OBRA Championships: Kruger's Crossing Cyclocross Classic

Kruger's Farm (Sauvie Island), OR
November 19, 2017

For results questions, please contact Terri Camp

Updated November 19, 2017 at 9:28 PM

Athena

Num Name Team Age City Laps
1 575 Sonja Ebert Team 10 Barrel 40 Vancouver 4
2 591 sarah umberhandt Stumptown Cycling Club 41 Portland 4

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps
1 704 Chris Wierman Dialed Cycling Team 45 Tualatin 5
2 806 Greg Talbert 55 Portland 5
3 730 Mark Westerfield Dialed Cycling Team 45 Tigard 5
4 764 Nikolas Heagy Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 39 West Linn 5
5 760 Spencer Rockwell Half Penny Cycling Team 39 Salem 5
6 719 Patrick Palmer HiFi Sound Cycling Components 45 Tualatin 5
7 761 Daniel Kirkham Team 10 Barrel 32 Tigard 4
8 715 Daniel Salvey 48 Newberg 4
9 748 Mark Sather Team 10 Barrel 46 Tigard 4
10 810 Raymond Egan The Spokesmen 41 Portland 4
11 766 James Peale Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 48 Portland 4
12 759 Jason Pfeifer Team Planet X USA p/b Xiologix 49 Portland 4
13 717 Mike Reddig Camas Bike and Sport 46 Camas 4
14 779 Shawn Cooney 44 Portland 4
15 724 Seth Daniels Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 46 Portland 4
16 807 Andrew Kaylor Team Planet X USA p/b Xiologix 48 Beaverton 4

Elite Junior Men

Num Name Team Age Laps
1 517 Gavin Beer 17 5
2 505 Lucian Spampinato 16 5

Junior Men 10-12

Num Name Team Age City Laps
1 544 Ian Brown 12 Bend 4
2 521 Zachary Smith PDX Devo Junior Cycling 11 Portland 3
3 548 Zane Strait 11 Bend 3
4 570 Jake Johansen PDX Devo Junior Cycling 12 West Linn 3
5 574 Jackson Dale bicycleattorney.com 12 portland 3
6 513 Aidan Rice Team Lazy Tarantulas 11 Portland 3
7 595 Calum Pierce PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 3
8 540 Max Smith PDX Devo Junior Cycling 10 Portland 3
9 602 Alexander Vogs BBC Bike Gallery Continental 12 Beaverton 3
10 536 Max Harris 10 OR 3
11 551 Hans Lanners 10 Portland 3
12 546 Jack Hampson Sage Titanium 10 Lake Oswego 3
13 629 Jesse Theriot Team Lazy Tarantulas 10 Portland 3
14 703 Cameron Wescott 10 Bend 3
15 601 Henry Tuttle bicycleattorney.com 10 Portland 2
16 535 Jensen Pfeifer Team Planet X USA p/b Xiologix 10 Portland 2
17 662 Hunter Westerfield 10 Portland 2
18 628 Dylan Theriot Team Lazy Tarantulas 12 Portland 2
19 660 Beckett Olson 10 Portland 2
20 689 Owen Hewett The Spokesmen 10 Vancouver 2
21 597 Griffin Harple 10 2
22 634 Jackson Avery 12 Oregon City 2

Junior Men 13-14

Num Name Team Age City Laps
1 502 Owen Rogers Grixsen Brewing p/b West End Bikes 14 Portland 4
2 506 Ian Shreve Hutch's Eugene 14 eugene 4
3 504 Hayden Wierman Dialed Cycling Team 14 Tualatin 4
4 676 Carter Hagedorn PDX Devo Junior Cycling 14 Portland 4
5 567 Sam Day 14 Bend 4
6 512 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling 14 Portland 4
7 696 Justin Saunders Half Penny Cycling Team 14 Salem 3
8 525 Dublin Wilger Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 13 Forest Grove 3
9 589 Parke Chapin 13 Bend 3
10 647 Simon Porter Cyclepath Racing 14 Portland 3
11 623 Jacob Litton Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 14 Portland 3
12 636 Eli Prochaska 13 Bend 3
13 526 Jacob Hamness Camas Bike and Sport 13 Washougal 3
14 566 Ronan Myers 14 West Linn 3
15 537 Rowan Jacobs bicycleattorney.com 14 Portland 3
16 658 Sage Doggett 14 Portland 3
17 565 Charley Myers 13 West Linn 3
DNF 610 Tanner Wescott 13 Bend 3

Junior Men 15-16

Num Name Team Age City Laps
1 705 Tucker Orman 15 Bend 4
2 554 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team 15 Tigard 3
3 700 Oliver McFadden Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 16 Portland 3
4 514 Ketner Mizee Grouptrail Cycling 16 Portland 3

