River City Bicycles Cyclocross Crusade: Alpenrose Dairy Day 2

Portland, OR
October 07, 2018

Part of the River City Bicycles Cyclocross Crusade

Sorry about that I posted the SAturday results for some groups on the Sunday page. And then left off two full groups. Bet that got your heart going. I hope these are better.

Candi Murray cmurray@obra.org

Updated October 15, 2018 at 8:52 AM

Athena

Num Name Team Age City Laps Time
1 579 Dorothy Topper Team Finger p/b Double Mountain Brewery 43 White Salmon 4 44:50
2 575 Sonja Ebert Dialed Cycling Team 41 Vancouver 4 45:13
3 585 Amy Tarnow Boneyard Cycling 44 Bend 4 45:17
4 582 Kathy Hovermale Deschutes Brewery 59 Bend 4 45:52
5 586 Libby Edmond Rolling Thunder p/b The Missing Link 48 Portland 3 37:30
6 578 Kim Gerhardt Team Planet X USA p/b Xiologix 50 Portland 3 39:31
7 583 Jessica Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Link 42 Portland 3 41:07
8 584 Vikki Bourcier TCNF.LEGAL Racing Team 59 Eugene 3 41:07

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps Time
1 705 Aaron Coker Sage Titanium 43 Portland 4 37:24
2 730 Jonathan Meyer Dialed Cycling Team 31 Vancouver 4 37:37
3 700 David Rosen Sage Titanium 45 Beaverton 4 37:57
4 750 Jack Trumbull TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 44 Hood River 4 38:21
5 753 David Boxberger 49 Portland 4 38:31
6 709 Nathan Koch Team Finger p/b Double Mountain Brewery 43 bingen 4 38:37
7 725 Walter Mcknight Deschutes Brewery 51 Bend 4 39:10
8 751 Tyson Hart Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 44 Portland 4 39:16
9 737 Spencer Rockwell Half Penny Cycling Team 40 Salem 4 39:21
10 745 Peter Iverson 43 Lake Oswego 4 39:31
11 760 Greg Lawler Team Lazy Tarantulas 46 Portland 4 39:36
12 731 Tim Schauer Sage Titanium 50 Camas 4 39:36
13 742 Nikolas Heagy Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 40 West Linn 4 39:50
14 738 Michael Clark Stumptown Cycling Club 49 Portland 4 39:54
15 703 Doug Brecht Team 10 Barrel 54 Portland 4 40:00
16 744 Steve Danielson Team Lazy Tarantulas 52 Vancouver 4 40:08
17 732 Alan Thomason Deschutes Brewery 58 Redmond 4 40:28
18 757 Thomas Duffly 37 Portland 4 40:31
19 747 Jon Bouffleur 57 Portland 4 40:40
20 755 Matthew Borisch 42 Salem 4 41:10
21 706 Scott Rath Sage Titanium 48 Wilsonville 4 41:34
22 717 Mark Sather Team 10 Barrel 47 Tigard 4 42:08
23 754 Mike Estes 50 Beaverton 4 43:14
24 762 William Glasson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Portland 4 43:31
25 758 Lewis Dixon 4 43:33
26 752 James Emond Rolling Thunder p/b The Missing Link 49 Portland 4 44:20
27 761 Jacob Hammond Cycle Analysis 35 Portland 4 44:41
28 759 Amory Cheney Deschutes Brewery 67 Bend 4 45:41
29 702 Ed Waters 59 Eagle Creek 4 47:28
30 719 Jon Ragsdale 48 Clackamas 3 36:29
31 749 Bryan Smith Hammer Velo 46 Portland 3 43:58

Junior Men 10-12

Num Name Team Age City Laps Time
1 53 Peter Bentley Bend Endurance Academy 12 Bend 3 31:21
2 4 Bjorn Blankenship Bend Endurance Academy 11 Bend 3 31:56
3 42 Max Smith PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 3 34:42
4 14 Gavin Rice Team Lazy Tarantulas 11 Portland 3 36:18
5 120 Peter Grover Bend Endurance Academy 11 Bend 3 36:32
6 72 Jack Billowitz Bend Endurance Academy 11 Bend 3 36:34
7 63 Daegan Hofeld 10 Portland 3 37:42
8 3 Elliot Werner 11 Portland 2 23:58
9 142 Hans Lanners 12 Portland 2 25:03
10 50 Hendrik Hagedorn Grouptrail Cycling 10 Portland 2 25:19
11 154 Kai Shays 12 Mosier 2 25:19
12 114 Cameron Wescott Bend Endurance Academy 12 Bend 2 25:23
13 109 Tristan Peterson 12 BOISE 2 25:32
14 104 Gregory DeBennedetti 10 2 26:02
15 56 Gavin Newman Sage Titanium 11 Portland 2 26:50
16 16 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team 12 Tigard 2 27:25
17 155 Shu Yano 10 Minamimaki-mura 2 27:55
18 35 James Umberhandt Stumptown Cycling Club 10 Portland 2 28:03
19 31 Simon Reynolds Team Lazy Tarantulas 10 Portland 2 28:44
20 98 Noah Sampson 11 Beaverton 2 28:49
21 59 Israel Jr. Melson Dialed Cycling Team 12 Albany 2 29:06
22 57 Jack Hampson Sage Titanium 12 Lake Oswego 2 29:22
23 123 Calder Tarnow 10 Bend 2 29:27
24 82 Caleb Deschler 11 Portland 2 30:05
25 151 Henry Tuttle bicycleattorney.com 11 Portland 2 31:22
26 130 Baker Mills 10 Bend 2 32:41
27 138 JD Wisowaty 11 St. Helens 2 34:01
28 147 Cash Korvola Team 10 Barrel 10 Portland 2 35:21
29 153 Beckett Olson 11 Portland 2 36:08
30 92 Miles Pitone 10 Portland 2 36:15
31 112 Conner Vander Stoep Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 12 Milwaukie 2 37:42
DNF 115 Ian Baker bicycleattorney.com 11 Portland 1 37:42

Junior Men 13-14

Num Name Team Age City Laps Time
1 105 Josiah Hanson 14 BOISE 3 29:23
2 10 Jake Johansen PDX Devo Junior Cycling 14 West Linn 3 30:31
3 7 Zane Strait Bend Endurance Academy 13 Bend 3 31:03
4 18 Aidan Rice Team Lazy Tarantulas 13 Portland 3 31:10
5 43 Calum Pierce PDX Devo Junior Cycling 14 Portland 3 31:59
6 88 Sam Tate Bend Endurance Academy 14 Bend 3 33:00
7 22 Halen Harrison PDX Devo Junior Cycling 14 Portland 3 33:13
8 13 Brady Rice Team Lazy Tarantulas 14 Portland 3 33:49
9 110 Joe Spranger 13 sammamish 3 36:07
10 27 Calvin Nary Bend Endurance Academy 13 Bend 2 24:00
11 148 Peter Gutwald IV Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 13 Lake Oswego 2 24:00
12 113 Evan Vander Stoep 14 Milwaukie 2 27:37

Junior Men 15-16

Num Name Team Age City Laps Time
1 107 Benjamin Lomas 16 Boise 3 28:43
2 144 Jackson Loftus Team Lazy Tarantulas 16 Portland 3 29:13
3 91 Caiden Hartrich Bend Endurance Academy 15 Bend 3 29:14
4 139 Justin Saunders Half Penny Cycling Team 16 Salem 3 29:31
5 96 Henry Winnenberg 16 Bend 3 30:43
6 106 Jacob Litton Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 16 Portland 3 31:01
7 5 Dublin Wilger Team Oregon p/b Rodda Paint 15 Forest Grove 3 32:48
8 149 Joshua Bussey Showers Pass Cycling Team 15 Canby 2 24:29
9 26 Grayson Rose Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 15 Portland 2 25:12

Junior Men 17-18

Num Name Team Age City Laps Time
1 15 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team 17 Tigard 3 32:49
2 133 Ketner Mizee Grouptrail Cycling 18 Portland 3 35:14
3 134 Tucker McManus TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 17 Hood River 3 35:45

