Mudslinger XC

Blodgett, OR
April 7, 2013

Part of the Mudslinger

If you have questions or corrections, please email Melanie Rathe.

Updated April 8, 2013 at 9:10 AM

Beginner Men

Num Name Team City Time
1 619 Jacob Bustamante Portland 0:57:18
2 601 Bill Garcia Beaverton Bicycle Club Beaverton 1:05:28
3 677 Nathan Harris Philomath 1:06:42
4 603 Tom Cordier Pacific Power Blue Sky Corvallis 1:08:58
5 675 Scott Fairbanks Corvallis 1:09:23
6 671 Ben Gordon Bend 1:10:45
7 628 Christopher Trask Albany 1:13:23
8 627 Chris Peskin Team Awesomeness Corvallis 1:13:51
9 450 Rob Suryan Newport 1:13:52
10 624 Josh Snyder Corvallis 1:15:31
11 602 Dale Webster Bike Newport-Bier One South Beach 1:16:41
12 670 Philip Carroll Life Cycle/Kona Supergrass Springfield 1:16:59
13 676 Ofer Heyman Corvallis 1:18:05
14 621 Emanuel McGladrey Holy Moly Velo Keizer 1:19:14
15 606 Philip Litchfield Capitol Velo Salem 1:21:14
16 681 Emmanuel Linia Olivares Newport 1:21:27
17 673 Rex Buchanan Soraz Racing p/b CAPA Beaverton 1:21:54
18 600 Daniel Reichert Team Dirt Corvallis 1:22:52
19 625 Daniel Mcintire Portland 1:25:25
20 626 Dave Zaback Corvallis 1:26:02
21 447 Mike Tayor Deschutes Brewery Bend 1:28:15
22 623 Joe Mcloughlin Corvallis 1:29:27
23 607 Alan Bylund Jacksonville 1:33:18
24 446 Douglas Seablom Springfield 1:35:07
25 617 Gerardo Dominguez Lake Oswego 1:36:51
26 684 Ian Green Portland 1:46:50
27 618 Mike Ziehnert Tigard 2:04:16
28 683 Rich Sebens Stayton 2:11:05
29 682 Isidro Cruz Newport 3:13:05
30 659 tom valencia Albany 3:29:25
DNF 630 Kieffer Tarbell Gresham
DNF 605 Steven Fulbright Team Shocker Oregon City
DNS 631 Jeff Cullison Happy Valley
DNS 750 Jack Coster University of Oregon Cycling Club Eugene
DNS 740 Anthony Gutierrez Eugene
DNS 632 Michael Childs Red Kite Racing Team Castro Valley
DNS 604 Corbin McPherson Team Shocker Sandy
DNS 620 steve green Stayton
DNS 622 Damien Sands Brownsville

Beginner Women

Num Name Team City Time
1 685 nissy Cobb River City Bicycles Women's Team Portland 1:13:46
2 638 Hope Zak Athletes Lounge Cycling Team Beaverton 1:26:21
3 633 Jessi Adele Portland 1:35:29
4 637 Sarah Ann Team Awesomeness Corvallis 1:41:49
5 634 Christie Scheer Team Rose City Portland 1:42:21
6 639 Sandy Hyduchak Bike Newport-Bier One Newport 1:45:33
7 608 KIMBERLI ANDERSON Baker City 2:30:20
8 636 Whitney Olsen Team Awesomeness! Corvallis 2:51:15
DNF 609 BreAnn Fugate Santiam Bicycle Milwaukie
DNS 610 Barbara Monteith Nelson Portland

Cat 1 50+

Num Name Team City Time
1 247 Jeff Otto Sunset Cycles Beaverton 2:02:28
2 44 John Wilson Pacific Power Blue Sky Corvallis 2:18:01

