GPMC: Het Meer CX Race

Vancouver, OR
October 22, 2011

Part of the GPMC

If you have questions or corrections, please email Melanie Rathe.

Updated October 22, 2011 at 5:49 PM

Beginner Men

Num Name Team Age City Laps
1 334 Ben Braxley 30 Portland 4
2 357 Brian Malloy 29 Oregon city 4
3 115 Mark Langston Beaverton Bicycle Club 46 Portland 4
4 104 R Dean Bailey Beaverton Bicycle Club 46 Vancouver 4
5 161 Yutaka Yokote Capitol Velo 35 Salem 4
6 123 Chad Butler Medoyeff Vodka/Team CycleOne 44 Scio 4
7 205 anthony sands 36 portland 4
8 351 Baker Lyon 28 Portland 4
9 199 Andrew Smith 29 Portland 4
10 367 Mike Lehl 56 Canby 4
11 329 Joshua Hatch 29 portland 4
12 431 Kris Schaub 33 4
13 166 Quasar Bennett Medoyeff Vodka/Team CycleOne 33 Gresham 4
14 253 Richard Sayre 53 Lake Oswego 4
15 427 Jerome Leedy 29 Vancouver 4
16 187 Todd Hubbell Portland Velo 49 Portland 4
17 135 Brian Hart Jr. Camas Bike and Sport 12 Washougal 4
18 301 David Pecora 53 Brush Prarie 3
19 426 Jonathan Kuipers New Seasons Portland 3
20 335 Jeremy Pfaff 37 Camas 3
21 428 Michael Workman 3
22 220 John Morehead Camas Bike and Sport 48 Washougal 3
23 429 Todd Stephan 32 3
24 430 Travis Fuhrer 34 3
25 432 Anthony Russell Chicago 3
DNF 169 Josh Spivey 39 portland 3

Beginner Women

Num Name Team Age City Laps
1 424 Jennifer Johnson 37 LaCenter 4
2 456 Shelley Dunlop 27 4
3 616 Katherine Bauman 4
4 572 Christana Martin 38 Vancouver 4
5 409 Cammia Kalimanis 33 Kalama 4
6 557 Katie Ahrens 34 Kalama 4
7 407 Michelle Johnson 35 Vancouver 4
8 575 Mari Trevillyan 35 Portland 4
9 451 Marie Major Rebound/Tireless Velo 29 Portland 4
10 453 Cory Parker Super Relax Concept 40 Hood River 4
11 493 Karie Mawer SWEAT360 35 Beaverton 4
12 415 Vanessa Usui 37 Portland 3
13 613 Vanessa Ditto Portland State University 26 beaverton 3
14 429 Tanya Langdon 35 Vancouver 3
15 492 Karleta Reierson Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 40 Hillsboro 3
16 558 June Grill 28 Vancouver 3
17 504 Kiersten Sorensen 35 Portland 3
18 615 Courtney Elton 38 3
19 617 Kirstin Avery 44 2

Category A

Num Name Team Age City Laps
1 20 Donald Reeb cyclocrossracing.com 37 Keizer 8
2 13 Molly Cameron Portland Bicycle Studio 35 Portland 8
3 39 Ross Brody Buy Local Cycling 32 Salem 8
4 85 Michael Gallagher Corsa Concepts Cycling Team 38 Portland 8
5 8 Brett Luelling Portland Bicycle Studio 30 Salem 8
6 7 Ian Leitheiser Moots/Cyclepath 40 portland 8
7 57 Eric Sheagley Veloce Racing 39 Portland 8
8 4 Samuel Nicoletti Gentle Lovers 27 Portland 8
9 120 Joshua Johnston 30 Portland 8
10 19 dave davis Second Ascent 33 Portland 8
11 99 Ian Brown Tonic Fab 32 Portland 8
12 82 Kolben Preble Hammer Nutrition/CMG Racing Team 18 Forest Grove 8
13 6 Jeff Ballantine Portland Velo 26 Portland 8
14 54 Kevin Andrews Rebound/Tireless Velo 30 Vancouver 8
15 28 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 36 Vancouver 8
16 94 Spencer Bushnell Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 30 Portland 8
17 60 Clint Culpepper Embrocation Cycling 31 Portland 8
18 1 alex wentz Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 22 Portland 7
19 64 Kelly Ryan Portland Bicycle Studio 32 Portland 7
20 42 David Boerner Trail Head Coffee Roasters 30 Portland 7
21 119 Joshua Liberles Corsa Concepts Cycling Team 39 Portland 7
22 132 Shane Parker 34 Battle Ground 6
23 74 Jim Anderson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 34 Portland 6
DNF 86 Lance Nelson 26 Happy Valley 5