Junior Men 3/4/5

Num Name Team Age City Laps Time
1 107 Benjamin Lomas 16 Boise 3 28:43
2 144 Jackson Loftus Team Lazy Tarantulas 16 Portland 3 29:13
3 91 Caiden Hartrich Bend Endurance Academy 15 Bend 3 29:14
4 105 Josiah Hanson 14 BOISE 3 29:23
5 139 Justin Saunders Half Penny Cycling Team 16 Salem 3 29:31
6 10 Jake Johansen PDX Devo Junior Cycling 14 West Linn 3 30:31
7 96 Henry Winnenberg 16 Bend 3 30:43
8 106 Jacob Litton Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 16 Portland 3 31:01
9 7 Zane Strait Bend Endurance Academy 13 Bend 3 31:03
10 18 Aidan Rice Team Lazy Tarantulas 13 Portland 3 31:10
11 53 Peter Bentley Bend Endurance Academy 12 Bend 3 31:21
12 4 Bjorn Blankenship Bend Endurance Academy 11 Bend 3 31:56
13 43 Calum Pierce PDX Devo Junior Cycling 14 Portland 3 31:59
14 5 Dublin Wilger Team Oregon p/b Rodda Paint 15 Forest Grove 3 32:48
15 15 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team 17 Tigard 3 32:49
16 88 Sam Tate Bend Endurance Academy 14 Bend 3 33:00
17 22 Halen Harrison PDX Devo Junior Cycling 14 Portland 3 33:13
18 13 Brady Rice Team Lazy Tarantulas 14 Portland 3 33:49
19 42 Max Smith PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 3 34:42
20 133 Ketner Mizee Grouptrail Cycling 18 Portland 3 35:14
21 134 Tucker McManus TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 17 Hood River 3 35:45
22 110 Joe Spranger 13 sammamish 3 36:07
23 14 Gavin Rice Team Lazy Tarantulas 11 Portland 3 36:18
24 120 Peter Grover Bend Endurance Academy 11 Bend 3 36:32
25 72 Jack Billowitz Bend Endurance Academy 11 Bend 3 36:34
26 63 Daegan Hofeld 10 Portland 3 37:42
27 3 Elliot Werner 11 Portland 2 23:58
28 27 Calvin Nary Bend Endurance Academy 13 Bend 2 24:00
29 148 Peter Gutwald IV Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 13 Lake Oswego 2 24:00
30 149 Joshua Bussey Showers Pass Cycling Team 15 Canby 2 24:29
31 142 Hans Lanners 12 Portland 2 25:03
32 26 Grayson Rose Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 15 Portland 2 25:12
33 50 Hendrik Hagedorn Grouptrail Cycling 10 Portland 2 25:19
34 154 Kai Shays 12 Mosier 2 25:19
35 114 Cameron Wescott Bend Endurance Academy 12 Bend 2 25:23
36 109 Tristan Peterson 12 BOISE 2 25:32
37 104 Gregory DeBennedetti 10 2 26:02
38 56 Gavin Newman Sage Titanium 11 Portland 2 26:50
39 16 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team 12 Tigard 2 27:25
40 113 Evan Vander Stoep 14 Milwaukie 2 27:37
41 155 Shu Yano 10 Minamimaki-mura 2 27:55
42 35 James Umberhandt Stumptown Cycling Club 10 Portland 2 28:03
43 31 Simon Reynolds Team Lazy Tarantulas 10 Portland 2 28:44
44 98 Noah Sampson 11 Beaverton 2 28:49
45 59 Israel Jr. Melson Dialed Cycling Team 12 Albany 2 29:06
46 57 Jack Hampson Sage Titanium 12 Lake Oswego 2 29:22
47 123 Calder Tarnow 10 Bend 2 29:27
48 82 Caleb Deschler 11 Portland 2 30:05
49 151 Henry Tuttle bicycleattorney.com 11 Portland 2 31:22
50 130 Baker Mills 10 Bend 2 32:41
51 25 Thomas Little BeerMongers 9 Portland 2 33:30
52 138 JD Wisowaty 11 St. Helens 2 34:01
53 147 Cash Korvola Team 10 Barrel 10 Portland 2 35:21
54 153 Beckett Olson 11 Portland 2 36:08
55 92 Miles Pitone 10 Portland 2 36:15
56 112 Conner Vander Stoep Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 12 Milwaukie 2 37:42
DNF 115 Ian Baker bicycleattorney.com 11 Portland 1 37:42

Junior Men 9

Num Name Team City Laps Time
1 25 Thomas Little BeerMongers Portland 2 33:30
2 146 Talus Marchi Murder of Crows Bend 2 32:32

Junior Women 10-12

Num Name Team Age City Laps Time
1 636 Kayden Mckee TCNF.LEGAL Racing Team 12 Vancouver 3 37:34
2 646 Keaghlan Robinson 11 Bellevue 2 24:44
3 601 Sydney Little BeerMongers 10 Portland 2 25:33
4 647 Alexandria Beard 10 Boise 2 26:58
5 619 Coco Leritz Team Lazy Tarantulas 11 Portland 2 28:59
6 645 Adison Stark 11 Bend 2 29:15
7 652 Helena Stedman Grouptrail Cycling 11 Portland 2 29:21
8 653 Evelynn Mizee Grouptrail Cycling 12 Portland 2 29:48
9 638 Tessa Beebe 10 boise 2 30:12
10 622 Karlee Sarrett Dialed Cycling Team 11 Albany 2 30:29
11 608 Abby Rice Team Lazy Tarantulas 10 97225.0 2 31:12
12 651 Laila Snyder Marys Bicycle Club 10 Corvallis 2 32:47
13 624 Lizzy Ward Sweetpea Ladies Auxiliary 12 Hillsboro 2 33:43
14 650 Deja Dydasco Dialed Cycling Team 12 beaverton 2 34:08
15 654 Harper Leritz Team Lazy Tarantulas 10 Portland 2 35:19
16 617 Sophia Stromquist Team Finger p/b Double Mountain Brewery 11 Hood River 1 25:49

Junior Women 13-14

Num Name Team Age City Laps Time
1 609 Madeline Stover PDX Devo Junior Cycling 14 Portland 3 26:44
2 642 Samantha Scott 14 Boise 3 26:52
3 648 Una Mcfadin PDX Devo Junior Cycling 14 Portland 3 29:11
4 639 Caroline DiVietro 14 3 29:56
5 603 Kailey Rice Team Lazy Tarantulas 13 Portland 3 31:43
6 605 Summer westerfield Dialed Cycling Team 13 tigard 3 35:03

Junior Women 15-16

Num Name Team City Laps Time
1 606 Emily Rice Team Lazy Tarantulas Portland 3 25:56
2 641 Mahika Peterson Boise 3 26:51
3 607 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas Portland 3 27:56
4 640 Jordyn Oldenburg boise 3 28:15
5 604 Spring Westerfield Dialed Cycling Team Tigard 3 31:44

Junior Women 3/4/5

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 606 Emily Rice Team Lazy Tarantulas 15 Portland 3 32:47
2 642 Samantha Scott 14 Boise 3 33:08
3 641 Mahika Peterson 15 Boise 3 34:02
4 609 Madeline Stover PDX Devo Junior Cycling 14 Portland 3 34:09
5 607 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas 15 Portland 3 34:42
6 636 Kayden Mckee TCNF.LEGAL Racing Team 12 Vancouver 3 37:34
7 646 Keaghlan Robinson 11 Bellevue 2 24:44
8 648 Una Mcfadin PDX Devo Junior Cycling 14 Portland 2 25:04
9 601 Sydney Little BeerMongers 10 Portland 2 25:33
10 603 Kailey Rice Team Lazy Tarantulas 13 Portland 2 25:35
11 639 Caroline DiVietro 14 2 25:35
12 647 Alexandria Beard 10 Boise 2 26:58
13 604 Spring Westerfield Dialed Cycling Team 15 Tigard 2 27:21
14 634 Victoria Snyder 16 Portland 2 27:24
15 619 Coco Leritz Team Lazy Tarantulas 11 Portland 2 28:59
16 645 Adison Stark 11 Bend 2 29:15
17 652 Helena Stedman Grouptrail Cycling 11 Portland 2 29:21
18 653 Evelynn Mizee Grouptrail Cycling 12 Portland 2 29:48
19 638 Tessa Beebe 10 boise 2 30:12
20 622 Karlee Sarrett Dialed Cycling Team 11 Albany 2 30:29
21 608 Abby Rice Team Lazy Tarantulas 10 97225.0 2 31:12
22 651 Laila Snyder Marys Bicycle Club 10 Corvallis 2 32:47
23 605 Summer westerfield Dialed Cycling Team 13 tigard 2 33:08
24 624 Lizzy Ward Sweetpea Ladies Auxiliary 12 Hillsboro 2 33:43
25 650 Deja Dydasco Dialed Cycling Team 12 beaverton 2 34:08
26 654 Harper Leritz Team Lazy Tarantulas 10 Portland 2 35:19
27 617 Sophia Stromquist Team Finger p/b Double Mountain Brewery 11 Hood River 1 25:49
DNF 655 1 25:49 PLEASE identify