Cat 1 Men 19-39

Num Name Team City Time
1 251 Ray Fiori OSU Triathalon Club Albany 1:48:50
2 483 Gabriel Linn Trusty Switchblade Bend 1:53:50
3 49 Tyler Miller Hammer Nutrition Bend 1:54:39
4 91 Brian Gerow Corsa Concepts Cycling Team Portland 1:55:29
5 254 Nick Wood Team Dirt Portland 1:56:12
6 94 Jess Palacios Santiam Bicycle Portland 1:56:35
7 256 Chris Johnston bicycleattorney.com Portland 1:57:25
8 494 Adam DeMarzo Bike Newport-Bier One Coos Bay 1:59:27
9 493 Matt Cline bicycleattorney.com Portland 2:00:31
10 262 Shane Johnson Trinity Bikes Redmond 2:01:02
11 265 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas Portland 2:01:10
12 257 Sean Corey Trusty Switchblade Portland 2:02:38
13 253 Alexander Clemens Upper Echelon Fitness and Rehabilitation Hood River 2:03:10
14 264 billy bergen Sunnyside Sports Bend 2:03:41
15 252 John Hartnett Soraz Racing p/b CAPA Portland 2:05:32
16 249 Barry O'Connor Fat Tire Farm Portland 2:05:56
17 259 Bob Gilbert Trinity Bikes Redmond 2:08:55
18 486 William Warburton Bend Endurance Academy Bend 2:10:36
19 255 Chris Magel Bike Newport-Bier One Newport 2:12:45
20 524 Richard Horacek HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team Happy Valley 2:21:42
21 258 Ryan Garner Evviva Cycling Eugene 2:23:11
22 93 Gideon Francisco Santiam Bicycle Portland 2:28:27
DNF 512 Andrew Willis Portland Bicycle Studio Vancouver
DNS 742 zach starker Joyride-cycles.com Cycling Team Corvallis
DNS 260 Justin Massé SteepCity/Specialized Winlaw
DNS 250 Christian Reed Green Submarine Records Portland
DNS 261 Ryan McGlone Boneyard Cycling Bend
DNS 92 Jon Faville Santiam Bicycle Keizer

Cat 1 Men 40-49

Num Name Team City Time
1 105 John Weathers Sunset Cycles Tigard 1:52:28
2 275 Tim Butler Evolution Racing Team/River City Bicycles Portland 1:56:09
3 95 Brant Buchholz Therapeutic Associates PDX Cycling Lake Oswego 1:56:21
4 271 Jesse Luckett Cyclepath Racing Portland 1:59:06
5 96 Trevor Norland Team Dirt Corvallis 1:59:40
6 270 Scott Bradway Team S+M Portland 2:05:02
7 273 Shane Fletcher Dark Horse Portland 2:06:26
8 267 Michael Szwaya bicycleattorney.com Portland 2:07:53
9 274 Todd Rosier Therapeutic Associates PDX Cycling Hillsboro 2:09:25
10 535 Greg Creswick Team Dirt Corvallis 2:12:47
11 268 Dennis Hahn Planet X p/b On One Salem 2:13:05
12 269 eric kytola Hutch's-Slocum-Co-Motion Eugene 2:13:19
13 97 Jeff Standish Therapeutic Associates PDX Cycling Gresham 2:13:33
14 502 James Jonke Oregon Bike Shop Racing Team Portland 2:19:12
15 276 Kurstin Graham Reno Wheelmen Reno 2:19:43
16 517 david baker Sunnyside Sports Bend 2:25:36
17 525 Alex Accetta HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team Portland 2:26:30
18 99 Douglas Johnson Gorge Freeride Association Hood River 2:33:52
19 266 Eric Lanners Team S+M Portland 2:34:54
20 272 John Miller Sappo Hill Soapworks Ashland 3:07:26
DNF 98 scott carroll Team Dirt Corvallis
DNS 112 Michael Moody Jacksonville

Cat 1 Women

Num Name Team City Time
1 123 Megan Chinburg River City Bicycles Women's Team Portland 2:06:03
2 279 Abby Watson River City Bicycles Women's Team Portland 2:29:40
3 114 Bre Rue Portland 2:30:25
4 521 Audrey Brown Team S+M Lake Oswego 2:41:59
DNS 278 Brigette Brown River City Bicycles Portland
DNS 280 Amy Campbell River City Bicycles Portland
DNS 281 Meagan Masten Upper Echelon Fitness and Rehabilitation Bend
DNS 484 Amy Rice Portland

