CrossWord CX Challenge p/b Western Bikeworks

Canby, OR
October 18, 2014
If you have questions or corrections, please email Dan Grabski.

Updated September 10, 2015 at 4:17 PM

Beginner Men

Num Name Team Age City Laps
1 139 Tyler Holmes Team Planet X USA 32 Portland 4
2 212 Kristopher Celtnieks Hammer Velo 28 Portland 4
3 205 Forrest Fidler 4
4 18 Danny Pettit 52 Happy Valley 4
5 116 Bruce Avery 59 Vancouver 4
6 147 Russell Walker 27 Portland 4
7 37 Scott Decker Athletes Lounge Cycling Team 49 Lake Oswego 4
8 153 Paul Allen 39 Portland 4
9 157 Max Holfert Human Powered 34 Portland 4
10 207 John Kirkman 4
11 202 tom valencia 46 hillsoboro 4
12 209 Mark Sather Athletes Lounge Cycling Team 43 Wilsonville 4
13 215 Rick Tanous CX Pistols p/b Cyclocross.com 24 Lake Oswego 4
14 210 Ben iwasa 4
15 5 Ed Waters 55 Eagle Creek 4
16 203 Miguel Reyes Grouptrail Cycling 26 Portland 4
17 208 Emily D Krug 33 Portland 3
18 211 Leah Iwasa 3
19 189 Larry Coates 41 Tigard 3
20 61 Holly Wells Hapi-Go! 52 Mosier 3
21 83 Craig Mitchelldyer 34 milwaukie 3
DNF 198 Michael Ybaben 51 Beaverton 2

Beginner Women

Num Name Team Age City Laps
1 748 Heather Winfrey Tigard 4
2 782 Allison Duncan 46 Portland 4
3 707 Kristina Owen Capitol Velo 16 Salem 4
4 783 Kathleen Noonan 3

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps
1 726 Shane Gibson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 41 Portland 6
2 701 Mike Reddig Camas Bike and Sport 43 Camas 5
3 740 Scott Ahrens SKAA 43 Kalama 5
4 775 Dan Lautenbach Sunset Cycles 52 Portland 5
5 750 Scott Pierce Sappo Hill Soapworks 48 Eugene 5
6 776 Mike Chambeau 5
DNF 766 Abe Covello Team Planet X USA 36 Vancouver 3

Junior Men 10-12

Num Name Team Age City Laps
1 17 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 11 Portland 4
2 15 Nathanael Hart Hapi-Go! 12 Washougal 4
3 11 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling 11 Portland 3
4 80 Ian Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion 11 eugene 3
5 103 Benjamin Wicker PDX Devo Junior Cycling 11 Portland 3
6 174 Dylan Makowichuk 10 3
7 4 Michael Metz bicycleattorney.com 12 Portland 3

Junior Men 13-14

Num Name Team Age City Laps
1 60 Kyler Ervin Beaverton Bicycle Club 14 Gaston 4

Junior Men 15-16

Num Name Team Age City Laps
1 18 Easton Spring Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 15 Portland 4
2 3 Cooper Irwin Hapi-Go! 16 Woodland 3
3 6 Zach Lang Hapi-Go! 16 Oregon City 3

Junior Men 17-18

Num Name Team Age City Laps
1 175 Keegan O'Neill PDX Devo Junior Cycling 17 Portland 3

Junior Women 10-12

Num Name Team Age City Laps
1 824 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas 11 Portland 3
2 806 McKenna McKee Hapi-Go! 11 Vancouver 3
3 825 Linnea Owen Capitol Velo 12 Salem 2
4 804 Roxanna Hart Hapi-Go! 10 Washougal 2
5 843 Lux Zarosinski 10 Oregon City 2

Junior Women 15-16

Num Name Team Age City Laps
1 851 Catherine Lehman Interurban 15 Portland 3
2 801 Kristina Owen Capitol Velo 16 Salem 3

Junior Women 17-18

Num Name Team Age City Laps
1 808 Kathryn Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 17 Clackamas 2