Masters 35+ 1/2

Num Name Team Age City Laps Time
1 371 Shannon Skerritt 47 Portland 6 1:01:51
2 316 Michael Gallagher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 45 Portland 6 1:02:17
3 309 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 42 Portland 6 1:03:58
4 374 Nicholas Wood Team Oregon p/b Rodda Paint 39 Portland 6 1:04:14
5 315 Michael Brown Fulcrum Properties/WebCyclery 47 Bend 6 1:04:22
6 361 Owen Murphy 44 Bend 6 1:04:44
7 347 Brian Kesselman ANTHM Collective 42 Portland 6 1:05:06
8 356 Adrian Bosch Flywheel Bicycle Solutions 41 Medford 6 1:05:11
9 357 Benjamin Brainard Flywheel Bicycle Solutions 45 Ashland 6 1:05:23
10 321 John Weathers bicycleattorney.com 48 Portland 6 1:05:30
11 327 Webster Wilson Cyclepath Racing 46 Portland 6 1:05:39
12 317 Chad Swanson Team S+M 41 The Dalles 6 1:06:13
13 324 Matt Jamison Grouptrail Cycling 37 Portland 6 1:06:27
14 318 Brian Anthony ANTHM Collective 44 Portland 6 1:06:36
15 379 Shane Fletcher TCNF.LEGAL Racing Team 46 Portland 6 1:06:36
16 310 Danny Weikel Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 46 Portland 6 1:06:58
17 330 Craig Armstrong HiFi Sound Cycling Components 40 Portland 6 1:07:11
18 302 Carl Werner 40 Portland 6 1:07:25
19 334 Tre Hendricks TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 47 Hood River 6 1:07:46
20 354 Devin Bailly BeerMongers 44 Portland 6 1:08:02
21 320 Greg Adams Cyclepath Racing 39 Portland 6 1:08:12
22 369 Ryan Brown 43 Richland 6 1:08:12
23 377 Daisuke Yano 46 Minamimaki-mura 5 0:57:00
24 326 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 43 Vancouver 5 0:57:19
25 372 Robert Uetrecht Fulcrum Properties/WebCyclery 48 Bend 5 0:57:21
26 350 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 47 Portland 5 0:57:35
27 338 Mark DeResta Team Finger p/b Double Mountain Brewery 48 hood river 5 0:57:39
28 373 Dustin Henderson Deschutes Brewery 40 Gresham 5 0:57:43
29 345 Andy Kunkler Team Finger p/b Double Mountain Brewery 44 Hood River 5 0:57:54
30 340 Christopher Ramsey Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 45 Beaverton 5 0:58:47
31 363 Jason Schroeder Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 40 Boring 5 0:58:57
32 306 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club 41 Portland 5 0:59:40
33 378 Joshua DeGraff Grouptrail Cycling 42 Beaverton 5 0:59:48
34 368 Eric Lanners Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 45 Portland 5 1:00:24
35 381 Doug Minarik bicycleattorney.com 41 Portland 5 1:01:01
36 311 Derek Bowers 45 Portland 5 1:02:06
37 365 Matthew White Marys Bicycle Club 38 CORVALLIS 5 1:02:25
38 382 Brian Meyer 36 Portland 4 0:57:02
DNF 303 Bryce Jenkinson Team Finger p/b Double Mountain Brewery 43 Hood River 3 0:57:02
DNF 305 David Krause Trusty Switchblade 41 Bend 1 0:57:02
DNF 333 Andy Olsson TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 44 Hood River 1 0:57:02

Masters 35+ 4

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 153 Brady Cowing Team 10 Barrel 43 portland 4 36:47
2 57 Joshua Boelter Cyclepath Racing 42 Portland 4 37:04
3 68 Andre Vogs BBC Bike Gallery Continental 45 Beaverton 4 37:05
4 173 Joel Sherman 40 Portland 4 37:07
5 60 Matthew Boelter Cyclepath Racing 39 Hillsboro 4 37:29
6 8 Rob Shatting Boneyard Cycling 42 BEND 4 37:33
7 183 Frederick Smelser 40 Portland 4 37:34
8 31 Whitney Phillips Dialed Cycling Team 54 Camas 4 38:01
9 123 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 44 Portland 4 38:10
10 137 Phil Crawley Hutch's Bend Dental 41 Bend 4 38:19
11 81 Jerry Pruiett Dialed Cycling Team 49 Camas 4 38:22
12 157 Ryan McIntyre 42 Portland 4 38:24
13 49 D'Arcy Owen Grouptrail Cycling 46 West Linn 4 38:25
14 133 Ian Stromquist Team Finger p/b Double Mountain Brewery 41 Hood River 4 38:26
15 167 4 39:13 please identify
16 177 Eric Alderman Team Planet X USA p/b Xiologix 36 Portland 4 39:18
17 72 Martin Joyce Metropolis Cycle Repair 36 Portland 4 39:18
18 130 Jared Lathrop Grouptrail Cycling 44 West Linn 4 39:20
19 5 David Kaysen Dialed Cycling Team 54 Portland 4 39:21
20 160 Steven Hyde bicycleattorney.com 37 Portland 4 39:28
21 14 Kevin Dickson Hammer Velo 49 Portland 4 39:38
22 9 Eric Hagen 38 Portland 4 39:41
23 75 John Lazur 36 Roseburg 4 39:45
24 100 John Lopez Trusty Switchblade 39 Portland 4 39:58
25 124 Scott LaPlante 45 Tualatin 4 39:58
26 141 Stefano Spedini 47 Portland 4 40:07
27 174 Brad Self Grouptrail Cycling 47 Portland 4 40:09
28 13 John Wilger Team Oregon p/b Rodda Paint 39 Forest Grove 4 40:09
29 111 Michael Clark Stumptown Cycling Club 49 Portland 4 40:13
30 113 Luke Bergerson Capitol Velo 45 Aumsville 4 40:16
31 17 Stephen Carter The Spokesmen 39 Camas 4 40:20
32 104 Ryan Schimpf Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 41 oregon city 4 40:22
33 143 Kyle Trefry 47 Fall City 4 40:22
34 24 Tony Pitone 50 Portland 4 40:26
35 178 Ben Baltazar 40 Portland 4 40:40
36 2 Jason Jones Team Planet X USA p/b Xiologix 44 Portland 4 40:44
37 18 Barry Pieratt Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 40 Oregon City 4 40:47
38 110 Adam Vanarsdall 46 Portland 4 40:52
39 1 Brad Alderman Team Planet X USA p/b Xiologix 38 Brush Prairie 4 40:54
40 32 Matthew Jetton 49 portland 4 40:56
41 27 Ben Hein 46 Bend 4 40:57
42 74 Derek Chiles 39 Portland 4 41:14
43 129 Eric Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Link 44 Portland 4 41:20
44 134 Burk Webb 51 Milwaukie 4 41:21
45 171 Tyler Jackson 39 Salem 4 41:21
46 84 Gerardo Perez 37 Wilsonville 4 41:22
47 35 Andy Morris Dialed Cycling Team 48 Portland 4 41:32
48 186 Brian Smith Team Finger p/b Double Mountain Brewery 47 Hood River 4 41:33
49 125 John Baldwin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 38 tigard 4 41:34
50 164 Austin Kingsley 38 Bend 4 41:36
51 94 Mike Lurie bicycleattorney.com 49 Portland 4 41:56
52 10 Joe Pinzone 50 Vancouver 4 42:00
53 58 Steven Soto Team Planet X USA p/b Xiologix 45 Sherwood 4 42:02
54 190 Bryan Smith Hammer Velo 46 Portland 4 42:09
55 41 Dave Petermeier Team Planet X USA p/b Xiologix 53 Portland 4 42:12
56 37 Mark Sather Team 10 Barrel 47 Tigard 4 42:13
57 114 Jeff Christensen Half Penny Cycling Team 55 Keizer 4 42:16
58 163 Chris Wisdom 48 Portland 4 42:33
59 28 Jeff Dill ANTHM Collective 46 Portland 4 42:41
60 30 Brandon Cornejo ANTHM Collective 44 Portland 4 42:42
61 179 Danny Hoile bicycleattorney.com 44 Portland 4 42:44
62 78 Jason Ladwig 39 Portland 4 42:46
63 73 David Rayls Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 47 Camas 4 42:48
64 188 Mike Schwoebel 36 Tigard 4 42:49
65 189 Alan Love 42 Portland 4 42:49
66 155 Curtis Milander Team Oregon p/b Rodda Paint 49 Portland 4 42:53
67 48 Steven Rose Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 45 Portland 4 42:53
68 156 Jim Campbell Team Lazy Tarantulas 43 Portland 4 43:02
69 6 Albert Passadore Hammer Velo 46 Portland 4 43:14
70 152 Phil Avery 44 oregon city 4 43:23
71 149 Bodjie Train Grouptrail Cycling 45 Hillsboro 4 43:27
72 176 Brian Westhaver Team Lazy Tarantulas 43 Portland 4 43:36
73 170 Justin Baxter 44 West Linn 4 43:36
74 172 Bret Waldron Sage Titanium 36 Portland 4 43:49
75 131 Jonathan Modie Team S+M 49 Portland 4 43:50
76 145 Kevin Claggett Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 51 Canby 4 43:55
77 117 Bjoern Brunner 49 Portland 4 44:03
78 175 Bryan Gauntt 38 Beaverton 4 44:05
79 181 Dave Wrast The Spokesmen 49 Vancouver 4 44:05
80 26 Robert Copenhaver Grouptrail Cycling 44 Portland 4 44:16
81 47 Dan Salvey 49 Newberg 4 44:16
82 185 Nick Boespflug 35 Portland 4 44:17
83 90 Matthew Cordeiro Team Finger p/b Double Mountain Brewery 45 Hood River 4 44:48
84 151 John Livingston Murder of Crows 44 Bend 4 44:52
85 109 Ted Taylor Deschutes Brewery 46 Bend 4 45:06
86 159 Reyaz Rohani 37 Portland 4 45:57
87 192 Dave Reines 50 Portland 4 47:15
88 15 Mark Hand Team Planet X USA p/b Xiologix 59 Tigard 4 47:45
89 126 Travis Bullard 37 Milwaukie 4 48:22
90 33 Adam Peterson 36 Portland 4 48:50
91 182 Nathan Petz The Spokesmen 56 Vancouver 4 49:32
92 191 Scott Krand 50 Portland 4 49:51
93 169 Jorge Lara Capitol Velo 58 Salem 4 49:52
94 193 Stewart Schesnack 50 Portland 3 36:42
95 54 Trevor Cable 47 Portland 3 36:47
96 184 Jacob Roth 40 Walla Walla 3 38:03
97 168 Chris Valencia Boneyard Cycling 55 Bend 3 38:45
98 180 John Pettitt ANTHM Collective 43 Portland 3 38:46
99 21 Andrew Kaylor Team Planet X USA p/b Xiologix 49 Beaverton 3 40:03
100 187 Roberto Diaz 43 Beaverton 3 41:18
101 166 Neil Kranz 43 Tigard 3 46:16
DNF 122 Andrew Duncan BeerMongers 43 Portland 1 46:16
DNF 146 Benoit Dubuisson 54 PORTLAND 1 46:16

