Blind Date at the Dairy

Portland, OR
October 16, 2013

Part of the Blind Date at the Dairy

If you have questions or corrections, please email Candi Murray.

Updated October 16, 2013 at 10:37 PM

Beginner Men

Num Name Team Age City Laps Time
1 271 Scott A Rider Grouptrail Cycling 45 Portland 4 31:57
2 244 Mike Wenrick Athletes Lounge Cycling Team 35 Portland 4 32:22
3 334 Brandon Bilyeu CX Pistols p/b Cyclocross.com 29 Aloha 4 32:29
4 206 Mike Ruff Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 43 Gresham 4 32:36
5 337 Phillip M Trost Team S+M 37 Battle Ground 4 32:46
6 238 Chris Boeholt 38 Portland 4 32:54
7 266 luis vargas Human Powered 38 PORTLAND 4 33:00
8 210 John Dendiuk 38 Portland 4 33:00
9 233 Ben Baltazar 35 Portland 4 33:02
10 226 Bill Holmes Planet X p/b On One 51 milwaukie 4 33:18
11 214 Micael Griffin 31 Portland 4 33:28
12 209 Zach Wiens Athletes Lounge Cycling Team 32 Vancouver 4 33:39
13 296 Brayton Sobolewski 14 Vancouver 4 33:42
14 213 Joshua Johansen 40 West Linn 4 33:46
15 216 John Furtado 28 Portland 4 33:58
16 338 Justin Hughes 4 34:19
17 336 Kevin Rayburn 4 34:39
18 275 nicholas castiglioni dudes rug 26 Portland 4 34:39
19 302 Brad Houle 44 Portland 4 35:03
20 294 Paul Sackman 56 Portland 4 35:07
21 212 jeff copus 44 portland 4 35:10
22 344 James Sunderland 4 35:15
23 204 Danny Pettit 51 Happy Valley 4 35:16
24 329 Mike Pimomo 36 Portland 4 35:20
25 322 Scott Decker Athletes Lounge Cycling Team 48 Lake Oswego 4 35:22
26 335 Tom Kietz 4 35:26
27 332 Mike McDonough 4 35:42
28 263 tom valencia 45 hillsoboro 4 35:50
29 215 Robert Copenhaver 39 Portland 4 35:59
30 285 Steven Pike 4 36:09
31 232 Cooper Irwin 15 Woodland 4 36:16
32 324 Randall Roberts 4 36:20
33 306 David Backes 4 36:49
34 342 Kyle Frennea 4 36:57
35 267 Zach Durst 4 37:00
36 309 Jamie Mitchell 4 37:06
37 291 jared holm 4 37:15
38 333 Kellen Rear Unattached 18 Eugene 4 37:18
39 293 Ben Helgren 36 Portland 4 37:28
40 340 Sean Stansfield 3 28:26
41 295 Stanley L. Saviage Beaverton Bicycle Club 54 Hillsboro 3 28:28
42 341 Jamie Carlin 3 28:28
43 264 Todd Hepp 42 Portland 3 28:31
44 243 Ed Hanna BeerMongers Cycle Club 33 Portland 3 28:38
45 249 Jonathan Reed 46 Portland 3 28:49
46 523 James Myers 3 29:32
47 339 Timothy Damm 3 30:15
48 330 Daniel Redlich 3 30:23
49 234 Craig Diehl 49 Portland 3 30:28
50 260 Jon Ragsdale Rubicon 43 Clackamas 3 31:21
51 268 Brian Duhon Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 41 Portland 3 33:40
52 315 michael griffitts 37 Aloha 3 36:09
DNF 229 Anthony Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 21 Portland 3
DNF 331 Dan gutzmann 1
DNF 343 Alex Dombroski 1

