Jack Frost TT

Vancouver, OR
February 24, 2013

Questions about results should go to Terri Camp.

Updated March 1, 2013 at 10:31 AM

Eddy Senior Men

Num Name Team City Time
1 5002 Shane Gibson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Portland 30:30.94
2 627 Chris Ward Trailhead Coffee Roasters West Linn 30:48.30
3 3045 Stewart Myers Vertebrata Chiropractic Cycling Philomath 30:50.89
4 4032 David Thielen II Dr Will Bar Vancouver 31:45.26
5 5178 David Prats Unattached Corvallis 32:02.80
6 26 Logan Trammell Hapi-Go! Scio 32:06.87
7 3014 Ryan McCracken HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team Vancouver 32:22.43
8 360 Jeff Standish Therapeutic Associates PDX Cycling Gresham 32:34.42
9 428 John Osborne Pacific Power Blue Sky Corvallis 32:52.35
10 8005 John Crandall Pacific Power Blue Sky Corvallis 33:04.83
11 322 Neil Green Therapeutic Associates PDX Cycling Fairview 33:05.07
12 4079 Derek McCammon Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Happy Valley 33:55.69
13 41 Peter Schwane 0.0 34:18.70
14 5169 Thomas Orth BriHOP Cycling Beaverton 34:20.53
15 5161 Ryan Morgan Trailhead Coffee Roasters Portland 34:38.00
16 5354 David Hewett The Spokesmen Vancouver 34:47.86
17 3098x Jim Stuck Upper Echelon Fitness and Rehabilitation Portland 34:51.74
18 5338x Joe Rothery Pacific Power Blue Sky Jefferson 35:08.04
19 5296 Rod Wanker Silverton 35:17.29
20 5184 Sean Rees Cyclepath Racing Portland 35:27.40
21 5092 Bill Garcia Beaverton Bicycle Club Beaverton 35:49.82
22 5350 Brandon whalen Trailhead Coffee Roasters Portland 36:02.03
23 5186 Charles Reneau Portland 36:03.79
24 5202 Steve Shaw Therapeutic Associates PDX Cycling Tigard 36:56.39
25 5110 Todd Hubbell Portland Velo Racing Team Portland 37:05.91
26 5313 Zachary Goude Portland 40:07.21
DNF 3147 Ian Compton Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Damascus
DNS 4112 Mark Koller Ironclad/Yakima Portland
DNS 437 Scott Sloat Team Elkhorn/Consystency.net Beaverton
DNS 695 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Wilsonville

Eddy Senior Women

Num Name Team City Time
1 242 Bre Rue Portland 34:30.12
2 213 Jessica Kaplan West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi Portland 34:39.97
3 1640 Lara Kessler 0.0 37:38.54
4 7099 Stacy Stokes West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi Portland 37:56.74
5 7022 Jill Baker Albany 40:33.02
DNS 236 Sharon Anderson Ironclad/Yakima Portland
DNS 226 Daphne Moore Hammer Velo Portland

Jr. Men 10-12

Num Name Team Comments City Time
1 9036 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 0.0 46:16.10
2 8011 Scott Ludford Capitol Velo Relegation Salem 43:52.65
3 17 Kalen Beggs PDX Devo Junior Cycling Relegation Portland 45:07.85
DNS 9027 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports eugene

Jr. Men 13-14

Num Name Team City Time
1 8002 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club Vancouver 34:24.40
2 5 Braden Fridell 0.0 34:48.24
3 8001 Freddy Anderson Beaverton Bicycle Club Beaverton 38:17.54
4 9033 Alex White Scout Troopers of Vader's Fist Portland 38:58.70
5 9017 Paul Furst Camas Bike and Sport Vancouver 40:14.41
6 6 Luke Bolt Old Town Bicycles Lake Oswego 44:12.69