Masters 35+ Category 3

Num Name Team Age City Laps Time
1 138 Steve C Williams Half Penny Cycling Team 41 Salem 4 42:08
2 163 Patrick Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing 40 Portland 4 42:11
3 157 Matt Berg 46 Troutdale 4 42:39
4 49 Eric Mergen Team Planet X USA p/b Xiologix 37 Portland 4 43:01
5 121 David Marchi Murder of Crows 42 Bend 4 43:01
6 164 Andrew Usher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 41 Portland 4 43:04
7 111 Kevin Ryan 4 43:10
8 129 Thomas Pastor Deschutes Brewery 38 Bend 4 43:27
9 114 Tony Thayer Grouptrail Cycling 35 Portland 4 43:31
10 37 Nolan Restivo 40 Portland 4 43:37
11 21 Marcus Marjama Rebound/Tireless Velo 42 Vancouver 4 43:45
12 105 Curtis Brawner 44 Bend 4 43:46
13 81 Chris Moor Deschutes Brewery 41 Bend 4 44:03
14 159 Josh Sutton Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 37 Portland 4 44:14
15 18 Franz Bruggemeier 38 Portland 4 44:17
16 43 Will Cortez Oregon Bike Shop Racing Team 40 Portland 4 44:37
17 124 Randy Scott Deschutes Brewery 55 Bend 4 44:51
18 92 Bradley Pfeiffer Deschutes Brewery 4 44:52
19 62 David Rasca Half Penny Cycling Team 41 Salem 4 44:56
20 45 David Johnson Team Oregon p/b Rodda Paint 35 Portland 4 45:04
21 116 Dustin Tombleson Boneyard Cycling 37 Bend 4 45:05
22 4 Dean Maclean Team Planet X USA p/b Xiologix 48 Portland 4 45:07
23 102 Aaron Tarnow Boneyard Cycling 40 Bend 4 45:10
24 87 Joseph Hagedorn Grouptrail Cycling 46 Portland 4 45:14
25 123 Geoff Wittreich Grouptrail Cycling 47 Portland 4 45:18
26 65 Gavin McGregor 43 Portland 4 45:21
27 22 Jeff Copus Team 10 Barrel 49 portland 4 45:25
28 10 Jeff Chochon Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 53 Portland 4 45:25
29 60 Gregory Dufour Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 42 Portland 4 45:28
30 89 Ryan Chase Deschutes Brewery 40 Bend 4 45:28
31 70 Richard Wilks Rebound/Tireless Velo 49 CAMAS 4 45:31
32 137 Rob Beard 40 Boise 4 45:31
33 107 Michael Kolb ANTHM Collective 41 Portland 4 45:36
34 46 Andy Letourneau 41 Damascus 4 45:48
35 118 Nikolaus Kashey 46 Portland 4 45:49
36 78 Gabriel Cabatic Trusty Switchblade 42 Portland 4 45:51
37 26 James Green Trusty Switchblade 47 Portland 4 45:56
38 104 Ryan Barnes 43 Lake Oswego 4 45:57
39 97 Todd Grover Boneyard Cycling 46 Bend 4 46:03
40 126 Mark Adamski 49 Portland 4 46:03
41 135 John Limbaugh 48 Pasco 4 46:05
42 151 Daniel Walker 38 Portland 4 46:07
43 162 Noel Johnson 39 Portland 4 46:08
44 152 Curtis Loeb Hammer Velo 44 Portland 4 46:12
45 53 Christopher Tuttle bicycleattorney.com 48 Portland 4 46:21
46 158 Kenneth Pace Team S+M 50 Portland 4 46:24
47 120 George P.S. McConnell 47 bend 4 46:30
48 88 Joshua Hanselman 43 Newberg 4 46:43
49 98 Simon Ingham Swift Racing 52 Portland 4 46:51
50 153 Tom Lenth 48 Portland 4 46:55
51 134 Mark Skiffington 37 Kennewick 4 46:58
52 166 James Bradley Cyclepath Racing 37 Portland 4 46:58
53 133 Mike Wenrick HiFi Sound Cycling Components 40 Portland 4 47:03
54 35 Timothy Breault Team Planet X USA p/b Xiologix 37 Portland 4 47:14
55 109 Anthony Morales Boneyard Cycling 42 Bend 4 47:22
56 115 Kyle Stephens BeerMongers 42 Portland 4 47:33
57 156 Max Heckscher 44 Portland 4 47:38
58 140 John Dendiuk 43 Portland 4 47:42
59 155 Chuck Meyer Murder of Crows 40 Bend 4 47:43
60 142 Christian Martin 42 Portland 4 48:19
61 85 Matthew Dial Deschutes Brewery 42 Bend 4 48:30
62 127 Kyle Mills Murder of Crows 39 Bend 4 48:33
63 149 Josh Snyder Marys Bicycle Club 37 Corvallis 4 48:33
64 165 Ashley Williams ANTHM Collective 50 Portland 4 48:36
65 150 Yuji Sumimoto 48 Troutdale 4 48:37
66 106 Alex Dombroski Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 43 Portland 4 48:37
67 38 Sean Cook Cyclepath Racing 46 Portland 4 48:43
68 113 David Schmitz Team Finger p/b Double Mountain Brewery 50 Hood River 4 48:47
69 139 Demian Bailey Marys Bicycle Club 48 Corvallis 4 48:59
70 52 Bob Crow Team Lazy Tarantulas 49 Portland 4 49:25
71 154 Ian Harris 40 Portland 3 37:13
72 96 Christophe Berteau-pavy 52 portland 3 37:50
73 167 Brian Johnson Tuite Bicycle Repair 48 Lake Oswego 3 37:56
74 141 Vincent Zitkovich 46 Vancouver 3 38:27
75 148 Jared McClintock 41 portland 3 38:55
76 59 Andy Platt 48 Portland 3 39:49

Masters 50+

Num Name Team Age City Laps Time
1 724 Paul Bourcier TCNF.LEGAL Racing Team 50 Eugene 4 37:52
2 806 David Sjogren Sunnyside Sports 51 Bend 4 37:53
3 701 Rick Metz bicycleattorney.com 50 Portland 4 38:21
4 727 Rodney Trepess Deschutes Brewery 53 Bend 4 38:51
5 813 Martin Baker bicycleattorney.com 51 Portland 4 39:01
6 704 Todd Rosier Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 53 Hillsboro 4 39:17
7 800 Michael Nyberg Sunnyside Sports 58 Bend 4 39:38
8 712 Bob Jacobs bicycleattorney.com 52 Portland 4 39:44
9 700 Michael Metz bicycleattorney.com 56 Renton 4 40:06
10 808 Dave Tricamo 54 San francisco 4 40:09
11 703 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 52 Portland 4 40:19
12 709 Christopher Van Tilburg Team Finger p/b Double Mountain Brewery 52 Hood River 4 40:20
13 807 Scott Trautman Dialed Cycling Team 52 Camas 4 40:28
14 835 Paolo Dabbeni 50 Portland 4 40:35
15 811 Mark Williams Flywheel Bicycle Solutions 50 Medford 4 40:37
16 705 Jeff Standish Sage Titanium 52 Gresham 4 40:55
17 711 Andy Leritz Team Lazy Tarantulas 51 Portland 4 41:23
18 740 Ted Lamb Rebound/Tireless Velo 54 Portland 4 41:33
19 843 Mike Bene Tuite Bicycle Repair 51 Portland 4 41:37
20 815 Matt Engel Murder of Crows 51 Bend 4 41:42
21 776 John Foulston 55 4 41:49
22 803 Scott A Rider 50 Portland 4 42:05
23 796 Robert Burke 4 42:31
24 708 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 53 Portland 4 42:32
25 721 John Hatfield Dialed Cycling Team 50 Portland 4 42:43
26 715 JD Jaspersen 50 Walla Walla 4 42:43
27 713 Jeff Nary Sagebrush Cycles 53 Bend 4 42:47
28 834 Donald Newlands bicycleattorney.com 54 Portland 4 43:04
29 802 Eric Pool bicycleattorney.com 52 West Linn 4 43:10
30 772 William Goritski Rebound/Tireless Velo 56 Camas 4 43:26
31 788 George Wescott 50 Bend 4 43:47
32 783 Trig Rogers bicycleattorney.com 52 Portland 4 43:52
33 845 Chris Sautter ANTHM Collective 4 43:55
34 823 Eric Stolberg ANTHM Collective 51 Portland 4 43:58
35 840 Scott Mares 51 Portland 4 44:02
36 836 Anthony Ohotto ANTHM Collective 52 Portland 4 44:09
37 799 Dave Masessa Flywheel Bicycle Solutions 52 Medford 4 44:10
38 820 Jon Pearson Sage Titanium 52 Happy valley 4 44:11
39 778 Tony Wolff Stumptown Cycling Club 52 Portland 4 44:22
40 841 Buzz Truitt Rebound/Tireless Velo 52 Camas 4 44:29
41 826 Tim Rathbun 56 Mulino 4 44:40
42 822 Dan Shepherd Team Cycle Sport 50 Ashland 4 44:40
43 714 Mike Schrankel Team Finger p/b Double Mountain Brewery 51 Hood River 4 44:50
44 752 David Dorocke Deschutes Brewery 56 Bend 4 45:00
45 774 Greg Talbert 56 Portland 4 45:12
46 759 Jason Bietz 52 Sherwood 4 45:24
47 725 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo 54 Brush Prairie 4 45:25
48 838 Leland Jossy 53 Portland 4 45:27
49 769 Tim Goss Rebound/Tireless Velo 52 Washougal 4 45:47
50 825 Ian Kennedy 54 Portland 4 46:08
51 739 Paul Greenwalt bicycleattorney.com 52 Beaverton 4 46:08
52 787 Steve Shaw Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 52 Tigard 4 47:08
53 812 David Anderson Boneyard Cycling 52 Bend 4 47:14
54 839 Eric Schusterman 58 Bend 4 47:21
55 844 James Sunderland bicycleattorney.com 54 Troutdale 4 48:00
56 754 Bob Rakoz Camas Bike and Sport 56 Vancouver 4 48:10
57 824 Kent Reynolds Murder of Crows 56 Bend 4 48:35
58 747 Steven Westberg Deschutes Brewery 50 Bend 4 48:52
59 832 Darin Hale 55 Tigard 4 48:56
60 791 Mike Taylor Deschutes Brewery 54 Bend 4 49:05
61 833 David Bussey Showers Pass Cycling Team 54 Canby 4 49:19
62 842 Danny Houghton Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 58 Aloha 4 49:58
63 819 David K. Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 59 Portland 4 49:58
64 702 Jon Gove Grouptrail Cycling 56 Portland 3 37:03
65 762 Paul Brown Eugene Velo Racing 52 Albany 3 37:10
66 846 Alexander Dano 51 Portland 3 37:25
67 798 David Lenhart Boneyard Cycling 57 Bend 3 37:36
68 821 Billy Thomas Deschutes Brewery 57 Bend 3 37:52
DNF 716 Perry Lund Co-Motion Factory Racing Team 55 Springfield 2 37:52
DNF 773 Bob Camillucci TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 54 Hood River 1 37:52

