GPMC: Het Meer CX Race: GPMC Series Standings

Vancouver, OR
October 22, 2011

Part of the Het Meer CX Race

If you have questions or corrections, please email David Saltzberg.

Updated October 25, 2011 at 12:06 PM

Beginner Men

Num Name Team Points
1 104 R Dean Bailey Beaverton Bicycle Club 78
2 123 Chad Butler 55
3 135 Brian Hart Jr. Camas Bike and Sport 51
4 161 Yutaka Yokote Capitol Velo 47
5 357 Brian Malloy 33
6 351 Baker Lyon 26
7 158 Dan Baier 26
8 118 Michael Wise 26
9 166 Quasar Bennett 25
10 182 Jarod Seaman Capitol Velo 20
11 163 Jonathan Nelson Team ESC Sports - Bio Racer 20
12 120 Rick Upton Team Bike Tires Direct 20
13 339 Peter Anderson 16
14 102 Matt Gilman Capitol Velo 16
15 329 Joshua Hatch 15
16 101 Brian Petrucci 15
17 112 Jason VanderZanden 14
18 160 nathaniel wells 14
19 109 anthony sands 13
20 164 Dan Wiley 13
21 196 Kyle Stancliff SWEAT360 12
22 359 David Fox Capitol Velo 12
23 128 David Eliopulos HPChiro/Alpine Mortgage Planning 12
24 363 Joel Cleland 11
25 156 Charles Linke 11
26 199 Andrew Smith 10
27 253 Richard Sayre 10
28 361 John Shue Off The Couch Racing 10
29 157 Alex Barton 10
30 134 Brian D. Hart Sr Camas Bike and Sport 10
31 367 Mike Lehl 9
32 302 Peter Bryant 9
33 362 Eric Getz 9
34 113 Todd Hubbell Portland Velo 8
35 358 Marcelo Heredia Camas Bike and Sport 8
36 139 Thomas J Meier 8
37 431 Kris Schaub 7
38 100 Charles Donaldson II Medoyeff Vodka/Team CycleOne 7
39 355 Thomas McCain 7
40 154 Dan Grabski Portland Velo 7
41 111 Kyle Kruger 7
42 337 Michael Cunnien 6
43 165 Chantal Angot Team ESC Sports - Bio Racer 6
44 108 Drew Coleman 6
45 129 Mark Chasse 5
46 427 Jerome Leedy 4
47 340 chris mccraw Team Slow 4
48 360 Chris Golden 4
49 116 donn campbell 4
50 335 Jeremy Pfaff 3
51 117 Chris Blem 3
52 338 Patrick Torres 2
53 301 David Pecora 1
54 336 Edward Knight Camas Bike and Sport 1

Beginner Women

Num Name Team Points
1 435 Sharon Hart Camas Bike and Sport 40
2 424 Jennifer Johnson 35
3 420 Kristin Bott Team Slow 33
4 453 Cory Parker Super Relax Concept 31
5 407 Michelle Johnson 30
6 426 Amanda Gilchrist Sweetpea Ladies Auxiliary 28
7 857 Silke Kleinhenz 26
8 527 Sarah LoGiudice 26
9 418 Stefanie Bergh Upper Echelon Fitness 26
10 457 Jill Peterson Team Finger 26
11 409 Cammia Kalimanis 25
12 575 Mari Trevillyan 21
13 451 Marie Major Rebound/Tireless Velo 20
14 412 Elisabeth Mahoney 19
15 431 Lori Brault 19
16 616 Katherine Bauman 16
17 502 Cristina Mihaescu Ironclad Performance Wear 16
18 432 Liz Holt 16
19 458 Laurie Middleton 16
20 572 Christana Martin 15
21 401 jaime kathleen menagh Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 15
22 448 Erin Chips Green Submarine Records 15
23 415 Vanessa Usui 14
24 501 Althea Rodgers Filth and Fury 14
25 436 Hannah Hart Camas Bike and Sport 14
26 557 Katie Ahrens 13
27 506 michelle WEEK 13
28 544 Robin Stancliff SWEAT360 13
29 430 Natalie Ramsland Sweetpea Ladies Auxiliary 13
30 455 Carly Heron Kestrel/Imperial River Racing 13
31 408 Sandra Krueger Oregon Bike Shop 12
32 404 Bethany Candelaria 11
33 447 Brooke Mittermann HPChiro/Alpine Mortgage Planning 11
34 410 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary 10
35 413 Traci D'Elia Sweetpea Ladies Auxiliary 10
36 493 Karie Mawer SWEAT360 8
37 423 jennifer Hagen crank 8
38 558 June Grill 7
39 445 Amy Dunn 7
40 613 Vanessa Ditto Portland State University 6
41 514 Annie Boroff 6
42 450 Kara Matson Team Lazy Tarantulas 6
43 429 Tanya Langdon 5
44 485 Kathryn Laudermilk 5
45 452 Melissa Chureau 5
46 492 Karleta Reierson Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 4
47 403 Katina Fischer Camas Bike and Sport 4
48 449 Diana Sephens Green Submarine Records 4
49 414 Kimberlee Stafford 3
50 422 Leila Barker Portland Velo 3
51 442 elizabeth gintz Mountain View Cycles 3
52 504 Kiersten Sorensen 2
53 402 Sara Westermeyer Sweetpea Ladies Auxiliary 2
54 406 JJ Heldmann Sweetpea Ladies Auxiliary 2
55 425 Brandee Dudzie 2
56 615 Courtney Elton 1
57 576 rebecca miller Portobello-A Better Cycle 1

