Portland Trophy Cup

Portland, OR
September 17, 2019

Part of the Portland Trophy Cup

For results questions, please contact Chief Judge: Emily Marshall

Updated September 17, 2019 at 9:46 PM

Beginner Women

Num Name Team Age City Laps Time
1 669 Amy Collins 5 44:10
2 631 Carley Erickson Gladyators Portland 5 45:14
3 692 Natalie Shreffler 30 Portland 4 38:36
4 682 Emily Klinger Tyburski 4 38:45
5 686 Cassandra Hidalgo 4 38:50
6 694 Kelly Matthews Dialed Cycling Team 35 Vancouver 4 39:08
7 677 Sascha Knight Cyclepath PDX Racing 17 Battle Ground 4 39:47
8 634 Sarah Umberhandt Stumptown Cycling Club 44 Portland 4 40:14
9 653 Sarah Stokes 28 Portland 4 41:27
10 683 Mackenzie Moss 4 42:37
11 638 Trenna Sharpe Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 31 Portland 4 42:48
12 678 Rosalie Struve Portland 4 45:19
13 680 Kim Gerhardt Planet PDX Cycling 52 Portland 4 45:41
14 591 Jessica Woodhouse 30 4 46:17
15 673 Holly Kvalheim 4 47:00
16 693 Alysa Velez Portland 4 47:00
17 641 Larissa Fransen Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 39 Portland 3 36:41
18 639 Valerie Arkell Gladyators Portland 3 37:39
19 679 Kathleen Johnson Gladyators 34 Portland 3 39:41
20 689 Emily Wever 3 41:50
DNF 690 Emma Scaro 1 41:50

Junior Open

Num Name Team Age City Laps Time
1 8 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team 18 Tigard 4 26:04
2 17 Mateen Richey Word RCB presents Grummel 18 Portland 4 27:07
3 6 Benicio Thorne 15 Portland 4 28:00
4 11 Jackson Loftus Team Lazy Tarantulas 17 Portland 4 28:38
5 33 Benjamin Tai Cyclepath PDX Racing 17 Camas 4 29:45
6 36 Michael Metz bicycleattorney.com 18 Portland 4 32:00
7 12 Eamon Haverty 17 Portland 3 24:11
8 10 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team 13 Tigard 3 24:19
9 22 Levi Hagstette Dialed Cycling Team 13 Portland 3 24:50
10 28 Jack Burrell 3 26:43
11 49 Luke Talman 3 26:43
12 24 Hans Lanners 3 26:50
13 30 Weston Forbes Metropolis Cycle Repair 3 26:59
14 50 James Umberhandt 3 27:03
15 23 Thomas Flanagan 12 Canby 3 27:04
16 20 Austin Jackson 3 27:46
17 29 Theo Zellnik Metropolis Cycle Repair 3 29:59
18 43 Thomas Little BeerMongers 10 Portland 3 30:30
19 15 Braden Stiles 3 30:34
20 46 Caleb Deschler 3 32:44
21 26 Jayden Legarza 3 26:50
22 42 Stanley Legarza 2 35:28

Junior Women

Num Name Team Age City Laps Time
1 21 Macy Hagstette Dialed Cycling Team 17 Portland 4 30:18
2 52 Spring Westerfield 16 - 4 30:42
3 16 Emmaline Baxter-Harwell 18 Portland 4 31:01
4 45 Sydney Little BeerMongers 12 Portland 4 31:17
5 1 Sascha Knight Cyclepath PDX Racing 17 Battle Ground 3 26:42
6 9 Summer Westerfield Dialed Cycling Team 14 Tigard 3 27:46
7 37 Deja Dydasco Dialed Cycling Team 13 Beaverton 3 28:54

Open 1/2

Num Name Team Age City Laps Time
1 1 Stephen Hartzel Breadwinner Cycles 37 Portland 7 45:16
2 6 Evan Murphy 32 Portland 7 45:48
3 24 Jacob Rathe 29 7 46:15
4 5 Jeremy Russell River City Bicycles - Bike Law 38 Portland 7 46:29
5 13 Randall Fransen Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 40 Portland 7 47:05
6 22 Erik Hammerquist 22 Salem 7 47:19
7 33 Pat Lemieux River City Bicycles - Bike Law 32 Portland 7 47:45
8 30 Crossett Freilinger Rainier Beer Cycling Team 34 Portland 7 48:19
9 35 Ben Pederson Grouptrail Cycling 36 Portland 7 48:24
10 32 Brad Davidson Grouptrail Cycling 38 Portland 7 48:29
11 16 Andrew Loaiza Cyclepath PDX Racing 33 Portland 7 49:00
12 8 Cole Lalomia 27 Portland 7 49:04
13 31 Paul Furst Dialed Cycling Team 22 Vancouver 7 49:25
14 36 Matt Faunt 30 Portland 7 49:42
15 17 Dillen Maurer 25 Portland 6 49:36