Junior Men 3/4/5

Num Name Team Age City Laps
1 544 Ian Brown 12 Bend 4
2 502 Owen Rogers Grixsen Brewing p/b West End Bikes 14 Portland 4
3 506 Ian Shreve Hutch's Eugene 14 eugene 4
4 705 Tucker Orman 15 Bend 4
5 504 Hayden Wierman Dialed Cycling Team 14 Tualatin 4
6 676 Carter Hagedorn PDX Devo Junior Cycling 14 Portland 4
7 567 Sam Day 14 Bend 4
8 512 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling 14 Portland 4
9 696 Justin Saunders Half Penny Cycling Team 14 Salem 3
10 525 Dublin Wilger Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 13 Forest Grove 3
11 521 Zachary Smith PDX Devo Junior Cycling 11 Portland 3
12 589 Parke Chapin 13 Bend 3
13 647 Simon Porter Cyclepath Racing 14 Portland 3
14 623 Jacob Litton Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 14 Portland 3
15 548 Zane Strait 11 Bend 3
16 554 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team 15 Tigard 3
17 636 Eli Prochaska 13 Bend 3
18 526 Jacob Hamness Camas Bike and Sport 13 Washougal 3
19 700 Oliver McFadden Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 16 Portland 3
20 566 Ronan Myers 14 West Linn 3
21 570 Jake Johansen PDX Devo Junior Cycling 12 West Linn 3
22 514 Ketner Mizee Grouptrail Cycling 16 Portland 3
23 574 Jackson Dale bicycleattorney.com 12 portland 3
24 513 Aidan Rice Team Lazy Tarantulas 11 Portland 3
25 537 Rowan Jacobs bicycleattorney.com 14 Portland 3
26 658 Sage Doggett 14 Portland 3
27 595 Calum Pierce PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 3
28 540 Max Smith PDX Devo Junior Cycling 10 Portland 3
29 602 Alexander Vogs BBC Bike Gallery Continental 12 Beaverton 3
30 536 Max Harris 10 OR 3
31 551 Hans Lanners 10 Portland 3
32 565 Charley Myers 13 West Linn 3
33 529 Elliot Werner 9 Portland 3
34 501 Grayson Rose 9 3
35 546 Jack Hampson Sage Titanium 10 Lake Oswego 3
36 668 Jack Billowitz 9 bend 3
37 629 Jesse Theriot Team Lazy Tarantulas 10 Portland 3
38 703 Cameron Wescott 10 Bend 3
39 601 Henry Tuttle bicycleattorney.com 10 Portland 2
40 549 Gavin Newman Sage Titanium 9 Portland 2
41 535 Jensen Pfeifer Team Planet X USA p/b Xiologix 10 Portland 2
42 662 Hunter Westerfield 10 Portland 2
43 628 Dylan Theriot Team Lazy Tarantulas 12 Portland 2
44 622 Noah Sampson 9 Beaverton 2
45 531 Orion Souders 9 Portland 2
46 660 Beckett Olson 10 Portland 2
47 689 Owen Hewett The Spokesmen 10 Vancouver 2
48 597 Griffin Harple 10 2
49 634 Jackson Avery 12 Oregon City 2
DNF 610 Tanner Wescott 13 Bend 3
DNF 706 Gavin Rice Team Lazy Tarantulas 9 Portland 1

Junior Men 9

Num Name Team City Laps
1 529 Elliot Werner Portland 3
2 501 Grayson Rose 3
3 668 Jack Billowitz bend 3
4 549 Gavin Newman Sage Titanium Portland 2
5 622 Noah Sampson Beaverton 2
6 531 Orion Souders Portland 2
DNF 706 Gavin Rice Team Lazy Tarantulas Portland 1

Junior Women 10-12

Num Name Team Age City Laps
1 64 Madeline Stover PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 3
2 62 Aspynn Westby Hutch's Eugene 11 Keizer 3
3 65 Kailey Rice Team Lazy Tarantulas 11 Portland 3
4 63 Una Mcfadin PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 3
5 8 Evelynn Mizee Grouptrail Cycling 11 Portland 2
6 61 Nicola Broadman 10 Bend 2

Junior Women 13-14

Num Name Team Age City Laps
1 25 Genevieve Bailly Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 14 Portland 3
2 5 Emily Rice Team Lazy Tarantulas 13 Portland 3
3 6 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas 13 Portland 3
4 66 Spring Westerfield 13 Tigard 2

Junior Women 15-16

Num Name Team Age City Laps
1 7 Emma Royce The Spokesmen 16 Ridgefield 2

Junior Women 17-18

Num Name Team City Laps
1 15 Olivia Hewett The Spokesmen Vancouver 3
2 1 Kaylie Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Clackamas 2

Junior Women 3/4/5

Num Name Team Comments Age City Laps
1 25 Genevieve Bailly Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 14 Portland 3
2 5 Emily Rice Team Lazy Tarantulas 13 Portland 3
3 6 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas 13 Portland 3
4 64 Madeline Stover PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 3
5 15 Olivia Hewett The Spokesmen 17 Vancouver 3
6 62 Aspynn Westby Hutch's Eugene 11 Keizer 3
7 65 Kailey Rice Team Lazy Tarantulas 11 Portland 3
8 63 Una Mcfadin PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 3
9 11 Sydney Little BeerMongers Cycle Club 9 Portland 3
10 7 Emma Royce The Spokesmen 16 Ridgefield 2
11 8 Evelynn Mizee Grouptrail Cycling 11 Portland 2
12 66 Spring Westerfield Warning for hair blocking number 13 Tigard 2
13 16 Coco Leritz Team Lazy Tarantulas 9 2
14 61 Nicola Broadman 10 Bend 2
15 1 Kaylie Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 17 Clackamas 2
16 40 Harper Leritz Team Lazy Tarantulas 9 Portland 2

Junior Women 9

Num Name Team City Laps
1 11 Sydney Little BeerMongers Cycle Club Portland 3
2 16 Coco Leritz Team Lazy Tarantulas 2
3 40 Harper Leritz Team Lazy Tarantulas Portland 2

