7029 Karin Wohlert Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 41
5 79 Maggie Rising Portland Velo 48
6 7075 Katy Pranian Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 37

Wmn Mst

Num Name Team Age
1 288 Kay Bork Poplollies 45
2 7090 Martina Ralle Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 46
3 7130 Sharon Anderson Ironclad Performance Wear 42
4 272 Meg Mautner Bike Central 51
5 7026 Michelle Mishoe West End Bikes/Specialized
DNF 82 Trish Kirchhoff Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 53

Women 1/2/3

Num Name Team Age City
1 233 Mindy Simmons 36 Portland
2 226 Jen Akeroyd Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 36 Salem
3 289 Emily Charbonneau Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 28 Portland
4 296 Erin Playman Gentle Lovers 37 Portland
5 239 Amy Campbell IBKC 32 Portland
6 464 Anna Christiansen Ironclad Performance Wear 26 Portland
7 3219 Zayda (Sarah) Maguire Team Kenda p/b Geargrinder 25 Portland
8 262 Jessica Kaplan Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 27 Portland
9 486 Susan Peithman Upper Echelon Fitness
10 7110 Alexandra Burton Upper Echelon Fitness 30 Portland
11 208 Anona Whitley Ironclad Performance Wear 26 Portland
11 408 Elise Huggins Upper Echelon Fitness 42 Portland
12 473 Mielle Blomberg Team S+M 40 Portland
13 9007 Tessa Sugahara Sorella Forte p/b St Honoré Bakery Salem
14 423 Colleen Mcclenahan Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 45 Portland
DNF 286 Michelle Cunha Ironclad Performance Wear 38 Beaverton