Portland Short Track Series

Portland, OR
June 17, 2013

Part of the Portland Short Track Series

If you have questions or corrections, please email Candi Murray.

Updated June 18, 2013 at 8:23 AM

Category 1 Men 19-34

Num Name Team Age City Laps
1 207 John Hartnett Soraz Racing p/b CAPA 30 Portland 8
2 204 Spencer Bushnell Therapeutic Associates PDX Cycling 32 Portland 8
3 203 Paolo Zanetti Filth and Fury 31 Portland 8
4 201 Tyler Fought Trusty Switchblade 32 Portland 8
5 202 Christian Reed Green Submarine Records 34 Portland 8
6 211 Nathan Gibson Trailhead Coffee Roasters 27 Portland 8
7 224 David Boerner Ruckus Test Team 32 Portland 8
8 200 Shawn Small Ruckus Test Team 29 Portland 8
9 221 Colin Rowan Corner Cycle 31 Portland 8
10 205 Greg Adams Cyclepath Racing 34 Portland 8
11 216 David Heddy Joe Bike 34 Portland 8
12 214 Jacob Furniss Eddy Merkin 33 Portland 8
13 222 Steve O'Neill 7
14 223 David Bisers Oregon Bike Shop Racing Team 33 Portland 7
15 218 Logan Trammell Hapi-Go! 24 Scio 6
DNF OR P 208 Sean Corey Trusty Switchblade 30 Portland 2

Category 1 Men 35-44

Num Name Team Age City Laps
1 324 Nat Johnson Green Submarine Records 35 Portland 8
2 308 Tony Daversa Filth and Fury 39 Portland 8
3 325 Josh Armagost Green Submarine Records 41 Portland 8
4 321 Tim Joslin Cyclepath Racing 37 Portland 8
5 318 DANIEL GONZALEZ Ruckus Test Team 37 Portland 8
6 331 Steve Dale bicycleattorney.com 38 Portland 8
7 302 Brian Foresta Filth and Fury 39 Portland 8
8 309 Pete Zlatnik signal cycles 42 Portland 8
9 303 John Gulick Green Submarine Records 37 Portland 8
10 329 Sean Vergillo Camas Bike and Sport 43 camas 8
11 330 Julian Deiss Oregon Bike Shop Racing Team 36 Portland 8
12 307 Brian Austin bicycleattorney.com 35 Hillsboro 8
13 304 Bjorn Clouten HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 43 Happy Valley 7
14 312 David Rosen Sage Cycles Racing 40 Beaverton 7
15 301 Javad Simonsen Portland Velo Racing Team 43 Milwaukie 7
16 319 Bill Larson Cyclepath Racing 41 Portland 7

Category 1 Men 45+

Num Name Team Age City Laps
1 416 John Bravard Cyclepath Racing 45 Portland 8
2 401 Jeff Standish Therapeutic Associates PDX Cycling 47 Gresham 8
3 402 Todd Rosier Therapeutic Associates PDX Cycling 48 Hillsboro 8
4 408 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 48 Portland 8
5 418 joseph fricke Cyclepath Racing 48 portland 8
6 407 Paolo Dabbeni Filth and Fury 45 Portland 8
7 409 James Jonke Oregon Bike Shop Racing Team 47 Portland 7
8 415 Greg O'Brien Rebound/Tireless Velo 48 Portland 7
9 403 David Saltzberg Rebound/Tireless Velo 47 Vancouver 7
10 419 Harald Graham Evolution Racing Team/River City Bicycles 47 Vancouver 7
11 405 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 46 Portland 7
12 400 Sean Rees Cyclepath Racing 47 Portland 7
13 406 Terry Knight 58 Vancouver 7