Open 1/2 35+

Num Name Team Age City Laps Time
1 103 Ira Ryan Breadwinner Cycles 44 Portland 7 48:20
2 104 Matt Jamison Grouptrail Cycling 39 Portland 7 49:02
3 118 John Gill Team Oregon p/b Rodda Paint 40 Happy Valley 6 44:07
4 115 Chip Sloan 45 Vancouver 6 44:31
DNF 121 Matthew Smith Swift Racing PDX 43 Vancouver 3 44:31

Open 3/4

Num Name Team Age City Laps Time
1 352 Charlie Leveroni Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 26 Portland 5 33:49
2 338 Andrzej Stadnik 31 Lake Oswego 5 34:18
3 386 Alex Roman 27 Portland 5 34:29
4 348 Eric Zugor Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 28 Portland 5 34:48
5 344 Ben Waters Holtey Law p/b Peak Condition 32 Milwaukie 5 34:58
6 396 Henrique Serra 33 Hillsboro 5 35:09
7 365 Joshua Petri 34 Portland 5 35:36
8 422 Mateen Richey 5 35:38
9 401 Greg McElravy Grouptrail Cycling 30 Portland 5 35:57
10 375 Kieran Harden 5 36:02
11 358 Tim Simundza bicycleattorney.com 37 Portland 5 36:12
12 374 Tony Thayer Grouptrail Cycling 37 Portland 5 36:23
13 407 Scott Scholz 37 Portland 5 37:06
14 415 Eric Hoffman Team Coastal 5 37:28
15 353 Adam Andrus Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 31 Portland 5 37:53
16 337 Ryan Coons Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 34 Portland 5 37:53
17 389 Ben Tankus Byzick + Company Cycling 26 Portland 5 38:00
18 416 Dylan Howell 34 Portland 5 38:23
19 345 Carter Schultz 25 Portland 5 38:28
20 408 Andy Borell 33 Portland 5 38:33
21 737 Dylan Wiggins Grouptrail Cycling 39 Portland 5 38:49
22 417 Corey Fish 38 Portland 5 38:51
23 336 Jared Gruter Metropolis Cycle Repair 28 Portland 5 40:34
24 379 Connor Shimamoto 26 Portland 5 40:43
25 412 Oliver McFadden Gründelbruisers 18 Portland 5 40:46
26 356 Ryan Butler Team Coastal 29 Portland 5 41:04
27 421 Erik Offner Planet PDX Cycling 47 Portland 5 41:04
28 413 Keir James 32 Portland 5 41:04
29 377 Steven Westberg Deschutes Brewery 52 Bend 3 33:07
DNF 393 Bradley Ling 30 Portland 2 33:07

Open 50+

Num Name Team Age City Laps Time
1 910 Lance Heppler Dialed Cycling Team 50 Vancouver 7 46:07
2 903 William Alcorn 53 Portland 7 46:27
3 923 Scott Mares 53 Portland 7 47:05
4 911 Martin Baker bicycleattorney.com 53 Portland 7 48:18
5 928 Steven Thorne 59 Portland 7 48:30
6 901 Randy Scott Deschutes Brewery 57 Bend 7 48:33
7 932 Mike Bene 52 Portland 6 41:54
8 929 Donald Newlands bicycleattorney.com 56 Portland 6 42:19
9 930 Trig Rogers bicycleattorney.com 54 Portland 6 44:32
10 936 James Sunderland 56 Troutdale 6 44:38
11 906 James Lais 51 Portland 6 45:09
12 935 Phillip Wiant Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 58 Portland 6 46:44
13 912 Steven Westberg Deschutes Brewery 52 Bend 6 47:00
14 937 Erick Taft Dialed Cycling Team 50 Vancouver 5 43:11
15 902 Jerry Pruiett Dialed Cycling Team 51 Camas 5 45:13
16 934 Christie Scheer Team Rose City 57 Beaverton 4 46:03
DNF 931 Dan Salvey 51 Newberg 2 46:03

Open 60+

Num Name Team Age City Laps Time
1 883 David Luoma Cyclepath PDX Racing 63 Portland 6 42:36
2 882 Joe Hamilton Rebound/Tireless Velo 64 Vancouver 6 44:02
3 876 Ron Strasser Team S&M 71 Portland 6 46:34
4 881 David K Smith 61 Portland 6 46:46
5 878 Pam Reid Team Rose City 63 Portland 6 48:46
6 880 Mark Hand Planet PDX Cycling 61 Tigard 6 50:21

