Blind Date at the Dairy

Portland, OR
September 25, 2019

Part of the Blind Date at the Dairy

The camera arrived late so there were no times for the first few races. Our apologies

For any questions about these results contact Candi Murray cmurray@obra.org

Updated September 26, 2019 at 3:41 PM

Category 1/2 Men

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 Time Lap 6 Time Lap 7 Time Lap 8 City Laps Time
1 504 Brad Petersen Bonk Collective 32 06:01.6 06:08.4 06:14.4 06:09.1 06:12.2 06:18.2 06:15.0 06:06.0 Beaverton 8 49:25
2 520 Andrew Loaiza 06:02.6 06:07.7 06:13.5 06:08.8 06:13.5 06:18.1 06:14.3 06:06.8 8 49:25
3 521 Jeremy Russell 06:03.1 06:15.3 06:24.2 06:22.3 06:23.0 06:21.8 12:59.1 8 50:49
4 508 Evan Murphy 32 06:11.0 06:15.9 06:29.7 06:20.5 06:33.8 06:25.2 12:54.4 Portland 8 51:11
5 510 Pat Lemieux 06:11.6 06:15.8 06:29.5 06:42.6 06:26.3 06:22.9 13:08.6 8 51:37
6 514 Justin Philips Swift Racing PDX 39 06:18.3 06:29.0 06:33.2 06:27.7 06:27.1 06:41.6 13:11.2 Portland 8 52:08
7 509 Mike Kath 42 06:38.5 06:39.4 06:49.4 06:47.5 06:39.3 06:43.6 13:49.0 Portland 8 54:07
8 503 Andrew Smith Swift Racing PDX 38 06:31.8 06:43.6 06:42.9 06:50.2 06:47.0 06:51.4 13:43.0 Portland 8 54:10
9 502 Matthew Smith Swift Racing PDX 43 06:35.1 06:41.1 06:44.1 06:47.9 06:50.1 06:54.0 13:44.7 vancouver 8 54:17

Category 5 Men

Num Name Team Cx Age City Laps Notes
1 262 Mauricio Posada 5
2 278 Thomas Alberini 29 Portland 5
3 286 Josue Jimenez 5
4 246 Derek S Hoenisch 54 Lake Oswego 5
5 289 Ryan Clay 5
6 253 Sam Reynolds 5
7 209 Joe Derting Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 54 Sherwood 5
8 291 Thomas Duffly HiFi Sound Cycling Components 38 Portland 5
9 276 Arlen Slaymaker 5
10 214 Jamie King Grouptrail Cycling 42 Portland 5
11 216 Alastair Cox 31 Beaverton 5
12 201 Stu Davidson 31 Portland 5
13 297 Zachary Smith 5
14 295 Sukho Viboolsittiseri 5
15 240 Mike Schwoebel 37 Tigard 5
16 292 Silas Sanderson 5
17 212 Tony Ruiz 49 Portland 5
18 208 Todd Rinder 53 Beaverton 5
19 258 Phil Donovan 5
20 211 Todd Young 30 Portland 5
21 207 Dominic Chung 46 Hillsboro 4
22 280 Landon Holmes 5 4
23 218 Christopher M Glenn 42 Portland 4
24 288 Dennis Sweeten 4
25 272 Christopher Hitchcock Dialed Cycling Team 51 Portland 4
26 293 Allen Bowlden 4
27 225 Brennan Jarrell 12 West Linn 4
28 248 William Seymour 35 Portland 4
29 296 Erik Nielsen 4
30 252 Christopher Taylor 33 Newberg 4
31 270 Vaughn Adams 4
32 203 Ben Needham Team Oregon p/b Rodda Paint 58 PORTLAND 4
33 249 Erick Taft Dialed Cycling Team 49 Vancouver 4
34 215 Reyaz Rohani 38 Portland 4
35 283 Derrick Sommers 17 Canby 4
36 219 Matt Jaszkowiak 4
37 251 Jeff Dill ANTHM Collective 47 Portland 4
38 244 Joel Brown Team 10 Barrel 43 Portland 4
39 273 Chris Olivares 4
40 833 4 please identify
41 230 Brandon Crockett 30 Eugene 4
42 832 Matt Rask 4
43 298 Darin Anderson 4
44 254 Craig Bradford BeerMongers 51 Portland 4
45 232 Gary Holm 4
46 204 Christopher Ingebritsen 4
47 247 Marty Gibbons 4
48 294 Craig Diehl 3
49 274 Chris Gibbons 3
50 205 Brian Duhon Team S&M 47 Portland 3
51 275 matt lowry 3
52 287 Jordan Landstrom 3
DNF 290 John Wolf 2