Category 2 Men 35-44

Num Name Team Age City Laps
1 351 Danny Weikel River City Bicycles 41 Portland 6
2 300 Gabe Doebler 36 Tigard 6
3 354 Brent Wallace Trusty Switchblade 39 Portland 6
4 361 Curtis Loeb Hammer Velo 39 Portland 6
5 318 Cesar Villanueva HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 40 Portland 6
6 331 Andrew Holder 41 Portland 6
7 305 Mike Abel Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 44 Portland 6
8 301 Joe Klemmer Camas Bike and Sport 37 Washougal 6
9 302 Andy Meeks bicycleattorney.com 39 Portland 6
10 367 Michael Kosmala Team S+M 41 Tigard 6
11 323 Sterling Sobczak 38 Vancouver 6
12 346 Derek McCammon Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Happy Valley 6
13 340 Geoff Grummon crank 38 Portland 6
14 332 Terry Hamness Camas Bike and Sport 43 Washougal 6
15 312 Matt Hooge 41 Portland 6
16 347 Craig Ruby Oregon Bike Shop Racing Team 43 Portland 6
17 370 Mark Widlund The Spokesmen 36 Brush Prairie 6
18 371 Matthew Westermeyer cyclocrossracing.com 36 Damascus 6
19 322 Kirk Wong Rebound/Tireless Velo 44 Vancouver 6
20 307 brett boyles Therapeutic Associates PDX Cycling 43 lake oswego 6
21 326 chris breemer 44 Portland 6
22 310 David Hewett The Spokesmen 38 Vancouver 6
23 341 ILe Powell Team S+M 44 Portland 6
24 328 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 42 Beaverton 6
25 334 Matthew Huxley Camas Bike and Sport 41 Portland 6
26 311 Ryan Paddock 39 Milwaukie 6
27 369 Spencer White Stumptown Cycling Club 41 Portland 6
28 359 Sean A Carline Zing3 35 Beavercreek 6
29 309 Dave Gulick Green Submarine Records 35 Portland 6
30 306 Kurt Snyder The Spokesmen 44 Vancouver 6
31 343 Todd Chance 36 Portland 6
32 342 Nathan Engkjer Rebound/Tireless Velo 39 Portland 6
33 357 douglas sproston Trusty Switchblade 35 Portland 6
34 372 ronald kizziar Stumptown Cycling Club 44 Portland 6
35 336 Judson McCauley The Spokesmen 39 Vancouver 6
36 352 Kerry Halligan 42 Portland 6
37 314 Will Cortez Oregon Bike Shop Racing Team 35 Portland 6
38 338 Abram Hernandez BeerMongers Cycle Club 37 Portland 6
39 345 Eric Aldinger Team S+M 42 Portland 6
40 316 Doug Bredall 43 Beaverton 6
41 329 Brian Wielenga BeerMongers Cycle Club 39 Portland 6
42 333 Jeremy Hudson 42 Gresham 6
43 319 kyle stephens BeerMongers Cycle Club 37 Portland 6
44 349 Matthew Case 36 Portland 6
45 324 Mark McMurtry Bellovaci United 43 Portland 5
46 366 Andy Morris 43 Portland 5
47 365 Paul Souders Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 42 Portland 5
48 325 Brandon Cornejo Portland Velo Racing Team 39 Portland 5
49 330 Matt Berg 40 Troutdale 5
DNF 320 Jay Wisowaty Sprout Cycles/Lucky Lab 40 Portland 5
DNF 315 Brian Johnson Oregon Bike Shop Racing Team 43 Lake Oswego 2

Category 2 Men 45-54

Num Name Team Age City Laps Notes
1 205 Andy Leritz Team S+M 46 Portland 6
2 201 William Waring Camas Bike and Sport 48 Camas 6
3 204 Scott Trautman Camas Bike and Sport 47 Camas 6
4 206 Mark Emry Oregon Bike Shop Racing Team 49 Gresham 6
5 248 Ted Lamb Rebound/Tireless Velo 49 Portland 6
6 207 David German Hammer Velo 48 Portland 6
7 213 John Napier Camas Bike and Sport 52 Camas 6
8 203 Trig Rogers bicycleattorney.com 47 Portland 6
9 236 Mike Hall Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 45 portland 6
10 216 Jeff Steiner Showers Pass 47 Portland 6
11 238 Mike Murphy Lynskey/CCR 47 Portland 6
12 241 Eric Wilson 49 Portland 6
13 228 Peter Rueegger Team Mudman 45 Portland 6
14 239 Tim Goss Rebound/Tireless Velo 47 Camas 6
15 227 Dennis Starkey Camas Bike and Sport 51 Vancouver 6
16 208 Neil Carpenter Oregon Bike Shop Racing Team 49 Portland 6
17 214 Brett Hrenko Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 47 Hillsboro 6
18 232 Thomas Royce The Spokesmen 45 Ridgefield 5
19 222 erik goodfriend Showers Pass 53 portland 5
20 245 jeff stob Rebound/Tireless Velo 5
21 246 Mitch Yoder Rebound/Tireless Velo 50 Portland 5
22 212 Charles Barrett 46 Portland 5
23 210 Mark Chasse Portland Velo Racing Team 46 Portland 5
24 211 Scott Gerwig 45 Portland 5
25 200 Edward Knight Camas Bike and Sport 45 Battle Ground 5
26 226 Roger Joys Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 52 Portland 5
27 247 Jeffrey Johnson Team Beer 45 Portland 5
28 233 Vincent Plaza BriHOP Cycling 52 Lake Oswego 5
DNF 218 Wayne Nussbaum 50 Happy Valley 5
DQ 237 Rob Russell SWEAT360 47 Hillsboro 6 dangerous riding

