Eugene Celebration: Briggs Hill

Eugene, OR
September 5, 2010

Part of the Eugene Celebration

Questions about results should go to Terri Camp.

Updated September 17, 2010 at 11:27 AM

Category 3 Men

Num Name Team City Down Time
1 82 Denny Rowe III Westwood Velo/Vertebrata Corvallis 00:00 2:26:13
2 794 Michael Palmer Veloce Racing Portland 00:00 2:26:13
3 9 Adam Kaufman Recycled Cycles presented by Raleigh Covington 00:00 2:26:13
4 48 Erik Hofland Artisan Family Racing Portland 00:00 2:26:13
5 1045 Jake Turner Broken Spoke Cycling Boise 00:00 2:26:13
6 1800 Kolben Preble Hammer Velo Forest Grove 00:00 2:26:13
7 2142 alex wentz Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland 00:00 2:26:13
8 1359 Cordino Longiotti Desalvo Custom Cycles Racing Ashland 00:00 2:26:13
9 630 Patrick Gerke Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland 00:00 2:26:13
10 1182 William Laubernds Portland 00:00 2:26:13
11 1243 Zachary Utz Ruckus Test Team Portland 00:00 2:26:13
12 611 Mike Brown Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Bend 00:00 2:26:13
13 639 Spencer Newell Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Bend 00:00 2:26:13
14 664 Brian Walburn Hagens-Berman LLP Cycling Issaquah 00:21 2:26:34
15 2119 Ron Sines Pacific Power Blue Sky albany 00:21 2:26:34
16 51 Chris Johnson Adventure's Edge Ereka 00:21 2:26:34
17 1214 Dennis Petross Ten Guys Named Alex Portland 00:21 2:26:34
18 1317 Kevin Johnson Adventure's Edge Eureka 00:21 2:26:34
19 1473 Travis Caldwell Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles Ashland 00:21 2:26:34
20 2224 James Jorgensen Life Cycle Bike Shop Eugene 00:21 2:26:34
21 598 Spencer Gray Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles Central Point 00:21 2:26:34
22 702 Nicholas Alden Life Cycle Bike Shop Eugene 00:21 2:26:34
23 1476 Jason Ford Eugene 00:21 2:26:34
24 372 Justin La Vigne Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland 00:21 2:26:34
25 766 Andrew Utz HPChiro/Scott's Cycling of Salem Portland 01:11 2:27:24
26 634 doug laplaca Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 01:11 2:27:24
27 613 Jurgen Fennerl Hutch's/ClearOne/Bend Dental Bend 01:30 2:27:43
28 1365 Tony Coca Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Sandy 01:38 2:27:51
29 764 Alex Telitsine IJM.org Renton 01:49 2:28:02
30 1309 Rob Angelo Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Bend 02:26 2:28:39
31 2131 Alex Turpin Bike Newport Waldport 03:10 2:29:23
32 721 Bob Grover Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles Medford 04:01 2:30:14
33 580 Scott Goldstein EWEB Windpower Eugene 04:01 2:30:14
34 736 Cole Hilton Pacific Power Blue Sky Corvallis 04:11 2:30:24
35 1334 Isaac Sullivan Life Cycle Bike Shop Eugene 04:11 2:30:24
36 1585 Brian Scholl Life Cycle Bike Shop Junction City 05:37 2:31:50
37 46 Ian Taborsky Capitol Subaru Cycling Salem 06:15 2:32:28
38 1002 Scott Larson Willamette University Cycling Team Puyallup 11:55 2:38:08

