CrossWord CX Challenge

Canby, OR
October 19, 2019

For results questions, please contact Chief Judge: Kelli Schauer

Updated November 14, 2019 at 7:01 PM

Athena

Num Name Team Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 Time Lap 7 Age City Laps Time
1 575 Sonja Ebert Dialed Cycling Team 00.006 07:44 07:30 07:48 07:52 07:23 43 Vancouver 6 46:15
2 584 Sarah Umberhandt Stumptown Cycling Club 00.006 08:23 08:44 08:50 09:28 44 Portland 5 44:07

Category 1/2 Masters 35+ Men

Num Name Team Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 Time Lap 6 Time Lap 7 Time Lap 8 Age City Laps Time
1 334 Mike Henry 00.005 07:22 07:30 07:15 07:20 07:37 07:47 07:45 8 0:59:35
2 391 Will Cortez Oregon Bike Shop Racing Team 00.005 07:50 08:08 08:24 08:22 08:17 08:33 42 Portland 7 0:57:06
3 374 Nolan Restivo 00.006 08:11 08:28 08:26 08:42 08:50 09:59 42 Portland 7 1:00:35

Category 1/2 Masters 35+ Women

Num Name Team Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Age City Laps Time
1 8 Kimberly Sass Sorella Forte 00.006 08:46 08:42 08:34 41 Portland 4 34:52

Category 1/2 Men

Num Name Team Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 Time Lap 6 Time Lap 7 Time Lap 8 Age City Laps Time
1 81 Felipe Nystrom Western Bikeworks 00.005 06:55 07:04 06:53 07:00 07:03 06:30 06:49 37 Portland 8 55:05
2 75 Cory Nann Planet PDX Cycling 00.005 06:55 06:44 06:53 06:58 06:49 06:55 08:02 29 Beaverton 8 56:07
3 40 Brad Petersen Bonk Collective 00.005 06:58 06:54 07:20 06:59 07:16 07:09 06:59 32 Beaverton 8 56:38
4 41 Jonathan Myers Team S&M 00.005 07:13 07:13 07:08 07:10 07:24 07:34 07:42 53 Portland 8 58:52

Category 1/2 Women

Num Name Team Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 Time Lap 6 Time Lap 8 Age City Laps Time
1 837 Anne Davis Usher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 00.006 07:40 07:39 07:50 08:06 08:04 07:50 41 Portland 7 55:15

Category 1/2/3 Junior Men

Num Name Team Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 Time Lap 6 Age City Laps Time
1 503 Jackson Loftus Team Lazy Tarantulas 00.005 07:35 07:24 07:41 07:45 07:45 17 Portland 6 44:56
2 500 Zane Strait Sunnyside Sports 00.005 07:26 07:55 08:48 08:35 07:47 14 Bend 6 47:45
3 534 Henry Winnenberg Cascadia Junior Cycling 00.005 07:36 08:17 08:25 08:06 08:31 17 bend 6 48:11
4 514 Benicio Thorne 00.005 08:21 08:35 08:49 08:56 15 Portland 5 42:15
5 538 Tygre Westerfield 00.005 07:58 08:39 10:11 08:40 18 tigard 5 43:08
6 523 Mateen Richey Word RCB presents Grummel 00.006 09:25 09:33 09:19 09:32 18 Portland 5 46:50
7 522 Federico Spedini 00.005 10:47 09:33 13:42 16 Portland 4 41:43

Category 1/2/3 Junior Women

Num Name Team Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Age City Laps Time
1 900 Spring Westerfield Dialed Cycling Team 00.008 10:29 10:45 10:30 16 tigard 4 43:25

Category 2/3 Men

Num Name Team Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 Time Lap 6 Age City Laps Time Notes
1 161 Josh Hulst Deschutes Brewery 00.006 07:06 07:15 07:23 07:31 07:38 39 Portland 6 45:18
2 604 John Chapman Murder of Crows 00.006 07:39 07:31 07:35 07:35 07:48 29 Bend 6 46:42 Cannot wear road #
3 39 Owen Rogers TCNF.LEGAL Racing Team 00.006 07:28 07:33 07:40 07:49 07:28 17 Portland 6 46:51
4 173 Carl Werner 00.006 07:23 07:25 07:39 07:57 07:48 42 Portland 6 47:15
5 13 Travis Power Bonk Collective 00.006 07:39 07:42 07:41 08:04 07:43 39 Beaverton 6 47:48
6 133 Adam Kachman 00.006 07:41 08:12 07:48 07:58 07:37 31 Portland 6 48:18 Must wear shoulder #
7 95 Brian Fahey Bonk Collective 00.007 08:02 08:10 08:07 08:27 36 Beaverton 5 42:13
8 172 Thomas Hope 00.007 08:02 08:16 08:11 08:18 23 Corvallis 5 42:37
9 60 Eric Shaffner Grouptrail Cycling 00.007 08:07 08:19 08:36 08:42 49 Portland 5 43:14
10 149 Dylan Wiggins Grouptrail Cycling 00.007 08:23 08:28 08:43 08:16 39 Portland 5 43:33
11 111 MARTY JOYCE Metropolis Cycle Repair 00.007 09:10 08:31 09:06 09:17 38 Portland 5 45:29

