Blind Date at the Dairy: October Standings

Portland, OR
October 24, 2013

Part of the Blind Date at the Dairy

Updated October 24, 2013 at 9:02 PM

Junior Men 10-13

Name Team Points
1 Isamu Richmond West End Bikes/Specialized 43
2 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling 43
3 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 36
4 Lorenzo Sobolewski Hapi-Go! 31
5 Owen L. Rogers bicycleattorney.com 30
6 Gabriel Boatright Filth and Fury 25
7 Zachary Murphy Rebound/Tireless Velo 21
8 Grayson Szczukowski Unattached 19
9 Noah Steigerwald 16
10 Owen Szwaya bicycleattorney.com 14
11 Aiden Pedroza 13
12 Duncan Yoder Rebound/Tireless Velo 9
13 Ethan Hrenko 6
14 Hayden Peabody 5
15 Blake Howard 5
16 Liam Trythall 2
PLACE Name No team_name

Junior Men 14-18

Name Team Points
1 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling 42
2 Ben Van Raalte Mud Warriors 37
3 Thomas Ring 35
4 Kent Ross PDX Devo Junior Cycling 30
5 Brayton Sobolewski Hapi-Go! 29
6 Ian Steigerwald PDX Devo Junior Cycling 26
7 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling 24
8 Joshua Tsen PDX Devo Junior Cycling 20
9 Kelton Smith PDX Devo Junior Cycling 19
10 Cooper Irwin 19
11 Zach Durst 17
12 Zach Mikkelson Mountain View Cycles/Subway 14
13 Jake Klonsky PDX Devo Junior Cycling 10
14 Easton Spring Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 6
PLACE Name No team_name

Junior Women 10-13

Name Team Points
1 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club 45
2 Lauren Gill 41
3 Madison Pettit 37
4 Genevieve Bailly Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 24
5 Kendall Accetta Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 14
PLACE Name No team_name

Junior Women 14-18

Name Team Points
1 Elizabeth McKnight Mud Warriors 45
2 Charis Darnall Hapi-Go! 14
3 Kathryn Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 13
PLACE Name No team_name

Masters Men A 40+

Name Team Points
1 John Weathers Sunset Cycles 44
2 Brent Casady 42
3 Jeff Otto Sunset Cycles 40
4 Jeff Standish Therapeutic Associates PDX Cycling 35
5 Quinn Jackson DNR Cycling 22
6 Kevin Condron Gentle Lovers 20
7 Brian Foresta Filth and Fury 17
8 Benjamin Drucker Trailhead Coffee Roasters 15
9 john mitchem West End Bikes/Specialized 12
10 Roger Meier Cyclepath Racing 12
11 Greg O'Brien Rebound/Tireless Velo 11
12 Alex Accetta HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 10
13 Steve Chapin Athletes Lounge Cycling Team 9
14 Lloyd Connelly DNR Cycling 9
15 Bob Jacobs bicycleattorney.com 8
16 Eric Lanners Team S+M 8
17 Erik Voldengen Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 7
18 William Henterly Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 7
19 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 6
20 Chad Smeltzer crank 6
21 Raymond Crepeau Ruckus Test Team 5
22 Scott Willson Gentle Lovers 4
23 Tom James bicycleattorney.com 3
24 Michael Girard Evolution Racing Team/River City Bicycles 2
25 Bjorn Clouten HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 2
26 Christopher Van Tilburg Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 1
PLACE Name No team_name

Masters Men B 35+

Name Team Points
1 Matt Edler Portland Bicycle Studio 38
2 Adam Ward Rolf Prima 35
3 Barry O'Connor Fat Tire Farm 30
4 Andy Meeks bicycleattorney.com 29
5 Matthew Smith 27
6 ronald kizziar HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 24
7 Rick Boston Bellovaci United 18
8 Jay Wisowaty Sprout Cycles/Lucky Lab 17
9 Mike Abel Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 16
10 Peter Blenkiron bicycleattorney.com 14
11 Andrej Miske Dr Will Bar 12
12 Daniel Boatright Filth and Fury 12
13 Stephan Niquet Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 11
14 Tim Plumb 11
15 Ryan Francesconi Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 9
16 Jim Kysela Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 7
17 David Pryor 7
18 Jim Mudd 7
19 Chris Blem Team Lazy Tarantulas 6
20 Kerry Halligan 5
21 Mark Widlund The Spokesmen 5
22 Matt Radich Dr Will Bar 4
23 Mike Hall Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 4
24 David M Miller Team Lazy Tarantulas 3
25 Kirk Wong Rebound/Tireless Velo 3
26 Jason Musengo 3
27 Steve Popp Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 2
28 Dan Baier 1
PLACE Name No team_name