Category 2 Men 55+

Num Name Team Age City Laps Notes
1 825 Joe Hamilton 57 Vancouver 6
2 808 Jay Rathe Beaverton Bicycle Club 57 Portland 6
3 805 jim fox bicycleattorney.com 55 Portland 6
4 828 Tom Webb Team Rose City 61 Portland 6
5 800 Russell Speirn Portland Velo Racing Team 67 Wilsonville 6
6 827 Dave Klug Team Rose City 60 Beaverton 6
7 801 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing Team 57 Tigard 6
8 803 Ron Strasser Team S+M 64 Portland 6
9 824 Tracy Marks na 58 Portland 6
10 802 David Gratke Showers Pass 55 Portland 5
11 806 Malcolm Johnson Portland Velo Racing Team 65 Portland 5
12 809 Gil Ormerod Team S+M 60 Portland 5
13 804 Einar Traa Portland Velo Racing Team 70 Portland 5
DQ 807 Steve Rearden Blondie Velo 62 Portland 6 self dq, left course

Category 2 Men U35

Num Name Team Age City Laps
1 27 Tim Goodall Islabikes 25 Portland 6
2 5 Sam Conklin 22 Lake Oswego 6
3 8 David Sterry Green Submarine Records 30 Portland 6
4 13 Paul Johnson Ruckus Test Team 25 Portland 6
5 12 Zach Vergillo Camas Bike and Sport 19 Camas 6
6 3 Jonathan Perlman Filth and Fury 31 Portland 6
7 15 John Ayres 28 Portland 6
8 33 David Burke Trailhead Coffee Roasters 32 Portland 6
9 1 Billy Waring Camas Bike and Sport 18 Camas 6
10 10 Ty Porter Booda Organics 23 Oregon City 6
11 35 Matt Danielson BeerMongers Cycle Club 31 Portland 6
12 32 Jerome Leedy Soraz Racing p/b CAPA 31 Battle Ground 6
13 18 Daniel Evans Ruckus Test Team 28 Portland 6
14 22 Jack Olsen Fat Cobra Video 30 Portland 6
15 23 Justin Barnhart Justin Barnhart 33 Portland 6
16 16 Isaac Frost Green Submarine Records 34 Portland 6
17 25 Scott Zenier 27 Portland 6
18 4 Jon DeLeonardo Hammer Velo 33 Portland 6
19 6 Hans Nussbaum 21 Happy Valley 6
20 14 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 14 Washougal 5
DNF 31 Kevin Phomma Trusty Switchblade 19 Portland 3
DNF 34 Stephen Hartzel 29 Portland 3
DNF 19 mike tomlinson Hillsboro Bike Company 31 Hillsboro 2

Category 2 Women 35-44

Num Name Team Age City Laps
1 408 Beth Burns Dark Horse 41 Portland 5
2 415 Dawn Stob Rebound/Tireless Velo 45 Vancouver 5
3 412 Suzy Renn Team Slow 44 Portland 5
4 416 Heather VanValkenburg Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 38 Vancouver 5
5 400 Sarah Eustis bicycleattorney.com 40 Portland 5
6 405 Bernadette Estrada Dark Horse 42 Portland 5
7 410 Shawn Postera Lucky Lab 39 Portland 5
8 413 Juntu Oberg Oregon Bike Shop Racing Team 40 Portland 5
9 401 Shawna Whitton BeerMongers Cycle Club 43 Fairview 5