Jr. Men 15-16

Num Name Team City Time
1 343 Grant McElroy Team Specialized Racing Portland 28:57.89
2 9006 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling Portland 30:25.62
3 9034 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club Tigard 36:32.55
4 49 Bryant Karner Flo Riders Salem 36:57.70
5 7 Phillip Bolt Old Town Bicycles Lake Oswego 38:09.96

Jr. Men 17-18

Num Name Team City Time
1 3013 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club Portland 30:31.41
2 8008 Killian Bailey Beaverton Bicycle Club Vancouver 30:39.73
3 9024 Riley McCammon Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Happy Valley 30:42.38
4 9004 Harry Zimba Beaverton Bicycle Club Lake Oswego 31:35.17
5 9003 Erik Hahn Beaverton Bicycle Club Portland 35:06.94
6 4 Joshua Tsen 0.0 36:37.78
7 38 Thomas Ring Portland 37:26.93
8 50 Jeremy Karner Flow Riders Salem 37:33.72

Jr. Women 10-12

Num Name Team City Time
1 9013 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club Tigard 42:29.18
2 9035 Marissa Montano Beaverton 51:34.97
3 7002 Linnea Owen Capitol Velo Salem 59:37.37

Jr. Women 13-14

Num Name Team City Time
1 9010 Amy Ziehnert Beaverton Bicycle Club Tigard 44:27.14
DNF 9038 Kaylie Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Clackamas 00:00.00

Jr. Women 15-16

Num Name Team City Time
1 9005 Hannah McDade Exergy Twenty16 Jnr Development Tigard 0:34:49.11
2 9007 Kristina Owen Capitol Velo Salem 0:39:26.69
3 35 Aubrey Whitty Pacific Power Blue Sky Corvallis 0:43:28.64
4 9009 Natalie Shaw Therapeutic Associates PDX Cycling Tigard 0:46:12.50
5 9037 Kathryn Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Clackamas 1:11:25.20

Masters Men 30-39

Num Name Team City Time
1 888 Carl Hoefer Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland 27:32.97
2 5289 Daniel Lincoln Beaverton 27:41.43
3 9 Ryan Jarrell 0.0 29:16.36
4 5303 Samuel Bradshaw Ironheads Multisport Racing Team Lake Oswego 30:07.99
5 16 jason saunders Washougal 31:33.51
6 5362 Justin Watkins Hillsboro 31:58.23
7 5784 Collin Brooks Bend 32:42.55
8 5052 Dan Grabski Upper Echelon Fitness and Rehabilitation Portland 32:53.54
9 45 Matt LeGrand Camas 33:38.25
10 4099 Stewart Campbell Planet X p/b On One Portland 34:13.50
11 5011 Michael Hopkins Portland 35:17.40
12 44 Mathew Barney 35:20.63
DNS 443 Ruben Markstrom River City Bicycles Portland

