Portland MTB Short Track Series

Portland, OR
July 26, 2010

Part of the Portland MTB Short Track Series

If you have questions or corrections, please email Candi Murray.

Updated July 26, 2010 at 10:01 PM

Category 1 Men 19-34

Num Name Team City Laps
1 207 Will McDonald Cole Sport Portland 7
2 223 Erol Chandler 7
3 212 Darrin Seeds Yakima Bike Vigilantes Vancouver 7
4 206 Jeff Ballantine Portland Velo Portland 7
5 215 Trevor Pratt Team Flannel 7
6 216 Ryan Eisele www.evanplews.com/KENDAUSA 7
7 225 John Dorfer RFIA 7
8 208 Jeremy Warnicke www.evanplews.com/KENDAUSA Grande Ronde 7
9 200 Dave Condon Wilsonville 7
10 204 Thadeous Bamford Team Motordome Potland 7

Category 1 Men 35+

Num Name Team City Laps
1 334 Daniel Sprouse 7
2 305 James Tervo Artisan Family Racing Portland 7
3 333 David Prause Super Relax Concept 7
4 327 Jesse Luckett Cyclepath Racing 7
5 317 Brian Foresta Filth and Fury Portland 7
6 301 Robert Sanders Revolver-Cascadia portland 7
7 304 Paolo Dabbeni Filth and Fury Portland 7
8 303 James Jonke Tireless Velo Portland 7
9 309 David Saltzberg Half Fast Velo Vancouver 7
10 307 Hugh Gapay Hammer Velo Cornelius 7
11 328 Shane Beers 7
12 338 7
13 313 mark Emry Muffin Top Gresham 7
14 312 Michael Rabinowitz Tireless Velo Portland 7
15 306 Anthony Ohotto Yakima Bike Vigilantes Portland 6

Category 2 Men 35-44

Num Name Team City Laps
1 201 Javad Simonsen Portland Velo Milwaukie 5
2 274 Johnny Baldwin Bush League Wrenching 5
3 276 Aaron Lee Staccato Gelato 5
4 251 Edward (Ted) Chaplain Bike City Racing Portland 5
5 296 Harald Graham Specialized River City Bicycles 5
6 258 David Rosen Half Fast Velo 5
7 268 Tony Daversa Filth and Fury 5
8 209 Peter Casey Portland Velo Portland 5
9 262 Kenneth Pace Team S+M 5
10 226 Jeff Standish Therapeutic Associates Cycling/GENR8 5
11 249 Chris Boyce 5
12 245 Tim Schauer Specialized River City Bicycles 5
13 211 Dominic Gerbo Staccato Gelato Portland 5
14 222 Sean Rees Cyclepath Racing Portland 5
15 281 robert lee Team Psycho 5
16 212 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles Portland 5
17 293 bill larson Cyclepath Racing 5
18 316 Andrew Arnsberg Work Sox 5
19 312 Rick Wilks Tireless Velo 5
20 297 Trig Rogers bicycleattorney.com 5
21 303 corey martin 5
22 267 Tyson Hart Filth and Fury 5
23 240 Tim Goss Tireless Velo Camas 5
24 287 Jamie Whalen Super Relax Concept 5
25 234 steve tyrrill Portland 5
26 220 Andrew Haliburton United Finance Portland 5
27 214 Jimmy Cavalieri Revolver-Cascadia Portland 5
28 215 Scott Gerwig Portland 5
29 279 Csaba Kormendy Word-RCB 5
30 247 Shane Gibson rogue Bicycle Works Portland 5
31 302 Matt Radich Dr Will Bar 5
32 298 Ed Fischer Camas Bike and Sport 5
33 204 Mike Nettleton Portland 5
34 313 Chris DiStefano 5
35 317 Russell Humbertson 5
36 203 Chester Artman 5
37 256 Mike Clark 5
38 280 Scott Hamness Artisan Family Racing 4
39 314 Keith Martin 4
40 231 Russell Gober rogue Bicycle Works Forest Grove 4
41 269 Dave Burnard Olson's Cycles 4
42 252 Jay Wisowaty Green Tequila Racing Portland 4
DNF 315 Spencer White 3