Beginner Women

Num Name Team Age City Laps Time
1 143 Holly Henderson Athletes Lounge Cycling Team 27 Beaverton 4 35:59
2 160 Elizabeth Bassett Athletes Lounge Cycling Team 4 36:10
3 147 Lisa Gentz 32 Portland 3 28:27
4 161 Amy Horstman Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 44 Vancouver 3 29:07
5 154 Samantha Gillette 3 29:13
6 163 3 29:24
7 136 Kathryn Williams Team Lazy Tarantulas 38 Portland 3 30:07
8 155 Maggie Smith 36 Hillsboro 3 30:09
9 162 Melia Tichenor 3 30:10
10 150 Cynthia Breene Athletes Lounge Cycling Team 31 Lake Oswego 3 30:18
11 159 Jennifer Chalmers HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 3 30:19
12 165 Michelle Pages 3 31:08
13 157 Deanna Rizzo 3 31:08
14 145 Jenny Trygg 26 Portland 3 31:14
15 139 Rachel Elaser 3 31:14
16 156 Christy Hawkins 36 portland 3 31:28
17 164 Mari Little 3 31:46
18 166 Laura Heiser 44 portland 3 31:47
19 142 Heather Saviage 3 33:09
20 116 Rose-Ann Stark Sprout Cycles/Lucky Lab 45 Lake Oswego 3 33:54
DNF 158 Madeline Kovacs 27 Portland 2

Junior Men 10-13

Num Name Team Age City Laps
1 5 Isamu Richmond West End Bikes/Specialized 13 Portland 4
2 11 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling 13 Lake Oswego 4
3 22 Nathanael Hart Hapi-Go! 11 Washougal 3
4 12 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 10 Portland 3
5 6 Zachary Murphy Rebound/Tireless Velo 11 Portland 3
6 30 Lorenzo Sobolewski Hapi-Go! 12 Vancouver 3
7 2 Owen L. Rogers bicycleattorney.com 10 Portland 3
8 13 Gabriel Boatright 12 Tigard 3
9 31 Grayson Szczukowski Unattached 13 Portland 3
10 19 Ethan Hrenko 13 hillsboro 3
11 24 Aiden Pedroza 12 Cornelius 3
12 23 Noah Steigerwald PDX Devo Junior Cycling 12 Forest Grove 3
13 4 Duncan Yoder Rebound/Tireless Velo 10 Portland 3
14 20 Blake Howard 13 Beaverton 2
15 15 Hayden Peabody 10 Portland 2

Junior Men 14-18

Num Name Team Age City Laps
1 70 Kent Ross PDX Devo Junior Cycling 17 Portland 4
2 76 Zach Mikkelson Mountain View Cycles/Subway 15 Hood River 4
3 72 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling 16 Portland 4
4 51 Ben Van Raalte Mud Warriors 15 Portland 4
5 58 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling 15 Portland 4
6 74 Thomas Ring 17 Portland 4
7 64 Brayton Sobolewski 14 Vancouver 3
8 69 Joshua Tsen PDX Devo Junior Cycling 17 Portland 3
9 65 Ian Steigerwald PDX Devo Junior Cycling 15 Forest Grove 3
10 77 Easton Spring Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 14 3
11 78 Jake Klonsky PDX Devo Junior Cycling 14 3
12 57 Cooper Irwin 15 Woodland 3
13 53 Zach Durst 15 Oregon City 3
14 66 Kelton Smith PDX Devo Junior Cycling 14 Camas 3

Junior Women 10-13

Num Name Team Age City Laps
1 9 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club 12 Tigard 3
2 32 Kendall Accetta Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 12 Portland 3
3 8 Lauren Gill 11 Happy Valley 3
4 10 Genevieve Bailly 10 Portland 3
5 7 Madison Pettit 12 Happy Valley 3

Junior Women 14-18

Num Name Team Age City Laps
1 54 Elizabeth McKnight Mud Warriors 15 Gresham 3
2 56 Charis Darnall Hapi-Go! Gresham 2
3 63 Kathryn Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 16 Clackamas 2