Category 2 Women 45+

Num Name Team Age City Laps
1 510 Maggie Rising 50 Lake Oswego 5
2 501 Pam Reid Team Rose City 56 Portland 5
3 502 Linda Caporicci Oregon Bike Shop Racing Team 46 Gresham 5
4 511 Darien Curl 45 Portland 5
5 503 Jan Moss Therapeutic Associates PDX Cycling 52 Portland 5
6 505 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 57 Portland 5
7 504 Renata Hahn Team Rose City 53 Portland 5

Category 2 Women U35

Num Name Team Age City Laps
1 313 Susannah Hart Hapi-Go! 16 Washougal 5
2 315 Jennifer Pereau River City Bicycles Women's Team 34 Portland 5
3 308 Ellene Smith bicycleattorney.com 33 Portland 5
4 321 Annie Nielsen bicycleattorney.com 32 Milwaukie 5
5 302 hannah moore Green Submarine Records 30 Portland 5
6 300 Allison Medellin Hammer Velo 34 Portland 5
7 306 MICHELLE KUNEC-NORTH Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 31 Portland 5
8 320 Stephanie Hahn HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 33 Portland 5
9 307 Jennifer Haliewicz Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 25 Portland 5
10 319 Starr Walker GPM Sport 28 Portland 5
11 323 Kristen Minarik bicycleattorney.com 32 Portland 5
12 322 Erinne Goodell Team Slow 33 Portland 5
13 324 Cristina Mihaescu Ironclad/Yakima 34 Portland 5
14 303 Jericho Winter BeerMongers Cycle Club 28 Portland 5

Category 3 Men 10-14

Num Name Team Age City Laps
1 300 Linus Clark Hapi-Go!/PDX Mud Warriors 14 Portland 5
2 307 Griffin Heredia Camas Bike and Sport 13 Camas 5
3 309 Evan Mobley Camas Bike and Sport 14 Vancouver 5
4 313 Nathanael Hart 11 5
5 308 Ben Hunt Camas Bike and Sport 14 Vancouver 5
6 328 Collin Turner Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 10 west linn 5
7 329 Elliott White 12 Portland 5
8 326 Jacob Schoolfield 14 Vancouver 5
9 303 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 10 Portland 5
10 332 Christian Dobbins 13 Nasbile 5
11 321 Ryan Caputo The Spokesmen 12 Vancouver 5
12 327 Andrew Breemer 12 Portland 5
13 323 Milo Beall Super Relax Concept 10 Portland 4
14 325 Ian Panoscha 13 Portland 4
15 324 Owen L. Rogers bicycleattorney.com 10 Portland 4
16 331 Nathan Silenzi 13 Portland 4
17 322 John Gurney 13 Portland 4
18 311 Ryan Boyles 10 Lake Oswego 4
19 315 William Hummels Vancouver Composite 14 Woodland 4
20 318 Amadi Hayes Sprout Cycles/Lucky Lab 10 Portland 4
21 330 Riley Johnson 10 Lake Oswego 4
DNF 317 Nathan Ruff 10 Gresham 3

Category 3 Men 15-18

Num Name Team Age City Laps
1 402 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club 15 Tigard 6
2 417 alex lygo 18 portland 6
3 400 Nick Bacon Camas Bike and Sport 18 Camas 6
4 405 Brady Stotts Camas Bike and Sport 15 Washougal 6
5 414 Tristan Kern 17 Newberg 5
6 413 Paul Furst Camas Bike and Sport 15 Vancouver 5
7 412 Cooper Irwin 15 Woodland 5
8 409 Gabriel Heredia Camas Bike and Sport 18 Camas 5
9 418 Zach Hein 17 Camas 5
10 408 Zach Durst 15 Oregon City 5
11 415 Denzel Lall Hapi-Go! 18 Vancouver 5
12 416 Nathan Rubin 15 Beaverton 5
13 406 Luke Vergillo Camas Bike and Sport 16 Camas 5

