Banana Belt Series: Banana Belt 2: Series after race 2

Gaston, OR
March 13, 2011

Part of the Banana Belt 2

If you have questions or corrections, please email Jeff Mitchem.

Updated March 25, 2011 at 4:40 PM

Juniors

Num Name Team Age City Points
1 8061 Grant McElroy Beaverton Bicycle Club 13 Portland 38
2 8018 Killian Bailey Beaverton Bicycle Club 15 Vancouver 38
3 82a Dey Shaun Lee Word-RCB by Cyclisme 22
4 8055 Keegan O'Neill Word-RCB by Cyclisme 14 Portland 22
5 8019 Adam Oliver Hutch's-Eugene 15 Eugene 17
6 69 brison moroe Capitol Velo 16
7 83a Sam Rosenberg Hutch's/Bend Dental/Lowes 16
8 5245 Kent Ross 15 Portland 14
9 87a Stephan Roberts Cyclepath Racing 12
10 8003 August Frank Willamette High School 18 Eugene 11
11 8017 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club 15 Portland 11
12 5251 Ben Clark 10 Portland 10
13 5245 Kent Ross Word-RCB by Cyclisme 15 Portland 9
14 8008 Claire DeVoe Multnomah Athletic Club 17 Portland 9
15 8030 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club 12 Vancouver 9
16 8023 Hannah McDade Beaverton Bicycle Club 14 tigard 8
17 8047 David fitzgerald Beaverton Bicycle Club 13 Portland 7
18 67a Andrew Petrillo Multnomah Athletic Club 6
19 8022 Tyler Labatte Beaverton Bicycle Club 14 Portland 5

Men Cat 1/2

Num Name Team Age City Points
1 928 Jake Hansen Word-RCB by Cyclisme 24 Portland 38
2 913 Taylor Kneuven Geox Fuji Test Team 26 Portland 38
3 800 Ryan Carlson Cyclepath Racing 36 Portland 27
4 8000 Colby Wait-Molyneux Hammer Nutrition/CMG Racing Team 17 Vancouver 17
5 187 Joseph King Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 30 Portland 17
6 924 Brendon Gallant 27 Salem 16
7 17 Yann Blindert HPChiro/Alpine Mortgage Planning 16
8 876 Paul Bourcier Hutch's-Eugene 43 Eugene 14
9 958 John Leonard Rapha Racing NW 41 Portland 12
10 35 Adrian Richardson Ruckus Test Team 11
11 968 Brent Emoff Diamond Law Cycling Team 27 Portland 10
12 821 Nate Magaret Rapha Racing NW 40 Portland 9
13 815 Cliff Heaberlin Guinness Cycling Team 31 Portland 9
14 121 Zach Winter Guinness Cycling Team 31 Salem 8
15 44 Cory Domingues Hutch's/Bend Dental/Lowes 8
16 882 Michael Benno Veloce Racing 43 Portland 7
17 128 Mathew Braun Team SCR/Kona 38 Portland 6
18 68 Brandt Hueser 6
19 149 Brant Buchholz Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 40 Lake Oswego 5
20 101 Joshua Liberles HPChiro/Alpine Mortgage Planning 38 Portland 4
21 957 Ben Jacobsen Rapha Racing NW 36 Portland 4
22 834 Andrew Willis Ironclad Performance Wear 29 Vancouver 3
23 826 Samuel Nicoletti Gentle Lovers 27 Portland 3
24 888 Carl Hoefer Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 31 Portland 2

Men Cat 3

Num Name Team Age City Points
1 3098 James Jorgenson Life Cycle Bike Shop 42 Eugene 32
2 3134 Sean Babcock Team S+M 28 Beaverton 27
3 3001 alex wentz Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 22 Portland 22
4 738 Erik Hofland Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 20
5 3103 Lee Ordonez Hutch's-Eugene 29 Springfield 18
6 3004 Kyle Brown Team Bike Tires Direct 34 Portland 16
7 794 Michael Palmer Veloce Racing 25 Portland 14
8 328 David Sherman Bridgetown Velo 46 Portland 12
9 766 Andrew Utz HPChiro/Alpine Mortgage Planning 29 Portland 12
10 8052 Kolben Preble Hammer Nutrition/CMG Racing Team 18 Forest Grove 11
11 3081 Alexander Clemens Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 25 Portland 9
12 761 Mitch Denham NoMads Bicycle Racing Team 40 Hillsboro 9
13 3127 Zac Strode Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 25 Portland 9
14 750 Stephen McDade Beaverton Bicycle Club 39 tigard 8
15 3061 Clint Culpepper Team Beer 31 Portland 7
16 684 Cary Miller Gentle Lovers 39 Portland 7
17 3113 Joel Crouch Ironclad Performance Wear 35 Portland 6
18 3093 Jeff Brown Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 39 Lake Oswego 5
19 3129 Al Urbanski Diamond Law Cycling Team 27 Portland 5
20 544 Brian Vollmer-Buhl Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 38 Veneta 4
21 778 Matt Baumann Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 29 Eugene 4
22 3037 Cort Buchholz Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 34 Milwaukie 3
23 3076 Zachary Utz Ruckus Test Team 27 Portland 2

