Mt Hood Cycling Classic: Hood River Criterium

Hood River, OR
June 6, 2010

Part of the Mt Hood Cycling Classic

Questions about OBRA race results should go to Terri Camp. Questions about USAC race results should go to Paula Mara.

Updated June 6, 2010 at 9:22 PM

Cat 3 Men

Num Name Team City Time
1 328 Taylor Clements Major Motion USA 34:38
2 351 Ryan Larson Husky Cycling/University of Washington USA 34:38
3 348 Joel Pennington Thirsty Bear Cycling USA 34:38
4 367 Brayton Osgood USA 34:38
5 362 Mitch Lee USA 34:38
6 358 Brian Postlethwaite CAN 34:38
7 364 Brendon Gallant USA 34:38
8 330 Andy Redden NoLimitz/ICE USA 34:38
9 350 Daniel Koski-Karell Husky Cycling/University of Washington USA 34:38
10 334 Erik Peterson RCR/Raleigh USA 34:38
11 308 Sage Freeman Capitol Velo p/b Lifesource USA 34:38
12 312 Rusty Dodge Fanatik Bike Co. USA 34:38
13 333 Alex Kroman Portland Velo USA 34:38
14 339 Harald Graham Specialized River City Bicycles USA 34:38
15 361 Tim Schauer Specialized River City Bicycles USA 34:38
16 357 Jacob Ashton Zinn Cycles USA 34:38
17 368 Andy Su USA 34:38
18 335 Matthew Karre River City Bicycles USA 34:38
19 360 Scott Larson USA 34:38
DNF 304 Stephen McDade Beaverton Bicycle Club USA
DNF 305 Nicholas Roberts Bikesale.com USA
DNF 317 Austin Boswell Hot Tubs Jr. Development Team USA
DNF 318 Andrew Utz HPChiro/Scott's Cycling of Salem USA
DNF 320 Bryan Hoadley Kovarus/ABTA USA
DNF 321 David Mai Kovarus/ABTA USA
DNF 322 Jason Turner Kovarus/ABTA USA
DNF 323 Robert Sperling Kovarus/ABTA USA
DNF 329 Michael Gaiman Mission Cycling USA
DNF 337 Zachary Utz Ruckus Test Team USA
DNF 341 Tosh Clements Team Coastal Tree Care USA
DNF 344 Qayam Jetha Team Progressive/World Motors USA
DNF 352 Nicholas Peairs Village Peddler USA
DNF 363 David Broemeling CAN
DNF 370 David Masuda Team Bike Tires Direct USA
DNS 302 Stephen Ushy Balance Point Racing CAN
DNS 303 Joel Johnson Balance Point Racing CAN
DNS 309 Tom Scales Courage Cycles USA
DNS 310 Jeffrey Henderson Cyclepath Racing USA
DNS 311 Grant Folske Cyclepath Racing USA
DNS 314 Jonas Sandstrom Fresh Air Experience CAN
DNS 316 Dustin Hahn Godspeed Courier USA
DNS 319 Matt Pavlovich Hutch's-Eugene USA
DNS 324 Troy Newton Kovarus/ABTA USA
DNS 336 Jonathan Merritt RMCEF USA
DNS 338 William Zale Specialized River City Bicycles USA
DNS 340 Scott Buzan Spokane Rocket Velo USA
DNS 345 Sean Babcock Team S+M USA
DNS 346 Sean Becker Ten Guys Named Alex USA
DNS 353 Petro Hizalev Webcor Alto Velo USA
DNS 354 Michael Grundmann Webcor Alto Velo USA
DNS 356 Mike Bene Yard Dawgs Book Club USA
DNS 359 Davis Shepherd USA

