River City Bicycles Cyclocross Crusade: Alpenrose Dairy #2

Portland, OR
October 8, 2017

Part of the River City Bicycles Cyclocross Crusade

for questions about results Candi Murray cmurray@obra.org

Updated October 9, 2017 at 2:28 PM

Athena

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 583 Heather VanValkenburg Cyclepath Racing 42 Vancouver 4 42:56
2 579 Kathy Hovermale Deschutes Brewery 58 Bend 4 44:46
3 575 Sonja Ebert Team 10 Barrel 40 Vancouver 4 46:28
4 585 Libby L. Emond Rolling Thunder p/b The Missing Link 47 Portland 4 50:17
5 578 sarah umberhandt Stumptown Cycling Club 41 Portland 4 51:34
6 586 Reagan Mergen 36 Portland 4 52:10
7 587 Inge Mares Sweetpea Ladies Auxiliary 4 52:27 please identify
8 584 Vikki Bourcier Grixsen Brewing p/b West End Bikes 58 Eugene 3 51:05

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps Time
1 720 Aaron Coker Sage Titanium 42 Portland 5 45:43
2 704 Chris Wierman Dialed Cycling Team 45 Tualatin 5 45:46
3 746 David Rosen Sage Titanium 44 Beaverton 5 46:07
4 770 Nate Magaret Grixsen Brewing p/b West End Bikes 46 Portland 5 46:16
5 727 Joe Larson Deschutes Brewery 42 Bend 5 46:59
6 763 Brian Malloy The Spokesmen 35 oregon city 5 47:31
7 728 Colby Nightingale Deschutes Brewery 47 Bend 5 47:40
8 745 Jack Trumbull Mountain View Cycles Racing Team 43 Hood River 5 47:56
9 716 Tim Schauer Sage Titanium 49 Camas 5 48:09
10 711 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 43 Portland 5 48:09
11 753 Jon Pearson Sage Titanium 51 Happy valley 5 48:18
12 743 Michael Smelser Team Planet X USA p/b Xiologix 31 Wilsonville 5 48:35
13 733 Josh Snyder Corvallis Cyclery Racing 36 Buxton 5 49:03
14 760 Spencer Rockwell Half Penny Cycling Team 39 Salem 5 49:20
15 709 Bryan Smith Hammer Velo 45 Portland 5 49:28
16 730 Mark Westerfield Dialed Cycling Team 45 Tigard 5 49:46
17 737 Michael Clark Stumptown Cycling Club 48 Portland 5 49:49
18 755 Johnny Walker 44 fall city 5 49:52
19 766 James Peale Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 48 Portland 5 51:05
20 715 Daniel Salvey 48 Newberg 4 40:26
21 768 Tyson Hart Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Portland 4 40:50
22 742 Jon Bouffleur 56 Portland 4 40:55
23 748 Mark Sather Team 10 Barrel 46 Tigard 4 40:57
24 771 Geoff Rogers Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 47 portland 4 41:49
25 751 Dave Wrast The Spokesmen 48 Vancouver 4 42:11
26 717 Mike Reddig Camas Bike and Sport 46 Camas 4 42:26
27 758 Kyle Busse Rolling Thunder p/b The Missing Link 39 Portland 4 42:48
28 724 Seth Daniels Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 46 Portland 4 42:54
29 741 James Emond Rolling Thunder p/b The Missing Link 48 Portland 4 44:59
30 712 Walter Mcknight Deschutes Brewery 50 Bend 4 45:30
31 749 Duane Hastings Team 10 Barrel 32 Portland 4 48:05
32 769 Bob Camillucci Team Finger 53 Hood River 4 48:21
33 701 Ed Waters 58 Eagle Creek 4 49:37
DNF 719 Patrick Palmer Sage Titanium 45 Tualatin 2 49:37

Elite Junior Men

Num Name Team Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Age City Laps Time
1 512 Andrew Perry 648.0999999999999 538.1000000000001 530.3000000000002 532.2999999999995 535.7000000000005 18 San Jose 5 46:25
2 510 Sammy P Walker 659.0 569.6999999999998 551.3000000000003 545.9999999999997 544.7000000000004 12 fallcity 5 47:51
3 505 Lucian Spampinato 1202.0 558.4000000000001 554.2999999999997 596.4000000000001 16 Bend 5 48:31

Junior Men 10-12

Num Name Team Age City Laps Time
1 544 Ian Brown 12 Bend 4 27:29
2 548 Zane Strait 11 Bend 4 32:08
3 513 Aidan Rice Team Lazy Tarantulas 11 Portland 3 22:52
4 613 Sam Tate 12 Boise 3 22:55
5 615 Lance Wong 12 Boise 3 23:03
6 620 Josiah Hanson 12 BOISE 3 23:04
7 521 Zachary Smith PDX Devo Junior Cycling 11 Portland 3 23:36
8 570 Jake Johansen PDX Devo Junior Cycling 12 West Linn 3 23:37
9 508 Brady Rice Team Lazy Tarantulas 12 Portland 3 23:46
10 574 Jackson Dale bicycleattorney.com 12 portland 3 23:52
11 545 Benicio Thorne PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 3 24:29
12 587 Peter Grover 11 Bend 3 24:52
13 541 Halen Harrison PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 3 25:17
14 540 Max Smith PDX Devo Junior Cycling 10 Portland 3 25:18
15 638 Ethan Neumaier 12 Bend 3 25:40
16 595 Calum Pierce PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 3 26:47
17 609 Ryan Marks 11 Bend 3 27:51
18 536 Max Harris 10 OR 3 30:08
19 601 Henry Tuttle bicycleattorney.com 10 Portland 3 30:31
20 511 Calvin Nary 11 Bend 3 31:05
21 640 Cameron Wescott 10 Bend 3 31:17
22 631 Evan Vanderstoep 12 Portland 3 31:36
23 546 Jack Hampson Sage Titanium 10 Lake Oswego 3 32:04
24 646 Kai Shays 11 Mosier 3 33:22
25 519 Israel Jr. Melson 10 Albany 3 35:40
26 535 Jensen Pfeifer 10 Portland 3 36:55
27 643 Chance Brown Trusty Switchblade 12 Forest Grove 2 23:09
28 630 Conner VanderStoep 10 Portland 2 24:56
29 634 Jackson Avery 12 Oregon City 2 26:25
30 597 Griffin Harple Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 10 Portland 2 29:11
31 572 Fletcher Westrick 11 2 33:46

Junior Men 13-14

Num Name Team Age City Laps Time
1 610 Tanner Wescott 13 Bend 4 27:49
2 504 Hayden Wierman Dialed Cycling Team 14 Tualatin 4 28:53
3 567 Sam Day 14 Bend 4 29:19
4 523 Jacob Olander 14 Bend 4 29:55
5 502 Owen Rogers Grixsen Brewing p/b West End Bikes 14 Portland 4 30:04
6 621 Jackson Jones 14 Boise 4 30:10
7 512 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling 14 Portland 4 30:20
8 506 Ian Shreve 14 eugene 4 30:34
9 627 Carter Hagedorn PDX Devo Junior Cycling 14 Portland 4 31:01
10 585 Cameron Zipper 14 Bend 4 31:08
11 619 Benjamin Lomas 14 Boise 4 32:24
12 553 Luke Soto 14 Portland 3 23:18
13 636 Eli Prochaska 13 Bend 3 23:44
14 611 Aidan Haynie Mountain View Cycles Racing Team 13 Hood River 3 23:51
15 623 Jacob Litton Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 14 Portland 3 24:52
16 647 Simon Porter Cyclepath Racing 14 Portland 3 24:59
17 645 Charlie Campbell 14 Bend 3 25:01
18 566 Ronan Myers 14 West Linn 3 25:01
19 526 Jacob Hamness Camas Bike and Sport 13 Washougal 3 26:19
20 624 Tyler Winans 13 Bend 3 26:19
21 589 Parke Chapin 13 Bend 3 26:22
22 537 Rowan Jacobs bicycleattorney.com 14 Portland 3 27:33
23 565 Charley Myers 13 West Linn 3 32:04

Junior Men 15-16

Num Name Team Age City Laps Time
1 584 Evan Lilly 15 bend 4 30:50
2 586 Tucker Orman 15 Bend 4 31:10
3 642 Nile Trout Sagebrush Cycles 15 Bend 4 31:46
4 639 Sam Trachtenberg Cyclepath Racing 16 Portland 3 23:35
5 644 Robert Porter 15 Bend 3 24:36

Junior Men 17-18

Num Name Team Age City Laps Time
1 617 Mathison Richards Rolling Thunder p/b The Missing Link 18 Portland 4 30:46
2 648 Sage Dagget 3 30:46
3 650 Sebastien O'Halloran 17 Portland 3 26:19
4 500 Jesse Newman Bicycleway.com/OPS 18 blachly 3 26:43
5 651 Thomas Lemoine 2 24:14