Men Cat 4

Num Name Team Age City Points
1 4079 Brandon Macemon Looking if anyone is interested? 30 Lacey 36
2 4130 Matthew Smith Hammer Velo 34 Ridgefield 30
3 4165 Bennett Shane Portland State University 27 Portland 25
4 4205 Antonio Castaneda Capitol Velo 38 Portland 23
5 4086 Stephan Niquet Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 35 Portland 20
6 5068 Kyle Medlin 24 Astoria 18
7 4270 Andy Barczak Team Bike Tires Direct 35 Camas 15
8 4209 Ben Johnson Portland Velo 40 Portland 14
9 8011 Jack Rising Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 16 Lake Oswego 14
10 4085 bryan richardson Portland State University 23 PORTLAND 11
11 4091 Douglas Murphy Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 39 Beaverton 10
12 5055 Steve Popp Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 38 damascus 10
13 4220 Dave Cockburn bicycleattorney.com 38 Milwaukie 9
14 81 Michael Manning Pilots Cycling 9
15 4088 Josh Cady Cyclepath Racing 36 Portland 8
16 4580 Patrick Jackson Buy Local Cycling 7
17 4150 Adam Kennedy Pacific Power Blue Sky 37 Corvallis 6
18 5109 Matt Hawkyard Bike Newport-Bier One 33 Newport 6
19 4198 Shawn Rader Team Bike Tires Direct 34 Hillsboro 5
20 5360 Brian Kesselman 35 Portland 4
21 80 3
22 4064 Troy Sexton Cycle Smart 28 Portland 3
23 26 Patrick Jacks 2
24 4087 Steve Dale bicycleattorney.com 36 Portland 2

Men Cat 5

Num Name Team Age City Points
1 92a Steven Dailey Tulane University 34
2 5217 Ryan King Weir's Cyclery 27 Portland 27
3 5198 Marcus Benton Team Dirt/Mudslinger Events 27 Corvallis 24
4 5386 Daniel Brown Rideclean 29 Portland 21
5 5360 Brian Kesselman 35 Portland 20
6 5356 Richard Horacek Stumptown Cycling Club 35 Happy Valley 20
7 5032 Dwayne Farr Soraz Racing 24 Vancouver 18
8 5068 Kyle Medlin 24 Astoria 18
9 73 Jeff Stine Portland Velo 14
10 5241 Adam Angert Beaverton Bicycle Club 26 Portland 13
11 5288 Casey Ehrman Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 25 Portland 12
12 5301 Eric Nelson 25 Woodland 11
13 67 Ryan Voss Muddy Cup 9
14 5461 Jonathan Sun Bike Newport-Bier One 24 West Linn 8
15 5470 Byron Breeden Team Cthulhu 35 Portland 7
16 84a Tucker Mottl Willamette University Cycling Team 6
17 5124 Noel Kneeland Soraz Racing 52 McMinnville 5
18 5327 Larry Chow 43 Portland 5
19 4
20 5377 douglas sproston 1 Error 33 Portland 4
21 5498 Erick Vargas 36 Beaverton 3
22 5257 Robert Grunau Guinness Cycling Team 32 Portland 3
23 5466 Hiroji M. McKinstry 48 Madras 2
24 5334 Philip Neumann OSU Cycling Club 24 Corvallis 2