Masters 60+

Num Name Team Age City Laps Time
1 829 John Wilson Team S+M 60 Corvallis 4 37:53
2 840 Kevin Johnson 64 Silverdale 4 38:26
3 820 Joe Field 61 Portland 4 39:15
4 810 Tim Ellerbruch Rebound/Tireless Velo 60 Sherwood 4 40:15
5 800 Mark Schwyhart Team S+M 65 Portland 4 40:43
6 838 Dave Burnard 62 Forest Grove 4 40:49
7 816 David Luoma Cyclepath Racing 61 Portland 4 41:04
8 823 Mark Lipchick 60 eugene 4 41:15
9 804 Jeff Hollister Team Oregon p/b Rodda Paint 60 Portland 4 41:29
10 846 Marcel Russenberger Deschutes Brewery 61 Bend 4 41:38
11 824 Stefan Furst Dialed Cycling Team 61 Vancouver 4 41:53
12 801 Ron Strasser Team S+M 69 Portland 4 41:59
13 806 Mark Hildebrandt Cyclepath Racing 62 Tigard 4 42:17
14 828 Paul Mautner Veloforma 60 Portland 4 43:13
15 826 Hugh Givens bicycleattorney.com 61 Portland 4 43:13
16 819 Dan Davis 60 Bend 4 43:36
17 835 Rick Gregory 65 Eugene 4 43:41
18 822 John Nicholas Stumptown Cycling Club 63 portland 4 45:47
19 817 Adam Tate Eugene Velo Racing 64 Eugene 4 47:04
20 844 Karl Jackson 64 Bend 3 37:22
21 843 John Degenhardt 63 Portland 3 37:23

Masters 70+

Num Name Team Age City Laps Time
1 808 Russell Speirn Cyclepath Racing 72 Portland 4 44:35
2 652 Tom Heywood 71 Wenatchee 4 44:40
3 650 Gary LeGendre 70 Portland 4 44:55
4 653 Tad Hodgert Deschutes Brewery 72 Bend 4 46:04
5 811 Loren Russell 76 Corvallis 3 42:46

Masters Women 35+ 1/2

Num Name Team Age City Laps Time
1 9 Ann Kennedy bicycleattorney.com 50 Portland 4 44:42
2 13 Jessica Gill Team Oregon p/b Rodda Paint 41 Happy Valley 4 44:43
3 12 Erica Wescott Sunnyside Sports 48 Bend 4 44:50
4 20 Stephanie Uetrecht Fulcrum Properties/WebCyclery 48 Bend 4 44:54
5 29 Meg Hamilton Hutch's Eugene 47 Eugene 4 45:18
6 34 Sierra Callahan Sweetpea Ladies Auxiliary 40 Portland 4 45:43
7 16 Carrie Day Deschutes Brewery 46 Bend 4 45:48
8 1 Katy Salinas Swift Racing 39 Vancouver 4 46:23
9 30 Sierra Domaille Team Coastal 41 PORTLAND 4 46:47
10 18 Renee Skjersaa Deschutes Brewery 45 Bend 4 47:07
11 15 Jennifer Johnson TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 43 Hood River 4 47:35
12 19 Elise Huggins 49 Portland 4 47:50
13 6 Kimberly Sass Sorella Forte 39 Portland 4 47:50
14 17 Pam Power Bonk Collective 36 Beaverton 4 47:59
15 31 Kelsey Carson Deschutes Brewery 36 Bend 4 48:10
16 8 Patricia Strange Deschutes Brewery 47 Bend 4 48:20
17 33 Sheri Masessa Flywheel Bicycle Solutions 45 Medford 4 49:07
18 27 Michelle Mills Sunnyside Sports 40 BEND 4 49:19
19 7 Anna Saltonstall 42 The Dalles 4 50:15
20 24 Heather Pola Team Finger p/b Double Mountain Brewery 45 Hood River 4 50:40
21 4 Susan Koonce Sorella Forte 45 Portland 3 37:27
22 23 Brittany Stover Team AF 44 Portland 3 38:03
23 3 Rebecca Hillary Team AF 42 Portland 3 41:22

Masters Women 35+ 3

Num Name Team Age City Laps Time
1 541 Carrie Carney Hutch's Bend Dental 44 Bend 4 50:30
2 534 Miriam Hough Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 48 Portland 3 37:29
3 509 Kristi Cushman 39 Portland 3 38:31
4 521 Beth Flanagan BeerMongers 41 Portland 3 39:02
5 530 Carrie Hutchison 3 39:02
6 519 Autumn Shreve Team AF 38 Portland 3 39:05
7 524 Stephanie Spiak Team 10 Barrel 46 Portland 3 39:30
8 527 Alexandra Cohen BeerMongers 35 Portland 3 40:01
9 500 Renee Beard 50 Eugene 3 42:37
10 508 Christy Hawkins Team AF 41 portland 3 43:29
11 532 Tess Weir Sweetpea Ladies Auxiliary 49 Beaverton 3 43:43
12 504 Becky Rice Team Lazy Tarantulas 42 Portland 3 44:39
13 518 Jennifer Rychlik Sweetpea Ladies Auxiliary 47 Hillsboro 3 45:37
14 542 Tea Rabbit 35 Portland 3 45:45
15 507 Danielle Reynolds Team Lazy Tarantulas 45 Portland 3 47:58
16 544 Mari Yano 42 Minamimaki-mura 3 48:33
DNF 543 Sarah Layton Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 36 Portland 2 48:33

Masters Women 50+

Num Name Team Age City Laps Time
1 619 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo 56 Camas 4 48:34
2 620 Lora Melkonian TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 59 Trout Lake 4 48:42
3 626 Kim Robinson Team Finger p/b Double Mountain Brewery 50 Hood River 4 49:22
4 603 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery 54 Bend 4 49:32
5 615 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary 53 Portland 3 37:45
6 630 Cary Schusterman Sunnyside Sports 52 Bend 3 38:35
7 634 Mary Skrzynski Deschutes Brewery 56 Bend 3 38:41
8 622 Sha-Marie Brown Deschutes Brewery 51 Bend 3 38:51
9 613 Laila Deardorff bicycleattorney.com 57 Lake Oswego 3 39:39
10 605 Donna Metz bicycleattorney.com 54 Renton 3 42:53
11 601 Laura Vallion Team Finger p/b Double Mountain Brewery 53 Hood River 3 46:24
12 631 Heather Saviage BBC Bike Gallery Continental 59 Gaston 3 50:59

Masters Women 60+

Num Name Team Age City Laps Time
1 608 Susan Foster Deschutes Brewery 60 Bend 4 49:32
2 637 Sheryl Johnson Silverdale 3 39:13
3 636 Laura Gabanski Boneyard Cycling 62 Bend 3 47:22
4 639 Melissa Boyd Marys Bicycle Club 63 Corvallis 3 50:52
5 618 Bonnie Rosenfeld Sorella Forte 65 Portland 3 52:23
6 607 Flo Leibowitz Marys Bicycle Club 67 Corvallis 2 40:04