Category A

Num Name Team Points
1 20 Donald Reeb cyclocrossracing.com 120
2 39 Ross Brody Buy Local Cycling 69
3 7 Ian Leitheiser Moots/Cyclepath 67
4 13 Molly Cameron Portland Bicycle Studio 66
5 8 Brett Luelling 57
6 15 Steve Carwile www.evanplews.com/KENDAUSA 40
7 19 dave davis Second Ascent 35
8 9 Ryan Trebon LTS Felt 26
9 1 alex wentz Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 24
10 6 Jeff Ballantine Portland Velo 22
11 99 Ian Brown Tonic Fab 19
12 64 Kelly Ryan Portland Bicycle Studio 18
13 54 Kevin Andrews Rebound/Tireless Velo 17
14 118 William Barta BYRDS 16
15 85 Michael Gallagher Corsa Concepts Cycling Team 15
16 3 Nat Johnson Green Submarine Records 15
17 11 Matt Fox Silverado Gallery/Sunnyside 15
18 27 Joel Madrone Embrocation Cycling 14
19 40 Michael Benno Veloce Racing 14
20 119 Joshua Liberles Corsa Concepts Cycling Team 13
21 109 Ryan Garner Tensegrity PT Cycling 13
22 57 Eric Sheagley Veloce Racing 12
23 67 Patrick Jackson Buy Local Cycling 12
24 21 Jonathan Myers Team S+M 12
25 4 Samuel Nicoletti Gentle Lovers 11
26 108 Brent Poole Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 11
27 120 Joshua Johnston 10
28 12 Brennan Wodtli Hutch's Bend 10
29 43 Chad Swanson Team S+M 9
30 35 Andrew Willis Ironclad Performance Wear 8
31 16 Chris Swan Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 8
32 82 Kolben Preble Hammer Nutrition/CMG Racing Team 7
33 84 Brian Gerow Corsa Concepts Cycling Team 7
34 23 Seth Hosmer HPChiro/Alpine Mortgage Planning 7
35 44 Zach Winter Guinness Cycling Team 6
36 74 Jim Anderson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 5
37 28 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 4
38 14 John Lin Hammer Velo 4
39 41 Eric Sheaglen Rocky Mountain Bicycles 4
40 94 Spencer Bushnell Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 3
41 5 Cary Miller Gentle Lovers 3
42 38 Ding Wilmes Portland Bicycle Studio 3
43 60 Clint Culpepper Embrocation Cycling 2
44 18 Greg Adams Cyclepath Racing 2
45 33 Erol Chandler Portland Bicycle Studio 2
46 30 Cole Sprague Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 1

Category B

Num Name Team Points
1 9 Brian Tobin Team Lazy Tarantulas 76
2 147 Craig Armstrong Craptastic 48
3 3 Kevin Andrews Rebound/Tireless Velo 46
4 47 Jordan Norris Camas Bike and Sport 45
5 155 Ben Johnson Portland Velo 34
6 21 Jeremy Garbellano University of Oregon Cycling Club 28
7 196 Stephen Fitzgerald 26
8 30 Michael Wise 26
9 161 Max Toeldte BYRDS 26
10 18 David Boerner Trail Head Coffee Roasters 26
11 150 Frank Thaxter 24
12 44 Austin Crenshaw Staccato Gelato 21
13 5 David Sterry Green Submarine Records 20
14 41 Franz Bruggemeier Portland Bicycle Studio 20
15 45 Lance Nelson Primal Racing p/b 1st Bank 20
16 2 David Caughlin 18
17 198 Craig Fellers 16
18 109 Peter Moe Wolf Creek Racing-Kendall Subaru 16
19 8 Ryan Garner Tensegrity PT Cycling 16
20 42 Colin Dunlap Bend Endurance Academy 16
21 220 Anders Nystrom BYRDS 15
22 67 Sean Corey Trusty Switchblade 14
23 149 Ken James Half Fast Velo 14
24 20 Joseph Ferron Guinness Cycling Team 14
25 194 Killian Bailey Beaverton Bicycle Club 13
26 1 Matthew Westermeyer cyclocrossracing.com 13
27 89 Todd Stewart 12
28 137 Kameron Vaughn 12
29 142 Nic Sedor Buy Local Cycling 12
30 13 Ryan Mauk Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 12
31 46 Anthony Broadman Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 12
32 33 justin Burton Bellovaci United 11
33 14 Andrew Yeoman Team Pegasus 11
34 65 Dominic Gerbo Staccato Gelato 11
35 146 Ryan Eisele 11
36 23 Anthony Matson 11
37 192 Udall Jimmy 10
38 162 Ethan Reynolds BYRDS 10
39 22 Toby Shultz Team Mustache 8
40 25 chuck meyer Sunnyside Sports 8
41 197 Aaron Ufferman 7
42 16 Andy Meeks bicycleattorney.com 7
43 7 Dave Gulick Green Submarine Records 7
44 148 Jess Palacius 7
45 174 Brian Austin bicycleattorney.com 6
46 141 Max Paulus Capitol Subaru Cycling 6
47 49 Dustin Miller Buy Local Cycling 6
48 193 Kent Newman 5
49 163 Daniel Shaw 5
50 139 Adam Cramer Olympia Orthopaedic Associates 5
51 183 Jonathan Miller Team America 4
52 126 Zac Strode Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 4
53 53 Danny Weikel 4
54 17 Doug Minarik 3
55 48 Nathan Agalzoff 3
56 74 Matthew Smith Hammer Velo 2
57 11 Troy Sexton Cycle Smart 2
58 43 Sage Brown 1
59 4 Aaron Lee Staccato Gelato 1