Masters 35+ 1/2

Num Name Team Age City Laps
1 302 Shannon Skerritt 46 Portland 9
2 349 Nicholas Wood Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 38 Portland 9
3 330 Brian Kesselman Team 10 Barrel 41 Portland 9
4 312 John Weathers 47 Portland 9
5 379 Craig Aaker 40 Portland 8
6 323 Webster Wilson Cyclepath Racing 45 Portland 8
7 333 Danny Weikel Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 45 Portland 8
8 325 Michael Brown Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 46 Bend 8
9 301 Brian Anthony ANTHM Collective 43 Portland 8
10 305 Rick Metz bicycleattorney.com 49 Portland 8
11 403 John McCaffrey 52 Portland 8
12 365 Ronald Kizziar Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 48 Portland 8
13 405 Carl Werner 39 Portland 8
14 109s Devin Bailly BeerMongers Cycle Club 43 Portland 8
15 334 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 42 Vancouver 8
16 340 Robert Uetrecht Fulcrum Properties/WebCyclery 47 Bend 8
17 422 Joseph Spampinato Deschutes Brewery 47 Bend 8
18 406 Chris Thoman Cyclepath Racing 47 Portland 8
19 389 michael risner Guinness Cycling Team 44 Portland 7
20 359 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 46 Portland 7
21 308 Saul Lopez Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 46 Hillsboro 7

Masters 35+ 4

Num Name Team Age City Laps
1 335 Bas Geelen 37 Portland 5
2 410 christophe berteau-pavy 51 portland 5
3 534 Nikolaus Kashey 45 Portland 5
4 347 Gavin McGregor Portland Velo Racing 42 Portland 5
5 406 Josh Kneedler Cyclepath Racing 45 Portland 5
6 391 Doug Malnati Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 54 Tigard 5
7 302 Jason Jones Team Planet X USA p/b Xiologix 43 Portland 5
8 372 garrett tyburski 39 portland 5
9 355 Michael Kolb ANTHM Collective 40 Portland 5
10 394 Greg Myers 45 West Linn 5
11 413 Geoff Wittreich Nossa Familia Coffee Cycling 46 Portland 5
12 504 Scott Wazny 45 Portland 5
13 352 Tony Pitone 49 Portland 5
14 488 Joel Sherman 39 Portland 5
15 512 Casey Antonson Team Velo Cult 43 Portland 5
16 341 Jake Davis 41 Scappoose 5
17 388 D'Arcy Owen Grouptrail Cycling 45 West Linn 5
18 491 Derek Chiles 38 Portland 5
19 518 BENOIT DUBUISSON 53 PORTLAND 5
20 516 Jared Lathrop Grouptrail Cycling 43 West Linn 5
21 421 Mark McMurtry Cyclepath Racing 47 Portland 5
22 412 Bret Waldron 35 Portland 5
23 351 Charles Barrett Cyclepath Racing 50 Portland 5
24 540 Dave Sanderling Team S+M 41 Portland 5
25 339 Martin Matsumura Team 10 Barrel 52 Portland 5
26 306 Brad Alderman Team Planet X USA p/b Xiologix 37 Brush Prairie 5
27 300 Mark Hand Team Planet X USA p/b Xiologix 58 Tigard 5
28 343 Ethan Fuld 52 Portland 5
29 543 Tom Nilan 55 Portland 5
30 322 Joe Pinzone 49 Vancouver 5
31 580 5
32 575 Mark Sather Team 10 Barrel 46 5
33 353 Jerry Pruiett Dialed Cycling Team 48 Camas 5
34 364 Ben Hein 45 Bend 5
35 207 Mike Kendrick 55 Portland 5
36 420 Justin Tunis 37 portland 5
37 330 Daniel Salvey 48 Newberg 5
38 576 Michael Hopkins Team Planet X USA p/b Xiologix 43 4
39 463 Andrew Duncan BeerMongers Cycle Club 42 Portland 4
40 304 Albert Passadore Hammer Velo 45 Portland 4
41 582 Jonathan Modie 48 4
42 419 Eric Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Link 4
43 494 Max McFarland Team Planet X USA p/b Xiologix 50 Lake Oswego 4
44 310 David Rick 48 PORTLAND 4
45 469 Bodjie Train Grouptrail Cycling 44 hillsboro 4
46 359 Scott Coleman Team Planet X USA p/b Xiologix 47 Beaverton 4
47 345 Brian Dessinger 49 Milwaukie 4
48 457 Phil Avery oregon city 4
49 362 Jeff Dill ANTHM Collective 45 Portland 4
50 578 Ron Patch 47 4
51 570 Billy Thomas Deschutes Brewery 56 4
52 338 Todd Harple Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 47 Hillsboro 4
53 471 Marc Brodehl BeerMongers Cycle Club 40 Portland 4
54 439 Doug Smith 54 West Linn 4
55 368 Andy Morris Team 10 Barrel 47 Portland 4
56 577 Brian Hansen 56 4
57 478 Troy Theriot Team Lazy Tarantulas 42 Portland 4
58 579 David Rayls 46 4
59 479 Bjoern Brunner 48 Portland 4
60 574 Marek Harris 56 Beaverton 4
61 301 Jon Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 47 Clackamas 4
62 377 Andrew Kaylor Team Planet X USA p/b Xiologix 48 Beaverton 3