Category 2/3 Women

Num Name Team Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Age City Laps Time
1 124 Rachel Hawes 00.009 09:49 09:01 09:08 39 Monmouth 4 40:51

Category 3 Masters 35+ Men

Num Name Team Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 Time Lap 6 Age City Laps Time
1 157 Rich Lammers Planet PDX Cycling 00.006 07:22 07:19 07:33 07:33 07:33 35 Beaverton 6 45:31
2 95 Rich Julyan 00.006 07:17 07:17 07:23 07:36 07:48 50 Corvallis 6 45:49
3 112 Joel West Cyclepath PDX Racing 00.006 07:31 07:35 07:48 07:47 07:55 45 Lake Oswego 6 46:41
4 55 Gregory Dufour Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 00.006 07:45 07:41 07:31 07:34 08:07 44 Portland 6 46:58
5 91 Dan Froelich Team Fancy 00.006 07:32 07:33 07:57 07:55 08:10 36 Beaverton 6 47:38
6 107 D'Arcy Owen Grouptrail Cycling 00.006 07:50 07:42 07:53 07:48 08:16 48 West Linn 6 47:54
7 116 Adam Vanarsdall 00.006 07:35 07:46 07:51 08:02 08:00 48 Portland 6 47:55
8 166 Garrett Tyburski 00.006 07:33 07:39 07:54 08:03 08:33 42 portland 6 48:11
9 3 Brian Wise Dialed Cycling Team 00.006 07:59 07:43 07:50 08:03 08:36 49 Vancouver 6 48:15
10 5 Paul Souders Team S&M 00.006 08:18 08:20 08:41 08:57 49 Portland 5 43:00
11 1 Joshua Hanselman 00.006 08:37 08:20 08:38 08:33 45 Newberg 5 43:24
12 167 Ian Penner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 00.006 12:02 08:28 08:21 08:43 50 Portland 5 46:24
DNF 133 michael tabtabi 00.006 07:39 41 Portland 2 46:24

Category 3 Masters 35+ Women

Num Name Team Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Age City Laps Time
1 507 Cecilia Becerra Grouptrail Cycling 00.007 09:22 09:17 09:24 50 Portland 4 38:50

Category 3/4/5 Junior Men

Num Name Team Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Age City Laps Time
1 57 Peter Bentley 00.005 07:50 07:59 07:59 13 Bend 4 31:19
2 165 Federico Spedini 00.005 08:14 08:07 08:17 16 Portland 4 32:09
3 25 Zachary Smith 00.005 09:02 08:55 08:59 14 Portland 4 34:48
4 9 Ronan Myers 00.006 08:42 08:52 09:23 17 West Linn 4 34:53
5 5 Jack Billowitz Cascadia Junior Cycling 00.006 08:59 09:06 09:26 12 Bend 4 35:57
6 70 Charlie Connell 00.006 08:53 09:01 09:52 14 Portland 4 36:30
7 66 Eddy Zarosinski 00.006 09:27 09:49 13 Aurora 3 28:32
8 10 Charley Myers 00.007 09:55 10:24 16 West Linn 3 29:42
9 12 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team 00.006 09:31 11:24 13 Tigard 3 30:11
10 53 Elliot Werner 00.007 10:17 10:36 12 Portland 3 30:47
11 167 Thomas Flanagan 00.007 10:48 11:17 12 Canby 3 31:45
12 14 Jack Abel Planet PDX Cycling 00.007 11:17 11:50 10 Portland 3 33:07
13 166 Jason Distefano 00.008 10:59 14:05 16 3 36:20
14 6 Kai Blankenship 00.008 12:05 14:31 10 bend 3 37:29
15 68 Phoenix GrassL 00.008 13:58 14:15 13 CANBY 3 39:11
16 15 Thomas Little BeerMongers 00.009 12:13 15:19 10 Portland 3 39:47
17 101 Luke Talman 00.010 13:02 13:35 12 portland 3 40:50
18 29 Wyatt Hawes 00.009 19:04 10 Monmouth 2 31:20
19 168 Maurice Richey Word RCB presents Grummel 20:48 20:36 12 Portland 2 41:23
DNF 3 Bjorn Blankenship Cascadia Junior Cycling 00.005 08:15 10:13 12 Bend 3 41:23
DNF 2 Orion Souders Team S&M 00.008 14:21 12 Portland 2 41:23
DNF 102 Jack Hampson 00.008 13:41 13 Lake Oswego 2 41:23
DNF 35 Jase Henderson Deschutes Brewery 17:42 9 Gresham 1 41:23