Masters Men A 40+

Num Name Team Age City Laps Time
1 616 Brent Casady 42 Portland 7 49:57
2 606 John Weathers Sunset Cycles 43 Tigard 7 49:58
3 624 Jeff Otto Sunset Cycles 51 Beaverton 7 49:59
4 614 Jeff Standish Therapeutic Associates PDX Cycling 47 Gresham 7 52:00
5 602 Quinn Jackson DNR Cycling 44 portland 7 52:06
6 641 Alex Accetta HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 43 Portland 7 52:12
7 601 Roger Meier Cyclepath Racing 45 Beaverton 7 52:22
8 604 Benjamin Drucker Trailhead Coffee Roasters 44 Portland 7 52:24
9 609 Erik Voldengen Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 42 Portland 7 52:51
10 603 Greg O'Brien Rebound/Tireless Velo 48 Portland 7 52:53
11 617 Raymond Crepeau Ruckus Test Team 41 Portland 7 53:32
12 621 Lloyd Connelly DNR Cycling 45 Portland 6
13 640 Tom James bicycleattorney.com 56 Sherwood 6 50:52

Masters Men B 35+

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 341 Barry O'Connor 37 Portland 7 53:37
2 327 Adam Ward 39 Portland 7 54:08
3 351 Matt Edler Portland Bicycle Studio 39 Portland 6 47:21
4 365 Andrej Miske Dr Will Bar 35 Portland 6 Wrong number and improperly placed
5 305 ronald kizziar HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 44 Portland 6 47:30
6 310 Mike Abel Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 44 Portland 6 47:43
7 317 Jay Wisowaty Sprout Cycles/Lucky Lab 40 Portland 6 48:00
8 302 Andy Meeks bicycleattorney.com 39 Portland 6 48:01
9 333 Jim Kysela Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 49 Portland 6 48:12
10 362 Jim Mudd 40 Portland 6 48:24
11 364 Kerry Halligan 42 Portland 6 48:30
12 315 Matt Radich Dr Will Bar 44 Lake Oswego 6 48:31
13 348 Peter Blenkiron bicycleattorney.com 36 Portland 6 48:31
14 331 Steve Popp Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 40 portland 6 48:54
15 332 Dan Baier 39 White Salmon 6 49:02
16 322 Peter Casey Athletes Lounge Cycling Team 44 Portland 6 49:05
17 355 Chris Blem Team Lazy Tarantulas 40 Lake Oswego 6 49:06
18 321 Cesar Villanueva HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 40 Portland 6 49:07
19 328 Doug Minarik 36 Portland 6 49:12
20 303 Drew Coleman Hammer Velo 42 Portland 6 49:29
21 352 Jason Musengo 41 Portland 6 49:30
22 326 Rick Boston Bellovaci United 47 Portland 6 49:37
23 319 Daniel Boatright Filth and Fury 36 Tigard 6 49:41
24 343 Brian Wielenga BeerMongers Cycle Club 39 Portland 6 49:50
25 336 Jon Coney 43 Portland 6 49:55
26 313 Andy Platt 43 Portland 6 49:57
27 367 Donald Newlands Portland Velo Racing Team 6 50:04
28 316 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 39 Portland 6 50:25
29 346 Peter Rueegger Team Mudman 45 Portland 6 50:40
30 344 David Pryor 44 Portland 6 50:42
31 325 Tim Plumb Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 38 Portland 6 53:47
32 350 Matthew Case 36 Portland 6 53:50
33 366 Blaine Krueger Oregon Bike Shop Racing Team 38 Portland 6 54:59
DNF 329 Spencer White Stumptown Cycling Club 41 Portland 4

