Grand Prix Erik Tonkin: Winter Cross

Washougal, WA
December 1, 2013

Part of the Grand Prix Erik Tonkin

If you have questions or corrections, please email Melanie Rathe.

Updated December 1, 2013 at 5:59 PM

Beginner Men

Num Name Team Age City Laps
1 214 Alex Dombroski Athletes Lounge Cycling Team 38 Portland 4
2 136 Justin Hughes 32 4
3 129 Stefan Furst Camas Bike and Sport 56 Vancouver 4
4 258 Jeph Sorsdohl 4
5 21 Mike Ruff Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 43 Gresham 4
6 432 Dan Salvey 4
7 121 Luis Vargus Human Powered 38 PORTLAND 4
8 14 Keith Wolff 48 Portland 4
9 132 Karl Bailey Rebound/Tireless Velo 42 Vancouver 4
10 124 jeff copus 44 portland 4
11 70 Anthony Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 21 Portland 4
12 398 tom brougham 4
13 47 Jordan Braun 26 kelso 4
14 38 Joe Kim Camas Bike and Sport 36 Washougal 4
15 286 Paul Furst Camas Bike and Sport 15 Vancouver 4
16 208 tom valencia 45 hillsoboro 4
17 46 Steve Olsen Camas Bike and Sport 52 Oregon City 3
18 25 David Hankins Camas Bike and Sport 59 Camas 3
19 45 Cooper Irwin Hapi-Go! 15 Woodland 3
20 204 Greg Eyerly 49 Salem 3
21 43 Zach Durst Hapi-Go! 15 Oregon City 3
22 31 Emanuel McGladrey Holy Moly Velo 55 Keizer 3
23 35 John Morehead Camas Bike and Sport 50 Washougal 3
24 210 William Riddle 35 Portland 3
25 48 Mike Reddig Camas Bike and Sport 42 Camas 3
26 389 Matthew Geiger 38 Portland 3
27 433 jake balencia 2
28 369 William Hummels Hapi-Go! 14 Woodland 2
DNF 65 kyle pratuch 25 Portland 3
DNF 375 Marlow Macht 40 Vancouver 1

Beginner Women

Num Name Age City Laps
1 503 Traci Smolen 46 Portland 3
2 547 Christy Hawkins 36 portland 3

Category A

Num Name Team Age City Laps
1 173 Ben Thompson Thump Coffee 37 Bend 7
2 27 Shannon Skerritt Corsa Concepts Cycling Team 42 Portland 7
3 198 Cameron Beard Hutches-Slocum-Specialized Bend 7
4 13 Eric Sheagley Dark Horse 41 Portland 7
5 28 Seth Patla Rapha/River City Bicycles 36 Hillsboro 7
6 60 Brad Winn Team S+M 30 Portland 7
7 6 Andrew Coe Soraz Racing p/b CAPA 32 portland 7
8 85 Paul LaCava Giant 35 Portland 7
9 19 Ryan Weaver Rapha/River City Bicycles 36 Portland 7
10 25 Leland Gilmore Rapha/River City Bicycles 30 Portland 7
11 5 Christopher Bagg Athletes Lounge Cycling Team 34 Portland 7
12 195 Garren Watkins 7
13 48 James Ceccorulli bicycleattorney.com 26 Portland 7
14 104 Spencer Bushnell Therapeutic Associates PDX Cycling 32 Portland 7
15 32 Sean Corey Trusty Switchblade 30 Portland 7
16 26 Jonathan Myers Team S+M 46 Portland 7
17 17 Ryan Garner Evviva 32 Eugene 7
18 38 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 38 Vancouver 7
19 196 Andrew Sargent Evolution Racing Team/River City Bicycles Bend 7
20 197 Daniel Carter BeerMongers Cycle Club 32 Portland 6
21 126 Nathan Gibson Trusty Switchblade 27 Portland 6
DNF 69 Erik Tonkin Team S+M 39 Portland 2
DNF 151 Justin Brauner BeerMongers Cycle Club 25 Portland 2

Category B

Num Name Team Age Laps
1 79 Ryan Menze Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 27 4
2 7 James Bradley Rogue / Mt. View Cycles 32 4
3 30 ben corbalis Portland Bicycle Studio 28 4
4 35 Bill Klingler BeerMongers Cycle Club 35 4
5 216 Andrew Smith Trailhead Coffee Roasters 31 4
6 151 Cory Solovewicz Go Bananas! 31 3