Junior Men 3/4/5

Num Name Team Age City Laps Time
1 544 Ian Brown 12 Bend 4 27:29
2 610 Tanner Wescott 13 Bend 4 27:49
3 504 Hayden Wierman Dialed Cycling Team 14 Tualatin 4 28:53
4 567 Sam Day 14 Bend 4 29:19
5 523 Jacob Olander 14 Bend 4 29:55
6 502 Owen Rogers Grixsen Brewing p/b West End Bikes 14 Portland 4 30:04
7 621 Jackson Jones 14 Boise 4 30:10
8 512 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling 14 Portland 4 30:20
9 506 Ian Shreve 14 eugene 4 30:34
10 617 Mathison Richards Rolling Thunder p/b The Missing Link 18 Portland 4 30:46
11 584 Evan Lilly 15 bend 4 30:50
12 627 Carter Hagedorn PDX Devo Junior Cycling 14 Portland 4 31:01
13 585 Cameron Zipper 14 Bend 4 31:08
14 586 Tucker Orman 15 Bend 4 31:10
15 642 Nile Trout Sagebrush Cycles 15 Bend 4 31:46
16 548 Zane Strait 11 Bend 4 32:08
17 619 Benjamin Lomas 14 Boise 4 32:24
18 513 Aidan Rice Team Lazy Tarantulas 11 Portland 3 22:52
19 613 Sam Tate 12 Boise 3 22:55
20 615 Lance Wong 12 Boise 3 23:03
21 620 Josiah Hanson 12 BOISE 3 23:04
22 553 Luke Soto 14 Portland 3 23:18
23 639 Sam Trachtenberg Cyclepath Racing 16 Portland 3 23:35
24 521 Zachary Smith PDX Devo Junior Cycling 11 Portland 3 23:36
25 570 Jake Johansen PDX Devo Junior Cycling 12 West Linn 3 23:37
26 636 Eli Prochaska 13 Bend 3 23:44
27 508 Brady Rice Team Lazy Tarantulas 12 Portland 3 23:46
28 611 Aidan Haynie Mountain View Cycles Racing Team 13 Hood River 3 23:51
29 574 Jackson Dale bicycleattorney.com 12 portland 3 23:52
30 545 Benicio Thorne PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 3 24:29
31 644 Robert Porter 15 Bend 3 24:36
32 623 Jacob Litton Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 14 Portland 3 24:52
33 587 Peter Grover 11 Bend 3 24:52
34 647 Simon Porter Cyclepath Racing 14 Portland 3 24:59
35 645 Charlie Campbell 14 Bend 3 25:01
36 541 Halen Harrison PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 3 25:17
37 540 Max Smith PDX Devo Junior Cycling 10 Portland 3 25:18
38 648 Sage Dagget 3 25:18
39 638 Ethan Neumaier 12 Bend 3 25:40
40 566 Ronan Myers 14 West Linn 3 25:40
41 526 Jacob Hamness Camas Bike and Sport 13 Washougal 3 26:19
42 650 Sebastien O'Halloran 17 Portland 3 26:19
43 624 Tyler Winans 13 Bend 3 26:19
44 589 Parke Chapin 13 Bend 3 26:22
45 500 Jesse Newman Bicycleway.com/OPS 18 blachly 3 26:43
46 595 Calum Pierce PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 3 26:47
47 552 Gavin Rice Team Lazy Tarantulas 9 Portland 3 27:12
48 537 Rowan Jacobs bicycleattorney.com 14 Portland 3 27:33
49 609 Ryan Marks 11 Bend 3 27:51
50 529 Elliot Werner 9 Portland 3 28:16
51 536 Max Harris 10 OR 3 30:08
52 501 Grayson Rose 9 3 30:25
53 601 Henry Tuttle bicycleattorney.com 10 Portland 3 30:31
54 511 Calvin Nary 11 Bend 3 31:05
55 640 Cameron Wescott 10 Bend 3 31:17
56 631 Evan Vanderstoep 12 Portland 3 31:36
57 546 Jack Hampson Sage Titanium 10 Lake Oswego 3 32:04
58 565 Charley Myers 13 West Linn 3 32:04
59 549 Gavin Newman Sage Titanium 9 Portland 3 32:47
60 646 Kai Shays 11 Mosier 3 33:22
61 519 Israel Jr. Melson 10 Albany 3 35:40
62 535 Jensen Pfeifer 10 Portland 3 36:55
63 643 Chance Brown Trusty Switchblade 12 Forest Grove 2 23:09
64 651 Thomas Lemoine 2 24:14
65 637 Koen Smelser 9 Portland 2 24:27
66 630 Conner VanderStoep 10 Portland 2 24:56
67 634 Jackson Avery 12 Oregon City 2 26:25
68 597 Griffin Harple Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 10 Portland 2 29:11
69 573 Riley Westri 9 2 33:40
70 572 Fletcher Westrick 11 2 33:46

Junior Men 9

Num Name Team City Laps Time
1 552 Gavin Rice Team Lazy Tarantulas Portland 3 27:12
2 529 Elliot Werner Portland 3 28:16
3 501 Grayson Rose 3 30:25
4 549 Gavin Newman Sage Titanium Portland 3 32:47
5 637 Koen Smelser Portland 2 24:27
6 573 Riley Westri 2 33:40

Junior Women 10-12

Num Name Team Age City Laps Time
1 36 Madeline Stover PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 3 26:17
2 4 Joelle Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 10 lake oswego 3 29:55
3 13 kayden mckee Grixsen Brewing p/b West End Bikes 10 Vancouver 3 30:05
4 2 Kailey Rice Team Lazy Tarantulas 11 Portland 3 32:59
5 37 Summer Westerfield Dialed Cycling Team 11 Tigard 3 36:11
6 39 Emma Ward Sweetpea Ladies Auxiliary 12 Hillsboro 3 36:58
7 38 Lizzy Ward Sweetpea Ladies Auxiliary 10 Hillsboro 2 25:33

Junior Women 13-14

Num Name Team Age City Laps Time
1 5 Emily Rice Team Lazy Tarantulas 13 Portland 3 24:28
2 6 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas 13 Portland 3 25:18
3 25 Genevieve Bailly Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 14 Portland 3 25:19
4 34 Mahika Peterson 13 Boise 3 28:00
5 32 Jordyn Oldenburg 13 Boise 3 28:01

Junior Women 15-16

Num Name Team Age City Laps Time
1 7 Emma Royce The Spokesmen 16 Ridgefield 3 35:14

Junior Women 17-18

Num Name Team Age City Laps Time
1 1 Kaylie Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 17 Clackamas 2 35:56

Junior Women 3/4/5

Num Name Team Age City Laps Time
1 5 Emily Rice Team Lazy Tarantulas 13 Portland 3 24:28
2 6 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas 13 Portland 3 25:18
3 25 Genevieve Bailly Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 14 Portland 3 25:19
4 36 Madeline Stover PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 3 26:17
5 34 Mahika Peterson 13 Boise 3 28:00
6 32 Jordyn Oldenburg 13 Boise 3 28:01
7 4 Joelle Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 10 lake oswego 3 29:55
8 13 kayden mckee Grixsen Brewing p/b West End Bikes 10 Vancouver 3 30:05
9 2 Kailey Rice Team Lazy Tarantulas 11 Portland 3 32:59
10 11 Sydney Little BeerMongers Cycle Club 9 Portland 3 33:10
11 7 Emma Royce The Spokesmen 16 Ridgefield 3 35:14
12 37 Summer Westerfield Dialed Cycling Team 11 Tigard 3 36:11
13 39 Emma Ward Sweetpea Ladies Auxiliary 12 Hillsboro 3 36:58
14 35 Laila Snyder Corvallis Cyclery Racing 9 Buxton 2 25:18
15 38 Lizzy Ward Sweetpea Ladies Auxiliary 10 Hillsboro 2 25:33
16 16 Coco Leritz Team Lazy Tarantulas 9 2 26:13
17 18 Kiley Dodge Bicycleway.com/OPS 9 2 29:53
18 1 Kaylie Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 17 Clackamas 2 35:56
DNF 40 Harper Leritz Team Lazy Tarantulas 9 Portland 1 35:56

Junior Women 9

Num Name Team City Laps Time
1 11 Sydney Little BeerMongers Cycle Club Portland 3 33:10
2 35 Laila Snyder Corvallis Cyclery Racing Buxton 2 25:18
3 16 Coco Leritz Team Lazy Tarantulas 2 26:13
4 18 Kiley Dodge Bicycleway.com/OPS 2 29:53
DNF 40 Harper Leritz Team Lazy Tarantulas Portland 1 29:53

Masters 35+ 1/2

Num Name Team Age City Laps Time
1 302 Shannon Skerritt 46 Portland 8 1:05:09
2 368 Jason Walker 8 1:05:19
3 378 Sean Haidet 47 San Luis Obispo 8 1:05:20
4 335 Nate Youngs Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 37 Boring 8 1:05:49
5 380 Drummond Lawson ANTHM Collective 37 Vancouver 8 1:06:48
6 349 Nicholas Wood Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 38 Portland 8 1:06:57
7 350 Andrio Abero 37 Portland 8 1:07:00
8 307 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 41 Portland 8 1:07:07
9 330 Brian Kesselman Team 10 Barrel 41 Portland 8 1:07:13
10 301 Brian Anthony ANTHM Collective 43 Portland 8 1:07:23
11 370 David Pilz 38 Bend 8 1:07:44
12 312 John Weathers Audi 47 Portland 8 1:07:54
13 325 Michael Brown Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 46 Bend 8 1:08:12
14 317 Chad Swanson Team S+M 40 The Dalles 7 0:59:42
15 305 Rick Metz bicycleattorney.com 49 Portland 7 1:00:00
16 340 Robert Uetrecht Fulcrum Properties/WebCyclery 47 Bend 7 1:00:04
17 321 Aaron Leritz Evolution Racing Team/River City Bicycles 48 Portland 7 1:00:11
18 323 Webster Wilson Cyclepath Racing 45 Portland 7 1:00:19
19 300 Mathew Braun 44 Portland 7 1:00:54
20 355 Andy Olsson 42 Hood River 7 1:01:00
21 342 Matt Reeves Fulcrum Properties/WebCyclery 38 Bend 7 1:01:03
22 362 Greg Adams Cyclepath Racing 38 Portland 7 1:01:08
23 333 Danny Weikel Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 45 Portland 7 1:01:20
24 315 Devin Bailly BeerMongers Cycle Club 43 Portland 7 1:01:30
25 375 Chris Winans Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 41 Bend 7 1:01:32
26 386 Rich Cramer bicycleattorney.com 57 Beaverton 7 1:01:33
27 374 Ryan Brown 42 Richland 7 1:01:47
28 306 James Tervo Team S+M 47 Portland 7 1:01:50
29 314 Michael Kosmala Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 45 Tigard 7 1:02:15
30 384 Tre Hendricks Mountain View Cycles Racing Team 46 Hood River 7 1:02:59
31 352 Peter Blenkiron bicycleattorney.com 40 Portland 7 1:03:07
32 385 Chad Smeltzer ANTHM Collective 47 Gresham 7 1:03:17
33 359 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 46 Portland 7 1:04:25
34 334 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 42 Vancouver 7 1:04:45
35 376 jason snovel HiFi Sound Cycling Components 48 sacramento 7 1:04:56
36 382 Jay Wisowaty 44 St Helens 6 1:07:19
DNF 327 Eric Lanners 44 Portland 4 1:07:19

