Sandy/Boring Corn Cross

Sandy, OR
November 1, 2014
If you have questions or corrections, please email Dan Grabski.

Updated September 10, 2015 at 4:17 PM

Beginner Men

Num Name Team Age City Laps
1 268 Toby Contreras 43 Portland 4
2 202 tom valencia 46 hillsoboro 4
3 153 Paul Allen 39 Portland 4
4 264 David Bergstrom 4
5 18 Danny Pettit 52 Happy Valley 4
6 116 Bruce Avery 59 Vancouver 4
7 229 D'Arcy Owen 42 Portland 4
8 194 Christopher Krupa 35 Portland 4
9 225 Patrick Hunt 27 Tigard 4
10 267 Thomas Tritz 43 Portland 4
11 265 Gary Kim Grouptrail Cycling 4
12 101 justin tunis 34 portland 4
13 14 Brad Tanner 43 Happy Valley 4
14 266 Rian Anderson 4
15 261 Russell Brent 4
16 5 Ed Waters 55 Eagle Creek 4
17 79 Mark Alexander 49 Portland 4
18 262 David Tucker 3
DNF 263 Brian Dessinger 46 Milwaukie 1

Beginner Women

Num Name Team Age City Laps Notes
1 821 Amanda Pile 4 Number too high
2 820 Carol Cohen 4
3 745 Samantha Trost Team S+M 14 Battle Ground 3
4 817 Jennifer White 40 Molalla 3
5 778 Vikki Bourcier Smith&Nephew p/b West End Bikes 55 Eugene 3
6 819 Charis Darnall Hapi-Go! 16 Gresham 3
DNF 822 Carson Furry 2 Number too high, upside down

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps
1 740 Scott Ahrens SKAA 43 Kalama 5
2 701 Mike Reddig Camas Bike and Sport 43 Camas 5
3 773 Michael Clark MX3L/Hapi-Go! 45 Portland 5
4 797 Aaron Suchy 5
5 704 Stephen Hemminger Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 57 Beaverton 5
6 783 Jake Linford Athletes Lounge Cycling Team 41 Tualatin 4
7 781 Mark Sather Athletes Lounge Cycling Team 43 Wilsonville 4
8 702 Eugene Ezman 57 The Dalles 4
9 807 Michael Gasperson cyclocrossracing.com 32 Happy Valley 4
DNF 706 Seth Daniels Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Portland 1

Junior Men 10-12

Num Name Age City Laps
1 57 Luke Soto 11 Sherwood 2
2 210 Dylan Makowichuk 10 2
3 206 Andrew Nolke 11 2
4 205 Axel Clear 12 Boring 2
5 208 Andrew Nyhus 10 2
6 156 Carter Clear 11 Boring 2
7 203 Roman Myers 11 2

Junior Men 13-14

Num Name City Laps
1 207 David Nyhus Tigard 2
2 204 Spencer Powers Troutdale 2

Junior Men 15-16

Num Name Team Age City Laps
1 6 Zach Lang Hapi-Go! 16 Oregon City 3
2 3 Cooper Irwin Hapi-Go! 16 Woodland 3
3 92 Freddy Anderson Beaverton Bicycle Club 15 Beaverton 3

Junior Women 13-14

Num Name Team Age City Laps
1 848 Ellie Darnall Hapi-Go! 14 Gresham 2
2 819 Charlie Wirth Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 13 Happy Valley 2

Junior Women 15-16

Num Name Team Age City Laps
1 839 Charis Darnall Hapi-Go! 16 Gresham 2

Masters Men 35+ A

Num Name Team Age City Laps
1 345 Michael Benno Smith&Nephew p/b West End Bikes 46 Portland 9
2 376 Paul Bourcier Smith&Nephew p/b West End Bikes 46 Eugene 8
3 383 Steve Chapin Athletes Lounge Cycling Team 44 Portland 8
4 377 Scott Bradway Team S+M 43 Portland 8
5 340 Michael Girard Evolution Racing Team/River City Bicycles 46 Portland 8
6 302 Ryan Francesconi Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 40 Portland 8
7 305 Jason Musengo Portland Bicycle Studio 42 Portland 8
8 356 Ryan Marquardt Portland Velo Racing Team 36 Hillsboro 8
9 385 Andrew Hawley Team Lost Highway 38 Portland 8
10 342 Benjamin Drucker Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 45 Portland 8
11 380 Brian List Bike Central 47 Portland 8
12 397 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo 47 Portland 8
13 331 Bjorn Clouten Stumptown Cycling Club 44 Happy Valley 7
DNF 391 Matthew Westermeyer cyclocrossracing.com 37 Damascus 3

