River City Bicycles Cyclocross Crusade: Wooden Shoe

Portland, OR
November 5, 2017

Part of the River City Bicycles Cyclocross Crusade

For questions about these results contact Candi Murray cmurray@obra.org

Updated November 15, 2017 at 7:49 AM

Athena

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 579 Kathy Hovermale Deschutes Brewery 58 Bend 4 43:43
2 585 Libby L. Emond Rolling Thunder p/b The Missing Link 47 Portland 4 43:43
3 589 Robyn Pfeifer Team Planet X USA p/b Xiologix 44 Portland 3 42:42
DQ 575 Sonja Ebert Team 10 Barrel 40 Vancouver 4 48:26 support out of pit, please see Chief Referee

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps Time
1 704 Chris Wierman Dialed Cycling Team 45 Tualatin 5 43:19
2 712 Walter Mcknight Deschutes Brewery 50 Bend 5 45:05
3 746 David Rosen Sage Titanium 44 Beaverton 5 46:26
4 764 Nikolas Heagy Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 39 West Linn 5 46:45
5 760 Spencer Rockwell Half Penny Cycling Team 39 Salem 5 47:03
6 728 Colby Nightingale Deschutes Brewery 47 Bend 5 47:42
7 719 Patrick Palmer Sage Titanium 45 Tualatin 5 48:15
8 767 Greg Lawler Team Lazy Tarantulas 45 Portland 5 48:26
9 753 Jon Pearson Sage Titanium 51 Happy valley 5 49:04
10 708 Sam Radakovich 31 Lake Oswego 5 49:21
11 748 Mark Sather Team 10 Barrel 46 Tigard 5 49:29
12 730 Mark Westerfield Dialed Cycling Team 45 Tigard 5 49:35
13 745 Jack Trumbull Mountain View Cycles Racing Team 43 Hood River 5 49:52
14 787 Anthony Colistro Half Penny Cycling Team 45 salem 5 50:30
15 754 Peter Iverson 42 Lake Oswego 4 39:09
16 777 Manny Marquez Team Finger 38 Hood River 4 40:34
17 733 Josh Snyder Corvallis Cyclery Racing 36 Corvallis 4 40:46
18 742 Jon Bouffleur Team Velo Cult 56 Portland 4 41:01
19 739 Doug Bowman 49 Corvallis 4 41:09
20 803 david vancot Team Finger 50 Hood River 4 41:24
21 711 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 43 Portland 4 41:36
22 759 Jason Pfeifer Team Planet X USA p/b Xiologix 49 Portland 4 41:38
23 762 Ben Conte Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 47 portland 4 41:43
24 783 Jacques LaFortune 31 Tigard 4 42:11
25 779 Shawn Cooney 44 Portland 4 45:35
26 769 Bob Camillucci Team Finger 53 Hood River 4 46:02
27 773 Paul Toufar bicycleattorney.com 42 portland 4 46:14
28 741 James Emond Rolling Thunder p/b The Missing Link 48 Portland 4 47:34
29 701 Ed Waters 58 Eagle Creek 4 51:19
DNF 788 Bart Qualls 48 Medfrod 2 51:19
DNF 737 Michael Clark Stumptown Cycling Club 48 Portland 1 51:19
DNF 749 Duane Hastings Team 10 Barrel 32 Portland 1 51:19
DNF 789 Ed Tanous 30 Portland 1 51:19

Elite Junior Men

Num Name Team Age City Laps Time
1 513 David Estrin 18 Portland 4 41:08
2 505 Lucian Spampinato 16 Bend 4 42:22

Elite Junior Women

Num Name Team Age City Laps Time
1 900 Natasha Visnack 13 Bend 5 43:12

Junior Men 10-12

Num Name Team Age City Laps Time
1 544 Ian Brown 12 Bend 4 24:57
2 570 Jake Johansen PDX Devo Junior Cycling 12 West Linn 4 30:29
3 545 Benicio Thorne PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 4 30:37
4 513 Aidan Rice Team Lazy Tarantulas 11 Portland 4 32:31
5 548 Zane Strait 11 Bend 3 22:50
6 521 Zachary Smith PDX Devo Junior Cycling 11 Portland 3 23:25
7 508 Brady Rice Team Lazy Tarantulas 12 Portland 3 23:35
8 541 Halen Harrison PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 3 23:56
9 604 Cole Hagedorn PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 3 24:14
10 574 Jackson Dale bicycleattorney.com 12 portland 3 24:47
11 515 Ryan Weathers Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 12 Tigard 3 25:06
12 540 Max Smith PDX Devo Junior Cycling 10 Portland 3 26:23
13 595 Calum Pierce PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 3 26:36
14 602 Alexander Vogs BBC Bike Gallery Continental 12 Beaverton 3 27:34
15 503 Stefan Shaffner Grouptrail Cycling 11 Portland 3 27:44
16 643 Chance Brown Trusty Switchblade 12 Forest Grove 3 29:05
17 598 Brennan Jarrell PDX Devo Junior Cycling 10 West Linn 3 32:19
18 536 Max Harris 10 OR 3 32:20
19 629 Jesse Theriot Team Lazy Tarantulas 10 Portland 3 33:36
20 631 Evan Vanderstoep 12 Portland 3 34:01
21 628 Dylan Theriot Team Lazy Tarantulas 12 Portland 3 35:19
22 551 Hans Lanners 10 Portland 3 37:32
23 662 Hunter Westerfield 10 Portland 2 22:56
24 597 Griffin Harple 10 2 28:41
25 660 Beckett Olson 10 Portland 2 29:34
26 634 Jackson Avery 12 Oregon City 2 31:50
27 630 Conner VanderStoep 10 Portland 2 31:51
28 689 Hewett Owen The Spokesmen 10 Vancouver 2 35:05

Junior Men 13-14

Num Name Team Age City Laps Time
1 504 Hayden Wierman Dialed Cycling Team 14 Tualatin 4 26:00
2 567 Sam Day 14 Bend 4 26:37
3 506 Ian Shreve 14 eugene 4 27:02
4 523 Jacob Olander 14 Bend 4 27:22
5 502 Owen Rogers Grixsen Brewing p/b West End Bikes 14 Portland 4 28:02
6 676 Carter Hagedorn PDX Devo Junior Cycling 14 Portland 4 28:02
7 512 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling 14 Portland 4 29:06
8 538 Justin Saunders Half Penny Cycling Team 14 Salem 4 29:39
9 647 Simon Porter Cyclepath Racing 14 Portland 3 22:55
10 623 Jacob Litton Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 14 Portland 3 23:28
11 505 Benjamin Tai Camas Bike and Sport 14 Camas 3 23:37
12 526 Jacob Hamness Camas Bike and Sport 13 Washougal 3 24:47
13 537 Rowan Jacobs bicycleattorney.com 14 Portland 3 25:06
14 658 Sage Doggett 14 Portland 3 25:21
15 618 Joshua Bussey Showers Pass Racing Team 14 Canby 3 25:21
DNF 525 Dublin Wilger Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 13 Forest Grove 1 25:21

Junior Men 15-16

Num Name Team Age City Laps Time
1 667 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team 15 Tigard 3 24:56
2 692 Carter Hanley 15 Vancouver 3 24:57
3 514 Ketner Mizee Grouptrail Cycling 16 Portland 3 25:14

