GPTB: Pedalers At The Poor Farm CX @ Edgefield

Troutdale, OR
November 10, 2012

Questions about results should go to Terri Camp.

Updated November 11, 2012 at 8:21 PM

Beginner Men

Num Name Team Age City Laps
1 280 Ryan Schanno 28 Portland 3
2 379 Jay Swavely 47 Vancouver 3
3 83 Carl Steinke 1 Error 36 Portland 3
4 18 Dennis Starkey Camas Bike and Sport 50 vancouver 3
5 214 Aneel Nath 33 Portland 3
6 376 Donald Suhr 34 Portland 3
7 11 Stephen Carter The Spokesmen 33 Camas 3
8 372 Randy Benthin 39 Portland 3
9 79 Stewart Campbell Portland Velo 38 Portland 3
10 249 Dustin Schneider Team S+M 39 Columbia City 3
11 374 Brett Kelver 1 Error 43 Portland 3
12 303 Martin Matsumura 47 3
13 30 Quasar Bennett Hapi-Go! 34 Gresham 3
14 250 Mark Vickers 45 Forest Grove 3
15 122 Benjamin Tomkins SxSE PDX Cycling 42 Portland 3
16 370 Keith Wolff 47 Portland 3
17 373 Wayne Garrison Jr. 28 Sandy 3
18 63 Chris Redhouse 44 Happy Valley 3
19 255 Joseph Lindekugel 43 Happy Valley 3
20 253 Noel Snodgrass 3
21 305 Cammia Kalimanis 34 Kalama 3
22 146 Kenny Prowse 1 Error 46 Salem 3
23 378 Marc Hallefeld Portland 3
24 201 Bill Holmes Go Bananas! 50 milwaukie 3
25 85 Jonathan Hall Planet X p/b On One 39 Vancouver 3
26 46 John Degenhardt 57 Portland 3
27 238 seamus hartman 35 portland 3
28 19 Richard McKee 43 vancouver 3
29 375 Jeff Wurts 41 Fox Island 3
30 112 Mark Kranz 44 Castle Rock 3
31 388 erin graves Portland 3
32 371 Alex Lowenthal 44 Portland 3
33 2 Charles Donaldson II Hapi-Go! 45 Portland 3
34 377 Demaree Raveaux Portland 2
35 309 Andrew Black 26 Portland 2

Beginner Women

Num Name Team Age City Laps
1 390 Sarah Brown Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 28 Portland 4
2 308 Claudia Sterry Green Submarine Records 32 Portland 3
3 334 LeiLani Bentley 34 Portland 3
4 363 Meridith Stevens 3
5 298 Candida Hart Hapi-Go! 48 Washougal 3
6 341 Jamie Krejci 36 Silverton 3
7 389 Sha Marie Brown 45 Bend 3
8 281 Robin Yakhour Camas Bike and Sport 45 Brush Prairie 3
9 357 Kimberlee Chambers 3
10 400 Jericho Winter Beermongers Cycle Club 27 Portland 3
11 379 June Grill 29 Vancouver 3
12 391 Shelley Brower Team Snail Bend 3
13 274 Traci Smolen 45 Portland 3
14 349 Julie Ann Smith 44 3
15 384 Kathleen Hellem 1 Error 43 Vancouver 3
16 265 Holly Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab 43 Vancouver 3
17 255 Sandra Krueger Oregon Bike Shop Racing Team 40 Portland 3
DNF 406 Charlotte Gregson 1

Category A

Num Name Team Age City Laps
1 146 Erik Tonkin Kona Factory Team 38 Portland 8
2 44 Seth Patla Gates Rapha River City Bicycles 35 Hillsboro 8
3 96 Paul LaCava Giant 34 Portland 8
4 153 Eric Lagerstrom Athletes Lounge Cycling Team 23 Gresham 8
5 11 Ryan Garner 31 Eugene 8
6 6 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 37 Vancouver 8
7 154 Andy Redden NoLimitz/ICE 30 Hood River 8
8 62 Jeff Ballantine Portland Velo 27 Portland 8
9 174 Curtis Bergquist Bike Central 26 Portland 7
10 75 Jonathan Penfold Oregon Bike Shop Racing Team 30 Portland 7
11 10 John Lin Therapeutic Associates PDX Cycling 29 Portland 7
DNF 22 Matt Fox Silverado Gallery/Sunnyside 34 Bend 3