Category 2 Men 45+

Num Name Team City Laps
1 247 Greg Talbert Scott 5
2 205 Ron Strasser Team S+M Portland 5
3 228 Mark Damon Hutch's-Eugene Portland 5
4 222 David Luoma Guinness Cycling Team Portland 5
5 209 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com Beaverton 5
6 207 David Burnard Olson's Bicycles 5
7 239 Dan MacNaughton Guinness Cycling Team Portland 5
8 229 Jeff Parker Super Relax Concept Hood River 5
9 227 Gary Cornilles Specialized River City Bicycles Portland 5
10 244 Pete Conklin Bike City Racing 5
11 221 Brian Engelen NoMad Sports Club Beaverton 5
12 212 David German Hammer Velo Portland 5
13 215 Ted Lamb Portland 5
14 210 Joe Hamilton Vancouver 5
15 201 Mark Robinson Dirty Finger Bicycle Repair Parkdale 5
16 230 Steve Volz Muffin Top 5
17 213 Wayne Nussbaum Happy Valley 4
18 219 Gary Smith Aloha 4
19 214 Mitch Yoder Tireless Velo Portland 4
20 250 Howard Boryer Team Astroglide Portland 4
21 204 Kevin O'Connell Portland Velo Portland 4
22 251 Kyle Ranson Showers Pass 4
23 208 Tracy Marks Portland 4
24 200 russell bronson 4
25 206 Robert Yerex Momentum Bike N Hike Sandy 4
26 202 Mark O'Brien 4
DNF 233 Dean Lucas River City Bicycles 3

Category 2 Men U35

Num Name Team City Laps
1 43 Kolben Preble Hammer Velo 5
2 38 Spencer Callahan Bush League Wrenching 5
3 28 Thor Tingey Tireless Velo Portland 5
4 72 Ethan Furniss Eddy Merkin 5
5 45 Graeme Wagoner-Lynch Super Relax Concept 5
6 21 Jonan Porter River City Bicycles 5
7 68 Mat Barton 5
8 9 John Lin Hammer Velo Portland 5
9 33 Forrest Scott Portland 5
10 57 Nick Groesz XO Racing 5
11 70 Preston Covey Ruckus Test Team 5
12 8 Gabe Doebler Tigard 5
13 15 Joe Klemmer Camas Bike and Sport 5
14 78 Jason Zadow Filth and Fury 5
15 20 Matthew Moore Pacific Power Blue Sky 5
16 48 Dennis Veatch Camas Bike and Sport 5
17 61 Ricardo Medina Hammer Velo 5
18 67 Justin Zucconi 5
19 4 John Gulick Green Submarine Records Portland 5
20 56 Christian Reed Green Submarine Records 5
21 76 Julien Jaborska 5
22 10 Christian Martin River City Bicycles Portland 5
23 11 Richard Hall Team Beer Portland 5
24 77 Brian Gerow Corsa Concepts 5
25 49 Kevin Ziemke Team Beer 5
26 17 Matt Webber Lucky Dragons 5
27 41 Dave Gulick Green Submarine Records Portland 5

Category 2 Women 35-44

Num Name Team City Laps
1 415 Rhonda Morin Sorella Forte 4
2 417 Kim Rueter Sorella Forte 4
3 405 Sage Fuller Sorella Forte Portland 4
4 412 lisa belair Cyclepath Racing 4
5 410 Virginie Calme Cyclepath Racing Portland 4
6 403 Catherine Diviney Cyclepath Racing Portland 4
7 413 Shannon Holt Super Relax Concept Portland 4
8 414 Kristen Marlo Warren 4
9 400 Kronda Adair Sorella Forte Portland 4

Category 2 Women 45+

Num Name Team City Laps
1 506 Pam Reid Team Rose City Portland 4
2 501 Evelyn West Portland 4
3 502 Renee Pype Portland 4
4 504 Pam Fairchild Tireless Velo Portland 4
5 503 Renata Hahn Team Rose City Portland 4
6 500 Sue Hanna Tireless Velo 4

Category 2 Women U35

Num Name Team City Laps
1 315 Lia Cunningham Ruckus Test Team 4
2 325 Kim Matheson 4
3 326 Lanakila MacNaughton Guinness Cycling Team 4
4 317 hannah moore Green Submarine Records 4
5 301 Katherine Fontaine Tireless Velo portland 4

Category 3 Men 10-14

Num Name Team City Laps
1 323 Brock Emry Muffin Top 3
2 325 Austin Burleson Kempliska.com 3
3 320 Tristan Kern Portland 3
4 300 Cole Robinson Dirty Finger Bicycle Repair 3
5 334 marcus Roberts 3
6 332 Brian Hart Jr. 3
7 330 Izaak King Veloce Racing 3
8 314 Linus Clark 3
9 329 Jakob Young Molalla River BMX 3
10 333 Kyle Hunter 3
11 308 Elkin Parker Super Relax Concept Hood River 2
12 315 Nathan Rubin Beaverton 2
13 302 Owen Szwaya bicycleattorney.com Portland 2
14 312 Grayson Goodwin 2
15 310 Skyler Gober rogue Bicycle Works Forest Grove 2
16 335 John Gurney 2
17 313 Ryan Bush Team Bike Tires Direct 2
18 301 Kai Henderson 2
19 328 Will Desmond 2
DNF 322 Bennett Lehner Camas Bike and Sport 2