Category B

Num Name Team Age City Laps
1 196 Stephen Fitzgerald 34 6
2 155 Ben Johnson Portland Velo 40 Portland 6
3 198 Craig Fellers 26 6
4 147 Craig Armstrong Craptastic 33 Portland 6
5 67 Sean Corey Trusty Switchblade 28 Portland 6
6 194 Killian Bailey Beaverton Bicycle Club 15 Vancouver 6
7 89 Todd Stewart 42 Burns 6
8 33 justin Burton Bellovaci United 32 Portland 6
9 192 jimmy udall Courage Cycles 33 6
10 47 Jordan Norris Camas Bike and Sport 32 Portland 6
11 30 Michael Wise 29 Portland 6
12 197 Aaron Ufferman 30 Portland 6
13 174 Brian Austin bicycleattorney.com 33 Forest Grove 6
14 193 Kent Newman 31 5
15 183 Jonathan Miller Team America 28 Fairview 5
16 16 Andy Meeks bicycleattorney.com 37 Portland 5
17 74 Matthew Smith Hammer Velo 34 Ridgefield 5
18 43 Sage Brown Trail Head Coffee Roasters 25 Portland 5
19 195 Christopher Kessler Bouledogue Tout Noir 31 portland 5

Category C

Num Name Team Age City Laps
1 88 Patrick Croasdaile Drop Bar Cowboys 26 West Linn 5
2 27 Steve Williams Buy Local Cycling 34 Salem 5
3 180 Shawn Cecotti Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 32 Portland 5
4 59 David Rasca Buy Local Cycling 34 Salem 5
5 231 Stephan Niquet Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 35 Portland 5
6 232 Adam Cramer Olympia Orthopaedic Associates 33 Olympia 5
7 23 Dan Dellitt 38 portland 5
8 183 Robert Thayer 27 Portland 5
9 288 George Gardner Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 46 Portland 5
10 102 Mark Widlund The Spokesmen 34 Brush Prairie 5
11 193 Josiah Zukowski 26 Salem 5
12 11 Ryan Morrisey The Spokesmen 35 Vancouver 5
13 264 Peter Bryant 25 Portland 5
14 230 Jack Walker 31 Happy Valley 5
15 290 James Pittman 33 4
16 117 Will Cortez 33 Portland 4
17 78 Michael Andrews 41 Portland 4
18 5 Dan Saunders Miller Paint 33 Portland 4
19 234 Shawn Moncrieff The Spokesmen 41 Camas 4
20 289 Fabio Cruz 32 4
DNF 287 Travis Dutton Old Town Bicycles 30 Tacoma 2

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps
1 827 Shane Gibson Medoyeff Vodka/Team CycleOne 38 Portland 5
2 803 Mike Hall Half Fast Velo 43 portland 5
3 838 David Rosen Half Fast Velo 38 Beaverton 5
4 855 Kevin Thompson Half Fast Velo 39 tigard 5
5 800 Tony Dirks Mountain View Cycles 47 Hood River 5
6 804 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 43 Portland 5
7 816 Steve Danielson Team Lazy Tarantulas 45 Orchard, WA 5
8 813 Tige Harmon Highlander Cycle 40 Kalama 5
9 822 Matt Brownfield Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 46 Portland 4
10 933 Jamie Richards Z.E.R.O. 40 Vancouver 4
11 885 Mathew O'rourke 35 Boulder, Co 4
12 932 Jose Sandoval Team Cthulhu 43 Portland 4
DNF 807 Jose Rodriguez Vista Ridge Velo 29 Portland 2

Junior Men

Num Name Team Age City Laps
1 4 Zach Vergillo Camas Bike and Sport 17 Camas 5
2 10 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club 15 Portland 4
3 11 Brady Harmon Team Highlander 14 Kalama 4
4 52 Linus Clark East Side Team 12 Portland 4
5 135 Tom Fitzgerald Beaverton Bicycle Club 13 Portland 4
6 64 Brian Hart Jr. Camas Bike and Sport 12 Washougal 4
7 15 Evan Mobley Camas Bike and Sport 12 Vancouver 3
DNF 125 Alec Williams 14 Olympia 1