Masters 35+ 4

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 437 Aaron Dusseault 50 Victoria 5 42:59 automatic upgrade
2 508 Scott Chamberlain 37 Portland 5 43:49
3 434 Chad Eder Chinook Cycling Club 43 Richland 5 43:58
4 415 Daniel Dellitt 44 Portland 5 44:15
5 320 Jordan Miller Deschutes Brewery 35 Bend 5 44:26
6 384 Peter Hand 44 Portland 5 44:29
7 326 Gary Kim Grouptrail Cycling 46 Portland 5 44:43
8 328 James Owen Capitol Velo 48 Salem 5 44:48
9 335 Bas Geelen 37 Portland 5 44:52
10 475 Michael Kolb ANTHM Collective 40 Portland 5 45:22
11 461 Corey McManus 36 Beaverton 5 45:28
12 484 Eric Alderman Team Planet X USA p/b Xiologix 35 Portland 5 45:33
13 346 James Green 46 Portland 5 45:38
14 372 garrett tyburski 39 portland 5 45:48
15 311 David Kuzma The Spokesmen 41 Vancouver 5 45:51
16 446 Andrew Fleming Murder of Crows 40 Bend 5 46:06
17 307 JD Jaspersen Audi 49 Walla Walla 5 46:07
18 413 Geoff Wittreich Nossa Familia Coffee Cycling 46 Portland 5 46:27
19 397 Tom Kay The Spokesmen 42 Portland 5 46:34
20 402 Matthew Boelter 38 Hillsboro 5 46:37
21 353 Jerry Pruiett Dialed Cycling Team 48 Camas 5 46:38
22 314 David Kaysen 53 Portland 5 46:42
23 501 Curtis Haynie Mountain View Cycles Racing Team 40 Hood River 5 46:43
24 468 Max Heckscher 43 Portland 5 46:45
25 460 Dave Petermeier Team Planet X USA p/b Xiologix 52 Portland 5 46:49
26 416 Christopher Landon 36 Portland 5 46:51
27 411 Jason Reynolds 46 Portland 5 46:59
28 302 Jason Jones Team Planet X USA p/b Xiologix 43 Portland 5 47:05
29 502 Jake Linford Team 10 Barrel 44 Portland 5 47:10
30 352 Tony Pitone 49 Portland 5 47:14
31 504 Scott Wazny 45 Portland 5 47:20
32 472 David Smith 48 Hillsboro 5 47:23
33 441 Whitney Phillips Dialed Cycling Team 53 Camas 5 47:23
34 459 Chris Thier Boneyard Cycling 43 Bend 5 47:26
35 329 Matthew Jetton 48 portland 5 47:28
36 319 Simon Ingham Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 51 Portland 5 47:35
37 486 Eric Evans 48 Portland 5 47:41
38 488 Joel Sherman 39 Portland 5 47:48
39 425 Michael Clark Stumptown Cycling Club 48 Portland 5 47:56
40 318 Kevin Dickson 48 Portland 5 48:01
41 341 Jake Davis 41 Scappoose 5 48:10
42 390 Jared Lathrop 5 48:12
43 378 Luke Bergerson Capitol Velo 44 Aumsville 5 48:18
44 407 Matthew Monbouquette Mountain View Cycles Racing Team 35 white salmon 5 48:28
45 362 Jeff Dill ANTHM Collective 45 Portland 5 48:30
46 491 Derek Chiles 38 Portland 5 48:47
47 361 Matt Taini 50 Lake Oswego 5 48:57
48 414 Mike Lurie bicycleattorney.com 48 Portland 5 48:57
49 398 Brandon Cornejo ANTHM Collective 43 Portland 5 48:58
50 406 Josh Kneedler Cyclepath Racing 45 Portland 5 49:02
51 388 D'Arcy Owen Grouptrail Cycling 45 West Linn 5 49:02
52 492 Philip Cardwell 48 Portland 5 49:04
53 494 Max McFarland Team Planet X USA p/b Xiologix 50 Lake Oswego 5 49:09
54 497 Craig Carter Harder Cycling 47 Portland 5 49:15
55 330 Daniel Salvey 48 Newberg 5 49:16
56 394 Greg Myers 45 West Linn 5 49:21
57 498 Ian Harris 39 Portland 5 49:28
58 427 Jason Beer 45 Bend 5 49:31
59 306 Brad Alderman Team Planet X USA p/b Xiologix 37 Brush Prairie 5 49:34
60 506 David Meyer bicycleattorney.com 58 Portland 5 49:39
61 452 Rob Shatting 41 Bend 5 49:45
62 304 Albert Passadore Hammer Velo 45 Portland 5 49:52
63 351 Charles Barrett Cyclepath Racing 50 Portland 5 49:52
64 363 Stephen Carter The Spokesmen 38 Camas 4 39:59
65 349 Brian Carrico The Spokesmen 46 Vancouver 4 40:01
66 490 Nathan Roll Metropolis Cycle Repair 45 Portland 4 40:06
67 493 Brice Stivers River City Bicycles 45 Portland 4 40:09
68 401 Joshua Boelter Pedal PT 41 Portland 4 40:15
69 383 Joseph French Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 43 Portland 4 40:15
70 448 John Baldwin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 37 tigard 4 40:19
71 495 Robert Anderson 4 40:30
72 308 Dave Torrance 47 Portland 4 40:32
73 496 Blaine Zumwalt 49 Eugene 4 40:51
74 466 Charlton Shen 51 Portland 4 40:52
75 343 Ethan Fuld 52 Portland 4 40:55
76 438 Drexell Barnes 49 Bend 4 40:58
77 500 Noah Megowan 44 Lake Oswego 4 41:00
78 445 Burk Webb Portland Velo Racing 50 Milwaukie 4 41:02
79 387 Kevin Claggett 50 Canby 4 41:02
80 345 Brian Dessinger 49 Milwaukie 4 41:09
81 300 Mark Hand Team Planet X USA p/b Xiologix 58 Tigard 4 41:18
82 365 David Rayls 46 Portland 4 41:26
83 338 Todd Harple Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 47 Hillsboro 4 41:30
84 310 David Rick 48 PORTLAND 4 41:31
85 507 Brian Driscoll 43 Portland 4 41:31
86 455 John Livingston Murder of Crows 43 Bend 4 41:38
87 358 Matthew Cordeiro 44 Hood River 4 41:55
88 457 Philip Avery Oregon City 4 41:57
89 505 Chester Artman Nossa Familia Coffee Cycling 46 Portland 4 41:59
90 419 Eric Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Link 4 42:05
91 368 Andy Morris Team 10 Barrel 47 Portland 4 42:08
92 471 Marc Brodehl BeerMongers Cycle Club 40 Portland 4 42:34
93 479 Bjoern Brunner 4 42:45 please identify
94 509 Paul DeVries 49 Portland 4 43:09
95 453 Jorge Lara Capitol Velo 57 Salem 4 44:18
96 489 Don Gutzmann 4 44:52
97 485 Reyaz Rohani 36 Portland 4 45:04
98 454 Chris Valencia Boneyard Cycling 54 Bend 4 45:54
99 303 Steven Rose Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 44 Portland 4 46:01
100 377 Andrew Kaylor Team Planet X USA p/b Xiologix 48 Beaverton 4 46:24
101 301 Jon Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 47 Clackamas 4 47:21
102 503 John Tseng 4 48:53
103 499 4 48:53 please identify
DNF 366 Mike Wenrick HiFi Sound Cycling Components 39 Portland 4 48:53
DNF 347 Gavin McGregor Portland Velo Racing 42 Portland 4 48:53
DNF 467 Barry Pieratt 39 Oregon City 3 48:53
DNF 356 Nolan Restivo 39 Portland 2 48:53
DNF 449 Jim Campbell Team Lazy Tarantulas 42 Portland 2 48:53

Masters 35+ Category 3

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 454 Tiago Reis Hutch's Bend Dental 47 Bend 5 39:04 automatic upgrade
2 305 Joshua Johansen Team 10 Barrel 44 West Linn 5 39:15
3 381 Jason Schroeder Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 39 Boring 5 39:30
4 410 Thomas Pastor Deschutes Brewery 37 Bend 5 39:40
5 455 John Limbaugh 47 pasco 5 39:40
6 466 David M Miller Team Lazy Tarantulas 40 Portland 5 40:05
7 443 Hagai Tavori Hammer Velo 40 Portland 5 40:09
8 472 John Adkins 37 Bend 5 40:14
9 441 Jason Bavuso Murder of Crows 44 Bend 5 40:21
10 347 Ryan Chase Deschutes Brewery 39 Bend 5 40:23
11 407 Doug Minarik bicycleattorney.com 40 Portland 5 40:24
12 426 Curtis Brawner 43 Bend 5 40:31
13 382 Steve C Williams Half Penny Cycling Team 40 Salem 5 40:32
14 471 Jeremy Wright River City Bicycles 39 Portland 5 40:34
15 321 Terry Hamness Camas Bike and Sport 47 Washougal 5 40:34
16 342 Patrick Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing 39 Portland 5 40:55
17 445 Jeff Smith Team Lazy Tarantulas 41 Hillsboro 5 40:55
18 355 Carl Werner 39 Portland 5 40:56
19 447 Jeff Sakacsi 47 Springfield 5 41:10
20 427 Eric Cress Team 10 Barrel 46 Portland 5 41:14
21 344 Mike Abel Team Planet X USA p/b Xiologix 48 Portland 5 41:19
22 383 Randy Scott Deschutes Brewery 54 Bend 5 41:21
23 488 Greg Edwards 41 Pedal Pt 5 41:22
24 303 Eric Mergen Team Planet X USA p/b Xiologix 36 Portland 5 41:24
25 369 David Rasca Half Penny Cycling Team 40 Salem 5 41:25
26 442 Rob Thompson Olympia Cycling Team 46 Portland 5 41:34
27 380 Aaron Tarnow Boneyard Cycling 39 Bend 5 41:46
28 334 Thomas Royce The Spokesmen 49 Ridgefield 5 41:54
29 387 James Bradley 36 Portland 5 41:59
30 477 Andrew Eastman 38 Portland 5 42:01
31 411 Bradley Pfeiffer Deschutes Brewery 49 Bend 5 42:06
32 438 George P.S. McConnell 46 bend 5 42:12
33 315 Mike Heenan 43 Portland 5 42:24
34 482 Kenneth Pace Team S+M 49 Portland 5 42:30
35 421 Brian Wise 46 Vancouver 5 42:34
36 440 Ty Goldsby 35 Portland 5 42:40
37 444 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 45 lake oswego 5 42:43
38 362 Keith Richards Bethany Bike Repair pb CycleOne Racing Academy 40 Hillsboro 5 42:50
39 465 Dylan Wiggins 36 Portland 5 42:52
40 300 Dean Maclean Team Planet X USA p/b Xiologix 47 Portland 5 42:52
41 399 Rick Boston Cyclepath Racing 51 Portland 5 42:57
42 374 Todd Grover Boneyard Cycling 45 Bend 5 42:59
43 422 George Wescott 5 43:05
44 474 Chuck Meyer Murder of Crows 39 Bend 5 43:06
45 320 Jeff Chochon Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 52 Portland 5 43:06
46 329 Mike Hamness Camas Bike and Sport 45 Vancouver 5 43:08
47 468 Christopher Tuttle Aeolus Endurance Sport/VeloPro 47 Portland 5 43:10
48 386 Jeff Copus Team 10 Barrel 48 portland 5 43:10
49 480 Stuart P Pearson 41 Springfield 5 43:12
50 449 Dan Shepherd Team Cycle Sport 49 Ashland 5 43:18
51 450 Josh Gobershock Boneyard Cycling 42 Bend 5 43:19
52 405 Greg Dufour Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 41 Portland 5 43:19
53 479 Jeffrey Struck 42 Portland 5 43:21
54 478 Don McKie Stumptown Cycling Club 49 Portland 5 43:26
55 310 Matthew Dial Deschutes Brewery 41 Bend 5 43:30
56 483 Ashley Williams 49 portland 5 43:33
57 336 Peter Gutwald Sage Titanium 48 Lake Oswego 5 43:42
58 487 Jimmy Lingwood 36 portland 5 43:42
59 352 Max Frixione 44 Portland 5 43:46
60 306 Daniel Rockholm Team S+M 41 Portland 5 43:46
61 366 Jerry Inscoe HiFi Sound Cycling Components 48 Lake Oswego 5 43:49
62 473 Tom Lenth Portland 5 43:50
63 343 John Ohotto Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 48 Portland 5 43:54
64 376 Dan Baier Team Finger 43 Portland 5 43:58
65 372 Timothy Breault Team Planet X USA p/b Xiologix 36 Portland 5 44:01
66 364 Ryan Morgan Trusty Switchblade 43 Portland 5 44:14
67 413 Joe Gomez ANTHM Collective 47 Portland 5 44:15
68 435 Sam Swan BeerMongers Cycle Club 35 portland 5 44:23
69 425 Alex Dombroski Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 42 Portland 5 44:24
70 313 Peter Koonce Grouptrail Cycling 43 Portland 5 44:26
71 456 Jason Bietz 51 Sherwood 5 44:27
72 384 David Visnack 48 Bend 5 44:34
73 317 Cesar Villanueva Stumptown Cycling Club 44 Portland 5 44:37
74 475 Fred Smelser 39 Portland 5 44:38
75 460 Kyle Mills Murder of Crows 38 Bend 5 44:40
76 392 Joseph Hagedorn Grouptrail Cycling 45 Portland 5 44:42
77 453 Anthony Colistro Half Penny Cycling Team 45 salem 5 44:46
78 314 Erik Carlson 43 Longview 5 44:55
79 452 Kyle Stephens BeerMongers Cycle Club 41 Portland 5 45:01
80 429 Ian Stromquist Team Finger 40 Hood River 5 45:02
81 391 Juston Manville MTBPDX.com 45 Portland 5 45:19
82 419 Sean Stroup 5 45:20
83 485 John Shorb 44 portland 5 46:00
84 459 Scott Hamness 47 Lake Oswego 5 46:18
85 395 Brett Ensor Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 47 Portland 5 46:25
86 484 Carl Moriarty 42 North Vancouver 5 46:37
87 373 Sean Cook Cyclepath Racing 45 Portland 5 47:25
88 486 Brian Johnson 47 Lake Oswego 5 49:57
89 476 Wendel Woodford 47 Portland 4 39:18
90 420 Danny Lopez Trusty Switchblade 49 Portland 4 46:26
DNF 319 Marcus Marjama Rebound/Tireless Velo 41 Vancouver 3 46:26
DNF 318 Ken Elser Team Planet X USA p/b Xiologix 39 Portland 2 46:26
DNF 338 Michael Aylward 37 Portland 2 46:26
DNF 481 Sam Shiffman Portland Velo Racing 49 Portland 2 46:26