Men 1/2

Num Name Team Age City Laps Time
1 47 Sean Babcock Team S+M 35 Corvallis 6 0:59:01
2 25 Molly Cameron 42 Portland 6 0:59:02
3 10 Jeremy Russell 36 Portland 6 0:59:29
4 32 Ryder Uetrecht 16 Bend 6 0:59:44
5 18 Seth Patla PDX TI 41 Forest Grove 6 1:00:22
6 34 James Ceccorulli Team S+M 31 Portland 6 1:00:47
7 5 Max Ritzow PDX TI 17 Eugene 6 1:00:54
8 31 Damian Schmitt 40 Bend 6 1:01:21
9 22 Mitchell Trux PDX TI 38 Portland 6 1:01:41
10 13 Andrew Coe PDX TI 37 Portland 6 1:01:51
11 1 Felipe Nystrom 35 Portland 6 1:02:11
12 44 Brad Petersen Bonk Collective 30 Beaverton 6 1:02:59
13 9 Evan Murphy 30 Portland 6 1:03:28
14 50 Max McBride Bicycleway.com/OPS 24 Eugene 6 1:03:34
15 59 Leland Gilmore 35 Milwaukie 6 1:04:16
16 11 Erik Hammerquist TCNF.LEGAL Racing Team 20 Salem 6 1:04:40
17 54 Matthew Paez 27 Bend 6 1:04:57
18 51 Nate Youngs Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 38 Boring 6 1:05:00
19 57 Billy Bergen IV 31 Bend 6 1:05:33
20 38 Josiah Zukowski 33 Portland 6 1:05:54
21 49 Randall Fransen Mettle Cycling 38 Portland 6 1:06:35
22 15 Andrew Smith Swift Racing 36 Portland 6 1:08:03
23 46 Jacob Rathe 27 Portland 6 1:08:03
24 56 Justin Ziehnert TCNF.LEGAL Racing Team 20 Tigard 5 0:57:14
25 14 Paul Armstrong 35 Bend 5 0:57:40
26 29 Paul Furst Dialed Cycling Team 20 Vancouver 5 0:58:28
27 4 Xander Viray Mettle Cycling 24 Portland 5 1:01:23
DNF 63 Elijah Krause 16 Bend 4 1:01:23
DNF 12 Matthew Smith Swift Racing 41 vancouver 2 1:01:23
DNF 62 Paul Johnson Trusty Switchblade 30 Portland 1 1:01:23

Men 2/3

Num Name Team Age City Laps Time
1 108 Jack Spranger 14 sammamish 5 47:28
2 28 Ian Brown Bend Endurance Academy 13 Bend 5 47:51
3 121 Trey Trefry 15 Fall City 5 48:24
4 151 Calvin Spranger 44 sammamish 5 48:28
5 7 Adam Kachman Mettle Cycling 29 Portland 5 49:45
6 124 Charlie Leveroni Stages Cycling 24 Portland 5 49:53
7 109 Spencer Severance 16 boise 5 50:52
8 66 Tanner Wescott Bend Endurance Academy 14 Bend 5 50:57
9 3 Cory Nann Team Planet X USA p/b Xiologix 27 McMinnville 5 50:58
10 23 Maxwell Southam 22 Portland 5 51:15
11 128 Jordan Miller Deschutes Brewery 36 Bend 5 51:56
12 90 Paul Furst Dialed Cycling Team 20 Vancouver 5 51:58
13 72 Jordan Wilson Marys Bicycle Club 25 Corvallis 5 52:09
14 119 Christian Lam 29 Portland 5 52:24
15 4 Chris Sarrett Dialed Cycling Team 39 Albany 5 52:28
16 5 Keith McIntire BeerMongers 39 Portland 5 52:36
17 83 Aaron Russell Team Finger p/b Double Mountain Brewery 34 Hood River 5 52:45
18 148 Matthew Crampton BeerMongers 38 portland 5 52:46
19 134 Kelsey Ramsey Team Oregon p/b Rodda Paint 29 Portland 5 52:54
20 15 Brad Davidson Grouptrail Cycling 36 Portland 5 53:09
21 68 Walker Hendricks TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 16 Hood River 5 53:24
22 65 Jacob Olander Bend Endurance Academy 15 Bend 5 53:27
23 70 Adam Ruff 23 White Salmon 5 53:33
24 71 Mike Hamness Dialed Cycling Team 46 Vancouver 5 53:36
25 89 Lance Heppler Dialed Cycling Team 48 Vancouver 5 53:56
26 45 Adam Moore Grouptrail Cycling 33 Portland 5 53:59
27 120 Scott Chamberlain Team Planet X USA p/b Xiologix 38 Portland 5 53:59
28 107 Ryan McLaughlin 29 Bend 5 54:13
29 127 Gavin Rear 21 Portland 5 54:28
30 113 Dan Baier Team Finger p/b Double Mountain Brewery 44 Portland 4 42:38
31 79 Carter Hagedorn PDX Devo Junior Cycling 15 Portland 4 42:48
32 111 Tyler Wilson 27 Bend 4 42:49
33 106 Dieter Laskowski 32 Seattle 4 42:56
34 92 Peter Blenkiron bicycleattorney.com 41 Portland 4 43:12
35 73 Owen Rogers TCNF.LEGAL Racing Team 15 Portland 4 43:14
36 16 Micah Sardell Co-Motion Factory Racing Team 37 Eugene 4 43:18
37 115 Charlie Douthwaite Team Coastal 32 Portland 4 43:25
38 2 Hayden Wierman Dialed Cycling Team 15 Tualatin 4 43:28
39 125 Pierce Martin Team Finger p/b Double Mountain Brewery 29 Hood River 4 43:32
40 26 Alan Barton Grown Rogue Cycling Team 34 Portland 4 43:37
41 114 Reid Curry Murder of Crows 31 Bend 4 43:38
42 82 Nicholas Leritz Team Lazy Tarantulas 47 Portland 4 43:40
43 80 Andrew Suchocki BeerMongers 39 Portland 4 43:51
44 122 Greg van Amerongen 30 Portland 4 43:57
45 104 Brian Hanley BeerMongers 31 Portland 4 44:03
46 1 Eric Shaffner Grouptrail Cycling 47 Portland 4 44:04
47 138 Eric Hoffman Team Coastal 35 Portland 4 44:18
48 103 Jason Bavuso Murder of Crows 45 Bend 4 44:20
49 158 Tanner Lujan 21 Mt. Shasta 4 44:21
50 126 Alex Nelson 30 Kennewick 4 44:49
51 152 Peter Gutwald Sage Titanium 49 Lake Oswego 4 44:51
52 81 Gavin Bowen 16 Bend 4 44:58
53 130 Greg McElravy 28 Portland 4 45:02
54 110 Chris Wierman Dialed Cycling Team 46 Tualatin 4 45:05
55 105 Rich Lammers 33 Beaverton 4 45:12
56 57 Rafe Lehner TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 32 Hood River 4 45:48
57 19 Erik Voldengen Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 47 Portland 4 45:58
58 96 Jeff Chochon Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 53 Portland 4 46:07
59 136 Michael Bernal 33 Portland 4 46:18
60 21 Ben Tankus Byzick + Company Cycling 24 Portland 4 46:24
61 154 Eric McKinley 28 Corvallis 4 46:31
62 133 Patrick Case Swift Racing 32 Beaverton 4 47:04
63 140 Dylan Wiggins Grouptrail Cycling 37 Portland 4 47:06
64 156 Joshua Kubisch Team Lazy Tarantulas 42 Portland 4 47:12
65 155 CHRISTOPHER STONER 27 Seattle 4 47:26
66 33 Cory Solovewicz Swift Racing 36 Portland 4 48:14
67 117 Brian Little BeerMongers 44 Portland 4 48:15
68 18 Sean Reynolds Team Lazy Tarantulas 46 Portland 4 48:58
69 157 Jonathan Wimberly 18 Bend 4 49:27
70 131 Terry Campbell BeerMongers 44 Portland 4 50:21
71 31 Saul Lopez Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 47 Hillsboro 4 51:58
72 149 Lucian Spampinato Bend Endurance Academy 17 Bend 3 42:46
DNF 20 Jason Whittington Team 10 Barrel 34 Portland 2 42:46
DNF 42 David Cushman Grouptrail Cycling 37 Portland 1 42:46
DNF 53 Zach Rotstein Mettle Cycling 28 Portland 1 42:46
DNF 153 Chris Blem Team Lazy Tarantulas 45 Lake Oswego 1 42:46

