OBRA Hillclimb Championship

Government Camp, OR
August 16, 2009

If you have any questions or corrections, please email Candi Murray.

Updated December 27, 2009 at 7:27 AM

Category 3 Men

Num Name Team Time
1 976 Davis Shepherd Hutch's-Eugene 25:28
2 2710 Matthew Karre River City Bicycles 25:53
3 1461 Jake Hansen Word-RCB 27:06
4 2496 jonathan McCoy 27:42
5 780 Mike Brown Therapeutic Associates Cycling/GENR8 27:55
6 514 Larry Jackson Midtown Direct Racing 27:57
7 1209 Robert Carver Ironclad Performance Wear 28:29
8 1242 Trevor Spahr Ironclad Performance Wear 29:01
9 2239 joe martin Veloce Racing 29:30
10 1171 Patrick Gerke Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 29:43
11 501 Sean Rogers 30:12
12 372 Justin La Vigne Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 30:25
13 543 Bryan Jorgensen Cyclepath Racing 31:27
14 759 Matt Pavlovich Hutch's-Eugene 31:34
15 771 Randy Word Word-RCB 34:10

Category 4/5 Men

Num Name Team Time
1 1099 Alex Kroman Portland Velo 28:42
2 1695 Christopher DuBois Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 29:06
3 2413 Calon Russell 29:58
4 39 Rob Rogers Saturno 30:32
5 3097 Michael Lirette 31:00
6 70 Cody Taylor Indie 31:04
7 2208 Ian Rogers 31:10
8 1283 Owen Twitchell Snowscream 31:40
9 B James Ault Hammer Velo 32:15
10 1856 Tony Coca 33:24
11 2556 Alexander Clemens Cyclepath Racing 34:14
12 2869 kevin short 34:18
13 1229 steve popp Cats Moon Coffee Roasters 34:20
14 2407 Tony Dirks Mountain View Cycles 34:29
15 2274 Dennis Bley 35:02
16 2717 Michael Fletcher 35:38
17 1266 Jess Mace Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 35:50
18 2557 Andrew Hayes 35:54
19 2112 Steven Russell 39:16
DNS 1452 Brandon Barnhart Team Oregon presented by Laurelwood Brewing

Junior Men 10-12

Num Name Team Time
1 2570 Grant McElroy Beaverton Bicycle Club 35:44
2 991 Sam Rosenberg 39:04
3 2325 Erik Hammerquist Rick Hammerquist 42:24
4 2177 Adam Valls 46:38
5 2178 Alex Valls 48:10

Junior Men 13-14

Num Name Team Time
1 2323 Colin Dunlap Sunnyside Sports 34:11
2 2843 John Sullivan Beaverton Bicycle Club 36:44
3 84 Jarron Simon Specialized River City Bicycles 37:48
4 1883 Naiqwan Pelman Word-RCB 47:31
5 2118 Walker Prettyman Beaverton Bicycle Club 51:07

Junior Men 15-16

Num Name Team Time
1 955 Colby Wait-Molyneux North River Racing 27:54
2 1048 Andy Su Hutch's/ClearOne/Bend Dental 28:20
3 923 Joe Prettyman Beaverton Bicycle Club 29:37
DNF 2224 Adam Artner Cycle Sport

Junior Men 17-18

Num Name Team Time
1 2477 George Zack Beaverton Bicycle Club 29:16
2 2506 Zach Bowden Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 29:38
3 2669 Reily Catto Beaverton Bicycle Club 31:51
4 2507 Michael BURTON Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 32:00
5 1806 Brian Fawcett Pistis 36:47

Junior Women 10-12

Num Name Team Time
1 2979 Hannah McDade Beaverton Bicycle Club 46:51

Junior Women 15-16

Num Name Team Time
1 2977 Sara Slawta Land Shark 40:50

Junior Women 17-18

Num Name Team Time
1 41 Emily Paxson Scott/Mavic USA 40:20

Masters Men 30-34

Num Name Team Time
1 2572 Matthew Wolpert 1 Error 28:17
2 102 Evan Plews Capitol Subaru Cycling 28:21
3 2162 Marc Lindsay Rosalba Villarreal 29:52