Junior Men 17-18

Num Name Team City Laps Time
1 617 Mathison Richards Rolling Thunder p/b The Missing Link Portland 4 30:53
2 500 Jesse Newman Bicycleway.com/OPS blachly 3 23:12

Junior Men 3/4/5

Num Name Team Age City Laps Time
1 544 Ian Brown 12 Bend 4 24:57
2 504 Hayden Wierman Dialed Cycling Team 14 Tualatin 4 26:00
3 567 Sam Day 14 Bend 4 26:37
4 506 Ian Shreve 14 eugene 4 27:02
5 523 Jacob Olander 14 Bend 4 27:22
6 502 Owen Rogers Grixsen Brewing p/b West End Bikes 14 Portland 4 28:02
7 676 Carter Hagedorn PDX Devo Junior Cycling 14 Portland 4 28:02
8 512 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling 14 Portland 4 29:06
9 538 Justin Saunders Half Penny Cycling Team 14 Salem 4 29:39
10 570 Jake Johansen PDX Devo Junior Cycling 12 West Linn 4 30:29
11 545 Benicio Thorne PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 4 30:37
12 617 Mathison Richards Rolling Thunder p/b The Missing Link 18 Portland 4 30:53
13 513 Aidan Rice Team Lazy Tarantulas 11 Portland 4 32:31
14 548 Zane Strait 11 Bend 3 22:50
15 647 Simon Porter Cyclepath Racing 14 Portland 3 22:55
16 500 Jesse Newman Bicycleway.com/OPS 18 blachly 3 23:12
17 521 Zachary Smith PDX Devo Junior Cycling 11 Portland 3 23:25
18 623 Jacob Litton Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 14 Portland 3 23:28
19 508 Brady Rice Team Lazy Tarantulas 12 Portland 3 23:35
20 505 Benjamin Tai Camas Bike and Sport 14 Camas 3 23:37
21 541 Halen Harrison PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 3 23:56
22 604 Cole Hagedorn PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 3 24:14
23 574 Jackson Dale bicycleattorney.com 12 portland 3 24:47
24 526 Jacob Hamness Camas Bike and Sport 13 Washougal 3 24:47
25 667 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team 15 Tigard 3 24:56
26 692 Carter Hanley 15 Vancouver 3 24:57
27 537 Rowan Jacobs bicycleattorney.com 14 Portland 3 25:06
28 515 Ryan Weathers Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 12 Tigard 3 25:06
29 514 Ketner Mizee Grouptrail Cycling 16 Portland 3 25:14
30 658 Sage Doggett 14 Portland 3 25:21
31 540 Max Smith PDX Devo Junior Cycling 10 Portland 3 26:23
32 595 Calum Pierce PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 3 26:36
33 602 Alexander Vogs BBC Bike Gallery Continental 12 Beaverton 3 27:34
34 503 Stefan Shaffner Grouptrail Cycling 11 Portland 3 27:44
35 529 Elliot Werner 9 Portland 3 27:57
36 552 Gavin Rice Team Lazy Tarantulas 9 Portland 3 28:13
37 643 Chance Brown Trusty Switchblade 12 Forest Grove 3 29:05
38 501 Grayson Rose 9 3 29:05
39 668 Jack Billowitz 9 bend 3 31:25
40 618 Joshua Bussey Showers Pass Racing Team 14 Canby 3 31:25
41 598 Brennan Jarrell PDX Devo Junior Cycling 10 West Linn 3 32:19
42 536 Max Harris 10 OR 3 32:20
43 622 Noah Sampson 9 Beaverton 3 32:44
44 629 Jesse Theriot Team Lazy Tarantulas 10 Portland 3 33:36
45 631 Evan Vanderstoep 12 Portland 3 34:01
46 628 Dylan Theriot Team Lazy Tarantulas 12 Portland 3 35:19
47 551 Hans Lanners 10 Portland 3 37:32
48 662 Hunter Westerfield 10 Portland 2 22:56
49 597 Griffin Harple 10 2 28:41
50 660 Beckett Olson 10 Portland 2 29:34
51 634 Jackson Avery 12 Oregon City 2 31:50
52 630 Conner VanderStoep 10 Portland 2 31:51
53 689 Hewett Owen The Spokesmen 10 Vancouver 2 35:05
DNF 525 Dublin Wilger Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 13 Forest Grove 1 35:05

Junior Men 9

Num Name Team City Laps Time
1 529 Elliot Werner Portland 3 27:57
2 552 Gavin Rice Team Lazy Tarantulas Portland 3 28:13
3 501 Grayson Rose 3 29:05
4 668 Jack Billowitz bend 3 31:25
5 622 Noah Sampson Beaverton 3 32:44

Junior Women 10-12

Num Name Team Age City Laps Time
1 14 Madeline Stover PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 3 24:46
2 41 kayden mckee Grixsen Brewing p/b West End Bikes 10 Vancouver 3 27:43
3 33 Una Mcfadin PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 3 28:32
4 2 Kailey Rice Team Lazy Tarantulas 11 Portland 3 29:21
5 31 Aspynn Westby 11 Keizer 3 29:53
6 8 Evelynn Mizee Grouptrail Cycling 11 Portland 3 37:06
7 38 Lizzy Ward Sweetpea Ladies Auxiliary 10 Hillsboro 2 26:22

Junior Women 13-14

Num Name Team City Laps Time
1 5 Emily Rice Team Lazy Tarantulas Portland 3 24:58
2 6 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas Portland 3 25:20
3 19 Sydney Blem Team Lazy Tarantulas Lake Oswego 3 32:05

Junior Women 15-16

Num Name Team Age City Laps Time
1 7 Emma Royce The Spokesmen 16 Ridgefield 3 31:17

Junior Women 17-18

Num Name Team Age City Laps Time
1 15 Olivia Hewett The Spokesmen 17 Vancouver 3 28:13

Junior Women 3/4/5

Num Name Team Age City Laps Time
1 14 Madeline Stover PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 3 24:46
2 5 Emily Rice Team Lazy Tarantulas 13 Portland 3 24:58
3 6 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas 13 Portland 3 25:20
4 41 kayden mckee Grixsen Brewing p/b West End Bikes 10 Vancouver 3 27:43
5 15 Olivia Hewett The Spokesmen 17 Vancouver 3 28:13
6 33 Una Mcfadin PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 3 28:32
7 2 Kailey Rice Team Lazy Tarantulas 11 Portland 3 29:21
8 31 Aspynn Westby 11 Keizer 3 29:53
9 7 Emma Royce The Spokesmen 16 Ridgefield 3 31:17
10 19 Sydney Blem Team Lazy Tarantulas 13 Lake Oswego 3 32:05
11 11 Sydney Little BeerMongers Cycle Club 9 Portland 3 32:47
12 8 Evelynn Mizee Grouptrail Cycling 11 Portland 3 37:06
13 16 Coco Leritz Team Lazy Tarantulas 9 2 24:47
14 38 Lizzy Ward Sweetpea Ladies Auxiliary 10 Hillsboro 2 26:22

Junior Women 9

Num Name Team City Laps Time
1 11 Sydney Little BeerMongers Cycle Club Portland 3 32:47
2 16 Coco Leritz Team Lazy Tarantulas 2 24:47

