High Desert Omnium: Road Race

Bend, OR
July 10, 2011

Part of the High Desert Omnium

Questions about results should go to Terri Camp.

Updated July 11, 2011 at 11:13 PM

Masters Men 3/4/5

Num Name Team Points
1 5412 Stephen Kocher Life Cycle Bike Shop 16
2 531 Richard Albrow Hutch's/Bend Dental/Lowes 13
3 325 Wade Goff Half Fast Velo 10
4 3122 Evan Griffiths Upper Echelon Fitness 8
5 3142 Robert Sheasby Hutch's/Bend Dental/Lowes 6
6 596 John O'Brien West End Bikes/Specialized 5
7 624 Bruce Rogers Hutch's/Bend Dental/Lowes 4
8 3148 Greg Miller Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 3
9 4461 tim dodson Team Endorphin 2
10 340 Mark Magilner Half Fast Velo 1
11 635 jared Roy Crossniacs
12 4117 Sean Bagshaw Flywheel Bicycle Solutions
13 4018 Kevin Nichols Pacific Power Blue Sky
14 3071 Tony Dirks Mountain View Cycles
15 4036 John Kenney Mountain View Cycles
16 5758 Joe VanLeuven Team ESC Sports - Bio Racer
17 529 Chad Smeltzer Team Bike Tires Direct
18 4330 Ian Bagshaw Flywheel Bicycle Solutions
19 622 Roger Joys Upper Echelon Fitness
20 706 Tim Hittner Veloforma Factory Team
21 732 Steve Yenne Upper Echelon Fitness
22 613 Jurgen Fennerl Hutch's/Bend Dental/Lowes
23 4263 Steve Troseth Pacific Power Blue Sky
24 618 Dave Masessa Flywheel Bicycle Solutions
25 5108 Rick Upton Team Bike Tires Direct
26 4107 Lance Brigman Team Bike Tires Direct
27 5272 Ken Rodgers Bicycleway.com
28 3136 Hugh Givens bicycleattorney.com
29 4466 Brian Schiller Guinness Cycling Team
30 4329 Eric Moody Mountain View Cycles
31 4095 Michael Girard Portland Velo
32 4416 John Sorlie Hutch's/Bend Dental/Lowes
33 3045 Steve Matson Old Town Bicycles
34 3131 Alan Whitney Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
35 506 James Wellington Hutch's/Bend Dental/Lowes
36 699 Gordy bolstad Bikesale.com

Men Cat 3

Num Name Team Points
1 3105 Rand Shoaf Sunnyside Sports 16
2 3014 Ryan Wilcoxson Flywheel Bicycle Solutions 13
3 17 Austin Line Sunnyside Sports 10
4 16 Scott Cole Audi Cycling Team 8
5 657 Kendal Johnson Sagebrush Cycles/Effeto Mariposa 6
6 766 Andrew Utz HPChiro/Alpine Mortgage Planning 5
7 3041 Ryan Ness Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 4
8 772 Bruce Cole-Baker Silverado Gallery/Sunnyside 3
9 615 Hans Bielat BendBroadband/WebCyclery.com 2
10 8066 Andy Su Hutch's/Bend Dental/Lowes 1
11 19 Tucker Eurman Platinum Performance Cycling Team
12 4199 Evan Siroky Evan Siroky
13 1 Matt Engel Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team
14 4346 mckenzie sampson
15 3109 Chris Winans Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles
16 611 Mike Brown Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles
17 514 Larry Jackson Team Jackson
18 4169 Tyler Mangum Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
19 28 George Pinney Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles
20 575 Mike Bene Yard Dawgs Book Club
21 3073 Joseph Ferron Guinness Cycling Team
22 688 Doug Laplaca Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team
23 332 Dave Skinkle Kestrel/Imperial River Racing
24 8007 Adam Artner Cycle Analysis-Landshark
25 4142 Dillon Caldwell University of Oregon Cycling Club/Team Oregon
26 795 Sean Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team
27 639 Spencer Newell Therapeutic Associates Cycling/GENR8
28 3081 Alexander Clemens Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
29 3098 James Jorgenson Life Cycle Bike Shop
30 504 Ambrose Su Hutch's/Bend Dental/Lowes
31 4368 Eric Schusterman Ritte Van Vlaanderen
32 3008 Tony Coca Team Oregon presented by Laurelwood Brewing

Men Cat 4/5

Num Name Team Points
1 8024 Sam Rosenberg Hutch's-Eugene 16
2 5649 Geoff Grummon PSIMET/Zilla Racing 13
3 4224 Shane Johnson Trinity Bikes 10
4 4369 Michael Dennis Sunnyside Sports 8
5 7 Tim Whiteaker FareStart p/b Cobalt Mortgage 6
6 4282 Darren Smith Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 5
7 4054 Todd Berger Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 4
8 8 Cameron Carrick Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 3
9 5823 Jordan Muller 2
10 4448 George Wescott 1
11 5255 Kevin English WebCyclery.com
12 5131 Kale Chalmers HPChiro/Alpine Mortgage Planning
13 32 Jack Klley Silverado Gallery/Sunnyside
14 5518 devin mast
15 30 Jason Adams XC Oregon
16 4278 Thomas Pastor Life Cycle Bike Shop
17 4164 Steve Wursta Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team
18 5 Tim FARRELL FareStart p/b Cobalt Mortgage
19 4288 Zach Gilmour Hutch's-Eugene
20 4662 David Taylor Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team
21 4215 Brian Barker Ironclad Performance Wear
22 31 Ollie Burruss XC Oregon
23 5274 Thomas Royce North River Racing
24 33 Daniel Egeland Team Larsen
25 5674 Brant Rushton
26 4094 Ian Compton Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
27 8003 August Frank Life Cycle Bike Shop
28 5617 Jeff Jones
29 5762 Oliver Henderson Rhode Island School of Design
30 4020 Matthew Lasala Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team
31 5205 Mickey Mcdonald
32 4020 Matthew Lasala Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team
33 27 Mario Fennerl Boneyard Cycling
34 4409 Michael Harris Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team
35 5471 Amory Cheney
36 5479 David Eliopulos HPChiro/Alpine Mortgage Planning
37 4400 Jack Mahler Trinity Bikes
38 5634 Yonsoo Lee Portland Velo
39 5304 Juan Ramirez Trinity Bikes
40 4318 Brian Buskirk Trinity Bikes
DNF 4072 Kevin Short baracuda