Masters Men C 35+

Num Name Team Age City Laps Time
1 664 Matt Hooge 41 Portland 5 39:19
2 688 Mike Rosenfeld Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 41 Portland 5 39:44
3 832 Joshua DeGraff 37 97007.0 5 39:50
4 843 Ryan Barnes Human Powered 38 Portland 5 39:50
5 816 Rick Jones UEFR 42 Tigard 5 40:01
6 741 Steve Lacey West End Bikes/Specialized 59 Portland 5 40:07
7 721 Michael Chesnut 40 Portland 5 40:14
8 674 Jeff Steiner Showers Pass 47 Portland 5 40:14
9 699 Bill Richmond 43 Beaverton 5
10 663 Jeffrey Volk DNR Cycling 50 Portland 5 40:22
11 661 Eric Wilson 49 Portland 5 40:28
12 753 Michael Clark MX3L/Hapi-Go! 44 Portland 5 40:28
13 789 Dave Burnard Adobe Systems 57 Forest Grove 5 40:29
14 792 Greg Shaffer Nossa Familia Coffee Cycling 41 Portland 5 40:30
15 670 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing Team 57 Tigard 5 40:32
16 702 Matt Richmond HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 49 Portland 5 40:40
17 712 Scott Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab 43 Lake Oswego 5 40:41
18 824 Martin Fuss Beaverton Bicycle Club 50 Portland 5 40:41
19 675 Devin Bailly HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 39 Portland 5
20 806 Troy Nelson Monkey Wrench Bicycle Club 44 Beaverton 5
21 722 Robert Stefanowicz 46 Portland 5 41:28
22 833 Michael Tabtabai 35 Portland 5 41:34
23 695 David Smith 44 Hillsboro 5 41:37
24 838 Chris Thoman 5 41:37
25 736 Charles Barrett 46 Portland 5 41:46
26 803 Michael Dehner 48 Portland 5 42:00
27 840 Marc Lutz Scorpius Cycles 43 Lake Oswego 5 42:04
28 826 Ryan McIntyre 37 Portland 5 42:09
29 667 Josh Platis Rubicon 42 Portland 5 42:11
30 719 Jeffrey H. Garrett Scorpius Cycles 45 Lake Oswego 5 42:16
31 658 Mark Chasse Portland Velo Racing Team 46 Portland 5 42:18
32 723 Simon Ingham 47 Portland 5 42:19
33 682 John Martin Team Lazy Tarantulas 44 Portland 5 42:20
34 837 Brian Little BeerMongers Cycle Club 5 42:22
35 793 Paul Barlow Barlow Bikes 43 Saint Helens 5 42:23
36 742 Joe Gomez Team Mudman 43 Portland 5 42:24
37 680 john nicholas DNR Cycling 58 portland 5 42:25
38 743 Rich Hannah Team Mudman 44 Portland 5 42:25
39 836 Chris Meilinger 47 Portland 5 42:28
40 651 Jeremy Hudson 42 Gresham 5 42:30
41 734 Geoff Wittreich Staccato Gelato/Bartonpdx.com 42 Portland 5
42 666 Mark McMurtry Bellovaci United 43 Portland 5 42:34
43 774 Mark Stoller 52 Portland 5 42:36
44 830 Ken Elser Planet X p/b On One 35 Portland 5 42:37
45 829 Ted Mann Scorpius Cycles 43 Lake Oswego 5 42:39
46 791 Jason Karls 38 West Linn 5 42:39
47 660 Ben Salzberg Team Slow 42 Portland 5 42:42
48 657 Carl Davison 42 Portland 5 42:45
49 653 Jerrol Lackey West End Bikes/Specialized 44 Portland 5 42:45
50 750 Alan Reaume 49 Portland 5 42:45
51 781 Todd Bauch 46 Portland 5 43:04
52 696 David Andres 50 Newberg 5
53 687 Mike Lurie Garnish Apparel 44 Portland 5 43:13
54 823 Erin Badaracco BBS Bashguard 5 43:18
55 705 Scott Oitto 47 Beaverton 5 43:20
56 708 Dave Klug Team Rose City 60 Beaverton 5 43:26
57 711 Andy Casebeer Team S+M 46 Washougal 5 43:30
58 773 Grant Rochelle Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 46 Lake Oswego 5 43:59
59 765 Mike Murphy Lynskey/CCR 47 Portland 5 44:47
60 760 Ross Bryan DNR Cycling 35 Portland 5
61 749 Michael Hopkins Planet X p/b On One 39 Portland 4 35:16
62 671 Vincent Plaza BriHOP Cycling 52 Lake Oswego 4 35:18
63 834 Michael Ard 41 Sherwood 4 35:35
64 713 Dana Swisher 44 Beaverton 4 35:41
65 718 Scott Duddridge 45 Portland 4 35:44
66 728 Bjoern Brunner 44 Portland 4 35:48
67 759 Paul Devires Filth and Fury 45 Newberg 4 35:53
68 819 Clayton Lindsay Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 4 35:53
69 775 Damon Dimick 37 Tigard 4 35:54
70 786 Tom Kahl 48 Portland 4 36:11
71 846 Chris Nelson 47 Portland 4 36:23
72 844 Benjamin Hein Yakima Bike Vigilantes 4 36:26
73 839 Steve Getsiv bicycleattorney.com 48 Portland 4 36:29
74 795 Drew Tracy Cyclepath Racing 52 Vancouver 4 36:30
75 726 Tom Iverson Mountain View Cycles/Subway 48 Portland 4 36:40
76 683 Brett Hrenko Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 47 Hillsboro 4 37:07
77 655 Geir Eide 41 Portland 4 37:09
78 820 Richard Fattic Ruckus Test Team 42 Portland 4 37:14
79 810 Patrick Meigs Team Mudman 46 Portland 4 37:16
80 801 Mark Jensen Planet X p/b On One 47 Gladstone 4 37:25
81 842 Chad Atkinson 4 38:26
82 841 Eric Jetton 4 38:47
83 835 Chris Valencia Team S+M 50 Bend 4 38:49
84 817 Chris Leach Team S+M 4 38:51
85 709 Edward Lanton 63 Portland 4 38:59
86 766 David Keeney Team S+M 49 Portland 4 39:17
87 678 Andrew Kaylor Hapi-Go! 44 Beaverton 4 39:49
88 706 Gary Holm 59 portland 4 39:58
89 845 danny wilson 4 42:26

