Mt. Tabor Series

Portland, OR
July 2, 2014

Part of the Mt. Tabor Series

If you have questions or corrections, please email Dirk Alenduff.

Updated July 4, 2014 at 8:53 AM

Fixed

Num Name Team Age City
1 101 Steven Beardsley Gentle Lovers 32 Portland
2 591 Brian Kesselman Tempo/KWC 38 Portland
3 5320 Sam Caviglione 29 Portland
4 4015 Stephen Salter 35 portland
5 4489 Matt Edwards Black Lodge Cycling 24 Portland
6 4170 Jon Penfold Oregon Bike Shop Racing Team 32 Portland
7 4298 Kirk Paulsen Team Slow 30 Portland
8 5383 Ben Salzberg Team Slow 43 Portland
9 563 Bryan Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 49 Portland
10 9034 Erinne Goodell Team Slow 34 Portland
11 5068 Dan Grabski Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 35 Portland
12 5220 Einar Traa Portland Velo Racing Team 71 Portland

Masters Men

Num Name Team Age City
1 892 John Browning Evolution Racing Team/River City Bicycles 47 Portland
2 197 Mathew Braun 41 Portland
3 775 John Mitchem Smith&Nephew p/b West End Bikes 52 Portland
4 808 Tim Butler Evolution Racing Team/River City Bicycles 48 Portland
5 760 christian tresser Smith&Nephew p/b West End Bikes 47 portland
6 502 Michael Medina Team Rokform 46 Portland
7 669 William Henterly Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 48 Portland
8 3003 Erik Bakker Ironclad Cycling Team 45 Portland
9 492 Jonathan Nelson Team ESC Bio Racer 47 Portland
10 3060 Casey Patton 57 Portland
11 338 Michael Girard Evolution Racing Team/River City Bicycles 46 Portland
12 730 Brad Sigurdson Soraz Racing p/b CAPA 42 Keizer
13 621 Matt Edler Portland Bicycle Studio 40 Portland
14 652 Rob Thompson Ironclad Cycling Team 43 Portland
15 5208 Greg Stokes Hammer Velo 44 Portland
16 3008 Benjamin Drucker Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 45 Portland
17 145 Matthew Slater Evolution Racing Team/River City Bicycles 50 Portland
18 364 Roger Lloyd Therapeutic Associates Racing 44 Portland
19 773 William Zale Smith&Nephew p/b West End Bikes 56 Portland
20 3025 Brian Foresta Civilian Velonauts 40 Portland
21 4296 Ryan Linville 43 Portland
22 5901 Josh Armagost 42 Portland
23 735 Yann Blindert 40 Portland
24 3041 Shane Fletcher Smith&Nephew p/b West End Bikes 42 Portland
25 814 Steve Schwaeber Smith&Nephew p/b West End Bikes 45 portland
26 628 Jon Frommelt bicycleattorney.com 44 Portland
DNF 3122 Bret Berner River City Bicycles 50 Portland