Masters 35+ Category 3

Num Name Team Age City Laps
1 388 Chris Sarrett Hutch's Eugene 38 Albany 6
2 577 Jeremy Wright River City Bicycles 39 Portland 6
3 539 Scott Chamberlain 37 Portland 6
4 318 Ken Elser Team Planet X USA p/b Xiologix 39 Portland 6
5 395 Brett Ensor Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 47 Portland 6
6 532 Gary Szalay Team Finger 37 Hood River 6
7 499 Dustin Tombleson Boneyard Cycling 36 Bend 6
8 341 Billy Holcomb Trusty Switchblade 42 Portland 6
9 572 Nicholas Leritz Team Lazy Tarantulas Portland 6
10 303 Eric Mergen Team Planet X USA p/b Xiologix 36 Portland 6
11 520 Michael Aylward 37 Portland 6
12 325 John Hatfield Audi 49 Portland 6
13 331 Franz Bruggemeier Point S Racing 37 Salem 6
14 497 Nolan Restivo 39 Portland 6
15 549 Timothy Breault Team Planet X USA p/b Xiologix 36 Portland 6
16 383 Randy Scott Deschutes Brewery 54 Bend 6
17 507 Jordan Miller Deschutes Brewery 35 Bend 6
18 468 Christopher Tuttle bicycleattorney.com 47 Portland 6
19 344 Mike Abel Team Planet X USA p/b Xiologix 48 Portland 6
20 477 Andrew Eastman 38 Portland 6
21 445 Jeff Smith Team Lazy Tarantulas 41 Hillsboro 6
22 310 Matthew Dial Deschutes Brewery 41 Bend 5
23 392 Joseph Hagedorn Grouptrail Cycling 45 Portland 5
24 340 David Hewett The Spokesmen 42 Vancouver 5
25 516 Rob Thompson Olympia Cycling Team 46 Portland 5
26 578 Dylan Wiggins 36 Portland 5
27 575 Chris Wierman Dialed Cycling Team 45 Tualatin 5
28 426 Curtis Brawner 43 Bend 5
29 300 Dean Maclean Team Planet X USA p/b Xiologix 47 Portland 5
30 321 Terry Hamness Camas Bike and Sport 47 Washougal 5
31 313 Peter Koonce Grouptrail Cycling 43 Portland 5
32 365 Eric Hagstette Team 10 Barrel 45 Portland 5
33 483 Ashley Williams ANTHM Collective 49 portland 5
34 386 Jeff Copus Team 10 Barrel 48 portland 5
35 359 Paul Souders 46 Portland 5
36 387 James Bradley 36 Portland 5
37 570 JD Jaspersen Audi 49 Walla Walla 5
38 364 Ryan Morgan Trusty Switchblade 43 Portland 5
39 329 Mike Hamness Camas Bike and Sport 45 Vancouver 5
40 452 Kyle Stephens BeerMongers Cycle Club 41 Portland 5
41 352 Max Frixione 44 Portland 5
42 505 Curtis Loeb Hammer Velo 43 Portland 5
43 568 Chuck Meyer Murder of Crows 39 Bend 5
44 453 Anthony Colistro Half Penny Cycling Team 45 salem 5
45 410 Thomas Pastor Deschutes Brewery 37 Bend 5
46 425 Alex Dombroski Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 42 Portland 5
47 428 Bob Crow Team Lazy Tarantulas 48 portland 5
48 467 Ryan Barnes 42 Lake Oswego 5
49 394 Ian Penner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 47 Portland 5
50 421 Brian Wise Dialed Cycling Team 46 Vancouver 5
51 573 Michael Clark Stumptown Cycling Club 48 Portland 5
52 517 Eric Aldinger Team Finger 46 Portland 5
53 495 Ian Harris 39 Portland 5
54 579 Neil Gibson Cyclepath Racing 45 Portland 5
55 334 Thomas Royce The Spokesmen 49 Ridgefield 5
56 435 Sam Swan BeerMongers Cycle Club 35 portland 5
57 481 Sam Shiffman Portland Velo Racing 49 Portland 5
58 459 Scott Hamness 47 Lake Oswego 5
59 537 Steven Westberg Deschutes Brewery 49 Bend 4
60 524 George Wescott 49 Bend 4
DNF 402 Tyson Hart Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Portland 3
DNF 324 Lance Heppler Dialed Cycling Team 47 Vancouver 1
DNF 521 Joel West Cyclepath Racing 42 Lake Oswego 1