Open Beginner

Num Name Team Age City Laps Time
1 504 William J Murray 28 Portland 5 36:10
2 545 Trevor Coleman 32 Portland 5 36:14
3 508 Patrick Dailey 31 Portland 5 36:29
4 503 Zack Davies 32 Portland 5 36:39
5 543 Jonah Ferber 42 Portland 5 37:04
6 506 Alastair Cox 32 Beaverton 5 38:02
7 511 Scott Potoni Portland 5 38:13
8 544 Thomas Duffly HiFi Sound Cycling Components 39 Portland 5 38:30
9 553 Silas Sanderson 5 38:39
10 535 Collin Kinzer 5 38:50
11 512 Brent Wick 48 Portland 5 39:25
12 566 Jeremy Gomez 24 Portland 5 39:26
13 538 Mauricio Posado 5 39:28
14 559 Denzel Lall 26 Vancouver 5 39:59
15 514 Richard Pool Speedvagen 34 Portland 4 32:54
16 560 Max Showers 29 Portland 4 33:29
17 564 Todd Young 31 Portland 4 33:42
18 554 Anthony T. Smith 28 Portland 4 33:43
19 534 Colin Skinner Portland 4 34:05
20 539 Jessee Reide 4 34:53
21 501 Eli Horowitz Metropolis Cycle Repair 34 Portland 4 35:02
22 533 Please Identify 4 35:31
23 565 Justin Cortado 25 Portland 4 37:11
24 552 Duane Hastings Team 10 Barrel 4 38:11
25 562 Ryan Harvey Portland 4 38:46
26 558 Miguel Lopez 31 Portland 4 41:04
27 277 Severen Menashe-Strom 26 Portland 3 35:13
28 556 Alessandro Carrara 46 Portland 3 36:18

Open Masters 3/4

Num Name Team Age City Laps Time
1 800 David George 38 Portland 7 48:02
2 726 Will Cortez Oregon Bike Shop Racing Team 42 Portland 7 48:16
3 744 Nolan Restivo 42 Portland 7 48:22
4 734 Michael Tabtabai 42 Portland 7 48:22
5 777 Eric Hagstette Dialed Cycling Team 48 Portland 6 42:39
6 760 Adam Vanarsdall 48 Portland 6 42:41
7 392 Daniel Pasley 48 Portland 6 42:46
8 747 Terry Campbell BeerMongers 46 Portland 6 42:46
9 794 John Lopez Trusty Switchblade 41 Portland 6 42:53
10 763 Mark Gyulafia River City Bicycles - Bike Law 37 Portland 6 42:53
11 736 Abram Hernandez BeerMongers 44 Portland 6 42:59
12 752 Gabriel Cabatic Trusty Switchblade 44 Portland 6 43:00
13 727 Joel Sherman 42 Portland 6 43:09
14 802 R Colin Kennedy 6 43:10
15 795 Franz Bruggemeier 40 Portland 6 43:22
16 731 Garrett Tyburski 42 portland 6 43:29
17 745 Jeff Copus Team 10 Barrel 51 portland 6 43:36
18 764 Gavin McGregor Rock Creek Cyclery AKA Bethany Bike Repair Cycling Team 45 Portland 6 43:55
19 387 Emerson This 36 Portland 6 44:00
20 799 Dennis Stafford CX Pistols p/b Gigantic Brewing 44 Portland 6 44:38
21 797 Todd Engblom-Stryker 6 44:48
22 785 Timothy Breault Planet PDX Cycling 39 Portland 6 44:54
23 729 Brad Alderman Vancouver Cyclery 40 Vancouver 6 44:56
24 740 Shaun Stiles 42 Vancouver 6 45:16
25 769 Ryan Lindville 6 45:41
26 774 Michael Jordan 41 Portland 6 46:08
27 746 Mark Westerfield Dialed Cycling Team 48 Tigard 6 46:18
28 730 Robert King BeerMongers 43 Portland 6 46:21
29 742 Kevin O'Gara 36 Portland 6 47:08
30 759 Wick Ashley 49 Portland 6 47:25
31 666 Dave Aldersebaes 49 Portland 6 47:58
32 772 Sean Stroup BeerMongers 6 48:12
33 738 David Rayls Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 49 Camas 6 48:18
34 791 Craig DeAmbrose Trusty Switchblade 43 Portland 6 48:52
35 776 Jesse Whitaker Dialed Cycling Team 41 Portland 6 49:57
36 803 Aaron Even Rebound/Tireless Velo 50 Portland 5 41:58
37 798 Ian Harris 5 42:29
38 792 Jason Jones Planet PDX Cycling 46 Portland 5 42:36
39 788 Alex Wilson Hammer Velo 37 Portland 5 43:35
DNF 801 Greg Schmitt Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 48 Portland 3 43:35