Masters 35+ 1/2

Num Name Team Age City Laps Time
1 349 Nicholas Wood Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 38 Portland 8 0:59:27
2 335 Nate Youngs Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 37 Boring 8 0:59:39
3 317 Chad Swanson Team S+M 40 The Dalles 8 1:00:04
4 395 Bart Bowen Deschutes Brewery 50 Bend 8 1:00:19
5 346 Scott Bradway bicycleattorney.com 46 Portland 8 1:00:38
6 369 Brian Gruenemay Corvallis Cyclery Racing 37 Corvallis 8 1:00:49
7 301 Brian Anthony ANTHM Collective 43 Portland 8 1:01:06
8 307 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 41 Portland 8 1:01:18
9 321 Aaron Leritz Evolution Racing Team/River City Bicycles 48 Portland 8 1:01:30
10 333 Danny Weikel Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 45 Portland 8 1:02:19
11 397 Jason Schroeder Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 39 Boring 7 0:54:22
12 401 Robert Carver 36 Portland 7 0:54:36
13 319 Michael Szwaya bicycleattorney.com 47 Portland 7 0:54:47
14 334 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 42 Vancouver 7 0:54:50
15 325 Michael Brown Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 46 Bend 7 0:54:54
16 405 Carl Werner 39 Portland 7 0:55:19
17 377 Christopher Ramsey Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 44 Beaverton 7 0:55:56
18 315 Devin Bailly BeerMongers Cycle Club 43 Portland 7 0:56:12
19 352 Peter Blenkiron bicycleattorney.com 40 Portland 7 0:56:52
20 327 Eric Lanners 44 Portland 7 0:56:58
21 422 Joseph Spampinato Deschutes Brewery 47 Bend 7 0:57:06
22 389 michael risner Guinness Cycling Team 44 Portland 7 0:58:05
23 359 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 46 Portland 7 1:02:29
24 367 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 54 Wilsonville 6 0:55:17
25 308 Saul Lopez Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 46 Hillsboro 6 0:55:25
DNF 311 Jonathon Hinkle Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 42 Beavercreek 3 0:55:25
DNF 312 John Weathers Audi 47 Portland 1 0:55:25

Masters 35+ 4

Num Name Team Age City Laps Time
1 461 Corey McManus 36 Beaverton 4 39:19
2 391 Doug Malnati Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 54 Tigard 4 39:28
3 319 Simon Ingham Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 51 Portland 4 39:55
4 355 Michael Kolb ANTHM Collective 40 Portland 4 40:20
5 372 garrett tyburski 39 portland 4 40:38
6 425 Michael Clark Stumptown Cycling Club 48 Portland 4 40:53
7 353 Jerry Pruiett Dialed Cycling Team 48 Camas 4 40:56
8 481 Gerardo Perez Portland Velo Racing 36 Wilsonville 4 41:03
9 383 Joseph French Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 43 Portland 4 41:08
10 429 Andre Vogs BBC Bike Gallery Continental 44 Beaverton 4 41:08
11 443 Brad Self Grouptrail Cycling 46 Portland 4 41:40
12 406 Josh Kneedler Cyclepath Racing 45 Portland 4 41:41
13 529 Eric Hagen 37 Portland 4 41:48
14 322 Joe Pinzone 49 Vancouver 4 41:52
15 352 Tony Pitone 49 Portland 4 41:59
16 314 David Kaysen 53 Portland 4 42:10
17 303 Steven Rose Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 44 Portland 4 42:12
18 318 Kevin Dickson 48 Portland 4 42:12
19 411 Jason Reynolds 46 Portland 4 42:18
20 459 Chris Thier Boneyard Cycling 43 Bend 4 42:32
21 302 Jason Jones Team Planet X USA p/b Xiologix 43 Portland 4 42:36
22 496 Blaine Zumwalt 49 Eugene 4 42:42
23 363 Stephen Carter The Spokesmen 38 Camas 4 42:45
24 308 Dave Torrance 47 Portland 4 42:47
25 504 Scott Wazny 45 Portland 4 42:57
26 343 Ethan Fuld 52 Portland 4 43:24
27 408 Ryan Schimpf Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 40 oregon city 4 43:27
28 327 Jason Ladwig 38 Portland 4 43:45
29 449 Jim Campbell Team Lazy Tarantulas 42 Portland 4 43:51
30 460 Dave Petermeier Team Planet X USA p/b Xiologix 52 Portland 4 43:55
31 414 Mike Lurie bicycleattorney.com 48 Portland 4 44:10
32 306 Brad Alderman Team Planet X USA p/b Xiologix 37 Brush Prairie 4 44:17
33 402 Matthew Boelter 38 Hillsboro 4 44:38
34 362 Jeff Dill ANTHM Collective 45 Portland 4 44:59
35 409 Steve Shaw Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 51 Tigard 4 45:36
36 445 Burk Webb Portland Velo Racing 50 Milwaukie 4 45:44
37 300 Mark Hand Team Planet X USA p/b Xiologix 58 Tigard 4 45:55
38 388 D'Arcy Owen Grouptrail Cycling 45 West Linn 4 46:03
39 452 Rob Shatting Bend 4 46:08
40 516 Jared Lathrop Grouptrail Cycling 43 West Linn 4 46:26
41 567 Fred Smelser 39 4 46:30
42 540 Dave Sanderling Team S+M 41 Portland 4 46:33
43 304 Albert Passadore Hammer Velo 45 Portland 4 47:19
44 387 Kevin Claggett 50 Canby 4 47:32
45 494 Max McFarland Team Planet X USA p/b Xiologix 50 Lake Oswego 4 47:50
46 349 Brian Carrico The Spokesmen 46 Vancouver 4 48:04
47 419 Eric Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Link 4 48:42
48 338 Todd Harple Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 47 Hillsboro 4 49:23
49 422 Lorne Cross Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 50 Gresham 4 49:46
50 509 Paul DeVries 49 Portland 4 50:12
51 487 Martin Joyce 35 Portland 4 50:16
52 395 Steven Soto 44 Sherwood 4 50:26
53 464 Charles Hicks 44 Vancouver 4 50:34
54 359 Scott Coleman Team Planet X USA p/b Xiologix 47 Beaverton 4 50:36
55 436 David Smith 58 Portland 4 50:43
56 365 David Rayls 46 Portland 4 50:51
57 478 Troy Theriot Team Lazy Tarantulas 42 Portland 4 52:26
58 485 Reyaz Rohani 36 Portland 4 52:26
59 377 Andrew Kaylor Team Planet X USA p/b Xiologix 48 Beaverton 3 43:03
DNF 539 David Fee 44 Portland 3 43:03
DNF 410 christophe berteau-pavy 51 portland 2 43:03
DNF 335 Bas Geelen 37 Portland 2 43:03
DNF 469 Bodjie Train Grouptrail Cycling 44 hillsboro 2 43:03
DNF 364 Ben Hein 45 Bend 1 43:03

