Crawfish Criterium

Tualatin, OR
August 12, 2006

Updated July 8, 2009 at 2:30 PM

Category 3

Num Name Team City
1 930 Carson Miller Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Bend
2 1298 Tony Kic Gentle Lovers Portland
3 716 Cliff Heaberlin GSC United Portland
4 400 Geoff Raynak Half Fast Velo Portland
5 372 Bill Reuss Owens Healthcare Redding
6 2350 Matthew Slater Excel Sports Portland
7 900 Ian Megale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Canby
8 518 Kent Heli Los Ciclistas Eugene
9 346 Ivan Meadors United Finance Hillsboro
10 2216 Kennett Peterson University of Oregon Cycling Club Eugene
11 512 Jerome Dumortier Beaverton Bicycle Club Lake Oswego
12 387 Joshua Creem GSC United Portland
13 1652 Daniel Watts Midtown Direct Racing Eugene
14 565 Brian Marcroft Hagens-Berman LLP Cycling Salem
15 915 Ian Boswell GS Forza Velo-Bend Bend
16 546 Gary Malcolm Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team Eugene
17 718 David Pilz Gentle Lovers Portland
18 453 James Newman Team Oregon/River City Bicycles Portland
DNF 558 Wes Stephens Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team Eugene
DNF 2063 T. Kenji Sugahara Bike Peddler Salem
DNF 390 Roger Muckenfuss GSC United Portland
DNF 485 Ben Langsdorf EWEB Windpower Corvallis
DNF 520 Brian Spears Half Fast Velo Lake Oswego
DNF 529 Aric Rist Half Fast Velo Portland
DNF 543 anthony graupera Guinness Cycling Team Hillsboro
DNF 714 Peter Gutwald Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Tualatin
DNF 1009 Jacob Hill Bridgetown Velo Oregon City
DNF 1323 Greg Valentin Wines of Washington Portland
DNF 1425 Brian Schultz Los Ciclistas Portland
DNF 1826 Marcus Wyckoff West Linn

Category 4/5

Num Name Team City
1 2138 Pete Zlatnik The Bike Gallery Portland
2 1026 Brian Johnson Marty's Cycle & Moore Medford
3 1989 Tom Perilloux Team Bridge City Tigard
4 1163 Scott Williams Chain Agents Corvallis
5 1367 Matthew Stein Team Oregon/River City Bicycles Portland
6 1015 jon pearson Gateway/Speedzone Portland
7 1006 Geoffrey Green Beaverton
8 908 Duncan Hay Bike Peddler Salem
9 949 Weston Fitzsimmons Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Bend
10 1945 Richard Haight Team Bike Tires Direct Longview
11 1102 David Saltzberg Specialized River City Bicycles Vancouver
12 1452 Jamin Aasum Portland
13 1187 Scott Goodrich North River Racing Vancouver
14 1918 Jeff Standish Gateway/Speedzone Gresham
15 1950 CHRIS ANGOT Portland
16 1019 Matthew Rider Team Bike Tires Direct Hillsboro
17 2472 bryan orrio Bike Peddler Salem
18 1226 Robert Christensen Portland
19 1093 mike olson Hutch's Bend Bend
20 1439 Steven Burger Team Bridge City Portland
21 2072 Greg Adams Bridgetown Velo Portland
22 1185 Jurgen Fennerl Hutch's Bend Bend
23 2081 Coby Hutzler Bike Peddler Lyons
24 2388 Matthew Erdelt Hutch's-Eugene Eugene
25 935 Jacob Chilenski Team Oregon/River City Bicycles Portland
DNF 51 Mark Medici The Oregonian Tigard
DNF 52 christopher clancy Team C Portland
DNF 985 Madison Chilenski Team Oregon/River City Bicycles Portland
DNF 1043 Greg Nyhus bicycleattorney.com Tigard
DNF 1060 Ed Kendrick United Finance Pineville
DNF 1070 Paul Kanz United Finance Portland
DNF 1111 Shane Young Half Fast Velo Hillsboro
DNF 1157 Kirk Edwards Gateway/Speedzone Beaverton
DNF 1165 Robert Hughes Chain Agents Corvallis
DNF 1254 Mark Crawford Sherwood
DNF 1333 David German Team Bridge City Portland
DNF 1339 Chris Tauscher Specialized River City Bicycles Camas
DNF 1429 Galen Peterson Sherwood
DNF 1739 Chuck Woosley United Finance Tualatin
DNF 1762 Brad Farra Milwaukie
DNF 1775 Eric Berndardt Sherwood
DNF 1924 Chris Miller Hillsboro
DNF Steve Berg Merchant Soluctions Vancouver
DNF 2037 FRANK DIANA Oregon City
DNF 2175 jordan staples Beaverton
DNF 2189 Troy Logue Beaverton Bicycle Club Beaverton
DNF 2229 Scott McElroy Team Oregon/River City Bicycles Portland
DNF 2468 Brian Johnson Lake Oswego