Open Singlespeed

Num Name Team Age City Laps Time
1 240 Lucas Strain 26 Portland 7 47:08
2 204 Michael Gallagher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 46 Portland 7 47:10
3 260 Erik Fabrizius 34 Portland 7 47:20
4 218 Sean A Carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing 42 Portland 7 48:21
5 250 Peter Newlans 7 48:48
6 278 Benjamin Westphal 22 Portland 7 49:06
7 231 Jake Campbell Metropolis Cycle Repair 28 Portland 7 49:31
8 203 Steven Beardsley Rainier Beer Cycling Team 37 Portland 6 43:42
9 229 Joshua Liberles HiFi Sound Cycling Components 46 Portland 6 44:21
10 223 Todd Ace 31 Portland 6 44:26
11 213 Matthew Schwartz Metropolis Cycle Repair 44 Portland 6 44:51
12 245 Geoff Sosebee 35 Portland 6 44:56
13 275 Scott Hillson 6 45:20
14 230 Jesse Merrithew 38 Portland 6 45:45
15 217 Dennis Starkey Metropolis Cycle Repair 58 Vancouver 6 45:51
16 276 Gavin Rear 6 46:11
17 279 John Adkins 6 47:00
18 248 Tim Sherry 31 Portland 6 47:56
19 222 Xander Viray Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 25 Portland 6 48:06
20 274 Simon Apostol 6 48:08
21 272 Jeremy Zane Portland 6 49:15
22 216 Chris Lind The Club Roule 32 Portland 6 49:57
23 237 Randy Starkey Metropolis Cycle Repair 36 Vancouver 6 50:07
24 215 Bjorn Clouten Stumptown Cycling Club 50 Happy Valley 5 43:23
25 241 Jeremy Gomez 24 Portland 5 44:43
26 211 Bradley Parker Metropolis Cycle Repair 42 Portland 5 46:58
27 68 Rachel Cameron Trusty Switchblade 29 Portland 4 48:14
DNF 277 Severen Menashe-Strom 26 Portland 3 48:14

Singlespeed Women

Num Name Team Age Laps Time
1 63 Laura Schmitt CX Pistols p/b Gigantic Brewing 36 5 36:59
2 52 Abra McNair 38 5 38:00
3 65 Beth Burns Rebound/Tireless Velo 48 5 40:11
4 56 Melissa Sher Team S&M 35 5 41:53
5 61 Hayli Hay 42 5 43:03
6 64 Victoria Dusseau 25 4 39:30
7 59 Sherry Schwenderlauf 46 4 39:50

Women 1/2

Num Name Team Age Laps Time
1 14 Janelle Bickford Metropolis Cycle Repair 38 5 36:48
2 3 Taylor Snider Team Coastal 31 5 36:59
3 8 Sierra Domaille Team Coastal 43 5 38:09
4 2 Laura Parsons 38 5 39:26
5 11 Sierra Callahan Grouptrail Cycling 42 5 39:28
6 12 Katelin Mathers Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 37 5 41:08
7 27 Mari Little BeerMongers 41 5 41:43
8 26 Katlyn Giombolini 32 5 42:01
9 16 Kristi Cushman 41 5 42:53
10 13 Annalisa Fish 36 5 43:27

Women 3/4

Num Name Team Age City Laps Time
1 112 Lorena LaBarbera Team Nonstop 26 Portland 5 40:50
2 105 Christy Hawkins Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 43 portland 5 42:32
3 133 Hilary Luther 44 Portland 5 42:36
4 101 Leslie Carlson 55 Portland 5 44:28
5 113 Sarah Livingston Trusty Switchblade 30 Portland 5 45:02
6 126 Erica Spiritos 31 Portland 4 37:22
7 132 Carrie Hutchison Team Nonstop 44 Portland 4 37:30
8 124 Leah Brown Team 10 Barrel 33 portland 4 37:32
9 123 Kaeli Laxson 29 Portland 4 38:48
10 103 Kimberlee Stafford Grouptrail Cycling 48 Portland 4 39:30
11 109 Bee Marcotte 31 Portland 4 42:36