Sandy/Boring Corn Cross

Sandy, OR
November 2, 2013

Questions about results should go to Terri Camp.

Updated November 8, 2013 at 9:09 AM

Beginner Men

Num Name Team Age City Laps
1 21 Mike Ruff Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 43 Gresham 5
2 204 Greg Eyerly 49 Salem 5
3 160 justin tunis 33 portland 4
4 294 Dan Jaynes portland 4
5 299 Blaine Bartholomew Portland 4
6 31 Emanuel McGladrey Holy Moly Velo 55 Keizer 4
7 349 Jacklynk Mardock 4
8 134 Scott Decker Athletes Lounge Cycling Team 48 Lake Oswego 4
9 238 Mike Pimomo 36 Portland 4
10 47 Jordan Braun 26 kelso 4
11 46 Steve Olsen Camas Bike and Sport 52 Oregon City 4
12 43 Zach Durst Hapi-Go! 15 Oregon City 4
13 200 Anthony Melton 45 Gresham 4
14 149 Wayne Garrison,JR 29 Sandy 4
15 346 Justin Watts 23 Sandy 4
16 35 John Morehead Camas Bike and Sport 50 Washougal 4
17 347 daniel Guillen 4
18 344 Arnie Raubolt 61 Selah 4
19 348 Ed Waters 54 Eagle Creek 4
20 345 Bruce Schinkelwitz 50 Beaverton 3

Beginner Women

Num Name Team Age City Laps
1 655 Mia Schreiner 39 Roseburg 5
2 606 Mari Little 34 Portland 4
3 531 Marny Musielak Trinity Bikes 43 Redmond 4
4 547 Christy Hawkins 36 portland 4
5 656 erin graves 40 Portland 4
6 658 Erin McMorris 47 portland 4
DNF 657 Andrea Koepping 41 portland 2
DBF 659 leslie worth 49 portland 2

Category A

Num Name Team Age City Laps
1 69 Erik Tonkin Team S+M 39 Portland 10
2 2 alex wentz Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 24 Portland 10
3 52 luke demoe Stoemper 34 Eugene 10
4 13 Eric Sheagley Dark Horse 41 Portland 10
5 130 Joseph Reynolds Portland Bicycle Studio 37 Portland 10
6 66 Sam Rosenberg Hutch's-Slocum-Co-Motion 16 Eugene 10
7 17 Ryan Garner Evviva 32 Eugene 10
8 86 Scott Bradway Team S+M 42 Portland 10
9 169 John McCaffrey Kesho Bicycles 48 Portland 10
10 39 Curtis Bergquist Bike Central 27 Portland 9
11 85 Paul LaCava Giant 35 Portland 9
12 38 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 38 Vancouver 9
13 126 Nathan Gibson Trusty Switchblade 27 Portland 9
DNF 1 Samuel Pepperwood Gentle Lovers 29 Portland 4

Category B

Num Name Team Age City Laps
1 57 Jason Britton Team S+M 34 Portland 7
2 5 Cullen Guinn Joe Bike 37 Portland 7
3 126 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling 16 Portland 7
4 128 Andrew Suchocki Kelly Benefits/LSV 34 Baltimore 7
5 125 Kent Ross PDX Devo Junior Cycling 17 Portland 7
6 23 Nate Youngs The TA 33 Boring 7
7 124 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 14 Washougal 7
8 4 Jordan Norris Joe Bike 34 Portland 6
9 105 Andy Kappler Joe Bike 31 portland 6
10 80 Jesse Merrithew 32 Portland 6
11 95 Matthew White Bike Newport-Bier One 33 CORVALLIS 6
12 207 David M Miller Team Lazy Tarantulas 36 Portland 6
13 9 Drew Coleman Hammer Velo 42 Portland 6
14 10 Rob Thompson Ironclad/Yakima 42 Portland 6
15 133 Brian Buskirk Trinity Bikes 28 Beaverton 5