Category C

Num Name Team Points
1 23 Dan Dellitt 58
2 7 Killian Bailey Beaverton Bicycle Club 51
3 59 David Rasca Buy Local Cycling 42
4 180 Shawn Cecotti Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 35
5 48 Mark Widlund The Spokesmen 26
6 177 Cullen Guinn 26
7 229 Colton Hlavinka BYRDS 26
8 22 David Heddy Camas Bike and Sport 26
9 3 Jonathan Miller Team America 26
10 28 Dustin Miller Buy Local Cycling 26
11 231 Stephan Niquet Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 20
12 232 Adam Cramer Olympia Orthopaedic Associates 20
13 201 Brian Cannon Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 20
14 8 Michael Lindley Buy Local Cycling 20
15 218 Kaleb Anderson BYRDS 16
16 19 Robert Anderson 16
17 62 Craig Armstrong Craptastic 16
18 17 Adam Engelmeyer Team ESC Sports - Bio Racer 15
19 221 Matteo Jurgenson BYRDS 15
20 197 Matt Hawkyard Bike Newport-Bier One 15
21 16 Franz Bruggemeier Portland Bicycle Studio 14
22 57 John Baldwin Half Fast Velo 13
23 183 Robert Thayer 12
24 158 Jonathan Bauer Team Lazy Tarantulas 12
25 58 Robert K Brown 12
26 288 George Gardner Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 10
27 230 Jack Walker 10
28 219 Johnny Curtis BYRDS 10
29 9 Michael Farber The Spokesmen 10
30 118 Jeremy Warnicke 10
31 63 Gary Szalay Scott's Cycle and Sports 10
32 11 Ryan Morrisey The Spokesmen 9
33 49 Brent Hansen 9
34 119 Dave Murray 9
35 93 Alex Turpin Willamette University Cycling Team 9
36 15 Brad Paymar The Spokesmen 9
37 193 Josiah Zukowski 8
38 10 Paul Souders Muddy Iguanas 8
39 21 Adam Holt 8
40 32 Scott Gerwig 7
41 53 Eric Fischer Existential Velo 7
42 264 Peter Bryant 6
43 181 Chappell Miller Team Dirt/Mudslinger Events 6
44 54 Brian Petrucci 6
45 92 Chris R Magel Bike Newport-Bier One 5
46 2 Tim Schoonmaker The Spokesmen 5
47 290 James Pittman 4
48 117 Will Cortez 4
49 168 Dannon Canterbury Wolf Creek Racing-Kendall Subaru 4
50 25 Douglas Gresham 4
51 52 Bradley Buselli Oregon Bike Shop 4
52 83 Morgan Saltenberger 4
53 13 Todd Davis 3
54 51 Christopher Dieringer 3
55 128 Kyle Kruger 3
56 208 Max Leonov 3
57 78 Michael Andrews 2
58 56 soren clark Amnesia 2
59 14 Kyle McCall toutes les villes 2
60 5 Dan Saunders Miller Paint 1
61 6 Thomas Schoenborn Team ESC Sports - Bio Racer 1