Cat 1 Women 40+

Num Name Team City Time
1 282 Laura Trace Upper Echelon Fitness and Rehabilitation Portland 2:25:12
2 130 Elaine Bothe Sorella Forte p/b St Honoré Bakery Portland 2:47:12
3 284 Lisa Michelon Rogue River 2:48:16
4 160 Jill Hardiman Team S+M White Salmon 2:52:02
5 283 Mielle Blomberg Team S+M Portland 3:02:26

Cat 2 19-39 Men

Num Name Team City Time
1 531 Cort Buchholz Sagebrush Cycles Lake Oswego 2:04:03
2 298 Blair Bronson Best in the West Events Corvallis 2:05:44
3 289 Travis Wilson Life Cycle Racing Team Corvallis 2:09:07
4 292 Jeremy Andresen Team Dirt Corvallis 2:09:57
5 497 jon burrill Sappo Hill Soapworks Central Point 2:12:05
6 179 Andy Edick Portland 2:13:46
7 285 David Wells Life Cycle Racing Team Eugene 2:14:13
8 490 Chris Depner Best in the West Events Corvallis 2:14:30
9 296 Nicholas Alden Life Cycle Racing Team Eugene 2:16:35
10 739 Sam Conklin Oregon State Mountain Bike Club Lake Oswego 2:17:23
11 509 Matt Hickey Cascade Couriers/Bend Velo Bend 2:18:45
12 290 Russell Williford OSU Cycling Club Corvallis 2:18:49
13 511 Cory Tanler Trinity Bikes Bend 2:19:30
14 157 Calvin Collander Bellingham 2:26:34
15 526 Matt Hawkyard Bike Newport-Bier One Newport 2:29:05
16 297 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas Portland 2:31:29
17 151 Don Petersen Bend 2:32:02
18 286 Peter Moe Rolf Prima Eugene 2:33:20
19 504 Jonathan Kuipers Team S+M Portland 2:33:41
20 131 Jeff Johnston Boneyard Cycling Bend 2:33:58
21 288 jim blount Corvallis 2:34:12
22 629 Jesse Anderson Springfield 2:40:18
23 295 Richard Anderson Team S+M Portland 2:40:24
24 294 Branden Taggart Team Lazy Tarantulas Beaverton 2:44:47
25 291 Andy Meeks bicycleattorney.com Portland 2:45:01
26 287 Jason Hower Corvallis 2:45:36
27 263 Jesse Waas Portland 2:47:44
28 503 nick beltz-bunas Eugene 2:54:05
29 499 Abram Hernandez BeerMongers Cycle Club Portland 2:59:48
30 506 Kellan Cullan Cycle Analysis Jacksonville 3:31:09
31 520 Bradley Buselli Oregon Bike Shop Racing Team Portland 3:37:45
32 144 Adam Gomez Newberg 3:56:16
DNF 196 Dustin Harder Harder Cycling Portland
DNS 741 Bradley Barnette Corvallis
DNS 746 Brian Persons Team Dirt Corvallis
DNS 293 Brian Buskirk Trinity Bikes Beaverton

Cat 2 19-39 Women

Num Name Team City Time
1 321 Jessica Smith Sunnyside Sports Bend 2:31:00
2 519 Deanna Lloyd Team S+M Corvallis 2:35:17
3 320 Amber Hilgert Team Dirt Corvallis 2:41:59
4 498 Beta Flanagan Team S+M Portland 2:46:44
5 491 Remy Maguire Team S+M 0.0 2:56:28
6 299 rheannon arvidson Corvallis 2:57:09
7 529 Ellene Smith bicycleattorney.com Portland 3:05:05
8 310 Julia Sparks Corvallis 3:23:47
DNS 324 Kyla McDermott Sunnyside Sports Bend