Masters 50+

Num Name Team Age City Laps Time
1 26 Jeff Otto Audi 55 Beaverton 5 41:07
2 129 Bruce Rogers Hutch's Bend Dental 50 Bend 5 41:14
3 116 James Coats 53 Bend 5 41:18
4 20 Rodney Trepess Deschutes Brewery 52 Bend 5 41:35
5 135 eric schehen Land Shark 55 Ashland 5 41:50
6 10 Scott Trautman Camas Bike and Sport 51 Camas 5 41:52
7 43 Martin Baker bicycleattorney.com 50 Portland 5 42:07
8 84 Christopher Van Tilburg Mountain View Cycles Racing Team 51 5 42:37
9 132 Dave Tricamo 53 San francisco 5 42:39
10 139 William Alcorn BikeFlights.com 50 Portland 5 42:42
11 136 Mike Bene Tuite Bicycle Repair 50 Portland 5 42:43
12 8 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 51 Portland 5 42:44
13 64 Bob Jacobs bicycleattorney.com 51 Portland 5 42:52
14 24 Jeffrey Whitaker Cyclepath Racing 51 Portland 5 43:00
15 68 Jeff Standish Sage Titanium 51 Gresham 5 43:02
16 66 Eric Vickers Half Penny Cycling Team 50 Salem 5 43:02
17 6 Michael Metz bicycleattorney.com 55 Renton 5 43:13
18 103 Matt Engel Murder of Crows 50 Bend 5 43:13
19 75 Steven Thorne BikeFlights.com 56 Portland 5 43:22
20 29 John Foulston Team Velo Cult 54 Portland 5 43:24
21 125 Michael Nyberg Sunnyside Sports 57 Bend 5 43:36
22 57 Ted Lamb Rebound/Tireless Velo 53 Portland 5 43:38
23 52 Mark Stoller Stumptown Cycling Club 56 Portland 5 44:16
24 15 John Napier Metropolis Cycle Repair 56 Camas 5 44:19
25 35 Mike Schrankel Team Finger 50 Hood River 5 44:23
26 81 Bill Petersen 56 West Linn 5 44:28
27 33 Andy Leritz Team Lazy Tarantulas 50 Portland 5 44:30
28 142 Donald Newlands bicycleattorney.com 53 Portland 5 44:31
29 18 Jon Gove Grouptrail Cycling 55 Portland 5 44:35
30 115 Eric Pool Team 10 Barrel 51 West Linn 5 44:38
31 32 William Goritski Rebound/Tireless Velo 55 Camas 5 44:43
32 50 Ian Kennedy bicycleattorney.com 53 Portland 5 44:50
33 117 Tony Wolff Stumptown Cycling Club 51 Portland 5 44:58
34 148 Eric Stolberg ANTHM Collective 50 Portland 5 45:04
35 45 Tim Broderick Bicycleway.com/OPS 52 Eugene 5 45:07
36 138 Greg Freyberg Sunnyside Sports 51 Bend 5 45:14
37 7 Todd Rosier Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 52 Hillsboro 5 45:18
38 5 Jeff Boehlke The Spokesmen 51 Battleground 5 45:21
39 100 David Dorocke Deschutes Brewery 55 Bend 5 45:24
40 17 Daniel Melkonian Mountain View Cycles Racing Team 57 Trout Lake 5 45:27
41 2 Scott Mares 50 Portland 5 45:32
42 30 Paul Anderson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 52 Portland 5 45:35
43 21 Tim Ellerbruch Rebound/Tireless Velo 59 Sherwood 5 45:41
44 1 Trig Rogers bicycleattorney.com 51 Portland 5 45:58
45 31 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo 53 Brush Prairie 5 46:11
46 27 Jeff Hollister Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 59 Portland 5 46:12
47 109 Pete Conklin Showers Pass Racing Team 54 Portland 5 46:20
48 151 Andrew Peterson Nossa Familia Coffee Cycling 58 Portland 5 46:23
49 120 Michael Norkitis 52 Portland 5 46:34
50 87 Steve Van Bergen 55 Portland 5 46:39
51 90 Mike Taylor Deschutes Brewery 53 Bend 5 46:44
52 131 Rob Kerr Boneyard Cycling 50 Bend 5 46:57
53 102 Paul Mautner Veloforma 59 Portland 5 47:48
54 3 Bret Berner River City Bicycles 53 Portland 5 47:48
55 113 Matt Richmond Stumptown Cycling Club 53 Portland 5 48:05
56 133 Dan Davis 59 Bend 5 48:11
57 137 David Bussey Showers Pass Racing Team 53 Canby 5 48:19
58 150 Danny Houghton 57 Aloha 5 48:46
59 140 Billy Thomas Deschutes Brewery 56 Bend 5 48:54
60 152 Chris Chapman 55 Portland 4 39:00
61 147 Stefan Furst Camas Bike and Sport 60 Vancouver 4 40:01
62 118 Richard Desmond 4 40:31
63 28 Jeffrey Nary Sagebrush Cycles 52 Bend 4 40:54
64 127 David Lenhart Boneyard Cycling 56 Bend 4 41:38
65 141 Peter Nielsen Rolling Thunder p/b The Missing Link 55 Portland 4 42:07
66 149 Kyle Gorman Boneyard Cycling 51 Bend 4 42:40
DNF 14 Timothy Shreve 52 Eugene 1 42:40

Masters 60+

Num Name Team Age City Laps Time
1 31 Thomas Prehn 60 Boulder 5 46:49
2 19 Joe Field 60 Portland 5 46:54
3 12 David Luoma Cyclepath Racing 60 Portland 5 48:06
4 1 Ron Strasser Team S+M 68 Portland 5 48:21
5 21 Stefan Furst Camas Bike and Sport 60 Vancouver 5 48:33
6 9 Tom Webb Team Rose City 65 Portland 5 48:37
7 4 Mark Schwyhart Team S+M 64 Portland 5 48:45
8 17 Joe Hamilton Rebound/Tireless Velo 61 Vancouver 5 49:10
9 30 Stephen Hemminger Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 60 Aurora 5 49:26
10 8 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing 61 Tigard 5 49:27
11 44 Ed Locke Cyclepath Racing 61 Wilsonville 5 49:29
12 33 Rick Gregory 64 Eugene 4 40:31
13 37 Stan Kiefer Boneyard Cycling 62 Bend 4 40:32
14 39 Ed Rogers 63 bend 4 40:52
15 15 Ken Rodgers Bicycleway.com/OPS 66 Eugene 4 41:00
16 18 Amory Cheney Deschutes Brewery 66 Bend 4 41:22
17 22 John Nicholas 62 portland 4 41:53
18 32 Gary LeGendre 69 Portland 4 43:24
19 7 Edward Lanton 67 Portland 4 45:10
20 38 Paul Montgomery Team S+M 65 Portland 4 46:44
21 43 Karl D Jackson 63 Bend 3 41:19

Masters 70+

Num Name Team Age City Laps Time
1 46 Mark Pearson Hutch's Bend Dental 72 Bend 4 40:51
2 42 Tom Heywood 70 Wenatchee 4 41:29
3 41 Russell Speirn Cyclepath Racing 71 Portland 4 42:42
4 45 Tad Hodgert Deschutes Brewery 71 Bend 4 44:43
5 5 Loren Russell 75 Corvallis 4 47:55
6 2 Einar Traa Portland Velo Racing 74 Portland 4 47:55

Masters Women 35+ 1/2

Num Name Team Age City Laps Time
1 17 Laura Trace Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 51 Portland 5 44:03
2 16 Carrie Day Deschutes Brewery 45 Bend 5 44:19
3 40 Marila Alvares 46 Sacramento 5 44:41
4 9 Ann Kennedy bicycleattorney.com 49 Portland 5 45:08
5 41 Meg Hamilton 46 Eugene 5 45:09
6 22 Renee Skjersaa Deschutes Brewery 44 Bend 5 45:48
7 39 Michelle Mills Sunnyside Sports 39 BEND 5 46:05
8 19 Jennifer Johnson 41 Hood River 5 46:26
9 13 Elise Huggins Point S Racing 48 Portland 5 47:04
10 29 Stephanie Hahn Stumptown Cycling Club 37 Portland 5 47:11
11 20 Linda Tesman 47 Klamath Falls 5 47:19
12 3 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 42 Portland 5 47:28
13 1 Kimberly Sass Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 38 Portland 5 47:58
14 8 Anna Saltonstall 41 The Dalles 5 48:09
15 10 Patricia Strange Deschutes Brewery 46 Bend 5 48:11
16 2 Erin Lolich HiFi Sound Cycling Components 39 Portland 4 39:31
17 18 Ellene Smith CX Pistols p/b Gigantic Brewing 37 Portland 4 39:45
18 14 Heidi Nielsen Sweetpea Ladies Auxiliary 44 Portland 4 40:32
DNF 28 Juliette Oldfield 40 Portland 4 40:32