Men Category 3

Num Name Team Age City
1 5264 Kyle Mensing Black Lodge Cycling 27 Portland
2 699 Jeff Crawford Therapeutic Associates Racing 30 Portland
3 537 Matthew Studer Therapeutic Associates Racing 29 Portland
4 541 Freddy Tincher Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 40 Portland
5 371 Ryan Hieb Gentle Lovers 35 Portland
6 3022 Justin Tutor crank 30 Portland
7 3041 Shane Fletcher Smith&Nephew p/b West End Bikes 42 Portland
8 4172 Andrew Warren Team S+M 21 Portland
9 641 Christopher Connelly Therapeutic Associates Racing 31 Portland
10 678 Sean Thielen HCH-RPM Mortgage Cycling Team 41 Portland
11 3112 Ahmed Zuhairy Showers Pass Elite Road Team 23 Portland
12 4480 Connor Reardon Therapeutic Associates Racing 22 Hillsboro
13 355 Cristian Fuentes Therapeutic Associates Racing 34 Portland
14 607 Eddie DeLisle Soraz Racing p/b CAPA 32 Portland
15 590 Craig Armstrong Ironclad Cycling Team 36 Portland
16 667 Logan Evans GET FIT Cycling 24 Hillsboro
17 692 Kyle Ireton Rapha/River City Bicycles 26 Portland
18 594 Zach Rotstein 24 Portland
19 549 Richard Fattic Ruckus Test Team 43 Portland
20 305 Josh Anderson Soraz Racing p/b CAPA 25 Portland
21 4203 Isaac King Soraz Racing p/b CAPA 27 Longview
DNF 548 Scott Willson Gentle Lovers 44 Portland
DNF 283 Lelah O'Shaughnessy River City Bicycles Women's Team 27 Portland
DNF 8056 Eben Horacek HCH-RPM Mortgage Cycling Team 15 Happy Valley

Men Category 4

Num Name Team Age City
1 5112 Scott Kocher Therapeutic Associates Racing 39 Portland
2 4002 Steve Popp Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 41 portland
3 4170 Jon Penfold Oregon Bike Shop Racing Team 32 Portland
4 4164 Jake Szymanski 26 Portland
5 4019 Troy Sexton Therapeutic Associates Racing 31 Portland
6 4348 Jeff Wygant 49 longview
7 5558 Sam Spicer Team Planet X USA 22 Milwaukie
8 4054 John Lin Therapeutic Associates Racing 31 Portland
9 5054 Patrick Fraser Therapeutic Associates Racing 40 Portland
10 4260 Isaac Potoczny-Jones Hammer Velo 35 Portland
11 5497 Cullen Guinn Trusty Switchblade 37 Portland
12 4202 Sean Kellogg Ruckus Test Team 37 PORTLAND
13 483 Ryan Mauk Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 30 Portland
14 4297 Andrew Daniels 21 Portland
15 5355 Donald Newlands Portland Velo Racing Team 50 Portland
16 8089 Harry Zimba West End Jr 18 Lake Oswego
17 8002 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club 15 Vancouver
18 8109 Adam Valls Beaverton Bicycle Club 15 Portland
19 4332 Peter Blenkiron bicycleattorney.com 37 Portland
20 5027 Lloyd Connelly DNR Cycling 46 Portland
21 4041 Aaron Even Velominati Racing 44 Portland
22 5418 Chris Roberts Hammer Velo 43 Portland
DNF 4025 Eric Stouck Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 45 Portland

Men Category 5

Num Name Team Age City Notes
1 5913 Tim Goodall Islabikes 27 Portland
2 5847 Ken Reed Green Submarine Records 38 Beaverton
3 5645 Alex Dickinson 23 Portland
4 5952 Josh Mitchell 27 Portland
5 5486 Nat Johnson Green Submarine Records 36 Portland
6 5071 Dolan Halbrook bicycleattorney.com 42 Portland
7 5864 Danny Arellano Showers Pass Elite Road Team 30 Portland
8 5748 Keenan Wells 29 Portland
9 5891 Aaron McClintock 28 Dayton
10 5777 Sven Geirnaert 33 Portland
11 5780 Nicholas Gustafson 26 Portland
12 5389 Webster Wilson Velominati Racing 42 Portland
13 5954 Pearce Beissinger 38 Happy Valley
14 5024 Kristopher Celtnieks Hammer Velo 28 Portland
15 5710 Josh Jones 30 Portland
16 7 Kellen Rear 19
17 4357 Guy Lorshbaugh 32 Portland
18 5972 Jules Johnson Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 23 Portland
19 5971 Nico Parkes-Perret Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 32 Portland
20 5840 Kim Neve 57 Portland
21 5466 Jeff Baertsch Monkey Wrench Bicycle Club 22 Portland
22 5894 Tobin Owen Black Lodge Cycling 29 Portland
23 47 Nathan Savage-Lee 33 Portland
24 49 Jonathan Bauer 35 Portland
25 48 David M Miller Team Lazy Tarantulas 37 Portland
26 5700 Greg Eyerly 50 Salem
27 5974 Tim Welsh 18 Portland
28 5105 Tom Kelly Team Planet X USA 62 Portland
29 8050 Alex White Word-RCB by Cyclisme 15 Portland
30 8043 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 11 Portland
31 8044 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling 11 Portland
32 4451 Stefan Swift 29 Portland Relegation Rule 11.2.2 Using foul or abusive language
DNF 5668 Edmundo Rea 19 Portland