Masters Men 40-49

Num Name Team City Time
1 522 Rob Annen Keizer 27:03.53
2 704 Ron Babcock Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Hillsboro 27:25.77
3 375 Thomas Morgan bicycleattorney.com The Dalles 27:26.06
4 790 Joseph Holcomb West End Bikes/Specialized Portland 27:50.31
5 359 Doug Palmer Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing West Linn 27:56.35
6 137 Peter Drake Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland 28:04.14
7 340 Mark Magilner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing SALEM 28:08.02
8 3019 David Masuda 0.0 28:28.35
9 311 Jonathan Puskas Jonathan Puskas Lake Oswego 28:35.54
10 741 Allen Kraft crank Vancouver 28:45.01
11 316 Todd Rosier Therapeutic Associates PDX Cycling Hillsboro 28:54.01
12 4165 Tom Meese Beaverton 28:56.38
13 693 Casey Davidson bicycleattorney.com Portland 29:07.76
14 21 Craig Broberg HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team Tualatin 29:19.70
15 750 Stephen McDade Beaverton Bicycle Club tigard 29:27.56
16 626 jon thomsen Dr Will Bar 0.0 29:51.05
17 4145 Dave Cockburn bicycleattorney.com Milwaukie 29:54.01
18 3007 Nick Blacklock crank Happy Valley 30:00.28
19 54 stephen Holmes crank portland 30:18.43
20 18 Mark Biedrzycki RAO/Imperial River Racing Beaverton 30:22.89
21 4063 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles Portland 30:42.87
22 326 Ronald Brigham Team ESC Sports - Bio Racer Oregon City 30:45.08
23 3018 Erik Spillman Portland Velo Racing Team Portland 30:47.27
24 4071 kevin short loco moco eagle creek 31:08.13
25 5270 Greg Kempthorn Lake Oswego 31:15.76
26 5256 Lloyd Connelly 0.0 31:23.71
27 416 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo Brush Prairie 31:49.71
28 601 James Bender Beaverton Bicycle Club West Linn 31:50.90
29 5099 Mike Gilbert 0.0 32:03.92
30 5278 Joel Sheley Team Lazy Tarantulas portland 32:23.83
31 1 Larry Holzman 32:33.09
32 5005 Mark Buser 33:04.87
33 5355 Daniel Johnson Portland 33:28.65
34 5209 Darren Smith Rubicon Camas 34:00.26
35 5056 Rob Burton 0.0 35:03.62
36 4084 Jon Ragsdale Rubicon Clackamas 40:43.29
37 47 ben conte portland 53:34.77
DNS 693xx Casey Davidson bicycleattorney.com Portland

Masters Men 50-59

Num Name Team City Time
1 119 Mick Walsh RAO/Imperial River Racing Seattle 27:49.14
2 596 John OBrien Evolution Racing Team/River City Bicycles Ridgefield 29:03.42
3 22 Evan Cumpston Team Rose City Hillsboro 29:21.90
4 3063 Dean Anderson crank Vancouver 29:25.55
5 362 Jeff Tedder Hammer Velo Tigard 29:30.20
6 5101 Dan Gilden Portland 29:37.33
7 744 Tim Ellerbruch West End Bikes/Specialized Lake Oswego 30:07.66
8 5024 Steve Ridgeway Disco Velo West Linn 31:06.17
9 363 Rod Underhill Bridgetown Velo Portland 31:46.97
10 695 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Wilsonville 31:48.25
11 5305 Mark Campillo Oregon City 31:48.67
12 5338 Joe Rothery Pacific Power Blue Sky Jefferson 31:57.08
13 442 Mike Cowden Tsunami Portland 32:02.82
14 46 Rick Kercheski Capitol Velo Salem 32:03.11
15 5170 Andrew Osborn Portland 32:15.91
16 5095 James McIntosh Battle Ground 33:09.76
17 4015 john nicholas DNR Cycling portland 33:11.66
18 5160 Don Moote Unattached Portland 33:24.07
19 408 James Bell Hutch's-Slocum-Co-Motion Springfield 33:28.02
20 431 Jay Rathe Beaverton Bicycle Club Portland 33:45.17
21 301 Darell Provencher Team Rose City West Linn 34:01.44
22 39 david preston Multnomah Athletic Club portland 34:11.99
23 5986 Stanley L. Saviage Beaverton Bicycle Club Hillsboro 34:46.31
24 5135 Jorge Lara Salem 35:23.94
25 5181x Vincent Plaza BriHOP Cycling Lake Oswego 37:17.60
26 4033 Rick Upton crank Portland 45:55.74
27 5091 Stefan Furst Camas Bike and Sport Vancouver 47:56.96
DNS 345 Joe Cipale Team Rose City Vancouver
DNS 4041 Chuck Woosley Illy Coffee-River City Bicycles Tualatin
DNS 3044 Steve Matson Old Town Bicycles Tacoma
DNS 606 Dan Davis WebCyclery.com Bend
DNS 53 Reginald Lee Un attached Portland