Men Masters 40+ 1/2/3

Num Name Team Age City Points
1 580 Scott Goldstein EWEB Windpower 45 Eugene 32
2 3138 David Masuda Team Bike Tires Direct 40 Tigard 22
3 715 Scott Browning West End Bikes/Specialized 46 Banks 20
4 3090 John Weathers Sunset Cycles 41 Tigard 20
5 808 Tim Butler West End Bikes/Specialized 45 Portland 19
6 379 Mark Crawford Ironclad Performance Wear 45 Lake Oswego 18
7 162 Karsten Hagen West End Bikes/Specialized 42 Bend 18
8 693 Casey Davidson bicycleattorney.com 41 Portland 17
9 813 Sal Collura SLOCUM Race Team 42 Camp Adair 14
10 3007 Nick Blacklock Team Bike Tires Direct 45 Happy Valley 14
11 692 David Saltzberg Half Fast Velo 45 Vancouver 14
12 3078 Jeffery Otto Sunset Cycles 49 Beaverton 12
13 720 Peter Courogen Nike Cycling 45 Portland 11
14 529 Chad Smeltzer Team Bike Tires Direct 41 Portland 11
15 851 Jason Mauer Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 47 portland 8
16 316 Todd Rosier Portland Velo 46 Hillsboro 8
17 3116 Rick Metz NoMads Bicycle Racing Team 43 Portland 6
18 393 Bryan Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 46 Portland 5
19 325 Wade Goff Half Fast Velo 40 Sherwood 4
20 568 Jake VanderZanden Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 47 Sherwood 4
21 667 tom ghilarducci bicycleattorney.com 43 Portland 3
22 3063 Dean Anderson Team Bike Tires Direct 48 Vancouver 2
23 781 Jake Rosenfeld 1 Error 43 forest grove 2

Men Masters 40+ 4/5

Num Name Team Age City Points
1 4106 John Prosser Taleo Racing Team 44 Mill Valley 34
2 4095 Michael Girard Portland Velo 43 Portland 28
3 4161 Erik Spillman Portland Velo 46 Portland 22
4 4153 Matthew Martel Pacific Power Blue Sky 46 Portland 20
5 4152 David Mackintosh Mountain View Cycles 44 Hood River 20
6 4304 Steve Holmes Team Bike Tires Direct 47 Portland 20
7 4090 Brad Ryhlick Mountain View Cycles 44 Hood River 18
8 4211 Kevin O'Connell Hammer Velo 54 Portland 19
9 5580 Rob Bingham Life Cycle Bike Shop 16
10 4018 Kevin Nichols Pacific Power Blue Sky 50 Amity 14
11 5074 James Cox 45 Portland 14
12 4078 Jonathan Nelson 44 Portland 13
13 5108 Rick Upton Team Bike Tires Direct 51 Portland 13
14 5181 John Divelbiss Capitol Velo 43 Salem 10
15 4219 Wil Catlin Nike Cycling 46 Portland 9
16 4286 Hugh Gapay Hammer Velo 47 Cornelius 9
17 5037 Tom Cordier Pacific Power Blue Sky 48 Corvallis 4
18 4121 David Bachman Portland Velo 40 Tualatin 4
19 5215 Jon Gornick Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 55 Portland 2
20 94a John Schnorr Olson's Hammer 2

Men Masters 50+

Num Name Team Age City Points
1 773 William Zale West End Bikes/Specialized 53 Portland 38
2 346 Craig Beavers Capitol Velo 53 WOODBURN 32
3 129 Michael Dunn HPChiro/Alpine Mortgage Planning 50 Lake Oswego 29
4 962 Scott Harman HPChiro/Alpine Mortgage Planning 50 Lake Oswego 27
5 5106 Scott Kelly Portland Velo 54 Portland 22
6 727 Richard Desmond Upper Echelon Fitness 52 Portland 16
7 4263 Steve Troseth Pacific Power Blue Sky 61 Corvallis 15
8 21a David Miller Team Rose City 14
9 707 Steve Long 58 Milwaukie 14
10 3136 Hugh Givens bicycleattorney.com 54 Portland 12
11 622 Roger Joys Upper Echelon Fitness 50 Portland 11
12 780 Larry Hiday Close2myart Cycling Team 54 Battle Ground 9
13 3097 Evan Cumpston Team Rose City 51 Hillsboro 8
14 542 David Jackson Longview True Craft 7
15 358 Jeff Buck Team Rose City 59 North Plains 7
16 542 David Jackson Longview True Craft 58 Portland 6
17 596 John O'Brien West End Bikes/Specialized 52 Ridgefield 6
18 140 Dickie Mallison Upper Echelon Fitness 52 Portland 5
19 315 Clint Ebert bicycleattorney.com 52 Forest Grove 5
20 354 4
21 519 James Thiele Team Rose City 54 Hillsboro 3