Junior Men 14-18

Num Name Team Cx Age City Laps
1 28 Federico Spedini 16 Portland 4
2 321 Benicio Thorne 15 Portland 4
3 24 Jake Johansen 15 West Linn 4
4 15 Aidan Rice Team Lazy Tarantulas 14 Portland 4
5 37 Jacob Litton Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 17 Portland 4
6 26 Brady Rice Team Lazy Tarantulas 15 Portland 4
7 13 Zachary Smith 14 Portland 4
8 12 Charlie Connell 14 Portland 4
9 34 Eamon Haverty 17 Portland 4
10 7 Dylan Theriot Team Lazy Tarantulas 15 Portland 4

Junior Men 9-13

Num Name Team Cx Age City Laps
1 44 Max Smith 12 Portland 4
2 3 Brennan Jarrell 13 West Linn 4
3 316 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team 12 Tigard 4
4 9 Gavin Rice Team Lazy Tarantulas 12 Portland 4
5 324 Eddy Zarosinski 12 Aurora 4
6 318 Thomas Flanagan 11 Canby 4
7 4 Kaess Rinder 13 Beaverton 4
8 39 Alex Jaszowiak 13 3
9 2 Jack Abel 10 Portland 3
10 14 Simon Reynolds Team Lazy Tarantulas 11 Portland 3
11 323 Phoenix GrassL 12 CANBY 3
12 16 Orion Souders Team S&M 12 Portland 3
13 317 Finnley Brasjnyk 3
14 327 Austin Jackson 10 3
15 8 Jesse Theriot Team Lazy Tarantulas 13 Portland 3
16 306 Jase Henderson Deschutes Brewery 9 Gresham 3
17 315 Thomas Little 3
18 304 Milo Ford 10 3
19 1 Sebastian Bartnikowski 10 Aloha 3
20 326 Emmett Schwoebel 10 3
21 325 Oscar Donovan 12 3

Junior Women 14-18

Num Name Team Cx Age City Laps
1 308 Alyssa Hargis 17 west linn 4
2 43 Madeline Stover 15 Portland 4
3 30 Una Mcfadin 15 Portland 4
4 47 Spring Westerfield Dialed Cycling Team 16 tigard 4
5 21 Kailey Rice Team Lazy Tarantulas 14 Portland 3
6 49 Summer Westerfield Dialed Cycling Team 14 tigard 3

Junior Women 9-13

Num Name Team Cx Age City Laps
1 322 Joelle Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 13 lake oswego 4
2 314 Sydney Little BeerMongers 11 Portland 4
3 22 Abby Rice Team Lazy Tarantulas 11 97225 3
4 36 Deja Dydasco Dialed Cycling Team 13 beaverton 3
5 17 Helena Stedman Grouptrail Cycling 13 Portland 3
6 20 Payton Schlenker 13 Portland 3
7 302 Hazel Gallagher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 9 portland 3
8 42 Lily Stover 10 Portland 3
9 19 Yunji Hatfield 13 Portland 2
10 320 Lourdes Thorne 2

Masters Men 1/2 40+

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 Time Lap 6 Time Lap 8 City Laps Time
1 616 Shannon Skerritt 49 06:51.0 06:21.0 06:17.6 06:18.3 06:17.6 06:22.8 12:59.6 Portland 8 51:28
2 604 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 44 06:51.4 06:20.9 06:21.5 06:30.1 06:30.5 06:29.9 12:56.9 Portland 8 52:01
3 601 Webster Wilson Perthes Awareness Cycling Team 48 06:52.0 06:21.2 06:21.1 06:29.4 06:37.7 06:35.1 Portland 8 52:01
4 618 John Weathers 50 07:01.6 06:39.4 06:36.2 06:36.3 06:35.8 06:46.6 13:22.1 Portland 8 53:38
5 605 Dustin Henderson Deschutes Brewery 42 06:54.3 06:38.2 06:42.5 06:38.0 06:39.3 06:43.2 13:25.1 Gresham 8 53:41
6 602 Andrej Miske Team Dr Will Bar 42 07:08.1 06:50.7 06:47.1 06:42.1 06:36.5 06:47.0 13:28.6 Portland 8 54:20
7 610 Joshua Johansen Team 10 Barrel 47 07:12.6 06:53.7 06:53.7 06:52.0 06:51.2 06:50.6 06:53.3 West Linn 7 48:27
8 606 James Tervo Team S&M 50 07:14.8 06:44.1 06:46.8 07:01.6 06:53.8 06:53.4 06:53.8 Portland 7 48:28
9 606 James Tervo Team S&M 50 07:14.8 06:44.1 06:46.8 07:01.6 06:53.8 06:53.4 06:53.8 Portland 7 48:28
10 613 Michael Kosmala Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 48 07:40.7 06:55.4 06:58.2 07:01.1 07:00.7 07:38.1 07:00.7 Tigard 7 50:15