Clydesdale

Num Name Team Points
1 800 Tony Dirks Mountain View Cycles 96
2 827 Shane Gibson Medoyeff Vodka/Team CycleOne 88
3 804 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 63
4 803 Mike Hall Half Fast Velo 53
5 855 Kevin Thompson Half Fast Velo 51
6 838 David Rosen Half Fast Velo 44
7 807 Jose Rodriguez Vista Ridge Velo 39
8 816 Steve Danielson Team Lazy Tarantulas 36
9 808 Bryan Smith Hammer Velo 30
10 813 Tige Harmon Highlander Cycle 29
11 908 george beilstein Capitol Velo 26
12 801 Sean McGhee Team Lazy Tarantulas 26
13 822 Matt Brownfield Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 21
14 802 Andrew Hayes Mountain View Cycles 20
15 810 Scott Smith 16
16 820 Todd Stryker The Spokesmen 16
17 831 Matthew Lasala Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 15
18 811 Benjamin Herring Corsa Concepts Cycling Team 14
19 806 jim scott 14
20 916 Shane Parker 12
21 833 Amory Cheney 11
22 857 Max Kirchoff Team Cthulhu 10
23 814 Winslow Lewis Capitol Velo 10
24 862 Peter Mersereau Velo Con Carne 10
25 933 Jamie Richards Z.E.R.O. 9
26 835 Evan Wilson Team Lazy Tarantulas 9
27 885 Mathew O'rourke 8
28 819 Dwayne King Portobello-A Better Cycle 8
29 832 Ron Silverman 8
30 909 Scott McCanna Pacific Power Blue Sky 8
31 932 Jose Sandoval Team Cthulhu 7
32 818 Drew Tracy Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 7
33 834 Mark Frost Mountain View Cycles 7
34 910 Jim Hendrickson Team S+M 7
35 853 Wayne Nussbaum 6
36 805 Dave Wrast The Spokesmen 6
37 829 Matt Mongouguette Mountain View Cycles 6
38 817 Jesse Lopez Crossniacs 4
39 812 Eric Giacchino The Spokesmen 3
40 918 Mike Chombeau Team Rose City 2

Junior Men

Num Name Team Points
1 17 Cameron Beard Bend Endurance Academy 85
2 4 Zach Vergillo Camas Bike and Sport 75
3 10 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club 65
4 23 Sam Rosenberg Hutch's-Eugene 57
5 18 Colin Dunlap Bend Endurance Academy 35
6 11 Brady Harmon Team Highlander 34
7 16 Brian Hart Jr. Camas Bike and Sport 33
8 54 Dawson Stallings Bend Endurance Academy 32
9 8 Killian Bailey Beaverton Bicycle Club 29
10 109 Kolben Preble 26
11 73 Kent Ross Word-RCB by Cyclisme 23
12 1 Keenan Reynolds Bend Endurance Academy 22
13 27 Sam Wiley Mountain View Cycles 20
14 29 Lance Haidet MBSEF Cycling Team 20
15 2 Elkin Parker Super Relax Concept 17
16 154 Michael Hocking BYRDS 16
17 28 Connor Dunn Hood River Valley High School 16
18 52 Linus Clark East Side Team 15
19 5 Standish Zachary Therapeutic Associates Cycling/GENR8 15
20 135 Tom Fitzgerald Beaverton Bicycle Club 14
21 155 Tanner Ramey 14
22 102 Timothy Jaynes Mrazek 14
23 130 Cary Adams Pacific Power Blue Sky 13
24 15 Evan Mobley Camas Bike and Sport 12
25 12 Tim Stanley 12
26 157 Benedikt Toeldte BYRDS 11
27 107 Javier Colton Bend Endurance Academy 11
28 22 Zach Mikkelson Mountain View Cycles 11
29 9 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club 10
30 7 Justin Ziehnert 10
31 103 Naiqwan Pellman Word-RCB by Cyclisme 9
32 34 Rubin Field Field Jerger Cycling 9
33 6 Micah Melkonian 8
34 86 Adam Oliver Hutch's-Eugene 7
35 24 Brady Stotts Camas Bike and Sport 5
36 114 Kyle Miller 5
37 19 Eben Horacek Stumptown Cycling Club 5
38 32 Ben Borton 5
39 125 Alec Williams 4
40 128 Quincy Gill Hutch's-Eugene 3
41 14 Miles Scheuering 3
42 31 Griffin Brenner 3
43 100 Carson Westberg 2
44 122 Lorne Bulling Pacific Power Blue Sky 2
45 36 Quin McIntyre Mud Warrior 2
46 42 Henry Peterson East Side Team 1

Junior Women

Num Name Team Points
1 307 Taylor Tyynismaa Mountain View Cycles 68
2 301 Susannah Hart Camas Bike and Sport 62
3 302 Sharon Hart Camas Bike and Sport 46
4 308 Sarah Raulston Mountain View Cycles 34
5 323 Hannah Hart Camas Bike and Sport 30
6 300 Marisa Reid Westview High School Cyclocats 15
7 320 Kara Doescher Pacific Power Blue Sky 15
8 343 McKenzie Huso Pacific Power Blue Sky 14
9 309 Haley Wilson Pacific Power Blue Sky 13
10 347 Lafevre Katie Pacific Power Blue Sky 12
11 338 Anna Peterson Existential Velo 11
12 341 Petra Knapp 9
13 331 Hannah Mavis Bend Endurance Academy 8
14 333 Hannah McDade Beaverton Bicycle Club 7
15 337 Kelsey Wilson Pacific Power Blue Sky 6
16 344 Maddy Cripe 5
17 310 Natalie Shaw Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 4
18 342 Kate Ballantyne Bend Endurance Academy 3
19 330 Ivy Taylor Bend Endurance Academy 2
20 339 Erynne Vanzee 1