Masters 35+ Category 3

Num Name Team Age City Laps Time
1 493 Adrian Bosch Flywheel Bicycle Solutions 40 Medford 4 39:00
2 362 Keith Richards Bethany Bike Repair pb CycleOne Racing Academy 40 Hillsboro 4 39:17
3 395 Brett Ensor Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 47 Portland 4 40:15
4 539 Scott Chamberlain 37 Portland 4 40:29
5 309 Eric Shaffner Grouptrail Cycling 46 Portland 4 40:37
6 507 Jordan Miller Deschutes Brewery 35 Bend 4 40:56
7 382 Steve C Williams Half Penny Cycling Team 40 Salem 4 41:20
8 344 Mike Abel Team Planet X USA p/b Xiologix 48 Portland 4 41:59
9 410 Thomas Pastor Deschutes Brewery 37 Bend 4 42:07
10 471 Jeremy Wright River City Bicycles 39 Portland 4 42:15
11 383 Randy Scott Deschutes Brewery 54 Bend 4 42:19
12 442 Rob Thompson Olympia Cycling Team 46 Portland 4 42:23
13 446 Eric Fischer Nossa Familia Coffee Cycling 36 Portland 4 42:28
14 497 Nolan Restivo 39 Portland 4 42:32
15 325 John Hatfield Audi 49 Portland 4 42:46
16 303 Eric Mergen Team Planet X USA p/b Xiologix 36 Portland 4 42:53
17 431 Christopher Manea Team Finger 46 Hood River 4 42:54
18 384 David Visnack 48 Bend 4 43:04
19 482 Kenneth Pace Team S+M 49 Portland 4 43:12
20 445 Jeff Smith Team Lazy Tarantulas 41 Hillsboro 4 43:12
21 415 Andrew Usher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 40 Portland 4 43:15
22 519 James Green 46 Portland 4 43:17
23 342 Patrick Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing 39 Portland 4 43:20
24 499 Dustin Tombleson Boneyard Cycling 36 Bend 4 43:21
25 411 Bradley Pfeiffer Deschutes Brewery 49 Bend 4 43:23
26 483 Ashley Williams 49 portland 4 43:25
27 380 Aaron Tarnow Boneyard Cycling 39 Bend 4 43:29
28 549 Timothy Breault Team Planet X USA p/b Xiologix 36 Portland 4 43:35
29 538 James Owen Capitol Velo 48 Salem 4 43:35
30 421 Brian Wise 46 Vancouver 4 43:39
31 343 John Ohotto Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 48 Portland 4 43:50
32 310 Matthew Dial Deschutes Brewery 41 Bend 4 44:01
33 340 David Hewett The Spokesmen 42 Vancouver 4 44:30
34 321 Terry Hamness Camas Bike and Sport 47 Washougal 4 44:32
35 492 Sean Denney bicycleattorney.com 47 Portland 4 44:41
36 425 Alex Dombroski Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 42 Portland 4 44:41
37 386 Jeff Copus Team 10 Barrel 48 portland 4 45:04
38 392 Joseph Hagedorn Grouptrail Cycling 45 Portland 4 45:21
39 336 Peter Gutwald Sage Titanium 48 Lake Oswego 4 45:40
40 467 Ryan Barnes 42 Lake Oswego 4 45:40
41 300 Dean Maclean Team Planet X USA p/b Xiologix 47 Portland 4 45:51
42 352 Max Frixione 44 Portland 4 45:57
43 329 Mike Hamness Camas Bike and Sport 45 Vancouver 4 46:02
44 331 Franz Bruggemeier Point S Racing 37 Salem 4 46:18
45 495 Ian Harris 39 Portland 4 46:42
46 364 Ryan Morgan Trusty Switchblade 43 Portland 4 46:50
47 319 Marcus Marjama Rebound/Tireless Velo 41 Vancouver 4 47:00
48 452 Kyle Stephens BeerMongers Cycle Club 41 Portland 4 47:05
49 334 Thomas Royce The Spokesmen 49 Ridgefield 4 47:15
50 428 Bob Crow Team Lazy Tarantulas 48 portland 3 35:33
51 513 Eric Evans 48 Portland 3 35:35
52 486 Brian Johnson Tuite Bicycle Repair 47 Lake Oswego 3 35:39
53 489 Steve Popp Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 44 portland 3 35:43
54 391 Juston Manville MTBPDX.com 45 Portland 3 36:03
55 376 Dan Baier Team Finger 43 Portland 3 36:42
56 558 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 46 Beaverton 3 37:40
57 459 Scott Hamness 47 Lake Oswego 3 37:50
58 373 Sean Cook Cyclepath Racing 45 Portland 3 37:58
59 517 Eric Aldinger Team Finger 46 Portland 3 38:13
60 523 Suzy Renn Team Slow 48 Portland 3 38:31
61 369 David Rasca Half Penny Cycling Team 40 Salem 3 39:30
62 371 Andy Platt 47 Portland 3 39:49
63 301 Mark Biedrzycki Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 45 Beaverton 3 42:34
64 522 Chris McCraw Team Slow 41 portland 3 43:15
65 347 Ryan Chase Deschutes Brewery 39 Bend 3 46:50
66 514 Jacob Tong 35 Portland 3 48:08
DNF 426 Curtis Brawner 43 Bend 1 48:08

Masters 50+

Num Name Team Age City Laps Time
1 20 Rodney Trepess Deschutes Brewery 52 Bend 4 35:15
2 129 Bruce Rogers Hutch's Bend Dental 50 Bend 4 35:36
3 136 Mike Bene Tuite Bicycle Repair 50 Portland 4 36:22
4 116 James Coats 53 Bend 4 36:38
5 7 Todd Rosier Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 52 Hillsboro 4 37:02
6 10 Scott Trautman Camas Bike and Sport 51 Camas 4 37:17
7 68 Jeff Standish Sage Titanium 51 Gresham 4 37:37
8 108 Tom Hill bicycleattorney.com 54 PORTLAND 4 37:40
9 84 Christopher Van Tilburg Mountain View Cycles Racing Team 51 4 37:42
10 18 Jon Gove Grouptrail Cycling 55 Portland 4 37:45
11 57 Ted Lamb Rebound/Tireless Velo 53 Portland 4 38:17
12 155 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 55 Portland 4 38:26
13 157 Eric Vickers Half Penny Cycling Team 50 Salem 4 38:42
14 64 Bob Jacobs bicycleattorney.com 51 Portland 4 38:51
15 17 Daniel Melkonian Mountain View Cycles Racing Team 57 Trout Lake 4 38:59
16 1 Trig Rogers bicycleattorney.com 51 Portland 4 39:00
17 24 Jeffrey Whitaker Cyclepath Racing 51 Portland 4 39:07
18 29 John Foulston Team Velo Cult 54 Portland 4 39:18
19 103 Matt Engel Murder of Crows 50 Bend 4 39:53
20 35 Mike Schrankel Team Finger 50 Hood River 4 40:00
21 16 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo 50 Portland 4 40:25
22 81 Bill Petersen 56 West Linn 4 40:26
23 8 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 51 Portland 4 40:30
24 12 Perry Lund 54 Springfield 4 40:32
25 172 Dave Masessa Flywheel Bicycle Solutions 51 Medford 4 40:33
26 19 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 52 Portland 4 40:51
27 109 Pete Conklin Showers Pass Racing Team 54 Portland 4 40:55
28 28 Jeffrey Nary Sagebrush Cycles 52 Bend 4 41:07
29 14 Timothy Shreve 52 Eugene 4 41:11
30 92 Steven Basden Cyclepath Racing 52 Portland 4 41:21
31 75 Steven Thorne BikeFlights.com 56 Portland 4 41:39
32 21 Tim Ellerbruch Rebound/Tireless Velo 59 Sherwood 4 41:46
33 117 Tony Wolff Stumptown Cycling Club 51 Portland 4 42:10
34 128 Marcel Russenberger Deschutes Brewery 59 Bend 4 42:27
35 22 Mike Mercer Grouptrail Cycling 57 Portland 4 42:37
36 51 Ken James Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 54 Wilsonville 4 43:11
37 30 Paul Anderson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 52 Portland 4 43:18
38 31 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo 53 Brush Prairie 4 43:44
39 79 Joe Hamilton Rebound/Tireless Velo 61 Vancouver 4 43:54
40 52 Mark Stoller Stumptown Cycling Club 56 Portland 4 43:55
41 100 David Dorocke Deschutes Brewery 55 Bend 4 44:19
42 27 Jeff Hollister Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 59 Portland 4 44:47
43 90 Mike Taylor Deschutes Brewery 53 Bend 4 44:56
44 47 Tim Rathbun 55 Mulino 4 45:31
45 33 Andy Leritz Team Lazy Tarantulas 50 Portland 4 45:49
46 87 Steve Van Bergen 55 Portland 4 46:10
47 137 David Bussey Showers Pass Racing Team 53 Canby 4 47:02
48 95 Phillip Wiant Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 55 Portland 4 47:55
49 113 Matt Richmond Stumptown Cycling Club 53 Portland 4 47:57
50 150 Danny Houghton 57 Aloha 4 48:31
51 156 Tom Nilan Showers Pass Racing Team 55 Portland 3 35:08
52 102 Paul Mautner Veloforma 59 Portland 3 35:38
53 74 Brendan Quinlan Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 57 Beaverton 3 36:58
54 141 Peter Nielsen Rolling Thunder p/b The Missing Link 55 Portland 3 42:00
DNF 43 Martin Baker bicycleattorney.com 50 Portland 1 42:00
DNF 115 Eric Pool Team 10 Barrel 51 West Linn 1 42:00
DNF 140 Billy Thomas Deschutes Brewery 56 Bend 1 42:00