Masters Men 2/3 40+

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 Time Lap 6 Time Lap 8 City Laps Time
1 303 Dan Baier Team Finger 46 09:12.8 06:45.9 06:46.0 06:41.0 06:48.0 06:50.8 06:50.8 Gresham 7 49:55
2 313 Steve Chapin 50 09:32.9 06:57.2 06:52.2 06:51.1 06:50.4 13:48.4 Portland 7 50:52
3 305 Joel West Cyclepath PDX Racing 45 09:28.4 06:54.3 06:52.6 07:00.9 06:57.9 13:51.2 Lake Oswego 7 51:05
4 304 Eric Shaffner Grouptrail Cycling 49 09:29.9 06:57.6 06:57.3 06:58.8 06:59.9 14:20.6 Portland 7 51:44
5 310 Brian Little 09:42.9 07:10.2 07:11.5 07:04.6 07:11.3 14:18.0 7 52:39
6 315 Jeff Chochon 09:36.1 07:07.4 07:11.8 07:12.6 07:09.7 14:24.0 7 52:42
7 312 John Denink 09:20.9 07:10.9 07:02.1 07:08.7 07:14.1 15:25.3 7 53:22
8 316 Dan Werle 09:37.0 07:09.7 07:13.5 07:19.2 07:22.4 14:55.0 7 53:37
9 311 Kenneth Pace 09:40.3 07:35.6 07:31.6 09:17.6 07:11.6 07:28.9 6 48:46
10 308 Bjorn Clouten Stumptown Cycling Club 50 10:33.8 08:04.0 09:04.0 08:29.6 17:05.2 Happy Valley 6 53:17