Men 4

Num Name Team Age City Laps Time
1 46 Jackson Jones 15 Meridian 4 37:16
2 44 Drew Hankins Mettle Cycling 30 Portland 4 37:30
3 39 Jonathan Coy Team Finger p/b Double Mountain Brewery 37 Mosier 4 38:03
4 69 Sam Walker 4 38:17
5 73 Ivor van Maaren 35 Portland 4 38:20
6 53 Daniel Peterson Hammer Velo 31 Portland 4 38:20
7 25 Bradley Ling 28 Portland 4 38:31
8 54 Colin Dunlap 23 Bend 4 38:31
9 48 Moses Keener Capitol Velo 26 Salem 4 38:36
10 32 Sean Wallace Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 33 Portland 4 38:40
11 43 Travis Hall Stages Cycling 32 Portland 4 38:44
12 41 Casey DePeel Bonk Collective 30 Portland 4 38:45
13 82 Jordan Taylor bicycleattorney.com 26 Portland 4 39:04
14 75 Petr Honek Team Planet X USA p/b Xiologix 32 Portland 4 39:08
15 57 Chris Parco 34 Bend 4 39:10
16 58 James mcdonaugh 17 Boise 4 39:14
17 80 Jackson Loftus Team Lazy Tarantulas 15 Portland 4 39:14
18 67 James McGrew Team Finger p/b Double Mountain Brewery 4 39:21
19 47 Henry Kaeser 14 Redmond 4 39:37
20 42 Will Gillette 34 Sherwood 4 39:38
21 50 Ondrej Podlesak 34 Portland 4 40:24
22 62 Brady Rice Team Lazy Tarantulas 13 Portland 4 40:28
23 81 Sean Gabrielli 30 Portland 4 40:29
24 33 Samuel Smith 19 Portland 4 40:31
25 74 Michael McGehee 32 Portland 4 41:09
26 78 Ben Gagosian Swift Racing 34 Portland 4 41:29
27 40 Spencer Roedel 29 PORTLAND 4 41:59
28 84 Jeremy Kennedy 34 Canby 4 42:15
29 68 Joseph French Swift Racing 44 Portland 4 42:59
30 72 Christopher McCarthy Gladyators 28 Salem 4 43:24
31 63 Adam Nicholas Gladyators 29 Portland 4 43:40
32 77 Edward Kasch 33 Portland 4 43:42
33 70 Bryce Bierwirth Eugene Velo Racing 18 Eugene 4 44:13
34 3 Steven Westberg Deschutes Brewery 50 Bend 4 45:52
35 83 Aidan Rice Team Lazy Tarantulas 12 Portland 4 47:02
36 76 Benjamin Sampson 34 Portland 4 47:55
DNF 13 Brian Fahey Bonk Collective 34 Beaverton 2 47:55
DNF 66 Christopher Clifford 22 Kentfield 2 47:55
DNF 79 Anthony T. Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 26 Portland 2 47:55
DNF 71 Justin Rackley Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 34 Portland 1 47:55

Men 5

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 100 Tim Sherry 30 Portland 4 44:00
2 13 Josue Jimenez TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 33 Bingen 4 44:09
3 123 Andrew Hanson 41 BOISE 4 44:27
4 180 Kenneth Stedman Grouptrail Cycling Portland 4 44:53
5 3 Dan Froelich 34 Beaverton 4 44:53
6 160 Darin Joseph Team Finger p/b Double Mountain Brewery 44 Brackendale 4 44:53
7 135 Jeremy Gomez 23 Bronx 4 45:10
8 159 Jose Torres 49 Camas 4 45:11
9 97 Tim Simundza 35 PORTLAND 4 45:16
10 104 Kieran Stover 41 Portland 4 45:18
11 5 Connor Shimamoto 24 Portland 4 45:32
12 99 Rodney Billowitz 53 Bend 4 45:48
13 31 Alastair Cox 30 Beaverton 4 46:07
14 178 Jered Bogli 44 Portland 4 46:18
15 154 Tony Ruiz 48 Portland 4 47:03
16 39 Jamie King Holtey Brown p/b Peak Condition 41 Portland 4 47:29
17 156 Daniel Higgins 45 Portland 4 47:41
18 146 Stephen Holmberg 41 Portland 4 47:43
19 162 Zach Silvey 26 Portland 4 48:01
20 116 Erik Neilson 31 Portland 4 48:07
21 136 Willy Beebe 51 BOISE 4 48:18
22 141 Ryan Smith 26 Molalla 4 48:22
23 147 Adam Andrus Swift Racing 29 Portland 4 48:33
24 2 Joe Derting Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 53 Sherwood 4 48:44
25 183 Robert Marcotte 29 Portland 4 48:46
26 91 Alden Welsch Team Finger p/b Double Mountain Brewery 27 Hood River 4 48:58
27 129 4 49:10 please identify
28 58 Heath Korvola Team 10 Barrel 45 Portland 4 49:39
29 174 3 37:10 please identify
30 107 Justin Brown 43 Portland 3 37:16
31 98 Dylan Potter 34 Portland 3 37:38
32 168 Steve Lamper Eugene Velo Racing 53 eugene 3 37:40
33 157 Eric Taylor 32 Bend 3 38:25
34 165 Dennis McCord 44 Milwaukie 3 38:28
35 153 Chris Daniels 38 Vancouver 3 38:33
36 182 3 38:39 please identify
37 103 Eric Nisley Team Finger p/b Double Mountain Brewery 54 Hood River 3 38:53
38 125 Robby King BeerMongers 41 Portland 3 39:03
39 185 Travis Hays Portland 3 39:04
40 158 Eric Wynkoop 51 Beaverton 3 39:08
41 181 Craig Bradford 50 Portland 3 39:09
42 10 Erick Taft Camas Bike and Sport 48 Vancouver 3 39:18
43 170 Ian Morelan 27 Corvallis 3 39:47
44 176 Severen Menashe-Strom 24 Portland 3 39:52
45 184 Christopher Mount 37 Portland 3 40:03
46 164 Dominic Paris 36 Portland 3 40:07
47 166 Anthony Edgerton 41 Portland 3 40:53
48 179 Carl Steinke 42 Portland 3 41:04
49 35 Benito Guzman 33 Beaverton 3 41:08
50 173 Ben Helgren 41 Portland 3 41:16
51 163 Sarah Layton Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 36 Portland 3 41:43
52 169 Morgan Spriggs Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 50 Aloha 3 41:55
53 155 Thomas Duffly 37 Portland 3 42:03
54 161 Scott Graves 40 Canby 3 43:20
55 133 Isaac Marron 16 Aloha 3 43:57
56 175 Christopher Bullard 37 PORTLAND 3 44:39
57 53 Dirk Alenduff 46 Oregon City 3 45:35
58 167 David Neilson 58 Milwaukie 3 48:23
59 171 Anthony Dryer 37 Gladstone 2 39:06
DNF 177 Collin Kinzer 22 Portland 1 39:06

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps Time
1 607 Seth Patla PDX TI 41 Forest Grove 5 48:51
2 604 Gabriel Linn Mettle Cycling 41 Bend 5 49:17
3 746 Fred Mills 38 Portland 5 49:39
4 668 Anthony Monteleone 32 Portland 5 50:33
5 651 Cliff Eslinger Evolution Racing Team/Project Bike 40 bend 5 51:10
6 685 Spencer Bushnell Team Lazy Tarantulas 37 Portland 5 51:30
7 700 Kyle Mensing Stages Cycling 31 Portland 5 51:56
8 675 Steven Beardsley Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 36 Portland 5 51:57
9 743 Colin Rowan Team Wooly Mammoth 36 Portland 5 52:02
10 620 Jacob Smith 15 Portland 5 52:19
11 618 Ryan Weaver 41 Portland 5 52:57
12 763 Byron Breeden TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 42 Hood River 5 53:01
13 605 Sean A Carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing 40 Portland 5 53:01
14 739 Trevor Spahr Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 33 Portland 5 53:32
15 654 Brian Lynch Team Dr Will Bar 42 Portland 5 53:48
16 653 Ken Hahn Stumptown Cycling Club 44 Portland 4 43:00
17 736 Tiago Reis Hutch's Bend Dental 48 Bend 4 43:01
18 635 Kyle Ireton ANTHM Collective 30 Portland 4 43:20
19 770 Erik Fabrizius 33 Portland 4 43:22
20 759 Patrick Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing 40 Portland 4 43:38
21 764 Jake Campbell Metropolis Cycle Repair 27 Portland 4 43:47
22 649 Matthew Schwartz Metropolis Cycle Repair 43 Portland 4 43:49
23 772 Tim Joslin Cyclepath Racing 42 Portland 4 44:06
24 726 William Santana 43 Portland 4 44:08
25 606 Justin Philips Swift Racing 37 Portland 4 44:16
26 740 Craig Harrison Team Coastal 31 Portland 4 44:21
27 748 Andy Edick Swift Racing 30 Portland 4 44:32
28 691 Doug Merritt BeerMongers 38 Portland 4 44:51
29 684 Carl Aldrich BeerMongers 34 Portland 4 45:09
30 720 Matt Radich Team Dr Will Bar 49 Lake Oswego 4 45:12
31 689 Scott Wanhala Poler 33 Portland 4 45:12
32 733 Oscar Powell Team Finger p/b Double Mountain Brewery 16 Hood River 4 45:29
33 600 Sal Collura Co-Motion Factory Racing Team 49 Corvallis 4 45:46
34 716 Howard Draper A New Cycling Team 41 Portland 4 45:48
35 761 Slate Olson 45 PORTLAND 4 45:48
36 707 Gabriel Cabatic Trusty Switchblade 42 Portland 4 45:54
37 758 Kirk Edwards Team Lazy Tarantulas 44 Portland 4 46:22
38 744 Shane Beers 44 Portland 4 46:37
39 705 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 52 Portland 4 46:39
40 633 Steve Black Trusty Switchblade 46 Portland 4 46:44
41 718 Adam Burgess 25 West Linn 4 47:01
42 776 Andy Leritz Team Lazy Tarantulas 51 Portland 4 47:17
43 674 Dean Proteau Speedvagen 35 Portland 4 47:30
44 773 Rob Thompson Grown Rogue Cycling Team 47 Portland 4 47:30
45 738 Peter Newlands 21 4 47:44
46 612 Mark Stoller Stumptown Cycling Club 57 Portland 4 47:48
47 735 Jeff Copus Team 10 Barrel 49 portland 4 47:58
48 642 James Green Trusty Switchblade 47 Portland 4 48:07
49 704 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 47 Beaverton 4 48:17
50 774 David Pedersen 46 Portland 4 48:23
51 608 Jeff Nary Sagebrush Cycles 53 Bend 4 48:23
52 750 Jeremy Zane 49 Portland 4 48:25
53 708 Adam Vanarsdall 46 Portland 4 48:47
54 765 Kevin Jin 31 Portland 4 49:06
55 662 Eric Stolberg ANTHM Collective 51 Portland 4 49:12
56 771 Jonathan Newcomb 24 Salem 4 49:25
57 767 Jason Zadow 42 Lake Oswego 4 49:54
58 614 Mielle Blomberg Team S+M 47 Portland 4 50:13
59 766 Joshua Boelter Cyclepath Racing 42 Portland 4 51:08
60 762 Mark McMurtry Cyclepath Racing 48 Portland 4 51:11
61 647 Steven Soto Team Planet X USA p/b Xiologix 45 Sherwood 4 51:32
62 768 Jordan Norris Oregon Bike Shop Racing Team 39 Portland 4 52:11
63 775 Stephen Willis 30 Portland 4 52:11
64 696 Vincent Zitkovich 46 Vancouver 4 52:20
65 722 Brandon Gallagher 4 52:59
66 732 Josue Jimenez TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 33 Bingen 4 53:14
67 756 Bradley Parker Metropolis Cycle Repair 40 Portland 4 54:03
68 629 Eddie Barksdale Metropolis Cycle Repair 27 Portland 4 54:27
69 769 Kevin Phomma 24 Portland 4 54:56
70 609 Steven Westberg Deschutes Brewery 50 Bend 4 55:20
71 760 James Jonke Oregon Bike Shop Racing Team 52 Portland 3 42:42
DNF 725 Dustin Pallanez Stages Cycling 30 Portland 2 42:42
DNF 690 Caleb Trumbull TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 17 Hood River 1 42:42