Category C

Num Name Team Age City Laps
1 202 Steve Raubolt SWEAT360 34 Tigard 5
2 66 Daniel Esterling Green Submarine Records 34 Portland 5
3 49 Eric Albright Look Good Feel Good 31 Portland 5
4 6 nathaniel wells Hapi-Go! 58 Mosier 5
5 308 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling 15 Portland 5
6 24 Rolland Hayden Holy Moly Velo 34 Keizer 5
7 105 Alex Bigazzi Look Good Feel Good 34 Portland 5
8 131 Matt Wagoner Look Good Feel Good Portland 5
9 172 Sean Haggerty 33 Portland 5
10 102 Phil Webster Rolling Thunder p/b The Missing Link 30 Portland 5
11 306 Benjamin Weber 29 Portland 5
12 73 Adam Moore Look Good Feel Good 28 Portland 5
13 136 Jay Swavely Camas Bike and Sport 48 Vancouver 5
14 106 Colin Ross Portland State University 31 Beaverton 5
15 193 Kiel Fletcher Athletes Lounge Cycling Team 30 Portland 5
16 195 Jessee Bodert Look Good Feel Good 30 Redmond 5
17 236 phil avery Team Beer 39 oregon city 5
18 307 Jason DeRosa 29 Portland 5
19 76 Brian Hart Sr. Hapi-Go! 51 Washougal 4
20 310 Haley Dillon 28 Portland 4
21 77 Hannah Hart Hapi-Go! 20 Washougal 4
22 305 Zachary Bloomfield 4
23 309 Natalie Albright Look Good Feel Good 30 Portland 4
DNF 45 John Napier Camas Bike and Sport 52 Camas 4
DNF 39 Dan Grabski Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 34 Portland 2
DNF 78 Jason Ladwig 34 Portland 1

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps
1 708 Brian Malloy Therapeutic Associates PDX Cycling 31 oregon city 5
2 785 Michael Clark MX3L/Hapi-Go! 44 Portland 5
3 835 Jeff Spencer Team S+M 49 Clackamas 5
4 792 Mike Reddig Camas Bike and Sport 42 Camas 4

Junior Men

Num Name Team Age City Laps
1 35 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 14 Washougal 3
2 190 Kent Ross PDX Devo Junior Cycling 17 Portland 3
3 5 Micah Melkonian Mountain View Cycles/Subway 16 Trout Lake 3
4 158 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling 16 Portland 3
5 24 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club 15 Tigard 3
6 124 Linus Clark Hapi-Go!/PDX Mud Warriors 14 Portland 3
7 41 Brayton Sobolewski Hapi-Go! 14 Vancouver 3
8 249 Adam Valls Beaverton Bicycle Club 14 Portland 3
9 6 Zach Durst Hapi-Go! 15 Oregon City 3
10 160 Evan Mobley Camas Bike and Sport 14 Vancouver 3
11 42 Lorenzo Sobolewski Hapi-Go! 12 Vancouver 3
12 157 Peter Melton 14 Gresham 3
13 11 Nathanael Hart Hapi-Go! 11 Washougal 2
14 81 Jakob Stoller PDX Devo Junior Cycling 11 Portland 2
15 123 Colin McNamee 10 Portland 2

Junior Women

Num Name Team Age City Laps
1 907 Amy Ziehnert Beaverton Bicycle Club 14 Tigard 3
2 920 Audra McNamee 12 Portland 2
3 911 McKenna McKee 10 Vancouver 2
4 970 Charis Darnall Hapi-Go! 15 Gresham 2
5 971 Ellie Darnall Hapi-Go! 13 Gresham 2
6 991 Mia Schreiner 12 1

Masters 35+ A

Num Name Team Age City Laps
1 323 Brent Casady 42 Portland 9
2 316 Seth Hosmer HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 38 Portland 9
3 448 Joseph Ketner Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 36 Gresham 9
4 458 Thomas Hainisch WebCyclery.com 40 Bend 9
5 331 Matthew Westermeyer cyclocrossracing.com 36 Damascus 9
6 468 ronald kizziar HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 44 Portland 9
7 456 Michael Girard Evolution Racing Team/River City Bicycles 45 Portland 9
8 459 Matthew Smith 36 Vancouver 9
9 348 Benjamin Drucker Trailhead Coffee Roasters 44 Portland 9
10 339 Jeff Standish Therapeutic Associates PDX Cycling 47 Gresham 9
11 336 Ted Lamb Rebound/Tireless Velo 49 Portland 9
12 357 Kevin Condron Gentle Lovers 40 Portland 8
13 311 David Saltzberg Rebound/Tireless Velo 47 Vancouver 8
14 355 Kevin Sundberg Showers Pass 40 Lo 8
15 353 Brian Spears Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 44 Lake Oswego 8