Masters 50+

Num Name Team Age City Laps
1 116 James Coats 53 Bend 6
2 191 Rich Cramer bicycleattorney.com 57 Beaverton 6
3 20 Rodney Trepess Deschutes Brewery 52 Bend 6
4 136 Mike Bene Tuite Bicycle Repair 50 Portland 6
5 7 Todd Rosier Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 52 Hillsboro 6
6 6 Michael Metz bicycleattorney.com 55 Renton 6
7 108 Tom Hill bicycleattorney.com 54 PORTLAND 6
8 18 Jon Gove Grouptrail Cycling 55 Portland 6
9 26 Jeff Otto 55 Beaverton 6
10 12 Perry Lund Hutch's Eugene 54 Springfield 6
11 155 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 55 Portland 5
12 208 Devon Alvarez 53 Bend 5
13 43 Martin Baker bicycleattorney.com 50 Portland 5
14 157 Eric Vickers Half Penny Cycling Team 50 Salem 5
15 128 Marcel Russenberger Deschutes Brewery 59 Bend 5
16 75 Steven Thorne BikeFlights.com 56 Portland 5
17 203 Robert Gilbert 52 Littleton 5
18 21 Tim Ellerbruch Rebound/Tireless Velo 59 Sherwood 5
19 19 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 52 Portland 5
20 8 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 51 Portland 5
21 33 Andy Leritz Team Lazy Tarantulas 50 Portland 5
22 92 Steven Basden Cyclepath Racing 52 Portland 5
23 22 Mike Mercer Grouptrail Cycling 57 Portland 5
24 16 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo 50 Portland 5
25 31 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo 53 Brush Prairie 5
26 148 Eric Stolberg ANTHM Collective 50 Portland 5
27 63 Dave Metz 52 Cottage Grove 5
28 94 Tom Palke ANTHM Collective 51 Portland 5
29 117 Tony Wolff Stumptown Cycling Club 51 Portland 5
30 139 William Alcorn BikeFlights.com 50 Portland 5
31 109 Pete Conklin Showers Pass Racing Team 54 Portland 5
32 81 Bill Petersen 56 West Linn 5
33 166 James Jonke Oregon Bike Shop Racing Team 51 Portland 5
34 74 Brendan Quinlan Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 57 Beaverton 5
35 101 Andrew Malakoff Recycled Cycles Racing 59 Portland 5
36 205 Steve McCallion 53 Portland 5
37 52 Mark Stoller Stumptown Cycling Club 56 Portland 5
38 158 Leland Jossy Showers Pass Racing Team 52 Portland 5
39 27 Jeff Hollister Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 59 Portland 5
40 80 Neil Carpenter Oregon Bike Shop Racing Team 53 Portland 5
41 164 David Meyer bicycleattorney.com 58 Portland 5
42 90 Mike Taylor Deschutes Brewery 53 Bend 5
43 95 Phillip Wiant Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 55 Portland 5
44 162 Steve Shaw Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 51 Tigard 5
45 150 Danny Houghton 57 Aloha 5
46 156 Tom Nilan Showers Pass Racing Team 55 Portland 5
47 206 David Smith 58 Portland 5
48 140 Billy Thomas Deschutes Brewery 56 Bend 5
49 207 Mike Kendrick 55 Portland 4
50 59 James Thompson 52 Vancouver 4
DNF 30 Paul Anderson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 52 Portland 4

Masters 60+

Num Name Team Age City Laps
1 989 Michael Longmire Team Revenge Cycling & Racing (RCR) 63 Corvallis 5
2 9 Tom Webb Team Rose City 65 Portland 5
3 4 Mark Schwyhart Team S+M 64 Portland 5
4 27 Steve Yenne Half Penny Cycling Team 61 Salem 5
5 26 Phil Randall Bicycleway.com/OPS 60 Eugene 5
6 1 Ron Strasser Team S+M 68 Portland 5
7 21 Stefan Furst Camas Bike and Sport 60 Vancouver 5
8 33 Rick Gregory 64 Eugene 5
9 15 Ken Rodgers Bicycleway.com/OPS 66 Eugene 4
10 22 John Nicholas 62 portland 4
11 8 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing 61 Tigard 4
12 7 Edward Lanton 67 Portland 4
13 20 Albyn Jones Rolling Thunder p/b The Missing Link 65 Portland 4

Masters 70+

Num Name Team Age City Laps
1 42 Tom Heywood 70 Wenatchee 4
2 41 Russell Speirn Cyclepath Racing 71 Portland 4
3 5 Loren Russell 75 Corvallis 4
4 2 Einar Traa Portland Velo Racing 74 Portland 3

Masters Women 35+ 1/2

Num Name Team Age City Laps
1 36 Erica Wescott Sunnyside Sports 47 Bend 5
2 16 Carrie Day Deschutes Brewery 45 Bend 5
3 29 Stephanie Hahn Stumptown Cycling Club 37 Portland 5
4 1 Kimberly Sass Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 38 Portland 5
5 44 Susan Koonce Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 44 Portland 5
6 62 Rebecca Hillary Team AF 41 Portland 5
7 25 Tess Weir Sweetpea Ladies Auxiliary 48 Beaverton 5
8 43 Erica Lurie bicycleattorney.com 40 Portland 5
9 38 Erinne Goodell Team Slow 37 Portland 5

Masters Women 35+ 3

Num Name Team Comments Age City Laps
1 512 Autumn Shreve Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 37 Portland 5
2 557 Pamela Power Team Planet X USA p/b Xiologix 35 Beaverton 5
3 556 Jennie Alvarez 39 Bend 5
4 540 Anna Buckley BeerMongers Cycle Club 43 Portland 5
5 525 Elaine Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 46 Portland 5
6 503 Traci Smolen Team S+M 50 Portland 4
7 516 Cecilia Becerra BikeFlights.com 47 Portland 4
8 509 Danielle Reynolds Team Lazy Tarantulas Warning hair blocking number 44 Portland 4
9 517 Jennifer Rychlik Sweetpea Ladies Auxiliary 46 Hillsboro 4
10 510 Julie Ann Smith-Simonsen Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 49 Happy Valley 4

Masters Women 50+

Num Name Team Age City Laps
1 647 Rhonda Morin Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 51 Gresham 5
2 610 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery 53 Bend 5
3 648 Joanne Eastwood Deschutes Brewery 50 Sisters 5
4 628 Susan Moote Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 54 Portland 5
5 624 Mary Dallas Hutch's Bend Dental 55 Bend 5
6 630 Laila Deardorff bicycleattorney.com 56 Lake Oswego 5
7 611 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary 52 Portland 5
8 601 Donna Metz bicycleattorney.com 53 Renton 5
9 620 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 58 Portland 4
10 608 Bonnie Rosenfeld Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 64 Portland 4
11 604 Flo Leibowitz Corvallis Cyclery Racing 66 Corvallis 4