Masters Men 35+ A

Num Name Team Age City Laps
1 306 Mike Henry Evolution Racing Team/River City Bicycles 49 Damascus 9
2 458 Bart Bowen Deschutes Brewery 47 Bend 9
3 388 John McCaffrey Kesho Bicycles 49 Portland 9
4 335 Rick Metz bicycleattorney.com 46 Portland 9
5 431 Joshua DeGraff Grouptrail Cycling 38 Beaverton 9
6 340 Michael Girard Evolution Racing Team/River City Bicycles 46 Portland 9
7 457 Kevin Drake Portland Bicycle Studio 9
8 459 Jonathon Fogarty 39 bend 9
9 369 Timothy Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion 49 Eugene 9
10 358 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Sherwood 8
11 319 PAT KUDSZUS Team Lazy Tarantulas 41 Salem 8
12 312 Matthew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 37 Vancouver 8
13 356 Ryan Marquardt Portland Velo Racing Team 36 Hillsboro 8
14 378 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 43 Portland 8
15 331 Bjorn Clouten Stumptown Cycling Club 44 Happy Valley 8
16 341 Kevin Sundberg Showers Pass MTB/CX Team 41 Lake Oswego 8
DNF 342 Benjamin Drucker Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 45 Portland 5

Masters Men 35+ B

Num Name Team Age City Laps
1 816 Josh Armagost Fat Cobra Video 42 Portland 6
2 723 Bill Richmond Grouptrail Cycling 44 Beaverton 6
3 575 Jordan Norris Joe Bike Racing 35 Portland 6
4 687 Spencer White Stumptown Cycling Club 42 Portland 6
5 817 Michael Tabtabai 36 Portland 6
6 655 Martin Fuss Beaverton Bicycle Club 51 Portland 5
7 606 Devin Bailly HCH-RPM Mortgage Cycling Team 40 Portland 5
8 671 Matt Mallet Pacific Power Blue Sky 5
9 620 Steve Raubolt SWEAT360 35 Tigard 5
10 814 Chuck Hood Twin Six/Lazer 44 Eugene 5
11 700 Andrew Suchocki Therapeutic Associates Racing 35 Portland 5
12 732 Dennis Starkey 5
13 720 Dan Werle Unattached 42 Portland 5
14 563 Jerald Winfrey Cyclepath Racing 39 Tigard 5
15 571 Mike Heenan 40 Portland 5
16 573 Matthew S Martel Interurban 49 Portland 5
17 693 Chris Roberts Hammer Velo 43 Portland 5
18 641 Gregory Gohman 45 Beaverton 5
19 646 Brian Spears Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 44 Lake Oswego 5
20 747 Bob Reininger Murder of Crows 48 Bend 5
21 738 Steven Basden Team 10 Barrel 49 Portland 5
22 776 Josh Platis Rubicon 43 Portland 5
23 815 John Napier 5
24 730 Billy Holcomb Trusty Switchblade 39 Portland 5
25 774 Jon Frommelt bicycleattorney.com 44 Portland 5
26 626 Erik Spillman Portland Velo Racing Team 49 Portland 5
27 714 Caan Zarosinski Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 39 Aurora 5
28 752 Dave Metz 49 Cottage Grove 5
29 712 Aaron Zarosinski Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 46 oregon city 5
30 691 Scott Ahrens SKAA 43 Kalama 5
31 622 Jimmy Candelaria Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 44 Portland 5
32 748 Eric Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Link 40 Portland 4
DNF 568 Richard Rosko Hammer Velo 46 Portland 4

Masters Men 35+ C

Num Name Team Age City Laps
1 342 Tim Broderick Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 49 eugene 5
2 612 Jeffrey Hoppert Bridgetown Velo 41 Portland 5
3 576 Brian Hart Sr. Hapi-Go! 52 Washougal 5
4 570 Steve Kresl 52 Portland 5
5 523 Tom Spofford Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 54 Eugene 5
6 462 Chris Burke Stumptown Cycling Club 37 Portland 5
7 359 Nathaniel Wells Hapi-Go! 59 Mosier 5
8 566 Anthony Smith 48 Portland 5
9 497 Dan Saunders Therapeutic Associates Racing 36 Portland 5
10 617 Michael Horwitz Capital Pacific 47 Lake Oswego 5
11 482 Tom Nilan Showers Pass MTB/CX Team 52 Portland 5
12 613 Jochen Hoppert Dorschel/Reed Eye 37 Portland 5
13 472 Toby Contreras 43 Portland 5
14 363 Greg Eyerly 50 Salem 5
15 565 Russell Lathrop 45 Wilsonville 5
16 316 Richard McKee 45 Vancouver 5
17 437 Tim Beard Bend Endurance Academy 47 Bend 5
18 348 Albert Passadore Rolling Thunder p/b The Missing Link 42 Portland 5
19 620 Dan Gilden Zone5 55 Portland 5
20 489 Wes Woosley 43 Portland 5
21 551 Joe Lagerstrom 51 Gresham 4
22 346 Andrew Kaylor Hapi-Go! 45 Beaverton 4
23 401 Thomas Tritz 42 4
24 619 Ben Hannigan 4
DNF 553 Joe Pinzone Threshold Velo 46 Vancouver 3
DNF 618 Roderick Pintang 2