Masters 35+ B

Num Name Team Age City Laps
1 799 Ryan Marquardt 35 Portland 6
2 623 Mike Abel Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 44 Portland 6
3 561 Ryan Francesconi Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 39 Portland 6
4 662 Spencer White Stumptown Cycling Club 41 Portland 6
5 747 Steve Brower Team Snail Racing 46 Bend 6
6 605 Brian Nelson Trusty Switchblade 44 Redmond 6
7 555 Sean Rees Cyclepath Racing 47 Portland 6
8 559 ILe Powell Team S+M 44 Portland 6
9 730 Ian Penner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Portland 6
10 553 Brian Wielenga BeerMongers Cycle Club 39 Portland 6
11 554 Douglas Johnson 5
12 873 Bob Reininger 47 Bend 5
13 875 Charles Thomas Boneyard Cycling 49 Bend 5
14 675 Sean Stroup BeerMongers Cycle Club 39 Portland 5
15 724 Matthew S Martel Pacific Power Blue Sky 48 Portland 5
16 601 Steven Westberg WebCyclery.com 45 Bend 5
17 874 John Bissell 49 Edmonds 5
18 876 Dylan McNamee 47 Portland 5

Masters 35+ C

Num Name Team Age City Laps
1 489 Yuji Sumimoto 43 Troutdale 5
2 765 John Napier Camas Bike and Sport 52 Camas 5
3 492 James Sestric 5
4 638 Brian Little 39 Portland 5
5 766 Richard Rosko Hammer Velo 45 Portland 5
6 365 nathaniel wells 58 Mosier 5
7 536 Martin Fuss Beaverton Bicycle Club 50 Portland 5
8 619 Peter Koonce Team S+M 39 Portland 5
9 734 Phillip M Trost Team S+M 37 Battle Ground 5
10 516 kyle stephens BeerMongers Cycle Club 37 Portland 5
11 414 Paul Schoonover Team S+M 45 Portland 5
12 449 Benjamin Herring Portland Bicycle Studio 46 Portland 5
13 474 Todd Mobley Camas Bike and Sport 40 Vancouver 5
14 419 Mike Sobolewski Hapi-Go! 44 Vancouver 5
15 321 Brandon Cornejo Portland Velo Racing Team 39 Portland 5
16 351 Brett Kelver Unattached 44 Portland 5
17 389 Michael Horwitz Capital Pacific 46 Lake Oswego 5
18 301 Bob Crow Team Lazy Tarantulas 44 Portland 5
19 515 Paul Barlow Barlow Bikes 43 Saint Helens 5
20 486 Richard McKee 44 Vancouver 5
21 506 Tom Kahl 48 Portland 5
22 642 Preston Roth Deschutes Brewery 39 Happy Valley 5
23 523 Robert Stefanowicz Monkey Wrench Bicycle Club 29 Portland 5
24 553 phil avery Team Beer 39 oregon city 5
25 411 James Webb Beaverton Bicycle Club 47 Portland 5
26 464 Steven Pike 4
27 330 Chris Valencia Team S+M 50 Bend 4
28 458 Eric Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Link 39 Portland 4
DNF 665 Michael Tabtabai 35 Portland 2

Masters 50+

Num Name Team Age City Laps
1 273 Steve Yenne Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 57 Salem 6
2 323 Steven Thorne BikeFlights.com 52 Portland 6
3 315 Mike Mercer Grouptrail Cycling 53 Portland 6
4 369 Todd Schock Boneyard Cycling 50 Bend 6
5 287 Johnny Vergis Cyclepath Racing 53 Portland 6
6 408 Guy Smith Fort George Brewery 50 Rainier 6
7 308 Randy Scott AZZED 50 Bend 6
8 258 David Lofstead Rebound/Tireless Velo 50 Camas 6
9 319 Mark Stoller Cat in the Hat 52 Portland 5
10 449 Terry Mallon Go Ducks 58 Mt hood pksl 5
11 328 Paul Gronke 52 Portlnd 5
12 377 Riley Moody Team Rose City 59 Portland 5
13 357 Danny Pettit 51 Happy Valley 5
14 356 Jeff Hollister 55 Portland 5
15 383 Dave Groner 57 Lake Oswego 5
16 448 Steven Powell 4
17 447 Jesse Lopez, Jr 50 Longview 4
DNF 446 Jon Gove Ruckus Test Team 51 Portland 2

Masters 60+

Num Name Team Age City Laps
1 502 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 62 Eugene 6
2 500 Ron Strasser Team S+M 64 Portland 5
3 505 Robert Fox Buy Local Cycling 62 Keizer 5
4 513 Russ Patterson Portland Velo Racing Team 60 Portland 4

Masters Women 35+ A

Num Name Team Age City Laps
1 15 Anna Vaughn West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 37 portland 5
2 22 Kristi Carver Portland Bicycle Studio 40 Portland 5
3 2 Carly Heron RAO/Imperial River Racing 39 Hood River 5
4 53 Julie Deal BeerMongers Cycle Club 41 Portland 5
5 54 Kristina Hughes Hutch's-Slocum-Co-Motion 42 Sherwood 5
6 30 Suzy Renn Team Slow 44 Portland 5
7 9 Heather VanValkenburg Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 38 Vancouver 4