Category C

Num Name Team Age City Laps
1 178 Jeff Chochon 48 Portland 4
2 202 Steve Raubolt SWEAT360 34 Tigard 4
3 4 Patrick Reedy 35 Portland 4
4 163 Dave Kosanke Metropolis Cycle Repair 37 Portland 4
5 176 Marc Heisterkamp Grouptrail Cycling 31 Portland 4
6 32 Dennis Starkey Camas Bike and Sport 51 Vancouver 4
7 353 Marek Litinsky 33 Beaverton 4
8 45 John Napier Camas Bike and Sport 52 Camas 4
9 6 nathaniel wells Hapi-Go! 58 Mosier 4
10 78 Jason Ladwig 34 Portland 4
11 83 Nick Besson 29 Portland 4
12 24 Rolland Hayden Holy Moly Velo 34 Keizer 4
13 351 Nic Kytlica Planet X p/b On One 31 North Plains 4
14 354 Eric Meza portland 4
15 61 Brett Cassidy Human Powered 32 Portland 3
16 334 Alex Visser Oregon Bike Shop Racing Team 21 Camas 3
17 130 Tim Breault 32 Portland 3
18 106 Ryan Schanno 29 Portland 3
19 98 Andy Morris 43 Portland 3
20 352 Souk Soulinthone Planet X p/b On One 36 Portland 3
21 239 Max Holfert Human Powered 33 Portland 3
22 300 Andrew Kaylor Hapi-Go! 44 Beaverton 3
23 77 Hannah Hart Hapi-Go! 20 Washougal 3

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps
1 754 Matt Wilkin Team S+M 36 Portland 4
2 710 Jon Pearson Therapeutic Associates PDX Cycling 47 portland 4
3 709 Tim Schauer West End Bikes/Specialized 45 Camas 4
4 704 Seth Daniels Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 42 Portland 4
5 711 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 41 tigard 4
6 717 Shane Gibson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 40 Portland 4
7 792 Mike Reddig Camas Bike and Sport 42 Camas 3
8 848 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 42 Beaverton 3
9 778 Ed Hanna BeerMongers Cycle Club 33 Portland 3
10 703 Jeremiah Hartley J & K Holdings 30 Portland 3
11 803 Ben Helgren 36 Portland 3
DNF 700 David Rosen Sage Cycles Racing 40 Beaverton 2

Junior Men

Num Name Team Age City Laps
1 35 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 14 Washougal 3
2 190 Kent Ross PDX Devo Junior Cycling 17 Portland 3
3 5 Micah Melkonian Mountain View Cycles/Subway 16 Trout Lake 3
4 1 Carson Westberg WebCyclery.com 14 Bend 2
5 3 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 12 eugene 2
6 14 Paul Furst Camas Bike and Sport 15 Camas 2
7 41 Brayton Sobolewski Hapi-Go! 14 Vancouver 2
8 11 Nathanael Hart Hapi-Go! 11 Washougal 2
9 8 Cooper Irwin Hapi-Go! 15 Woodland 2
10 6 Zach Durst Hapi-Go! 15 Oregon City 2
11 12 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 10 Portland 2
12 230 Sean Harple SWEAT360 14 Hillsboro 2
13 42 Lorenzo Sobolewski Hapi-Go! 12 Vancouver 2
14 7 Owen L. Rogers bicycleattorney.com 10 Portland 2
15 81 Jakob Stoller PDX Devo Junior Cycling 11 Portland 1
16 144 Duncan Yoder Rebound/Tireless Velo 10 Portland 1
17 18 Luke Soto 10 Sherwood 1
18 382 William Hummels Sunnyside Sports 14 Bend 1
19 123 Colin McNamee 10 Portland 1
20 182 kyle fabian 10 Beaverton 1
21 174 Riley Johnson Oregon Bike Shop Racing Team 10 Lake Oswego 1

Junior Women

Num Name Team Age City Laps
1 907 Amy Ziehnert Beaverton Bicycle Club 14 Tigard 2
2 916 Kristina Owen Capitol Velo 15 Salem 2
3 920 Audra McNamee 12 Portland 2
4 911 McKenna McKee 10 Vancouver 1
5 914 Juliana Smith Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 11 Portland 1
6 930 Helene Furst Camas Bike and Sport 12 Vancouver 1