Masters Men 50+

Num Name Team Age City Laps
1 256 Guy Smith Portland Bicycle Studio 51 Rainier 6
2 262 Michael Metz 52 Renton 6
3 307 Greg Talbert Focus Bikes 52 Portland 6
4 384 Mark Damon Hutch's-Slocum-Co-Motion 52 Portland 6
5 334 Chauncey Curl Cyclepath Racing 53 Portland 6
6 281 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing Team 58 Tigard 5
7 263 Clint Ebert bicycleattorney.com 55 Forest Grove 5
8 315 Paul Mautner Veloforma 56 Portland 5
9 266 erik goodfriend Showers Pass MTB/CX Team 54 portland 5
10 346 Dieter Hoffmann Team S+M 57 Portland 5
11 254 Alan Thomason Deschutes Brewery 54 Bend 5
12 342 Tim Rathbun Molalla River BMX 52 Molalla 5
13 286 Greg Eyerly 50 Salem 4

Masters Men 60+

Num Name Team Age City Laps
1 528 Rick Gregory Black Dog Velo 61 Eugene 5
2 508 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 63 Eugene 5
3 519 Mark Schwyhart 5
4 500 Ron Strasser Team S+M 65 Portland 5
5 511 Craig Mavis Deschutes Brewery 60 Bend 5
6 512 Tad Hodgert Deschutes Brewery 68 Bend 5
7 518 Russ Patterson Portland Velo Racing Team 61 Portland 4
8 516 John Degenhardt 60 Portland 4
9 507 Edward Lanton 64 Portland 4

Masters Women 35+ A

Num Name Team Age City Laps
1 31 Rhonda Morin Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 48 Gresham 5
2 39 Joanne Eastwood Deschutes Brewery 47 Bend 5

Masters Women 35+ B

Num Name Team Age City Laps
1 534 Julia Sperry Cycle-Smart Grassroots Team 43 Portland 5
2 537 Cynthia Engel 5
3 504 Tessa Sugahara Highfive Cycling 41 Salem 5
4 524 Patti Wolfe TrailRags Cycling Team 45 Brownsville 5
5 538 Elaine Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 43 Portland 5

Masters Women 45+

Num Name Team Age City Laps
1 604 Candida Hart Hapi-Go! 50 Washougal 5
2 628 Pam Reid Team Rose City 57 Portland 5
3 627 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky 59 Corvallis 4
4 600 Bonnie Rosenfeld Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 61 Lake Oswego 4
5 602 Julie Ann Smith Sweetpea Ladies Auxiliary 46 Happy Valley 4

Men Category A

Num Name Team Age City Laps
1 123 Cameron Beard 9
2 68 Jonathan Myers Team S+M 47 Portland 9
3 8 Ryan Garner Team Planet X USA 33 Eugene 9
4 1 Joseph Reynolds Portland Bicycle Studio 38 Portland 9
5 29 Curtis Bergquist Bike Central 28 Portland 9
6 70 Patrick Croasdaile CX Pistols p/b Cyclocross.com 29 Portland 9
7 50 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 15 Washougal 9
DNF 117 Brent Casady 43 Portland 6
DNF 80 Sam Rosenberg Hutch's-Slocum-Co-Motion 17 Eugene 3
DNF 11 Kent Ross PDX Devo Junior Cycling 18 Portland 2

Men Category B

Num Name Team Age Laps
1 2 Sean A Carline CX Pistols p/b Cyclocross.com 36 7
2 18 Andrew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 32 7
3 70 Jonathan Kuipers CX Pistols p/b Cyclocross.com 28 7
4 36 Bill Klingler BeerMongers Cycle Club 36 7