Singlespeed Women

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 838 Janelle Bickford Metropolis Cycle Repair 36 Portland 4 37:50
2 840 Ivy Audrain Poler 30 Portland 4 38:35
3 808 Megan Faris 39 Portland 4 39:14
4 802 Holland LaRue Team Finger p/b Double Mountain Brewery 41 Hood River 4 40:20
5 814 Stephanie Hahn Stumptown Cycling Club 38 Portland 4 40:43
6 801 Mielle Blomberg Team S+M 47 Portland 4 41:07
7 817 Alana Armstrong HiFi Sound Cycling Components 37 Portland 4 41:36
8 843 Makena Gove Sweetpea Ladies Auxiliary 18 Portland 4 41:45
9 823 Julie Russell 37 Portland 4 43:30
10 833 Sheri Masessa Flywheel Bicycle Solutions 45 Medford 4 44:03
11 807 Mari Little BeerMongers 39 Portland 4 45:42
12 841 Erin Reis Hutch's Bend Dental 41 Bend 4 46:45
13 844 Alison Crocker 34 Portland 4 47:25
14 818 4 48:31 please identify
15 835 Stephanie Spiak Team 10 Barrel 46 Portland 3 36:44
16 825 Patti Wolfe Co-Motion Factory Racing Team 49 Redmond 3 36:55

Women 1/2

Num Name Team Age City Laps Time
1 831 Anne Davis Usher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 39 Portland 5 0:58:18
2 809 Janelle Bickford Metropolis Cycle Repair 36 Portland 5 0:58:50
3 826 Ashlyn Johnson Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 37 Newberg 5 0:59:11
4 807 Mckenna Mckee TCNF.LEGAL Racing Team 15 Vancouver 5 1:00:15
5 806 Holland LaRue Team Finger p/b Double Mountain Brewery 41 Hood River 5 1:01:23
6 829 Laura Parsons 36 Portland 5 1:01:59
7 830 Rachel Geiter 27 Walla Walla 5 1:02:54
8 827 Elizabeth White 24 Portland 5 1:03:56
9 834 Kristen minarik bicycleattorney.com 37 Portland 5 1:05:19
10 805 Laura Schmitt CX Pistols p/b Gigantic Brewing 34 Portland 5 1:05:20
11 833 Nikki Balderson bicycleattorney.com 41 Portland 5 1:08:19
DNF 822 Allison Halpin PDX TI 31 Bend 2 1:08:19

Women 2/3

Num Name Team Age City Laps Time
1 154 Nicole Beckwith Team Nonstop 4 46:13
2 103 Kimberly Kathrein Dialed Cycling Team 28 Vancouver 4 47:40
3 143 Callah Robinson Bellevue 4 47:42
4 101 Carley Leins Team Nonstop 31 Portland 4 47:42
5 139 Darragh Hildreth 27 Bend 4 47:50
6 149 Emily Rice Team Lazy Tarantulas 14 Portland 4 48:14
7 146 Sarah Jane Hash Boneyard Cycling 36 Bend 4 48:14
8 159 Mari Little BeerMongers 39 Portland 4 48:28
9 108 Holly Baird Team Nonstop 32 portland 4 49:03
10 102 Katy Giombolini 30 Portland 4 49:15
11 130 Lauren Ziehnert TCNF.LEGAL Racing Team 17 Tigard 4 49:15
12 151 Kate Drennan BeerMongers 35 Portland 4 49:42
13 119 Keeley Brownback TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 17 Hood River 4 51:36
14 141 Bryna Curry Murder of Crows 32 Bend 3 37:11
15 140 Lisa Gentz Boneyard Cycling 37 Bend 3 37:52
16 123 Evelyn Boling Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 35 Portland 3 38:53
17 158 Rachel Cameron Trusty Switchblade 27 Portland 3 44:21
DNF 132 Remy Maguire 39 Portland 2 44:21

Women 4

Num Name Team Age City Laps Time
1 299 Lorena LaBarbera 24 Portland 3 38:08
2 286 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas 14 Portland 3 38:16
3 259 Shelly Boelter Cyclepath Racing 40 Portland 3 38:38
4 301 Amanda Marie Zayas Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 31 Beaverton 3 40:08
5 279 Taylor Kennedy Team Finger p/b Double Mountain Brewery 27 Hood River 3 40:18
6 285 Beverley Floyd Co-Motion Factory Racing Team 30 Eugene 3 40:43
7 284 Jesse Whitaker Dialed Cycling Team 39 Beaverton 3 41:11
8 252 Erica Spiritos 29 Portland 3 41:38
9 251 Katie Linton Team Planet X USA p/b Xiologix 44 Washougal 3 41:48
10 300 Ashley Thompson 28 Portland 3 42:28
11 291 Jessica Thompson Seattle 3 42:58
12 268 Kristina Owen Capitol Velo Salem 3 43:41
13 267 Whitney Hooker Team Finger p/b Double Mountain Brewery 35 The Dalles 3 44:40
14 280 Sarah Livingston Trusty Switchblade 28 Portland 3 45:15
15 282 Amy Seymour Trusty Switchblade 45 Oregon city 3 45:48
16 257 Shawna Pearson BeerMongers 48 Happy Valley 3 46:18
17 283 Jesse Stark 40 Bend 3 46:25
18 302 Christine Weber Trusty Switchblade 28 Portland 3 48:53
19 290 Heather Henderson 46 Richland 3 50:25

Women 5

Num Name Team Age City Laps Time
1 741 Sarah Fishler Rice Half Penny Cycling Team 38 Salem 3 39:50
2 776 Kat Hampton 32 Corvallis 3 42:08
3 705 Alexis Gibbons 30 Eugene 3 42:59
4 761 Kaeli Laxson 27 Portland 3 43:09
5 775 Erin Lodwick Metropolis Cycle Repair 27 Portland 3 44:40
6 779 Stacy Ramakers Team 10 Barrel 40 Lake Oswego 3 44:49
7 783 Gwynne Engelking bicycleattorney.com 36 Portland 3 45:45
8 765 Julianna Guenther 26 Portland 3 45:54
9 753 Kelsey Ward 28 Bend 3 46:57
10 722 Sari Hargand BeerMongers 36 Portland 3 47:09
11 781 Riley Marcus Team Finger p/b Double Mountain Brewery 27 Hood River 3 48:14
12 770 Jannel Waldron 36 Portland 3 48:39
13 769 Katharine Sampson 31 Portland 3 48:57
14 760 Stacy Maiano 41 Portland 3 49:23
15 748 Leigh Hedrick 47 Portland 3 49:26
16 778 Fairlight Fitzgerald 32 Vancouver 3 50:11
17 777 Heather Higgins Honek Team Planet X USA p/b Xiologix 34 Portland 3 50:20
18 773 Jessica Dalton 35 Portland 3 50:31
19 709 Sheena Harris BeerMongers 35 portland 3 51:02
20 771 Grace Gooch 27 Portland 3 52:55
21 752 Valerie Nussbaumer Team Finger p/b Double Mountain Brewery 34 Hood River 3 52:56
22 772 Kara Helgren 39 Portland 3 54:56
23 751 Kaitlin Green Bend 3 55:14
24 780 Sarah Umberhandt Stumptown Cycling Club 42 Portland 2 37:14
25 766 Jenny Brown 44 Bend 2 37:36
26 784 diana demchenko 21 Portland 2 37:40
27 702 Sara Cowling Grouptrail Cycling 35 Portland 2 38:16
28 774 Lizzy Potter 33 Portland 2 39:18
29 782 Lola Macuiba 11 Portland 2 41:30