Masters Men 35+ B

Num Name Team Age City Laps
1 720 Dan Werle Unattached 42 Portland 5
2 559 chris brannen Team S+M 41 Vancouver 5
3 605 Daniel Esterling Green Submarine Records 35 Portland 5
4 694 Tom Palke Team Mudman 48 Portland 5
5 655 Martin Fuss Beaverton Bicycle Club 51 Portland 5
6 718 Kenneth Pace Team S+M 46 Portland 5
7 845 Chris Sautter Yakima Bike Vigilantes 48 Portland 5
8 560 ILe Powell Team S+M 45 Portland 5
9 716 Jeff Brock Nossa Familia Coffee Cycling 39 Portland 5
10 584 Mike Rosenfeld Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 42 Portland 5
11 578 Peter Rueegger Team Mudman 46 Portland 5
12 769 Greg Shaffer Nossa Familia Coffee Cycling 42 Portland 5
13 702 Rob Anderson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 41 Beaverton 5
14 846 Eric Aldinger Team S+M 43 Portland 5
15 844 Judd Eustice Team S+M 53 Portland 5
16 715 Varner Seaman Nossa Familia Coffee Cycling 39 Portland 4
DNF 820 Brian Carrico The Spokesmen 43 Vancouver 4

Masters Men 35+ C

Num Name Team Age City Laps
1 649 Scott Kleiner 40 Portland 5
2 587 Richard Lorenz Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 39 Portland 5
3 553 Joe Pinzone Threshold Velo 46 Vancouver 5
4 359 Nathaniel Wells Hapi-Go! 59 Mosier 5
5 452 Steven Soto 41 Sherwood 5
6 337 Mike Reddig Camas Bike and Sport 43 Camas 5
7 343 Jonathan Modie Team S+M 5
8 349 Joe Gomez Team Mudman 44 Portland 5
9 519 Chris Page 46 Brightwood 5
10 308 Matt Haughey Matthew Haughey 42 McMinnvile 5
11 576 Brian Hart Sr. Hapi-Go! 52 Washougal 5
12 687 Greg Myers 42 West Linn 5
13 391 Brandon Cornejo Portland Velo Racing Team 40 Portland 5
14 689 Lorne Cross Team Poseur 47 Portland 5
15 688 aaron guffey LGFG 38 Portland 5
16 671 John Dendiuk 39 Portland 5
17 551 Joe Lagerstrom 51 Gresham 4
18 516 Andrew Wilcox 42 Roy 4
19 489 Wes Woosley 43 Portland 4
20 686 ben conte 44 portland 4
21 574 Scott Winkels Portland Velo Racing Team 42 Tigard 4
22 81 Scott Graves Athletes Lounge Cycling Team 36 Canby 4
23 403 Dan Harrison Monkey Wrench Bicycle Club 37 Portland 4

Masters Men 50+

Num Name Team Age City Laps
1 256 Guy Smith Portland Bicycle Studio 51 Rainier 5
2 361 Mark Emry Oregon Bike Shop Racing Team 50 Gresham 5
3 309 David Luoma 57 Portland 5
4 347 Andrew Peterson Nossa Familia Coffee Cycling 55 Portland 5
5 263 Clint Ebert bicycleattorney.com 55 Forest Grove 5
6 323 Joe Hamilton na 58 Vancouver 5
7 315 Paul Mautner Veloforma 56 Portland 5
8 251 jim fox bicycleattorney.com 56 Portland 5
9 415 Rick Upton crank 54 Portland 4
10 300 Jeff Spencer Team S+M 50 Clackamas 4
11 414 Jesse Lopez Jr. 4
12 311 Reginald Lee Portland Velo Racing Team 55 Portland 4
DNF 644 Scott Stall 2

Masters Men 60+

Num Name Team Age City Laps
1 519 Mark Schwyhart 5
2 500 Ron Strasser Team S+M 65 Portland 4
3 838 Craig Bontly Yamika 64 eugene 4
4 518 Russ Patterson Portland Velo Racing Team 61 Portland 4
5 530 Loren Russell 72 Corvallis 4
6 503 Einar Traa Portland Velo Racing Team 71 Portland 3
7 541 Flo Leibowitz Pacific Power Blue Sky 63 Corvallis 3

Masters Women 35+ A

Num Name Team Age City Laps
1 2 Carly Heron GVH Bikes 40 Hood River 4
2 19 Margi Bradway Team S+M 40 Portland 4
3 51 Shetha Nolke Sweetpea Ladies Auxiliary 39 Portland 4
4 37 Sharon Anderson Trusty Switchblade 45 Portland 4
5 25 Tess Weir Sweetpea Ladies Auxiliary 45 Beaverton 4