Masters Men 3/4 40+

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 Time Lap 6 City Laps Time
1 679 Nolan Restivo 42 07:34.2 06:48.6 06:53.8 06:57.2 06:51.6 06:45.2 Portland 6 41:51
2 706 John Lopez Trusty Switchblade 41 07:30.7 07:03.8 06:52.7 06:55.0 06:49.1 06:54.0 Portland 6 42:05
3 737 Michael Kolb ANTHM Collective 43 07:38.2 06:47.9 06:53.4 06:55.4 07:03.1 07:04.0 Portland 6 42:22
4 690 Dean Maclean Planet PDX Cycling 50 07:37.2 06:47.2 06:56.7 06:59.5 07:05.4 07:07.1 Portland 6 42:33
5 666 Mike Abel Planet PDX Cycling 51 07:35.7 06:57.8 06:60.0 07:02.4 07:06.0 06:58.8 Portland 6 42:41
6 716 Erik Offner Planet PDX Cycling 47 07:41.1 06:52.6 06:56.6 07:06.9 07:07.1 06:58.1 Portland 6 42:42
7 686 Ezekiel McFadin 46 07:36.5 13:59.4 07:05.0 07:08.6 07:01.0 Portland 6 42:51
8 659 Adam Vanarsdall 48 07:39.7 06:58.0 07:02.3 07:05.8 07:05.6 07:03.7 Portland 6 42:55
9 714 Brady Cowing Team 10 Barrel 45 07:42.1 06:57.2 07:05.6 07:11.7 07:18.0 portland 5 36:15
10 738 Garrett Tyburski 42 07:49.3 06:59.6 07:07.5 07:11.6 07:06.9 portland 5 36:15
11 693 Geoff Wittreich Grouptrail Cycling 49 08:17.2 07:05.0 06:54.4 06:59.4 07:00.0 Portland 5 36:16
12 684 Jeff Copus Team 10 Barrel 51 08:00.4 06:59.9 07:03.1 07:05.1 07:08.6 portland 5 36:17
13 691 Tony Turano 47 07:51.1 07:00.9 07:05.9 07:11.2 07:09.0 Portland 5 36:18
14 670 Rob Thompson Rainier Beer Cycling Team 49 07:49.2 07:02.1 07:10.7 07:11.3 07:10.3 Portland 5 36:24
15 729 Ryan Barnes 07:56.9 07:02.4 07:03.7 07:09.5 07:15.4 5 36:28
16 695 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 46 07:50.5 07:05.5 07:10.3 07:09.8 07:15.8 Portland 5 36:32
17 739 Richard Lorenz Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 45 08:16.3 07:04.3 07:00.0 07:06.7 07:05.2 Portland 5 36:32
18 731 Randy Scott Deschutes Brewery 57 08:29.3 07:05.1 07:02.8 07:01.1 07:05.4 Bend 5 36:44
19 721 Paul Greenwalt bicycleattorney.com 07:58.1 07:13.8 07:17.2 07:11.6 07:08.7 5 36:49
20 750 David Rasca Half Penny Cycling Team 08:00.9 07:04.8 07:12.1 07:15.8 07:18.8 5 36:52
21 743 Tony Wolff 08:07.4 07:14.5 07:13.5 07:12.5 07:10.9 5 36:59
22 712 Joshua Hanselman 45 08:06.7 07:12.5 07:14.2 07:11.2 07:21.0 Newberg 5 37:06
23 673 Kenneth Stedman Grouptrail Cycling 55 08:15.4 07:05.2 07:12.1 07:16.8 07:16.2 Portland 5 37:06
24 672 Tom Bird 52 07:52.6 07:09.1 07:30.3 07:11.7 07:30.0 Tigard 5 37:14
25 680 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 48 08:11.8 07:12.0 07:13.3 07:20.3 07:30.4 lake oswego 5 37:28
26 705 Jason Bietz 54 08:14.0 07:20.2 07:13.2 07:33.1 07:20.6 Sherwood 5 37:41
27 727 Craig Carter 08:22.1 07:13.6 07:18.8 07:21.9 07:28.3 5 37:45
28 719 David Sanderling 08:31.7 07:19.3 07:24.8 07:18.5 07:22.8 5 37:57
29 688 Ryan Morgan Trusty Switchblade 46 07:47.6 07:12.2 07:20.6 07:40.9 07:59.4 Portland 5 38:01
30 694 Chester Artman 49 08:07.5 07:23.0 07:27.6 07:36.2 07:34.5 LAKE OSWEGO 5 38:09
31 667 Wendell Walker BeerMongers 50 08:31.1 07:24.0 07:19.5 07:19.4 07:35.3 Portland 5 38:09
32 726 Dave Petermeier Planet PDX Cycling 55 08:30.1 07:17.8 07:23.1 07:31.0 07:30.9 Portland 5 38:13
33 744 Aaron Even 08:01.4 07:15.8 07:35.3 07:31.9 07:52.1 5 38:17
34 724 Greg Lawlaer Team Lazy Tarantulas 11 08:18.8 07:26.7 07:28.1 07:29.2 07:38.1 Portland 5 38:21
35 692 D'Arcy Owen Grouptrail Cycling 48 08:15.7 07:12.8 07:37.7 07:40.9 07:48.7 West Linn 5 38:36
36 734 Daniel Higgins The Club Roule 47 08:40.6 07:22.6 07:29.7 07:35.2 07:39.4 Portland 5 38:47
37 665 Brian Westhaver Team Lazy Tarantulas 45 08:36.9 07:28.3 07:36.6 07:36.2 07:44.7 Portland 5 39:03
38 702 Sean Cook Cyclepath PDX Racing 48 08:15.0 07:34.9 07:41.6 07:49.2 07:49.8 Portland 5 39:10
39 709 Burk Webb 08:20.0 07:31.1 07:39.2 07:44.9 08:01.8 5 39:17
40 736 Caan Zarosinski 08:24.0 08:01.5 07:36.9 07:50.1 07:47.3 5 39:40
41 671 Mark Sather Team 10 Barrel 49 08:28.1 07:48.9 07:52.0 07:58.6 08:00.8 Tigard 5 40:08
42 742 Neil Gibson 08:40.6 07:42.9 07:51.9 08:25.7 08:01.1 5 40:42
43 735 Doug Malnati 08:36.7 08:08.4 07:58.0 08:10.1 07:56.9 5 40:50
44 685 James Emond Rolling Thunder p/b The Missing Link 51 08:58.9 07:55.9 15:47.6 08:12.0 Portland 5 40:54
45 676 Kevin Claggett Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 53 08:45.6 07:59.0 08:03.6 08:11.4 08:13.3 Canby 5 41:13
46 678 Troy Theriot Team Lazy Tarantulas 45 08:47.0 07:47.9 08:36.6 08:17.4 08:04.1 Portland 5 41:33
47 682 David Bussey Dialed Cycling Team 56 08:52.4 08:05.0 08:17.2 08:10.3 08:22.6 Aurora 5 41:47
48 741 Bjoern Brunner 09:38.7 08:34.0 09:00.7 4 41:47
49 740 Andrew Kaylor Planet PDX Cycling 51 11:41.5 12:14.0 12:11.1 Beaverton 3 36:07
DNF 733 Charles Barrett Cyclepath PDX Racing 53 08:09.5 07:20.9 07:24.4 Portland 3 36:07