Junior Women

Num Name Age Laps
1 301 Susannah Hart 16 4
2 323 Hannah Hart 18 4

Masters 35+ A

Num Name Team Age City Laps
1 300 William Sullivan One Ghost Industries, LLC. hammer Nutrition, Maxxis, Cyclops 45 Lake Oswego 8
2 304 Derwyn Harris West End Bikes/Specialized 43 Portland 8
3 402 Patrick Wilder Cyclepath Racing 38 Portland 8
4 305 jared Roy Crossniacs 42 Portland 8
5 303 Jeff Standish Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 45 Gresham 8
6 318 Mathew Braun Team S+M 38 Portland 8
7 323 Greg Talbert Rapha Racing NW 49 Portland 7
8 313 Russell Cree Upper Echelon Fitness 35 Portland 7
9 350 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 40 Portland 7
10 328 Eric Lanners Word-RCB by Cyclisme 38 Portland 7
11 311 David Saltzberg Half Fast Velo 44 Vancouver 7
12 321 Robert Huff Half Fast Velo 49 Portland 7
13 381 Mike Henry 46 Damascus 7
14 320 Paul Anderson Half Fast Velo 46 Portland 7
15 367 T. Kenji Sugahara Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 38 Salem 7
16 420 Kevin Sundberg Showers Pass 7
17 315 Aric Rist Half Fast Velo 41 Portland 7
18 319 Brian Spears Half Fast Velo 42 Portland 7
19 434 Mike Rosenfeld Half Fast Velo 39 Portland 7
20 435 Juston Manville 39 Beaverton 7
DNF 436 Caan Zarosinski Half Fast Velo 36 Wilsonville 3

Masters 35+ B

Num Name Team Age City Laps
1 819 James Shingleton Capitol Velo 37 Salem 5
2 688 Jesse Luckett Cyclepath Racing 39 portland 5
3 660 Andy Barczak Team Bike Tires Direct 35 camas 5
4 635 Jonathan Vinson Gentle Lovers 39 Portland 5
5 654 Ken Benderly bicycleattorney.com 43 Portland 5
6 739 Ken James Half Fast Velo 48 Wilsonville 5
7 658 Luke Sosnowski 35 Camas 5
8 615 Roger Meier Cyclepath Racing 43 Beaverton 5
9 611 Shannon Boroff 36 Portland 5
10 696 eric larson Cyclepath Racing 35 Portland 5
11 602 Murray Carlisle Rebound/Tireless Velo 37 Portland 5
12 801 Mark Adamski Portobello-A Better Cycle 42 Portland 5
13 864 Ted Byram bicycleattorney.com 36 Portland 5
14 613 Sean Vergillo Camas Bike and Sport 41 camas 5
15 744 Ted Lamb Rebound/Tireless Velo 47 Portland 5
16 625 Matt D'Elia Portland Velo 36 Hillsboro 5
17 650 Casey Davidson bicycleattorney.com 41 West 5
18 677 Eric Wittinger Fat Cobra Video 37 Portland 5
19 694 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 46 Beaverton 5
20 609 Salvatore Bondi Portland Velo 41 Portland 5
21 648 Javad Simonsen Portland Velo 41 Milwaukie 5
22 840 Mark Proia Bailey Bikes 42 Portland 5
23 693 Scott Ballard Half Fast Velo 45 Portland 5
24 769 Robert Christensen Team S+M 38 portland 5
25 697 Michael Lindley Buy Local Cycling 36 Salem 5
26 843 Ed Worcester 35 Salem 5
27 863 Larry Chow Portland Velo 43 Portland 5
28 842 Ian Penner Half Fast Velo 41 Portland 5
29 862 James Nelson Kissena 42 5
30 699 Dave Dezellem Ironclad Performance Wear 41 Hillsboro 5
31 704 Saul Lopez Half Fast Velo Portland 4
32 865 Michael Lehman bicycleattorney.com 53 Portland 4
33 632 Sasha Lacey Portland Velo 44 Portland 4
34 756 Dave Aldersebaes Ironclad Performance Wear 40 Portland 4
DNF OR P 630 Kevin Condron Gentle Lovers 38 Portland 3