Masters 60+

Num Name Team Age City Laps Time
1 19 Joe Field 60 Portland 4 39:05
2 4 Mark Schwyhart Team S+M 64 Portland 4 41:26
3 9 Tom Webb Team Rose City 65 Portland 4 42:07
4 26 Phil Randall Bicycleway.com/OPS 60 Eugene 4 42:51
5 12 David Luoma Cyclepath Racing 60 Portland 4 43:21
6 985 Fred Paxson 60 trout lake 4 43:21
7 10 Dennis Sibilia-Young Bicycleway.com/OPS 63 Eugene 4 44:42
8 21 Stefan Furst Camas Bike and Sport 60 Vancouver 4 44:42
9 28 Mark Miller Corvallis Cyclery Racing 62 Corvallis 4 44:59
10 15 Ken Rodgers Bicycleway.com/OPS 66 Eugene 4 46:33
11 8 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing 61 Tigard 4 47:53
12 7 Edward Lanton 67 Portland 4 51:57
13 43 Karl Jackson 63 Bend 3 40:57
DNF 18 Amory Cheney Deschutes Brewery 66 Bend 3 40:57
DNF 33 Rick Gregory 64 Eugene 3 40:57
DNF 1 Ron Strasser Team S+M 68 Portland 2 40:57

Masters 70+

Num Name Team Age City Laps Time
1 42 Tom Heywood 70 Wenatchee 4 47:08
2 45 Tad Hodgert Deschutes Brewery 71 Bend 3 42:05
3 5 Loren Russell 75 Corvallis 3 46:41
4 2 Einar Traa Portland Velo Racing 74 Portland 3 51:44

Masters Women 35+ 1/2

Num Name Team Age City Laps Time
1 16 Carrie Day Deschutes Brewery 45 Bend 5 40:51
2 55 Ashlyn Johnson 36 Portand 5 41:29
3 9 Ann Kennedy bicycleattorney.com 49 Portland 5 42:08
4 17 Laura Trace Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 51 Portland 5 43:06
5 22 Renee Skjersaa Deschutes Brewery 44 Bend 5 43:17
6 12 Sierra Domaille Team Lazy Tarantulas 40 PORTLAND 5 44:18
7 39 Michelle Mills Sunnyside Sports 39 BEND 5 44:25
8 34 Heather VanValkenburg Cyclepath Racing 42 Vancouver 5 46:52
9 53 Heather Pola Team Finger 44 Hood River 5 47:08
10 44 Susan Koonce Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 44 Portland 5 47:32
11 52 Lisa Gentz Boneyard Cycling 36 Bend 5 47:40
12 54 Courtney Gould 35 beaverton 5 47:40
13 1 Kimberly Sass Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 38 Portland 5 47:52
14 8 Anna Saltonstall 41 The Dalles 5 48:07
15 10 Patricia Strange Deschutes Brewery 46 Bend 5 49:52

Masters Women 35+ 3

Num Name Team Age City Laps Time
1 544 Michaela Ramsey 44 beaverton 5 48:22
2 505 Rebecca Hillary Team AF 41 Portland 5 48:42
3 522 Sha-Marie Brown Deschutes Brewery 50 Bend 5 48:45
4 539 Summer Baird Boneyard Cycling 36 Bend 5 49:05
5 540 Anna Buckley BeerMongers Cycle Club 43 Portland 4 39:38
6 503 Traci Smolen Team S+M 50 Portland 4 39:52
7 513 Brittany Stover Team AF 43 Portland 4 40:03
8 504 tina Shaner bicycleattorney.com 48 West Linn 4 40:30
9 546 Carrie Hutchison Cyclepath Racing 41 Portland 4 41:51
10 516 Cecilia Becerra BikeFlights.com 47 Portland 4 42:41
11 527 Martha Paulus Half Penny Cycling Team 46 Salem 4 43:06
12 502 Becky Rice Team Lazy Tarantulas 41 Portland 4 44:52
13 507 Sarah Eustis bicycleattorney.com 44 Portland 4 45:44
14 545 Tara Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary 47 Portland 4 49:15
15 510 Julie Ann Smith-Simonsen Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 49 Happy Valley 3 40:03

Masters Women 50+

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 605 Eileen Kelly-Foulston Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 52 Portland 5 45:34
2 610 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery 53 Bend 5 46:14 hair blocks number
3 603 Lora Melkonian Mountain View Cycles Racing Team 58 Trout Lake 5 46:20
4 627 Katherine Christensen bicycleattorney.com 57 Portland 5 46:55
5 624 Mary Dallas Hutch's Bend Dental 55 Bend 5 47:55
6 622 Michelle Mercer Deschutes Brewery 50 Bend 5 47:55
7 631 Michelle Thorstrom Deschutes Brewery 54 Bend 5 48:08
8 635 Myra Klettke bicycleattorney.com 57 Lake Oswego 5 48:17
9 630 Laila Deardorff bicycleattorney.com 56 Lake Oswego 4 40:08
10 600 Evelyn West 57 Portland 4 40:45
11 620 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 58 Portland 4 41:07
12 606 Kathryn Lewis Glady-ators p/b Gladys Bikes 55 Gladstone 4 41:46
13 608 Bonnie Rosenfeld Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 64 Portland 4 47:54