Cat 4 Men

Num Name Team Time
1 425 Mike Carr Rio Strada Racing 30:14
2 402 Marshall Greene Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 30:14
3 408 Ryan Wilcoxson Flywheel Bicycle Solutions 30:14
4 424 Josh Keel Rio Strada Racing 30:14
5 413 Eugene Kim Mission Cycling 30:14
6 445 jeff spaulding 30:14
7 428 Eric Schusterman Ritte Van Vlaanderen 30:14
8 422 Jeffrey Pollock Portland Velo 30:14
9 412 Daniel Liberator Mayhem Racing Team 30:14
10 420 Ron Sines Pacific Power Blue Sky 30:14
11 439 Harmen Zijlstra University of Idaho 30:14
12 416 Tony Dirks Mountain View Cycles 30:14
13 423 Mark Adamski Portobello Bicycle Racing 30:14
14 427 Dan Lebson Rio Strada Racing 30:14
15 414 Tom Scully Mountain View Cycles 30:14
16 447 Brady Callahan 30:14
17 411 Adam Kennedy Pacific Power Blue Sky 30:14
18 450 Dominic Pezzoni 30:14
19 415 Andrew Hayes Mountain View Cycles 30:14
20 446 steve popp 30:14
21 441 David Moody Vertical Earth 30:14
22 448 Eric Moody 30:14
23 440 Randy Opp Vertical Earth 30:14
24 401 Steve Wursta Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 30:14
25 437 Niles Clarke 1 Error 30:14
DNF 404 Jody White Broken Spoke Cycling
DNF 405 Jason Habeger Celo Pacific
DNF 409 nick zylkowski Hagens-Berman LLP Cycling
DNF 419 Wayne Boyle Pacific Power Blue Sky
DNF 426 James Hanacek Rio Strada Racing
DNF 434 Greg Kowalsky Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
DNF 438 Brian HANNIBAL University of Idaho
DNF 444 Calon Russell
DNS 410 John Sorlie Hutch's/ClearOne/Bend Dental
DNS 417 John Kenney Mountain View Cycles
DNS 421 Kevin Nichols Pacific Power Blue Sky
DNS 429 Peter Rouse SCCA/Starbucks
DNS 443 Jon Marsh
DNS 449 Richard Ensworth

Masters Men 35+

Num Name Team Time
1 540 Mark Krause Land Shark 43:07
2 526 Dan Martin SAFEWAY/GA PRC Group/Bicycles Plus 43:07
3 531 Eric Martin BendBroadband/WebCyclery.com 43:07
4 510 Kevin Klein Yahoo! Cycling Team 43:07
5 533 Derek Stallings BendBroadband/WebCyclery.com 43:07
6 506 Tim Butler River City Bicycles 43:07
7 520 Jason Walker Team Clover 43:07
8 503 Aaron Sander Cyclepath Racing 43:07
9 519 Ryan Carlson Cyclepath Racing 43:07
10 541 Paul Bourcier Hutch's-Eugene 43:07
11 532 Brian Seguin BendBroadband/WebCyclery.com 43:07
12 528 Edward Micek BendBroadband/WebCyclery.com 43:07
13 516 Mike Gaertner Vertical Earth 43:07
14 530 Michael Larsen BendBroadband/WebCyclery.com 43:07
15 525 John Browning Echelon Gran Fondo/ZteaM 43:07
16 512 Jeff Standish Therapeutic Associates Cycling/GENR8 43:07
17 524 David Gates Bridgetown Velo 43:07
DNF 505 Tom Skiles Zenn Racing Team
DNF 507 Nate Magaret Rapha Racing
DNF 508 Petar Torre Soli
DNF 517 Jonathan Eropkin SAFEWAY/GA PRC Group/Bicycles Plus
DNF 518 Greg Gambetta Vitamin Water/Folsom Bike
DNF 521 Nils Johnson Vitamin Water/Folsom Bike
DNF 529 Hans Bielat BendBroadband/WebCyclery.com
DNF 535 Gregory Kauper IJM.org
DNF 536 Dan Bryant Vitamin Water/Folsom Bike
DNF 537 Nick Theobald SAFEWAY/GA PRC Group/Bicycles Plus
DNS 501 David Klipper Guinness Cycling Team
DNS 502 George Irwin Juventus
DNS 509 Roger Stevens HPChiro/Scott's Cycling of Salem
DNS 513 Eric Anderson Vertical Earth
DNS 514 Richard Albrow Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team
DNS 515 Tim Jones
DNS 522 Anthony Aleto emdesports.com/Fitness Fanatics
DNS 534 Trey Harrison Chamois Butt'r
DNS 538 Joe Santos Bridgetown Velo
DNS 539 Michael King
DNS 572 Shawn Daly Southwest Hana
DNS 573 mason Armstrong Sunniside Sports