Men Masters 60+

Num Name Team Age City Points
1 5272 Ken Rodgers Bicycleway.com 60 Eugene 38
2 533 Bob Raker 60 Vancouver 20
3 4107 Lance Brigman Team Bike Tires Direct 65 Longview 18
4 5095 Terry Atwood Portland Velo 65 Portland 16

WOMEN CAT 1/2

Num Name Team Age City Points
1 200 Leia Tyrrell Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 22 Corvallis 38
2 226 Jen Akeroyd Team Group Health 36 Salem 36
3 204 Megan Chinburg Upper Echelon Fitness 32 Portland 28
4 214 Lindsay Fox Athletes Lounge 28 Beaverton 23
5 218 Lisa Reeve Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 28 Portland 16
6 408 Elise Huggins Upper Echelon Fitness 42 Portland 14
7 239 Amy Campbell River City Bicycles 32 Portland 14
8 480 Anne Davis Usher Upper Echelon Fitness 12
9 202 Heather Hill Life Cycle Bike Shop 39 Eugene 11

Women Cat 3

Num Name Team Age City Points
1 418 Sara Fletcher Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 26 Portland 38
2 262 Jessica Kaplan Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 27 Portland 34
3 411 Erica Loder 32 Milwaukie 26
4 492 Abra McNair Showers Pass 29 PORTLAND 25
5 467 Stephanie Chase Upper Echelon Fitness 30 Portland 16
6 473 Mielle Blomberg Word-RCB by Cyclisme 40 Portland 16
7 208 Anona Whitley Ironclad Performance Wear 26 Portland 12
8 254 Jan Moss Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 50 Milwaukie 11
9 285 Rachelle Jorgensen Life Cycle Bike Shop 40 Eugene 11
10 461 Amy Shepard-Emoff Diamond Law Cycling Team 26 Portland 10
11 75 Erin Playman 10
12 266 Sarah Tisdale Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 41 Hillsboro 9
13 275 Heather VanValkenburg Diamond Law Cycling Team 36 Vancouver 9
14 440 Ruth Kostur Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 44 Lake Oswego 8
15 461 Amy Shepard-Emoff Diamond Law Cycling Team 26 Portland 8
16 298 Virginia Pedersen 34 Portland 7

Women Cat 4

Num Name Team Age City Points
1 7114 Kristen Fauria Life Cycle Bike Shop 23 Eugene 38
2 7150 Kimberly Mullen 35 Beaverton 38
3 7110 Alexandra Burton Upper Echelon Fitness 30 Portland 27
4 7087 India King Loose Nuts 27 Portland 21
5 16 Rachel Beckman OSU Triathalon 16
6 7031 Trish Jilot Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 38 Portland 15
7 8008 Claire DeVoe Multnomah Athletic Club 17 Portland 14
8 7043 Cristina Mihaescu Hammer Velo 32 Portland 14
9 7078 Sandra Clark Word-RCB by Cyclisme 34 Portland 14
10 7147 Anna Clark Ironclad Performance Wear 27 Portland 12
11 8 cindy lewellen 11
12 7145 Sarah Weber Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 32 Corvallis 10
13 7133 Carly Heron Kestrel/Imperial River Racing 37 Hood River 10
14 7382 Tiffany Severson Hammer Velo 8
15 7158 Danielle Curran Poplollies 32 Eugene 8
16 7133 Carly Heron Kestrel/Imperial River Racing 37 Hood River 7
17 26 Rachel Bagley IBKC/Ira Ryan cycles 7
18 7169 Heather Daniel 29 Portland 6
19 7024 Casey Arendt Bridgetown Velo 39 Hillsboro 5
20 7101 Eryn Barker West End Bikes/Specialized 33 Portland 5
21 7131 Gabi Miller Inciterclothing.com 28 Tigard 4
22 7029 Karin Wohlert Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 41 Portland 3
23 28 Heather Daniel River City Bicycles 2

Women Masters 40+

Num Name Team Age City Points
1 7149 Angela Horton Gapay Hammer Velo 45 Cornelius 38
2 7166 Laura Trace 45 Portland 34
3 7090 Martina Ralle Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 46 Portland 34
4 7086 Christine Jerko Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 44 Portland 26
5 272 Meg Mautner Bike Central 51 Portland 22
6 259 Rhonda Morin Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 45 Gresham 16
7 263 Anne Linton Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 49 Lake Oswego 11
8 7160 Joanne Leyva Team Rose City 52 Portland 11
9 450 Linda Fanning Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 51 Portland 10
10 7084 Joanne Heilinger 63 Keizer 9
11 7026 Michelle Mishoe West End Bikes/Specialized 40 Portland 8