Portland Short Track Series

Portland, OR
July 25, 2011

Part of the Portland Short Track Series

Questions about results should go to Terri Camp.

Updated August 1, 2011 at 9:04 AM

Category 1 Men 19-34

Num Name Team Age City Laps
1 210 Erol Chandler Portland Bicycle Studio 26 7
2 212 Mat Barton Staccato Gelato 31 7
3 200 Chris Johnston bicycleattorney.com 26 7
4 222 Kolben Preble Hammer Nutrition/CMG Racing Team 18 Forest Grove 7
5 202 Greg Adams Bridgetown Velo 32 7
6 224 Thor Tingey Rebound/Tireless Velo 33 Portland 7
7 220 Paul LaCava Giant 33 Portland 6
8 223 Sean Corey Trusty Switchblade 28 Portland 6

Category 1 Men 35+

Num Name Team Age City Laps
1 305 Joe Santos Cyclepath Racing 39 7
2 340 John Bravard Cyclepath Racing 43 Portland 7
3 319 Derwyn Harris West End Bikes/Specialized 43 7
4 326 Daniel Sprouse Cyclepath Racing 44 7
5 333 Michael Szwaya bicycleattorney.com 41 7
6 302 Dave Condon Yakima Bike Vigilantes 35 7
7 318 Anthony Ohotto Yakima Bike Vigilantes 45 7
8 308 Jesse Lea Cyclepath Racing 38 7
9 332 Chris Chapman OBB 50 7
10 329 David Hemming Rapha Racing NW 39 7
11 309 Paolo Dabbeni Filth and Fury 43 7
12 327 Johnny Vergis Cyclepath Racing 51 7
13 304 Hugh Gapay Hammer Velo 47 6
14 317 Javad Simonsen Portland Velo 41 6
15 336 Brian Marcroft Upper Echelon Fitness 37 Hood River 6
16 312 James Jonke Oregon Bike Shop 45 6
17 339 Gregg Leion Mountain View Cycles 54 Hood River 6
18 301 mark Emry Oregon Bike Shop 47 6

Category 2 Men 35-44

Num Name Team Age City Laps
1 306 Tim Schauer West End Bikes/Specialized 43 5
2 318 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 44 5
3 385 David Roulo Filth and Fury 35 5
4 350 Mike Alligood Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 43 5
5 358 Tony Daversa Filth and Fury 37 5
6 315 John Droege Filth and Fury 45 5
7 353 Johnny Burrell Filth and Fury 37 5
8 434 Nicholas Leritz Team S+M 40 5
9 404 Jonathan Maus Bike Portland 36 5
10 367 Geoff Grummon PSIMET/Zilla Racing 36 5
11 354 Curtis Loeb Hammer Velo 37 5
12 357 Kevin Condron Gentle Lovers 38 5
13 300 Sean Vergillo Camas Bike and Sport 41 5
14 322 Andrew Holder 38 5
15 384 Ted Byram Beer Powered Bike 36 5
16 310 Jake Linford Velo Loco 38 5
17 309 Aaron Lee Staccato Gelato 36 5
18 437 Andrew Arnsberg 36 5
19 411 Eric Wittinger Fat Cobra Video 37 Portland 5
20 377 brett boyles United Finance 41 5
21 342 John Gulick Green Submarine Records 35 5
22 320 Jon Coney 41 5
23 328 steve tyrrill 40 5
24 344 James Malcarne Green Submarine Records 37 5
25 418 Eric Albertson 37 Portland 5
26 372 Todd Stryker The Spokesmen 36 5
27 410 Danny Lopez West End Bikes/Specialized 43 Portland 5
28 304 Michael Clark 41 5
29 308 Scott Gerwig 43 5
30 327 Jay Wisowaty 38 5
31 330 Mike Rosenfeld Half Fast Velo 39 5
32 351 Eric Aldinger 40 5
33 369 Chris Nelson Green Submarine Records 36 5
34 408 Csaba Kormendy Word-RCB by Cyclisme 40 5
35 417 Keith Levesque Rogue / Mt. View Cycles 40 Portland 5
36 403 Rob Russell Team Russell 44 5
37 412 Chris Smith Showers Pass 38 Portland 5
38 420 ILe Powell Medoyeff Vodka/Team CycleOne 41 5
39 413 Andy Platt 41 Beaverton 4
40 415 Ed Fischer Camas Bike and Sport 43 Camas 4
41 360 Brian Johnson 41 4
42 371 Scott Hamness Artisan Family Racing 41 4
43 332 Chris DiStefano 43 4
44 349 Keith Martin 35 4
DNF 416 Mike Ruff Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 40 Gresham