Masters Men 60+

Num Name Team City Time
1 4007 Steve Troseth Pacific Power Blue Sky Corvallis 29:20.13
2 5036 Ray Anderson Unattached Portland 30:37.29
3 319 Gregory Hartman Team Rose City Hillsboro 31:02.91
4 542 David Jackson Hutch's-Slocum-Co-Motion Portland 31:15.03
5 429 Russ Patterson Portland Velo Racing Team Portland 31:39.17
6 5129 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports Eugene 31:43.60
7 4000 Dale Harless Cycle University Bellevue 31:47.89
8 707 Steve Long Team ESC Sports - Bio Racer Milwaukie 31:57.78
9 5007 Tom Dean Salem 32:27.33
10 5119 Malcolm Johnson Portland Velo Racing Team Portland 34:09.37
11 4002 Richard Marantz NoMads Bicycle Racing Team Portland 34:51.05
12 5155 Einar Traa Portland Velo Racing Team Portland 35:02.03
13 5268 Tom Kelly Portland 35:58.85
14 5152 Gary Meinhardt Bike Central Portland 36:28.77
15 405 Lon Getlin 36:55.84
16 5134 Edward Lanton Portland 38:33.50
17 3 Clark Henry Beaverton Bicycle Club Portland 41:16.20
18 5094 Donald Geddes Upper Echelon Fitness and Rehabilitation Portland 41:35.30
19 42 Walter Schwane HeadHunters Camas 41:36.00
20 5143 Robert Luoma Keizer 46:22.93
DNS 396xx jeffrey patterson Old Town Bicycles university place
DNS 5189 Jay Rideout RAO/Imperial River Racing Steilacoom

Masters Women 30-39

Num Name Team City Time
1 23 Cara Jacobsen Portland 32:35.77
2 7089 Alanna Woods Sorella Forte p/b St Honoré Bakery Beaverton 33:23.41
3 7107 Carly Heron RAO/Imperial River Racing Hood River 35:10.56
4 7001 Christine Meyer Ridgefield 39:11.56
5 7039 Heather Myers Vertebrata Chiropractic Cycling Philomath 43:38.45

Masters Women 40-49

Num Name Team City Time
1 214 Alice Chang Portland 32:49.68
2 7028 Sarah Havlik Sorella Forte p/b St Honoré Bakery Scappoose 33:43.17
3 13 Jill Martinez Bicycle Centers/Collision One Granite Falls 34:05.52
4 7139 Kristen Marlo Warren Eastwind Endurance Gresham 36:52.17
5 19 Tess Weir RAO/Imperial River Racing Beaverton 36:55.78
DNS 7127 Bernadette Estrada Dark Horse Portland

Masters Women 50-59

Num Name Team City Time
1 227 Martha Walsh RAO/Imperial River Racing Seattle 31:00.33
2 8 Jodie Bolt Old Town Bicycles Lakewood 31:49.69
3 7015 Susan Moote RAO/Imperial River Racing Portland 33:05.85
4 7016 Lisa George Trailhead Coffee Roasters Portland 34:21.74
5 40 Bridget Dawson Multnomah Athletic Club 97239.0 34:44.89
6 7110 Denise Croucher HeadHunters Brush Prairie 35:02.94
7 7013 Laura Wanker 0.0 35:48.78
8 7079 Julie Hewitt Capitol Velo Salem 36:37.34
9 434 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky Corvallis 39:30.71
10 11 Cheryl Hryciw 0.0 40:02.59
11 7080 lori loesche Beaverton 40:50.22

Masters Women 60+

Num Name Team City Time
1 7004 Joanne Heilinger RAO/Imperial River Racing Keizer 36:49.84
2 7103 Shirley Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports Eugene 43:05.49

