Mt. Tabor Series

Portland, OR
June 9, 2010

Part of the Mt. Tabor Series

If you have questions or corrections, please email Candi Murray.

Updated June 10, 2010 at 6:10 PM

Category 3 Men

Num Name Team Age City
1 798 Joe Prettyman Beaverton Bicycle Club 17 portland
2 1246 Colby Wait-Molyneux Hammer/CMG Racing Team 16 Vancouver
3 749 joe martin Veloce Racing 39 Portland
4 1306 David Masuda Team Bike Tires Direct 39 Tigard
5 769 Johannes F.B. Weber Ironclad Performance Wear 30 Portland
6 1051 Clint Culpepper Team Beer 30 Portland
7 662 Eirik Schulz Specialized River City Bicycles 39 Portland
8 1099 Alex Kroman Portland Velo 30 Portland
9 602 Eric Nachtrab Portland Bicycle Studio 39 Portland
10 637 Trevor O'Neal Gentle Lovers 30 Portland
11 575 Mike Bene Yard Dawgs Book Club 43 Portland
12 1243 Zachary Utz Ruckus Test Team 26 Portland
13 2090 Ricardo Medina Hammer Velo 34 Vancouver
14 1064 Shane Fletcher Veloce Racing 38 Portland
15 1012 Robert Carver Ironclad Performance Wear 29 Portland
16 730 Brian Gerow Ironclad Performance Wear 29 Portland
17 1072 Daniel Penner 24 Portland
18 630 Patrick Gerke Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 29 Portland
19 1214 Dennis Petross Ten Guys Named Alex 33 Portland
20 659 Aaron Leritz Team S+M 41 Portland
21 1129 Alexander Clemens Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 24 Portland
22 759 Shawn Small Ruckus Test Team 26 Portland
23 3161 Doug Evans bicycleattorney.com 40 Portland

Category 4 Men

Num Name Team Age City
1 1390 Kyle Murphy Veloshop 19 Portland
2 2142 alex wentz Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 21 Portland
3 2718 Steven Case Team S+M 23 Portland
4 1430 Calon Russell Bridgetown Velo 32 Portland
5 2445 Kyle Brown Team Bike Tires Direct 33 Portland
6 1184 Keith Levesque Hammer Velo 39 Portland
7 1360 steve popp Cats Moon Coffee Roasters 37 clackamas
8 1838 Carl Bjorn Kjellstrand ZteaM 20 Portland
9 29 Jason Borum Yard Dawgs Book Club
10 2216 Bennett Shane Crossniacs 26 Portland
11 1314 Brandon Barnhart Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 24 Portland
12 1534 Robert Christensen Bridgetown Velo 37 portland
13 1804 Shawn Cecotti Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 31 Portland
14 1155 John Gillilan Hammer Velo 33 Wilsonville
15 2066 Nat Johnson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 32 Portland
16 1434 David Bisers Tireless Velo 29 Portland
17 1388 Dave Wingard Word-RCB 48 Portland
18 1572 Daniel Felts Portland State University 22 Portland
19 1427 James Jonke Tireless Velo 44 Portland
20 1441 Nate Sweet Pacific Power Blue Sky 40 Portland
21 2860 Lance Nelson 25 Happy Valley
22 1827 Brian Barker Ironclad Performance Wear 35 Portland
23 1598 Christien Reed Team Oregon presented by Laurelwood Brewing

Category 4 Women

Num Name Team Age City
1 499 Brianna Walle Yakima Bike Vigilantes 26 Beaverton
2 1618 Abra McNair Showers Pass 28 PORTLAND
3 495 Erin Goodall Showers Pass 21 Portland
4 1610 Susan Grandjean Showers Pass 37 Portland
5 1714 Stephanie Croy Ironclad Performance Wear 36 Portland
6 1703 Alana Armstrong Ironclad Performance Wear 29 Portland
7 1705 Eryn Barker Specialized River City Bicycles 32 Portland
8 1613 Analise Herrera-Minteer Artisan Family Racing 24 Portland
9 1993 Ruth Kostur Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 43 Lake Oswego
10 1764 Tonya Roe Sorella Forte 38 Portland
11 1752 Karin Wohlert Sorella Forte 40 Portland
12 1737 Michelle Mishoe Specialized River City Bicycles 39 Portland
13 1665 Mielle Blomberg Team S+M 39 Portland
14 478 sarah hunter Word-RCB 31 Portland
15 1995 Ariel Chilton Portland State University 25 Portland
16 455 Elizabeth Sederbaum Portland State University 23 Portland
17 1616 Michelle Kunec Sorella Forte 28 Portland

