Winter CX

Washougal, WA
November 30, 2014
If you have questions or corrections, please email Dan Grabski.

Updated September 10, 2015 at 4:17 PM

Beginner Men

Num Name Team Age City Laps
1 77 ryan smith 22 molalla 4
2 229 D'Arcy Owen 42 Portland 4
3 300 Pat Case 4
4 124 Mark Hand 55 Tigard 4
5 109 Paul Furst Camas Bike and Sport 16 Vancouver 3
6 355 David Truong 25 seattle 3
7 240 Chris Eves 3
8 271 Steven Powell 57 Beaverton 3
9 356 Eric Truong 24 Seattle 3
10 354 Daniel Truong 27 Seattle 2

Beginner Women

Num Name Age City Laps
1 748 Heather Winfrey Tigard 4
2 859 heather fray 36 2

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps
1 808 Michael Gasperson cyclocrossracing.com 32 Happy Valley 4
2 926 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 42 lake oswego 4
3 701 Mike Reddig Camas Bike and Sport 43 Camas 4
4 909 Julie Deal BeerMongers Cycle Club 42 Portland 4
5 717 Ed Hanna BeerMongers Cycle Club 34 Portland 4
6 913 Eugene Ezman Hapi-Go! 57 The Dalles 3

Junior Men

Num Name Team Age City Laps
1 271 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club 16 Tigard 2
2 60 Kyler Ervin Beaverton Bicycle Club 14 Gaston 2
3 56 Paul Furst Camas Bike and Sport 16 Vancouver 2
4 182 Carson Westberg Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 15 Bend 2
5 17 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 11 Portland 2
6 3 Cooper Irwin Hapi-Go! 16 Woodland 2
7 2 Owen L. Rogers bicycleattorney.com 11 Portland 2
8 57 Luke Soto 11 Sherwood 2
9 154 Miles Revenaugh 11 1
10 272 max fray 1

Junior Women

Num Name Team Age City Laps
1 815 Aubrey Ellerbruch West End Bikes/Specialized 16 Lake Oswego 2
2 831 Genevieve Bailly Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 11 Portland 2
3 804 Roxanna Hart Hapi-Go! 10 Washougal 2

Masters Men 50+

Num Name Team Age City Laps
1 252 William Goritski Rebound/Tireless Velo 52 Camas 5
2 301 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 52 Portland 5
3 341 Steven Thorne BikeFlights.com 53 Portland 5
4 303 Ted Lamb Rebound/Tireless Velo 50 Portland 5
5 314 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo 50 Brush Prairie 5
6 306 mike packer Rebound/Tireless Velo 50 Vancouver 5
7 259 David Lofstead Rebound/Tireless Velo 51 Camas 5
8 334 Chauncey Curl Cyclepath Racing 53 Portland 5
9 253 Tim Ellerbruch West End Bikes/Specialized 56 Lake Oswego 5
10 519 Mark Schwyhart 5
11 342 Tim Rathbun Molalla River BMX 52 Molalla 4
12 404 Ed Dalton Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 59 Portland 4
13 326 Stefan Furst Camas Bike and Sport 57 Vancouver 4
14 353 David Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 55 Portland 4
15 454 Cheryl Januzzi Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 52 Lake Oswego 4
16 286 Greg Eyerly 50 Salem 4
17 449 Mark Revenaugh 51 Mulino 4
18 455 Joe Lagerstrom 51 Gresham 4
19 414 Jesse Lopez Jr. 4
DNF 256 Guy Smith Portland Bicycle Studio 51 Rainier 1

Masters Men 60+

Num Name Team Age City Laps
1 502 Steve Lacey Team S+M 60 Portland 5
2 528 Rick Gregory Black Dog Velo 61 Eugene 5
3 500 Ron Strasser Team S+M 65 Portland 4
4 518 Russ Patterson Portland Velo Racing Team 61 Portland 4
5 513 David Hankins Camas Bike and Sport 60 Camas 4

Masters Men A 35+

Num Name Team Age City Laps
1 306 Mike Henry Evolution Racing Team/River City Bicycles 49 Damascus 7
2 398 Jeff Otto Sunset Cycles 52 Beaverton 7
3 381 Shannon Boroff bicycleattorney.com 39 Portland 7
4 316 Todd Rosier Therapeutic Associates Racing 49 Hillsboro 7
5 343 Jeff Standish Therapeutic Associates Racing 48 Gresham 7
6 310 Roger Meier Cyclepath Racing 46 Beaverton 7
7 302 Ryan Francesconi Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 40 Portland 7
8 389 Martin Baker bicycleattorney.com 47 Hillsboro 6
9 391 Matthew Westermeyer cyclocrossracing.com 37 Damascus 6
10 356 Ryan Marquardt Portland Velo Racing Team 36 Hillsboro 6
11 505 Devin Bailly HCH-RPM Mortgage Cycling Team 40 Portland 6
12 397 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo 47 Portland 6
13 470 Spencer White Stumptown Cycling Club 42 Portland 6
14 374 Dan Werle Unattached 42 Portland 6
15 512 Donald Newlands Portland Velo Racing Team 50 Portland 6
16 492 Mike Heenan 40 Portland 6
17 323 Saul Lopez Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Portland 6
18 513 Tom James Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 57 Portland 6
DNF 359 John Weathers Sunset Cycles 6
DNF 414 Greg O'Brien Rebound/Tireless Velo 49 Portland 3
DNF 469 Jason Pinkerton bicycleattorney.com 37 Corbett 2
DNF 314 Brent Casady 43 Portland 1
DNF 447 Neil Green Therapeutic Associates Racing 40 Fairview 1