Masters 35+ A

Num Name Team Age City Laps
1 338 Todd Stewart Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 44 Portland 7
2 452 John McCaffrey Kesho Bicycles 48 Portland 7
3 372 Joseph Reynolds Portland Bicycle Studio 37 Portland 7
4 305 Tim Butler Evolution Racing Team/River City Bicycles 47 Portland 7
5 378 Mike Henry Evolution Racing Team/River City Bicycles 48 Damascus 7
6 327 Martin Baker bicycleattorney.com 46 Hillsboro 7
7 407 doug evans bicycleattorney.com 43 Portland 7
8 309 Todd Rosier Therapeutic Associates PDX Cycling 48 Hillsboro 7
9 339 Jeff Standish Therapeutic Associates PDX Cycling 47 Gresham 7
10 358 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 42 Portland 7
11 389 Aaron Leritz Team S+M 44 Portland 7
12 300 Shannon Boroff bicycleattorney.com 38 Portland 6
13 348 Benjamin Drucker Trailhead Coffee Roasters 44 Portland 6
14 515 Mike Abel Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 44 Portland 6
15 474 Ryan Francesconi Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 39 Portland 6
16 504 Dan Werle Team S+M 41 Portland 6
17 346 Chad Smeltzer crank 43 Portland 6
18 459 Matthew Smith 36 Vancouver 6
19 328 Harald Graham Evolution Racing Team/River City Bicycles 47 Vancouver 6
20 304 Roger Meier Cyclepath Racing 45 Beaverton 6
21 306 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 45 Portland 6
22 413 Mark Adamski Monkey Wrench Bicycle Club 44 Portland 6
23 329 Eric Lanners Team S+M 40 Portland 6
24 508 Jay Wisowaty Sprout Cycles/Lucky Lab 40 Portland 6
DNF 509 Matthew Carlson Caletti Cycling 41 Portland 4
DNF 353 Brian Spears Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 44 Lake Oswego 3
DNF 310 PAT KUDSZUS Team Lazy Tarantulas 40 Salem 2

Masters 35+ B

Num Name Team Age City Laps Notes
1 919 Jonathan Maus BikePortland.org 38 Portland 4
2 905 Jeffrey Matson 36 Portland 4
3 670 Jason Buerkle 42 Portland 4
4 662 Spencer White HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 41 Portland 4
5 585 David Pedersen Portland Bicycle Studio 41 Portland 4
6 785 Ed Reagan Portland Bicycle Studio 45 Portland 4
7 881 Skye Fitzgerald Spin Film 43 Happy Valley 4 Warning: Number placement
8 833 Greg Shaffer Nossa Familia Coffee Cycling 41 Portland 4
9 588 jeff turner Dallas Bike Works 43 West Linn 4
10 696 David Pryor 44 Portland 4
11 627 David Rasca Buy Local Cycling 36 Salem 4
12 553 Brian Wielenga BeerMongers Cycle Club 39 Portland 4
13 577 Paul Kelly HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 47 Lake Oswego 4
14 589 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo 46 Portland 4
15 698 Thomas Morgan bicycleattorney.com 45 The Dalles 4
16 917 William Waring Camas Bike and Sport 48 Camas 4
17 918 Wade Hewitt Squareone Santa Monica 4
18 701 Nathan Engkjer Rebound/Tireless Velo 39 Portland 4
19 666 Greg Gramstad Rebound/Tireless Velo 40 Portland 4
20 667 Peter Rueegger Team Mudman 45 Portland 4
21 559 ILe Powell Team S+M 44 Portland 4
22 601 Steven Westberg WebCyclery.com 45 Bend 4
23 700 Caan Zarosinski Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 38 Aurora 3
DNF 552 Jeff Boehlke The Spokesmen 47 Battleground 1
DNF 715 Brian Johnson Oregon Bike Shop Racing Team 43 Lake Oswego 1