Men A

Num Name Team Age City Laps Time
1 519 James Ceccorulli bicycleattorney.com 26 Portland 7 47:46
2 503 Leland Gilmore Rapha/River City Bicycles 30 Portland 7 48:40
3 529 Joseph Dengel Gentle Lovers 30 Portland 7
4 500 Seth Patla Rapha/River City Bicycles 36 Hillsboro 7 49:08
5 512 Michael Palmer Dark Horse 27 Portland 7 49:16
6 506 Stephen Bedford HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 35 Portland 7 49:17
7 533 Nathan Coffey HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 34 Lake Oswego 7 49:22
8 525 Joel Madrone Breadwinner Cycles 7 49:25
9 541 Joseph Reynolds Portland Bicycle Studio 37 Portland 7 49:43
10 534 David Boerner Ruckus Test Team 32 Portland 7 49:52
11 532 Mike Kath Sprout Cycles/Lucky Lab 35 portland 7 50:31
12 508 Spencer Bushnell Therapeutic Associates PDX Cycling 32 Portland 7 51:20
13 540 Richard Horacek HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 36 Happy Valley 7 51:22
14 502 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 38 Vancouver 7 51:23
15 522 Shannon Boroff bicycleattorney.com 38 Portland 7 51:47
16 510 Zachary Utz Ruckus Test Team 29 Portland 7 51:51
17 537 Ryan Mauk Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 29 Portland 7 51:52
18 516 Julian Deiss Oregon Bike Shop Racing Team 36 Portland 7 51:57
19 539 Erol Chandler Portland Bicycle Studio 28 Portland 7 52:14
20 538 Matthew Smith 36 Vancouver 7 53:25
DNF 542 Robert Carver Ironclad/Yakima 32 Portland 3