Masters Men B 35+

Num Name Team Age City Laps
1 575 Jordan Norris Joe Bike Racing 35 Portland 5
2 578 Peter Rueegger Team Mudman 46 Portland 5
3 589 Dolan Halbrook bicycleattorney.com 42 Portland 5
4 655 Martin Fuss Beaverton Bicycle Club 51 Portland 5
5 700 Andrew Suchocki Therapeutic Associates Racing 35 Portland 5
6 730 Billy Holcomb Trusty Switchblade 39 Portland 5
7 744 Brian Little BeerMongers Cycle Club 40 Portland 5
8 694 Tom Palke Team Mudman 48 Portland 5
9 914 Laura Trace Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 48 Portland 5
10 815 John Napier Camas Bike and Sport 53 Camas 5
11 732 Dennis Starkey Camas Bike and Sport 52 Vancouver 5
12 698 Trig Rogers bicycleattorney.com 48 Portland 5
13 909 Nathaniel Wells Hapi-Go! 59 Mosier 5
14 911 Ryan Barnes TheClymb.com 39 Portland 5
15 837 Jeff Chochon 49 Portland 5
16 663 Paul Anderson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 49 Portland 5
17 616 Luke Sosnowski 38 Camas 5
18 607 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Beaverton 5
19 628 Robert Jackson Athletes Lounge Cycling Team 39 lake oswego 4
20 912 Scott Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab 44 Lake Oswego 4
21 913 Anthony Smith 48 Portland 4
22 560 ILe Powell Team S+M 45 Portland 4
DNF 907 Terry Hamness Camas Bike and Sport 44 Washougal 3

Masters Men C 35+

Num Name Team Age City Laps
1 770 Jeff Hough 40 Portland 5
2 731 Dan Litwora Athletes Lounge Cycling Team 39 Forest Grove 5
3 363 Greg Eyerly 50 Salem 5
4 496 Matt Forness 43 Portland 5
5 724 Eric Hagstette 42 Portland 5
6 556 Simon Ingham Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 48 Portland 5
7 417 michael gilbert Rebound/Tireless Velo 49 Vancouver 5
8 444 Alex Dombroski TheClymb.com 39 Portland 5
9 335 Mike Sobolewski Hapi-Go! 45 Vancouver 5
10 349 Joe Gomez Team Mudman 44 Portland 5
11 780 Martin Matsumura 49 Portland 5
12 703 Dean Maclean Team Planet X USA 44 Portland 5
13 519 Chris Page 46 Brightwood 4
14 456 Phillip Wiant Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 52 Portland 4
15 366 Jerod Cottrill Rebound/Tireless Velo 41 Portland 4
16 781 Andrew Duncan 39 Portland 4
17 337 Mike Reddig Camas Bike and Sport 43 Camas 4
18 782 Paul Barlow Barlow Bikes 44 Saint Helens 4
19 339 Charles Barrett 47 Portland 4
20 360 Todd Harple SWEAT360 44 Hillsboro 4
21 414 Burk Webb Portland Velo Racing Team 47 Milwaukie 4
22 725 Andy Morris 44 Portland 4
23 369 Bjoern Brunner 45 Portland 4
24 489 Wes Woosley 43 Portland 4
25 474 Dan Salvey 45 Sherwood 4
26 392 Stephen Rich 47 Portland 4
27 351 Tim Goss Rebound/Tireless Velo 48 Washougal 4
28 574 Scott Winkels Portland Velo Racing Team 42 Tigard 4
29 461 Joel Sheley Team Lazy Tarantulas 42 portland 4
30 308 Matt Haughey Matthew Haughey 42 McMinnvile 4
31 750 Danny Pettit 52 Happy Valley 4
32 416 Dave Meyer 38 Portland 4
DNF 737 kyle stephens BeerMongers Cycle Club 38 Portland 4
DNF 452 Steven Soto 41 Sherwood 1

Masters Women 45+

Num Name Team Age City Laps
1 601 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo 52 Camas 4
2 604 Candida Hart Hapi-Go! 50 Washougal 4