Masters 35+ C

Num Name Team Age City Laps
1 758 Ryan Francesconi Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 37 Portland 5
2 441 Kristopher Langdon 40 Vancouver 5
3 525 chris brannen Team S+M 38 Vancouver 5
4 801 Charles David 43 Lake Oswego 5
5 403 Michael Dehner 46 Portland 5
6 744 John Porter Bellovaci United 40 Portland 5
7 609 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo 47 Brush Prairie 5
8 440 Todd Mobley Camas Bike and Sport 38 Vancouver 5
9 756 Gregory Gohman 41 Beaverton 5
10 751 Sean Rees Cyclepath Racing 45 Portland 5
11 414 Tom Chaimov 47 Portland 5
12 430 Chris Miller 1 Error 45 Portland 5
13 438 Ed Fischer Camas Bike and Sport 43 Camas 5
14 409 David Lofstead 48 Camas 5
15 769 Shawn McCloud Half Fast Velo 49 Portland 5
16 800 Vincent Gonsalves 48 Portland 5
17 520 Sean Stroup Beermongers Cycle Club 37 Portland 5
18 719 Chris Roberts 5
19 752 Scott Ahrens 40 Kalama 5
20 574 Eric McMurtry Bellovaci United 46 portland 5
21 696 Jeremy Zane 41 Portland 5
22 469 Brian Barker Ironclad Performance Wear 36 Portland 5
23 704 Ken Finch Team S+M 50 Portland 5
24 539 Brian D. Hart Sr Camas Bike and Sport 49 Washougal 5
25 799 Barry Kundert 42 Sherwood 5
26 741 Ken Hahn 37 Portland 4
27 798 Michael Clark 42 Portland 4
28 803 Jamie Laird Beermongers Cycle Club 39 Portland 4
29 804 Craig Carter Harder Cycling 41 Portland 4
30 802 Mark Mandigo 43 Portland 4
31 450 Geoff Wittreich Staccato Gelato 40 Portland 4
32 413 James Webb Beaverton Bicycle Club 45 Portland 4
33 705 Mark Jenkins Team S+M 51 Portland 4
34 753 Thomas J Meier 56 Corvallis 4
35 404 Mark McMurtry Bellovaci United 41 Portland 4
36 750 Martin Shellard Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 47 Portland 4
37 429 Andrew Kaylor 42 Beaverton 4
38 573 Robyn Pfeifer bicycleattorney.com 38 Portland 4
DNF OR P 420 Rick Zimmerman 44 Vancouver 3

Masters 50+

Num Name Team Age City Laps
1 254 Joseph Hoerner 52 Portland 5
2 256 Gregg Leion Mountain View Cycles 54 Hood River 5
3 266 Johnny Vergis Cyclepath Racing 51 Portland 5
4 323 David Miller Team Rose City 50 Camas 5
5 305 Roger Joys Upper Echelon Fitness 50 Portland 5
6 258 Kevin O'Connell Hammer Velo 54 Portland 5
7 252 Clint Ebert bicycleattorney.com 52 Forest Grove 5
8 257 Richard Desmond Upper Echelon Fitness 52 Portland 5
9 349 Mike Mercer Grant's Pals 51 Portland 5
10 316 Jay Rathe Beaverton Bicycle Club 55 Portland 5
11 325 Gil Ormerod Team S+M 58 Portland 4
12 272 Bob Brenner 53 West Linn 4

Masters 60+

Num Name Team Age Laps
1 505 Ron Strasser Team S+M 62 5
2 509 Steve Rearden Blondie Velo 60 4
3 503 Terry Atwood Portland Velo 65 4
4 500 Malcolm Johnson Portland Velo 63 4

Masters Women 35+ A

Num Name Team Age City Laps
1 2 Elise Huggins Upper Echelon Fitness 42 Portland 5
2 6 Beth Burns Veloce Racing 39 Portland 5
3 29 Sarah Tisdale Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 41 Hillsboro 5
4 9 Sarah Eustis bicycleattorney.com 38 Portland 5
5 46 Sharon Anderson Ironclad Performance Wear 42 Portland 5
6 32 Michelle Mishoe West End Bikes/Specialized 40 Portland 4
DNF 20 Sarah Sturdy Rebound/Tireless Velo 35 Portland 3