Men B

Num Name Team Age City Laps Time
1 157 Andrew Yeoman Trusty Switchblade 31 Portland 7 53:27
2 177 Kent Ross PDX Devo Junior Cycling 17 Portland 7 54:09
3 188 Brian Hart Jr. Hapi-Go! Washougal 7 54:14
4 164 Tim Goodall Islabikes 26 Portland 6 48:00
5 181 Erik Denninghoff DNR Cycling 34 Portland 6 48:03
6 152 Rob Thompson Ironclad/Yakima 42 Portland 6 48:57
7 189 Sage Brown 27 Portland 6 49:38
8 187 Keith Levesque Rogue / Mt. View Cycles 42 Portland 6 49:46
9 150 James Bradley Rogue / Mt. View Cycles 32 Portland 6 49:50
10 166 Sean Cook Cyclepath Racing 41 Beaverton 6 50:29
11 190 James Peterson 34 PORTLAND 6 52:22
DNF 186 Andrew Lynch 35 Portland 2

Men C

Num Name Team Age City Laps Time
1 543 Ryan Hieb Gentle Lovers 34 Portland 5 36:42
2 503 Daniel Recordon Athletes Lounge Cycling Team 24 Portland 5 36:46
3 520 Jordan Reid 27 Beaverton 5 36:51
4 501 Sean McGhee Team Lazy Tarantulas 29 Beaverton 5 37:25
5 533 Sean Kellogg Ruckus Test Team 36 PORTLAND 5 37:30
6 538 Kyle Kruger 31 Portland 5 37:30
7 603 zachary taylor portland 5 37:35
8 522 John Ayres 28 Portland 5 37:36
9 573 Jerome Leedy Soraz Racing p/b CAPA 31 Battle Ground 5 42:32
10 537 Adam Goplin Lost Highway 29 Portland 5 37:39
11 539 Cory Solovewicz Go Bananas! 31 Portland 5 37:55
12 565 Travis Parker 33 Portland 5 38:02
13 517 Scott Smith 33 Portland 5 38:28
14 521 mike tomlinson 32 Hillsboro 5 38:30
15 527 Max Miller 5 38:33
16 500 Andrew Smith Trailhead Coffee Roasters 31 Portland 5 38:48
17 557 Nick Wood Team Dirt 33 Portland 5 38:48
18 506 Brett Cassidy Human Powered 32 Portland 5 38:50
19 592 Jordan Staples SAGE CYCLES 5 38:56
20 547 Daniel scofield Treshold Velo 25 Portland 5 39:04
21 554 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club 14 Vancouver 5 40:04
22 600 Tim Valenti Portland 5 40:26
23 584 Joel McCarthy River City Bicycles 31 Portland 5
24 606 Brian Persons Team Dirt Corvallis 5 40:37
25 601 Nikolas Heagy Athletes Lounge Cycling Team West Linn 5 40:53
26 567 Jimmy Gladish 35 Portland 5 41:11
27 511 Nate McKeown DNR Cycling 37 Portland 5 41:11
28 602 Greg van Amerongen 5 41:23
29 530 Stephen Carter The Spokesmen 34 Camas 5 41:23
30 604 Kirk Paulsen Team Slow Portland 5 41:26
31 589 Kiel Fletcher 30 Portland 5 41:34
32 594 Michael Smith Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 5 41:35
33 546 Adrial Weiner Metrolpolis 26 Portland 5 41:46
34 524 Joseph French Lost Highway 39 Portland 5 41:51
35 566 Bradley Parker Metropolis Cycle Repair 35 Portland 5 42:11
36 515 Martin Joyce 31 Portland 5 42:14
37 561 Evan Gaspar 31 Portland 5 43:30
38 608 Peder Dahl 5 43:36
39 519 Jeff Chochon 48 Portland 5 43:52
40 572 Marcus Kohler Pacific Power Blue Sky 34 Portland 4 36:17
DNF 510 Travis White 23 Portland 3
DNF 605 Dennis Lui 3
DNF 607 Vince Jennings 3
DNF 551 Andy Armstrong Sunset Cycles 30 Wilsonville 1
DNF 599 Nick Schreiner 1

