Portland MTB Short Track Series

Portland, OR
June 21, 2010

Part of the Portland MTB Short Track Series

If you have questions or corrections, please email Melanie Rathe.

Updated June 23, 2010 at 10:15 PM

Category 1 Men 19-34

Num Name Team Laps
1 203 Brian Schultz Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 6
2 207 Will McDonald 6
3 212 Darrin Seeds Yakima Bike Vigilantes 6
4 206 Jeff Ballantine Portland Velo 6
5 202 Paul LaCava 6
6 200 Dave Condon 6
7 201 Barry O'Connor 6
8 210 Davey Jones IRA Ryan Cycles 6
9 211 Larry Ehmke Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 6
10 204 Thadeous Bamford Team Motordome 6
11 208 Jeremy Warnicke www.evanplews.com/KENDAUSA 6
12 209 kyle von Hoetzendorff Eddy Merkin 5
13 205 Ethan Furniss Eddy Merkin 5

Category 1 Men 35+

Num Name Team City Laps
1 305 James Tervo Artisan Family Racing 6
2 322 Andrew Reed 6
3 320 Daniel Sprouse Cyclepath Racing 6
4 303 James Jonke Tireless Velo 6
5 302 Michael Szwaya bicycleattorney.com 6
6 315 Bob Jacobs bicycleattorney.com 6
7 318 michael gallagher Cyclepath Racing 6
8 301 Robert Sanders Revolver-Cascadia 6
9 306 Anthony Ohotto Yakima Bike Vigilantes 6
10 311 Jonathan Vinson Gentle Lovers Portland 6
11 308 Chris Sautter Yakima Bike Vigilantes 6
12 300 Ken Benderly bicycleattorney.com 6
13 316 David Hemming Marin Bikes 6
14 307 Hugh Gapay Hammer Velo 6
15 309 David Saltzberg Half Fast Velo 6
16 312 Michael Rabinowitz Tireless Velo 6
17 304 Paolo Dabbeni Filth and Fury 6
18 317 Brian Foresta Filth and Fury 6
19 319 Chris Tauscher Tireless Velo 5
20 313 mark Emry Muffin Top 5

Category 2 Men 35-44

Num Name Team City Laps
1 226 Jeff Standish Therapeutic Associates Cycling/GENR8 6
2 243 Rob Crocker Portland Mercury Racing 6
3 201 Javad Simonsen Portland Velo 6
4 217 T. Kenji Sugahara Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Salem 6
5 223 Mike Van Hoose Team Bike Tires Direct 6
6 248 Rodney Wamsley Cycle One Aim 6
7 233 Mark Macklin Rubbins Raceh 6
8 210 Scott Ballard 6
9 249 Chris Boyce 6
10 211 Dominic Gerbo Staccato Gelato Portland 6
11 242 Andy Kunkler 6
12 237 Bruce Haserot Haserot Race Inc 6
13 227 Ben Edwards Team S+M 6
14 216 Todd Klapwyk Portland Velo 6
15 209 Peter Casey Portland Velo Portland 6
16 228 Chris Cottingham bicycleattorney.com 6
17 212 Eric Stolberg 6
18 241 Tony Curtis North River Racing 6
19 238 Brad Ross Team Beer 6
20 222 Sean Rees Cyclepath Racing 6
21 204 Mike Nettleton 6
22 215 Scott Gerwig Portland 6
23 240 Tim Goss Tireless Velo 6
24 247 Shane Gibson rogue Bicycle Works 5
25 234 steve tyrrill 5
26 218 Jay Rishel 5
27 244 Matthew Jetton 5
28 230 Nathan Eshleman 5
29 224 Jason Van Horn IH8 Bikes 5
30 220 Andrew Haliburton United Finance 5
31 232 Brent Dombrowski 5
32 203 Chester Artman 5
33 235 Jeffrey Johnson Team Beer 5
34 200 Samuel Jackson Lucky Dragons 5
35 221 Raymond Crepeau 5
36 214 Jimmy Cavalieri Revolver-Cascadia Portland 5
37 246 Bill Huff Therapeutic Associates Cycling/GENR8 5
38 231 Russell Gober rogue Bicycle Works 5
39 206 Brian Johnson Crossniacs 5
40 236 Mark McMurtry 5
41 239 Jason Bacon Trusty Switchblade 5
42 219 John Droege 5
DNF 229 Corey Cartwright Team Beer 3