Master 35+ A Men

Num Name Team Points
1 300 William Sullivan One Ghost Industries, LLC. hammer Nutrition, Maxxis, Cyclops 118
2 304 Derwyn Harris West End Bikes/Specialized 65
3 305 jared Roy Crossniacs 65
4 303 Jeff Standish Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 58
5 318 Mathew Braun Team S+M 48
6 313 Russell Cree Upper Echelon Fitness 45
7 302 Joe Santos Cyclepath Racing 34
8 402 Patrick Wilder Cyclepath Racing 28
9 376 Andrew Sargent WebCyclery.com 26
10 336 Tre Hendricks Mountain View Cycles 26
11 328 Eric Lanners Word-RCB by Cyclisme 24
12 350 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 23
13 381 Mike Henry 20
14 314 William Goritski Rebound/Tireless Velo 20
15 311 David Saltzberg Half Fast Velo 19
16 323 Greg Talbert Rapha Racing NW 18
17 308 Adnan Kadir Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 16
18 416 Kyle Wuepper Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 16
19 344 John Mitchem West End Bikes/Specialized 16
20 317 Todd Dye Pacific Power Blue Sky 15
21 343 John Limbaugh Chinook Cycling Club 15
22 306 Slate Olson Rapha Focus 14
23 316 Christopher Van Tilburg Mountain View Cycles 14
24 349 Thomas Cody Rapha Racing NW 14
25 325 Brent Casady 13
26 342 Todd Rosier Portland Velo 13
27 417 Sean Rogers YARDSALE CYCLOCROSS 11
28 307 Bob Jacobs bicycleattorney.com 11
29 309 Michael Jones Mountain View Cycles 10
30 339 Sean Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 10
31 321 Robert Huff Half Fast Velo 9
32 418 Jesse Luckett 9
33 352 Michael Szwaya bicycleattorney.com 8
34 345 Erik Bergstrom Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 7
35 391 Eddie French Guinness Cycling Team 6
36 320 Paul Anderson Half Fast Velo 5
37 385 Steve Dale bicycleattorney.com 5
38 324 Mike Stockton Half Fast Velo 5
39 341 Robert Vetrecht WebCyclery.com 5
40 367 T. Kenji Sugahara Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 4
41 301 Buzz Truitt Rebound/Tireless Velo 4
42 347 Patt Kudszus Buy Local Cycling 4
43 346 Terry Knight 4
44 420 Kevin Sundberg Showers Pass 3
45 315 Aric Rist Half Fast Velo 2
46 388 Adam Kennedy Pacific Power Blue Sky 2
47 351 Mike Martin Sunnyside Sports 2
48 319 Brian Spears Half Fast Velo 1

Master 35+ B Men

Num Name Team Points
1 610 John Foulston Portland Velo 63
2 614 Brent Wallace Portobello-A Better Cycle 62
3 615 Roger Meier Cyclepath Racing 53
4 613 Sean Vergillo Camas Bike and Sport 50
5 688 Jesse Luckett 46
6 654 Ken Benderly bicycleattorney.com 39
7 602 Murray Carlisle Rebound/Tireless Velo 38
8 658 Luke Sosnowski 33
9 659 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 31
10 628 Matthew Martel Pacific Power Blue Sky 28
11 639 Kale Chalmers HPChiro/Alpine Mortgage Planning 26
12 632 Sasha Lacey Portland Velo 22
13 611 Shannon Boroff 20
14 694 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 20
15 622 Harald Graham West End Bikes/Specialized 20
16 642 Jon Pearson Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 18
17 630 Kevin Condron Gentle Lovers 16
18 635 Jonathan Vinson Gentle Lovers 15
19 727 Greg O'Brien crank 14
20 739 Ken James Half Fast Velo 13
21 677 Eric Wittinger Fat Cobra Video 12
22 697 Michael Lindley Buy Local Cycling 12
23 708 Dan Werle 12
24 619 Nicholas Leritz Team S+M 10
25 696 eric larson Cyclepath Racing 9
26 820 Jay Palubeski 9
27 647 Gary Allen Close2myart Cycling Team 9
28 653 Quinn Jackson DNR Cycling 8
29 814 Eric Birky WebCyclery.com 8
30 801 Mark Adamski Portobello-A Better Cycle 7
31 681 Karl Mikkelson Mountain View Cycles 7
32 864 Ted Byram bicycleattorney.com 6
33 729 Jeff Brock Existential Velo 6
34 612 Mike Rosenfeld Half Fast Velo 6
35 650 Casey Davidson bicycleattorney.com 5
36 687 Steve Dale bicycleattorney.com 5
37 744 Ted Lamb Rebound/Tireless Velo 4
38 625 Matt D'Elia Portland Velo 4
39 609 Salvatore Bondi Portland Velo 4
40 661 Robert Christensen Team S+M 3
41 617 Derek McCammon Half Fast Velo 3
42 689 Eric Teel 3
43 718 Marcelo silva Half Fast Velo 2
44 821 Eric Adams Pacific Power Blue Sky 1
45 703 Todd Sprague Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 1