Masters Men C 35+

Name Team Points
1 Matt Hooge 39
2 Mike Rosenfeld Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 27
3 Devin Bailly HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 25
4 Joshua DeGraff 25
5 Steve Lacey West End Bikes/Specialized 19
6 Rick Jones UEFR 18
7 Jeffrey Volk DNR Cycling 17
8 Webster Wilson 16
9 Terry Campbell BeerMongers Cycle Club 15
10 Greg Shaffer Nossa Familia Coffee Cycling 14
11 Michael Chesnut Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 14
12 Jeff Steiner Showers Pass 14
13 Kelly Myers Team Simple Green/Bike Religion 13
14 Ryan Barnes Human Powered 12
15 Matt Richmond HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 11
16 Donald Newlands Portland Velo Racing Team 10
17 Tom Palke Team Mudman 10
18 Benjamin Hermel 8
19 David M Miller Team Lazy Tarantulas 8
20 Bill Richmond 7
21 Dave Burnard Adobe Systems 5
22 Michael Clark MX3L/Hapi-Go! 4
23 Jon Gove Ruckus Test Team 4
24 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing Team 1
PLACE Name No team_name

Men A

Name Team Points
1 Leland Gilmore Rapha/River City Bicycles 43
2 James Ceccorulli bicycleattorney.com 41
3 Seth Patla Rapha/River City Bicycles 38
4 Stephen Bedford HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 35
5 Nathan Coffey HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 29
6 Joseph Dengel Gentle Lovers 23
7 Michael Palmer Dark Horse 22
8 David Boerner Ruckus Test Team 16
9 Christopher Bagg Athletes Lounge Cycling Team 13
10 Julian Deiss Oregon Bike Shop Racing Team 9
11 Clint Culpepper Team Wooly Mammoth 8
12 Shannon Boroff bicycleattorney.com 8
13 Joseph Reynolds Portland Bicycle Studio 7
14 Ryan Mauk Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 7
15 Troy Sexton Bridgetown Velo 6
16 Jeremy Dunn Team Wooly Mammoth 6
17 Mike Kath Sprout Cycles/Lucky Lab 5
18 Ken Reed Green Submarine Records 5
19 Zachary Utz Ruckus Test Team 5
20 Spencer Bushnell Therapeutic Associates PDX Cycling 4
21 Kirk Edwards Team Lazy Tarantulas 4
22 Richard Horacek HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 3
23 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 2
PLACE Name No team_name

Men B

Name Team Points
1 Andrew Yeoman Trusty Switchblade 45
2 Tim Goodall Islabikes 31
3 Erik Denninghoff DNR Cycling 29
4 Kent Ross PDX Devo Junior Cycling 28
5 Stephen Laurent 24
6 Rob Thompson Ironclad/Yakima 15
7 Danny Weikel River City Bicycles 14
8 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 13
9 Robert Carver Ironclad/Yakima 13
10 Andrew Lynch 11
11 Keith Levesque Rogue / Mt. View Cycles 11
12 James Bradley Rogue / Mt. View Cycles 11
13 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling 10
14 Jonathan Miller Team Lazy Tarantulas 10
15 Sage Brown 9
16 Cullen Guinn Joe Bike 9
17 Samuel Bradshaw Athletes Lounge Cycling Team 9
18 Jake Szymanski With Heart Cycling 8
19 Mark Holden Oregon Bike Shop Racing Team 8
20 Sean Cook Cyclepath Racing 6
PLACE Name No team_name

Men C

Name Team Points
1 Ryan Hieb Gentle Lovers 35
2 Cory Solovewicz Go Bananas! 31
3 Sean McGhee Team Lazy Tarantulas 31
4 Daniel Recordon Athletes Lounge Cycling Team 29
5 zachary taylor 26
6 Jerome Leedy Soraz Racing p/b CAPA 26
7 Jordan Reid 21
8 Sean Kellogg Ruckus Test Team 16
9 John Ayres 16
10 Travis Parker 15
11 Adam Goplin Lost Highway 15
12 Andy Armstrong Sunset Cycles 13
13 Kyle Kruger 13
14 Eben Horacek HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 11
15 Brian Malloy Therapeutic Associates PDX Cycling 11
16 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling 10
17 Andrew Smith Trailhead Coffee Roasters 9
18 mike tomlinson 7
19 Bill Garcia Beaverton Bicycle Club 4
20 Scott Smith 3
21 Brett Cassidy Human Powered 2
PLACE Name No team_name