Masters Women 35+ B

Num Name Team City Laps
1 534 Julia Sperry Cycle-Smart Grassroots Team Portland 4
2 512 Cassie Nobbs GVH Bikes Hood River 4

Masters Women 45+

Num Name Team Age City Laps Notes
1 640 Suzy Renn Team Slow 45 Portland 4
2 625 Flo Leibowitz Pacific Power Blue Sky 63 Corvallis 4
3 641 MM Jenkins BeerMongers Cycle Club 53 Portland 3 Number too high

Men Category A

Num Name Team Age City Laps
1 82 Sean Babcock Team S+M 31 Beaverton 9
2 20 Erik Tonkin Team S+M 40 Portland 9
3 74 Stephen Bedford HCH-RPM Mortgage Cycling Team 36 Portland 9
4 134 Patrick Means Team S+M 31 CORVALLIS 9
5 54 David Sterry Green Submarine Records 31 Portland 8

Men Category B

Num Name Team Age City Laps
1 23 Cory Solo Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 32 Portland 6
2 9 David Cushman Cycle Smart 33 Portland 6
3 152 Nate Youngs Therapeutic Associates Racing 34 Boring 6
4 107 Andrew Warren Team S+M 21 Portland 6
5 29 Rob Thompson Ironclad Cycling Team 43 Portland 6
6 153 Geoff Grummon crank 39 Portland 5

Men Category C

Num Name Team Age City Laps
1 252 Sven Geirnaert 33 Portland 5
2 175 Brayton Sobolewski Hapi-Go! 15 Vancouver 5
3 250 Douglas Murphy Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 42 Beaverton 5
4 236 Eric Speakman Team Lost Highway 43 Portland 5
5 248 brett boyles Therapeutic Associates Racing 44 lake oswego 5
6 8 Nathaniel Wells Hapi-Go! 59 Mosier 5
7 155 Chris Bathke 42 Portland 5
8 76 Marc Heisterkamp Grouptrail Cycling 32 Portland 5
9 246 Eric Shaffner 43 Portland 5
10 120 Brian Hart Sr. Hapi-Go! 52 Washougal 5
11 104 Nick Besson 30 Portland 5
12 112 Cooper Irwin Hapi-Go! 16 Woodland 5
13 249 Mike Sobolewski Hapi-Go! 45 Vancouver 5
14 251 David George 32 Portland 5
15 245 Eric Cress 43 Portland 5
16 140 Zach Lang Hapi-Go! 16 Oregon City 5
17 167 jeff copus 45 portland 5
18 163 phil avery Team Beer 40 oregon city 4
DNF 247 Joshua Hanselman 343 Racing 39 Newberg 2

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps
1 662 Brad Winn HCH-RPM Mortgage Cycling Team 31 Portland 6
2 572 Byron Breeden Guinness Cycling Team 38 Hood River 6
3 744 Erik Rath 6
4 678 Mike Bene Jens Voigt's Army 47 Portland 6
5 689 Scott Gerwig 46 Portland 6
6 566 Paul Kelly Stumptown Cycling Club 48 Lake Oswego 5
7 743 Jake Ryder 5
8 560 Aaron Even Velominati Racing 44 Portland 5
9 711 Bryan Swisshelm Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 47 Portland 5
10 525 Carly Heron GVH Bikes 40 Hood River 5
11 692 Suzy Renn Team Slow 45 Portland 5
12 741 Tess Weir Sweetpea Ladies Auxiliary 45 Beaverton 4
13 570 Cassie Nobbs GVH Bikes 43 Hood River 4

Women Category A

Num Name Team Age City Laps
1 910 Anna Christiansen HiFi Sound Cycling Components 29 Portland 8
2 852 Susannah Hart Hapi-Go! 17 Washougal 7
3 866 Stephanie Chase Portland Bicycle Studio 33 Portland 7
4 877 Hannah Hart Hapi-Go! 21 Washougal 7

Women Category B

Num Name Team Age City Laps
1 108 Kristi Hanson West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 35 Portland 4

Women Category C

Num Name Team Age City Laps Notes
1 357 Christina Miller 4 Smaller number needs to be on shoulder
2 278 Traci Anderson 41 Beaverton 4
3 276 Traci Smolen 47 Portland 4
4 260 Christy Hawkins Monkey Wrench Bicycle Club 37 portland 4
5 265 Cecily Norris Highfive Cycling 34 Portland 4
6 264 Stacey Ruff Therapeutic Associates Racing 43 Gresham 3