Masters Men 45+

Num Name Team City Time
1 571 Hunter Ziesing Echelon Gran Fondo/ZteaM USA 43:07
2 547 Tom Lyons Echelon Gran Fondo/ZteaM USA 43:07
3 550 Brian Marsh Grand Forks Cycling Club CAN 43:07
4 559 Jim Stefanoff Two Wheeler/Specialized USA 43:07
5 548 Cale Reeder Echelon Gran Fondo/ZteaM USA 43:07
6 553 Todd Gallaher IJM.org USA 43:07
7 557 Ron Reade SAFEWAY/GA PRC Group/Bicycles Plus USA 43:07
DNF 545 Doug Smith BendBroadband/WebCyclery.com USA
DNF 558 Greg Berlind Team Evergreen Racing USA
DNF 566 Jeffrey LARSON USA
DNS 543 Gary Porter Autoliv USA
DNS 549 Matthew Slater Echelon Gran Fondo/ZteaM USA
DNS 555 Roger Worthington Labor Power/Indie Hops USA
DNS 561 Ivan Meadors United Finance USA
DNS 562 Scott Browning ZteaM USA
DNS 563 John OBrien ZteaM USA
DNS 565 Peter Toth CAN
DNS 567 Bruce Copeland USA
DNS 568 matt allen USA
DNS 569 Steven R Holland United Finance USA