Masters

Num Name Team City
1 173 MARK STEGER CMG Racing/Alpine Mortgage Beaverton
2 169 Todd Fawcett Portland
3 195 Kent Johnston Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Lake Oswego
4 124 Glen Gann Land Shark Medford
5 148 Steven R Holland United Finance Vancouver
6 2350 Matthew Slater Excel Sports Portland
7 199 Rick Hammel Hutch's-Eugene Eugene
8 112 David Oliphant Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Tigard
9 737 Tom Simon North River Racing Vancouver
10 1276 Casey Patton Beaverton
11 346 Ivan Meadors United Finance Hillsboro
12 371 J.Michael Manning United Finance Portland
13 1970 Ken Spiess Portland
14 765 George Schreck United Finance Portland
15 568 Jake VanderZanden Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Sherwood
16 384 Mike Adams United Finance Tualatin
17 558 Wes Stephens Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team Eugene
18 409 Peter Courogen Nike Cycling Portland
19 553 Richard Fox Land Shark Medford
20 393 Bryan Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland
21 561 Paul Mautner Team Rose City Portland
DNF 1 Robert Nelson
DNF 123 Mike Murray Team Oregon/River City Bicycles Gresham
DNF 363 Rod Underhill Bridgetown Velo Portland
DNF 732 Steve Yenne Excel Sports Salem
DNF 1439 Steven Burger Team Bridge City Portland
DNF 2404 Marc Hallquist Beaverton Bicycle Club Portland

Senior Men

Num Name Team City
1 114 Nick Skenzick Hutch's-Eugene Eugene
2 159 Aaron Sander Half Fast Velo Vancouver
3 878 Russell Stevenson Benaroya Research Institute Portland
4 197 John Browning Half Fast Velo Portland
5 876 Pete Groblewski Garage Racing Portland
6 854 Christopher hamilton Portland
7 813 Sal Collura Hutch's-Eugene Springfield
8 121 Richard Hogan Cycle Analysis Central Point
9 888 Richard Speer Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation Vancouver
10 930 Carson Miller Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Bend
11 839 Steve Schwaeber Veloce Racing Vancouver
12 103 Steven Beardsley Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation Portland
13 805 Yann Blindert The Bike Gallery Portland
14 866 Tim Coffey Casa Bruno Portland
15 802 Jeff Bannink The Bike Gallery Beaverton
16 848 Andrew Fischer Hagens-Berman LLP Cycling Bend
17 166 Duncan Oliphant Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Beaverton
18 842 Logan Hunn Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation Vancouver
19 834 Kirk Carlsen Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation Vancouver
20 804 Orion Berryman Midtown Direct Racing Eugene
21 199 Rick Hammel Hutch's-Eugene Eugene
22 821 Joseph King Hagens-Berman LLP Cycling Eugene
23 131 Richard Sweet Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team Eugene
24 519 Aaron Coker CMG Racing/Alpine Mortgage Tigard
25 860 David Garcia The Bike Gallery Beaverton
26 177 Charles Warner Veloce Racing Vancouver
27 400 Geoff Raynak Half Fast Velo Portland
DNF 811 Carl Hoefer Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation Portland
DNF 858 Bradley Ganz Guinness Cycling Team Hillsboror
DNF 900 Ian Megale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Canby
DNF 57 Andy Luhn Benaroya Research Institute Seattle

Tandem

Name Team
1 Stephen/Glen Gann/Gann Land Shark
2 Ivan/Jan Meadors/Moss Finnegans Toys/Discover Chiropractic/Team Group Health
3 Monica/Mike Freeman/Olson Hutch's Bend/Therapeutic Associates Inc. Cycling
4 Gary/Lori Cornilles/Miller Specialized River City Bicycles
5 Mathew/Liatt Braun/Avigdor Guinness Cycling Team

Women

Num Name Team City
1 773 Hope Strode Poplollies Eugene
2 201 Kori Kunz Poplollies Eugene
3 652 Shanan Whitlatch Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland
4 203 Andrea Fisk CMG Racing/Alpine Mortgage Washougal
5 209 Norrene Godfrey Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation Vancouver
6 644 Jan Moss Team Group Health Portland
7 280 Tessa Sugahara Team Group Health Salem
8 603 Theresa Holtermann Sorella Forte Hillsboro
DNF 1324 Sirikit Valentin Wines of Washington Portland

Women 4

Num Name Team City
1 1198 Jessi Brunson Sorella Forte Corvallis
2 607 Christine MacKenzie bicycleattorney.com Hillsboro
3 297 Monica Freeman Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Bend
4 0 Charlotte Courogen
5 294 Marila Alvares Sorella Forte Portland

Women Masters

Num Name Team City
1 644 Jan Moss Team Group Health Portland
2 272 Meg Mautner NoMad Sports Club Portland
3 252 Flo Leibowitz EWEB Windpower Corvallis