Category 2 Men 45+

Num Name Team City Laps
1 205 Ron Strasser Team S+M 6
2 209 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com Beaverton 6
3 222 David Luoma Guinness Cycling Team 6
4 220 Jeff Tedder Hammer Velo 5
5 216 Tom Ricciardi Portland Velo 5
6 215 Ted Lamb 5
7 207 David Burnard Olson's Bicycles 5
8 227 Gary Cornilles Specialized River City Bicycles 5
9 213 Wayne Nussbaum Happy Valley 5
10 212 David German Hammer Velo Portland 5
11 228 Mark Damon Hutch's-Eugene 5
12 201 Mark Robinson Dirty Finger Bicycle Repair 5
13 204 Kevin O'Connell Portland Velo 5
14 221 Brian Engelen NoMad Sports Club 5
15 224 David Andres 5
16 210 Joe Hamilton Vancouver 5
17 223 Dave Wingard Word-RCB 5
18 214 Mitch Yoder Tireless Velo Portland 5
19 208 Tracy Marks 5
20 218 Howard Boryer 5
21 219 Gary Smith 5
22 200 russell bronson 5
23 226 David Gratke Showers Pass 4
24 206 Robert Yerex Momentum Bike N Hike 4
25 203 Jesse Lopez Crossniacs 4
26 202 Mark O'Brien 4
27 217 Matt Richmond Showers Pass 4

Category 2 Men U35

Num Name Team City Laps
1 32 Brent Poole Therapeutic Associates Cycling/GENR8 6
2 27 Trevor Pratt Team Flannel 6
3 3 Nat Johnson Green Submarine Records 6
4 28 Thor Tingey Tireless Velo 6
5 21 Jonan Porter River City Bicycles 6
6 20 Matthew Moore Pacific Power Blue Sky 6
7 5 Erik Olson Ruckus Test Team 6
8 9 John Lin Hammer Velo Portland 6
9 23 Cody Edeline bicycleattorney.com 6
10 8 Gabe Doebler Tigard 6
11 7 Jordan Norris 6
12 31 Luke Sosnowski 6
13 33 Forrest Scott 6
14 26 Randy Nickerson 6
15 24 Ben Verhoeven Ruckus Test Team 6
16 18 Jonathan Perlman Filth and Fury 6
17 6 Walt Hockman 6
18 13 Jeff Ehleringer Filth and Fury 6
19 11 Richard Hall Team Beer 5
20 10 Christian Martin River City Bicycles Portland 5
21 2 Christopher Ryan 5
22 4 John Gulick Green Submarine Records 5
23 17 Matt Webber Lucky Dragons 5
24 30 Connor Wiles Team S+M 5
25 12 Nathan Agalzoff Olson's Bicycles 5
26 19 Sean Kellogg Ruckus Test Team 5
27 25 danny klube Fat Cobra 5
28 14 Greg Hudson Corsa Concepts 5
29 16 Ryan McMaster Team Bike Tires Direct 5
30 29 Hugo Ortiz 4
DNF 15 Joe Klemmer Camas Bike and Sport 1

Category 2 Women 35-44

Num Name Team City Laps
1 404 Julie Browning Cyclepath Racing Portland 5
2 407 Eileen Kelly-Foulston Sorella Forte 5
3 405 Sage Fuller Sorella Forte Portland 5
4 409 Beth Burns Veloce Racing 5
5 402 Virginie Calme Cyclepath Racing 5
6 406 Denise Livingston Team Bike Tires Direct 5
7 408 Ann Leitheiser Cyclepath Racing 5
8 400 Kronda Adair Sorella Forte 4
9 403 Catherine Diviney Cyclepath Racing 4

Category 2 Women 45+

Num Name Team Laps
1 501 Evelyn West 5
2 504 Pam Fairchild Tireless Velo 4
3 502 Renee Pype 4
4 503 Renata Hahn Team Rose City 4
5 500 Sue Hanna Tireless Velo 4

Category 2 Women U35

Num Name Team City Laps
1 309 Abra McNair Showers Pass 5
2 303 Jackie Baker Giant 5
3 307 Jennifer Haunold 5
4 306 Taylor Shekell Team Beer 5
5 311 Joy Armagost Fat Cobra 5
6 304 Ingrid Jackson Lucky Dragons 5
7 308 Danielle Booth Team Beer 4
8 300 Holly Kotsovos Tireless Velo 4
9 313 Anna Poutous River City Bicycles 4
10 301 Katherine Fontaine Tireless Velo portland 4
11 302 Michelle Kunec Sorella Forte Portland 4
12 310 Michelle Lichtenfels Bridgetown Velo 4
DNF 312 Julia Shea Fat Cobra 2
DNF 305 Tiffany Severson 1