Masters Women A 35+

Num Name Team Age City Laps
1 6 Ann Kennedy bicycleattorney.com 46 Portland 4
2 3 Mielle Blomberg Team S+M 43 Portland 4
3 58 Juliette Oldfield 37 Portland 4
4 2 Carly Heron GVH Bikes 40 Hood River 4
5 10 Julie Deal BeerMongers Cycle Club 42 Portland 4
6 46 Cara VanGorder Lasof Trusty Switchblade 45 Portland 4
7 11 Heather VanValkenburg Portland Bicycle Studio 39 Vancouver 4

Masters Women B 35+

Num Name Team Age City Laps
1 516 Holly Kotsovos Rebound/Tireless Velo 38 Vancouver 4

Men Category A

Num Name Team Age City Laps
1 20 Erik Tonkin Team S+M 40 Portland 7
2 4 Seth Patla REN Cycles/Ti Cycles/River City Bicycles 37 Forest Grove 7
3 2 Andrew Coe Soraz Racing p/b CAPA 33 portland 7
4 68 Jonathan Myers Team S+M 47 Portland 7
5 46 Sean Corey Breadwinner Cycles 31 Vancouver 7
6 76 Joel Madrone Breadwinner Cycles 39 portland 7
7 127 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 34 Happy Valley 7
8 50 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 15 Washougal 6
9 15 Ryan Weaver Rapha/River City Bicycles 37 Portland 6
DNF 187 Brian Gerow Breadwinner Cycles 33 Portland 2
DNF 188 samuel bramel 22 1

Men Category B

Num Name Team Age Laps
1 18 Andrew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 32 5
DNF 179 Matthew Crampton BeerMongers Cycle Club 34 4

Men Category C

Num Name Team Age City Laps
1 347 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling 14 Lake Oswego 4
2 148 Dan Litwora Athletes Lounge Cycling Team 39 Forest Grove 4
3 348 Ian Boggs 34 Portland 4
4 175 Brayton Sobolewski Hapi-Go! 15 Vancouver 4
5 86 Jason Ladwig Portland 4
6 52 Jules Johnson Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 23 Portland 4
7 339 Andy Evans 31 Portland 4
8 122 Joshua Johansen Team 10 Barrel 41 West Linn 4
9 299 Chris Page 46 Brightwood 4
10 112 Cooper Irwin Hapi-Go! 16 Woodland 4
11 311 Mari Little BeerMongers Cycle Club 35 Portland 4
12 344 Stefan Furst Camas Bike and Sport 57 Vancouver 3
13 290 David Hankins Camas Bike and Sport 60 Camas 3
DNF 295 Nico Parkes-Perret Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 32 Portland 1

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps
1 582 Ben Guernsey Trusty Switchblade 30 Portland 5
2 838 erik bowen 27 5
3 511 DANIEL GONZALEZ Ruckus Test Team 38 Portland 5
4 515 Brian Lynch Dr Will Bar 38 Portland 5
5 591 Andrew Yeoman Ruckus Test Team 32 Portland 5
6 839 Brian Little BeerMongers Cycle Club 40 Portland 5
7 514 Jerald Winfrey Cyclepath Racing 39 Tigard 5
8 510 Mark Biedrzycki RAO/Imperial River Racing 42 Beaverton 5
9 525 Carly Heron GVH Bikes 40 Hood River 4
10 827 Vince Rodarte Team Planet X USA 39 Portland 4

Women Category A

Num Name Team Age City Laps
1 880 Megan Chinburg River City Bicycles Women's Team 35 Portland 6
2 889 Alexandra Burton Portland Bicycle Studio 33 Portland 6
3 928 Annalisa Fish 30 Portland 6
4 878 Katy Salinas Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 35 Vancouver 6
5 913 Kristin Duyn Portland Bicycle Studio 35 Portland 6
6 852 Susannah Hart Hapi-Go! 17 Washougal 6
7 927 Dawn Andres Portland Bicycle Studio 32 Portland 6
8 877 Hannah Hart Hapi-Go! 21 Washougal 5
9 929 Ellene Smith bicycleattorney.com 34 Portland 5
DNF 863 Amy VanTassel Athletes Lounge Cycling Team 38 Portland 2
DNF 890 Marayah Deese Portland Bicycle Studio 29 Portland 1

Women Category B

Num Name Team Age Laps
1 181 Erin Calkins bicycleattorney.com 30 4
2 140 Mari Little BeerMongers Cycle Club 35 4
3 170 Jericho Winter BeerMongers Cycle Club 29 4
4 116 Heather Johnson Beaverton Bicycle Club 30 3

Women Category C

Num Name Team Age City Laps
1 282 Erica Menze Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 27 Portland 4
2 265 Cecily Norris Highfive Cycling 34 Portland 4
DNF 389 elise legerstrom 1