Category 3 Men 15-18

Num Name Team City Laps
1 405 Justin Roberts Cyclepath Racing Portland 3
2 400 Trevor Schauer Specialized River City Bicycles Camas 3
3 404 Stephen Roberts Cyclepath Racing 3
4 402 Kevin Craig Portland 3
5 401 Hans Nussbaum Happy Valley 3
6 411 3

Category 3 Men 19+

Num Name Team City Laps
1 165 Eric Wittinger Fat Cobra 3
2 73 David Hymans Metropolis Cycle Repaor 3
3 170 Dan MacNaughton 3
4 162 Dennis Petross Ten Guys Named Alex 3
5 7 Jack Olsen Portland 3
6 48 Daniel Evans 3
7 101 Richard Ensworth Sunset Cycles Vancouver 3
8 146 Jonathan Penfold Oregon Bike Shop 3
9 145 Matt Ramp 3
10 171 Todd Knopper 3
11 4 Robert Stefanowicz Intel Portland 3
12 79 john kafrouni 3
13 65 Dylan Cernitz Team ButterCup Oregon City 3
14 74 Richard Rosko Hammer Velo Portland 3
15 147 Mike Clark 3
16 128 Shane Nelson Happy Valley 3
17 24 Bret Berner Team BMX 3
18 121 Jay Rishel 3
19 33 Tom Bird Team Food Baby Lake Oswego 3
20 35 Chris Smith Showers Pass Portland 3
21 105 Rodney Hasty Tribe503.com 3
22 77 Sean Daly 3
23 11 Charles Hendson Trusty Switchblade Portland 3
24 163 Drew Tracy Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 3
25 2 Adam Gomez Newberg 3
26 89 Edward Groth Slow 3
27 50 David Alt Vancouver 3
28 1 Victor Duong Portland Velo 3
29 168 Chad Wade 3
30 20 Malcolm Johnson Portland Velo Portland 3
31 75 David Szymanski 3
32 112 Jimmy Candelaria Liberty Cycle 3
33 109 chris nelson Green Submarine Records Portland 3
34 136 Chris Lehrer Camas Bike and Sport 3
35 164 Marcelo Heredia 3
36 80 Scott McCoy Portland 3
37 159 Ed Preble 3
38 143 Keoni McHone 3
39 167 William Sanders 3
40 19 Ken Pliska Factory Supercrossbmx.Com Portland 3
41 175 Kevin Murphy Showers Pass 3
42 9 Eric Giacchino Active Knowledge 3
43 51 Bradley Buselli 3
44 138 Chris Barney 3
45 22 Ron Craig Portland 3
46 119 Bjoern Brunner 3
47 173 Aaron Slick 3
48 34 Shane Sipe Team S+M Portland 3
49 63 Brendan O'Connor Sherwood 3
50 166 Hans Lann 3
51 15 Ron Blair 3
52 152 Robert Anderson 3
53 41 Edward Rubin Beaverton 3
54 144 Dougal Cullen Filth and Fury 3
55 169 John Vincent 3
56 45 Dallas Martin Green Tequila Racing 3
57 172 Steven Doebler 3
58 174 Karl Winston 2
59 103 Jack Young 2
60 178 Mike Dirrick 2
61 176 Steve Corrie 2
DNF 71 Timothy Earp Vancouver 2
DNF 161 Matt Condron 2
DNF 177 William Bray 2
DNF 8 James Marron 1
DNF 30 Scott Hamness Artisan Family Racing Lake Oswego 1

Category 3 Women 10-14

Num Name Team City Laps
1 506 Birch Clark Sorella Forte 3
2 505 Marisa Reid Westview High School Cyclocats Portland 2
3 502 Mikaela Saltzberg Forza Jet Velo Vancouver 2
4 514 Julia Enders 2
5 501 Samantha Schauer Specialized River City Bicycles 2
6 504 Hannah Marron 1

Category 3 Women 15-18

Num Name City Laps
1 600 Flora Field Portland 2

Category 3 Women 19+

Num Name Team City Laps
1 201 Mielle Blomberg Word-RCB Portland 3
2 205 Tilly Field Team High School Portland 3
3 251 Anna Clark Ironclad Performance Wear 3
4 223 Erika Miranda Trusty Switchblade 3
5 200 Allison Medellin Hammer Velo Portland 3
6 212 Ellene Smith Team Dirt/Mudslinger Events Portland 3
7 232 Lynne Cuevas Sorella Forte 3
8 246 Sara Fletcher 3
9 238 Rebecca Miller 3
10 249 Jennifer Clunie bicyclinghub.com 3
11 245 Holly Kipp 3
12 235 Michelle Mishoe Specialized River City Bicycles 3
13 248 Justine Saudan Bridgetown Velo 3
14 204 Jessica Niggemann Sorella Forte Portland 3
15 244 Chantal Angot 3
16 247 Jennifer Reid 3
17 250 Althea Rodgers Filth and Fury 3
18 206 Dorena Helm Beaverton 2
19 215 Loraine Blake Sorella Forte Portland 2
20 231 Cammia Kalimanis 2
21 209 Jill Craig Portland 2
DNF 240 Heather Sisk 2