Category 2 Men 45+

Num Name Team Age City Laps
1 234 Harald Graham West End Bikes/Specialized 45 4
2 205 Terry Knight 57 4
3 227 Jeff Tedder Hammer Velo 51 4
4 271 Jeff Standish Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 45 Gresham 4
5 266 Greg O'Brien 46 Portland 4
6 208 David Saltzberg Half Fast Velo 45 4
7 226 Jon Pearson Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 45 4
8 273 Matthew Martel Pacific Power Blue Sky 46 Portland 4
9 233 Chauncey Curl Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 50 4
10 240 Ted Lamb Rebound/Tireless Velo 47 4
11 247 Trig Rogers bicycleattorney.com 45 4
12 214 David Luoma Guinness Cycling Team 54 4
13 272 Steve Lacey Showers Pass 57 Portland 4
14 213 mark damon Hutch's-Eugene 48 4
15 202 William Waring Camas Bike and Sport 46 4
16 261 Ron Strasser Team S+M 62 4
17 274 Paul Anderson Half Fast Velo 46 Portland 4
18 217 Wayne Nussbaum 48 4
19 223 Gary Cornilles West End Bikes/Specialized 51 4
20 242 Joe Hamilton 55 3
21 249 Scott Ballard Half Fast Velo 45 3
22 267 Gary Smith 51 3
23 201 Tracy Marks 56 3
24 258 Tom Ricciardi Portland Velo 48 3
25 239 Russell Gober rogue Bicycle Works 45 3
26 238 Judd Eustice Team S+M 50 3

Category 2 Men U35

Num Name Team Age City Laps
1 51 Benjamin Farver Argonaut Cycles 29 5
2 54 Michael Wise Birchwood 29 5
3 29 Steve O'Neill Cyclepath Racing 25 5
4 1 Jordan Norris Camas Bike and Sport 33 5
5 2 Brian Tobin Team Lazy Tarantulas 28 5
6 48 Andrew Yeoman Team Pegasus 29 5
7 20 Brian Buskirk Trinity Bikes 26 5
8 25 Gabe Doebler 34 5
9 24 Christian Reed Green Submarine Records 32 5
10 8 Jon DeLeonardo Hammer Velo 31 5
11 59 Aaron Nett Trusty Switchblade 28 Salem 5
12 52 David Heddy Camas Bike and Sport 32 5
13 41 Jack Olsen Fat Cobra Video 28 5
14 57 Wally Hockman WebCyclery.com 34 Salem 5
15 56 Anthony Monteleone 25 Portland 5
16 60 Ben Chinburg Life Cycle Bike Shop 28 Eugene 5
17 16 Stephen Holmberg Filth and Fury 34 5
18 42 Nathan Hilmer Green Submarine Records 31 5
19 58 Jeff Garrett Medoyeff Vodka/Team CycleOne 34 Hillsboro 4

Category 2 Women 35-44

Num Name Team Age Laps
1 400 Laura Trace 45 4
2 401 Mielle Blomberg Team S+M 40 4
3 405 Carolyn Gutsick Filth and Fury 36 4
4 402 Ann Kennedy bicycleattorney.com 44 3
5 404 Virginie Calme Cyclepath Racing 41 3
6 413 Dawn Guildner 40 3
7 412 jennifer donnelly 43 3
8 407 Julia Shea Fat Cobra Video 35 3
DNF 415 Beth Burns Veloce Racing 39