Cat 2 40-49 Men

Num Name Team City Time
1 496 Brian Bowles Sappo Hill Soapworks Eagle Point 1:59:57
2 369 Jon Spindor Portland 2:03:59
3 411 Lee Bauck Epic Racing Troutdale 2:08:31
4 173 Bryan Ross Sappo Hill Soapworks Grants Pass 2:08:49
5 361 Paul Greenwalt Sunset Cycles Beaverton 2:19:19
6 331 Paul Kelly HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team Lake Oswego 2:19:57
7 330 Roger Lloyd Therapeutic Associates PDX Cycling Portland 2:22:39
8 513 Brian Baumann Team S+M Portland 2:28:43
9 415 Greg O'Brien Rebound/Tireless Velo Portland 2:32:57
10 186 Richard Rosko Hammer Velo Portland 2:33:44
11 370 Todd Reeve Corvallis 2:34:07
12 346 Andy Platt Portland 2:35:56
13 414 Andrew Maddox Cycle Analysis Central Point 2:38:12
14 413 Dennis Bennett Boneyard Cycling Bend 2:39:57
15 334 John Lulich Bend 2:43:02
16 368 jason saunders Team Dirt Corvallis 2:43:30
17 514 Joe Wright Team Dirt Corvallis 2:53:48
18 158 Charles Barrett Portland 2:55:32
19 340 Bob Crow Team Lazy Tarantulas Portland 2:56:02
20 343 Bob Stephens Corsa Concepts Cycling Team Tigard 2:58:16
21 416 Jim Yourdon Bend 3:05:00
22 377 dave Gifford Corvallis 3:07:24
23 176 Brian Vegter Bella Baker City 3:18:47
24 342 Brian Johnson Oregon Bike Shop Racing Team Lake Oswego 3:27:12
25 495 Cliff McCann Sappo Hill Soapworks Grants Pass 3:32:22
26 417 mardye wuelfing BDR Corvallis 3:44:59
DNF 744 Damion Miller Chinook Cycling Club Richland
DNS 412 Michael Kosmala Team S+M Tigard

Cat 2 40-49 Women

Num Name Team City Time
1 418 Kristina Hughes Hutch's-Slocum-Co-Motion Sherwood 2:32:10
2 209 Kirstin Carroll Team Dirt Corvallis 2:43:22
3 422 Leslie Copper Epic Racing Portland 2:56:42
4 421 Sarah Eustis bicycleattorney.com Portland 3:05:06
5 420 Julia Fudge Reall Racing Eugene 3:07:57
6 419 Susan Warnick Bend 3:14:52
7 208 Corrine Vegter Bella Baker City 3:42:47
8 423 Julie Deal BeerMongers Cycle Club Portland 3:46:56

Cat 2 50+ Women

Num Name Team City Time
1 434 Pam Reid Team Rose City Portland 3:03:46
2 237 Maggie Rising Team Dirt Lake Oswego 3:11:10
DNS 238 Carolyn Ash Ashland

Cat 2 50-59 Men

Num Name Team City Time
1 424 Terry Keele HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team Portland 2:18:27
2 428 John OBrien Ridgefield 2:21:05
3 429 Steve Lacey West End Bikes/Specialized Portland 2:31:18
4 425 Alan Ott Wolf Creek Racing-Kendall Subaru Eugene 2:38:05
5 432 Terrell Richards Sunset Cycles Portland 2:40:41
6 248 Cecil Arispe Crescent City 2:59:35
7 431 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing Team Tigard 3:02:52
8 522 Jonathan Pierce Sappo Hill Soapworks Sheridan 3:36:09
DNS 430 Billy Ramsey Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports Creswell
DNS 426 Mike Reightley WebCyclery.com Bend
DNS 427 Joel Thompson Tualatin

Cat 2 60+ Men

Num Name Team City Time
1 435 Don Leet Sunnyside Sports Bend 2:33:25
2 239 Steve Troseth Pacific Power Blue Sky Corvallis 2:42:59
3 438 Rick Gregory Black Dog Velo Eugene 2:59:04
4 436 Dave Klug Team Rose City Beaverton 3:07:50
5 437 George Ross Philomath 3:25:38

Cat 2 Junior Men

Num Name Team City Time
1 244 Adam Oliver Hutch's-Slocum-Co-Motion Eugene 1:52:21
2 507 Lance Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 2:02:51
3 240 Cameron Beard Bend Endurance Academy Bend 2:06:56
4 241 Javier Colton Sunnyside Sports Bend 2:08:24
5 245 Leif Kytola Hutch's-Slocum-Co-Motion Eugene 2:30:00
6 246 Donovan Birky Bend Endurance Academy Bend 2:36:38
DNS 242 William Reinking Bend Endurance Academy Bend