Masters Men 50+

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 Time Lap 6 Time Lap 8 City Laps Time
1 802 Matt Radich Team Dr Will Bar 50 09:43.3 06:45.6 06:44.5 06:49.9 06:53.4 13:15.4 Lake Oswego 7 50:12
2 820 Ronald Kizziar 50 09:58.2 06:42.1 06:47.2 06:43.9 06:47.1 13:17.2 Portland 7 50:16
3 812 Lance Heppler Dialed Cycling Team 49 09:42.9 06:45.7 06:45.3 06:49.6 06:52.9 13:44.2 Vancouver 7 50:41
4 834 Chris Thoman 09:59.7 06:48.0 06:50.9 06:47.4 06:48.8 13:43.7 7 50:59
5 811 Jeffrey Whitaker Cyclepath PDX Racing 53 09:53.8 06:50.8 06:53.7 06:55.4 06:56.0 13:38.6 Portland 7 51:08
6 824 Jeff Standish Sage Titanium Factory Racing 53 10:05.4 06:50.0 06:48.7 06:57.5 06:48.8 13:49.3 Gresham 7 51:20
7 831 Scott Rider 51 09:48.2 07:05.9 06:55.1 06:53.7 06:50.1 14:01.9 Portland 7 51:35
8 828 Roger Meier Cyclepath PDX Racing 51 10:03.4 06:56.8 06:56.2 06:56.9 07:01.2 13:47.0 Beaverton 7 51:42
9 829 John Hatfield Dialed Cycling Team 51 09:58.0 06:48.8 06:54.8 06:59.4 07:11.6 13:56.7 Portland 7 51:49
10 822 Roger Lloyd Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 49 10:02.5 06:59.7 06:56.2 07:00.0 06:59.1 13:54.8 Portland 7 51:52
11 826 Steven Thorne 58 10:16.2 06:53.0 06:59.0 06:57.8 07:00.3 14:02.4 Portland 7 52:09
12 808 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 53 10:04.5 06:55.1 06:59.6 06:57.5 07:06.0 14:12.8 Portland 7 52:16
13 810 Andy Leritz Team Lazy Tarantulas 52 10:15.7 07:00.5 07:02.1 07:15.2 07:21.0 14:30.0 Portland 7 53:25
14 803 Eric Pool bicycleattorney.com 53 10:15.4 07:08.8 07:08.2 07:14.4 07:20.5 14:43.2 West Linn 7 53:51
15 817 Dag Hinrichs 50 10:13.3 07:06.5 07:15.4 07:26.1 07:36.8 15:07.9 Portland 7 54:46
16 835 Mike Schrankel 10:18.4 06:57.6 06:56.0 06:58.0 07:22.4 19:31.8 7 58:04
17 821 Brendan Quinlan Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 59 10:38.4 07:44.7 07:57.8 08:00.6 07:54.3 07:54.4 Beaverton 6 50:10
18 809 Richard Lundstrom 11:12.1 08:29.8 09:03.6 09:14.9 19:07.6 6 57:08

Masters Men 60+

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 Time Lap 6 City Laps Time
1 857 Dave Burnard 63 08:39.7 06:57.3 07:02.2 07:02.9 06:55.2 Forest Grove 5 36:37
2 853 Tim Ellerbruch Rebound/Tireless Velo 61 08:50.9 07:07.7 07:12.6 07:18.4 07:25.1 Sherwood 5 37:55
3 871 Joe Hamilton Rebound/Tireless Velo 63 08:48.6 07:19.9 07:22.5 07:27.0 07:27.6 Vancouver 5 38:26
4 862 Mark Schwyhart Team S&M 66 09:00.9 07:18.6 07:25.1 07:24.6 07:25.3 Portland 5 38:34
5 861 Jeff Hollister Team Oregon p/b Rodda Paint 61 08:57.6 07:31.7 07:30.0 07:34.5 07:49.6 Portland 5 39:23
6 863 Tom James Team Oregon p/b Rodda Paint 62 09:07.3 07:34.2 07:36.6 07:50.6 07:38.0 Portland 5 39:47
7 858 Mark Hildebrandt Cyclepath PDX Racing 63 09:10.4 07:39.1 07:38.1 07:41.9 07:38.9 Tigard 5 39:48
8 855 Paul Mautner The Club Roule 61 09:08.5 07:30.9 07:38.2 07:44.8 07:50.0 Portland 5 39:52
9 856 Ron Strasser Team S&M 70 09:17.3 07:38.6 07:37.7 07:44.9 08:07.9 Portland 5 40:26
10 869 John Nicholas Stumptown Cycling Club 64 09:28.5 07:45.5 07:51.6 07:57.6 07:46.3 portland 5 40:50
11 851 Darell Provencher Team Rose City 65 09:33.0 07:55.9 08:00.3 08:06.2 08:03.1 West Linn 5 41:39
12 859 Edward Lanton 69 11:19.0 09:42.7 13:55.1 09:45.9 Portland 4 44:43