Master 35+ C

Num Name Team Points
1 441 Kristopher Langdon 50
2 437 Larry Chow Portland Velo 47
3 416 Marc Romano Portobello-A Better Cycle 46
4 430 Chris Miller 1 Error 39
5 415 Chris Nelson Green Submarine Records 39
6 435 Michael Kender Portland Velo 39
7 403 Michael Dehner 38
8 758 Ryan Francesconi Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 36
9 450 Geoff Wittreich Staccato Gelato 28
10 749 Sean Riley Big Als Bicycle 26
11 414 Tom Chaimov 21
12 408 Rob Kerr Boneyard Cycling 20
13 542 John Prosser Taleo Racing Team 20
14 609 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo 19
15 756 Gregory Gohman 18
16 525 chris brannen Team S+M 16
17 466 Paul Kelly Jelly's Pirates 16
18 488 Brad Ryhlick Mountain View Cycles 16
19 801 Charles David 15
20 751 Sean Rees Cyclepath Racing 15
21 453 Rick Wilks Rebound/Tireless Velo 15
22 440 Todd Mobley Camas Bike and Sport 14
23 439 Kevin Thompson Half Fast Velo 14
24 744 John Porter Bellovaci United 13
25 755 steve tyrrill 13
26 456 Richard Horacek Stumptown Cycling Club 12
27 481 Evan Freedman 12
28 427 A Freeman Trusty Switchblade 11
29 480 Evan Saks Amnesia 11
30 539 Brian D. Hart Sr Camas Bike and Sport 10
31 490 Lloyd Connelly DNR Cycling 10
32 469 Brian Barker Ironclad Performance Wear 9
33 428 Cesar Villanueva 9
34 434 Travis Purser 8
35 472 Raymond Crepeau 8
36 449 Amit Kobrowski Portland Velo 7
37 482 Matt Savage TTS 7
38 438 Ed Fischer Camas Bike and Sport 6
39 589 Tim Beard 6
40 409 David Lofstead 5
41 706 Brian Carlson Motofish 5
42 417 Bob Crow Team Lazy Tarantulas 5
43 769 Shawn McCloud Half Fast Velo 4
44 550 Greg Stiles 4
45 460 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 4
46 800 Vincent Gonsalves 3
47 485 David Dorocke 3
48 484 Tim Ragan Gonzo Racing 3
49 402 David Doughty Portland Velo 3
50 483 Steve Shaw Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 3
51 520 Sean Stroup Beermongers Cycle Club 2
52 467 Chris Roberts 1
53 620 Mike Taylor Now Direct 1
54 452 Tim Goss Rebound/Tireless Velo 1
55 486 Rick Bastran 1

Master 50+

Num Name Team Points
1 254 Joseph Hoerner 97
2 266 Johnny Vergis Cyclepath Racing 95
3 256 Gregg Leion Mountain View Cycles 55
4 251 Chris Tauscher Rebound/Tireless Velo 47
5 258 Kevin O'Connell Hammer Velo 46
6 252 Clint Ebert bicycleattorney.com 39
7 305 Roger Joys Upper Echelon Fitness 35
8 279 Dan MacNaughton Cyclepath Racing 35
9 259 Steve Lacey Showers Pass 32
10 281 Alan Ott Bay 101/HRS/Rock Lobster 29
11 316 Jay Rathe Beaverton Bicycle Club 28
12 274 Evan Griffiths Upper Echelon Fitness 26
13 257 Richard Desmond Upper Echelon Fitness 24
14 253 Jeff Parker Super Relax Concept 24
15 296 Mark Bradley 20
16 267 Terry Knight 20
17 280 Johnny Wilson Pacific Power Blue Sky 20
18 264 David Luoma Guinness Cycling Team 16
19 323 David Miller Team Rose City 15
20 349 Mike Mercer Grant's Pals 15
21 273 Kurt Robinson bicycleattorney.com 15
22 270 Cal Stone 14
23 322 Paul Mautner Team Rose City 14
24 293 John O'Brien West End Bikes/Specialized 12
25 278 Doug Smith BendBroadband/WebCyclery.com 12
26 288 Steve Peterson Team Finger 10
27 250 Tracy Marks na 9
28 283 Michael Nyberg Sunnyside Sports 9
29 325 Gil Ormerod Team S+M 8
30 275 Michael Rosenberg Hutch's-Eugene 8
31 272 Bob Brenner 7
32 260 Jon Gornick Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 7
33 262 Stephen Hemminger Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 7
34 366 Andrew Peterson Existential Velo 6
35 255 Daniel Melkonian 6
36 263 David Gratke Showers Pass 5
37 261 Robert Dobrey Mountain View Cycles 5
38 365 Don Wiley Zoka Viking Sport 4
39 320 Chauncey Curl Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 3
40 312 Michael Smith 3
41 265 Edward Braker 3
42 289 Tim Ellerbruch CoMotion 2
43 286 Bruce Cannon 1