Category 2 Women 45+

Num Name Team Age Laps
1 505 Pam Reid Team Rose City 54 3
2 510 Jan Moss Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 50 3
3 509 Pam Fairchild Rebound/Tireless Velo 46 3
4 503 Loraine Blake Guinness Cycling Team 46 3
5 504 Renata Hahn Team Rose City 51 3
6 502 Sue Hanna Oregon Bike Shop 55 2

Category 2 Women U35

Num Name Team Age City Laps
1 305 Joy Armagost Fat Cobra Video 33 3
2 313 Ellene Smith Team Dirt/Mudslinger Events 31 3
3 319 hannah moore Green Submarine Records 28 3
4 311 Michelle Kunec Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 29 3
5 315 Kim Matheson Team S+M 32 3
6 303 Erinne Goodell Team Slow 31 Portland 3
7 318 Sarah Hunter Green Submarine Records 32 3
8 300 Courtney Gould Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 29 3

Category 3 Men 10-14

Num Name Team Age City Laps
1 309 Keelan Ontiveros West End Bikes/Specialized 10 4
2 304 Brian Hart Jr. Camas Bike and Sport 12 4
3 305 Justin Ziehnert 13 4
4 341 Keegan O'Neill Word-RCB by Cyclisme 14 Portland 4
5 342 Wyatt Thompson 14 portland 4
6 313 Brady Stotts Camas Bike and Sport 12 4
7 301 Linus Clark 12 4
8 303 Owen Szwaya bicycleattorney.com 11 4
9 331 Jakob Young Ken Pliska Racing.com 12 portland 4
10 316 Skyler Gober rogue Bicycle Works 13 4
11 339 Kade Coons Camas Bike and Sport 11 3
12 333 Nathan Rubin 13 3
13 323 Grayson Goodwin 12 3
14 306 Ian Steigerwald 3
15 310 Isamu Richmond West End Bikes/Specialized 11 3
16 335 Brandon Hughes 11 Sherwood 3
17 340 R Brycen Priddy 10 Vancouver 3
18 330 Amadi Hayes 10 3
19 329 Andrew DiStefano Super Relax Concept 10 3
20 338 Willy Campbell Word-RCB by Cyclisme 10 Gladstone 3
DNF 311 Evan Mobley Camas Bike and Sport 11
DNF 328 Andrew Lehman 14
DNF 307 Eric Tervo Artisan Family Racing 10

Category 3 Men 15-18

Num Name Team Age Laps
1 400 Zach Vergillo Camas Bike and Sport 17 5
2 407 Trevor Schauer West End Bikes/Specialized 16 5
3 401 Standish Zachary Therapeutic Associates Cycling/GENR8 16 5
4 402 Billy Waring Camas Bike and Sport 16 4