Men 1/2

Num Name Team Age City Laps Time
1 3 Robert Cummings Dialed Cycling Team 23 Potsdam 8 0:54:14
2 31 Mitchell Trux PDX TI 37 Portland 8 0:54:18
3 69 Henry Jones 17 Bend 8 0:54:24
4 4 Josh Kelley Breadwinner Cycles 34 Portland 8 0:54:56
5 66 James Williams Deschutes Brewery 37 Bend 8 0:55:22
6 8 Andrew Coe PDX TI 36 Portland 8 0:55:22
7 110 Carl Decker 42 Bend 8 0:55:32
8 5 Max Ritzow PDX TI 16 eugene 8 0:55:36
9 33 Erik Tonkin Team S+M 43 Portland 8 0:55:44
10 84 Paul LaCava 39 Portland 8 0:56:15
11 9 Christopher Bagg Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 38 Portland 8 0:57:26
12 41 Evan Murphy 29 Portland 8 0:57:37
13 73 Damian Schmitt Point S Racing 39 Bend 8 0:57:44
14 24 Jeff Johnston Boneyard Cycling 37 Bend 8 0:57:46
15 49 Paul Bourcier Grixsen Brewing p/b West End Bikes 49 Eugene 8 0:57:48
16 16 Jeremy Russell River City Bicycles 35 Portland 8 0:59:17
17 91 James Ceccorulli Team S+M 30 Portland 8 0:59:25
18 70 Andy Edick Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 29 Portland 8 0:59:59
19 18 Seth Patla PDX TI 40 Forest Grove 8 1:00:43
20 90 Paul Furst Camas Bike and Sport 19 Vancouver 8 1:01:21
21 40 Josiah Zukowski Point S Racing 32 Portland 8 1:01:21
22 109 Sean MacMinn 25 Portland 8 1:01:30
23 36 Jonathan Myers Team S+M 50 Portland 8 1:02:09
24 111 Erik Hammerquist Grixsen Brewing p/b West End Bikes 19 Salem 8 1:03:04
25 82 Luke Pennington Team S+M 31 portland 7 0:54:52
26 48 Michael Wilder 33 portland 7 0:55:54
27 6 Andrew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 35 Portland 7 0:55:56
28 15 Stephen Hartzel Breadwinner Cycles 34 Portland 7 0:56:12

Men 2/3

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 215 Scott Kocher Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 42 Portland 5 39:50
2 53 Alexander Banks-Watson bicycleattorney.com 33 Portland 5 39:53
3 138 Peter Newlands Point S Racing 5 40:12
4 12 Matt Jamison Grouptrail Cycling 36 Portland 5 40:40
5 212 Caleb Trumbull Mountain View Cycles Racing Team 16 Hood River 5 40:47
6 147 Trevor Lane Boneyard Cycling 28 Bend 5 41:06
7 19 Walker Hendricks Mountain View Cycles Racing Team 15 Hood River 5 41:08
8 10 Doug Merritt BeerMongers Cycle Club 37 Portland 5 41:11
9 6 Randall Fransen Mettle Cycling 37 Portland 5 41:15
10 134 Justin Ziehnert Grixsen Brewing p/b West End Bikes 19 Tigard 5 41:21
11 149 Christopher Ramsey Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 44 Beaverton 5 41:24
12 8 Keith McIntire BeerMongers Cycle Club 38 Portland 5 41:25
13 128 Mike Chamblin 34 Portland 5 41:32
14 253 Calvin Keane Bend 5 41:33
15 256 Matthew Briggs Bend 5 41:36
16 76 Josh Hulst Tuite Bicycle Repair 36 Portland 5 41:44
17 184 Joshua Johansen Team 10 Barrel 44 West Linn 5 41:49
18 143 Adam Kachman Mettle Cycling 28 portland 5 42:08
19 40 Charlie Douthwaite Team Coastal 31 Portland 5 42:21
20 206 Gary Szalay Team Finger 37 hood river 5 42:44
21 21 Josh Sutton Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 36 Beaverton 5 42:53
22 46 Brad Petersen 29 Beaverton 5 43:05
23 54 Adam Moore Grouptrail Cycling 32 Portland 5 43:12
24 119 Joseph Lukens 17 Bend 5 43:17 missing shoulder number
25 22 Brad Davidson Grouptrail Cycling 35 Portland 5 43:20
26 51 Michael Bernal 32 portland 5 43:29
27 61 Maxwell Southam 21 Portland 5 43:40
28 203 Rich Cramer bicycleattorney.com 57 Beaverton 5 43:46
29 13 Brian Little BeerMongers Cycle Club 43 Portland 5 44:02
30 47 Pat Case Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 31 Portland 5 44:17
31 174 Dan Porter Cyclepath Racing 45 Portland 5 44:20
32 155 Dan Werle 45 Portland 5 44:29
33 224 Clinton R Hodges III 36 Anchorage 5 44:31
34 67 Caleb Dickson Corvallis Cyclery Racing 30 Corvallis 5 44:52
35 80 Tyler James 22 Wilsonville 5 45:24
36 214 Cory Nann Team Planet X USA p/b Xiologix 26 Portland 5 45:30
37 91 Terry Campbell BeerMongers Cycle Club 43 Portland 5 45:37
38 170 Kirk Edwards Team Lazy Tarantulas 43 Portland 5 45:46
39 211 Saul Lopez 46 Hillsboro 5 47:25
40 152 Joshua Hanselman 42 Newberg 4 39:41
41 158 Andrew Marchington 33 Portland 4 42:52
42 252 Sean Fletcher 42 hood river 4 44:06
DNF 192 Gavin Bowen 15 Bend 3 44:06
DNF 69 Andrew Suchocki Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 38 Portland 1 44:06
DNF 213 Jay Wisowaty 44 St Helens 1 44:06

Men 4

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 62 Sean Wallace Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 32 Portland 5 41:21
2 99 Jason Whitley 5 41:49
3 6 Elijah Smith 37 vancouver 5 41:51
4 3 Jason Whittington Team 10 Barrel 33 Portland 5 42:35
5 86 Kieran Harden 22 Portland 5 42:36
6 98 Max Heckscher 43 Portland 5 42:46
7 78 Benjamin Beckerich Dirty Thirty pb Fairweather Roofing Co. 36 Saint Helens 5 42:49
8 106 Ivor van Maaren 34 Portland 5 43:33
9 39 Casey Varnum 31 portland 5 43:46
10 109 Rich Lammers 32 Beaverton 5 43:50
11 53 Travis Hall Stages Cycling 31 Portland 5 44:26
12 41 Joshua Kubisch Team Lazy Tarantulas 41 Portland 5 44:51
13 70 Gabriel Trainer Glady-ators p/b Gladys Bikes 26 Portland 5 45:12
14 52 Ondrej Podlesak BeerMongers Cycle Club 33 Portland 5 45:23
15 49 Spencer Roedel 5 45:35
16 55 Chris Parco 33 Bend 5 45:54
17 1 Ben Swanson Pedal PT 33 Portland 5 46:44
18 17 Ryan Cotton Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 34 Vancouver 5 47:03
19 93 Chris Nelson 33 Portland 5 47:52
20 121 Alan Thomason Deschutes Brewery 57 Redmond 5 48:01
21 108 Michael Antonishen 30 Corvallis 5 48:32
22 110 Adam Hayner 25 Molalla 5 48:54
23 111 David Fee 44 Portland 5 49:39 numbe sideways
24 535 Barry Pieratt 39 Oregon City 4 41:56 wrong number for category
25 74 Phillippe avery 43 oregon city 4 42:27