Master 60+

Num Name Team Points
1 505 Ron Strasser Team S+M 130
2 502 Richard Marantz NoMads Bicycle Racing Team 65
3 503 Terry Atwood Portland Velo 59
4 506 Ken Rodgers Bicycleway.com 56
5 500 Malcolm Johnson Portland Velo 55
6 501 Russell Speirn Portland Velo 46
7 509 Steve Rearden Blondie Velo 35
8 504 Einar Traa Portland Velo 25
9 507 Amory Cheney 20
10 511 Al Depenbrock Pacific Power Blue Sky 14
11 512 Philip Litchfield Capitol Velo 12

Master Women 35+ A

Num Name Team Points
1 2 Elise Huggins Upper Echelon Fitness 114
2 6 Beth Burns Veloce Racing 70
3 1 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 66
4 29 Sarah Tisdale Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 44
5 3 Eileen Kelly-Foulston 31
6 7 Sarah Eustis bicycleattorney.com 29
7 33 Erin Playman Gentle Lovers 26
8 12 Renee Scott Sunnyside Sports 26
9 5 Elaine Bothe Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 24
10 32 Michelle Mishoe West End Bikes/Specialized 23
11 38 Ina McLean Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 20
12 13 Stephanie Uetrecht WebCyclery.com 15
13 46 Sharon Anderson Ironclad Performance Wear 14
14 31 Kristi Carver 13
15 15 Angela Mart WebCyclery.com 13
16 20 Sarah Sturdy Rebound/Tireless Velo 12
17 11 Laura Trace 12
18 14 Jennifer Wardell Mountain View Cycles 11

Master Women 35+ B

Num Name Team Points
1 108 Gwyn Blanton 67
2 100 Becky Rice Team Lazy Tarantulas 55
3 106 Tonya Roe Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 51
4 107 Sharon Anderson Ironclad Performance Wear 50
5 102 Kristi Carver Upper Echelon Fitness 46
6 105 Susan Parsons 46
7 112 Elaine Prause Super Relax Concept 40
8 103 Holly Kotsovos Rebound/Tireless Velo 36
9 153 Elsa Bro Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 32
10 118 Tessa Sugahara Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 26
11 128 jennifer donnelly Super Relax Concept 22
12 123 cindy lewellen 20
13 151 Sara La Barge Sweetpea Ladies Auxiliary 16
14 111 Karen Kenlan Sunnyside Sports 16
15 133 Karen Henry 15
16 166 Katy Pranian Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 15
17 157 Sabina Pater West End Bikes/Specialized 15
18 156 Lynda Palubeski 14
19 155 Martha Paulus Pacific Pedaling 13
20 161 Vannoy Jenny Buy Local Cycling 13
21 101 Michelle Johnson 13
22 113 Amy Tarnow WebCyclery.com 13
23 149 Julie Carter Hammer Velo 12
24 167 Virginia Pedersen 12
25 158 Ann Leitheiser 12
26 109 Kathleen Martin Team Lazy Tarantulas 11
27 125 Amanda Durkee bicycleattorney.com 10
28 148 Sherry Schwenderlauf Sweetpea Ladies Auxiliary 10
29 115 Cassie Nobbs GVH Bikes 10
30 110 Carol Petersen Capitol Velo 9
31 159 Sarah Dye Pacific Power Blue Sky 8
32 174 Katina Fischer Camas Bike and Sport 7
33 116 Tacia Miller 7
34 114 Robyn Heifer bicycleattorney.com 6

Master Women 45+

Num Name Team Points
1 223 Jan Moss Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 78
2 205 Martina Ralle Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 74
3 202 Pam Reid Team Rose City 67
4 201 Pam Fairchild Rebound/Tireless Velo 55
5 216 Bonnie Rosenfeld Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 48
6 204 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo 46
7 200 Tina Rainforth Portland Velo 37
8 230 Lynn Feinstein Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 28
9 215 Ida McLean Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 26
10 234 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky 25
11 210 Karen Kenlan Sunnyside Sports 20
12 212 Cary Schwartz Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 16
13 203 Lora Melkonian 14
14 213 Maggie Rising 14
15 206 Chris Sheer Team Rose City 12
16 238 Flo Leibowitz Pacific Power Blue Sky 12
17 207 Renata Hahn Team Rose City 11
18 214 Carey Macnaughton Upper Echelon Fitness 11
19 239 Sheilagh Griffin NoMads Bicycle Racing Team 11