Men 1/2

Num Name Team Age City Laps
1 4 Josh Kelley Breadwinner Cycles 34 Portland 9
2 8 Andrew Coe PDX TI 36 Portland 9
3 3 Robert Cummings Dialed Cycling Team 23 Potsdam 9
4 93 Paul LaCava 39 Portland 9
5 5 Max Ritzow PDX TI 16 eugene 9
6 38 Ryder Uetrecht 15 Bend 9
7 96 Cole Lalomia 24 Portland 9
8 45 andrew loaiza Cyclepath Racing 30 Portland 9
9 73 Damian Schmitt Point S Racing 39 Bend 9
10 95 Erik Hammerquist Grixsen Brewing p/b West End Bikes 19 Salem 9
11 109 Sean MacMinn 25 Portland 9
12 36 Jonathan Myers Team S+M 50 Portland 8
13 18 Seth Patla PDX TI 40 Forest Grove 8
14 90 Paul Furst Camas Bike and Sport 19 Vancouver 8
15 79 Xander Viray 23 Portland 8
16 6 Andrew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 35 Portland 8
17 48 Michael Wilder 33 portland 8

Men 2/3

Num Name Team Age City Laps
1 53 Alexander Banks-Watson bicycleattorney.com 33 Portland 6
2 149 Christopher Ramsey Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 44 Beaverton 6
3 12 Matt Jamison Grouptrail Cycling 36 Portland 6
4 109 Devin Bailly BeerMongers Cycle Club 43 Portland 6
5 227 Shane Johnson 34 Redmond 6
6 260 Hagai Tavori Hammer Velo Portland 6
7 139 jeffery Baratta II Byzick + Company Cycling 28 Portland 6
8 76 Josh Hulst Tuite Bicycle Repair 36 Portland 6
9 54 Adam Moore Grouptrail Cycling 32 Portland 6
10 46 Brad Petersen 29 Beaverton 6
11 431 Eric Cress Team 10 Barrel 46 Portland 6
12 184 Joshua Johansen Team 10 Barrel 44 West Linn 5
13 221 Anthony Broadman Murder of Crows 39 Bend 5
14 6 Randall Fransen Mettle Cycling 37 Portland 5
15 24 Michael Collins bicycleattorney.com 35 Portland 5
16 179 Luke Sosnowski Rebound/Tireless Velo 41 Camas 5
17 19 Walker Hendricks Mountain View Cycles Racing Team 15 Hood River 5
18 178 Ben Pederson 33 Portland 5
19 22 Brad Davidson Grouptrail Cycling 35 Portland 5
20 47 Pat Case Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 31 Portland 5
21 69 Andrew Suchocki Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 38 Portland 5
22 91 Terry Campbell BeerMongers Cycle Club 43 Portland 5
23 36 Jimmy Gantz Point S Racing 45 Portland 5
24 268 Brian Hanley BeerMongers Cycle Club 30 Portland 5
25 211 Saul Lopez 46 Hillsboro 5
26 269 Martin Joyce Portland 5
27 41 Cooper Irwin 19 Woodland 5
DNF 266 Chris Parco 33 Bend 1

Men 4

Num Name Team Age City Laps
1 116 Andrzej Stadnik 28 Lake Oswego 5
2 117 Will Harrison 27 Seattle 5
3 6 Elijah Smith 37 vancouver 5
4 3 Jason Whittington Team 10 Barrel 33 Portland 5
5 52 Ondrej Podlesak BeerMongers Cycle Club 33 Portland 5
6 112 Ben Tankus Byzick + Company Cycling 23 Portland 5
7 109 Rich Lammers 32 Beaverton 5
8 85 Mark Gyulafia River City Bicycles 34 Portland 5
9 39 Casey Varnum 31 portland 5
10 9 Tim Valenti Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 32 Portland 5
11 70 Gabriel Trainer Glady-ators p/b Gladys Bikes 26 Portland 5
12 104 Alexander Goldman 33 Portland 5
13 134 Demian Bailey 47 Corvallis 5
14 59 Travis Bullard Team 10 Barrel 36 Milwaukie 4