Singlespeed

Name Team Points
1 Nat Johnson Green Submarine Records 42
2 Jeremy Russell bicycleattorney.com 41
3 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 31
4 Geoffrey Huber Stoemper/Fat Tire Farm 29
5 Ian Eglitis Human Powered 27
6 Brian Kesselman Ruckus Test Team 25
7 Steven Beardsley Gentle Lovers 24
8 Dave Condon Trusty Switchblade 22
9 Joseph Reynolds Portland Bicycle Studio 20
10 DANIEL GONZALEZ Ruckus Test Team 20
11 Mike Bene Jens Voigt's Army 17
12 Tony Kic Gentle Lovers 14
13 John Gulick Green Submarine Records 9
14 Christian Reed Green Submarine Records 8
15 Brian Tobin Team Lazy Tarantulas 6
16 Kirk Edwards Team Lazy Tarantulas 5
17 Brian Lynch Dr Will Bar 5
18 Nicholas Leritz Team S+M 4
19 Daniel Carter BeerMongers Cycle Club 4
20 Shawn Small Ruckus Test Team 3
20 Thomas Joyce Human Powered 3
22 Zach Horn Human Powered 1
PLACE Name No team_name

Women A

Name Team Points
1 Megan Faris Rapha/River City Bicycles 45
2 Kristen Minarik bicycleattorney.com 40
3 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 37
4 Mielle Blomberg Team S+M 32
5 Remy Maguire Team S+M 27
6 Heather VanValkenburg Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 22
7 Ellen Miller Team Lazy Tarantulas 18
8 Laurie Hotovy Team S+M 16
9 Bre Rue Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 14
10 Julie Browning Cyclepath Racing 14
11 Suzanne Marcoe Buy Local Cycling 12
12 Sarah Eustis bicycleattorney.com 12
13 Ellene Smith bicycleattorney.com 11
14 Amy VanTassel Athletes Lounge Cycling Team 10
15 Jennifer Haliewicz Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 9
16 Sharon Hart Hapi-Go! 7
17 Emily Boscacci Oregon Bike Shop Racing Team 6
18 Becky Rice Team Lazy Tarantulas 6
19 Sarah Post-Holmberg 5
20 Erin Playman 5
PLACE Name No team_name

Women B

Name Team Points
1 Katy Salinas 38
2 Starr Walker Portland Bicycle Studio 32
3 Jessica Gill 30
4 Brenna Wrye-Simpson Ironclad/Yakima 29
5 Julie Deal BeerMongers Cycle Club 26
6 Dawn Andres Portland Bicycle Studio 21
7 Jo Fidler Metropolis Cycle Repair 20
8 Christy Deobald Portland Bicycle Studio 15
9 Deann Garcia West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 15
10 juliette oldfield 13
11 Beth kobza Joyride-cycles.com Cycling Team 12
12 Emily Rimas 12
13 Hope Zak Athletes Lounge Cycling Team 11
14 Josie Norris 11
15 Marayah Deese Portland Bicycle Studio 10
16 Kate Ayres 10
17 Kristin Duyn Athletes Lounge Cycling Team 8
18 Christine A Holland Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 8
19 Bernadette Estrada Dark Horse 8
20 Shetha Nolke Sweetpea Ladies Auxiliary 7
21 Sierra Callahan Sweetpea Ladies Auxiliary 5
22 Erinne Goodell Team Slow 5
22 Leah Bazzano Sprout Cycles/Lucky Lab 5
24 Elaine Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 3
25 Susan Koonce Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 3
26 Hazel Gross Trusty Switchblade 2
27 Emily Goodman Sweetpea Ladies Auxiliary 1
PLACE Name No team_name

Women C

Name Team Points
1 Megan Goplin Lost Highway 40
2 Julie Kowal Athletes Lounge Cycling Team 36
3 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary 32
4 Diane Smith 27
5 Cat Moscibrocki Sweetpea Ladies Auxiliary 23
6 Laura Davies Athletes Lounge Cycling Team 18
7 juliette oldfield 15
8 Kristin Duyn Athletes Lounge Cycling Team 15
9 Beth kobza Portland Bicycle Studio 14
10 Dawn Andres Portland Bicycle Studio 14
11 Leah Medure DNR Cycling 14
12 Kristin Bott Team Slow 13
13 Nicole Davison 12
14 Kaitlin Borstelmann Portland Bicycle Studio 11
15 Marayah Deese Portland Bicycle Studio 10
16 Paige Huggins Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 9
17 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club 8
18 Sarah Brown Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 8
19 Jericho Winter BeerMongers Cycle Club 8
20 Elizabeth Gardiner Athletes Lounge Cycling Team 6
21 Melissa Cate 5
22 Naomi Hand 3
23 Robin Maloney 3
24 Abby DenUyl BeerMongers Cycle Club 3
25 Renata Hahn Team Rose City 2
26 Candida Hart Hapi-Go! 2