Single Speed

Num Name Team Points
1 511 luke demoe SLOCUM Race Team 104
2 541 Matt Hutchinson Portobello-A Better Cycle 73
3 505 Erik Hofland Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 62
4 516 John Lin Hammer Velo 61
5 501 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 58
6 503 Scott Barker 1 Error 41
7 508 Brooke Hoyer Rebound/Tireless Velo 40
8 580 Joshua Johnston 35
9 502 Mat Barton Staccato Gelato 33
10 513 Brian Kesselman Diamond Law Cycling Team 21
11 569 Samuel Nicoletti Gentle Lovers 20
12 544 Cole Sprague Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 20
13 685 Nathan Gibson 16
14 512 Adrian Olmstead Portland Bicycle Studio 16
15 524 Terry Keele HPChiro/Alpine Mortgage Planning 15
16 555 Sal Collura SLOCUM Race Team 15
17 506 steve tyrrill 14
18 745 Dan Porter Cyclepath Racing 13
19 500 Richard Rosko Hammer Velo 13
20 519 Jesse Luckett 13
21 546 Greg Adams Bridgetown Velo 13
22 732 Mike Bene Yard Dawgs Book Club 12
23 701 John Whitenack Soft Like Kitten 12
24 510 John Gulick Green Submarine Records 12
25 527 Ross Brody Buy Local Cycling 12
26 528 Matt Baumann Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 12
27 543 Chris Swan Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 11
28 568 David Burke Recycle Cycles Racing 10
29 525 McKenzie Thramer SLOCUM Race Team 9
30 644 christopher brown 9
31 611 David German Hammer Velo 9
32 588 Brian Larson 9
33 702 Dylan Carney Soft Like Kitten 8
34 504 David Hymans 7
35 746 Patrick Wilder Cyclepath Racing 6
36 507 Mike Cobb Portobello-A Better Cycle 6
37 526 Ed Worcester 6
38 610 Jeff Merwin 5
39 695 Justin Zucconi 5
40 509 Caan Zarosinski Half Fast Velo 5
41 538 Neil Green Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 5
42 680 Bryan Voytilla 5
43 540 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 5
44 744 Chris Streight Hammer Velo 4
45 515 Bill Hall 4
46 536 Craig Armstrong Craptastic 4
47 606 Ken Hahn 3
48 542 Brandon Rothauge Crossfix 3
49 684 Steve Williams Buy Local Cycling 3
50 612 Chris Boeholt 2
51 681 Dieter Hoffmann Team S+M 2
52 530 Chase Banna 2
53 687 Jonathan Sieber Revolver-Cascadia 1

Women A

Num Name Team Points
1 901 Rhonda Morin Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 88
2 900 Alexandra Burton Upper Echelon Fitness 78
3 918 Brigette Brown River City Bicycles/Ridley/NoTubes 66
4 903 Jennifer Cree Upper Echelon Fitness 63
5 902 Susan Peithman Upper Echelon Fitness 59
6 917 Taylor Shekell Team Beer 39
7 905 Mielle Blomberg Team S+M 36
8 940 Karen Oppenheimer 27
9 925 Anna Christiansen Ironclad Performance Wear 26
10 915 Heather Clark Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 26
11 945 Meagan Masten 24
12 946 Brianna Walle Ironclad Performance Wear 23
13 914 Lindsay Kandra Sweetpea Ladies Auxiliary 22
14 908 Erin Playman Gentle Lovers 20
15 906 Abby Watson Embrocation Cycling 16
16 911 Beth Ann Orton Team S+M 16
17 910 Laura Trace 13
18 916 Audrey Brown S&M Femmes 11
19 954 Jade Koide Team Beer 10
20 907 Sara Fletcher Therapeutic Association 10
21 953 Stephanie Chase Upper Echelon Fitness 9
22 904 Susannah Hart Camas Bike and Sport 9

Women B

Num Name Team Points
1 802 Erin Goodall Hammer Velo 82
2 864 Stefanie Bergh Upper Echelon Fitness 57
3 845 Lisa Belair Team S+M 51
4 809 Stephanie Chase Upper Echelon Fitness 42
5 856 Jeanne Beko Drop Bar Cowboys 26
6 892 Lauren Cramer Olympia Orthopaedic Associates 26
7 808 Remy Maguire Team S+M 26
8 818 Michelle Baumann Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 26
9 812 Kristen Minarik bicycleattorney.com 26
10 825 Laurie Hotovy 26
11 800 Heidi Swift Sweetpea Ladies Auxiliary 25
12 840 Jenn Levo Ironclad Performance Wear 23
13 813 DeeAnn Burton 23
14 837 Emily McKissock Rebound/Tireless Velo 22
15 807 Ellene Smith Team Dirt/Mudslinger Events 21
16 829 Susannah Hart Camas Bike and Sport 21
17 872 Meagan Masten 20
18 810 Joanna Mensher Gentle Lovers 20
19 827 Suzanne Marcoe Buy Local Cycling 19
20 806 Hannah Hart Camas Bike and Sport 16
21 890 Caroline Dezendorf 15
22 914 Marylynn King Ironclad Performance Wear 14
23 801 Krissy Brunsman Green Submarine Records 14
24 814 Kristin Wille Hammer Velo 14
25 805 Heather Daniel 13
26 831 Sarah Hunter Green Submarine Records 12
27 844 Eryn Barker West End Bikes/Specialized 12
28 828 Anna Saltonstall Team S+M 11
29 915 Amy VanTassel Upper Echelon Fitness 9
30 899 Lori Brault Portland Velo 9
31 891 Brooke Bauer Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 9
32 811 Sierra Callahan Sweetpea Ladies Auxiliary 9
33 880 Erinne Goodell Team Slow 8
34 160 Helen Kennedy 8
35 815 Caitlin Trahan 7
36 888 Sharon Hart Camas Bike and Sport 6
37 893 Alison Paulus 5
38 826 Melissa Sher 3