Masters Men 35-39

Num Name Team Time
1 1396 Andreas Gute Beaverton Bicycle Club 29:38
2 2703 Jesse Luckett Cyclepath Racing 30:40
3 2111 Stephen McDade Beaverton Bicycle Club 30:45
4 549 Richard Fattic Ruckus Test Team 31:18
5 566 brett boyles United Finance 32:08
6 2633 John Abcarius Portland Velo 34:00
7 3196 David Bachman Bicycle Services Direct 37:32

Masters Men 40-44

Num Name Team Time
1 180 Erik Huston Hutch's/ClearOne/Bend Dental 27:20
2 850 Eric MARTIN WebCyclery.com 27:38
3 321 David Hart Guinness Cycling Team 29:10
4 2310 Shawn Kolitch 29:59
5 524 Rob Annen United Finance 30:03
6 1583 Joel Armstrong River City Bicycles 30:06
7 337 John McCaffrey bicycleattorney.com 31:40
8 1650 Brian List Pacific Power Blue Sky 32:37
9 1148 Nick Blacklock 32:40
10 1301 Donovan Grabowski Half Fast Velo 33:15
11 874 Scott Wagnon Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 33:51
12 2226 Chris Streight Hammer Velo 35:20
13 692 David Saltzberg Bridgetown Velo 36:09
14 1009 Greg O'Brien Word-RCB 36:42

Masters Men 45-49

Num Name Team Time
1 16 Ron Carpenter 27:37
2 852 Michael Rosenberg Hutch's-Eugene 27:57
3 145 Matthew Slater ZteaM 28:35
4 1401 Dan Packman WebCyclery.com 29:13
5 82 Mark Schafer 29:15
6 2510 Greg Shepherd Hutch's-Eugene 29:36
7 130 Greg Talbert Scott/Mavic USA 30:38
8 1031 John Sorlie Hutch's/ClearOne/Bend Dental 30:58
9 622 Roger Joys Team Rivercity Bicyles 31:49
10 378 John Slawta Land Shark 32:02
11 1978 Hugh Potter 33:18
12 48 William Stacy 40:19
13 2271 Eric Anderson Pacific Power Blue Sky 43:23

Masters Men 50-54

Num Name Team Time
1 634 Scott Seaton Hutch's/ClearOne/Bend Dental 28:44
2 311 Peter Serrurier 28:49
3 2375 matt allen 28:55
4 709 Gerry Ellis Bicycling Northwest 28:58
5 732 Steve Yenne Capitol Subaru Cycling 29:21
6 896 Donald Vizzini Marty's Cycle & Moore 30:29
7 2412 Jamin Aasum Bridgetown Velo 30:34
8 504 Ambrose Su Hutch's/ClearOne/Bend Dental 31:27
9 47 Chris Marks Multnomah Athletic Club 32:36
10 757 Luis Valls Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 32:59
11 2190 Mark Spencer 1 Error 33:21
12 1039 Andrew Peterson Existential Velo 34:08
13 561 Paul Mautner Team Rose City 35:17
14 42 Fred Paxson 37:34

Masters Men 55-59

Num Name Team Time
1 175 David Zimbelman ZteaM 25:42
2 873 jim pennington Dirty Finger Bicycle Repair 29:01
3 518 Pirooz Emad North River Racing 32:26
4 2662 Ray Anderson 32:42
5 45 Stephen Jones Valley Athletic/CBC Racing 33:48
6 36 Scott Kessler Multnomah Athletic Club 35:14
7 2035 Vincent Sikorski WebCyclery.com 36:03
8 1241 Russ Patterson Portland Velo 36:39
9 1388 Steve Calvert NAC Bikes 37:05
10 80 Ed Belsheim 37:25
11 2061 Philip Litchfield Pacific Power Blue Sky 39:02
DNS 2010 Gregory Hartman Portland Velo