Men 5

Num Name Team Age City Laps Time
1 104 Pierce Martin Team Finger 28 Hood River 4 41:43
2 139 Will Hockett 34 Portland 4 42:28
3 124 Dirk VanderHart Team Coastal 34 Portland 4 42:30
4 309 Casey DePeel 28 portland 4 42:54
5 66 Bradley Ling Portland 4 43:14
6 161 Kieran Stover 40 Portland 4 43:23
7 198 Chris Wisdom 47 lake oswego 4 43:47
8 99 Adam Vanarsdall 45 Portland 4 44:39
9 222 Kenneth Stedman 52 Portland 4 44:43
10 299 Dan E Peterson 30 Portland 4 44:46
11 61 John Wilger Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 38 Forest Grove 4 44:49
12 87 Ben Mergen Team Planet X USA p/b Xiologix 42 Corbett 4 44:50
13 305 Ben Gagosian 33 Portland 4 45:32
14 31 Jacob Horn 24 Portland 4 45:52
15 190 Stephen Plomer 32 Portland 4 46:08
16 71 Morten Bulow 45 Portland 4 46:18
17 159 Darin Joseph Team Finger 43 Brackendale 4 47:01
18 302 Rod Schoene Team Finger 42 Vancouver 4 47:03
19 122 Seth Johnson Team Finger 37 hood river 4 47:10
20 182 Zach Sunitsch 30 Portland 4 47:44
21 144 Jonathan Meyer 29 Vancouver 4 47:48
22 111 Colin Skinner 31 Portland 4 48:18
23 303 Lorenzo Mangubat Grouptrail Cycling 28 Beaverton 4 48:18
24 10 Joe Derting Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 52 Sherwood 4 49:17
25 113 Mike Funk 39 Portland 4 49:20
26 56 Oliver Smith 4 49:25
27 49 Jeff Christensen Half Penny Cycling Team 54 Keizer 4 49:37
28 88 Heath Korvola Team 10 Barrel 44 Portland 3 37:24
29 306 scott johnston 43 Portland 3 37:45
30 237 Joel DeWit Rebound/Tireless Velo 60 Portland 3 38:01
31 178 Josue Jimenez Mountain View Cycles Racing Team 32 Bingen 3 38:15
32 158 Max Erdenberger 37 Portland 3 38:28
33 304 Daniel Pungor 38 Portland 3 38:38
34 232 Craig Bradford 49 Portland 3 38:47
35 157 Michael Ybaben 54 Beaverton 3 38:47
36 141 Jamie King Holtey Law p/b Peak Condition 40 Portland 3 39:02
37 143 Larry Coates 44 West Linn 3 39:12
38 98 Justin Brown 42 Portland 3 39:14
39 82 Scott Graves 27 3 40:07
40 70 Adam Peterson 35 Portland 3 40:29
41 118 Isaac Zak 39 Portland 3 41:03
42 147 Dennis McCord 43 Milwaukie 3 42:02
43 307 Alec Anderson 49 Portland 3 42:45
44 7 Scott Mizee Grouptrail Cycling 43 Portland 3 43:24
45 148 Brian Buchholz 41 Oregon City 3 46:31
46 308 Rodney Billowitz 52 Bend 3 47:46
47 204 David Forman 53 Portland 3 50:36
48 263 Samuel Negasi 18 Portland 3 51:11
49 260 John Tims 30 Portland 2 39:27
DNF 136 Justin Smith Rolling Thunder p/b The Missing Link 37 Portland 1 39:27
DNF 151 Austin Tyburski 17 portland 1 39:27

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 708 Ben Guernsey Trusty Switchblade 33 Portland 5 40:08
2 644 Gabriel Linn Trusty Switchblade 40 Bend 5 40:29
3 607 Steven Beardsley Point S Racing 35 Portland 5 40:47 missing shoulder number
4 600 Kyle Mensing Stages Cycling 30 Portland 5 41:38
5 604 Seth Patla PDX TI 40 Forest Grove 5 42:03
6 821 Stephen Hartzel Breadwinner Cycles 34 Portland 5 42:07
7 706 Lucas Strain 24 Portland 5 42:09
8 742 David Boerner Ruckus Test Team 36 Portland 5 42:25
9 715 Trevor Spahr Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 32 Portland 5 42:32
10 897 James Wood HiFi Sound Cycling Components 35 Hood River 5 42:52
11 623 Jeremy Russell River City Bicycles 35 Portland 5 43:19
12 612 Michael Saviers Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 36 Vancouver 5 43:24
13 829 Ryan Weaver River City Bicycles 40 Portland 5 43:57
14 632 Sean A Carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing 39 Portland 5 44:33
15 717 Keelan Ontiveros V.C. Cascade p/b Slocum 17 Portland 5 44:36
16 744 Matthew Schwartz Metropolis Cycle Repair 42 Portland 5 44:40
17 761 Matt Fox Deschutes Brewery 39 Bend 5 44:45
18 605 Davis Melkonian Mountain View Cycles Racing Team 18 Trout Lake 5 44:49
19 861 Nicholas Vita 30 boulder 5 44:50
20 652 Kyle Ireton River City Bicycles 29 Portland 5 45:09
21 707 Patrick Croasdaile CX Pistols p/b Gigantic Brewing 32 Portland 5 45:37
22 670 Byron Breeden Mountain View Cycles Racing Team 41 Hood River 5 45:37
23 887 Carl Aldrich BeerMongers Cycle Club 33 Portland 5 45:55
24 677 Steve Dale bicycleattorney.com 42 Portland 5 46:02
25 684 Gabriel Cabatic Trusty Switchblade 41 Portland 5 46:25
26 611 Robert Jackson River City Bicycles 42 lake oswego 5 46:45
27 686 Richard Lorenz Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 42 Portland 5 46:50
28 635 Tim Joslin Cyclepath Racing 41 Portland 5 46:51
29 860 Adam Burgess 24 West Linn 5 46:51
30 808 Matthew Edwards 27 Portland 5 47:27
31 636 Steve Black Trusty Switchblade 45 Portland 5 47:29
32 725 Ken Hahn Stumptown Cycling Club 43 Portland 5 47:34
33 830 Howard Draper Ruckus Test Team 40 Portland 5 47:58
34 720 Scott Hillson CX Pistols p/b Gigantic Brewing 30 West Linn 4 38:51
35 779 Scott Barker 48 Portland 4 39:21
36 610 Dustin Henderson Deschutes Brewery 39 Gresham 4 39:29
37 676 Scott Wanhala Poler 32 Portland 4 39:49
38 673 Chris Blem Team Lazy Tarantulas 44 Lake Oswego 4 40:05
39 811 Paolo Dabbeni 49 Portland 4 40:15
40 745 Jake Campbell 26 Portland 4 40:22
41 834 Andrew Slater BeerMongers Cycle Club 30 Portland 4 40:26
42 798 Douglas Johnson Mountain View Cycles Racing Team 47 Hood River 4 40:28
43 685 Chris Lind Cyclepath Racing 29 Portland 4 40:57
44 780 James Green 46 Portland 4 41:01
45 703 Brian Spears Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 48 Lake Oswego 4 41:32
46 900 Pete Conklin Showers Pass Racing Team 54 Portland 4 41:41
47 764 Greg Johnson Poler 48 Portland 4 41:42
48 714 Jason Zadow 41 Lake Oswego 4 41:49
49 869 Jeffrey Nary Sagebrush Cycles 52 Bend 4 41:59
50 637 Charles Barrett Cyclepath Racing 50 Portland 4 42:05
51 674 brent wick Poler 45 Portland 4 42:13
52 924 Leland Jossy 52 Portland 4 42:46
53 863 Todd Burnette Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 41 Portland 4 43:02
54 726 Jeanne Beko CX Pistols p/b Gigantic Brewing 34 Portland 4 43:27
55 642 Mark Stoller Stumptown Cycling Club 56 Portland 4 43:48
56 704 Vincent Zitkovich 45 Vancouver 4 44:37
57 679 Manny Marquez Team Finger 39 Hood River 4 46:01
58 864 Chris Meilinger 51 Portland 4 47:21
59 862 andrea winterman 28 portland 4 51:33
60 741 Dustin Pallanez Stages Cycling 29 Portland 3 38:39
61 922 Nathan Hawley 37 salem 3 38:43
62 608 John Lin Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 34 Portland 3 48:04
DNF 615 Brian Lynch Dr Will Bar p/b Atmosera 41 Portland 2 48:04