Men 5

Num Name Team Age City Laps
1 175 David Johnson 34 Portland 5
2 121 Kevin Ryan 35 Portland 5
3 47 Adam Burgess 5
4 309 Casey DePeel 28 portland 5
5 51 Daniel Higgins 44 Portland 5
6 189 Brady Cowing 42 portland 5
7 99 Adam Vanarsdall 45 Portland 5
8 31 Jacob Horn 24 Portland 5
9 207 Mark Westerfield Dialed Cycling Team 45 Tigard 5
10 198 Chris Wisdom 47 lake oswego 5
11 241 Jeff Maslow Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 33 Portland 5
12 87 Ben Mergen Team Planet X USA p/b Xiologix 42 Corbett 5
13 222 Kenneth Stedman 52 Portland 5
14 61 John Wilger Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 38 Forest Grove 5
15 179 Eric Steimer Team 10 Barrel 32 Beaverton 5
16 335 Ben Gagosian 33 Portland 5
17 111 Colin Skinner 31 Portland 5
18 205 Jonathan Palmer 5
19 340 ezekiel mcfadin 43 portland 5
20 6 John Condon Dialed Cycling Team 56 Camas 5
21 332 Chase Daniels 22 portland 5
22 10 Joe Derting Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 52 Sherwood 5
23 113 Mike Funk 39 Portland 5
24 144 Jonathan Meyer 29 Vancouver 4
25 266 Max Soontararak Team 10 Barrel 33 Beaverton 4
26 339 Patrick Hunt 29 Tigard 4
27 141 Jamie King Holtey Law p/b Peak Condition 40 Portland 4
28 237 Joel DeWit Rebound/Tireless Velo 60 Portland 4
29 333 Daniel Pungor 38 Portland 4
30 338 Ryan Lammers 26 portland 4
31 211 Kyle Gunsul 48 Lake Oswego 4
32 327 Aaron Flatten 36 Portland 4
33 328 James Garner 38 Lebanon 4
34 334 Bryce Polovnikoff 38 Vancouver 4
35 331 Joshua Wilson 32 Portland 4
36 118 Isaac Zak 39 Portland 4
37 157 Michael Ybaben 54 Beaverton 4
38 187 Jason Hoye 31 canby 4
39 178 Josue Jimenez Mountain View Cycles Racing Team 32 Bingen 4
40 159 Darin Joseph Team Finger 43 Brackendale 4
41 232 Craig Bradford 49 Portland 4
42 315 Anthony Piff 37 portland 4
43 98 Justin Brown 42 Portland 4
44 240 Seth Sakamoto 34 Portland 4
45 308 Rodney Billowitz 52 Bend 4
46 143 Larry Coates 44 West Linn 4
47 329 Savyasaachi Keshava Murthy Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 34 Portland 4
48 324 Andrew Petersen 41 Portland 4
49 325 Joel Brown Team 10 Barrel 41 Portland 4
50 330 David Salas 42 4
51 7 Scott Mizee Grouptrail Cycling 43 Portland 4
52 112 Bruce Irwin 54 Woodland 4
53 337 Michael Aguilar 30 Portland 4
54 68 Erick Taft Camas Bike and Sport 47 Vancouver 4
55 210 Jim Coppa 53 Portland 4
56 170 Samuel Negasi 18 Portland 4
57 204 David Forman 53 Portland 3
58 321 Austin Tyburski 17 portland 3
DNF 299 Dan E Peterson 30 Portland 3
DNF 326 Cesar Carrillo 35 Hillsboro 2

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps
1 708 Ben Guernsey Trusty Switchblade 33 Portland 6
2 821 Stephen Hartzel Breadwinner Cycles 34 Portland 6
3 600 Kyle Mensing Stages Cycling 30 Portland 6
4 612 Michael Saviers Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 36 Vancouver 6
5 70 Andy Edick Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 29 6
6 604 Seth Patla PDX TI 40 Forest Grove 6
7 742 David Boerner Ruckus Test Team 36 Portland 6
8 763 Fred mills Point S Racing 37 Portland 6
9 944 Doug Merritt BeerMongers Cycle Club 37 Portland 6
10 606 Justin Philips Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 36 Portland 6
11 832 Aaron Anderson 28 CORVALLIS 6
12 717 Keelan Ontiveros V.C. Cascade p/b Slocum 17 Portland 6
13 683 Spencer Bushnell Team Lazy Tarantulas 36 Portland 6
14 945 Keith McIntire BeerMongers Cycle Club 38 Portland 6
15 666 Jordan Taylor bicycleattorney.com 25 Portland 6
16 820 James Tervo Team S+M 47 Portland 6
17 707 Patrick Croasdaile CX Pistols p/b Gigantic Brewing 32 Portland 6
18 615 Brian Lynch Dr Will Bar p/b Atmosera 41 Portland 6
19 830 Howard Draper Ruckus Test Team 40 Portland 6
20 887 Carl Aldrich BeerMongers Cycle Club 33 Portland 6
21 779 Scott Barker 48 Portland 6
22 686 Richard Lorenz Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 42 Portland 6
23 701 Mike Bene Tuite Bicycle Repair 50 Portland 6
24 920 Andrew Yeoman Ruckus Test Team 35 Portland 6
25 610 Dustin Henderson Deschutes Brewery 39 Gresham 6
26 645 Sal Collura Hutch's Eugene 48 Corvallis 5
27 614 Ryan LaBarre Team Velo Cult 35 Portland 5
28 953 Anders Hedlund 5
29 654 Sean Reynolds Team Lazy Tarantulas 45 Portland 5
30 943 Dan Porter Cyclepath Racing 45 Portland 5
31 608 John Lin Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 34 Portland 5
32 946 DANIEL GONZALEZ Ruckus Test Team 41 Portland 5
33 939 Zachary Conklin bicycleattorney.com 24 Portland 5
34 617 Randy Scott Deschutes Brewery 54 Bend 5
35 603 Eric Stolberg ANTHM Collective 50 Portland 5
36 631 John Napier Metropolis Cycle Repair 56 Camas 5
37 954 Douglas Johnson Mountain View Cycles Racing Team 47 Hood River 5
38 951 Tom Palke ANTHM Collective 50 Portland 5
39 611 Robert Jackson River City Bicycles 42 lake oswego 5
40 678 Holland LaRue Team Finger 40 Hood River 5
41 662 Jeremy Zane 47 Portland 5
42 900 Pete Conklin Showers Pass Racing Team 54 Portland 5
43 703 Brian Spears Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 48 Lake Oswego 5
44 924 Leland Jossy Showers Pass Racing Team 52 Portland 5
45 949 Eric Aldinger Team Finger 46 Portland 5
46 638 Mielle Blomberg Team S+M 46 Portland 5
47 952 Ian Penner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 47 Portland 5
48 844 John Howe 47 Portland 5
49 794 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 46 Beaverton 5
50 704 Vincent Zitkovich 45 Vancouver 5
51 753 Matthew Case Trusty Switchblade 40 Portland 5
52 642 Mark Stoller Stumptown Cycling Club 56 Portland 5
53 787 Michael Clark Stumptown Cycling Club 48 Portland 5
54 637 Charles Barrett Cyclepath Racing 50 Portland 5
55 864 Chris Meilinger 51 Portland 5
56 699 Carly Heron Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Hood River 5
57 955 Eddie Wang River City Bicycles 40 Portland 5
58 675 Suzy Renn Team Slow 48 Portland 5
59 950 David Smith 58 Portland 4
60 947 Reed Harvey Milwaukie 4
61 956 Chris McCraw Team Slow 41 portland 4
DNF 632 Sean A Carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing 39 Portland 3
DNF 871 Steven Westberg Deschutes Brewery 49 Bend 2

