Blind Date: Final Series Standings

Portland, OR
October 26, 2011

Part of the Blind Date

Final Series Standings

If you have questions or corrections, please email Steven Beardsley.

Updated November 9, 2011 at 2:09 PM

Beginner Men

Num Name Team Points
1 270 Howard Voght 52
2 258 Drew Coleman 50
3 295 Chris Boeholt 32
4 290 Mark Chasse 31
5 267 Jeff Holmes 28
6 363 Peter Hettinga SWEAT360 24
7 260 Mark Langston Beaverton Bicycle Club 22
8 357 Bruce Siefker 22
9 251 Ken Finch 20
10 361 Ron Cheechov 20
11 358 Brian Malloy 17
12 301 Richard Horacek Stumptown Cycling Club 16
13 320 Evan Wilson Team Lazy Tarantulas 15
14 281 Robert Thayer 14
15 308 eugene rinehart 14

Beginner Women

Num Name Team Points
1 135 Kate Newton-Cromwell 54
2 113 Kara Matson Team Lazy Tarantulas 45
3 109 Tina Rainforth Portland Velo 39
4 169 michelle WEEK 32
5 105 jennifer Hagen crank 29
6 148 Jennifer Johnson 26
7 168 Brooke Mittermann HPChiro/Alpine Mortgage Planning 25
8 125 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary 22
9 128 Josie Norris 22
10 126 Kathryn Laudermilk 21
11 161 Michelle Blackwood 20
12 121 JJ Heldmann Sweetpea Ladies Auxiliary 19
13 114 Amy VanTassel Upper Echelon Fitness 16
14 116 Cristina Mihaescu Ironclad Performance Wear 16
15 164 barbara nelson 15

Junior U14

Num Name Team Points
1 3 Brian Hart Jr. Camas Bike and Sport 70
2 17 Keelan Ontiveros West End Bikes/Specialized 62
3 73 Tom Fitzgerald Beaverton Bicycle Club 50
4 1 Rubin Field 48
5 11 Linus Clark 48
6 7 Orion York 30
7 20 Brady Stotts Camas Bike and Sport 28
8 26 Quinlan McIntire 24
9 18 Santo Mallon Word-RCB by Cyclisme 23
10 14 Isamu Richmond West End Bikes/Specialized 18
11 21 Zach Durst-Lang 18
12 23 Alex Harmon 15
13 24 Oliver McFadden 15
14 22 Nathan Rubin 13
15 5 Asher Woods 13

Junior U18

Num Name Team Points
1 76 Zach Vergillo Camas Bike and Sport 70
2 65 Trevor Schauer West End Bikes/Specialized 61
3 67 Cameron Millar-Griffin NoMads Bicycle Racing Team 58
4 60 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club 57
5 61 Mark Van Bergen 53
6 68 Brady Harmon Team Highlander 37
7 69 Miles Scheuering 30
8 81 Kevin Phomma Trusty Switchblade 29
9 71 Harry Zimba Beaverton Bicycle Club 28
10 77 Kent Ross Word-RCB by Cyclisme 26
11 70 Grant McElroy Beaverton Bicycle Club 13
12 72 Ian McGinnis 9
13 75 Harry Zimba Beaverton Bicycle Club 8
14
15

Junior Women U14

Num Name Team Points
1 8 Janessa Wilson Camas Bike and Sport 72
2 10 Natalie Shaw 64
3 6 Annika Sandaine 53
4 19 Luciana Lenth 13
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15

Junior Women U18

Num Name Team Points
1 63 Sharon Hart Camas Bike and Sport 76
2 64 Susannah Hart Camas Bike and Sport 74
3 62 Hannah Hart Camas Bike and Sport 61
4 66 Samantha Schauer West End Bikes/Specialized 32
5 78 Emma Koenig 26
6 79 kali woodard 23
7 74 Hannah McDade Beaverton Bicycle Club 13
8 32 Danni Bernardini Word-RCB by Cyclisme 10
9
10
11
12
13
14
15

Masters 40+

Num Name Team Points
1 522 John Mitchem West End Bikes/Specialized 62
2 514 John Weathers Sunset Cycles 61
3 516 Jeffery Otto Sunset Cycles 55
4 521 Erik Voldengen Beaverton Bicycle Club 48
5 505 Jeff Standish Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 48
6 512 David Pryor 36
7 513 Justin Serna West End Bikes/Specialized 32
8 504 Csaba Kormendy Word-RCB by Cyclisme 27
9 525 Paul Zagacki bicycleattorney.com 25
10 526 Eddie French Guinness Cycling Team 25
11 515 William Zale West End Bikes/Specialized 21
12 528 James Tervo 17
13 502 Paolo Dabbeni Filth and Fury 14
14 510 Joe Field Field Jerger Cycling 14
15 520 Bob Jacobs bicycleattorney.com 13