Category B

Num Name Team Age City Laps
1 216 Logan Trammell Hapi-Go! 23 Scio 5
2 223 Zach VanderKooy Boulder Cycling 33 Portland 5
3 64 James Bradley Rogue / Mt. View Cycles 31 Portland 5
4 6 David Sterry Green Submarine Records 29 Portland 5
5 66 Brennan Gilbert Hammer Velo 32 Portland 5
6 18 Christian Reed Green Submarine Records 33 Portland 5
7 13 Josiah Zukowski Heartstrings Cycling 27 Portland 5
8 14 Shawn Cecotti Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 33 Portland 5
9 71 Danny Weikel 40 Portland 5
10 225 Beth Ann Orton Team S+M 31 Portland 5
11 156 Franz Bruggemeier Portland Bicycle Studio 32 Corvallis 5
12 69 Cristian Fuentes Team Western Bike Works 32 Portland 5
13 58 Gary Szalay 32 Hood River 5
14 7 Jordan Norris Joe Bike 33 Portland 5
15 137 Jack Olsen Fat Cobra Video 29 Portland 5
16 16 Dominic Gerbo Staccato Gelato/Bartonpdx.com 42 Portland 5
17 130 ben corbalis 27 Portland 5
18 222 Stephan Roberts PDX Devo Junior Cycling 18 Portland 5
19 224 Brian Spears Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Lake Oswego 5
20 9 Andrew Morphis Beermongers Cycle Club 33 Portland 5
21 226 Richie Ledonne Portland 4
DNF 133 David Heddy Joe Bike 33 Portland 2
DNF 116 Dillon Caldwell University of Oregon Cycling Club 23 Bend 1

Category C

Num Name Team Age City Laps
1 65 Josh Speer Endorphin 33 Portland 4
2 296 Nate Youngs 32 4
3 299 Jon Williams 32 Portland 4
4 25 Ryan Marquardt 34 Portland 4
5 28 Robert Anderson 32 Portland 4
6 8 Maxwell Merkle Portobello-A Better Cycle 30 Portland 4
7 82 Alex Bigazzi Look Good Feel Good 33 Portland 4
8 73 Dan Dellitt 39 Portland 4
9 239 Geoff Wittreich Staccato Gelato/Bartonpdx.com 41 Portland 4
10 196 Daniel Carter 31 Portland 4
11 90 Robert Grunau Trailhead Coffee Roasters 33 Portland 4
12 246 John Napier Camas Bike and Sport 51 Camas 4
13 270 Cory Solovewicz Go Bananas! 30 Portland 4
14 295 Andrew Buswell 28 Portland 4
15 157 Kyle Kruger 28 Portland 4
16 33 Justin Zimmerman Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 37 Portland 4
17 141 Christopher Muhs Look Good Feel Good 25 Portland 4
18 342 nathaniel wells 57 Mosier 4
19 297 Ian M. Summers BMF Test Team 27 portland 4
20 26 Bradley Buselli Oregon Bike Shop Racing Team 26 Portland 4
21 144 Chris Bathke 40 Portland 4
22 273 Souk Soulinthone Planet X p/b On One 35 Portland 4
23 81 Adam Moore Look Good Feel Good 27 Portland 4
24 230 Jeff Chochon 47 Portland 4
25 300 Joshua Diep-Anderson Team Cthulhu 23 Portland 4
26 242 Susannah Hart Hapi-Go! 15 Washougal 4
27 301 Anthony LaRochie portland 4
28 258 Jerome Leedy CAPA-Soraz Racing 30 Battle Ground 4
29 13 Blaine Krueger Oregon Bike Shop Racing Team 37 Portland 4
30 66 Peter Bryant 26 Portland 4
31 298 luke christian Portland 4
32 41 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 13 Washougal 4
33 40 Brian Hart Sr. Hapi-Go! 50 Washougal 4
34 23 Dan Saunders Miller Paint 34 Portland 4
35 284 Sean Williams 30 Portland 4
36 85 Daniel Hynes LGFG 33 Portland 3
DNF 302 Linus Clark Hapi-Go!/PDX Mud Warriors 13 Portland 1