Masters Men 60+

Num Name Team Time
1 133 Ron Magnus 32:08
2 1007 Lance Brigman Team Bike Tires Direct 33:16
3 2353 Steve Vander Waal 34:04
4 1033 Roger Nelson Team Bike Tires Direct 35:40
5 2056 Ron Strasser Team S+M 36:48
6 386 Michael Resnick NoMad Sports Club 38:25
7 1162 Don Hanson ZteaM 38:43
8 2011 Clark Henry Beaverton Bicycle Club 39:54
9 1638 Dale Harless Cycle U 40:23
10 527 Leslie Lunas Hutch's-Eugene 40:48
11 1341 Henry Grass NoMad Sports Club 41:04
12 2129 John Eric Lutz na 41:08

Masters Women 35-39

Num Name Team Time
1 2987 Michelle Mishoe Specialized River City Bicycles 40:01

Masters Women 40-44

Num Name Team Time
1 2853 Rhonda Morin 35:07
2 2938 lisa belair 36:47
3 A Susie Walsh Rolf Prima 43:12

Masters Women 45-49

Num Name Time
1 3089 Katherine Christensen 36:07

Masters Women 50-54

Num Name Team Time
1 279 mary ross NoMad Sports Club 34:18
2 487 Carey MacNaughton Malcolm 39:26
3 434 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky 45:04
4 276 Grace McCabe Pacific Power Blue Sky 47:49
DNS 251 Cary Fisher Pacific Power Blue Sky

Masters Women 55-59

Num Name Team Time
1 24 Carla Pfund 35:27
2 216 Debra Windus United Finance 46:19

Men 1/2

Num Name Team Time
1 802 Andrew Boone Therapeutic Associates Cycling/GENR8 25:36
2 198 Lang Reynolds Hagens-Berman LLP Cycling 25:49
3 878 Sean Passage 27:12
4 800 Ryan Carlson Cyclepath Racing 27:22
5 125 Jonathan Myers Team S+M 27:24
6 185 Brandon Dyer Brandon Dyer 28:21
7 2572A Matthew Wolpert 1 Error 28:38
8 62 Marco Rullo Therapeutic Associates Cycling/GENR8 28:46
9 102A Evan Plews Capitol Subaru Cycling 28:50
10 805 Adam Blanchard Therapeutic Associates Cycling/GENR8 29:12
11 811 David Pilz Gentle Lovers 30:55
DNS 646 Mike Kath Dangerboy racing
DNS 170 Marcel deLisser Hammer/CMG Racing Team

Tandem

Num Name Team Time
1 588 David/Sue Ripp/Ripp Specialized River City Bicycles 36:01

Women 1/2

Num Name Team Time
1 265 Jenny Slawta Land Shark 29:53
2 204 Alice Pennington Veloforma 30:33
3 218 Jacqueline Cohen Therapeutic Associates Cycling/GENR8 32:30
4 1912 Rhonda Mazza Team S+M 32:34
5 213 Pamela Archer Therapeutic Associates Cycling/GENR8 35:43
DNS 3058 Mary Magnani Mary Magnani

Women Category 3

Num Name Team Time
1 1905 Audrey Brown Team S+M 35:43
2 249 Catherine Humblet Veloce Racing 37:26

Women Category 4

Num Name Team Time
1 440 Anna Vaughn Hammer Velo 32:27
2 2443 Margi Lifsey Bridgetown Velo 34:15
3 2456 Nissy Cobb Sum Bike Team 34:42
4 2942 Vanessa Cass Ironclad Performance Wear 36:29
5 1651 Sara Fletcher Bridgetown Velo 37:51
6 2441 Kate Wolpert 1 Error 41:10