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps Time
1 29 Jeremy Russell bicycleattorney.com 31 Portland 7 49:28
2 7 Nat Johnson Green Submarine Records 35 Portland 7 49:33
3 63 Steven Beardsley Gentle Lovers 31 Portland 7 50:52
4 15 Ian Eglitis Human Powered 30 West Linn 7 50:52
5 1 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 37 Portland 7 51:21
6 31 Dave Condon Trusty Switchblade 37 Wilsonville 7 51:39
7 34 Mike Bene Jens Voigt's Army 46 Portland 7 52:15
8 11 DANIEL GONZALEZ Ruckus Test Team 37 Portland 7 52:15
9 50 Tony Kic Gentle Lovers 35 portland 7 52:32
10 2 Christian Reed Green Submarine Records 34 Portland 7 52:35
11 76 Kirk Edwards Team Lazy Tarantulas 39 Portland 7 52:40
12 80 Nicholas Leritz Team S+M 42 Portland 7 52:43
13 8 Brian Tobin Team Lazy Tarantulas 30 Portland 7 53:06
14 24 Shawn Small Ruckus Test Team 29 Portland 7 53:15
15 37 Thomas Joyce Human Powered 34 Portland 7 53:34
16 74 Scott Barker 44 Portland 7 53:47
17 6 John Gulick Green Submarine Records 37 Portland 7 53:59
18 23 Tyler Bump Ruckus Test Team 31 Portland 7 54:09
19 68 Chris Sautter Yakima Bike Vigilantes 47 Portland 6 47:37
20 4 Maxwell Merkle Ruckus Test Team 31 Portland 6 47:49
21 16 David German Hammer Velo 48 Portland 6 47:55
22 75 Jeff Tedder Hammer Velo 53 Tigard 6 47:57
23 10 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 42 Beaverton 6 48:11
24 13 Brandon Rothauge Planet X p/b On One 35 Portland 6 49:00
25 67 Erik Hofland Therapeutic Associates PDX Cycling 31 PORTLAND 6 49:48
26 66 Dave Messenheimer Green Submarine Records 33 Portland 6
DNF 79 Michael Girard Evolution Racing Team/River City Bicycles 45 Portland 4
DNF 51 Robert Jackson Athletes Lounge Cycling Team 38 lake oswego 2
DNF 39 Brian Lynch Dr Will Bar 37 Portland 1

Stampede Fixed

Name Team
1 Jacks Patrick Bike Central
2 Brian List Bike Central
3 Murray mike Bike Central
4 Vincent Plaza BriHOP Cycling

Stampede Unicycle

Name
1 Hart Susannah
2 Hart, Jr Brian
3 Hart Nathaneal

Women A

Num Name Team Age City Laps Time
1 460 Megan Faris Rapha/River City Bicycles 34 Portland 7 54:26
2 481 Bre Rue Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 41 Portland 6 48:50
3 458 Kristen Minarik bicycleattorney.com 32 Portland 6 49:20
4 454 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 38 Portland 6 49:44
5 451 Mielle Blomberg Team S+M 42 Portland 6 50:28
6 474 Ellen Miller Team Lazy Tarantulas 38 Salem 6 50:32
7 467 Laurie Hotovy Team S+M 35 Portland 6 50:55
8 455 Heather VanValkenburg Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 38 Vancouver 6 51:30
9 478 Remy Maguire Team S+M 34 Portland 6 51:34
10 480 Emily Boscacci Oregon Bike Shop Racing Team 28 Portland 6 51:50
11 479 Sarah Post-Holmberg 6 52:20
12 476 Becky Rice Team Lazy Tarantulas 37 Portland 6 53:24
13 452 Ellene Smith bicycleattorney.com 33 Portland 6 54:02
14 450 Sarah Eustis bicycleattorney.com 40 Portland 6 55:14