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps
1 720 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 40 tigard 4
2 715 Jon Pearson Therapeutic Associates PDX Cycling 46 portland 4
3 833 Paul Anderson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 47 Portland 4
4 815 Tige Harmon The Spokesmen 40 Kalama 4
5 708 Tony Dirks Rogue / Mt. View Cycles 48 Hood River 4
6 703 Brian Malloy Therapeutic Associates PDX Cycling 30 oregon city 4
7 709 Mitch Yoder Rebound/Tireless Velo 49 Portland 4
8 740 Seth Daniels Cyclesport.com 41 Portland 4
9 832 Walter Mcknight 45 Bend 4
10 739 James Peale Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 43 Portland 4
11 834 Jack Trumbull 39 Hood River 4
12 705 Andrew Hayes Rogue / Mt. View Cycles 37 White Salmon 4
13 809 Michael Clark MX3L 43 Portland 4
14 725 Matt Brownfield Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 47 Portland 3
15 799 Joe Leineweber Ironclad Performance Wear 32 Portland 3
16 713 Adam Tate 58 Olympia 3
17 798 Tyse van Luik 32 Vancouver 3
18 738 Jacob Roth 1 Error 34 Walla Walla 3
19 746 Rob Kennedy 43 Camas 3
20 818 James Marron 40 Aloha 3

Junior Men

Num Name Team Age City Laps
1 65 Lance Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 15 Bend 4
2 97 Javier Colton Bend Endurance Academy 16 Bend 4
3 38 Zach Mikkelson Mountain View Cycles/Subway 14 Hood River 3
3 28 Micah Melkonian Mountain View Cycles/Subway 15 Trout Lake 3
4 60 Sam Wiley Mountain View Cycles/Subway 16 Mt. Hood 3
5 114 Mitchell Stevens Sunnyside Sports 16 Bend 3
6 103 Ian Wilson Bend Endurance Academy 15 Bend 3
7 193 Thomas Wimberly MBSEF Cycling Team 15 Bend 3
8 91 John Crandall Pacific Power Blue Sky 17 Corvallis 3
9 96 Jordan Selker 15 Corvallis 3
10 29 Davis Melkonian Mountain View Cycles/Subway 13 Trout Lake 3
11 62 Keelan Ontiveros West End Bikes/Specialized 12 Portland 3
12 44 Donovan Birky WebCyclery.com 13 Bend 3
13 49 Jack Sullivan Pacific Power Blue Sky 14 Corvallis 3
14 162 Henry Jones Bend Endurance Academy 12 Bend 3
15 16 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 13 Washougal 3
16 63 Henry Peterson Existential Velo 18 Portland 3
17 6 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club 14 Tigard 3
18 56 Connor Dunn Mountain View Cycles/Subway 17 Hood River 3
19 158 Jonathan Wimberly Bend Endurance Academy 12 Bend 3
20 47 Connor Nelson Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 13 portland 3
21 81 Linus Clark Hapi-Go! 13 Portland 3
22 46 Nate Lelack Bend Endurance Academy 13 Bend 3
23 156 Eben Horacek Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 13 Happy Valley 3
24 3 Carson Westberg WebCyclery.com 13 Bend 3
25 24 Owen Szwaya bicycleattorney.com 12 Portland 3
26 54 Isamu Richmond West End Bikes/Specialized 12 Portland 3
27 93 Jeremy King Pacific Power Blue Sky 15 Corvallis 3
28 90 Michael Samelson 15 Corvallis 3
29 52 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling 12 Lake Oswego 3
30 94 Henry Westly Pacific Power Blue Sky 14 Corvallis 3
31 104 Max Ritzow Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 11 eugene 3
32 105 Ian Steigerwald Kona Grassroots 14 Forest Grove 3
33 160 Legend Johnson 14 Portland 2
34 138 Conner Mowery Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 12 Eugene 2
35 127 Kelton Smith PDX Devo Junior Cycling 13 Camas 2
36 159 Brendan Sheerin SLOCUM Race Team 12 Eugene 2
37 79 Nathanael Hart Hapi-Go! 10 Washougal 2
38 179 Quinn Searl 13 2
39 112 Devin Oar Pacific Power Blue Sky 14 Corvallis 2
40 178 Spenser Wellen 18 Corvallis 2
41 72 Walker Hendricks Mountain View Cycles/Subway 10 Hood River 2
41 177 Noah Steigerwald 11 Forest Grove 2
DNF 68 Ben Van Raalte 14 Portland 1
DNF 176 alex lygo 17 Portland 1

