Eugene Roubaix

OR
April 30, 2011

If you have questions or corrections, please email Stacia Hood.

Updated May 2, 2011 at 7:45 AM

Masters Men 40+

Num Name Team City Notes
1 819 Mark Krause Land Shark Rogue River
2 867 eric kytola Hutch's-Eugene Eugene
3 854 Derek Stallings BendBroadband/WebCyclery.com Bend Centerline Warning
4 837 Maikey Lopera Life Cycle Bike Shop Eugene
5 704 Ron Babcock Portland Velo Hillsboro
6 5 Matt Williams GrandStay Hotels Centerline Warning
7 340 Mark Magilner Half Fast Velo SALEM
8 140 Dickie Mallison Upper Echelon Fitness Portland
9 3007 Nick Blacklock Team Bike Tires Direct Happy Valley
10 727 Richard Desmond Upper Echelon Fitness Portland
11 250 Hilary Billington Hammer Nutrition Portland Centerline Warning
12 529 Chad Smeltzer Team Bike Tires Direct Portland
13 899 Daryl Hemenway Diamond Law Cycling Team Portland
14 4201 Doug Striley Cycle Sport Medford
15 706 Tim Hittner Veloforma Factory Team Bend
16 3110 Robert Huff Half Fast Velo Portland
17 4078 Jonathan Nelson Portland
18 3208 Matt Engel Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend
19 4348 David DiMarco SLOCUM Race Team Eugene
20 775 Nathan Hobson Half Fast Velo Milwaukie
21 155 Ivan Meadors United Finance Hillsboro
22 789 Rich Julyan
23 580 Scott Goldstein EWEB Windpower Eugene
24 828 Doug Perrin Hutch's/Bend Dental/Lowes Bend
25 5389 Vilim Fundak Hillsboro
26 324 Saul Lopez Half Fast Velo Portland
27 9002 Dan Houghton Showers Pass Aloha
28 856 Dan Vrijmoet SLOCUM Race Team Eugene
DNF 4112 Dan Wolnick WebCyclery.com Bend
DNF 4305 David Miller Team Rose City Camas
DNF 5108 Rick Upton Team Bike Tires Direct Portland
DNF 4341 Dan Shepherd Cycle Sport Ashland
DNF 695 Craig Austin Half Fast Velo Wilsonville

Men 1/2

Num Name Team City Notes
1 898 Andrew Boone Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Bend
2 815 Cliff Heaberlin Guinness Cycling Team Portland
3 968 Brent Emoff Diamond Law Cycling Team Portland
4 868 Jason Riffle HPChiro/Alpine Mortgage Planning Portland
5 8001 Joe Prettyman Hammer Nutrition/CMG Racing Team portland
6 111 Elijah Romer Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland
7 966 David Wells Life Cycle Bike Shop Eugene
8 114 Nick Skenzick Hutch's-Eugene Eugene
9 876 Paul Bourcier Hutch's-Eugene Eugene
10 928 Jake Hansen Word-RCB by Cyclisme Portland
11 834 Andrew Willis Ironclad Performance Wear Vancouver
12 830 Doug Wilmes Portland Bicycle Studio Portland
13 831 Brendan Treacy Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland
14 805 Adam Blanchard Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles Portland
15 949 Scott Gray Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Bend
16 149 Brant Buchholz Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles Lake Oswego
17 973 Adam Edgerton Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland
18 102 Steven Beardsley Gentle Lovers Portland
19 3199 jonathan McCoy Ironclad Performance Wear Portland Relegated - Centerline
20 961 Colin Gibson Hagens-Berman LLP Cycling Seattle Relegated - Centerline
21 908 Connor McCutcheon Bend Relegated - Centerline
22 904 Kelly Ryan Portland Bicycle Studio Portland
23 875 Rob English Hutch's-Eugene Eugene
24 971 Trevor Spahr Ironclad Performance Wear Portland
25 883 Christopher Dubois Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland
26 115 Jim Anderson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland
27 840 Robin Wessel Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Tigard
28 836 Sage Freeman Capitol Velo Salem
29 817 Tim Jones Road: Therapeutic Associates / Dirt: WebCyclery.com Bend
DNF 941 Cory Domingues Hutch's-Eugene Warning - Rider Misconduct
DNF 10 Joel Wilson
DNF 852 Michael Rosenberg Hutch's-Eugene Eugene
DNF 3103 Lee Ordonez Hutch's-Eugene Springfield
DNF 196 Stephen Bedford Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Beaverton
DNF 3101 William Laubernds Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland
DNF 913 Taylor Kneuven Geox Fuji Test Team Portland
DNF 798 Erik Hofland Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles PORTLAND
DNF 109 Chris Swan Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland

Men 3

Num Name Team City
1 778 Matt Baumann Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team Eugene
2 4165 Bennett Shane Portland State University Portland
3 3081 Alexander Clemens Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland
4 8052 Kolben Preble Hammer Nutrition/CMG Racing Team Forest Grove
5 619 Jeremy Garbellano Life Cycle Bike Shop Eugene
6 3008 Tony Coca Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Sandy
7 3105 Rand Shoaf Sunnyside Sports Bend
8 651 Tj Paskewich Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles Bend
9 3001 alex wentz Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland
10 3093 Jeff Brown Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Lake Oswego
11 770 Ryan Miller Pacific Power Blue Sky Corvallis
12 3073 Joseph Ferron OSU Cycling Club Corvallis
13 3010 Matt Fox Silverado Gallery/Sunnyside Bend
14 3037 Cort Buchholz Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles Milwaukie
15 3080 Brian Engelhard bicycleattorney.com West Linn
16 3014 Ryan Wilcoxson Flywheel Bicycle Solutions Talent
17 3174 Doug Turnbull Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team Springfield
18 3015 Rob Angelo Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles Bend
19 8 Nicholas Alden Life Cycle Bike Shop Eugene
20 3061 Clint Culpepper Portland
21 537 Scott Hill Life Cycle Bike Shop
22 335 Todd Dye Pacific Power Blue Sky Adair Village
23 7 Brayton Osgood
24 3132 Daniel Penner Ironclad Performance Wear Portland
25 1 Brian W. Scholl TopSport Cycling
26 544 Brian Vollmer-Buhl Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team Veneta
27 3163 Kevin Drake Close2myart Cycling Team
28 3188 luke demoe SLOCUM Race Team Corvallis
29 4199 Evan Siroky Guinness Cycling Team Portland
30 643 kitch turner Sunnyside Sports Terrebonne
31 785 Stephen Szufnarowski
32 3102 Peter Moe Wolf Creek Racing-Kendall Subaru Eugene
33 3006 Brian Fawcett Pistis Grants Pass
34 3083 Tim Richter Wolf Creek Racing-Kendall Subaru Eugene
DNF 387 Jason Weinstein Harder Cycling Beaverton
DNF 779 Dave Dezellem Ironclad Performance Wear Hillsboro
DNF 3058 Nathan R Frechen Diamond Law Cycling Team Portland
DNF 3123 Alex Kroman Portland Velo Portland
DNF 3094 Brian Ratliff Portland Velo Hillsboro
DNF 3098 James Jorgenson Life Cycle Bike Shop Eugene

Men 4

Num Name Team City Notes
1 4209 Ben Johnson Portland Velo Portland
2 4086 Stephan Niquet Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland
3 4091 Douglas Murphy Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Beaverton
4 4276 Timothy Lang Tempo/KWC Portland
5 5032 Dwayne Farr Soraz Racing Vancouver
6 4237 Kevin Bernstein Capitol Velo Salem
7 4380 Nathan Gibson Portland
8 4185 Isaac Potoczny-Jones Word-RCB by Cyclisme Portland
9 5473 John Hartnett portland
10 4366 Kevin Driscoll bicycleattorney.com Portland
11 5198 Marcus Benton Team Dirt/Mudslinger Events Corvallis
12 5183 Peter Burrows Life Cycle Bike Shop Eugene
13 4055 Cliff Allen Portland
14 4368 Eric Schusterman Ritte Van Vlaanderen Bend
15 4085 bryan richardson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing PORTLAND Centerline Warning
16 8024 Sam Rosenberg Hutch's-Eugene Eugene
17 4308 David Boerner Fort Collins
18 5580 Rob Bingham Life Cycle Bike Shop Eugene
19 4208 Ken James Bicycle Services Direct Wilsonville
20 4159 austin sommerfield University of Oregon Cycling Club eugene
21 4377 Taylor Bushnell Tensegrity PT Cycling Eugene
22 4039 Mark Adamski Portobello-A Better Cycle Portland
23 4161 Erik Spillman Portland Velo Portland
24 5215 Jon Gornick Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland
25 4278 Thomas Pastor Life Cycle Bike Shop Bend
26 5200 Dan Mahoney Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Eugene
27 4020 Matthew Lasala Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend
28 4064 Troy Sexton Cycle Smart Portland
29 4118 Matthew Erdelt Hutch's-Eugene Eugene
30 5089 Bukie Mabayoje Hillsboro
31 5172 Eric Anderson Pacific Power Blue Sky Aloha
32 4187 Shy Shyman HalfFastVelo Portland
DNF 4268 jordan staples Half Fast Velo Vancouver