Masters Women 35+ 3

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 533 Kim Robinson Mountain View Cycles Racing Team 50 Hood River 4 39:04
2 536 Jennifer Haunold 35 Corvallis 4 39:49
3 500 Susan Koonce Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 44 Portland 4 39:54
4 512 Autumn Shreve Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 37 Portland 4 40:35
5 532 Heather Pola Team Finger 44 Hood River 4 40:45
6 531 Carrie Hutchison Cyclepath Racing 41 Portland 4 40:49
7 507 Sarah Eustis bicycleattorney.com 44 Portland 4 40:53
8 534 Holly Pfeiffer Deschutes Brewery 45 Bend 4 41:03
9 506 Renee Beard 49 Eugene 4 41:16
10 516 Cecilia Becerra BikeFlights.com 47 Portland 4 41:21 missing shoulder number
11 527 Martha Paulus Half Penny Cycling Team 46 Salem 4 41:31
12 522 Sha-Marie Brown Deschutes Brewery 50 Bend 4 41:36
13 537 Summer Baird Boneyard Cycling 36 Bend 4 42:00
14 502 Becky Rice Team Lazy Tarantulas 41 Portland 4 42:15
15 525 Elaine Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 46 Portland 4 42:33
16 535 Jordan Faulds 37 Portland 4 43:27
17 514 Laura Davies 46 Portland 4 43:27
18 530 mary snovel 47 sacramento 4 44:32
19 517 Jennifer Rychlik Sweetpea Ladies Auxiliary 46 Hillsboro 4 49:17
20 510 Julie Ann Smith-Simonsen Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 49 Happy Valley 3 39:12
DNF 526 Lisa Gentz Boneyard Cycling 36 Bend 2 39:12

Masters Women 50+

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 603 Lora Melkonian Mountain View Cycles Racing Team 58 Trout Lake 5 47:28
2 610 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery 53 Bend 5 47:34
3 605 Eileen Kelly-Foulston Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 52 Portland 5 47:38
4 607 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo 55 Camas 4 39:02
5 619 Christine A Holland 50 Portland 4 39:23
6 627 Katherine Christensen bicycleattorney.com 57 Portland 4 39:27
7 624 Mary Dallas Hutch's Bend Dental 55 Bend 4 40:25
8 622 Michelle Mercer Deschutes Brewery 50 Bend 4 40:43
9 611 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary 52 Portland 4 41:08
10 600 Evelyn West 57 Portland 4 41:18
11 606 Kathryn Lewis Glady-ators p/b Gladys Bikes 55 Gladstone 4 42:15
12 613 Christie Scheer Team Rose City 54 Beaverton 4 43:00
13 601 Donna Metz bicycleattorney.com 53 Renton 4 43:35
14 620 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 58 Portland 4 44:38
15 621 Melissa Boyd Corvallis Cyclery Racing 62 Corvallis 4 45:53
16 618 Renee Pype Team S+M 59 Portland 4 48:16
17 604 Flo Leibowitz Corvallis Cyclery Racing 66 Corvallis 3 40:22 Please stay on course

Men 1/2

Num Name Team Age City Laps Time
1 63 Christopher Jones United Health Care 38 Bend 8 1:00:05
2 72 Sean Babcock Team S+M 34 Corvallis 8 1:00:16
3 69 Henry Jones 17 Bend 8 1:00:29
4 29 Molly Cameron Point S Racing 41 Portland 8 1:00:54
5 8 Andrew Coe PDX TI 36 Portland 8 1:01:16
6 62 Kaler Marshall 31 Walla Walla 8 1:01:24
7 37 James Ceccorulli Team S+M 30 Portland 8 1:01:39
8 24 Jeff Johnston Boneyard Cycling 37 Bend 8 1:01:40
9 38 Ryder Uetrecht 15 Bend 8 1:01:43
10 15 Stephen Hartzel Breadwinner Cycles 34 Portland 8 1:01:45
11 4 Josh Kelley Breadwinner Cycles 34 Portland 8 1:02:10
12 31 Mitchell Trux PDX TI 37 Portland 8 1:02:19
13 16 Jeremy Russell River City Bicycles 35 Portland 8 1:02:46
14 45 andrew loaiza Cyclepath Racing 30 Portland 8 1:03:25
15 3 Robert Cummings Dialed Cycling Team 23 Potsdam 8 1:03:39
16 9 Christopher Bagg Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 38 Portland 8 1:03:48
17 34 Gabriel Linn Trusty Switchblade 40 Bend 8 1:03:54
18 77 Cole Lalomia Team Wooly Mammoth 24 Portland 8 1:03:55
19 68 Mark Severy 28 Arcata 8 1:04:03
20 22 Erik Hammerquist Grixsen Brewing p/b West End Bikes 19 Salem 8 1:04:05
21 59 Matthew Paez 26 Bend 8 1:04:07
22 81 Fred mills Point S Racing 37 Portland 8 1:04:23
23 73 Damian Schmitt Point S Racing 39 Bend 8 1:04:37
24 47 Paul Furst Camas Bike and Sport 19 Vancouver 8 1:04:47
25 49 Paul Bourcier Grixsen Brewing p/b West End Bikes 49 Eugene 8 1:04:50
26 61 Felipe Nystrom 34 Vancouver 8 1:04:52
27 58 Thomas McDonagh 18 Boise 8 1:05:01
28 18 Seth Patla PDX TI 40 Forest Grove 8 1:05:16
29 10 Paul LaCava 39 Portland 8 1:05:26
30 21 Leland Gilmore 34 Milwaukie 8 1:05:36
31 36 Jonathan Myers Team S+M 50 Portland 8 1:05:42
32 26 Jason Elstad Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 36 Portland 8 1:05:46
33 13 Paul Armstrong 34 Bend 8 1:05:55
34 56 James Williams 32 Arcata 8 1:06:01
35 2 David Krause Trusty Switchblade 40 Bend 8 1:06:11
36 70 Andy Edick Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 29 Portland 8 1:07:18
37 12 Joshua Liberles HiFi Sound Cycling Components 44 Portland 8 1:07:32
38 55 Kyle Berg Sage Titanium 30 Portland 8 1:07:36
39 74 Patrick Means Team S+M 34 CORVALLIS 8 1:07:50
40 75 Patrick Lemieux 30 St. Paul 8 1:08:11
41 78 Clint Culpepper 37 Portland 7 1:00:03
42 17 Matthew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 40 vancouver 7 1:00:13
43 6 Andrew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 35 Portland 7 1:00:21
44 30 Sean Corey Breadwinner Cycles 34 Vancouver 7 1:02:27
45 79 Xander Viray 23 Portland 7 1:02:41
DNF 5 Max Ritzow PDX TI 16 eugene 6 1:02:41
DNF 66 James Williams Deschutes Brewery 37 Bend 4 1:02:41