Category 3/4/5 Junior Women

Num Name Team Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Age City Laps Time Notes
1 608 Joelle Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 00.007 09:30 10:10 13 lake oswego 3 29:25
2 603 Sydney Little BeerMongers 00.007 09:43 10:40 12 Portland 3 30:15 Hair obscures #
3 602 Summer Westerfield Dialed Cycling Team 00.008 12:58 12:16 14 tigard 3 36:57
4 639 Deja Dydasco Dialed Cycling Team 00.009 12:29 13:00 13 beaverton 3 38:12
5 646 Whitney Hayden Dialed Cycling Team 00.008 12:46 14:21 9 Gresham 3 38:57
6 632 Iris Souders 19:38 23:19 10 2 42:57

Category 4 Masters 35+

Num Name Team Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 Time Lap 6 Time Lap 7 Age City Laps Time
1 16 Shea Hawes 00.004 06:34 06:51 07:04 07:07 07:07 07:22 46 Monmouth 7 48:27
2 106 Stuart Fisher-Spurlock 00.004 06:45 07:00 07:07 07:24 07:24 07:30 36 Portland 7 49:36
3 159 Matt Taini 00.005 06:47 07:14 07:21 07:18 07:20 07:24 53 Lake Oswego 7 50:03
4 114 Joshua Kneedler Cyclepath PDX Racing 00.005 07:03 07:16 07:25 07:19 07:43 48 Portland 6 43:21
5 60 Burk Webb 00.005 07:06 07:16 07:25 07:29 07:39 53 Milwaukie 6 43:41
6 87 Eric Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Link 00.005 07:31 07:27 07:47 08:28 08:39 46 Portland 6 47:22
7 73 Robert Copenhaver Grouptrail Cycling 00.005 08:08 08:09 08:52 08:48 09:02 46 Portland 6 50:23
8 160 Ben Corbalis 00.005 08:08 09:13 08:36 08:57 08:32 34 Portland 6 50:55
9 17 Andrew Kaylor Planet PDX Cycling 00.007 10:56 10:46 11:08 10:36 51 Beaverton 5 53:42

Category 4 Men

Num Name Team Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 Time Lap 6 Time Lap 7 Age City Laps Time
1 38 Arleln Slaymaker 00.005 06:18 06:19 06:32 06:23 06:27 06:31 19 Portland 7 45:23
2 48 Collin Bundy Team Fancy 00.005 06:28 06:26 06:53 06:57 07:06 07:05 31 Vancouver 7 47:54
3 31 Derek S Hoenisch 00.005 06:30 06:55 06:46 06:48 07:23 06:53 55 Lake Oswego 7 48:10

Category 4 Women

Num Name Team Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Age City Laps Time
1 252 Sarah Livingston Trusty Switchblade 00.007 09:52 09:40 09:27 30 Portland 4 38:42
2 306 Erica Spiritos 00.007 10:13 10:17 10:25 31 Portland 4 40:47
3 278 Victoria Hammond Sage Titanium Factory Racing 00.007 10:12 10:26 10:06 47 Tualatin 4 40:53
4 261 Amanda Abel Planet PDX Cycling 00.007 10:11 10:06 10:42 54 Portland 4 41:44
5 277 Lindsay Holmes Planet PDX Cycling 00.007 11:48 11:09 11:32 37 Portland 4 44:58
6 305 Natalie Shaw 00.008 11:04 11:36 11:18 21 4 45:17
7 307 Melissa Powers bicycleattorney.com 00.008 11:21 11:26 13:01 49 Portland 4 47:07