Category 3 Men 19+

Num Name Team Age City Laps
1 121 Andy Leritz Team S+M 44 5
2 133 Jimmy Gantz Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 39 5
3 73 Judson McCauley The Spokesmen 37 5
4 4 Scott Trautman Camas Bike and Sport 45 5
5 58 Mark Koller Ironclad Performance Wear 34 5
6 77 Jesse Saks Amnesia 39 5
7 76 soren clark Amnesia 32 5
8 75 Larry Chow Portland Velo 43 5
9 153 David Pryor 42 Portland 5
10 176 Jeff Smith 34 Hillsboro 5
11 107 Mark Widlund The Spokesmen 34 5
12 178 Michael Scalzo 29 Portland 5
13 143 Matthew Huxley 39 5
14 156 Bryan Smith Hammer Velo 39 5
15 28 Bradley Buselli Oregon Bike Shop 25 5
16 67 Brent Misfeldt 36 5
17 7 Michael Dehner 46 5
18 184 Michael Finan 42 Portland 5
19 13 Tim Schoonmaker The Spokesmen 49 5
20 125 David Szymanski 43 5
21 69 Matt Savage TTS 35 5
22 37 Greg Stiles 50 5
23 19 Nick Wagner 28 5
24 45 Jeff Birdsall 36 5
25 43 Victor Duong Portland Velo 39 5
26 111 Abram Hernandez Beermongers Cycle Club 35 5
27 185 Scott Edgar 46 Portland 5
28 186 Matthew Cox 37 Portland 5
29 122 Matthew Oleson 30 5
30 40 Adam Gomez 35 5
31 12 Matt Stuemke 27 5
32 49 Matt Richmond Showers Pass 47 5
33 6 Robert Anderson Team Slow 31 5
34 23 Thomas Schoenborn Team ESC Sports - Bio Racer 37 5
35 85 Paul Souders 40 5
36 30 Brian D. Hart Sr Camas Bike and Sport 49 5
37 74 Tommy Fieweger The Spokesmen 35 5
38 90 Ricardo Velasco 38 5
39 9 Marcelo Heredia Camas Bike and Sport 44 5
40 21 Robert Stefanowicz 44 5
41 33 Russ Rainforth Portland Velo 49 5
42 152 Christopher Ellsworth Camas Bike and Sport 27 4
43 97 Raymond Egan The Spokesmen 35 4
44 171 Mark Chasse 44 Portland 4
45 177 Stewart Johnson 30 Vancouver 4
46 86 Dave Wrast The Spokesmen 43 4
47 66 Bret Berner Team BMX 35 4
48 14 Ken Pliska 45 4
49 41 Blaine Krueger Oregon Bike Shop 36 4
50 53 Ron Craig 49 4
51 183 Bill Klingler Beermongers Cycle Club 32 Portland 4
52 117 Stephan Morris 27 4
53 180 Mark Kuhn 25 4
54 104 Brian Sisk RBR 41 4
55 46 Kevin Veaudry Casaus 37 4
56 165 Chris Cortez 42 Portland 4
57 155 Bjoern Brunner 42 4
58 1 Edward Knight Camas Bike and Sport 43 4
59 150 Jonathan Arnett Camas Bike and Sport 50 Camas 4
60 63 Shane Sipe 39 4
61 182 Rob Perry 48 Boring 4
62 20 Brendan O'Connor 32 4
63 56 Edward Rubin 46 4
64 124 Dean Lee Portland Velo 55 4
65 5 Brian Peterson Camas Bike and Sport 46 3
DNF 50 Todd Mobley Camas Bike and Sport 38
DNF 164 Tim Lundholm 41 Portland
DNF 181 Larry Coates 37 Tigard
DNF 167 JACK YOUNG Ken Pliska Racing.com 42 Portland
DNF 179 Otto Durant 33 Portland
DNF 65 Eric Mellencamp 44

Category 3 Women 10-14

Num Name Team Age Laps
1 503 Susannah Hart Camas Bike and Sport 14 4
2 508 Amy Ziehnert 12 4
3 501 Lauren Ziehnert 10 4
4 506 Samantha Schauer West End Bikes/Specialized 14 3
5 500 Sarah Arnett Camas Bike and Sport 11 3
6 502 Mikaela Saltzberg Forza Jet Velo 14 3
DNF 510 Catherine Lehman 12

Category 3 Women 15-18

Num Name Team Age Laps
1 601 Sharon Hart Camas Bike and Sport 16 4
2 602 Hannah Hart Camas Bike and Sport 18 4
3 605 Sierra Reid Westview High School Cyclocats 18 4

Category 3 Women 19+

Num Name Team Age City Laps
1 244 Linda Caporicci Oregon Bike Shop 43 Gresham 4
2 204 Tina Rainforth Portland Velo 46 4
3 246 Anne Marie Untalan 38 Carson 4
4 222 Cara VanGorder Lasof Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 42 4
5 247 Jennifer Pereau Trusty Switchblade 31 4
6 210 Kendra Duong Portland Velo 43 4
7 227 Birch Clark Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 14 4
8 215 Katina Fischer Camas Bike and Sport 39 4
9 238 Cory Parker 40 4
10 243 michelle WEEK 23 Portland 4
11 216 Cammia Kalimanis 33 4
12 224 Sara Siwanowicz 4
13 241 Laura Lehman 32 4
14 248 Dara Sim Team Endless Cycle 38 Beaverton 4
15 202 Carla Bray 43 4
16 235 Juntu Oberg Team Endless Cycle 39 4
17 242 Jenny Johnson 30 3
18 245 Devora Rubin 45 Beaverton 3