Category 3 Men 10-14

Num Name Team City Laps
1 303 Rubin Field Mountain View Cycles Portland 3
2 309 Erik Hahn Team Rose City 3
3 306 Cameron Millar-Griffin NoMad Sports Club 3
4 308 Elkin Parker Super Relax Concept 3
5 302 Owen Szwaya bicycleattorney.com 3
6 310 Skyler Gober rogue Bicycle Works 3
7 301 Kai Henderson 2
8 305 Patrick Coughlin 2
9 304 Alex White The Bike Gallery 2
10 307 Ben Kaufman 2

Category 3 Men 15-18

Num Name Team City Laps
1 404 Stephen Roberts Cyclepath Racing 4
2 400 Trevor Schauer Specialized River City Bicycles 4
3 405 Justin Roberts Cyclepath Racing 4
4 407 Naiqwan Pelman Word-RCB 4
5 401 Hans Nussbaum Happy Valley 4
6 403 Zach Standish Therapeutic Associates Cycling/GENR8 3
7 402 Kevin Craig Portland 3
8 408 Dey Shaun Lee Word-RCB 3
9 406 Jarron Simon Specialized River City Bicycles 3

Category 3 Men 19+

Num Name Team City Laps
1 47 Erol Chandler 4
2 5 Nick Groesz XO Racing 4
3 29 Rex Larsen 4
4 48 Dand Evans 4
5 7 Jack Olsen 4
6 53 Lance Nelson 4
7 49 Rick Wilks Tireless Velo 4
8 15 Mat Barton 4
9 27 wade palmer 4
10 6 Spencer White LOS TENDERS 4
11 31 Jay Wisowaty 4
12 25 Matthew Schwartz 4
13 51 Robert Kulp 4
14 14 Jeff Parker Super Relax Concept Hood River 4
15 46 Justin Drawbert Godspeed 4
16 62 Corgy Martin 4
17 1 Victor Duong Portland Velo 4
18 58 Ricardo Medina Hammer Velo 4
19 16 Dennis Starkey Vancouver 4
20 24 Bret Berner Team BMX 4
21 4 Robert Stefanowicz Intel 4
22 26 Tim White 4
23 33 Tom Bird 4
24 59 Varner Seaman Vista Ridge Velo 4
25 20 Malcolm Johnson Portland Velo Portland 4
26 35 Chris Smith Showers Pass 4
27 50 David Alt 4
28 37 john kafrouni 4
29 18 Marc Altman Portland Velo 4
30 61 Bryant Howard Oz Endurance 4
31 38 James Ralston Hammer Velo 4
32 56 Hermes Uwe 4
33 12 James Wilson County Rebels 4
34 17 Ryan McCracken 4
35 11 Charles Henderson 4
36 10 Jesse Burkett 4
37 57 Dave Arena 4
38 40 Joseph Pongratz 4
39 54 Joe Leineweber Ironclad Performance Wear 3
40 60 James Malcarnz Green Submarine Records 3
41 55 Tim Schoonmaker 3
42 2 Adam Gomez 3
43 22 Ron Craig Portland 3
44 9 Eric Giacchino Active Knowledge 3
45 28 Dennis Gring 3
46 39 Jim Lofthus 3
47 13 Matt Haughey Buy Local Cycling McMinnville 3
48 21 Jose Sandoval Team Cthulhu Portland 3
49 41 Edward Rubin 3
50 42 Justin Shoemaker Crossniacs 3
51 34 Shane Sipe Team S+M 3
52 32 David Piatt 3
53 36 Brian Sisk 3
54 45 Dallas Martin Green Tequila Racing 3
55 30 Scott Hamness Artisan Family Racing 3
56 52 Roland Hobson bicycleattorney.com 2
57 19 Ken Pliska 2
58 43 Eric Filley 2
DNF 23 Adam Misenheimer Portland 1

Category 3 Women 10-14

Num Name Team Laps
1 502 Mikaela Saltzberg Forza Jet Velo 3
2 501 Samantha Schauer Specialized River City Bicycles 3
3 503 Ruby Edwards Team S+M 2
4 504 Hannah Marron 2

Category 3 Women 15-18

Num Name Team City Laps
1 601 Carina Hahn Team Rose City 3
2 600 Flora Field Portland 3