Men 1/2

Num Name Team Comments City Time
1 8000 Colby Wait-Molyneux Hagens-Berman LLP Cycling Vancouver 25:10.27
2 102 Joshua Liberles HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team Portland 26:10.81
3 174 Alex Telitsine Apex Racing Team Renton 26:35.15
4 382 Kyle Medlin Soraz Racing p/b CAPA Astoria 26:38.02
5 51 Will Teal Herriott Sports Performance Seattle 26:39.06
6 939 William O'Donnell Vertebrata Chiropractic Cycling Relegation Rule 11.2 Corvallis 25:51.38
7 105 Trevor Spahr HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team Portland 26:42.68
8 185 Timothy Lang HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team Portland 27:24.95
9 101 Russell Cree Upper Echelon Fitness and Rehabilitation Portland 30:31.01
DNS 137xx Peter Drake Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland
DNS 186 Ryan Miller Hagens-Berman LLP Cycling Corvallis
DNS 888xx Carl Hoefer Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland

Men 3

Num Name Team City Time
1 616 Mark Porcella Portland 25:46.64
2 3020 Adam Kennedy Vertebrata Chiropractic Cycling Corvallis 27:29.75
3 387 John Banks HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team Clackamas 27:33.83
4 394 Andrew Neill Rolf Prima Marylhurst 27:41.14
5 12 Calon Russell Bridgetown Velo Portland 28:08.40
6 514 Cameron Beard Bend Endurance Academy Bend 28:27.24
7 609 Tyler Fought Guinness Cycling Team Portland 29:05.07
8 52 Rob Anderson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Beaverton 29:15.14
9 528 bruce carter Team ESC Sports - Bio Racer oregon city 29:50.79
10 529 Jesse Coombs Vertebrata Chiropractic Cycling Corvallis 30:19.41
11 536 Patrick Jacks Bike Central Aloha 30:23.81
12 3098 Jim Stuck Upper Echelon Fitness and Rehabilitation Portland 31:36.80
13 395 Glenn Johnson Dr Will Bar Vancouver 31:52.32
14 345 Joe Cipale Team Rose City Vancouver 37:01.64
DNS 666 Dave Aldersebaes Ironclad/Yakima Portland

Men 4/5

Num Name Team Comments City Time
1 5100 Nick Gilbert Unattached Dundee 28:33.10
2 5244 Scott Kocher Portland 28:43.96
3 4170 Kyle Resnik Pacific Power Blue Sky Albany 29:00.79
4 4100 Adam Ward Portland 29:05.10
5 406 Joe Tysoe Unattached Portland 29:07.91
6 14 Richard Sather Emerald City Racing Granite Falls 29:42.36
7 4154 Darrin Guitreau Wolf Creek Racing-Kendall Subaru Eugene 30:23.83
8 5058 Sean A Carline Zing3 Beavercreek 30:29.73
9 5319 parice Juntradetdoungdee Team Oregon presented by Laurelwood Brewing McMinnville 30:30.95
10 48 John Grandits Apex Racing Team Seattle 30:35.92
11 4048 Michael Cole Unattached Portland 30:38.18
12 5311 Cory Duncan Washougal 31:15.01
13 10 brian villarete salem 31:17.79
14 4118 Isaac Potoczny-Jones Hammer Velo Portland 31:49.16
15 5329 Andrew Nemecek Therapeutic Associates PDX Cycling 15 sec penalty drafting portland 32:05.52
16 419 Aaron Even Therapeutic Associates PDX Cycling Portland 32:09.57
17 4047 Bukie Mabayoje Beaverton Bicycle Club Hillsboro 32:09.70
18 5298 Andy Armstrong Sunset Cycles Wilsonville 32:14.36
19 5051 Paul Brown Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports Eugene 32:24.55
20 5228 Tim White Scout Troopers of Vader's Fist Portland 32:25.28
21 5147 John Henry Maurice RAO/Imperial River Racing Keizer 32:46.73
22 4134 Adam Engelmeyer Lost Highway Portland 32:57.30
23 5327 Jeff Maurer Showers Pass West Linn 33:09.58
24 5205 Dennis Sibilia-Young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports Eugene 33:09.62
25 5271 Jamie Laird Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland 33:16.97
26 4082 Mark Armstrong Portland 33:28.18
27 5154 Matt Meskill Portland 33:29.16
28 5274 Timothy Olin-sipe Beaverton Bicycle Club Beaverton 33:44.96
29 5060 Stephen Carter The Spokesmen Camas 34:11.22
30 43 Kevin Jacobs Hillsboro 34:12.71
31 5337 Michael Richardson Unattached West Linn 34:25.70
32 5181 Julian Pscheid Upper Echelon Fitness and Rehabilitation Portland 34:30.39
33 5342 David Smith Hillsboro 35:20.09
34 5016 andrew kroger portland 36:28.87
35 2 Hao Xu Camas 37:27.42
36 5171 James Owen Capitol Velo Salem 39:08.57
37 15 Andrew Kaylor Hapi-Go! Beaverton 39:18.05
38 5077 Charles Donaldson II Hapi-Go! Portland 42:51.27
DNS 5000 george althaus Portland Velo Racing Team portland
DNS zz14 Jeff Macey HeadHunters Portland
DNS zz19 Stefanie Bergh Upper Echelon Fitness and Rehabilitation Longview
DNS 4169 Steve Popp Team Oregon presented by Laurelwood Brewing portland