Pro Men

Num Name Team Age City Laps
1 1 Shannon Skerritt Corsa Concepts 40 Portland 7
2 25 Josh Kelley 28 7
3 4 Aaron Tuckerman Corsa Concepts Cycling Team 27 Portland 7
4 11 Steve Carwile www.evanplews.com/KENDAUSA 29 Beaverton 7
5 30 Will McDonald Cole Sport Racing 27 7
6 16 James Ceccorulli Trek29er crew 24 Portland 7
7 29 Jonathan Myers Team S+M 44 7
8 38 Ryan Dorsey Honeystinger/Trek-Off Road 24 Woodland Park 7
9 37 Doug Wilmes Portland Bicycle Studio 31 Portland 7
10 36 Martin Baker bicycleattorney.com 44 Hillsboro 7
11 6 Darrin Seeds Yakima Bike Vigilantes 31 Vancouver 7

Pro/Category 1 Women

Num Name Team Age City Laps
1 102 Brooke McDermid bicycleattorney.com 31 6
2 104 Christy Love Team S+M 37 6
3 117 Catlin Lauren Durango Land Homes 18 Fairax 6
4 109 Abra McNair Showers Pass 29 6
5 108 Susan Grandjean Showers Pass 38 6
6 106 Elaine Bothe Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 46 6
7 116 Kristin Wille Hammer Velo 28 Portland 5
8 115 Michelle Kunec Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 29 5
DNF 111 Sarah Tingey Rebound/Tireless Velo 31

Singlespeed Men

Num Name Team Age City Laps
1 11 Joe Santos Bridgetown Velo 39 4
2 15 Darrin Seeds Yakima Bike Vigilantes 31 4
3 39 Ryan Weaver River City Bicycles 34 4
4 60 Nat Johnson Green Submarine Records 33 4
5 3 Mat Barton Staccato Gelato 31 4
6 76 John Bravard Cyclepath Racing 43 Portland 4
7 12 John Lin Hammer Velo 28 4
8 28 Jake Rosenfeld 39 4
9 35 Greg Adams Bridgetown Velo 32 4
10 56 Michael Szwaya bicycleattorney.com 41 4
11 30 Dan Porter Cyclepath Racing 39 4
12 48 Johnny Vergis Cyclepath Racing 51 4
13 21 James Tervo Artisan Family Racing 41 4
14 40 Christopher Ryan Team Slow 34 4
15 25 Mike Rabinowitz Rebound/Tireless Velo 44 4
16 17 Shawn Small Ruckus Test Team 27 4
17 70 Davd Bisers Rebound/Tireless Velo 30 4
18 34 John Gulick Green Submarine Records 35 4
19 72 James Jonke Oregon Bike Shop 45 Portland 4
20 26 Mike Rosenfeld Half Fast Velo 39 4
21 45 tony pereira Team Beer 42 4
22 78 David German Hammer Velo 46 Portland 4
23 79 Michael Fisher 35 Portland 4
24 47 Todd Sexton Guinness Cycling Team 41 3
25 62 Jeffrey O'Malley 40 3
26 61 Noel Bergren-Dizon 44 3
DNF 77 Leland Gilmore River City Bicycles 28 Portland

Singlespeed Women

Num Name Team Age City Laps
1 611 Laurie Hotovy Team S+M 33 Portland 3
2 603 Susan Sherman Showers Pass 42 3
3 605 Lisa Belair Team S+M 44 3
4 609 Julie Kramer Team S+M 40 3
5 601 Shawn Postera 37 3
6 600 beth hamon Team Slow 48 2