Category 5 Men

Num Name Team Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 Age City Laps Time
1 88 David Staczek Rolling Thunder p/b The Missing Link 00.006 07:46 07:53 07:54 07:42 51 Portland 5 39:56
2 6 Shaun Stiles 00.006 07:56 08:07 08:00 07:47 42 VANCOUVER 5 40:29
3 177 Michael Kanter 00.006 07:39 08:02 08:15 07:56 22 Portland 5 40:29
4 119 Michael Jordan 00.006 07:36 08:00 08:25 08:20 41 Portland 5 41:01
5 176 Patrick Bolan 00.007 08:04 08:14 08:19 08:16 49 oregon city 5 42:46
6 122 Dennis Sweeten 00.007 08:43 09:01 09:11 09:18 54 oregon city 5 45:51
7 161 Robbin Lammers 00.007 09:10 09:14 09:09 08:58 31 Forest Grove 5 45:59
8 40 Justin Brown 00.007 09:40 09:32 09:20 44 Portland 4 38:33
9 175 Derrick Sommers 00.007 09:47 10:46 10:30 18 Canby 4 41:10
DNF 178 Jeff Hope 18:17 16:44 54 Portland 2 41:10

Category 5 Women

Num Name Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Age City Laps Time
1 788 Katherine Murphy 00.007 11:22 11:07 11:20 25 Portland 4 44:32
2 741 Maia Hampson 00.011 14:06 15:14 43 Lake Oswego 3 45:27
DNF 789 Chrisa Lammers 00.008 15:16 32 Forest Grove 2 45:27

Clydesdale

Num Name Team Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 Time Lap 6 Time Lap 7 Age City Laps Time
1 758 Tim Schauer Sage Titanium Factory Racing 00.004 06:42 06:33 06:32 06:30 06:30 06:38 52 Camas 7 45:49
2 715 Timothy Breault Planet PDX Cycling 00.004 06:26 07:29 06:27 06:27 06:39 06:40 39 Portland 7 46:15
3 736 Doug Bowman 00.005 07:28 07:35 07:46 08:03 08:03 52 Corvallis 6 46:17
4 714 Mike Reddig Dialed Cycling Team 00.005 08:08 08:11 07:55 07:47 08:34 49 Camas 6 48:05
5 741 Ed Waters Planet PDX Cycling 00.005 07:51 08:01 08:08 08:15 08:48 61 Eagle Creek 6 48:43
6 701 Mark Westerfield Dialed Cycling Team 00.005 15:03 07:57 07:42 07:57 48 Tigard 5 45:51

Junior Men 13-14

Num Name Team Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Age City Laps Time
1 57 Peter Bentley 00.005 07:50 07:59 07:59 13 Bend 4 31:19
2 25 Zachary Smith 00.005 09:02 08:55 08:59 14 Portland 4 34:48
3 70 Charlie Connell 00.006 08:53 09:01 09:52 14 Portland 4 36:30
4 66 Eddy Zarosinski 00.006 09:27 09:49 13 Aurora 3 28:32
5 12 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team 00.006 09:31 11:24 13 Tigard 3 30:11
6 68 Phoenix GrassL 00.008 13:58 14:15 13 CANBY 3 39:11
DNF 102 Jack Hampson 00.008 13:41 13 Lake Oswego 2 39:11

Junior Men 15-16

Num Name Team Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 City Laps Time
1 165 Federico Spedini 00.005 08:14 08:07 08:17 Portland 4 32:09
2 10 Charley Myers 00.007 09:55 10:24 West Linn 3 29:42
3 166 Jason Distefano 00.008 10:59 14:05 3 36:20

Junior Men 17-18

Num Name Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Age City Laps Time
1 9 Ronan Myers 00.006 08:42 08:52 09:23 17 West Linn 4 34:53

Junior Men 9-12

Num Name Team Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Age City Laps Time
1 5 Jack Billowitz Cascadia Junior Cycling 00.006 08:59 09:06 09:26 12 Bend 4 35:57
2 53 Elliot Werner 00.007 10:17 10:36 12 Portland 3 30:47
3 167 Thomas Flanagan 00.007 10:48 11:17 12 Canby 3 31:45
4 14 Jack Abel Planet PDX Cycling 00.007 11:17 11:50 10 Portland 3 33:07
5 6 Kai Blankenship 00.008 12:05 14:31 10 bend 3 37:29
6 15 Thomas Little BeerMongers 00.009 12:13 15:19 10 Portland 3 39:47
7 101 Luke Talman 00.010 13:02 13:35 12 portland 3 40:50
8 29 Wyatt Hawes 00.009 19:04 10 Monmouth 2 31:20
9 168 Maurice Richey Word RCB presents Grummel 20:48 20:36 12 Portland 2 41:23
DNF 3 Bjorn Blankenship Cascadia Junior Cycling 00.005 08:15 10:13 12 Bend 3 41:23
DNF 2 Orion Souders Team S&M 00.008 14:21 12 Portland 2 41:23
DNF 35 Jase Henderson Deschutes Brewery 17:42 9 Gresham 1 41:23