Category 5 Men

Num Name Team Age City
1 2885 Michael selinger
2 2077 Scott Leonard Pacific Power Blue Sky 29 Portland
3 2887 Andy Kappler
4 2244 Robert Stewart CAPA Cycling Team 22 Portland
5 2372 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 43 Portland
6 2883 Tim Smith
7 2836 Atlin Sestrich Ironclad Performance Wear 23 Portland
8 2882 Blair Warner
9 2879 oj rogers
10 2001 Vaughn Aldredge 39 portland
11 2895 sean reyonlds
12 2884 julian hagger
13 73 william welch
14 2171 Dustin Harder Harder Cycling 31 Portland
15 2719 Vincent Maniscalco 43 Oregon City
16 3211 ian harris
17 60 Tim Baumgarte
18 2878 Noah Winchester
19 2139 James Webb Beaverton Bicycle Club 44 Portland
20 33 Judd Eustice
21 87 jeff donaldson
22 58 chris wihter
23 2272 Rob Fleskes Harder Cycling 35 Ridgefield
24 2140 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club 14 Portland
25 2307 Lindsey Smith Buy Local Cycling 41 Portland
26 2546 Jay Wisowaty 37 Portland
27 3211 ian harris
28 2880 erin oniell

Fixed Gear

Num Name Team Age City
1 2881 Walton Brush Mash SF
2 738 Erik Hofland Artisan Family Racing 28 PORTLAND
3 2916 Jonah Porter River City Bicycles 18 Portland
4 2449 Darrin Joos The Bike Gallery 34 Beaverton
5 2475 John Howe Team Beer 40 portland
6 1178 Mark Koller Ironclad Performance Wear 33 Portland
7 2888 Scott Duddridge
8 2886 Edward Groth Slow
9 2130 Einar Traa Portland Velo 67 Portland

Masters Men

Num Name Team Age City
1 954 John Mitchem Guinness Cycling Team 48 Portland
2 808 Tim Butler Specialized River City Bicycles 44 Portland
3 155 Ivan Meadors United Finance 51 Hillsboro
4 145 Matthew Slater Echelon Gran Fondo/ZteaM 46 Portland
5 538 Karl Choltus Harder Cycling 45 Portland
6 1013 joseph fricke Guinness Cycling Team 45 portland
7 32 Tom Hill NoMad Sports Club 47 Portland
8 585 Casey Patton 53 beaverton
9 773 William Zale Specialized River City Bicycles 52 Portland
10 1379 Nick Blacklock Team Bike Tires Direct 44 Happy Valley
11 2202 Kevin Billingsley ZteaM 47 Portland
12 2894 Steve Volz

Masters Women

Num Name Team Age City
1 484 Elaine Bothe Sorella Forte 45 Portland
2 254 Jan Moss Sorella Forte 49 Milwaukie
3 497 Ann Kennedy Guinness Cycling Team 42 Portland
4 1612 Lisa Heathman bicycleattorney.com 45 Portland
5 1773 Martina Ralle Sorella Forte 45 Portland

Senior Men

Num Name Team Age City
1 900 Austin Arguello Exergy Team TWENTY12 19 Beaverton
2 731 Jake Hansen Word-RCB 23 Portland
3 33 Brendan Treacy Portland Velo
4 762 Trevor Spahr Ironclad Performance Wear 25 Portland
5 925 Pete Groblewski Gentle Lovers 31 Portland
6 1006 Adrian Richardson Guinness Cycling Team 22 Portland
7 159 Todd Fawcett 47 Portland
8 3064 Davy Yeater River City Bicycles 30 Sacramento
9 684 Cary Miller Cary Miller 38 Portland
10 31 Mike Kath Cyclepath Racing 32 Portland
11 814 Steve Schwaeber Veloce Racing 41 portland
12 826 Samuel Nicoletti Gentle Lovers 26 Portland
13 985 Kelly Ryan Portland Bicycle Studio 31 Portland
14 441 Alice Pennington Veloforma 29 Hood River
15 710 Stephen Bedford Word-RCB 32 Beaverton
16 815 Cliff Heaberlin Guinness Cycling Team 30 Portland
17 170 Marcel deLisser Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 20 Portland
18 1017 Sean Babcock Team S+M 27 Beaverton
19 825 Joseph King Team Bike Tires Direct 29 Portland
20 803 Matt Mahoney Gentle Lovers 32 Portland
21 811 David Pilz Gentle Lovers 31 Portland
22 937 Spencer Bushnell Therapeutic Associates Cycling/GENR8 29 Portland
23 35 Marshall Opel Team WM 18 Whitefish

Senior Women

Num Name Team Age City
1 205 Sue Butler River City Bicycles 39 Portland
2 444 Anne Davis Usher Bridgetown Velo 31 Portland
3 464 Anna Christiansen Ironclad Performance Wear 25 Portland
4 225 Anna Vaughn Hammer Velo 34 portland
5 420 Abby Watson Embrocation Cycling Journal 26 Portland
6 240 Gabriela Ferrat Team Evergreen Racing 38 Evergreen
7 440 Susan Peithman Veloforma 29 Portland
8 30 Margi Bradway Portland Velo 36 Portland