Cat 3 10-12 Junior Men

Num Name Team City Time
1 650 Ryder Uetrecht WebCyclery.com Bend 1:26:01
2 649 Caleb Trumbull Hood River 1:30:33
3 648 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling Portland 1:30:46
4 612 KELLER NORLAND Team Dirt Corvallis 1:49:38

Cat 3 10-12 Junior Women

Num Name Team City Time
1 651 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club Tigard 1:29:19

Cat 3 13-14 Junior Men

Num Name Team City Time
1 678 Eben Horacek PDX Devo Junior Cycling Happy Valley 1:06:30
2 652 Owen Szwaya bicycleattorney.com Portland 1:26:04
DNS 653 Connner Nelson PDX Devo Junior Cycling Portland

Cat 3 13-14 Junior Women

Num Name Team City Time
1 654 Amy Ziehnert Beaverton Bicycle Club Tigard 1:38:15

Cat 3 15-16 Junior Men

Num Name Team City Time
1 613 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club Tigard 1:03:39
2 614 Ian Wilson Bend Endurance Academy Bend 1:05:54
3 615 Zach Durst Oregon City 2:01:59
4 655 Riley Yourdon Bend 2:03:07

Cat 3 15-16 Junior Women

Num Name Team City Time
1 656 Ivy Taylor Bend Endurance Academy Bend 1:25:59

Cat 3 17-18 Junior Men

Num Name City Time
1 657 Nick Zaback Corvallis 1:21:28
2 658 Isaac Boggess Bend 1:45:49

Cat 3 Men 19-39

Num Name Team City Time
1 534 Lon McQuillan Corvallis 2:47:00
2 439 Rolland Hayden Holy Moly Velo Keizer 2:50:13
3 508 Michael Zaccaro Soraz Racing p/b CAPA Portland 2:52:39
4 442 Brandon Cornejo Portland Velo Racing Team Portland 3:09:42
5 440 Bo Camero Team Dirt Independence 3:19:58
6 443 Aneel Nath Portland 3:43:38
7 445 Scott GRAVES Milwaukie 4:01:50
DNF 441 Scott Zenier Portland
DNF 669 Chris Platt Newport
DNS 444 Tyler Bertram Portland

Cat 3 Men 40+

Num Name Team City Time
1 488 Scott Housley Pleasant Hill 2:21:45
2 456 David Peabody Portland 2:35:27
3 451 Rick Jones Ironheads/Summit Racing Portland 2:42:09
4 454 Neil Carpenter Oregon Bike Shop Racing Team Portland 2:45:09
5 277 Robert Ross Portland 2:47:46
DNF 448 Brian Quigley Team Dirt Stayton
DNS 449 Tracy Marks Portland
DNS 453 Jesse Burkett Portland
DNS 452 Jim Wodrich Bend
DNS 455 Rick Shimota Corvallis
DNS 565 Larry ReMillard Kennewick
DNS 743 Mark Vickers Upper Echelon Fitness and Rehabilitation Forest Grove

Cat 3 Women 19-39

Num Name Team City Time
1 640 Samantha Pharris Trinity Bikes Redmond 1:23:11
2 647 Becky Rice Team Lazy Tarantulas Portland 1:23:47
3 635 Avie Meadows Team Dirt Corvallis 1:24:13
4 674 Kelly Sandow Poplollies Eugene 1:34:30
5 304 Jennifer Pereau River City Bicycles Women's Team Portland 1:35:31

Cat 3 Women 40+

Num Name Team City Time
1 680 Mary Dallas Hutch's/Bend Dental Bend 1:24:53
2 644 Laurie Weitkamp South Beach 1:25:51
3 243 Rhonda Haynes Newport 1:30:17
4 433 Barbara Thiele Team Rose City Hillsboro 1:30:37
5 645 Joanne Leyva Team Rose City Portland 1:31:29
6 611 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky Corvallis 1:33:52
7 672 Renee Pype Team S+M Portland 1:35:57
8 641 Betty Tucker Pacific Power Blue Sky Corvallis 1:45:00
9 643 Patti Wolfe Brownsville 2:03:02
10 679 Shanta Roberts The Flying Rearendas Corvallis 2:40:18
DNF 642 Christine Peterson Team Dirt Corvallis
DNS 646 Valerie Wodrich Bend