Men 2/3

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 Time Lap 6 Time Lap 7 Time Lap 8 City Laps Time
1 151 Cory Nann Planet PDX Cycling 29 08:26.1 06:34.6 06:23.9 06:28.2 06:22.8 06:35.6 12:51.5 Beaverton 8 53:43
2 170 Aaron Anderson 08:35.3 06:27.4 06:26.3 06:24.4 06:34.3 06:26.9 12:51.6 8 53:46
3 163 Andrzej Stadnik 31 08:28.1 06:35.4 06:27.0 06:29.6 06:28.8 06:42.4 13:17.4 Lake Oswego 8 54:29
4 152 Travis Power Bonk Collective 39 08:40.0 06:45.3 06:45.2 06:48.3 06:45.7 06:46.0 06:39.0 Beaverton 7 49:09
5 158 Scott Chamberlain Planet PDX Cycling 40 08:34.8 06:36.0 06:42.4 06:48.0 06:43.5 06:52.3 06:54.7 Portland 7 49:12
6 166 Greg McElravy Grouptrail Cycling 30 08:38.8 06:39.4 06:43.0 06:49.4 06:50.5 06:45.9 06:52.2 Portland 7 49:19
7 159 Casey DePeel Bonk Collective 32 08:33.8 06:43.2 06:40.2 06:43.8 06:54.3 06:59.2 06:58.8 Portland 7 49:33
8 168 Brian Fahey Bonk Collective 36 08:41.8 06:47.8 06:51.5 06:48.1 06:54.1 07:02.5 06:51.4 Beaverton 7 49:57
9 150 David Cushman Grouptrail Cycling 39 08:45.1 06:55.3 06:57.8 06:57.1 06:49.0 06:47.3 06:50.6 Portland 7 50:02
10 169 Daniel Peterson 08:49.5 06:55.6 06:46.9 06:50.7 06:56.9 06:57.9 06:55.5 7 50:13
11 156 Shawn Fife 35 08:50.4 06:52.0 06:49.4 06:58.1 06:54.3 07:05.3 07:05.2 Vancouver 7 50:35
12 171 Kyler Ervin 08:46.2 07:01.0 07:08.6 07:10.5 07:15.7 14:23.0 7 51:45
13 162 Michael Aylward Bonk Collective 40 08:52.5 07:24.2 07:14.2 07:08.0 07:10.5 14:36.8 Portland 7 52:26
14 157 Sean McGhee Team Lazy Tarantulas 36 09:20.2 08:13.6 08:16.9 08:10.5 08:09.1 07:58.7 Cornelius 6 50:09

Men 3/4

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 Time Lap 6 City Laps Time
1 523 David George 06:11.9 06:34.1 06:33.7 06:35.9 06:35.2 06:27.2 6 38:58
2 524 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team 18 06:15.0 06:26.0 06:32.9 06:35.0 06:38.8 06:30.6 tigard 6 38:58
3 555 Ben Waters Holtey Law p/b Peak Condition 32 06:16.2 06:38.1 06:32.3 06:29.5 06:35.9 06:47.7 MILWAUKIE 6 39:20
4 500 Jackson Loftus Team Lazy Tarantulas 17 06:20.5 06:29.3 06:35.3 06:36.6 06:52.7 06:49.0 Portland 6 39:43
5 529 Scott Scholz 37 06:12.1 06:34.2 06:39.1 06:43.8 06:53.5 06:53.3 Portland 6 39:56
6 525 Kieran Harden 06:20.2 06:33.3 06:36.3 06:46.6 06:56.3 06:49.8 6 40:02
7 559 Landon Holbert 06:37.0 06:45.8 06:44.7 06:51.7 06:53.2 06:45.8 6 40:38
8 535 Aidan Rice Team Lazy Tarantulas 14 06:39.0 06:44.2 06:44.9 06:52.1 06:52.6 06:53.8 Portland 6 40:47
9 511 Bradley Ling 30 06:50.5 06:38.5 06:48.7 06:52.1 06:51.1 06:45.8 Portland 6 40:47
10 548 Eric McKinley 30 06:36.1 06:46.4 06:56.7 06:52.8 06:51.2 07:02.0 Corvallis 6 41:05
11 534 Brady Rice 06:50.0 06:44.3 06:52.8 06:49.3 06:57.8 07:00.1 6 41:14
12 537 Jake Johansen 06:38.4 06:49.4 06:59.7 07:06.4 06:60.0 07:03.1 6 41:37
13 504 James Bradley Cyclepath PDX Racing 39 06:48.6 06:48.0 06:55.1 07:02.5 07:00.0 07:09.3 Portland 6 41:44
14 518 Patrick Case Swift Racing PDX 34 06:36.4 06:48.9 06:57.1 07:06.9 07:06.6 07:11.2 Beaverton 6 41:47
15 558 Noel Johnsey 06:52.8 06:55.3 07:05.0 06:57.9 07:01.6 06:59.5 6 41:52
16 542 Jason Whittington Team 10 Barrel 36 06:49.6 06:57.0 07:04.0 06:59.7 07:14.9 07:07.4 Portland 6 42:13
17 546 Dirk VanderHart 06:48.2 06:57.9 07:06.9 07:18.6 07:19.2 07:17.4 6 42:48
18 507 David DeDionisio 35 07:02.9 07:03.1 07:09.5 07:07.2 07:15.6 07:14.9 Portland 6 42:53
19 522 Benicio Thorne 15 06:43.8 06:52.8 07:00.2 07:28.0 07:38.5 07:30.0 Portland 6 43:13
20 515 Steven Hyde bicycleattorney.com 39 06:52.9 07:13.6 07:13.6 07:12.9 07:20.8 09:37.4 Portland 6 45:31
21 509 Ben Iwasa Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 36 06:25.7 06:47.1 06:53.9 06:52.9 09:43.5 vancouver 5 36:43
22 556 Robby Ringer 07:03.9 07:33.7 07:49.2 07:45.5 07:51.2 5 38:03
23 530 Gerardo Perez 39 07:35.3 07:36.8 07:38.2 07:42.7 07:45.5 Wilsonville 5 38:19
24 550 John Draskovic 34 07:17.5 07:52.1 07:41.0 07:53.1 08:03.5 Hillsboro 5 38:47
25 517 John Baldwin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 40 07:49.6 07:43.8 07:52.2 08:05.9 07:49.4 tigard 5 39:21
26 528 Stephen Carter Planet PDX Cycling 41 07:29.8 07:43.6 07:57.0 08:16.1 08:08.6 Camas 5 39:35
27 554 Eric Steimer Team 10 Barrel 35 07:02.3 07:20.6 07:16.0 Beaverton 4 39:35