Masters 35+ C

Num Name Team Age City Laps Notes
1 300 Terry Campbell BeerMongers Cycle Club 39 Portland 4
2 309 Paul Souders Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 42 Portland 4
3 580 Ryan Barnes Human Powered 38 Portland 4
4 802 Jeff Chochon 48 Portland 4
5 638 Brian Little BeerMongers Cycle Club 39 Portland 4
6 304 Tom Palke Team Mudman 47 Portland 4
7 534 Terry Hamness Camas Bike and Sport 43 Washougal 4
8 536 Martin Fuss Beaverton Bicycle Club 50 Portland 4
9 442 Thomas Schoenborn Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 39 Portland 4
10 301 Bob Crow Team Lazy Tarantulas 44 Portland 4
11 734 Phillip M Trost Team S+M 37 Battle Ground 4
12 582 Matthew Dial Deschutes Brewery 37 Bend 4
13 414 Paul Schoonover Team S+M 45 Portland 4
14 516 kyle stephens BeerMongers Cycle Club 37 Portland 4
15 393 Scott Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab 43 Lake Oswego 4
16 429 Matt Richmond HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 49 Portland 4
17 679 Ed Fischer Camas Bike and Sport 45 Camas 4
18 457 Jeremy Hudson 42 Gresham 4
19 365 nathaniel wells 58 Mosier 4
20 339 Joe Gomez Team Mudman 43 Portland 4
21 650 Billy Holcomb Trusty Switchblade 38 Portland 4
22 767 Marcus Guilfoyle 38 Beaverton 4
23 480 Mark Rasmussen Real Racing 45 Salem 4
24 456 Joseph Marek Team S+M 50 Oregon City 4
25 409 Dylan McNamee 47 Portland 4
26 540 Michael Hopkins Planet X p/b On One 39 Portland 4
27 854 Bill Holmes Planet X p/b On One 51 milwaukie 4
28 343 Steven Soto 40 Sherwood 4
29 850 Souk Soulinthone Planet X p/b On One 36 Portland 3
30 344 Todd Shank Rebound/Tireless Velo 44 Vancouver 3
31 405 Tim Goss Rebound/Tireless Velo 47 Camas 3
32 419 Mike Sobolewski Hapi-Go! 44 Vancouver 3
33 336 Rob Russell Camas Bike and Sport 47 Hillsboro 3
34 358 Todd Harple SWEAT360 43 Hillsboro 3
35 505 jacob hamnes Aloha 3
36 591 Ben Wright 42 Portland 3
37 826 Marc Angelo Human Powered 42 Portland 3
38 490 Tim Beard Bend Endurance Academy 46 Bend 3
39 432 Dan Salvey 3
40 464 Steven Pike 3
41 330 Chris Valencia Team S+M 50 Bend 3
42 810 Spencer Leek 3
43 325 Mark Jensen Planet X p/b On One 47 Gladstone 3 Warning: Number placement
44 851 Edward Knight Camas Bike and Sport 45 Battle Ground 3
45 316 Andrew Kaylor Hapi-Go! 44 Beaverton 3
46 430 Joel Sheley Team Lazy Tarantulas 41 portland 3
47 486 Richard McKee 44 Vancouver 3
48 554 David Meyer 3
49 439 Scott Winkels Portland Velo Racing Team 41 Tigard 2
DNF 355 Steve Black 41 Portland 1
DNF 766 Richard Rosko Hammer Velo 45 Portland 1

Masters 50+

Num Name Team Age City Laps
1 259 Joseph Hoerner West End Bikes/Specialized 54 Portland 4
2 287 Johnny Vergis Cyclepath Racing 53 Portland 4
3 291 Greg Talbert Focus Bikes 51 Portland 4
4 256 Daniel Melkonian Mountain View Cycles/Subway 53 Trout Lake 4
5 273 Steve Yenne Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 57 Salem 4
6 460 William Goritski Rebound/Tireless Velo 51 Camas 4
7 263 Steve Lacey 59 Portland 4
8 298 Mitch Yoder Rebound/Tireless Velo 50 Portland 4
9 319 Mark Stoller Cat in the Hat 52 Portland 4
10 466 Bob Rakoz Athletes Lounge Cycling Team 51 Vancouver 4
11 267 phil randall Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 56 Springfield 4
12 293 John Napier Camas Bike and Sport 52 Camas 4
13 272 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing Team 57 Tigard 4
14 370 Tim Rathbun 51 Molalla 4
15 321 Stefan Furst Camas Bike and Sport 56 Vancouver 3
16 258 David Lofstead Rebound/Tireless Velo 50 Camas 3
17 294 Dennis Sibilia-Young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 59 Eugene 3
18 262 Tracy Marks na 58 Portland 3
19 285 David Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 54 Portland 3
20 383 Dave Groner 57 Lake Oswego 3
21 330 David Hankins Camas Bike and Sport 59 Camas 3
22 464 Darell Provencher Team Rose City 59 West Linn 3
23 420 Joe Hamilton 57 Vancouver 4
DNF 377 Riley Moody Team Rose City 59 Portland 1

Masters 60+

Num Name Team Age City Laps
1 517 Rick Gregory Black Dog Velo 60 Eugene 4
2 502 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 62 Eugene 4
3 500 Ron Strasser Team S+M 64 Portland 4
4 515 Edward Lanton 63 Portland 3