Junior Women 13-14

Num Name Team Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Age City Laps Time
1 608 Joelle Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 00.007 09:30 10:10 13 lake oswego 3 29:25
2 602 Summer Westerfield Dialed Cycling Team 00.008 12:58 12:16 14 tigard 3 36:57
3 639 Deja Dydasco Dialed Cycling Team 00.009 12:29 13:00 13 beaverton 3 38:12

Junior Women 9-12

Num Name Team Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Age City Laps Time
1 603 Sydney Little BeerMongers 00.007 09:43 10:40 12 Portland 3 30:15
2 646 Whitney Hayden Dialed Cycling Team 00.008 12:46 14:21 9 Gresham 3 38:57
3 632 Iris Souders 19:38 23:19 10 2 42:57

Masters 50+ Men

Num Name Team Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 Time Lap 6 Age City Laps Time
1 702 Rick Metz bicycleattorney.com 00.005 07:03 06:59 06:45 06:50 07:01 52 Portland 6 41:35
2 701 Michael Metz bicycleattorney.com 00.005 07:16 07:07 07:16 07:32 07:34 58 Renton 6 43:47
3 734 Sal Collura Co-Motion Factory Racing Team 00.005 07:15 07:16 07:25 07:30 07:28 51 Corvallis 6 44:05
4 773 Steven Thorne 00.005 07:14 07:26 07:26 07:27 07:26 59 Portland 6 44:20
5 721 Mike Abel Planet PDX Cycling 00.005 07:27 07:39 07:45 07:44 07:48 51 Portland 6 45:40
6 733 Mike Mercer Grouptrail Cycling 00.005 07:33 07:30 07:40 07:40 07:46 59 Portland 6 45:41
7 731 Jeff Chochon Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 00.005 07:42 07:49 07:55 07:57 08:17 55 Portland 6 47:11
8 788 Dave Metz bicycleattorney.com 00.005 08:26 08:19 08:00 08:00 08:06 55 Cottage Grove 6 47:47
9 800 Rob Kerr Boneyard Cycling 00.005 07:51 07:54 08:18 08:05 08:08 58 Bend 6 48:07
10 866 Steve Shaw 00.006 09:07 08:43 08:47 09:04 54 tigard 5 44:18
11 790 David Bussey Dialed Cycling Team 00.006 08:37 09:16 09:05 09:30 56 Aurora 5 45:09
12 867 Bjorn Clouten Stumptown Cycling Club 00.006 08:56 08:57 09:13 10:03 50 Happy Valley 5 45:41

Masters 50+ Women

Num Name Team Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Age City Laps Time
1 609 Leslie Carlson Grouptrail Cycling 00.007 09:44 09:33 09:40 55 Portland 4 39:05
2 600 Donna Metz bicycleattorney.com 00.008 10:07 10:10 10:16 56 Renton 4 41:37
3 612 Kathryn Lewis Gladyators 00.007 10:33 10:35 10:26 58 Gladstone 4 41:50

Masters 60+ Men

Num Name Team Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 Time Lap 6 Time Lap 7 Age City Laps Time
1 804 Jeff Hollister Team Oregon p/b Rodda Paint 00.005 07:02 06:57 07:09 07:08 07:20 07:30 62 Portland 7 50:38
2 829 Alan Whitney Team Oregon p/b Rodda Paint 00.005 07:02 07:09 07:22 07:15 07:31 60 Tualatin 6 43:52
3 816 Paul Mautner The Club Roule 00.005 07:00 07:10 07:19 07:31 07:56 62 Portland 6 44:44
4 841 Rick Gregory 00.006 07:29 07:31 07:32 07:34 07:32 67 Eugene 6 46:08
5 850 Danny Hougton 00.006 07:35 07:26 07:46 07:34 07:37 60 Beaverton 6 46:10
6 834 Stephen Hemminger Team Oregon p/b Rodda Paint 00.006 07:19 07:22 07:53 07:56 07:43 63 Aurora 6 46:15
7 814 Darell Provencher Team Rose City 00.006 07:34 07:28 07:51 08:04 07:50 66 West Linn 6 47:17
8 807 Mark Hand Planet PDX Cycling 00.006 07:36 07:44 08:01 08:11 08:18 61 Tigard 6 48:11
9 817 Gil Ormerod Team S&M 00.006 08:04 07:59 07:55 08:44 08:11 67 Portland 6 49:54