Singlespeed

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 Time Lap 6 Time Lap 8 City Laps Time
1 26 Fred Mills 40 07:49.5 06:14.6 06:15.1 06:16.2 06:22.3 06:18.8 12:54.9 Wilsonville 8 52:11
2 52 Michael Gallagher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 47 07:56.7 06:24.8 06:24.3 06:18.8 06:27.7 06:33.4 13:06.7 Portland 8 53:12
3 21 Benjamin Westphal 23 07:56.3 06:33.4 06:31.9 06:28.7 06:33.1 06:34.8 13:15.5 Portland 8 53:54
4 14 Christian Lam Grouptrail Cycling 31 07:50.5 06:30.6 06:35.1 06:32.6 06:33.5 06:37.0 13:34.8 Portland 8 54:14
5 50 Andy Edick Swift Racing PDX 32 08:05.8 06:34.5 06:37.4 07:05.5 06:46.7 06:47.6 06:51.4 Portland 7 48:49
6 8 Scott Hillson 08:17.4 06:50.6 06:53.6 06:55.2 06:55.6 07:00.5 06:52.8 7 49:46
7 11 Howard Draper 43 08:13.7 06:53.9 06:53.0 06:56.0 06:58.0 06:58.9 Portland 7 49:46
8 13 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 49 08:11.7 06:54.5 06:54.1 07:02.6 07:05.4 07:05.3 07:01.1 Beaverton 7 50:15
9 2 Hagai Tavori Hammer Velo 43 08:23.0 06:58.7 07:01.4 07:01.9 07:08.6 14:22.3 Portland 7 50:56
10 5 Dean Proteau Speedvagen 37 08:11.2 07:08.3 07:09.3 07:11.0 07:16.1 14:37.4 Portland 7 51:33
11 12 John Pettitt ANTHM Collective 45 08:32.9 07:08.5 07:11.9 07:13.9 07:06.2 14:30.0 Portland 7 51:43
12 45 Christopher Clifford 08:32.9 07:13.9 07:20.3 07:16.4 07:21.2 14:14.8 7 52:00
13 37 Ben Gagosian Swift Racing PDX 36 08:39.6 07:15.5 07:16.3 07:14.6 07:14.9 14:25.3 Portland 7 52:06
14 30 Kelly Ryan 08:19.7 06:40.8 06:49.7 06:49.7 06:54.9 16:49.9 7 52:25
15 48 Tony Kic Gentle Lovers 42 08:28.2 07:11.9 07:18.3 07:19.7 07:39.3 15:00.2 portland 7 52:58
16 18 Joshua Kubisch Team Lazy Tarantulas 44 08:41.4 07:17.0 14:51.0 07:30.2 15:06.9 Portland 7 53:27
17 40 Damon Dimick Team Oregon p/b Rodda Paint 44 08:47.3 07:31.2 07:39.2 07:38.2 07:43.1 15:41.7 Tigard 7 55:01
18 46 Josue Jimenez TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 35 09:05.0 07:30.5 07:34.0 07:45.3 07:48.1 15:45.6 Bingen 7 55:29
19 51 Jonathan Newcomb 09:18.6 08:09.6 08:05.4 08:16.7 08:04.6 07:59.6 6 49:55
20 53 Jesse Whitaker 10:20.5 09:07.0 09:29.3 09:16.4 18:05.1 6 56:18