Singlespeed Women

Num Name Team Age City Laps
1 801 Ivy Audrain Poler 29 Portland 5
2 809 Laura Trace Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 51 Portland 5
3 805 Holland LaRue Team Finger 40 Hood River 5
4 824 Megan Schubel Sweetpea Ladies Auxiliary 42 Portland 5
5 802 Mielle Blomberg Team S+M 46 Portland 5
6 833 Jeanne Beko CX Pistols p/b Gigantic Brewing 34 Portland 5
7 803 Katy Giombolini Point S Racing 29 Salem 5
8 808 Mari Little BeerMongers Cycle Club 38 Portland 5
9 810 Melissa Sher Team S+M 32 Portland 5
10 814 Suzy Renn Team Slow 48 Portland 5
11 865 Kelsey Carson Deschutes Brewery 35 Bend 5
12 869 Cindy Werhane Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 48 Portland 4

Women 1/2

Num Name Team Age City Laps
1 858 Angharad Porteous bicycleattorney.com 29 Portland 8
2 869 Ava Lilley 16 Bend 8
3 886 Laura Parsons Point S Racing 35 Portland 8
4 856 Jennifer Haliewicz Metropolis Cycle Repair 29 Portland 7
5 865 Mallory Miller Point S Racing 28 Portland 7
6 894 Kate Drennan BeerMongers Cycle Club 34 Portland 7
7 893 Kayt Mathers Olympia Cycling Team 34 Portland 7

Women 3

Num Name Team Age City Laps
1 135 Carley Leins Point S Racing 30 Portland 5
2 125 Holly Baird 31 portland 5
3 126 Nikki Beckwith Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 31 Portland 5
4 129 Jennifer Greeve Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 39 Hood River 5
5 153 Gwen Hryciw Team 10 Barrel 26 Portland 5

Women 4

Num Name Team Age City Laps
1 320 Cymon Kersch Point S Racing 31 Portland 5
2 288 Cate Burgess 30 Portland 5
3 349 Margaret Dale bicycleattorney.com 35 Portland 4
4 324 Anne Liggett Stages Cycling 31 Portland 4
5 286 Alexandra Cohen BeerMongers Cycle Club 34 Portland 4
6 253 Katie Linton Team Planet X USA p/b Xiologix 43 Washougal 4
7 331 Evelyn Boling 34 Portland 4
8 329 Erica Spiritos 28 Portland 4
9 348 Elise Lagerstrom 25 Gresham 4
10 316 Amy Solana 37 Portland 4
11 312 Melissa Powers bicycleattorney.com 47 PORTLAND 4
12 335 Hau Hagedorn Grouptrail Cycling 43 Portland 4
13 267 Felicity Case Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 31 Portland 4
14 252 Milli Chennell Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 35 Portland 4
15 350 Diane Smith 47 Hillsboro 4
16 319 Paige Huggins Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 32 Vancouver 4
17 304 Rachel Cameron Trusty Switchblade 26 Portland 4
18 299 Rose-Ann Hamness 49 Lake Oswego 4
DNF 291 Caroline Livett 32 Portland 3

Women 5

Num Name Team Age City Laps
1 862 Stephanie Spiak 45 Portland 4
2 832 megan ramey Team Finger 4
3 750 Jesse Stark 39 Bend 4
4 812 Leah Brown 30 portland 4
5 870 Anja Taylor 42 Portland 4
6 788 Elizabeth Wilson 26 Portland 4
7 709 Amanda Abel Team Planet X USA p/b Xiologix 51 Portland 4
8 868 Abby Hauver 29 Corvallis 4
9 789 Maria Vicencio ANTHM Collective 29 Portland 4
10 751 Maura Paxton 27 Corvallis 4
11 866 Rachael Wilson 29 Portland 4
12 743 Valerie Nussbaumer Team Finger 33 Hood River 4
13 705 Ursula Mavila Team Planet X USA p/b Xiologix 50 Portland 4
14 867 Casey Ferguson Stumptown Cycling Club 48 Portland 4
15 844 Tiffany Renshaw 49 Bend 4
16 809 Lindsay Holmes Team Planet X USA p/b Xiologix 34 portland 4
17 702 Sara Davidson Grouptrail Cycling 34 Portland 3
18 766 Maria Schur 51 Portland 3
19 773 Michelle Seward Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 46 Portland 3
20 869 Ana Stoumbos 17 vancouver 3