Category 3 Men 19-44

Num Name Team Age City Laps Notes
1 70 William Ruehle Joe Bike 23 Portland 6 warning unsafe finish
2 71 Kyle Morris Therapeutic Associates PDX Cycling 25 Gresham 6
3 2 Julian Lawrence 35 Portland 6
4 55 Matthew Reid Swift Cycling Club 41 Portland 6
5 4 Jeff Smith 37 Hillsboro 6
6 52 Forest Wilson Oregon Bike Shop Racing Team 30 Vancouver 6
7 17 Daniel Esterling Green Submarine Records 34 Portland 6
8 31 Raymond Egan The Spokesmen 37 West Linn 6
9 34 Chris Blem Team Lazy Tarantulas 40 Lake Oswego 6
10 13 Ryan Morrisey The Spokesmen 37 Vancouver 6
11 67 Kyle McCall Trailhead Coffee Roasters 22 Happy Valley 6
12 16 Randy Frost Camas Bike and Sport 40 Camas 6
13 69 Erik Barber 44 p 6
14 61 Mike Scheel 32 Vancouver 6
15 59 Brad Paymar 6
16 66 Dave Wrast The Spokesmen 44 Vancouver 6
17 53 Keoni McHone 38 happy Valley 6
18 28 John Stewart The Spokesmen 31 Vancouver 6
19 54 James Bender Beaverton Bicycle Club 42 West Linn 6
20 11 Adam Keir 37 Vancouver 6
21 21 Ryan McIntyre 36 Portland 6
22 64 Matt Thiefelder The Spokesmen 41 Vancouver 6
23 1 Brad Alderman 33 Tigard 6
24 22 Vincent Zitkovich 41 Vancouver 6
25 44 Reynaldo Ortiz 42 Portland 6
26 3 DAVID RICK 44 Portland 6
27 68 Jared Ames 6
28 41 Phil DeVasto HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 31 Portland 6
29 38 Matt Kelly Belle Velo 39 Portland 5
30 30 Chris Ellsworth Camas Bike and Sport 29 Vancouver 5
31 35 Ian Green 36 Portland 5
32 15 Tom Kay 38 Portland 5
33 10 rudy vega Camas Bike and Sport 36 Portland 5
34 60 Matt Larson 41 Milwaukie 5
35 72 Zhak Polovin 31 Vancouver 5
36 62 Cookie Arrington 21 Portland 4
DNF 56 Scott Smith 33 Portland 4

Category 3 Men 45+

Num Name Team Age City Laps
1 863 Mark Newberry 56 Vancouver 6
2 873 David Lofstead Rebound/Tireless Velo 50 Camas 6
3 868 Benjamin Joy 50 Portland 6
4 874 Chris Conley Camas Bike and Sport 47 Vancouver 6
5 875 Kevin Wolfe 48 6
6 850 Robert Stefanowicz 46 Portland 6
7 854 Matt Richmond HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 49 Portland 6
8 879 Greg Witt 53 Portland 6
9 853 Jim Lofthus 49 Portland 6
10 862 Jeff Hollister 55 Portland 6
11 859 Mark Jensen Planet X p/b On One 47 Gladstone 6
12 877 Rob Perry 50 Boring 6
13 882 Thomas Aichele 51 Portland 6
14 878 Britton Gentry 46 Portland 6
15 865 Keith Wolff 48 Portland 5
16 860 Mark Castle Portland Velo Racing Team 49 Portland 5
17 851 Tony Bacon Camas Bike and Sport 56 Camas 5
18 881 Chris Redhouse 45 happy Valley 5
19 866 Mark Person Camas Bike and Sport 51 Portland 5
20 880 Edward Rubin 48 Beaverton 5
21 852 Sid Healey 55 Portland 5