Men 5

Num Name Team City
1 5258 Andrew Hawley Lost Highway Portland
2 5212 Alexander Chow Eugene
3 13 Aaron Edwards Bloom Racing Bend
4 5540 Dustin Miller Capitol Velo Keizer
5 5194 Nathan Johnsen Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland
6 5417 Robert Tsunehiro Lost Highway Portland
7 5523 Blake Taylor eugene
8 14 Brent Wallace Portobello-A Better Cycle Portland
9 5377 douglas sproston 1 Error Portland
10 5489 Patrick Palmer HPChiro/Alpine Mortgage Planning West Linn
11 5584 Eric Speakman Portland
12 5119 Steve Williams Capitol Velo Salem
13 5025 John Baldwin Half Fast Velo Beaverton
14 5257 Robert Grunau Guinness Cycling Team Portland
15 11 Tim Coughlan Portland
16 17 Evan Mikkelson
17 5385 Eric Archambault uo ducks eugene
18 5073 Ryan McCracken HPChiro/Alpine Mortgage Planning Vancouver
19 15 Dirk Siverts
20 8015 Jake Perrin Hutch's/Bend Dental/Lowes Bend
21 5189 Dylan Cernitz Half Fast Velo Oregon City
22 12 Orion Shannon Lost Highway Portland
23 5627 Dannon Canterbury Wolf Creek Racing-Kendall Subaru Eugene
24 5156 Andrew Nemecek portland
25 5048 Jimmy Candelaria Close2myart Cycling Team Vancouver
26 5149 Scott Rath HPChiro/Alpine Mortgage Planning Tualatin
27 8019 Adam Oliver Hutch's-Eugene Eugene
28 5105 Dan Grabski Portland Velo Portland
29 16 Edgar Gomez
DNF 5267 Luis Palacios Life Cycle Bike Shop Eugene

Women 1/2/3

Num Name Team City
1 226 Jen Akeroyd Sorella Forte p/b St Honoré Bakery Salem
2 232 Jessica Cutler Cucina Fresca Seattle
3 499 Brianna Walle Ironclad Performance Wear Beaverton
4 206 Lisa Turnbull REP Gym/Riverstone Springfield
5 209 Brenna Lopez-Otero Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend
6 214 Lindsay Fox Athletes Lounge Beaverton
7 480 Anne Davis Usher Upper Echelon Fitness Portland
8 201 Tina Brubaker Upper Echelon Fitness Salem
9 202 Heather Hill Life Cycle Bike Shop Eugene
10 488 Susan Peithman Upper Echelon Fitness Portland
11 464 Anna Christiansen Ironclad Performance Wear Portland
12 208 Anona Whitley Ironclad Performance Wear Portland
DNF 239 Amy Campbell River City Bicycles Portland

Women 3

Num Name Team City
1 296 Erin Playman Gentle Lovers Portland
2 414 Maire Osborn Life Cycle Bike Shop Eugene
3 260 Amanda Atwill Hammer Velo Bend
4 3219 McGuire Zayda Kenda
5 262 Jessica Kaplan Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles Portland
6 487 Helen Grogan Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend
7 410 Susanna Julber Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend
8 289 Emily Charbonneau Sorella Forte p/b St Honoré Bakery Portland
9 495 Erin Goodall Hammer Velo Portland
10 467 Stephanie Chase Upper Echelon Fitness Portland
11 255 Stephanie Croy Ironclad Performance Wear Portland
12 7194 Lana Pressey Ironclad Performance Wear Portland
DNF 275 Heather VanValkenburg Diamond Law Cycling Team Vancouver

Women 4

Num Name Team City
1 8050 Annika Johannesen Bend
2 7110 Alexandra Burton Upper Echelon Fitness Portland
3 7301 Brooke Bauer Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team Eugene
4 442 Maureen Kavanagh Hammer Velo Portland
5 7158 Danielle Curran Poplollies Eugene
6 7114 Kristen Fauria Life Cycle Bike Shop Eugene
7 9 Aleah Davis
8 7192 Marylynn King Ironclad Performance Wear Portland
9 7071 Kelly Sandow Poplollies Eugene
10 7029 Karin Wohlert Sorella Forte p/b St Honoré Bakery Portland
DNF 7209 Kristi Carver Beaverton
DNF 7130 Sharon Anderson Ironclad Performance Wear Portland

Women 40+

Num Name Team City
1 254 Jan Moss Sorella Forte p/b St Honoré Bakery Milwaukie
2 266 Sarah Tisdale Sorella Forte p/b St Honoré Bakery Hillsboro
3 7086 Christine Jerko Sorella Forte p/b St Honoré Bakery Portland
4 272 Meg Mautner Bike Central Portland