Masters Women 35+ B

Num Name Team Age City Laps
1 118 Tessa Sugahara Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 38 Salem 4
2 123 cindy lewellen 44 Portland 4
3 151 Sara LaBarge Sweetpea Ladies Auxiliary 37 Portland 4
4 112 Elaine Prause Super Relax Concept 40 Portland 4
5 106 Tonya Roe Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 39 Portland 4
6 155 Martha Paulus Pacific Pedaling 40 Salem 4
7 149 Julie Carter Hammer Velo 42 Portland 4
8 103 Holly Kotsovos Rebound/Tireless Velo 35 Vancouver 4
9 125 Amanda Durkee bicycleattorney.com 39 Portland 4
10 128 jennifer donnelly Super Relax Concept 43 Hood River 4
11 133 Karen Henry 38 Damascus 4
12 174 Katina Fischer Camas Bike and Sport 39 Camas 4

Masters Women 45+

Num Name Team Age City Laps
1 223 Jan Moss Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 50 Milwaukie 5
2 201 Pam Fairchild Rebound/Tireless Velo 46 Portland 4
3 205 Martina Ralle Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 46 Portland 4
4 216 Bonnie Rosenfeld Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 58 Lake Oswego 4

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps
1 511 luke demoe SLOCUM Race Team 6
2 569 Samuel Nicoletti Gentle Lovers 27 portland 6
3 541 Matt Hutchinson Portobello-A Better Cycle 30 Portland 6
4 580 Joshua Johnston 30 Portland 6
5 505 Erik Hofland Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 29 PORTLAND 6
6 745 Dan Porter Cyclepath Racing 39 Portland 6
7 732 Mike Bene Yard Dawgs Book Club 44 Portland 6
8 516 John Lin Hammer Velo 28 Portland 6
9 508 Brooke Hoyer Rebound/Tireless Velo 46 Vancouver 6
10 525 McKenzie Thramer SLOCUM Race Team 23 Eugene 6
11 685 Nathan Gibson Trail Head Coffee Roasters 25 Portland 6
12 503 Scott Barker 42 Portland 6
13 746 Patrick Wilder Cyclepath Racing 38 Portland 6
14 610 Jeff Merwin 39 Bend 6
15 744 Chris Streight Hammer Velo 46 Portland 6
16 500 Richard Rosko Hammer Velo 43 Portland 6
17 612 Chris Boeholt 36 Newberg 5
18 687 Jonathan Sieber Revolver-Cascadia 40 Portland 5
19 582 Steven Basden Half Fast Velo 46 Portland 5
20 682 Paul Kanz 42 Portland 5

Women A

Num Name Team Age City Laps
1 925 Anna Christiansen Ironclad Performance Wear 27 Portland 7
2 918 Brigette Brown River City Bicycles/Ridley/NoTubes Portland 7
3 901 Rhonda Morin Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 45 Gresham 7
4 900 Alexandra Burton Upper Echelon Fitness 30 Portland 7
5 902 Susan Peithman Upper Echelon Fitness 30 Portland 7
6 946 Brianna Walle Ironclad Performance Wear 27 Beaverton 7
7 903 Jennifer Cree Upper Echelon Fitness 36 Portland 6
8 945 Meagan Masten 29 Salem 6
9 954 Jade Koide Team Beer 28 Portland 6
10 953 Stephanie Chase Upper Echelon Fitness 30 Portland 6
DNF 917 Taylor Shekell Team Beer 26 Portland 2

Women B

Num Name Team Age City Laps
1 864 Stefanie Bergh Upper Echelon Fitness 30 5
2 802 Erin Goodall Hammer Velo 22 Portland 5
3 840 Jenn Levo Ironclad Performance Wear 31 Portland 5
4 800 Heidi Swift Sweetpea Ladies Auxiliary 34 Portland 5
5 914 Marylynn King Ironclad Performance Wear 27 Portland 5
6 856 Jeanne Beko Drop Bar Cowboys 28 West Linn 5
7 837 Emily McKissock Rebound/Tireless Velo 30 Portland 5
8 845 Lisa Belair Team S+M 44 Portland 5
9 892 Lauren Cramer Olympia Orthopaedic Associates 33 Olympia 4
10 915 Amy VanTassel Upper Echelon Fitness 35 Portland 4
11 888 Sharon Hart Camas Bike and Sport 16 Washougal 4