Junior Women

Num Name Team Age City Laps
1 628 Susannah Hart Hapi-Go! 15 Washougal 3
2 608 Sharon Hart Hapi-Go! 17 Washougal 3
3 641 Hannah McDade Beaverton Bicycle Club 15 Tigard 3
4 666 Katie Ryan Desert Orthopedics 15 Bend 3
5 622 Ivy Taylor Bend Endurance Academy 13 Bend 3
6 635 Aubrey Whitty Pacific Power Blue Sky 14 Corvallis 3
7 627 Anna Peterson Existential Velo 16 3
8 612 Jennelle Holmes WebCyclery.com 11 bend 2
9 616 Gabrielle Lehnert Evviva 11 Eugene 2
10 647 Maddy Cripe Corvallis United 17 corvallis 2
11 625 Natalie Shaw Therapeutic Associates PDX Cycling 14 Tigard 2
12 615 Catherine Lehman Pacific Power Blue Sky 13 Portland 2
13 634 Kelsey Wilson Pacific Power Blue Sky 16 Corvallis 2
14 629 Rachael Vega 14 Corvallis 2
15 618 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club 11 Tigard 2
16 610 Juliana Smith Hammer Velo 10 Portland 2
17 626 Sierra Kelly Stumptown Cycling Club 12 Lake Oswego 2
18 617 Amy Ziehnert Beaverton Bicycle Club 13 Tigard 2
19 633 Grace Vickers PDX Devo Junior Cycling 10 Forest Grove 2
20 664 Kaylie Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 12 Clackamas 1
21 665 Kathryn Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 15 Clackamas 1

Masters 35+ A

Num Name Team Age City Laps
1 338 John Bravard Cyclepath Racing 44 Portland 8
2 312 jared Roy Portland Bicycle Studio 43 Portland 8
3 405 Matt Cline bicycleattorney.com 35 Portland 8
4 369 Tre Hendricks Mountain View Cycles/Subway 41 Hood River 8
5 306 Tom Scales 39 Portland 8
6 330 Brent Casady 41 Portland 8
7 304 Todd Rosier Therapeutic Associates PDX Cycling 47 Hillsboro 8
8 310 Shannon Boroff bicycleattorney.com 37 Portland 8
9 368 Dan Porter Cyclepath Racing 40 Portland 8
10 305 Jeff Standish Therapeutic Associates PDX Cycling 46 Gresham 8
11 364 Sean Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 42 Bend 7
12 340 Michael Szwaya bicycleattorney.com 42 Portland 7
13 320 Robert Uetrecht WebCyclery.com 42 Bend 7
14 382 Mathew Braun Team Audi 39 Portland 7
15 328 Eric Lanners Team S+M 39 Portland 7
16 469 Matthew Westermeyer cyclocrossracing.com 35 Damascus 7
17 318 Dan Werle Team S+M 40 Portland 7
18 367 Richard Horacek Stumptown Cycling Club 35 Happy Valley 7
19 309 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 41 Sherwood 7
20 431 Rick Metz bicycleattorney.com 44 Portland 7
21 355 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 41 Portland 7
22 472 Benjamin Drucker Portobello-A Better Cycle 43 Portland 7
23 452 Karl Haunold 44 Los Gatos 7
24 411 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 45 Portland 7
25 341 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 50 Portland 7
26 388 Brian List Bike Central 45 Portland 7
27 403 Mark Adamski Portobello-A Better Cycle 43 Portland 7
28 496 Jimmy Gantz Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 40 Portland 7
29 342 Aric Rist Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 42 Portland 7
30 300 Neil Green Therapeutic Associates PDX Cycling 38 Fairview 7
31 473 Jim Kysela Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 48 Portland 7
DNF 308 Greg O'Brien Rebound/Tireless Velo 47 Portland 2
DNF 326 Shane Gibson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 39 Portland 1
DNF 348 Adnan Kadir Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 42 Portland 1