Category 3 Women 10-14

Num Name Team Age City Laps
1 501 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club 12 Tigard 5
2 500 Amy Ziehnert Beaverton Bicycle Club 14 Tigard 5
3 509 Kaitlyn Wolfe 13 Vancouver 5
4 505 Aunika Miranda Trusty Switchblade 13 Portland 5
5 508 Sarah Arnett Camas Bike and Sport 13 Camas 4
6 512 Juliana Smith Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 11 Portland 4
7 502 Olivia Hewett The Spokesmen 13 Vancouver 4
8 511 Nora Panoscha 11 Portland 4
9 507 Grace Vickers PDX Devo Junior Cycling 11 Forest Grove 4
10 504 Katie Castle Portland Velo Racing Team 12 Portland 4
11 503 Emma Royce The Spokesmen 12 Ridgefield 3

Category 3 Women 15-18

Num Name Team Age City Laps
1 603 Birch Clark Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 16 Portland 5
2 600 Marisa Reid ZteaM 17 Portland 5
3 602 Samantha Schauer West End Bikes/Specialized 16 Camas 5

Category 3 Women 19+

Num Name Team Age City Laps
1 257 Sarah LoGiudice Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 35 Portland 5
2 230 Melissa Thomsen Camas Bike and Sport 37 Portland 5
3 275 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary 48 Portland 5
4 246 Nita Galambos Oregon Bike Shop Racing Team 32 Portland 5
5 256 Andrea Fisk-Beardsley Gentle Lovers 26 Portland 5
6 273 Julie Koeberle 36 Portland 5
7 251 Kate Ayres Bespoke Wheelworks 28 Portland 5
8 242 Sherry Schwenderlauf Sweetpea Ladies Auxiliary 39 Portland 5
9 231 Sandy Nguyen Green Submarine Records 28 Portland 5
10 267 cecilia becerra 43 Portland 5
11 255 JJ Heldmann Sweetpea Ladies Auxiliary 42 Portland 5
12 270 christy Wheeler Christen Wheeler 43 Portland 5
13 239 Traci Smolen 46 Portland 5
14 272 Devora Rubin Portland Velo Racing Team 47 Beaverton 5
15 247 Rose-Ann Stark Sprout Cycles/Lucky Lab 45 Lake Oswego 5
16 245 Sierra Reid Westview High School Cyclocats 20 Portland 5
17 274 Tasha Tobias 39 Portland 5
18 271 Gina Williams Camas Bike and Sport 45 Lake Oswego 4
19 258 Carrie Petz The Spokesmen 48 Vancouver 4
20 259 Holly Snell Camas Bike and Sport 44 Vancouver 4

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps
1 512 Tim Schauer West End Bikes/Specialized 45 Camas 6
2 513 Sean McGhee Team Lazy Tarantulas 29 Beaverton 6
3 503 Jon Pearson Therapeutic Associates PDX Cycling 47 portland 6
4 507 Dave Webb Camas Bike and Sport 50 CAMAS 6
5 525 Pete Conklin Bush League Wrenching 50 Portland 6
6 523 Peter Hettinga SWEAT360 43 Hillsboro 6
7 520 Scott Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab 43 Lake Oswego 6
8 501 Michael Clark MX3L/Hapi-Go! 44 Portland 6
9 506 Wayne Nussbaum 50 Happy Valley 5
10 510 Tim Dorman Camas Bike and Sport 53 Vancouver 5
11 508 Joe Leineweber Ironclad/Yakima 33 Portland 5
12 516 Bryan Smith Hammer Velo 41 Portland 5
13 528 Rex Buchanan Soraz Racing p/b CAPA 31 Portland 5
14 500 Mike Reddig Camas Bike and Sport 42 Camas 5
15 526 William Glasson SAGE CYCLES 38 Hillsboro 5
16 519 Mike Chombeau Rose City Bicycles 52 Beaverton 5
17 527 Daniel Pungor 34 Portland 5
18 505 Todd Hubbell Portland Velo Racing Team 51 Portland 5

Elite Men

Num Name Team Age City Laps
1 1 Shannon Skerritt Corsa Concepts Cycling Team 42 Portland 8
2 3 James Ceccorulli bicycleattorney.com 26 Portland 8
3 22 Steven Beardsley Gentle Lovers 31 Portland 8
4 4 Joe Santos Cyclepath Racing 41 Portland 8
5 12 John McCaffrey Kesho Bicycles 48 Portland 8
6 11 Doug Wilmes Portland Bicycle Studio 33 Portland 8
7 5 Chris Johnston bicycleattorney.com 28 Portland 8
8 15 Jeremy Russell bicycleattorney.com 31 Portland 8
9 6 Daniel Sprouse Cyclepath Racing 46 Portland 8
10 10 Jesse Luckett Cyclepath Racing 41 portland 8
11 18 Martin Baker Kesho Bicycles 46 Hillsboro 8