Stampede

Num Name Team City
1 851 Darell Provencher Team Rose City West Linn
2 511 Bradley Ling
3 509 Ben Iwasa Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink vancouver
4 151 Cory Nann Planet PDX Cycling Beaverton
5 737 Michael Kolb ANTHM Collective
6 682 David Bussey
7 245 Einar Traa Portland
8 856 David Luoma
9 735 Doug Malnati
10 684 Jeff Kopes
11 705 Jason Bietz
12 215 Reyaz Rohani Portland
13 714 Brady Cowing Team 10 Barrel portland
14 739 Richard Lorenz Therapeutic Associates Pacific Office Cycling
15 232 Gary Holm

Women 1/2

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 Time Lap 6 Time Lap 7 Time Lap 8 City Laps Time
1 481 Laura Trace bicycleattorney.com 08:03.2 06:59.2 06:56.3 06:59.1 07:04.7 14:10.2 7 50:13
2 465 Katy Salinas Swift Racing PDX 41 07:50.2 07:04.9 07:04.0 07:07.3 07:12.7 14:18.1 Vancouver 7 50:37
3 476 Elizabeth White Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 26 07:42.7 07:00.7 07:05.4 07:09.9 07:08.1 07:14.5 07:20.2 Portland 7 50:42
4 471 Mielle Blomberg Team S&M 49 07:56.6 07:02.9 07:04.1 07:10.6 07:12.5 14:20.9 Portland 7 50:48
5 472 Kristen Minarik bicycleattorney.com 39 07:54.5 07:05.9 07:14.2 07:10.1 07:07.1 14:27.0 Portland 7 50:59
6 475 Heidi Wood HiFi Sound Cycling Components 35 08:00.7 07:10.4 07:07.2 07:11.3 07:19.5 14:18.9 Hood River 7 51:08
7 463 Jessica Gill 43 08:01.8 07:10.8 07:09.8 07:12.7 07:17.0 14:22.0 Happy Valley 7 51:14
8 461 Holland LaRue Team Finger 43 07:49.9 07:07.2 07:14.9 07:18.5 07:12.5 06:28.6 08:05.4 Hood River 7 51:17
9 479 Sara Schmitt Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 40 08:08.1 07:12.9 07:06.9 07:13.1 07:30.8 14:51.7 Portland 7 52:03
10 470 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 45 08:13.0 07:20.1 07:27.1 07:28.9 07:31.7 15:19.4 Portland 7 53:20
11 478 Lauren Ziehnert TCNF.LEGAL Racing Team 19 08:10.9 07:33.5 07:40.3 07:43.2 07:40.7 15:37.9 Tigard 7 54:27
12 473 Erica Lurie bicycleattorney.com 43 08:17.3 07:37.5 07:43.8 07:46.4 07:51.4 15:33.9 7 54:50
13 466 Mari Little BeerMongers 41 08:26.0 07:41.5 07:47.4 07:53.2 07:58.2 16:12.4 Portland 7 55:59
14 456 Stephanie Spiak Team 10 Barrel 48 08:58.0 08:02.7 08:08.9 08:07.5 08:09.0 08:12.3 Portland 6 49:38

Women 3

Num Name Team Cx Age City Laps
1 462 Evelyn Boling Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 37 Portland 5
2 478 Cecilia Becerra Grouptrail Cycling 50 Portland 5
3 472 Tina Bender 5
4 467 Shelly Boelter Cyclepath PDX Racing 42 Portland 5
5 476 Gwen Hryciw 5
6 465 Jesse Whitaker Dialed Cycling Team 41 Portland 5
7 468 Sarah Eustis bicycleattorney.com 47 Portland 5
8 477 Kathryn Lewis 5
9 460 Tess Weir 51 Beaverton 4
10 475 Becky Rice Team Lazy Tarantulas 44 Portland 4

Women 4

Num Name Team Cx Age City Laps
1 419 Amy Engelhard Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink Tigard 5
2 407 Sarah Livingston Trusty Switchblade 30 Portland 5
3 411 Victoria Hammond Sage Titanium Factory Racing 47 Tualatin 5
4 413 Marie Zayas Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 33 Beaverton 5
5 404 Katie Linton Planet PDX Cycling 46 Washougal 4
6 409 Ursula Mavila Planet PDX Cycling 53 Portland 4
7 401 Amanda Abel Planet PDX Cycling 54 Portland 4
8 256 Cassie Capone Swift Racing PDX 4
9 406 Diane Smith 50 Hillsboro 4
10 417 Leah Iwasa Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 36 vancouver 4
11 418 Nicole Hendricks 4
12 408 Felicity Case Swift Racing PDX 34 Beaverton 4

Women 5

Num Name Team Cx Age City Laps
1 118 Fiona Moriarty 4
2 101 Marika Yumang Rolling Thunder p/b The Missing Link 35 Milwaukie 4
3 103 Laurie Kemmerer Trusty Switchblade 37 Portland 4
4 110 Jessica Steimer 4
5 119 Alana McDonough 4
6 117 Nicole Amuzu 3