Singlespeed Women

Num Name Team Age City Laps Time
1 801 Ivy Audrain Poler 29 Portland 4 38:25
2 809 Laura Trace Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 51 Portland 4 38:40
3 817 Janelle Bickford Metropolis Cycle Repair 35 Portland 4 39:59
4 805 Holland LaRue Team Finger 40 Hood River 4 41:02
5 835 Jade Koide Metropolis Cycle Repair 34 Portland 4 41:21
6 824 Megan Schubel Sweetpea Ladies Auxiliary 42 Portland 4 41:28
7 834 Alexandria Schultz Olympia Cycling Team 31 Portland 4 41:33
8 820 Stephanie Hahn Stumptown Cycling Club 37 Portland 4 43:31
9 802 Mielle Blomberg Team S+M 46 Portland 4 43:56
10 810 Melissa Sher Team S+M 32 Portland 4 43:58
11 833 Jeanne Beko CX Pistols p/b Gigantic Brewing 34 Portland 4 44:16
12 855 Petra Whitacre Metropolis Cycle Repair 32 Portland 4 47:18
13 842 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery 53 Bend 3 37:19
14 808 Mari Little BeerMongers Cycle Club 38 Portland 3 37:35
15 856 Elaine Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 46 Portland 3 38:01
16 863 Holly Pfeiffer Deschutes Brewery 45 Bend 3 38:16
17 854 Tess Weir Sweetpea Ladies Auxiliary 48 Beaverton 3 38:27
18 850 Amy Tarnow Boneyard Cycling 43 bend 3 47:01

Women 1/2

Num Name Team Age City Laps Time
1 858 Angharad Porteous bicycleattorney.com 29 Portland 7 0:56:45
2 880 Serena Bishop Gordon LIV | Giant Co-Factory 38 bend 7 0:56:47
3 869 Ava Lilley 16 Bend 7 0:58:01
4 886 Laura Parsons Point S Racing 35 Portland 7 0:58:19
5 850 Heidi Wood HiFi Sound Cycling Components 32 Hood River 7 0:59:07
6 868 Laura Winberry 33 Bend 7 0:59:34
7 873 Annick Chalier Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 39 Portland 7 1:00:57
8 891 Alice Pennington Team S+M 37 Portland 7 1:01:06
9 884 Kristen minarik bicycleattorney.com 36 Portland 7 1:01:53
10 895 Julie Baird 34 Portland 7 1:01:56
11 865 Mallory Miller Point S Racing 28 Portland 7 1:03:10
12 894 Kate Drennan BeerMongers Cycle Club 34 Portland 7 1:03:27
13 874 Lauren Ziehnert Grixsen Brewing p/b West End Bikes 16 Tigard 6 0:57:47

Women 3

Num Name Team Age City Laps Time
1 144 Audrey Squires CX Pistols p/b Gigantic Brewing 31 Springfield 5 44:05
2 129 Jennifer Greeve Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 39 Hood River 5 44:29
3 125 Holly Baird 31 portland 5 44:36
4 134 Sarah Jane Hash Boneyard Cycling 35 Bend 5 45:07
5 135 Carley Leins Point S Racing 30 Portland 5 45:27
6 153 Gwen Hryciw Team 10 Barrel 26 Portland 5 45:49
7 151 Rebekah Rottenberg Team Finger 36 Hood River 5 45:54
8 147 Mckenna Mckee 14 Vancouver 5 46:16
9 154 Nikki Balderson 40 Portland 5 46:43
10 109 Erin Blenkiron bicycleattorney.com 33 Portland 5 47:00
11 111 Pamela Power Team Planet X USA p/b Xiologix 35 Beaverton 5 47:02
12 122 Marie Marjama Rebound/Tireless Velo 35 Vancouver 4 39:17
13 138 Helen Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing 31 Portland 4 39:47
14 152 Christy Deobald 36 beaverton 4 42:59

Women 4

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 330 Diane Moug 30 Portland 5 45:02 Good job, upgrade maybe?
2 320 Cymon Kersch Point S Racing 31 Portland 5 46:53
3 314 Brett Lewis 27 Portland 5 47:54
4 291 Caroline Livett 32 Portland 4 39:22
5 325 Amelia Petermann 26 Portland 4 39:25
6 324 Anne Liggett Stages Cycling 31 Portland 4 39:31
7 288 Cate Burgess 30 Portland 4 39:37
8 286 Alexandra Cohen BeerMongers Cycle Club 34 Portland 4 40:23
9 253 Katie Linton Team Planet X USA p/b Xiologix 43 Washougal 4 40:28
10 331 Evelyn Boling 34 Portland 4 40:31
11 293 Margaret Dale bicycleattorney.com 35 Portland 4 40:31
12 289 Shelly Boelter Pedal PT 39 Portland 4 41:15
13 329 Erica Spiritos 28 Portland 4 42:25
14 304 Rachel Cameron Trusty Switchblade 26 Portland 4 43:33
15 312 Melissa Powers bicycleattorney.com 47 PORTLAND 4 44:12
16 323 Megan Horst Glady-ators p/b Gladys Bikes 37 Portland 4 44:16
17 267 Felicity Case Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 31 Portland 4 44:18
18 335 Hau Hagedorn Grouptrail Cycling 43 Portland 4 46:02
19 299 Rose-Ann Hamness 26 san fransico 3 39:33
DNF 302 Nadege Dubuisson Glady-ators p/b Gladys Bikes 31 Portland 1 39:33

Women 5

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 802 christine webber 27 Portland 4 41:25
2 755 Anja Taylor 42 PORTLAND 4 44:13
3 821 Whitney Hooker 34 The Dalles 4 44:21 hair blocks number
4 779 Cindy Bianchini 47 Portland 4 44:52
5 789 Maria Vicencio 29 Portland 4 45:05
6 744 Taylor Kennedy Team Finger 26 Hood River 4 45:12 hair blocks number
7 709 Amanda Abel Team Planet X USA p/b Xiologix 51 Portland 4 46:05
8 804 Christy Grimm Team Finger 35 Hood River 4 46:06
9 815 Riley Marcus Team Finger 26 Hood River 4 46:07
10 750 Jesse Stark 39 Bend 4 46:42
11 743 Valerie Nussbaumer Team Finger 33 Hood River 4 46:42
12 852 Stephanie Armesto 47 Hood River 4 46:58
13 705 Ursula Mavila Team Planet X USA p/b Xiologix 50 Portland 4 49:24
14 835 Tracy Miller Deschutes Brewery 56 Bend 4 50:15
15 715 Shellie Cowling Team Coastal 36 Portland 4 50:15
16 848 Flo Leibowitz Corvallis Cyclery Racing 66 Corvallis 3 50:15
17 702 Sara Davidson Grouptrail Cycling 34 Portland 3 43:00 hair blocks number
18 809 Lindsay Holmes Team Planet X USA p/b Xiologix 34 portland 3 44:41