Pro/1/2 Men

Num Name Team City Down Time
1 76 Jamie Sparling Total Restoration Cycling Team CAN 00:00 1:01:45
2 22 Ian Gray Team Rio Grande/BCSM USA 00:00 1:01:45
3 75 Ryan Parnes Yahoo! Cycling Team USA 00:00 1:01:45
4 32 James Mattis California Giant Berry Farms/Specialized USA 00:00 1:01:45
5 70 Adam Switters Yahoo! Cycling Team USA 00:19 1:02:04
6 78 Marcel Aarden Total Restoration Cycling Team CAN 00:19 1:02:04
7 83 Mike Northey Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation NZL 00:23 1:02:08
8 103 Aaron SCHOOLER TEAM H&R BLOCK CAN 00:23 1:02:08
9 61 Christopher Parrish Hagens-Berman LLP Cycling USA 00:23 1:02:08
10 14 Marc Demaar UnitedHealthcare presented by Maxxis USA 00:23 1:02:08
11 15 Eric Barlevav UnitedHealthcare presented by Maxxis USA 00:23 1:02:08
12 79 Dan Macdonald Total Restoration Cycling Team CAN 00:23 1:02:08
13 154 Michael Creed Team Type 1 USA 00:23 1:02:08
14 23 Ian Holt Team Rio Grande/BCSM USA 00:23 1:02:08
15 136 Jonathan Patrick McCarty Matrix/Richardson Bike Mart USA 00:23 1:02:08
16 86 Quinn Keogh Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation USA 00:23 1:02:08
17 133 Ryan Iddings Lenovo/HB USA 00:23 1:02:08
18 11 Morgan Schmitt UnitedHealthcare presented by Maxxis USA 00:23 1:02:08
19 33 Jesse Moore California Giant Berry Farms/Specialized CAN 00:23 1:02:08
20 102 Dustin Andrews TEAM H&R BLOCK CAN 00:23 1:02:08
21 106 Chris McNiel TEAM H&R BLOCK CAN 00:23 1:02:08
22 143 Orion Berryman Team Oregon presented by Laurelwood Brewing USA 00:23 1:02:08
23 1 Paul Mach Bissell Pro Cycling Team USA 00:23 1:02:08
24 60 Sean Passage Hagens-Berman LLP Cycling USA 00:23 1:02:08
25 155 Taylor Kneuven USA 00:23 1:02:08
26 85 Taylor Gunman Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation NZL 00:23 1:02:08
27 84 Roman van Uden Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation NZL 00:23 1:02:08
28 105 Justin Kerr TEAM H&R BLOCK NZL 00:23 1:02:08
29 35 Sid Taberlary California Giant Berry Farms/Specialized AUS 00:23 1:02:08
30 65 Kennett Peterson Hagens-Berman LLP Cycling USA 00:23 1:02:08
31 101 Sebastian Salas TEAM H&R BLOCK CAN 00:23 1:02:08
32 175 Andrew Goessling ALA Cycling p/b Lombardi Sports USA 00:23 1:02:08
33 161 Scott Gray Cyclesoles/Sagebrush Cycles USA 00:23 1:02:08
34 176 Carl Decker Giant USA 00:23 1:02:08
35 95 mike olheiser Moontoast.com/Tristar USA 00:23 1:02:08
36 82 Joshua Bartlett Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation USA 00:23 1:02:08
37 24 Allen Krughoff Team Rio Grande/BCSM USA 00:23 1:02:08
38 111 Nathaniel English Echelon Gran Fondo/ZteaM USA 00:23 1:02:08
39 168 Jesse Miller-Smith Cyclepaths Wild Cherries USA 00:23 1:02:08
40 118 Mitchell Peterson Cole Sport USA 00:23 1:02:08
41 107 David Glick Rideclean USA 00:23 1:02:08
42 104 Garrett Mcleod TEAM H&R BLOCK CAN 00:23 1:02:08
43 192 Eric Fischer Team Clif Bar USA 00:23 1:02:08
44 26 Chris Winn Team Rio Grande/BCSM USA 00:23 1:02:08
45 164 Alexander Blease Chico Corsa Cycling Team USA 00:23 1:02:08
46 96 David Talbott Moontoast.com/Tristar USA 00:23 1:02:08
47 81 Ben Chaddock Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation CAN 00:23 1:02:08
48 63 sam johnson Hagens-Berman LLP Cycling USA 00:23 1:02:08
49 156 Gabe Varela San Diego Bicycle Club USA 00:23 1:02:08
50 119 Michael Mathis Rideclean USA 00:23 1:02:08
51 129 Andrew Boone Cyclesoles/Sagebrush Cycles USA 00:23 1:02:08
52 120 Chris Aten Rideclean USA 00:23 1:02:08
53 2 Robert Britton Bissell Pro Cycling Team USA 00:23 1:02:08
54 5 David Williams Bissell Pro Cycling Team USA 00:23 1:02:08
55 158 Wm. ColterYoung ERTC CAN 00:23 1:02:08
56 34 Tyler Brandt California Giant Berry Farms/Specialized USA 00:23 1:02:08