Men P/1/2

Num Name Team Points
1 23 Ryan Trebon LTS/Felt 16
2 949 Scott Gray Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 13
3 609 Eric Martin BendBroadband/WebCyclery.com 10
4 21 gabe varela Yahoo! Cycling Team 8
5 26 Roger Worthington Indie Hops 6
6 29 Kennett Pettersen 5
7 8000 Colby Wait-Molyneux Hammer Nutrition/CMG Racing Team 4
8 876 Paul Bourcier Hutch's-Eugene 3
9 158 Kyle Wuepper Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 2
10 22 shane buysse Yahoo! Cycling Team 1
11 24 Tim Butler West End Bikes/Specialized
12 139 Ben Thompson Rocky Mountain Bicycles
13 20 David Kuhns 1 Error
14 862 Sloane Anderson ProAir/HFA
15 898 Andrew Boone Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
16 111 Elijah Romer Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
17 593 Peter Vraniak
18 162 Karsten Hagen West End Bikes/Specialized
19 813 Sal Collura SLOCUM Race Team
20 875 Rob English Hutch's/English Cycles
21 864 Michael Larsen BendBroadband/WebCyclery.com
22 3186 Peter Christoff Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles
23 157 Brian Seguin BendBroadband/WebCyclery.com
24 940 Garrett McAllister GrandStay Hotels
25 932 Edward Micek BendBroadband/WebCyclery.com
26 676 Damian Schmitt Silverado Gallery/Sunnyside
27 973 Adam Edgerton Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
28 178 Daniel Quirk Veloce Racing
29 196 Stephen Bedford Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
30 3101 William Laubernds Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
31 122 Brian Marcroft Upper Echelon Fitness
32 837 Maikey Lopera Life Cycle Bike Shop
33 148 Steven R Holland United Finance
34 8052 Kolben Preble Hammer Nutrition/CMG Racing Team
35 852 Michael Rosenberg Hutch's-Eugene
36 920 Doug Smith BendBroadband/WebCyclery.com
37 828 Doug Perrin Hutch's/Bend Dental/Lowes
38 3103 Lee Ordonez Hutch's-Eugene
39 948 Erik Bergstrom Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles
40 114 Nick Skenzick Hutch's-Eugene
41 914 Bradley Taylor Hutch's-Eugene
42 900 Austin Arguello Yahoo! Cycling Team
43 3001 alex wentz Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
44 966 David Wells Guinness Cycling Team

Tandem

Num Name Team Points
1 124 Stephen/Glen Gann/Gann Land Shark 16
2 4218 John/Margareta Cacabelos/Germeaux 13
3 526 Mike/Monica Olsen/Freeman WebCyclery.com 10
4 588 David/Sue Ripp/Ripp West End Bikes/Specialized 8
5 3 Jim/Brenda Rantala/Rantala WebCyclery.com 6
6 3091 Henry/Amy Abel/Abel WebCyclery.com 5
7 434 Melissa/Beth Boyd/Dayton Pacific Power Blue Sky 4
8 4412 Jay/Cooper Palubeski/Palubeski WebCyclery.com 3

Women 1/2

Num Name Team Points
1 15 Emily Matheu Red Racing 16
2 209 Brenna Lopez-Otero Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 13
3 203 Sue Butler River City Bicycles/Ridley/NoTubes 10
4 233 Mindy Simmons 8
5 214 Lindsay Fox Athletes Lounge 6
6 418 Sara Fletcher Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 5
7 14 Jerika Hutchinson 4
8 3219 Zayda (Sarah) Maguire Team Kenda p/b Geargrinder 3
9 224 Michelle Bazemore Sunnyside Sports 2

Women 3

Num Name Team Points
1 7058 Tawnie Mcdonald 16
2 414 Maire Osborn Life Cycle Bike Shop 13
3 419 Helen Grogan Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 10
4 18 sheila raff Cucina Fresca 8
5 254 Jan Moss Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 6
6 7110 Alexandra Burton Upper Echelon Fitness 5
7 285 Rachelle Jorgensen Life Cycle Bike Shop 4
8 410 Susanna Julber Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 3
9 288 Kay Bork Poplollies 2
10 294 Cary Schwarz Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 1
11 467 Stephanie Chase Upper Echelon Fitness

Women 4

Num Name Team Points
1 442 Maureen Kavanagh Hammer Velo 16
2 7185 Tracy Clow Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 13
3 7158 Danielle Curran Poplollies 10
4 7101 Eryn Barker West End Bikes/Specialized 8
5 7162 Meagan Masten 6
6 7103 Janet Howard West End Bikes/Specialized 5
7 7301 Brooke Bauer Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 4
8 7256 Aleah Davis Upper Echelon Fitness 3
9 7078 Sandra Clark crank 2
10 7082 Kim Frank 1
11 7174 Danyel Longmire Northern Rockies Orthopedic
12 7029 Karin Wohlert Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
13 7270 deven smith
14 7071 Kelly Sandow Poplollies
15 4 Sara Stiles West End Bikes/Specialized