Masters 60+ Women

Num Name Team Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Age Laps Time
1 619 Pam Reid Team Rose City 00.007 09:38 09:37 09:33 63 4 38:51
2 616 Bonnie Rosenfeld Sorella Forte 00.010 15:06 13:37 67 3 42:35

Masters 70+ Men

Num Name Team Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 Time Lap 6 Time Lap 7 Age City Laps Time
1 651 Ron Strasser Team S&M 00.005 06:54 07:15 07:03 07:05 07:26 71 Portland 6 43:33
2 652 Edward Lanton 00.007 09:25 09:28 09:37 09:44 70 Portland 5 48:04
3 650 Loren Russell 00.007 09:55 10:29 11:40 10:58 78 Corvallis 5 53:25

Singlespeed Men

Num Name Team Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 Time Lap 6 Age City Laps Time Notes
1 805 Danny Weikel Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 00.005 06:43 06:52 06:54 07:00 06:41 48 Portland 6 41:50
2 783 Ben Guernsey Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 00.005 06:39 06:56 06:56 07:01 06:46 36 Portland 6 41:52
3 744 Fred Mills 00.005 06:41 07:17 06:59 06:49 07:11 40 Wilsonville 6 42:28
4 806 David Prause 00.006 07:27 07:29 07:35 07:47 07:29 49 Portland 6 46:05
5 802 Chip Sloan 00.006 07:36 07:49 07:45 07:42 07:42 45 Vancouver 6 46:58
6 606 Christian Lam Grouptrail Cycling 00.006 07:24 07:38 07:54 07:49 07:57 31 Portland 6 46:58
7 797 Nico Dale 00.006 07:45 07:54 08:08 08:10 08:02 31 Portland 6 48:24
8 754 Scott Scholz 00.006 07:26 07:49 08:24 09:18 08:36 portland 6 49:49
9 803 Stephen Snider 00.006 07:51 08:13 08:20 08:32 36 Eugene 5 41:48 Do not fold #
10 612 Jordan Norris Oregon Bike Shop Racing Team 00.006 07:57 07:58 08:51 08:28 41 Portland 5 42:08
11 644 Adam Vanarsdall 00.006 08:19 08:22 08:38 09:22 48 Portland 5 43:26
12 704 Ben Gagosian Swift Racing PDX 00.006 08:34 08:51 09:00 09:10 36 Portland 5 44:37
13 640 Charles Barrett Cyclepath PDX Racing 00.007 08:49 09:43 09:24 09:21 53 Portland 5 46:49
14 800 Ian Penner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 00.007 09:31 09:03 09:19 09:25 50 Portland 5 47:21
15 698 Caan Zarosinski Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 00.006 09:22 09:49 09:33 09:59 45 Aurora 5 47:56
16 789 Greg Myers 00.007 09:29 09:29 09:34 10:05 48 West Linn 5 49:00
17 657 Brian Spears Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 00.007 09:04 09:37 10:39 10:12 51 Lake Oswego 5 49:18
18 775 Clayton Lindsay 00.007 09:47 09:56 10:19 10:46 42 Portland 5 50:47
DNF 799 Bjorn Clouten Stumptown Cycling Club 00.007 09:42 10:47 10:09 50 Happy Valley 4 50:47
DNF 801 Geoff Rogers 00.007 51 Po 1 50:47

Singlespeed Women

Num Name Team Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 Time Lap 6 Age City Laps Time
1 845 Evelyn Boling Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 00.005 07:51 07:52 07:39 07:18 37 Portland 5 38:32
2 801 Mielle Blomberg Team S&M 00.005 07:46 07:49 07:38 07:56 49 Portland 5 38:53
3 806 Tess Weir Grouptrail Cycling 00.006 08:44 08:33 08:34 08:40 51 Beaverton 5 43:30
4 833 Jesse Whitaker Dialed Cycling Team 00.006 08:50 08:37 08:44 08:51 41 Portland 5 44:02
PLACE Number First Name Last Name lap 1 lap 2 lap 3 lap 4 lap 5 lap 6 Hometown 0