Masters 35+ B

Num Name Team Age City Laps
1 663 Ted Lamb Rebound/Tireless Velo 48 Portland 4
2 620 Daniel Gonzalez Team S+M 36 Portland 4
3 688 Ryan Francesconi Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 38 Portland 4
4 625 Bjorn Clouten Stumptown Cycling Club 42 Happy Valley 4
5 668 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 47 Portland 4
6 679 Mike Abel Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 43 Portland 4
7 766 Dan Anderson Rebound/Tireless Velo 39 Beaverton 4
8 831 Rob Thompson Ironclad Performance Wear 41 Portland 4
9 609 David Pryor 43 Portland 4
10 626 Matthew Schwartz Metropolis Cycle Repair 37 Portland 4
11 752 Alexander Lehnert SLOCUM Race Team 45 Eugene 4
12 841 ronald kizziar Stumptown Cycling Club 43 Portland 4
13 689 Peter Casey 43 Portland 4
14 707 Raymond Crepeau 40 Portland 4
15 678 Jeff Boehlke The Spokesmen 46 Battleground 4
16 629 chris brannen Team S+M 39 Vancouver 4
17 627 Trig Rogers bicycleattorney.com 46 Portland 4
18 724 Jason Crago Yakima Bike Vigilantes 44 Portland 4
19 611 Matt D'Elia Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 37 Hillsboro 4
20 922 Marcus Marjama Rebound/Tireless Velo 36 Vancouver 4
21 619 Jay Wisowaty Sprout Cycles/Lucky Lab 39 Portland 4
22 607 Derek McCammon Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 42 Happy Valley 4
23 930 Brad Ryhlick Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 45 Hood River 4
24 613 Scott McKnight Team Western Bike Works 43 Gresham 4
25 807 Andrew Arnsberg Team Gleemer 37 Portland 4
26 604 Michael Dehner 47 Portland 4
27 617 ILe Powell Team S+M 43 Portland 4
28 673 Matthew S Martel Pacific Power Blue Sky 47 Portland 4
29 928 brett boyles Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 42 lake oswego 4
30 711 Eric Moody Mountain View Cycles/Subway 41 Hood River 4
31 897 Lucian Jones 43 Bend 4
32 929 Sean Rees Cyclepath Racing 46 Portland 4
33 882 Jason Bietz River City Bicycles 46 Sherwood 4
34 931 David Hart Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Camas 4
35 845 Dan Sheerin SLOCUM Race Team 42 Eugene 4
36 826 Javad Simonsen Portland Velo 42 Milwaukie 4
37 881 Brian Barker Ironclad Performance Wear 37 Portland 4
38 682 Scott Ahrens 41 Kalama 4
39 829 Jerod Cottrill Rebound/Tireless Velo 39 Portland 4
40 783 Tom Bird Planet X p/b On One 44 Tigard 4
DNF 710 Karl Mikkelson Mountain View Cycles/Subway 44 Hood River 3
DNF 862 Greg Valentin Gentle Lovers 37 Portland 3
DNF 686 Paul Kelly Stumptown Cycling Club 46 Lake Oswego 1