Clydesdale 200+

Num Name Team City Time
1 462 MacDonald Jackson Team Dirt Corvallis 2:28:27
2 487 Dan Lautenbach Sunset Cycles Portland 2:37:09
3 459 Robert Lavrakas Bike Newport-Bier One Newport 2:44:45
4 464 Joe Leineweber Ironclad/Yakima Portland 3:27:52
5 465 Geddy Tarbell Sandy 3:54:30
DNF 485 Michael Smelser Sappo Hill Soapworks Ashland
DNS 458 John Hughes Portland
DNS 463 MATT DIEDERICH Corvallis

Elite Men

Num Name Team City Time
1 25 Brennan Wodtli All Access Racing Bend 1:38:36
2 24 Keith Jennings Team Hazelux Corvallis 1:40:58
3 523 Barry Wicks Kona Factory Team Bend 1:42:36
4 530 James Ceccorulli Team Dirt Portland 1:43:50
5 515 Patrick Means Team S+M Corvallis 1:43:56
6 501 Jim Hewett Summit Bicycles Fairfax 1:46:15
7 27 luke demoe Reall Racing Eugene 1:48:45
8 29 Nelson Snyder Cyclepath Racing Hood River 1:49:42
9 527 James Williams Silverado Gallery/Sunnyside Bend 1:52:18
10 466 Jonathan Myers Team S+M Portland 1:55:15
DNF 528 Brig Brandt Silverado Gallery/Sunnyside Bend
DNS 745 Alexander McGuinuis Team Krunk Shox Bend

Elite Women

Num Name Team City Time
1 533 Alice Pennington Kona Factory Team Portland 2:03:46
2 469 Serena Bishop All Access Racing Bend 2:04:04
3 467 Sue Butler River City Bicycles Women's Team Portland 2:11:38
4 468 Beth Ann Orton Team S+M Portland 2:17:44

Singlepeed Women

Num Name Team City Time
1 510 Alice Drobna WebCyclery.com Bend 2:12:55
2 472 Ellen Miller Team Lazy Tarantulas Salem 2:38:05
3 471 Lisa Belair-Sullivan Team S+M Lake Oswego 2:38:15
4 303 Emily Pfeifer Tensegrity PT Cycling Eugene 2:41:22
5 470 Erin Hooten Tensegrity PT Cycling Eugene 2:41:44
6 473 Bridget Hildreth Disciples of Dirt Eugene 2:53:38
7 489 Stephanie Graham Corvallis 3:03:21

Singlespeed Men

Num Name Team City Time
1 31 Evan Plews Reall Racing Salem 1:47:06
2 34 Scotty Carlile Bend 1:50:32
3 478 Will Sullivan Scorpius Cycles Lake Oswego 1:54:24
4 43 Geoffrey Huber Life Cycle/Kona Supergrass Eugene 1:55:55
5 532 Lee Ordonez Hutch's-Slocum-Co-Motion Eugene 1:56:04
6 516 Ian Eglitis The Clymb West Linn 2:02:35
7 518 Dax Turner Tensegrity PT Cycling Eugene 2:04:41
8 479 PAT KUDSZUS Salem 2:12:08
9 474 Roland Vilett Eugene 2:17:17
10 475 Sam Costello Olympia Orthopedic Cycling Team Olympia 2:17:46
11 38 Tom Keller Sappo Hill Soapworks Central Point 2:19:09
12 481 Jason Snook Eugene 2:20:20
13 500 Todd Embree Team Dirt Corvallis 2:24:56
14 476 Jack Trumbull Hood River 2:28:54
15 477 Mark Holden Oregon Bike Shop Racing Team Portland 2:31:37
16 482 Lee Eckroth Corvallis 2:40:36
17 505 Joseph Davis Cycle Analysis Phoenix 2:45:12
18 480 Wayne Clark Corvallis 2:49:27
DNF 42 Adam Peña Salem