Men 2/3

Num Name Team Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Age City Laps Time
1 161 Sterling McBride 386.9 491.0 487.39999999999986 490.8000000000001 499.50000000000017 23 Eugene 5 39:16
2 5 Caleb Trumbull Mountain View Cycles Racing Team 385.59999999999997 493.2 498.59999999999997 501.29999999999995 493.1000000000002 16 Hood River 5 39:32
3 123 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 386.6 495.7 494.70000000000005 503.69999999999976 501.3000000000005 14 Portland 5 39:42
4 171 Juston MacMinn 405.0 491.3 492.79999999999984 499.8000000000003 501.50000000000006 25 Portland 5 39:50
5 132 Kyle Wuepper Fulcrum Properties/WebCyclery 396.09999999999997 499.59999999999997 498.20000000000016 502.7000000000001 504.4999999999996 45 Bend 5 40:01
6 46 Brad Petersen 389.29999999999995 492.40000000000003 497.3000000000003 499.1999999999997 529.9999999999998 29 Beaverton 5 40:08
7 172 Ivan Gallego 418.70000000000005 503.0 494.3000000000001 501.1999999999999 493.5000000000001 14 Missoula 5 40:11
8 147 Trevor Lane Boneyard Cycling 403.9 502.6999999999999 498.09999999999997 504.5000000000002 507.5000000000001 28 Bend 5 40:17
9 134 Justin Ziehnert Grixsen Brewing p/b West End Bikes 412.3 505.3 501.9 509.00000000000006 503.8999999999999 19 Tigard 5 40:32
10 128 Mike Chamblin 402.90000000000003 513.4 505.50000000000006 1011.0999999999998 34 Portland 5 40:33
11 12 Matt Jamison Grouptrail Cycling 410.0 503.7000000000001 511.19999999999993 508.4 504.1000000000003 36 Portland 5 40:37
12 137 christian lam 429.8 498.70000000000005 502.5 503.1 511.2999999999998 28 san fransico 5 40:45
13 107 Garret Hobrook Metropolis Cycle Repair 424.59999999999997 505.4000000000002 504.59999999999985 506.69999999999965 504.3000000000004 24 portland 5 40:46
14 130 Spencer Severance 922.8000000000001 505.4 507.79999999999995 511.70000000000033 15 Boise 5 40:48
15 79 Joseph Spampinato Deschutes Brewery 417.0 511.40000000000003 508.29999999999995 508.4000000000003 510.1999999999998 47 Bend 5 40:55
16 6 Randall Fransen Mettle Cycling 402.1 518.1999999999998 513.5000000000002 514.3 507.79999999999995 37 Portland 5 40:56
17 51 Michael Bernal 418.8 508.19999999999993 512.0 513.6000000000001 503.39999999999964 32 portland 5 40:56
18 10 Doug Merritt BeerMongers Cycle Club 409.2 517.6999999999999 516.8000000000003 508.50000000000006 508.5999999999998 37 Portland 5 41:01
19 85 Elijah Krause 425.0 499.9999999999999 507.3 511.20000000000005 537.4000000000002 15 Bend 5 41:21
20 84 David Cushman 402.1 519.2 528.7999999999998 528.5000000000003 519.2999999999997 36 Portland 5 41:38
21 180 Bill Warburton Murder of Crows 446.0 513.3 512.9 512.2 513.8000000000003 37 Bend 5 41:38
22 83 Dustin Henderson Deschutes Brewery 415.0 522.3 524.0999999999999 526.2 525.7000000000003 39 Gresham 5 41:53
23 114 Brendan Treacy 436.9 515.7000000000002 522.1999999999997 509.20000000000044 530.8999999999996 32 Portland 5 41:55
24 8 Keith McIntire BeerMongers Cycle Club 443.1 521.8000000000001 516.5000000000001 518.7999999999995 516.8000000000005 38 Portland 5 41:57
25 13 Brian Little BeerMongers Cycle Club 421.4 525.5 522.1 523.4 525.3000000000001 43 Portland 5 41:58
26 159 Lucas Gallagher 445.2 523.2 515.6999999999998 519.4999999999999 515.4000000000003 33 Vancouver 5 41:59
27 39 Grant Headley Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 433.29999999999995 525.6 527.2000000000002 515.9 519.6999999999999 31 Portland 5 42:02
28 22 Brad Davidson Grouptrail Cycling 430.9 520.5 521.1 525.9999999999999 526.2 35 Portland 5 42:05
29 54 Adam Moore Grouptrail Cycling 423.20000000000005 524.3 523.1999999999999 528.9000000000003 532.8999999999999 32 Portland 5 42:13
30 153 Gavin Beer 434.4 517.4 521.1 528.3999999999997 533.0000000000008 17 Bend 5 42:14
31 146 Martin Acosta Bethany Bike Repair pb CycleOne Racing Academy 437.40000000000003 517.2 528.8000000000001 526.5999999999999 524.6999999999998 29 Portland 5 42:15
32 181 Billy Wherley 446.7 528.4 521.8000000000001 517.4999999999997 520.4000000000003 33 Portland 5 42:15
33 116 Jeffrey Matson 442.0 539.0999999999999 518.4999999999999 520.5000000000005 517.2999999999995 40 Portland 5 42:17
34 174 Dan Porter Cyclepath Racing 435.59999999999997 522.4999999999999 527.1 530.5999999999998 529.0000000000003 45 Portland 5 42:25
35 92 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club 415.6 530.3 530.4999999999999 530.0000000000003 545.4999999999997 40 Portland 5 42:32
36 48 Kiel Fletcher 418.2 530.7 531.9999999999999 537.5 538.1 34 Bend 5 42:37
37 129 Ryan McLaughlin 438.1 527.7999999999998 526.8000000000001 530.5999999999998 534.6000000000001 28 Bend 5 42:38
38 19 Walker Hendricks Mountain View Cycles Racing Team 442.7 533.3 526.0000000000003 530.9999999999997 535.6000000000001 15 Hood River 5 42:49
39 24 Michael Collins bicycleattorney.com 439.3 538.5 532.3 531.2 534.8999999999997 35 Portland 5 42:56
40 21 Josh Sutton Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 441.8 538.8000000000001 532.1999999999999 531.6 534.5000000000001 36 Beaverton 5 42:59
41 173 Mike Selinger 453.6 534.7000000000002 532.6999999999998 529.8999999999996 529.6000000000004 37 Portland 5 43:01
42 101 John Pearson Byzick + Company Cycling 447.40000000000003 536.0999999999999 531.3 537.7000000000004 536.7000000000002 28 portland 5 43:09
43 47 Pat Case Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 440.7 533.6999999999999 540.4 536.1999999999998 540.8999999999997 31 Portland 5 43:12
44 42 Patrick Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing 451.8 529.9999999999999 543.2 530.5 537.0 39 Portland 5 43:13
45 63 Alan Barton Olympia Cycling Team 448.59999999999997 531.0999999999999 536.7 549.2000000000002 536.2000000000002 33 Portland 5 43:22
46 179 Luke Sosnowski Rebound/Tireless Velo 465.9 535.0 530.0999999999999 535.9 535.5000000000001 41 Camas 5 43:22
47 120 Bill Klingler BeerMongers Cycle Club 433.49999999999994 536.8 541.8 548.6000000000001 549.4999999999994 39 Portland 5 43:30
48 69 Andrew Suchocki Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 456.8 540.6 538.7 539.5000000000002 534.8999999999997 38 Portland 5 43:30
49 176 Roger Lloyd Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 458.50000000000006 543.0 535.9000000000002 540.4999999999999 544.3999999999996 47 Portland 5 43:42
50 9 Carl Aldrich BeerMongers Cycle Club 463.3 536.0999999999999 548.0000000000001 547.3000000000001 568.6000000000003 33 Portland 5 44:23
51 36 Jimmy Gantz Point S Racing 451.70000000000005 542.4000000000001 555.2999999999998 554.4999999999999 45 Portland 5 44:23
52 170 Kirk Edwards Team Lazy Tarantulas 463.09999999999997 550.1999999999998 558.1 546.5999999999999 545.6 43 Portland 5 44:24
53 131 Dieter Laskowski 452.09999999999997 552.8000000000002 560.8 548.8999999999997 31 Seattle 5 44:24
54 66 Andrew Slater BeerMongers Cycle Club 461.0 543.7999999999998 552.8000000000001 557.0999999999998 572.0000000000003 30 Portland 5 44:47
55 136 Evan Halladay Chinook Cycling Club 416.29999999999995 611.1999999999999 556.9 557.1000000000004 567.0999999999997 30 richland 5 45:09
56 127 Mark Adamski 466.29999999999995 557.3000000000001 566.6999999999999 570.1000000000001 566.4999999999999 48 Portland 5 45:27
57 144 Devon Alvarez 494.9 550.8000000000001 566.1000000000001 564.5999999999998 585.5999999999998 53 Bend 5 46:02
58 169 Zachary Conklin bicycleattorney.com 470.09999999999997 581.6 578.5000000000001 583.4999999999998 593.5000000000002 24 Portland 5 46:47
59 100 Steve Davee 461.0 601.8 600.5000000000001 605.9 583.2999999999997 5 47:32
60 175 Jared Gruter Metropolis Cycle Repair 471.8 597.2 590.8999999999999 602.0000000000002 598.8 25 Portland 5 47:41
61 140 Jordan Taylor bicycleattorney.com 723.0999999999999 530.7000000000002 538.3 546.1999999999997 543.7000000000002 25 milwalkee 5 48:02
62 91 Terry Campbell BeerMongers Cycle Club 431.79999999999995 525.1999999999999 845.8000000000001 551.4 43 Portland 4 39:14
63 102 Matt Bloom Byzick + Company Cycling 478.59999999999997 621.0999999999999 650.4000000000001 671.9000000000001 27 Portland 4 40:22
DNF 177 Peter Beels 465.4999999999999 561.9000000000001 557.3000000000001 29 Seattle 3 40:22
DNF 61 Maxwell Southam 399.3 504.89999999999986 21 Portland 2 40:22
DNF 138 427.5 518.1 2 40:22
DNF 1 Christian Martin River City Bicycles 1397.5 41 Portland 2 40:22
DNF 30 Kellen Kjera Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 399.2 36 Portland 1 40:22
DNF 160 Greg van Amerongen Guinness Cycling Team 445.2 29 Portland 1 40:22

Men 4

Num Name Team Age City Laps Time
1 87 AARON RUSSELL Team Finger 33 Hood River 5 42:30
2 84 Nick Wood Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 36 Portland 5 43:34
3 91 Drew Thomas 29 portland 5 43:35
4 2 Cory Nann Team Planet X USA p/b Xiologix 26 Portland 5 43:58
5 39 Casey Varnum 31 portland 5 44:12
6 77 Tommy Cardwell 36 Portland 5 44:20
7 3 Jason Whittington Team 10 Barrel 33 Portland 5 44:25
8 88 Ivor van Maaren 34 Portland 5 44:29
9 41 Joshua Kubisch Team Lazy Tarantulas 41 Portland 5 44:29
10 1 Ben Swanson Pedal PT 33 Portland 5 44:38
11 62 Sean Wallace Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 32 Portland 5 44:38
12 55 Chris Parco 33 Bend 5 44:39
13 6 Elijah Smith 37 vancouver 5 45:21
14 71 John Boucher 22 Vancouver 5 45:34
15 52 Ondrej Podlesak BeerMongers Cycle Club 33 Portland 5 45:37
16 86 Kieran Harden 22 Portland 5 45:52
17 53 Travis Hall Stages Cycling 31 Portland 5 46:07
18 67 Dan E Peterson 30 Portland 5 46:19
19 85 Mark Gyulafia River City Bicycles 34 Portland 5 46:36
20 22 Douglas Gresham 40 Portland 5 47:15
21 49 Spencer Roedel 5 47:34
22 11 Eric Hagen 37 Portland 5 47:35
23 54 kalani scott 31 Beaverton 5 47:55
24 82 Phillip Kirkland Mettle Cycling 30 Portland 5 48:21
25 78 Benjamin Beckerich Dirty Thirty pb Fairweather Roofing Co. 36 Saint Helens 5 48:29
26 92 Jeff Maslow 33 Portland 5 49:57
27 74 Phil Avery 24 Oregon City 5 50:14
28 9 Tim Valenti Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 32 Portland 5 50:15
29 83 David Polansky 24 Beaverton 5 50:20
30 7 Robert Axel Anderson 4 40:41
31 93 Chris Neson 4 40:44
32 57 Nicholas Leuenhagen 14 Boise 4 40:45
33 23 Austen Sofhauser 31 Portland 4 41:27
34 68 Nathan Boyett 34 Portland 4 41:33
35 90 Raul Bonifacio 33 Portland 4 41:43
36 59 Travis Bullard Team 10 Barrel 36 Milwaukie 4 43:01
37 58 James McDonagh 16 Boise 4 46:21
DNF 81 Austin Ellerbruch Corvallis Cyclery Racing 22 Corvallis 1 46:21

Men 5

Num Name Team Age City Laps Time
1 127 Daniel Lincoln Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 37 Portland 5 45:14
2 154 Adam Hayner 25 Molalla 5 45:36
3 129 Adam Bruns 20 Portland 5 45:52
4 109 Rich Lammers 32 Beaverton 5 45:55
5 146 Quinlan Pfiffer 26 Portland 5 46:11
6 136 Justin Smith Rolling Thunder p/b The Missing Link 37 Portland 5 46:14
7 45 Christopher Woods 31 KING CITY 5 46:39
8 159 Darin Joseph Team Finger 43 Brackendale 5 46:41
9 155 Trey Read Point S Racing 30 Portland 5 47:01
10 110 Chris Wisdom 47 Lake Oswego 5 47:13
11 20 Ryan Smith 25 Molalla 5 47:38
12 139 Will Hockett 34 Portland 5 47:58
13 101 Dave Sanderling 41 Portland 5 48:09
14 71 Morten Bulow 45 Portland 5 48:09
15 142 John Lopez 38 Portland 5 48:18
16 31 Jacob Horn 24 Portland 5 48:22
17 163 Jackson Dale bicycleattorney.com 12 portland 5 48:52
18 51 Daniel Higgens 44 Portland 5 49:06
19 56 Oliver Smith 5 49:25
20 105 Stephen Ford Mountain View Cycles Racing Team 59 Hood River 5 49:43
21 145 Harry Stringer 23 Portland 5 49:55
22 122 Seth Johnson Team Finger 37 hood river 5 50:11
23 161 Kieran Stover 40 Portland 4 39:52
24 88 Heath Korvola Team 10 Barrel 44 Portland 4 40:02
25 111 Colin Skinner 31 Portland 4 40:02
26 10 Joe Derting Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 52 Sherwood 4 40:24
27 158 Max Erdenberger 37 Portland 4 40:25
28 49 Jeff Christensen Half Penny Cycling Team 54 Keizer 4 41:00
29 79 Jeff Elton 47 Brush Prairie 4 41:00
30 144 Jonathan T Meyer 29 Vancouver 4 41:11
31 46 Josue Jimenez 32 Bingen 4 41:14
32 25 Brady Rice Team Lazy Tarantulas 12 Portland 4 41:24
33 157 Michael Ybaben 54 Beaverton 4 41:32
34 143 Larry Coates 44 West Linn 4 41:40
35 128 Joseph Putnam HiFi Sound Cycling Components 33 Portland 4 41:46
36 98 Justin Brown 42 Portland 4 42:09
37 160 Jimmy Pacheco Mountain View Cycles Racing Team 37 Hood River 4 42:31
38 162 Rowan Jacobs bicycleattorney.com 14 Portland 4 42:51
39 164 Neil Jernstrom 4 42:54
40 149 Matt Barney 43 Portland 4 43:59
41 135 John bowen 37 Portland 4 44:10
42 153 Alex Casey 31 Dundee 4 44:36
43 70 Adam Peterson 35 Portland 4 44:39
44 141 James King Holtey Law p/b Peak Condition 40 Portland 4 44:42
45 68 Erick Taft Camas Bike and Sport 47 Vancouver 4 45:13
46 151 Austin Tyburski 17 portland 4 45:33
47 148 Brian Buchholz 41 Oregon City 4 45:36
48 54 Danny Pettit 55 Happy Valley 4 47:41
49 156 John Hill 4 47:53
50 118 Isaac Zak 39 Portland 4 47:56
51 152 Dylan Smith 27 Molalla 4 48:04
52 120 Morgan Spriggs Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 49 Aloha 4 49:25
53 83 Kristina Owen Capitol Velo 19 Salem 3 40:01
DNF 147 Dennis McCord 43 Milwaukie 2 40:01