Masters 35+ C

Num Name Team Age City Laps
1 449 Jason Buerkle 41 Portland 4
2 303 Greg Gramstad Rebound/Tireless Velo 39 Portland 4
3 428 Rob Kerr Boneyard Cycling 45 Bend 4
4 443 Matt Richmond Stumptown Cycling Club 48 Portland 4
5 412 Nick Hodson Team Lazy Tarantulas 39 portland 4
6 487 Eric Wilson 48 Portland 4
7 519 James Sestric Therapeutic Associates PDX Cycling 39 Gresham 4
8 843 Paul O'Connor 38 Portland 4
9 406 Topher McGarry Stumptown Cycling Club 43 Portland 4
10 317 Sean Stroup Beermongers Cycle Club 38 Portland 4
11 542 Chris Wold 49 Portland 4
12 337 Mark Langston Beaverton Bicycle Club 47 Portland 4
13 528 Devin Bailly Stumptown Cycling Club 38 Portland 4
14 414 Oliver Fritsch 36 Portland 4
15 338 Steve Shaw Therapeutic Associates PDX Cycling 46 Tigard 4
16 409 Dwayne King Portobello-A Better Cycle 43 Portland 4
17 215 Glenn Johnson Dr Will Bar 45 Vancouver 4
18 808 Brian Sheadel Service Course Velo 44 Medford 4
19 393 Dylan Cernitz Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 37 Oregon City 4
20 334 David Lofstead Rebound/Tireless Velo 49 Camas 4
21 438 Thomas Schoenborn Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 38 Portland 4
22 813 Greg Stokes Portland 4
23 686 Ryan Temple Beermongers Cycle Club 44 Portland 4
24 806 nathaniel wells 57 Mosier 4
25 815 Steve Brower Team Snail Racing 45 Bend 4
26 502 Terry Hamness Camas Bike and Sport 42 Washougal 4
27 841 Chris Nelson 46 Portland 4
28 794 Mark Reis Yakima Bike Vigilantes 48 Portland 4
29 327 Aaron Even Therapeutic Associates PDX Cycling 42 Portland 4
30 314 Charles Barrett 1 Error 45 Portland 4
31 642 David Fox Buy Local Cycling 47 Salem 4
32 499 Michael Clark MX3L 43 Portland 4
33 655 kyle stephens Beermongers Cycle Club 36 Portland 4
34 435 Andrew Stewart Mountain View Cycles/Subway 35 White Salmon 4
35 358 Jeff Spencer Team S+M 48 Clackamas 4
36 324 Matt Meskill 50 Portland 4
37 304 Steven Westberg WebCyclery.com 44 Bend 4
38 807 Souk Soulinthone Planet X p/b On One 35 Portland 4
39 812 erik goodfriend 52 portland 4
40 780 aaron guffey 36 Portland 4
41 850 Mike Taylor Deschutes Brewery 48 Bend 4
42 810 Jack Trumbull 39 Hood River 4
43 556 Ted Mann Scorpius Cycles 42 Lake Oswego 4
44 800 Gret McNamee 4
45 341 Matt Haughey Buy Local Cycling 40 McMinnvile 4
46 429 Joel Sheley Team Lazy Tarantulas 40 portland 4
47 543 Joseph M. Horton Stumptown Cycling Club 48 fairview 4
48 773 John McBride 42 Gresham 4
49 557 Jeffrey H Garrett Scorpius Cycles 35 Hillsboro 4
50 352 Chris Barney Therapeutic Associates PDX Cycling 38 Portland 4
51 781 Richard Sayre 54 Lake Oswego 4
52 783 Neil Kranz 37 Tigard 4
53 814 Ben Hein Yakima Bike Vigilantes Portland 3
54 811 Mark Jensen 46 Gladstone 3
55 493 Eric Hunter Co-Motion Cycles Factory Team 38 Portland 3
56 809 Ben Sheppard 35 Hood River 3
DNF 602 Ethan Fuld 1 Error 47 Portland 1