Pro Men

Num Name Team City Laps
1 26 michael gallagher Cyclepath Racing 7
2 20 Tim Butler Specialized River City Bicycles Portland 7
3 28 Jonathan Myers Team S+M 7
4 18 Chris Snyder bicycleattorney.com Portland 7
5 4 David Diviney Cyclepath Racing Portland 7
6 10 James Ceccorulli Team Dirt/Mudslinger Events Portland 7
7 6 Ian Leitheiser Cyclepath Racing Portland 7
8 34 Shawn Rader Sunset Cycles 7
9 33 Tommy Tuite Dandy Boys 7
10 8 John McCaffrey bicycleattorney.com Portland 5
DNF 16 Davy Yeater River City Bicycles Portland 2

Pro/Category 1 Women

Num Name Team City Laps
1 122 Wendy Williams River City Bicycles 6
2 103 Susan Grandjean Showers Pass 6
3 119 Julie Browning Cyclepath Racing 6
4 100 Elaine Bothe Sorella Forte Portland 6
5 101 Kristine Rotan Cyclepath Racing 6
6 110 Colleen Mcclenahan Sorella Forte 6
7 117 Kristin Wille 6
8 104 Karen Goritski Tireless Velo Camas 6
9 108 Sarah Tingey Bridgetown Velo Portland 5
DNF 107 Anona Whitley Ironclad Performance Wear Portland 3

Singlespeed Men

Num Name Team City Laps
1 32 Alex Criss River City Bicycles portland 5
2 59 Spencer Bushnell Therapeutic Associates Cycling/GENR8 5
3 102 Tommy Tuite Dandy Boys 5
4 50 Ryan Weaver River City Bicycles Portland 5
5 16 John Bravard Cyclepath Racing Portland 5
6 7 James Tervo Artisan Family Racing Portland 5
7 21 Ryan Eisele www.evanplews.com/KENDAUSA Dallas 5
8 105 Joe Santos Bridgetown Velo 5
9 67 Samuel Beck Gnarwhal 5
10 46 edwin brown Artisan Family Racing 5
11 23 Wade Goff Half Fast Velo Sherwood 5
12 13 Tony Pereira Portland 5
13 38 Jason Crago Yakima Bike Vigilantes Portland 5
14 5 Darrin Joos The Bike Gallery Beaverton 5
15 48 Chris Sautter Yakima Bike Vigilantes Portland 5
16 94 Shawn Small Ruckus Test Team 5
17 14 scott raaflaub portland 5
18 103 Nat Johnson Green Submarine Records 5
19 19 Joel Holly Ruckus Test Team Portland 5
20 26 Anthony Ohotto Yakima Bike Vigilantes Portland 5
21 39 John Gulick Green Submarine Records Portland 5
22 1 Ken Benderly bicycleattorney.com Portland 5
23 45 Todd Sexton Guinness Cycling Team Portland 5
24 9 Peter Parker River City Bicycles Portland 5
25 90 Greg Sanders Ironclad Performance Wear 5
26 72 Scott Jerger 5
27 30 Bryan Voytilla Portland 5
28 47 Erik Hofland Artisan Family Racing Portland 5
29 51 Brian Gerow Corsa Concepts Portland 5
30 106 jon pearson Therapeutic Associates Cycling/GENR8 5
31 80 Dan Cheever Eddy Merkin 5
32 58 Christopher Ryan Portland 5
33 77 Justin Drawbert Godspeed Courier 5
34 37 Matt Cardinal RFIA 5
35 107 Neil Brashuyk 5
36 101 Devin Flynn Team ButterCup 4
37 52 PAUL MILLER Portland 4
DNF 104 Brian Kesselman 4
DNF 85 Davy Yeater River City Bicycles 2

Singlespeed Women

Num Name Team City Laps
1 611 Wendy Williams River City Bicycles 5
2 608 Susan Sherman Showers Pass 4
3 610 Anna Clark Ironclad Performance Wear 4
4 602 Shawn Postera 4
5 601 Sharon Anderson Team Beer Portland 4
6 603 Sarah Cunningham Eddy Merkin 4
DNF 609 Julie Kramer Cyclepath Racing 3