Elite/Category 1 Women

Num Name Team Age City Laps
1 100 Beth Ann Orton Team S+M 32 Portland 7
2 101 Laura Trace Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 47 Portland 7
3 107 Bre Rue Unattached 41 Portland 7
4 119 Sarah Tingey Rebound/Tireless Velo 33 Portland 7
5 117 Julie Browning Cyclepath Racing 44 Portland 7
6 105 Elaine Bothe Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 48 Portland 7
7 121 Abra McNair 7
8 108 Marila Alvares signal cycles/Bike Gallery 42 Portland 7
9 111 Stephanie Chase Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 32 Portland 7
10 115 Emily McKissock Rebound/Tireless Velo 32 Portland 7
11 116 Jade Koide Team Beer 29 Portland 7
12 106 Kristin Wille Ruckus Test Team 30 Portland 7
13 103 Mielle Blomberg Team S+M 42 Portland 7
14 120 Jaime Kathleen Menagh Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 32 Canby 6
DNF 109 Joy Armagost Green Submarine Records 35 Portland 6

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps
1 6 Joe Santos Cyclepath Racing 41 Portland 6
2 37 Leland Gilmore Rapha/River City Bicycles 30 Portland 6
3 4 Nat Johnson Green Submarine Records 35 Portland 6
4 13 Ryan Weaver Rapha/River City Bicycles 36 Portland 6
5 11 Spencer Bushnell Therapeutic Associates PDX Cycling 32 Portland 6
6 15 Scott Barker 44 Portland 6
7 46 Josh Armagost Green Submarine Records 41 Portland 6
8 43 Jesse Luckett Cyclepath Racing 41 portland 6
9 8 John Gulick Green Submarine Records 37 Portland 6
10 56 Ryan Garner Evviva 32 Eugene 6
11 20 Cameron Vander Stoep Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 40 Milwaukie 6
12 16 Greg Adams Cyclepath Racing 34 Portland 6
13 47 John Bravard Cyclepath Racing 45 Portland 6
14 21 Pete Zlatnik signal cycles 42 Portland 6
15 58 jimmy lingwood Gentle Lovers 32 portland 6
16 62 William Alcorn BikeFlights.com 46 Portland 6
17 52 Tyler Bump Ruckus Test Team 31 Portland 6
18 60 Nicholas Leritz Team S+M 42 Portland 6
19 2 Sean Rees Cyclepath Racing 47 Portland 6
20 59 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 38 Vancouver 6
21 17 Steven Thorne Sprout Cycles/Lucky Lab 52 Portland 6
22 7 David Hewett The Spokesmen 38 Vancouver 6
23 23 Tony Pereira Team Beer 44 Portland 6
24 31 David Bisers Oregon Bike Shop Racing Team 33 Portland 6
25 28 Tyson Hart Filth and Fury 39 Portland 6
26 1 Chris Streight 48 Portland 6
27 33 Todd Sexton Guinness Cycling Team 43 Portland 6
28 3 Michael Clark MX3L/Hapi-Go! 44 Portland 6
29 48 Dave Cockburn bicycleattorney.com 40 Milwaukie 6
30 19 Christopher Ryan 36 Portland 6
31 36 Dominic Gerbo Staccato Gelato/Bartonpdx.com 43 Portland 6
32 61 Kevin Ziemke 33 Portland 6
33 42 Barrett Reiner 29 Portland 6
34 34 Thomas Schoenborn Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 39 Portland 5
35 27 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 14 Washougal 5
36 5 Sharon Hart Hapi-Go! 18 Washougal 5
37 63 David Miller 5
38 10 Aaron Lee Staccato Gelato/Bartonpdx.com 38 Portland 5
DNF 53 Terry Knight 58 Vancouver 5
DNF 32 Todd Chance 36 Portland 4
DNF 57 Joel Holly Ruckus Test Team 35 Portland 4