Singlespeed

Num Name Team Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Age City Laps Time
1 644 Gabriel Linn Trusty Switchblade 562.1999999999999 478.00000000000006 479.7000000000001 485.0999999999996 40 Bend 5
2 706 Lucas Strain 561.4000000000001 477.8999999999998 481.6000000000001 483.39999999999986 485.30000000000035 24 Portland 5 41:30
3 752 Christopher Jones United Health Care 562.1999999999999 470.7999999999999 507.4000000000002 481.7999999999999 470.20000000000005 38 Bend 5 41:32
4 607 Steven Beardsley Point S Racing 559.6999999999999 479.50000000000006 480.49999999999994 483.7999999999998 494.7000000000005 35 Portland 5 41:38
5 756 Quinn Keogh Team S+M 584.6999999999999 479.09999999999997 483.0000000000001 482.0 483.7999999999998 33 Portland 5 41:53
6 612 Michael Saviers Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 565.1 485.79999999999995 484.70000000000016 495.0999999999998 494.4000000000003 36 Vancouver 5 42:05
7 742 David Boerner Ruckus Test Team 563.0 487.6 489.4000000000001 497.3999999999996 498.80000000000035 36 Portland 5 42:16
8 761 Matt Fox Deschutes Brewery 567.7 486.1 491.10000000000014 499.0999999999999 494.60000000000014 39 Bend 5 42:19
9 604 Seth Patla PDX TI 571.8 490.1000000000001 494.4999999999999 494.5999999999998 496.3000000000002 40 Forest Grove 5 42:27
10 600 Kyle Mensing Stages Cycling 564.9 484.9 489.8000000000003 495.5999999999998 518.4000000000002 30 Portland 5 42:34
11 652 Kyle Ireton River City Bicycles 568.6 489.4 494.59999999999997 503.0 499.1000000000002 29 Portland 5 42:35
12 683 Spencer Bushnell Team Lazy Tarantulas 559.8000000000001 488.89999999999986 502.2 509.6000000000001 510.0000000000003 36 Portland 5 42:51
13 694 Ryan Barrett Poler 570.5 493.80000000000007 500.79999999999995 512.5999999999999 510.3000000000002 37 Portland 5 43:08
14 626 Ryan Weaver River City Bicycles 566.8000000000001 496.29999999999995 513.5000000000001 513.5999999999999 508.50000000000034 40 Portland 5 43:19
15 689 Colin Rowan 583.1000000000001 500.2999999999999 501.4999999999999 508.50000000000006 509.6000000000001 35 Portland 5 43:23
16 708 Ben Guernsey Trusty Switchblade 598.7 516.7999999999998 497.4000000000003 496.69999999999976 493.90000000000003 33 Portland 5 43:24
17 615 Brian Lynch Dr Will Bar p/b Atmosera 576.4000000000001 503.8999999999999 507.60000000000014 510.99999999999994 513.5000000000001 41 Portland 5 43:32
18 797 Bo Thunell Poler 587.2 502.8 508.80000000000007 518.2999999999998 518.6 31 portland 5 43:56
19 635 Tim Joslin Cyclepath Racing 600.5 514.1 518.6000000000001 518.4999999999999 514.4000000000001 41 Portland 5 44:26
20 670 Byron Breeden Mountain View Cycles Racing Team 594.3000000000001 517.0999999999999 517.8 525.0000000000002 518.0999999999997 41 Hood River 5 44:32
21 800 AARON RUSSELL Team Finger 620.6 510.9999999999998 519.6 514.9 506.3999999999998 33 Hood River 5 44:32
22 709 Sean A Carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing 616.8 511.2000000000001 510.2000000000001 511.6999999999994 529.7000000000002 39 Portland 5 44:40
23 751 Pete Zlatnik 627.6 512.0999999999999 515.3 526.1999999999997 509.90000000000055 46 Sacramento 5 44:51
24 785 Nicholas Leritz Team Lazy Tarantulas 603.6000000000001 516.6999999999999 523.7000000000002 528.3999999999994 523.3000000000008 46 Portland 5 44:56
25 707 Patrick Croasdaile CX Pistols p/b Gigantic Brewing 605.9 516.9000000000002 518.9999999999999 528.4999999999998 531.9000000000002 32 Portland 5 45:02
26 655 Matt Radich Dr Will Bar p/b Atmosera 603.0000000000001 522.6 532.6999999999998 534.1999999999999 516.4000000000002 48 Lake Oswego 5 45:09
27 744 Matthew Schwartz Metropolis Cycle Repair 598.8 1061.1000000000001 530.6 521.6000000000001 42 Portland 5 45:12
28 618 Craig Armstrong HiFi Sound Cycling Components 626.9 523.4999999999999 525.1000000000003 528.1999999999999 518.4000000000002 39 Portland 5 45:22
29 782 Adam Burgess 594.5 523.0999999999998 529.2 529.4000000000003 546.9999999999995 24 West Linn 5 45:23
30 677 Steve Dale bicycleattorney.com 615.1 520.7999999999998 527.6000000000004 534.0000000000001 530.1999999999995 42 Portland 5 45:28
31 605 Davis Melkonian Mountain View Cycles Racing Team 584.9 515.0000000000001 528.9 546.1999999999997 555.1000000000001 18 Trout Lake 5 45:30
32 738 Pete Rubijono 625.9 521.4 523.6 529.0999999999998 531.8000000000004 41 Portland 5 45:32
33 755 Jess Couch 622.8999999999999 528.6 526.6999999999999 528.3 525.4999999999999 Portland 5 45:32
34 611 Robert Jackson River City Bicycles 620.0 527.0999999999999 533.2 532.5000000000002 545.7 42 lake oswego 5 45:59
35 684 Gabriel Cabatic Trusty Switchblade 607.2 531.8000000000001 534.8999999999999 545.1 547.4000000000004 41 Portland 5 46:06
36 788 Justin Brauner 615.9000000000001 551.5999999999998 539.7 533.5999999999999 544.3000000000008 5 46:25
37 645 Sal Collura 611.9000000000001 536.8 540.9999999999997 552.9000000000002 552.1 48 Corvallis 5 46:35
38 769 Calon Russell Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 645.5999999999999 536.9 531.3 540.5999999999996 545.5000000000002 39 Portland 5 46:40
39 798 Christopher Ryan Ruckus Test Team 650.0 544.7 540.5000000000001 542.8 541.9000000000001 40 Portland 5 47:00
40 780 James Green 643.1 546.1999999999999 544.4 552.9000000000002 547.7999999999997 46 Portland 5 47:14
41 778 Billy Holcomb Trusty Switchblade 640.2 554.3999999999999 548.6000000000001 550.5999999999998 545.1 42 Portland 5 47:19
42 603 Eric Stolberg ANTHM Collective 644.6999999999999 552.9 548.0 550.5 551.9000000000002 50 Portland 5 47:28
43 794 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 608.3 548.5999999999999 566.2 572.2 561.9999999999998 46 Beaverton 5 47:37
44 639 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 648.3 550.3 548.4000000000002 557.9999999999997 557.0000000000003 51 Portland 5 47:42
45 649 greg schmitt Trusty Switchblade 647.4 565.4000000000001 553.2000000000002 555.8999999999997 541.3000000000003 45 Portland 5 47:43
46 631 John Napier Metropolis Cycle Repair 657.6999999999999 557.0999999999999 554.5 548.9000000000003 545.3999999999996 56 Camas 5 47:44
47 720 Scott Hillson CX Pistols p/b Gigantic Brewing 626.4 563.0000000000001 563.4 560.9999999999999 553.6000000000003 30 West Linn 5 47:47
48 774 Shane Beers Poler 615.0 565.5999999999999 564.3 567.8000000000003 44 Portland 5 47:47
49 784 Slate Olson 637.0000000000001 563.6 562.8999999999999 557.1000000000001 565.8999999999999 44 PORTLAND 5 48:07
50 672 Richard Rosko Hammer Velo 623.6999999999999 561.0 566.5999999999998 566.4000000000002 572.2 49 Portland 5 48:10
51 779 Scott Barker 641.7 567.1 563.0999999999998 564.1000000000001 560.0999999999999 48 Portland 5 48:16
52 617 Randy Scott Deschutes Brewery 639.0000000000001 565.6999999999999 566.0999999999999 565.7000000000004 563.5999999999996 54 Bend 5 48:20
53 642 Mark Stoller Stumptown Cycling Club 631.0999999999999 560.4000000000001 566.0000000000002 574.6999999999994 573.2 56 Portland 5 48:25
54 624 Damon Dimick Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 622.3 570.6 571.5999999999999 573.7999999999998 575.9000000000001 41 Tigard 5 48:34
55 665 Ryan Morgan Trusty Switchblade 664.2 562.5999999999999 564.9000000000002 573.0999999999997 43 Portland 4 39:25
56 796 David Pedersen Point S Racing 642.1999999999999 562.2 565.6 598.4000000000003 45 Portland 4 39:28
57 789 Christopher Ryan Ruckus Test Team 660.2 560.0999999999999 580.1000000000001 574.4999999999995 40 Portland 4 39:35
58 746 Theo Roffe 675.6999999999999 575.9000000000001 564.1000000000003 559.4999999999999 32 seattle 4 39:35
59 786 Justin Serna 642.4000000000001 574.1999999999999 578.9999999999999 584.1000000000001 48 Bend 4 39:40
60 640 Keith Richards Bethany Bike Repair pb CycleOne Racing Academy 653.8 568.4999999999999 577.4000000000001 588.9000000000004 40 Hillsboro 4 39:49
61 636 Steve Black Trusty Switchblade 671.9000000000001 584.9999999999999 573.4 565.2 45 Portland 4 39:56
62 764 Greg Johnson Poler 686.8000000000001 566.6999999999997 571.8999999999997 572.8000000000004 48 Portland 4 39:58
63 795 Matthew Metcalf 668.5999999999999 582.4000000000002 582.2999999999997 566.4000000000002 28 Portland 4 40:00
64 793 David Dorocke Deschutes Brewery 658.0000000000001 582.5999999999998 579.1999999999999 587.3000000000001 55 Bend 4 40:07
65 787 Michael Clark Stumptown Cycling Club 656.4 577.7000000000003 590.0999999999997 592.6 48 Portland 4 40:17
66 722 Shawn Bostad 1352.8 536.4999999999998 545.2000000000004 40 Portland 4 40:35
67 638 Mielle Blomberg Team S+M 662.3000000000001 586.3 594.3999999999999 602.3000000000003 46 Portland 4 40:45
68 791 Alana Armstrong HiFi Sound Cycling Components 651.8 604.2 601.1999999999999 598.1000000000001 36 Portland 4 40:55
69 754 Chris Lind Cyclepath Racing 634.0 553.4 547.9 722.6000000000004 29 Portland 4 40:58
70 792 Tyler Bump Ruckus Test Team 650.3 593.5999999999999 614.6999999999999 612.4 35 Portland 4 41:11
71 726 Jeanne Beko CX Pistols p/b Gigantic Brewing 689.1999999999999 599.0 589.1999999999998 607.9000000000002 34 Portland 4 41:25
72 799 Jared McClintock 662.9000000000001 600.9 621.2999999999998 609.7999999999997 40 portland 4 41:35
73 704 Vincent Zitkovich 693.9 596.0000000000001 606.8999999999996 610.3 45 Vancouver 4 41:47
74 753 Matthew Case 668.0 635.8000000000001 624.2999999999997 635.8000000000004 40 Portland 4 42:44
75 781 Justin Gericke 695.4 618.4999999999999 619.8000000000001 645.0999999999999 4 42:59
76 679 Manny Marquez Team Finger 696.6999999999999 620.8 645.1999999999999 649.6000000000003 39 Hood River 4 43:32
77 741 Dustin Pallanez 693.8 639.3999999999999 645.2000000000004 29 Portland 4 43:32
78 790 Matt Savage Trusty Switchblade 689.0999999999999 801.5 661.6 660.9 41 Portland 4 46:53
DNF 710 Michael Gallagher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 566.2 485.8000000000002 499.39999999999964 500.7000000000002 44 Portland 4 46:53
DNF 749 Mark McMurtry Cyclepath Racing 670.7 597.9999999999999 47 Portland 2 46:53