Recumbent

Num Name City Time
1 5146 Todd Marley Tigard 24:56.01

Tandem

Num Name Team City Time
1 396 Steve/Jeffrey Matson/Patterson 0.0 28:06.95
2 223 Lynn/Mark Hughes-Godfrey/Hughes-Godrey Bike Central Beaverton 32:00.28

Women 1/2

Num Name Team City Time
1 464 Anna Christiansen Ironclad/Yakima Portland 30:10.25
2 216 Stefanie Bergh Upper Echelon Fitness and Rehabilitation Longview 31:19.66
3 203 Elise Huggins Upper Echelon Fitness and Rehabilitation Portland 31:22.96
DNS 208 Leia Tyrrell Ironclad/Yakima Corvallis

Women 3

Num Name Team Time
1 228 Karey Miles West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 30:01.74
2 231 Erin Goodall Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma 31:55.10
3 8x Jodie Bolt Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma 32:24.86
4 7132 Heather Johnson Beaverton Bicycle Club 32:45.20
5 225 Sandra Clark Hammer Velo 34:56.64

Women 4/5

Num Name Team City Time
1 7102 Elisa Litwora Forest Grove 31:20.50
2 7048 Helen Kennedy Vertebrata Chiropractic Cycling Corvallis 32:01.46
3 20 Kristy Huffman Upper Echelon Fitness and Rehabilitation Portland 32:41.87
4 7050 Allison Medellin Hammer Velo Portland 33:03.83
5 7108 Tiffonie Carroll Unattached Portland 33:15.89
6 7040 Erica McKenzie Vertebrata Chiropractic Cycling Corvallis 33:43.33
7 7076 Kristin Yarris Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports Eugene 34:08.01
8 7119 Diane Smith Hillsboro 34:10.66
9 7056 Deann Garcia West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi Beaverton 35:16.55
10 36 julie Leffler O2endurance Milwaukie 35:45.57
11 66 Heather Daniel West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi Portland 35:55.97
12 7070 Annie Bertucio Portland 36:24.79
13 7120 Sara Stiles West End Bikes/Specialized Portland 36:38.56
14 7000 Jordan Faulds West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi Portland 37:09.55
15 7029 Karin Wohlert Sorella Forte p/b St Honoré Bakery Portland 37:14.57
16 7026 Virginia Xing Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports Eugene 37:39.36
17 37 Elizabeth Gardiner O2 Endurance Clackamas 39:39.93
18 7098 Effie Siverts Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports Springfield 40:19.06