Men Category C

Num Name Team Age City Laps Notes
1 196 Max Miller 32 Portland 6
2 8 Nathaniel Wells Hapi-Go! 59 Mosier 6
3 84 Nathanael Hart Hapi-Go! 12 Washougal 6
4 159 Martin Joyce 32 Portland 6
5 204 Dan Litwora Athletes Lounge Cycling Team 39 Forest Grove 6
6 181 Brandon Day Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 24 Portland 6
7 50 Anthony San Filippo 34 Hubbard 6
8 128 Travis White 24 Portland 6
9 64 Brad Davidson 32 Portland 6
10 203 Robert Reichenbach 5
11 120 Brian Hart Sr. Hapi-Go! 52 Washougal 5
12 205 Tommaso Gomez 5
13 197 Jon DeLeonardo 5
14 112 Cooper Irwin Hapi-Go! 16 Woodland 5
15 22 aaron guffey LGFG 38 Portland 5
16 85 Lucas Barash-David 21 Portland 5
17 202 Charlie Parrott 5
18 140 Zach Lang Hapi-Go! 16 Oregon City 5
19 201 Jeff Maslow 5
20 207 Nick Wood Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 34 Portland 2
21 12 Hannah Hart Hapi-Go! 21 Washougal 1
DQ 199 Nathan Agalzoff 32 Forest Grove 6 Assistance outside pit

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps
1 650 Kent Ross PDX Devo Junior Cycling 18 Portland 7
2 688 Ian Jungjohann 32 Eugene 7
3 653 Ian Eglitis Team S+M 31 West Linn 7
4 562 Sal Collura Hutch's-Slocum-Co-Motion 45 Camp Adair 7
5 566 Paul Kelly Stumptown Cycling Club 48 Lake Oswego 7
6 689 Scott Gerwig 46 Portland 7
7 690 Keegan O'Neill PDX Devo Junior Cycling 17 Portland 6
8 691 Brian Hart Sr. Hapi-Go! 52 Washougal 6
9 530 Cooper Irwin Hapi-Go! 16 Woodland 5
DNF 553 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 38 Portland 2
DNF 687 joel metz Team Cthulhu 44 Portland 2

Singlespeed Women

Num Name Team Age City Laps
1 683 Kate Ayres 29 Hillsboro 4
2 670 Candida Hart Hapi-Go! 50 Washougal 4
3 675 Julie Ann Smith Sweetpea Ladies Auxiliary 46 Happy Valley 3

Unicycle

Num Name Team Age City Laps
1 U1 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 15 Washougal 1
2 U2 Susannah Hart Hapi-Go! 17 Washougal 1
3 U6 Nathanael Hart Hapi-Go! 12 Washougal 1
4 U9 Anne-Sophie Rodet 1
5 U5 Alex White Word-RCB by Cyclisme 15 Portland 1
6 U4 Hannah Hart Hapi-Go! 21 Washougal 1
7 U3 Nathaniel Wells Hapi-Go! 59 Mosier 1

Women Category A

Num Name Team Age City Laps
1 868 Tina Brubaker Speedvagen Racing Machines 46 Bend 8
2 852 Susannah Hart Hapi-Go! 17 Washougal 8
3 879 Cindy Lewellen 47 Portland 8
4 911 Bre Rue Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 42 Portland 8
5 878 Katy Salinas Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 35 Vancouver 8
6 877 Hannah Hart Hapi-Go! 21 Washougal 7
7 903 Angharad Porteous bicycleattorney.com 26 Portland 7
8 853 Ellene Smith bicycleattorney.com 34 Portland 7

Women Category B

Num Name Team Age City Laps
1 169 Kimberly McCormack 31 Beaverton 5
2 103 Krissy Brunsman Green Submarine Records 37 Portland 5
3 167 Holland LaRue 37 Hood River 5
4 116 Heather Johnson Beaverton Bicycle Club 30 Portland 5

Women Category C

Num Name Team Age City Laps
1 277 Jericho Winter BeerMongers Cycle Club 29 Portland 5
2 265 Cecily Norris Highfive Cycling 34 Portland 5
3 276 Traci Smolen 47 Portland 5
4 332 Amy Horstman 5
5 269 Rachel Mavis Deschutes Brewery 45 bend 4
6 333 Melissa Chureau 44 Portland 4
7 328 Lindsey Kuipers BeerMongers Cycle Club 27 Portland 4