Category 4/5 Men

Num Name Team City Down Time
1 2614 Aaron Davis Life Cycle Bike Shop Eugene 00:00 2:31:10
2 2643 Matt Keeler Life Cycle Bike Shop Eugene 00:00 2:31:10
3 2651 Mckenzie Sampson Life Cycle Bike Shop St. Paul 00:00 2:31:10
4 1421 Tim Richter Hutch's-Eugene Eugene 00:00 2:31:10
5 40 Chris Schaper PAA/REMAX Los Angeles 00:00 2:31:10
6 1315 Andrew Neill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Eugene 00:00 2:31:10
7 3443 Evan Siroky Evan Siroky Tacoma 00:00 2:31:10
8 34 Ahmed Zuhairy Artisan Family Racing Portland 00:00 2:31:10
9 1128 Ryan Champion Pacific Power Blue Sky Roseburg 00:00 2:31:10
10 2216 Bennett Shane Crossniacs Portland 00:00 2:31:10
11 1328 Dan Shepherd Cycle Sport Ashland 00:00 2:31:10
12 57 Daniel Liberator Mayhem Racing Seattle 00:00 2:31:10
13 2472 David DiMarco SLOCUM Rebound Racing Eugene 00:00 2:31:10
14 1430 Calon Russell Bridgetown Velo Portland 00:00 2:31:10
15 2545 Kevin Williams Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland 00:00 2:31:10
16 61 Jordan Boutilier Corvallis 00:00 2:31:10
17 2305 Jack Rising Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Lake Oswego 00:00 2:31:10
18 2767 Brock Rowley Flywheel Bicycle Solutions Medford 00:00 2:31:10
19 1472 Ian Bagshaw Flywheel Bicycle Solutions Talent 00:00 2:31:10
20 50 Mickey McDonald Bend 00:00 2:31:10
21 1236 Doug Striley Cycle Sport Medford 00:00 2:31:10
22 63 Rob Hartsock Bend 00:00 2:31:10
23 1107 Sean Bagshaw Flywheel Bicycle Solutions Ashland 00:21 2:31:31
24 1290 Stephan Niquet Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland 00:55 2:32:05
25 2733 Matt Hawkyard Bike Newport Newport 01:12 2:32:22
26 2193 Brandon Macemon Good Looking Lacey 01:26 2:32:36
27 3380 Kasra Shokat Team Oregon presented by Laurelwood Brewing San Francisco 11:23 2:42:33
28 2350 Douglas Murphy Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Beaverton 11:23 2:42:33
29 2363 Kip Cantlay Ride Up Grades Tualatin 12:58 2:44:08
30 2918 Nicholas Hudson Pacific Power Blue Sky Corvallis 12:58 2:44:08
31 1850 Jeff Jones Eugene 13:15 2:44:25
32 3305 Matthew Erdelt Hutch's-Eugene Eugene 14:21 2:45:31
33 1944 Ken Rodgers Whitewater Designs Eugene 15:47 2:46:57
34 1149 Brian Fawcett Pistis Grants Pass 17:16 2:48:26
35 2117 Dennis Sibilia-Young Eugene 18:46 2:49:56
36 39 Geoff Chabre Team Novara Eugene Eugene 21:26 2:52:36
37 2312 Kevin Bernstein Willamette Cycling Club Salem 21:26 2:52:36
38 2724 Juan Ramirez Trinity Bikes Bend 21:26 2:52:36
39 1030 Andy Stahl Hutch's-Eugene Eugene 29:35 3:00:45
40 2083 Bukie Mabayoje Hillsboro 0:00:00
41 1396 Darrin Guitreau Wolf Creek Racing-Kendall Subaru Eugene 0:00:00

Masters 50+

Num Name Team City Down Time
1 155 Ivan Meadors United Finance Hillsboro 08:46 2:31:19
2 148 Steven R Holland United Finance Vancouver 08:46 2:31:19
3 596 John OBrien Echelon Gran Fondo/ZteaM Ridgefield 11:24 2:33:57
4 315 Clint Ebert bicycleattorney.com Forest Grove 13:11 2:35:44
5 363 Rod Underhill Bridgetown Velo Portland 24:03 2:46:36
6 1259 Evan Cumpston Team Rose City Hillsboro 30:31 2:53:04
7 384 Mike Adams United Finance Tualatin 36:30 2:59:03

Masters Men

Num Name Team City Down Time
1 715 Scott Browning Echelon Gran Fondo/ZteaM Banks 00:00 2:22:33
2 145 Matthew Slater Echelon Gran Fondo/ZteaM Portland 00:00 2:22:33
3 119 Mick Walsh Echelon Gran Fondo/ZteaM Seattle 02:25 2:24:58
4 197 Dave Campbell Hutch's-Eugene Newport 02:37 2:25:10
5 162 Karsten Hagen Echelon Gran Fondo/ZteaM Bend 02:37 2:25:10
6 178 Daniel Quirk Veloce Racing Portland 02:39 2:25:12
7 868 Eric Schuman Lenovo Seattle 11:24 2:33:57
8 1029 John Slawta Land Shark Medford 16:58 2:39:31
9 2510 Greg Shepherd Hutch's-Eugene Eugene 0:00:00