Masters 50+

Num Name Team Age City Laps
1 259 William Goritski Rebound/Tireless Velo 50 Camas 4
2 260 Joseph Hoerner West End Bikes/Specialized 53 Portland 4
3 329 Terry Knight 57 Vancouver 4
4 388 Michael Longmire NRO 59 Missoula 4
5 279 Cal Stone 1 Error 53 Camas 4
6 268 Chris Tauscher Rebound/Tireless Velo 52 Camas 4
7 275 Johnny Vergis Cyclepath Racing 52 Portland 4
8 299 Dan MacNaughton Cyclepath Racing 58 Portland 4
9 256 Daniel Melkonian Mountain View Cycles/Subway 52 Trout Lake 4
10 251 Mike Mercer 52 Grants Pass 4
11 253 Kevin O'Connell Hammer Velo 55 Portland 4
12 389 Robert Dobrey Mountain View Cycles/Subway 51 White Salmon 4
13 314 Jay Rathe Beaverton Bicycle Club 56 Portland 4
14 262 John Napier Camas Bike and Sport 51 Camas 4
15 254 Steve Lacey 58 Portland 4
16 257 Mark Hildebrandt Portland Velo 56 Tigard 4
17 273 Clint Ebert bicycleattorney.com 53 Forest Grove 4
18 283 Jon Gornick Pacific Power Blue Sky 56 Portland 4
19 324 Don Wiley Mountain View Cycles/Subway 51 Mt. Hood 4
20 266 Tracy Marks na 57 Portland 4
21 383 mike ontkean ESC Eurosport Camas 4
22 255 Mitch Gold Portland Velo 51 Portland 4
23 339 Bob Brenner 54 West Linn 3
DNF 375 Dieter Hoffmann Team S+M 55 Portland 3

Masters 60+

Num Name Team Age City Laps
1 500 Ron Strasser Team S+M 63 Portland 4
2 507 Ken Rodgers Bicycleway.com 61 Eugene 4
3 506 Robert Fox CoMotion Factory Team 61 Keizer 4
4 501 Richard Marantz NoMads Bicycle Racing Team 67 Portland 3
5 524 Del Scharffenberg NoMads Bicycle Racing Team 67 Milwaukie 3

Masters Women 35+ A

Num Name Team Age City Laps
1 1 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 37 Portland 4
2 19 Sarah Sturdy Rebound/Tireless Velo 36 Portland 4
3 13 Sarah Eustis bicycleattorney.com 39 Portland 4
4 12 Lindsay Kandra West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 35 Portland 4
5 16 Jennifer Wardell Mountain View Cycles/Subway 44 Hood River 4
6 6 Eileen Kelly-Foulston Portland Velo 47 Portland 4
7 2 Holly Kotsovos Rebound/Tireless Velo 36 Vancouver 4

Masters Women 35+ B

Num Name Team Age City Laps
1 143 Carly Heron RAO/Imperial River Racing 38 Hood River 4
2 108 Elaine Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 41 Portland 4
3 118 Suzy Renn Team Slow 43 Portland 4
4 130 Anna Saltonstall Team S+M 36 The Dalles 4
5 144 Traci D'Elia Sweetpea Ladies Auxiliary 38 Hillsboro 4
6 134 Tess Weir RAO/Imperial River Racing 43 Beaverton 4
7 141 Melanie Haliburton Rebound/Tireless Velo 4
8 104 Jennifer Donnelly Super Relax Concept 44 Hood River 3

Masters Women 45+

Num Name Team Age City Laps
1 508 Lora Melkonian Mountain View Cycles/Subway 53 Trout Lake 4
2 504 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo 50 Camas 4
3 515 Pam Fairchild Rebound/Tireless Velo 47 Portland 4
4 511 Martina Ralle Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 47 Portland 4
5 517 Carey MacNaughton Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 55 Portland 4