Senior Men

Num Name Team Age City
1 163 Tim Reinhart Rapha/River City Bicycles 32 Portland
2 761 Leland Gilmore Rapha/River City Bicycles 31 Portland
3 187 Trevor Spahr HCH-RPM Mortgage Cycling Team 29 Portland
4 4037 Martin Acosta Therapeutic Associates Racing 26 Portland
5 786 Erik Tonkin Team S+M 40 Portland
6 982 David Sherman Therapeutic Associates Racing 49 Portland
7 770 Adrian Richardson Showers Pass Elite Road Team 26 Portland
8 390 Marek Litinsky Trusty Switchblade 34 Beaverton
9 101 Steven Beardsley 32 Portland
10 892 John Browning Evolution Racing Team/River City Bicycles 47 Portland
11 851 Colé Lalomia Team Wooly Mammoth 21 Portland
12 523 Jeremy Russell Therapeutic Associates Racing 32 Portland
13 194 Joseph King Guinness Cycling Team 33 Portland
14 855 Harrison Harb 25 Portland
15 716 Eric Gushurst Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 33 Portland
16 4466 Blair Warner Showers Pass Elite Road Team 25 Portland
17 708 Cliff Heaberlin Portland Bicycle Studio 34 Portland
18 3105 Jeremy Dunn Team Wooly Mammoth 34 Portland
19 850 James Adamson Gentle Lovers 39 Portland
20 197 Mathew Braun 41 Portland
21 737 Mike Kath Therapeutic Associates Racing 36 portland
22 759 Antonio Castaneda JR Soraz Racing p/b CAPA 41 Keizer
23 3064 David Wilcox 35 Portland
DNF 107 Andrew Utz Gentle Lovers 32 Portland
DNF 607 Eddie DeLisle Soraz Racing p/b CAPA 32 Portland

Senior Women

Num Name Team Age City
1 258 Brianna Walle Optum pb Kelly Benefit Strategies 30 PORTLAND
2 207 Megan Chinburg River City Bicycles Women's Team 35 Portland
3 239 Beth Ann Orton River City Bicycles Women's Team 33 Portland
4 206 Sue Butler River City Bicycles Women's Team 43 Portland
5 50 Lindsay Fox 31 Phoenix
6 237 Brenna Wrye-Simpson Ironclad Cycling Team 27 Portland
7 7136 Emily Boscacci Oregon Bike Shop Racing Team 29 Portland
8 292 Kristina Hughes Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 43 Sherwood
9 236 Laura Trace Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 48 Portland
10 7054 Aliza Richman West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 33 Portland
11 949 Emily Heleva-Ponaski River City Bicycles Women's Team 29 Portland
12 235 Vivian Satterfield Ironclad Cycling Team 29 Portland
13 226 Daphne Moore Hammer Velo 48 Portland

Women Category 4/5

Num Name Team Age City
1 7254 Kim Peer River City Bicycles Women's Team 26 Portland
2 7080 Vicky Hanson West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 34 Portland
3 9037 Sarah Dorning 22 Portland
4 4401 CHARLOTTE TURNER 43 MILWAUKIE
5 9038 Haley Guettler River City Bicycles 19 Portland