Masters Women 35+ A

Num Name Team Age City Laps
1 8 Ellen Miller Team Lazy Tarantulas 38 Salem 4
2 20 Beth Burns Dark Horse 41 Portland 4
3 46 Lora Melkonian Mountain View Cycles/Subway 54 Trout Lake 4
4 15 Anna Vaughn West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 37 portland 4
5 10 Mielle Blomberg Team S+M 42 Portland 4
6 28 Cara VanGorder Lasof Trusty Switchblade 44 Portland 4
7 4 Ann Kennedy bicycleattorney.com 45 Portland 4
8 45 Erika Miranda Trusty Switchblade 38 Portland 4
9 9 Heather VanValkenburg Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 38 Vancouver 4
10 53 Julie Deal BeerMongers Cycle Club 41 Portland 3

Masters Women 35+ B

Num Name Team Age City Laps
1 210 Elaine Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 42 Portland 3
2 200 Traci D'Elia Sweetpea Ladies Auxiliary 39 Hillsboro 3
3 269 Candida Hart Hapi-Go! 49 Washougal 3

Masters Women 45+

Num Name Team Age City Laps
1 760 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo 51 Camas 4
2 753 Pam Reid Team Rose City 56 Portland 3

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps Notes
1 519 Jeremy Russell bicycleattorney.com 31 Portland 4
2 613 Ben Guernsey Trusty Switchblade 29 Portland 4
3 549 Samuel Pepperwood Gentle Lovers 29 Portland 4
4 707 DANIEL GONZALEZ Ruckus Test Team 37 Portland 4
5 525 Brian Lynch Dr Will Bar 37 Portland 4
6 842 Matt Edwards Bike Gallery - Bontrager Trek 23 Portland 4
7 563 John Gulick Green Submarine Records 37 Portland 4
8 547 Mike Bene Jens Voigt's Army 46 Portland 4 Warning: Shoulder number placement
9 880 Sue Butler River City Bicycles Women's Team 42 Portland 4
10 691 Richard Lorenz Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 4
11 859 Peter Rueegger Team Mudman 45 Portland 4
12 841 joel metz Team Cthulhu 43 Portland 4
13 879 Tom Palke Team Mudman 47 Portland 4
14 882 John Napier Camas Bike and Sport 52 Camas 4
15 881 Emily Henry Sprout Cycles/Lucky Lab 35 Portland 3
DNF 830 Freddy Tincher Bridgetown Velo 39 Portland 2
DNF 850 Donald Newlands Portland Velo Racing Team 49 Portland 2
DNF 505 Nat Johnson Green Submarine Records 35 Portland 1

Women A

Num Name Team Age City Laps
1 863 Laura Trace Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 47 Portland 6
2 867 Tina Brubaker Speedvagen Racing Machines Portland 6
3 852 Rhonda Morin Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 47 Gresham 6
4 856 Susannah Hart Hapi-Go! 16 Washougal 6
5 949 Jessica Gill Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 36 Happy Valley 6
6 941 Kristin Duyn Athletes Lounge Cycling Team 34 tualatin 5
7 880 Jenn Levo Speedvagen Racing Machines 33 Portland 5
8 947 Katy Salinas 34 Vancouver 5
9 954 Marayah Deese Portland Bicycle Studio Portland 5
10 857 Shelley Dunlop Therapeutic Associates PDX Cycling 28 Portland 5
11 917 Elaine Bothe Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 48 Portland 5
12 893 Ellene Smith bicycleattorney.com 33 Portland 5
13 868 Alexandra Burton Portland Bicycle Studio 32 Portland 5
DNF 967 Dawn Andres Portland Bicycle Studio 31 Portland 4
DNF 928 Jennifer Haliewicz Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 25 Portland 3
DNF 924 Molly MacGraw Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 24 Ashland 2

Women B

Num Name Team Age City Laps
1 165 Katie Monaco 4
2 146 Christy Deobald Portland Bicycle Studio 32 Vancouver 4
3 109 Cristina Mihaescu Ironclad/Yakima 34 Portland 4
4 105 Hannah Hart Hapi-Go! 20 Washougal 3

Women C

Num Name Team Age City Laps
1 420 Melissa Thomsen Camas Bike and Sport 37 Portland 4
2 464 Aunika Miranda Trusty Switchblade 13 Portland 4
3 376 Sara Schmitt Athletes Lounge Cycling Team 33 Portland 3
4 463 Mari Little BeerMongers Cycle Club 34 Portland 3
5 364 Julie Kowal Athletes Lounge Cycling Team 32 Portland 3
6 319 Annie Bertucio UEFR 25 Portland 3
7 451 Jericho Winter BeerMongers Cycle Club 28 Portland 3
8 318 Stephanie Stauber BeerMongers Cycle Club 32 Portland 3
9 365 Erica Menze 26 Portland 3
10 304 Shawna Whitton BeerMongers Cycle Club 43 Fairview 3
11 476 Marisa Reid Westview High School Cyclocats Portland 3