57 53 Christopher Hong Exergy Team TWENTY12 USA 00:23 1:02:08
58 185 Seth Patla River City Bicycles USA 00:23 1:02:08
59 71 Tyler Dibble Yahoo! Cycling Team USA 00:23 1:02:08
60 140 Coulton Hartrich Santo-MegaCycle USA 00:23 1:02:08
61 174 Austin Allison Dogfish Racing USA 00:23 1:02:08
62 199 Brendan Treacy Team Oregon presented by Laurelwood Brewing USA 00:23 1:02:08
63 173 Brian Hitchcock Garage Racing USA 00:23 1:02:08
64 184 Adam Wisseman Tessier Bike USA 00:23 1:02:08
65 191 nathan freed Team Clif Bar USA 00:23 1:02:08
66 30 Julian Martinez California Giant Berry Farms/Specialized USA 00:23 1:02:08
67 50 Kai Applequist Exergy Team TWENTY12 USA 00:23 1:02:08
68 124 Alister Ratcliff BikeReg.com/Cannondale USA 00:23 1:02:08
69 62 Lang Reynolds Hagens-Berman LLP Cycling USA 00:23 1:02:08
70 37 Chris Stastny California Giant Berry Farms/Specialized USA 00:23 1:02:08
71 56 Kevin Mullervy Exergy Team TWENTY12 USA 00:23 1:02:08
72 144 Joshua Liberles Team Oregon presented by Laurelwood Brewing USA 00:23 1:02:08
73 72 Evan Huffman Yahoo! Cycling Team USA 00:23 1:02:08
74 74 Vincent Owens Yahoo! Cycling Team USA 00:23 1:02:08
75 77 Cyrus Kangarloo Total Restoration Cycling Team CAN 00:23 1:02:08
76 194 Spencer Paxson Team S+M USA 00:23 1:02:08
77 182 Brian Williams Northern Rockies Orthopedic USA 00:23 1:02:08
78 181 Shane Buysse USA 00:48 1:02:33
79 10 chris BALDWIN UnitedHealthcare presented by Maxxis USA 00:48 1:02:33
80 55 Remi McManus Exergy Team TWENTY12 USA 01:07 1:02:52
81 13 Maxim Jenkins UnitedHealthcare presented by Maxxis USA 01:17 1:03:02
82 57 Kevin Rowe Exergy Team TWENTY12 USA 01:42 1:03:27
83 122 Colby Elliot Bike Religion USA 01:42 1:03:27
84 108 Jared Gilyard Rideclean USA 01:48 1:03:33
84 54 Brandon Lynch Exergy Team TWENTY12 USA 01:48 1:03:33
86 145 Chris Swan Team Oregon presented by Laurelwood Brewing USA 01:52 1:03:37
87 93 Bradley Gehrig Barbacoa - Mi Duole USA 01:52 1:03:37
88 52 Conor Mullervy Exergy Team TWENTY12 USA 01:52 1:03:37
89 163 Tyler Riedesel Canyon Bicycles Draper USA 02:07 1:03:52
90 138 Ariel Herrmann Metromint Cycling USA 02:41 1:04:26
91 66 Phillip Elsasser Hagens-Berman LLP Cycling USA 02:56 1:04:41
92 195 Dylan Jones Team WM/Hammer Nutrition USA 03:05 1:04:50
92 165 Michael Jasinski Chico Corsa Cycling Team USA 03:05 1:04:50
94 21 Brad Bingham Team Rio Grande/BCSM USA 03:37 1:05:22
95 152 Zane Westerbeek Cyclemeisters/Bow Cycle CAN 04:07 1:05:52
96 169 Brandon Dyer Cyclesoles/Sagebrush Cycles USA 04:07 1:05:52
97 149 Elijah Romer Team Oregon presented by Laurelwood Brewing USA 05:36 1:07:21
98 134 Shawn Ongers Lenovo/HB USA 06:10 1:07:55
99 36 John Bennett California Giant Berry Farms/Specialized USA 06:19 1:08:04
100 121 Travis McCabe Rideclean USA 06:19 1:08:04
101 20 Jonathan Garcia Team Rio Grande/BCSM USA 06:19 1:08:04
102 115 Bill Demong Cole Sport USA 06:39 1:08:24
103 166 Ryan Brown Chinook Cycling Club USA 06:51 1:08:36
104 178 Jordan Humble Krystal Elite USA 07:43 1:09:28
105 130 Tyler Stearns Castelli USA USA 07:43 1:09:28
106 91 Benjamin D'Hulst Barbacoa - Mi Duole USA 07:43 1:09:28
107 127 Trevor Connor Cyclesoles/Sagebrush Cycles USA 15:26 1:17:11
108 116 Todd Hageman Cole Sport USA 15:26 1:17:11
DNF 172 John Sindell Garage Racing USA
DNS 40 Matt Bell Trek Red Truck Racing p/b Mosaic Homes CAN
DNS 41 Nic Hamilton Trek Red Truck Racing p/b Mosaic Homes CAN
DNS 99 Marsh Cooper Kelly Benefit Strategies CAN
DNS 139 Ryan Trebon Rideclean USA
DNS 146 Patrick Marzullo Team Oregon presented by Laurelwood Brewing USA
DNS 147 Adam Edgerton Team Oregon presented by Laurelwood Brewing USA
DNS 159 Peter Vraniak USA
DNS 190 Daniel Bechtold Team Bobs-bicycles.com USA