Women B

Num Name Team Age City Laps Time
1 495 Brenna Wrye-Simpson Ironclad/Yakima Portland 4 31:33
2 466 Katy Salinas Vancouver 4 31:44
3 506 juliette oldfield 4 32:11
4 450 Beth kobza Portland Bicycle Studio 29 Portland 4 32:18
5 469 Hope Zak Ath4 Beaverton 4 32:59
6 500 Dawn Andres Portland Bicycle Studio Portland 4 33:01
7 492 Julie Deal BeerMongers Cycle Club Portland 4 33:08
8 485 Jessica Gill Happy Valley 4 33:09
9 491 Starr Walker Portland Bicycle Studio Portland 4 33:26
10 501 Marayah Deese Heartstrings Cycling Portland 4 33:31
11 477 Jo Fidler Metrolpolis Portland 4 33:36
12 488 Erinne Goodell Team Slow Portland 4 33:47
13 462 Bernadette Estrada Dark Horse 42 Portland 4 34:04
14 465 Kate Ayres Portland 4 34:16
15 475 Leah Bazzano Sprout Cycles/Lucky Lab Portland 4 34:39
16 502 Kristi Hanson Chicago 4 35:50
17 483 Shetha Nolke Sweetpea Ladies Auxiliary Portland 4 36:20
18 503 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team Portland 4 36:49
19 474 Christine A Holland Sorella Forte p/b St Honoré Bakery Portland 4 36:52
20 484 Hazel Gross Trusty Switchblade Portland 4 37:20
21 505 Marie Major Rebound/Tireless Velo Vancouver 4 37:28
22 507 Alynda Lingwood Gregg's/Trek 4 37:30
23 504 Kate Walker Sweetpea Ladies Auxiliary Portland 3 28:25

Women C

Num Name Team Age City Laps Time
1 415 Megan Goplin Lost Highway 30 Portland 4 35:15
2 438 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary 48 Portland 4 35:45
3 441 Julie Kowal Athletes Lounge Cycling Team 32 Portland 4 35:51
4 457 Nicole Davison 36 Portland 4 36:09
5 428 Kaitlin Borstelmann 27 Portland 4 36:22
6 432 Diane Smith 43 Hillsboro 4 36:33
7 434 Paige Huggins Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 30 Portland 4 36:53
8 456 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club 12 Tigard 4 36:55
9 405 Kristin Bott Team Slow 32 Portland 4 37:01
10 418 Leah Medure DNR Cycling 33 Portland 4 37:12
11 439 Elizabeth Gardiner O2 Endurance 27 Clackamas 4 37:14
12 423 Laura Davies Athletes Lounge Cycling Team 42 Portland 4 38:44
13 458 Naomi Hand 40 Portland 3 28:42
14 459 Renata Hahn Team Rose City 53 Portland 3 29:18
15 437 jennifer phillips Athletes Lounge Cycling Team 3 29:22
16 429 Lisa Campbell Beaverton Bicycle Club 54 Aloha 3 29:34
17 440 Emily Henry Sprout Cycles/Lucky Lab 35 Portland 3 30:31
18 452 Lauren Dunbar 29 Portland 3 30:50
19 409 Bonnie Rosenfeld Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 60 Lake Oswego 3 30:52
20 404 Maria Patla River City Bicycles 36 Hillsboro 3 32:06
21 416 Sandra Krueger Oregon Bike Shop Racing Team 41 Portland 3 34:47
DNF 442 Abby DenUyl 35 Portland 1