Pro/1/2

Num Name Team City Down Time
1 876 Paul Bourcier Hutch's-Eugene Eugene 00:00 3:09:09
2 62 Shawn Ongers Lenova Walla Walla 00:04 3:09:13
3 629 David Wells Life Cycle Bike Shop Eugene 00:04 3:09:13
4 1001 Davis Shepherd Hutch's-Land Shark Seattle 00:04 3:09:13
5 60 Nathan McDonald Trek Red Truck Racing p/b Mosaic Homes Coquitiam 00:04 3:09:13
6 111 Elijah Romer Team Oregon presented by Laurelwood Brewing LaGrande 00:04 3:09:13
7 1035 Michael Brunelle Life Cycle Bike Shop Eugene 00:04 3:09:13
8 875 Rob English Hutch's-Eugene Eugene 00:44 3:09:53
9 66 Dan Bechtold Team Bobs-bicycles.com Boise 00:58 3:10:07
10 871 Joel Wilson SLOCUM Rebound Racing Eugene 00:58 3:10:07
11 820 Benjamin Kubas POC Racing (MTN) Therapeutic Associates Inc. (road) Eugene 00:58 3:10:07
12 746 Maikey Lopera Life Cycle Bike Shop Eugene 02:36 3:11:45
13 114 Nick Skenzick Hutch's-Eugene Eugene 09:00 3:18:09
14 941 Cory Domingues Hutch's-Eugene Corvallis 09:00 3:18:09
15 888 Carl Hoefer Cyclesoles/Sagebrush Cycles Portland 15:50 3:24:59
16 87 Robb FLOTH Broken Spoke Cycling Kuna 15:50 3:24:59
17 669 Dustin Hahn Godspeed Reno 15:50 3:24:59
18 728 Adam Edgerton Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland 26:36 3:35:45
19 115 Jim Anderson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland 26:36 3:35:45
20 986 Jason Dykstra Guinness Cycling Team Portland 34:20 3:43:29
21 132 Emiliano Jordan Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland 37:21 3:46:30
22 939 William O'Donnell Westwood Velo/Vertebrata Philomath 0:00:00
23 86 Zach Winter Guinness Cycling Team Roseburg 0:00:00
24 69 Mike Hone Lenova Seattle 0:00:00
25 59 Travis Venalde Lenovo Redmond 0:00:00
26 170 Marcel deLisser Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland 0:00:00
27 1144 Christopher DuBois Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland 0:00:00

Women 1/2

Num Name Team City Down Time
1 274 Leia Tyrrell CAPA Cycling Team Corvallis 00:00 2:39:21
2 207 Jade Wilcoxson Flywheel Bicycle Solutions Talent 00:00 2:39:21
3 33 Cheryl Thonney Keller Rohrback Cycling Team Walla Walla 00:00 2:39:21
4 231 Jenny Slawta Land Shark Talent 00:10 2:39:31
5 228 Karey Swan Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Portland 05:39 2:45:00
6 264 MacKenzie Madison Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Eugene 05:39 2:45:00
7 227 Martha Walsh Echelon Gran Fondo/ZteaM Seattle 12:19 2:51:40
8 255 Lana Atchley Milani/Albabici Huntingon Beach 0:00:00

Women 3

Num Name Team City Down Time
1 260 Amanda Atwill Hammer Velo Bend 00:00 2:51:06
2 1790 Maire Osborn Life Cycle Bike Shop Eugene 00:00 2:51:06
3 266 Sarah Tisdale Sorella Forte Hillsboro 00:00 2:51:06
4 262 Jessica Kaplan Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Portland 00:34 2:51:40
5 254 Jan Moss Sorella Forte Milwaukie 22:35 3:13:41
6 1993 Ruth Kostur Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Lake Oswego 37:23 3:28:29

Women 4

Num Name Team City Down Time
1 1770 Kristina Lackner Hutch's-Eugene Sherwood 00:00 1:47:04
2 49 Tawnie Mcdonald Bend 00:31 1:47:35
3 1709 Amy Champion Pacific Power Blue Sky Roseburg 04:46 1:51:50
4 1672 Stefanie Rimel Eugene 04:49 1:51:53
5 1725 Erica Loder Veloforma Milwaukie 05:25 1:52:29
6 36 Maureen Kavanagh Hammer Velo Portland 08:37 1:55:41
7 476 Emily Ohlin bicycleattorney.com Portland 12:02 1:59:06
8 495 Erin Goodall Showers Pass Portland 12:02 1:59:06
9 1649 deven smith Eugene 12:02 1:59:06
10 58 Nora Cary Eugene 12:30 1:59:34
11 3275 Kim Frank Eugene 14:54 2:01:58
12 468 Kelly Sandow Poplollies Eugene 23:42 2:10:46
13 481 Betty Tucker Pacific Power Blue Sky Corvallis 29:46 2:16:50
14 434 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky Corvallis 29:46 2:16:50
15 1722 Flo Leibowitz Pacific Power Blue Sky Corvallis 29:46 2:16:50