WOMEN PRO/1/2/3

Num Name Team City Time
1 250 Leah Guloien Total Restoration Racing Team CAN 40:49
2 206 Jade Wilcoxson Flywheel Bicycle Solutions USA 40:49
3 251 Laura Brown Total Restoration Racing Team CAN 40:49
4 222 Sue Butler River City Bicycles USA 40:49
5 253 Jasmine Glaeser Total Restoration Racing Team CAN 40:49
6 224 Jennifer Gaertner Riverstone Women's Racing Team USA 40:49
7 217 Jane Robertson Metromint Cycling USA 40:49
8 202 Ashley Koch Allsport GPS AZ Women Racing USA 40:49
9 215 Molly S. VanHouweling Metromint Cycling USA 40:49
10 232 Heather Pryor Metromint Cycling USA 40:49
11 216 Amanda Seigle Metromint Cycling USA 40:49
12 227 Karey Swan Therapeutic Associates Cycling/GENR8 USA 40:49
13 213 Christine Chang Riverstone Women's Racing Team USA 40:49
14 204 Sara Fletcher Bridgetown Velo USA 40:49
15 230 Marian Jamison Metromint Cycling USA 40:49
16 249 Lana Atchley USA 40:49
17 229 Libby Evans Therapeutic Associates Cycling/GENR8 USA 40:49
DNF 201 Patricia Bailey Total Restoration Racing Team USA
DNF 211 Hilary Billington Hammer Nutrition USA
DNF 214 Molly Mullane Land Shark USA
DNF 221 Tayler Wiles Primal/Rocky Mountain Colavita USA
DNF 237 Kristen Hetzel Tri Sports Cycling/Eclipse Racing USA
DNF 240 Robin Secrist USA
DNF 245 Lindsay Myers USA
DNF 252 Sarah Stewart Total Restoration Racing Team CAN
DNS 203 Jennifer Schulz Balance Point Racing/Fresh Air Concept CAN
DNS 207 Carrie Eller Gregg's/Trek/VW USA
DNS 209 Jennifer Wheeler Hagens-Berman LLP Cycling USA
DNS 210 Sally Fraser Hagens-Berman LLP Cycling USA
DNS 212 Anona Whitley Ironclad Performance Wear USA
DNS 218 Stephanie Skoreyko PCIM USA
DNS 219 Kelsey M. Withrow PCIM USA
DNS 223 Amy Campbell River City Bicycles USA
DNS 225 Allison Beall Riverstone Women's Racing Team USA
DNS 236 Teri Sheasby Veloforma USA
DNS 238 Virginia Sellars CAN
DNS 239 Christina Smith CAN
DNS 241 Lisa Turnbull USA
DNS 242 Jen Akeroyd USA
DNS 243 Mindy Simmons USA
DNS 244 Anne Davis Usher USA
DNS 247 Lauren Roschen USA
DNS 248 Gabriela Ferrat Metromint Cycling USA