Category 3 Women 19+

Num Name Team City Laps
1 201 Mielle Blomberg Word-RCB 4
2 213 Stephanie Chase Veloforma 4
3 205 Tilly Field Team High School Portland 3
4 210 Anna Streuli 3
5 202 Suzy Renn 3
6 200 Allison Medellin Hammer Velo 3
7 212 Ellene Smith Team Dirt/Mudslinger Events 3
8 203 Eryn Barker Specialized River City Bicycles Portland 3
9 208 Beth Ross Portland 3
10 214 Sarah Cunningham 3
11 204 Jessica Niggemann Sorella Forte Portland 3
12 207 Mary Daly Portland 3
13 217 Zan Gibbs Sorella Forte 3
14 211 Erin Murphy Tireless Velo 3
15 206 Dorena Helm Beaverton 3
DNF 216 Wendy Daray 1

Pro Men

Num Name Team City Laps
1 1 Shannon Skerritt Trek 29er Crew Portland 6
2 2 Doug Wilmes Portland Bicycle Studio 6
3 10 James Ceccorulli Team Dirt/Mudslinger Events 6
4 13 Halton Brush Mash SF 6
5 4 David Diviney Cyclepath Racing 6
6 9 Joel Armstrong 6
7 6 Ian Leitheiser Cyclepath Racing Portland 6
8 12 Ryan Weaver River City Bicycles 6
9 16 Davy Yeater River City Bicycles 6
10 17 Eirik Schulz Specialized River City Bicycles 6
11 11 Martin Baker bicycleattorney.com 6
12 15 Ross Bowden Specialized River City Bicycles 6
13 8 John McCaffrey bicycleattorney.com Portland 6
14 3 James Crowe 6
15 14 Jacob Furniss Revolver-Cascadia 6
16 5 Pete Zlatnik signal cycles portland 6

Pro/Category 1 Women

Num Name Team Laps
1 109 Christy Love Team S+M 5
2 102 Susan Sherman Showers Pass 5
3 103 Susan Grandjean Showers Pass 5
4 100 Elaine Bothe Sorella Forte 5
5 107 Anona Whitley Ironclad Performance Wear 5
6 105 Sarah Sturdy Tireless Velo 5
7 106 Rachel Bagley Motor Dome/Ira Ryan Cycles 5
8 104 Karen Goritsky Tireless Velo 5
9 108 Sarah Tingey Bridgetown Velo 5

Singlespeed Men

Num Name Team City Laps
1 32 Alex Criss River City Bicycles 6
2 16 John Bravard Cyclepath Racing Portland 6
3 50 Ryan Weaver River City Bicycles 6
4 10 Pete Zlatnik signal cycles portland 6
5 40 Leland Gilmore River City Bicycles 6
6 7 James Tervo Artisan Family Racing 6
7 51 Brian Gerow Corsa Concepts 6
8 27 Jake Rosenfeld 6
9 23 Wade Goff Half Fast Velo 6
10 5 Darrin Joos The Bike Gallery 6
11 3 Scott Barker Neverfail Loops 6
12 19 Joel Holly Ruckus Test Team 6
13 22 Boone Tompkins BMF 6
14 42 josh bartlemay Team Beer 6
15 13 Tony Pereira 6
16 25 andrew trask Team Cthulhu 6
17 31 Jamie Baxter River City Bicycles 6
18 1 Ken Benderly bicycleattorney.com 6
19 34 John Foulston 6
20 41 Dyland Van Weelden Yakima Bike Vigilantes 6
21 24 Aric Rist Half Fast Velo 6
22 9 Peter Parker River City Bicycles Portland 6
23 26 Anthony Ohotto 6
24 47 Erik Hofland Artisan Family Racing 6
25 44 Brian Leber 6
26 45 Todd Sexton Guinness Cycling Team 6
27 46 edwin brown Artisan Family Racing 6
28 35 Tim Clark Portland Cycling 6
29 38 Jason Crago Yakima Bike Vigilantes 6
30 11 Lawrence Jobe 5
31 43 Paul Anderson Half Fast Velo 5
32 14 scott raaflaub 5
33 36 Kurt Willliams 5
34 37 Matt Cardinal RFIA 5
35 39 John Gulick Green Submarine Records 5
36 29 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 5
37 49 Jacob Sullivan 5
38 15 Andrew Ross 5
39 8 Steven Basden Half Fast Velo Portland 5
40 48 Chris Sautter Yakima Bike Vigilantes 5
41 18 Chris DiStefano 5
42 28 johnny burrell Filth and Fury 5
43 20 Jason Uland Team Cthulhu 5
44 17 Bret Berner 5
DNF 21 Ryan Eisele www.evanplews.com/KENDAUSA 3
DNF 30 Bryan Voytilla 1

Singlespeed Women

Num Name Team Laps
1 602 Shawn Postera 4
2 600 beth hamon Velo Bella 3