Singlespeed Women

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 801 Ivy Audrain Poler 29 Portland 5 45:49
2 817 Janelle Bickford Metropolis Cycle Repair 35 Portland 5 45:58
3 809 Laura Trace Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 51 Portland 5 46:32
4 835 Jade Koide Metropolis Cycle Repair 34 Portland 5 47:30
5 802 Mielle Blomberg Team S+M 46 Portland 5 47:41
6 816 Megan Faris PDX TI 38 Portland 5 47:44
7 822 Rhonda Morin Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 51 Gresham 5 48:05
8 824 Megan Schubel Sweetpea Ladies Auxiliary 42 Portland 5 48:14
9 805 Holland LaRue Team Finger 40 Hood River 5 48:28
10 820 Stephanie Hahn Stumptown Cycling Club 37 Portland 5 48:44
11 846 Erinne Goodell Team Slow 5 48:56 please identify
12 836 Cate Hass Boneyard Cycling 40 Bend 5 49:08
13 804 Alana Armstrong HiFi Sound Cycling Components 36 Portland 5 49:10
14 815 Lindsay Jackson Olympia Cycling Team 40 Lake Oswego 4 39:41
15 819 Allison Quick BeerMongers Cycle Club 31 Portland 4 39:43
16 810 Melissa Sher Team S+M 32 Portland 4 39:47
17 833 Jeanne Beko CX Pistols p/b Gigantic Brewing 34 Portland 4 39:51
18 841 Rachel Wood 29 seattle 4 40:16
19 818 Elizabeth Gardiner Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 31 Portland 4 40:43
20 839 Jennifer Phillips Team 10 Barrel 4 40:59
21 814 Suzy Renn Team Slow 48 Portland 4 41:22
22 847 Hannah Yorra Boneyard Cycling 40 Bend 4 41:56
23 849 Traci Smolen Team S+M 50 Portland 4 44:08
24 800 Sherry Schwenderlauf Trusty Switchblade 43 Portland 4 48:08
25 848 Melissa Boyd Corvallis Cyclery Racing 62 Corvallis 3 42:36

Women 1/2

Num Name Team Age City Laps Time
1 862 Clara Honsinger Team S+M 20 Portland 7 1:01:57
2 880 Serena Bishop Gordon LIV | Giant Co-Factory 38 bend 7 1:03:42
3 855 Alexandra Burton Point S Racing 36 Portland 7 1:04:33
4 850 Heidi Wood HiFi Sound Cycling Components 32 Hood River 7 1:05:06
5 869 Ava Lilley 16 Bend 7 1:05:45
6 884 Kristen minarik bicycleattorney.com 36 Portland 7 1:07:05
7 851 Mckenna Mckee Grixsen Brewing p/b West End Bikes 14 Vancouver 7 1:07:26
8 863 Julie Baird 34 Portland 7 1:08:03
9 865 Mallory Miller Point S Racing 28 Portland 7 1:08:33
10 873 Annick Chalier Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 39 Portland 7 1:09:00
11 871 Jenn Levo 37 Portland 6 1:01:30
12 852 Megan Faris PDX TI 38 Portland 6 1:02:32
13 872 Kelsey Phillips 27 Bend 6 1:03:13
14 890 Sharon Anderson Trusty Switchblade 48 Portland 6 1:05:01
DNF 874 Lauren Ziehnert Grixsen Brewing p/b West End Bikes 16 Tigard 2 1:05:01

Women 3

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 137 Ashlyn Johnson 36 Portand 5 44:41
2 131 Rachel Geiter 27 Walla Walla 5 47:11
3 132 Makena Gove Sweetpea Ladies Auxiliary 17 Portland 5 48:01
4 128 Darragh Hildreth 26 Bend 5 48:25
5 135 Carley Leins 30 Portland 4 38:38
6 126 Nikki Beckwith Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 31 Portland 4 38:50
7 111 Pamela Power Team Planet X USA p/b Xiologix 35 Beaverton 4 38:53
8 100 Petra Whitacre Metropolis Cycle Repair 32 Portland 4 38:53
9 140 Holly Baird 31 portland 4 38:56
10 134 Sarah Jane Hash Boneyard Cycling 35 Bend 4 39:00
11 124 Kate Drennan BeerMongers Cycle Club 34 Portland 4 39:17
12 138 Helen Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing 31 Portland 4 39:18
13 127 Kimberly Kathrein' Dialed Cycling Team 4 39:22 please identify
14 130 Gwen Hryciw Team 10 Barrel 26 Portland 4 40:00
15 119 Molly Leonard BeerMongers Cycle Club 27 Portland 4 40:13
16 141 Rebecca Hamilton 34 Portland 4 40:15
17 109 Erin Blenkiron bicycleattorney.com 33 Portland 4 40:22
18 116 Sara Thomas Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 38 Portland 4 40:52 hair blocks number
19 139 Sarah Layton Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 35 Portland 4 41:02 missing shouler number
20 122 Marie Marjama Rebound/Tireless Velo 35 Vancouver 4 42:48
DNF 108 Keeley Brownback Mountain View Cycles Racing Team 16 Hood River 2 42:48

Women 4

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 266 Emily Rice Team Lazy Tarantulas 13 Portland 4 39:42
2 294 Lianne Leblond 33 Vancouver 4 40:05
3 307 Nikki Balderson 40 Portland 4 40:26
4 256 Amy Engstrom Point S Racing 48 Beaverton 4 41:36
5 301 4 41:39 please identify
6 295 Fiona Bennitt 22 Bellevue 4 42:09
7 293 Margaret Dale bicycleattorney.com 35 Portland 4 42:18
8 253 Katie Linton Team Planet X USA p/b Xiologix 43 Washougal 4 43:37
9 268 Victoria Hammond HiFi Sound Cycling Components 44 Tualatin 4 43:38
10 291 Caroline Livett 32 Portland 4 43:52
11 267 Felicity Case Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 31 Portland 4 44:15
12 286 Alexandra Cohen BeerMongers Cycle Club 34 Portland 4 44:31
13 297 Bethany Sloane 4 44:35
14 258 Shawna Whitton BeerMongers Cycle Club 47 Happy Valley 4 45:05
15 310 Epiphany Couch Olympia Cycling Team 30 Portland 4 45:07
16 304 Rachel Cameron Trusty Switchblade 26 Portland 4 45:24
17 309 Sarah Muench 35 Portland 4 47:10
18 289 Shelly Boelter Pedal PT 39 Portland 4 47:10
19 252 Milli Chennell Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 35 Portland 4 47:44
20 312 Melissa Powers 47 PORTLAND 4 47:47
21 303 Diane Smith 47 Hillsboro 4 48:00
22 308 Lindsey Morse 37 Portland 4 49:35
23 296 Sherry Schwenderlauf Trusty Switchblade 43 Portland 4 49:49
24 311 Robyn Pfeifer 44 Portland 3 40:44 Profanity warning
25 314 Brett Lewis 27 Portland 3 47:48

Women 5

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 753 Carrie Carney Sunnyside Sports 43 Bend 4 41:09
2 775 Caitlin Chenoweth Team Finger 32 Hood River 4 42:15
3 754 Amelia Petermann 26 Portland 4 42:15
4 741 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas 13 Portland 4 42:19
5 777 Megan Barton 47 Hood River 4 42:52
6 758 Susan Kolb Sunnyside Sports 48 Bend 4 43:09
7 763 Cymon Kersch 31 Portland 4 43:35
8 749 Evelyn Boling 34 Portland 4 43:44
9 752 Allison Bridgewater 27 Creswell 4 44:38
10 760 boileau morrison alexina 25 Vancouver bc 4 44:38
11 778 Madeline Stover PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 4 45:27
12 770 Gina Arcouette 28 Portland 4 45:32
13 764 Sarah Fishler Rice Half Penny Cycling Team 37 Salem 4 45:41 hair blocks number
14 709 Amanda Abel Team Planet X USA p/b Xiologix 51 Portland 4 45:57
15 750 Jesse Stark 39 Bend 4 46:20
16 768 Maria Vicencio 29 Portland 4 46:31
17 779 Cindy Bianchini 47 Portland 4 46:59
18 745 Jessica Bostad 34 Portland 4 47:01
19 757 Heather Henderson Chinook Cycling Club 45 richland 4 47:26
20 774 Sissle Halloway Team Finger 4 47:52
21 780 Casey Ferguson Stumptown Cycling Club 48 Portland 4 48:17
22 771 Megan Mosely Sweetpea Ladies Auxiliary Portland 4 48:42
23 769 Madison Pettit 15 Happy Valley 3 39:17
24 743 Valerie Nussbaumer Team Finger 33 Hood River 3 40:43
25 776 Valerie Arkell 31 PORTLAND 3 40:54
26 734 Kaitlin Greene 3 41:32
27 702 Sara Davidson Grouptrail Cycling 34 Portland 3 44:56
28 772 Jennifer Anderson 41 Beaverton 3 45:33
29 773 Michelle Seward Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 46 Portland 3 49:00
30 766 Maria Schur 51 Portland 3 49:49
DNF 724 Sheena Harris BeerMongers Cycle Club 34 Portland 3 49:49