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps
1 501 luke demoe Evviva/Stoemper 33 Eugene 5
2 807 asa 25 Portland 5
3 580 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 36 Portland 5
4 787 Jonathan Penfold Oregon Bike Shop Racing Team 30 Portland 5
5 565 David Burke Trailhead Coffee Roasters 31 Portland 5
6 778 Boone Tompkins BMR 26 Portland 5
7 635 Mike Bene Jens Voigt's Army 45 Portland 5
8 507 Scott Barker 1 Error 43 Portland 5
9 561 Dave Messenheimer Green Submarine Records 32 Portland 5
10 777 joe reynolds NNN 36 Portland 5
11 576 Dan Cheever Evil 44 Portland 5
12 555 Ken Hahn 38 Portland 5
13 776 Hector Perez Wild Rockies Bend 5
14 666 Tyler Bump Portobello-A Better Cycle 29 Portland 5
15 508 Richard Rosko Hammer Velo 44 Portland 5
16 774 Kevin Condron Gentle Lovers 39 Portland 5
17 542 Christopher Burge Human Powered 31 Portland 5
18 547 Reed Avery Evviva Training 28 Eugene 5
19 526 Mark Biedrzycki RAO/Imperial River Racing 40 Beaverton 4
20 775 Sharon Hart Hapi-Go! 17 Washougal 4
21 772 Carly Heron RAO/Imperial River Racing 38 Hood River 4
22 588 Suzy Renn Team Slow 43 Portland 4
23 694 Mathew Simonet Bottles and Cans 45 Sherwood 4
24 773 Jeff Barna 36 Portland 4
DNF 723 Nathan Gibson Trailhead Coffee Roasters 27 Portland 2

Women A

Num Name Team Age City Laps
1 608 Tina Brubaker Speedvagen Racing Machines 44 Keizer 7
2 604 Stephanie Uetrecht WebCyclery.com 42 Bend 7
3 602 Laura Trace 1 Error 46 Portland 7
4 601 Rhonda Morin Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 46 Gresham 7
5 633 Brigette Brown River City Bicycles 37 Portland 7
6 620 Alexandra Burton Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 31 Portland 6
7 607 Elise Huggins Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 43 Portland 6
8 681 Courtney Gould Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 30 Portland 6
9 688 Susan Sherman Showers Pass 43 Portland 6
10 634 Jade Koide Team Beer 29 Portland 6
11 663 Emily McKissock Rebound/Tireless Velo 31 Portland 6
12 600 Remy Maguire Team S+M 33 Portland 6
13 686 Jenn Levo Ironclad Performance Wear 32 Portland 6
14 687 Stephanie Croy Ironclad Performance Wear 38 Portland 6
DNF 606 Meagan Masten Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 30 Salem 4
DNF 670 Taylor Shekell Team Beer 27 Portland 3
DNF 685 Heather VanValkenburg Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 37 Vancouver 1

Women B

Num Name Team Age City Laps
1 755 Jennifer Haliewicz Trusty Switchblade 24 Portland 4
2 701 Ellene Smith bicycleattorney.com 32 Portland 4
3 737 Janelle Bickford CGFG 30 Portland 4
4 736 Alana Armstrong Ironclad Performance Wear 31 Portland 4
5 703 Hannah Hart Hapi-Go! 19 Washougal 4

Women C

Num Name Team Age City Laps
1 913 Erin Chipps Green Submarine Records 32 Portland 4
2 948 Katy Giombolini 24 Eugene 4
3 944 Shetha Nolke Sweetpea Ladies Auxiliary 37 Portland 4
4 904 Elisabeth Mahoney 41 Portland 4
5 911 Katie Ahrens 35 Kalama 4
6 955 Cat Moscibrocki 37 Portland 4
7 938 Leila Barker Portland Velo 27 Portland 4
8 931 Shawna Whitton Beermongers Cycle Club 42 Fairview 3
9 827 Stacey Smith Ironheards Multisport 41 Camas 3
10 905 Marie Major Rebound/Tireless Velo 30 Vancouver 3
11 856 Lauren Murphy 27 Portland 3
12 965 Michelle Johnson 36 Vancouver 3
13 845 Kristy Huffman Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 35 Portland 3
14 844 Erin Harrison 3
15 855 3
16 846 Teresa White Flowriders 27 Keizer 3
17 988 Leanne Marinace West End Bikes/Specialized 44 Portland 3