Masters C 35+

Num Name Team Points
1 801 steve tyrrill 56
2 791 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 46
3 717 John Prosser Taleo Racing Team 38
4 727 Jay Wisowaty 32
5 730 Shannon Boroff 31
6 703 Cesar Villanueva 28
7 799 Spencer White 27
8 724 Matt Radich Dr Will Bar 27
9 804 Bjorn Clouten Stumptown Cycling Club 26
10 810 Ronald Kizziar Stumptown Cycling Club 23
11 737 James Bender Beaverton Bicycle Club 20
12 728 Raymond Crepeau 17
13 816 Greg Shaffer 17
14 716 Michael Finan 15
15 754 Larry Chow Portland Velo 14

Men A

Num Name Team Points
1 401 Chris Snyder bicycleattorney.com 61
2 427 James Ceccorulli 60
3 408 Steven Hunter Embrocation Cycling 51
4 418 Joel Madrone Embrocation Cycling 46
5 406 Christopher Bagg 39
6 419 Paul LaCava 23
7 431 Mike Kath 21
8 413 Seth Hosmer HPChiro/Alpine Mortgage Planning 18
9 400 David Boerner 18
10 19 Cristina Mihaescu Ironclad Performance Wear 16
11 410 Steve Carwile www.evanplews.com/KENDAUSA 16
12 430 Kolben Preble Hammer Nutrition/CMG Racing Team 16
13 434 Joshua Liberles HPChiro/Alpine Mortgage Planning 13
14 409 Doug Wilmes Portland Bicycle Studio 12
15 433 dave davis 11

Men B

Num Name Team Points
1 196 Zachary Utz Ruckus Test Team 51
2 183 Danny Weikel 47
3 203 Benjamin Farver 42
4 185 Andrew Yeoman 36
5 181 Austin Crenshaw Staccato Gelato 28
6 211 Steve O'Neill 27
7 238 Jason Borum Jens Voigt's Army 24
8 242 Ben Guernsey Trusty Switchblade 21
9 180 Quinn Jackson DNR Cycling 20
10 176 Chris Johnston bicycleattorney.com 19
11 205 Todd Stewart Camas Bike and Sport 19
12 199 Barry O'Connor 18
13 200 Lance Nelson Primal Racing p/b 1st Bank 16
14 184 Jeremy Garbellano University of Oregon Cycling Club 16
15 191 Joseph Ferron 13

Men C

Num Name Team Points
1 563 Zach Vergillo Camas Bike and Sport 54
2 550 Mark Widlund The Spokesmen 50
3 608 Richard Horacek Stumptown Cycling Club 47
4 578 Killian Bailey Beaverton Bicycle Club 45
5 552 justin Burton Bellovaci United 42
6 589 Nick Wagner Beermongers Cycle Club 33
7 588 Sean Kellogg Ruckus Test Team 30
8 601 Jonathan Miller 26
9 590 Shane Parker 26
10 567 Sean McGhee Team Lazy Tarantulas 25
11 613 Daniel Kappes 23
12 600 Gary Szalay 22
13 610 David Rasca Buy Local Cycling 19
14 619 Kent Ross Word-RCB by Cyclisme 18
15 595 Robert Thayer 18

Singlespeed

Num Name Team Points
1 8 Seth Patla Gates Belt-Drive / River City Bicycles 69
2 40 Leland Gilmore River City Bicycles 68
3 2 Joe Santos Cyclepath Racing 54
4 31 Ryan Weaver Gates Belt-Drive / River City Bicycles 50
5 51 Walton Brush 49
6 13 Alex Criss Gates Belt-Drive / River City Bicycles 42
7 37 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 40
8 49 Ben Thompson 30
9 17 Nat Johnson Green Submarine Records 30
10 5 Mat Barton Staccato Gelato 24
11 19 Pete Rubijono Embrocation Cycling 13
12 12 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 13
13 29 Anthony Matson Team Lazy Tarantulas 13
14 33 John Walrod Gates Belt-Drive / River City Bicycles 13
15 7 Greg Adams Cyclepath Racing 12

Women A

Num Name Team Points
1 352 Ann Kennedy bicycleattorney.com 56
2 355 Mielle Blomberg Team S+M 55
3 353 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 49
4 358 Kristen Minarik 44
5 356 Sarah Eustis bicycleattorney.com 31
6 350 Beth Ann Orton Team S+M 29
7 360 Kim Matheson 27
8 351 Brooke McDermid bicycleattorney.com 16
9 361 Megan Chinburg Corsa Concepts Cycling Team 16
10 362 Brigette Brown River City Bicycles 10
11 357 Hilary Billington 9
12 363 Dani Dance River City Bicycles 7
13
14
15

Women B

Num Name Team Points
1 451 Jen Powell IRA Ryan Cycles 61
2 457 Remy Maguire Team S+M 56
3 454 Sierra Callahan Sweetpea Ladies Auxiliary 47
4 455 Suzanne Marcoe Buy Local Cycling 46
5 458 Kim Matheson Team S+M 44
6 459 Heather VanValkenburg Diamond Law Cycling Team 39
7 499 Erica Lurie 30
8 472 Susannah Hart Camas Bike and Sport 25
9 463 Stephanie Chase Upper Echelon Fitness 24
10 452 Leah de Forest 23
11 482 Amy VanTassel Upper Echelon Fitness 21
12 475 Kate Ayres 21
13 500 Sarah Hunter Green Submarine Records 17
14 480 Jade Koide Team Beer 16
15 497 Sarah Rawley 16