Masters Women 35+ B

Num Name Team Age City Laps
1 223 Deb Bauer Tensegrity PT Cycling 38 Eugene 5
2 264 Caroline Gentry Sweetpea Ladies Auxiliary 40 Portland 5
3 265 Cat Moscibrocki Sweetpea Ladies Auxiliary 38 Portland 5
4 205 Cassie Nobbs GVH Bikes 42 Hood River 4

Masters Women 45+

Num Name Team Age City Laps
1 750 Lora Melkonian Mountain View Cycles/Subway 54 Trout Lake 5
2 771 Linda Caporicci Oregon Bike Shop Racing Team 46 Gresham 5
3 785 Pam Fairchild Rebound/Tireless Velo 48 Portland 5
4 792 Candida Hart Hapi-Go! 49 Washougal 5
5 761 Bonnie Rosenfeld Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 60 Lake Oswego 4
6 774 MM Jenkins BeerMongers Cycle Club 52 Portland 4

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps
1 505 Nat Johnson Green Submarine Records 35 Portland 7
2 549 Samuel Pepperwood Gentle Lovers 29 Portland 7
3 626 Richard Sweet Tensegrity PT Cycling 43 Eugene 7
4 502 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 37 Portland 7
5 650 Christian Reed Green Submarine Records 34 Portland 7
6 659 Erik Hofland Therapeutic Associates PDX Cycling 31 PORTLAND 7
7 630 Brian Gerow Unattached 32 Portland 7
8 503 DANIEL GONZALEZ Ruckus Test Team 37 Portland 7
9 632 Matt Hutchinson Portland Bicycle Studio 32 Portland 7
10 799 Michael Girard Evolution Racing Team/River City Bicycles 45 Portland 7
11 614 David German Hammer Velo 48 Portland 6
12 798 David Miller Team Rose City 52 Austin 6
13 616 Scott Gerwig 45 Portland 6
14 796 Robert Christensen Team S+M 40 portland 6
15 639 Ian Penner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Portland 6
16 546 Jeremy Zane 43 Portland 6
17 527 Carly Heron RAO/Imperial River Racing 39 Hood River 6
18 687 Joe Doebele Joe Bike 48 Portland 6
19 540 Suzy Renn Team Slow 44 Portland 5
20 537 Cassie Nobbs GVH Bikes 42 Hood River 5
21 797 Dan Renn 43 Portland 5
22 644 Albyn Jones 61 Portland 5

Unicycle

Num Name Laps
1 U1 Brian Hart Jr. 1
2 U14 Nathanael Hart 1

Women A

Num Name Team Age City Laps
1 889 Megan Chinburg River City Bicycles Women's Team 34 Portland 8
2 868 Alexandra Burton 32 Portland 8
3 884 Jill Hardiman Team S+M 43 White Salmon 8
4 936 Brenna Wrye-Simpson Ironclad/Yakima 26 Portland 8
5 864 Jen Powell Breadwinner Cycles 35 Portland 8
6 856 Susannah Hart Hapi-Go! 16 Washougal 8
7 947 Katy Salinas 34 Vancouver 7

Women B

Num Name Team Age City Laps
1 168 Beth kobza Portland Bicycle Studio 29 Portland 5
2 192 Marayah Deese Portland Bicycle Studio Portland 5
3 128 Heather Johnson Beaverton Bicycle Club 29 Portland 5
4 105 Hannah Hart Hapi-Go! 20 Washougal 5
5 109 Cristina Mihaescu Ironclad/Yakima 34 Portland 5
6 161 Leah Bazzano Sprout Cycles/Lucky Lab 34 Portland 4

Women C

Num Name Team Age City Laps
1 309 Krissy Brunsman Green Submarine Records 36 Portland 5
2 450 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary 48 Portland 5
3 451 Jericho Winter BeerMongers Cycle Club 28 Portland 5
4 343 Jordan Faulds West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 33 Portland 5
5 403 Naomi Hand 40 Portland 4
6 417 Robin Maloney 40 Portland 4
7 315 Patti Wolfe Trinity Bikes 44 Brownsville 4
8 325 Nita Galambos Oregon Bike Shop Racing Team 32 Portland 4
9 406 Sara Westermeyer Sweetpea Ladies Auxiliary 35 Damascus 4
10 363 JJ Heldmann Sweetpea Ladies Auxiliary 42 Portland 4