Banana Belt Road Race Series: Banana Belt Series - Final Overall

Forest Grove, OR
March 19, 2006

Part of the Banana Belt Road Race Series

Updated July 8, 2009 at 2:30 PM

Category 3 Men

Name Team Points
1 Steven Beardsley Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 26
2 Cliff Heaberlin GSC United 21
3 Aaron Coker CMG Racing/Alpine Mortgage 21
4 David Roth Midtown Direct Racing 19
5 Chris Swan Peninsula Velo 16
6 Sam Bell Whitman College 16
7 Mark Blackwelder Veloshop 14
8 Jim Fischer EWEB Windpower 13
9 Bradley Ritter 10
10 Chris Thomas Whitman College 10
11 Turner Waskom Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 10
12 Geoff Raynak Half Fast Velo 8
13 Mike Mauch United Finance 7
14 Tim Hittner 6
15 Ian Eglitis 6
16 Josh Cooper EWEB Windpower 5
17 Geoffrey Huber Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 4
18 Tom Woodcock CMG Racing/Alpine Mortgage 4
19 Jon Finnoff Rebound Sports Performance Lab 4
20 Brandt Hueser GSC United 3
21 Brian Marcroft Hagens-Berman LLP Cycling 3
22 Ian Penner Half Fast Velo 1
23 Jason Lewis Veloce Racing 1

Category 4 Men

Name Team Points
1 Geoffrey Green 22
2 Adam Edgerton University of Oregon Cycling Club 22
3 John Wilson EWEB Windpower 16
4 Karl Choltus Team Oregon/River City Bicycles 15
5 Jason Weinstein Team Oregon/River City Bicycles 13
6 Daniel Cooley Scott's Cycle and Sports 13
7 Jonathan Long bicyclinghub.com 13
8 Kirk Edwards 10
9 Thomas Bradford North River Racing 10
10 Erik Edgar OSU Cycling Club 10
11 Robin Calver Veloshop 8
12 mike olson Hutch's Bend 8
13 Jimmy Udall Veloshop 8
14 Bari Stockton Disco Velo 6
15 Jay Middleton Team Novara Eugene 6
16 Roger Lloyd United Finance 5
17 Kennett Peterson University of Oregon Cycling Club 4
18 Greg Edwards Team Oregon/River City Bicycles 4
19 Cort Buchholz Therapeutic Associates Cycling/GENR8 3
20 Greg Edwards Team Oregon/River City Bicycles 3
21 David Grant 2
22 Jacob Hill 1
23 Brian Sather 1
24 David Kuhns 1

Category 5 Men

Name Team Points
1 Mike McManus 35
2 Seth Patla United Finance 22
3 Brady Brady Team Oregon/River City Bicycles 18
4 Kennett Peterson University of Oregon Cycling Club 16
5 Scott Williams 13
6 EUAN POLLOCK United Finance 10
7 Michael Brunelle 10
8 Jimmy Udall Veloshop 10
9 Josh Gobershock Gecko Cycling Club 9
10 Jason Hight Team Bike Tires Direct 9
11 Mark Reinecke Hutch's Bend 8
12 Per Bjesse Bike Central 8
13 Aaron Stensvad GSC United 6
14 Andreas Gute Beaverton Bicycle Club 5
15 Jake Rosenfeld 4
16 Jon Hernandez Fresh Air Sports 4
17 Dirk Martin Bike Peddler 4
18 John Spurgeon 3
19 Ben Johnson 3
20 Amit Kobrowski Portland Velo 3
21 David Stoops 2
22 Greg Adams 1

Juniors

Name Team Points
1 Christopher Woods Beaverton Bicycle Club 48
2 Jack Zhang EWEB Windpower 33
3 Jacob Rathe Beaverton Bicycle Club 31
4 Cameron Sparr Beaverton Bicycle Club 22
5 Richard Suditu Beaverton Bicycle Club 20
6 Harry Hamlin EWEB Windpower 15
7 Kyle Thackray EWEB Windpower 9
8 Carson Miller Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 7
9 Ryan Miller EWEB Windpower 6
10 Marcel deLisser Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 5
11 Ryan Miller EWEB Windpower 5
12 Daniel Ahlvin EWEB Windpower 4
13 Terence Wedam Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 3
14 Ian Megale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 2
15 Don Vandervort Beaverton Bicycle Club 1

Masters Men 40+

Name Team Points
1 David Zimbelman Excel Sports 50
2 Brad Gebhard The Bike Gallery 45
3 Lance Coffel Casa Bruno 21
4 Kent Johnston Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 15
5 Glenn Bunselmeyer Excel Sports 13
6 Brad Ross River City Bicycles 13
7 Mark Magilner Half Fast Velo 10
8 John Wilson EWEB Windpower 9
9 Matthew Slater 8
10 Matt Ritzow Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 8
11 Jake VanderZanden Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 8
12 Patrick Gray Excel Sports 6
13 Peter Courogen 5
14 Jim Hinkley 4
15 Michael Jones Disco Velo 4
16 Tim Ellerbruch United Finance 3
17 Glen Gann Land Shark 3
18 David Saltzberg Specialized River City Bicycles 3
19 Scott Metzler Hutch's-Eugene 1
20 jon pearson Gateway/Speedzone 1
21 Al VanNoy 1

Masters Men 50+

Name Team Points
1 David Jackson Hutch's-Eugene 33
2 bob raker 29
3 George Schreck United Finance 26
4 Eric Christenson Team Rose City 14
5 Jeff Buck Team Rose City 13
6 J.Michael Manning United Finance 13
7 David Russell United Finance 12
8 Leo Tsou United Finance 11
9 cary mallon Disco Velo 10
10 Terry Knight North River Racing 8
11 Steve Long North River Racing 7
12 Dave Burnard Alan 6
13 Steve Truesdale Half Fast Velo 4
14 Kirk Matteson Half Fast Velo 4
15 Tim Rich Specialized River City Bicycles 4
16 Lance Brigman Team Bike Tires Direct 3
17 alec bentley EWEB Windpower 3
18 Al Depenbrock EWEB Windpower 2
19 Billy Crane Hutch's Bend 1
20 Mike Adams 1

Pro/1/2 Men

Name Team Points
1 Paul Bourcier Hutch's-Eugene 38
2 Chris Myers GSC United 30
3 Steven R Holland United Finance 24
4 Peter Drake Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 24
5 John Browning Half Fast Velo 20
6 Mikkel Bossen CMG Racing/Alpine Mortgage 19
7 Steve Wright The Bike Gallery 18
8 Doug Beardsley Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 13
9 Travis Brown Second Ascent 12
10 Andrew Fischer Hagens-Berman LLP Cycling 12
11 Seth Hosmer CMG Racing/Alpine Mortgage 10
12 Dan Vrijmoet Hutch's-Eugene 8
13 Solomon Woras Hagens-Berman LLP Cycling 8
14 David Oliphant Therapeutic Associates Cycling/GENR8 8
15 Yann Blindert The Bike Gallery 6
16 Carl Roberts First Rate Mortgage Cycling Team 6
17 Joseph King Hagens-Berman LLP Cycling 4
18 MARK STEGER CMG Racing/Alpine Mortgage 4
19 Bruce Connelly The Bike Gallery 4
20 Aaron Tuckerman Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 2
21 Brant Buchholz Therapeutic Associates Cycling/GENR8 1
22 Daniel Quirk Veloce Racing 1
23 sam johnson Hagens-Berman LLP Cycling 1
24 Nathan Coffey CMG Racing/Alpine Mortgage 1
25 Donald Reeb CMG Racing/Alpine Mortgage 1
26 Sam Richardson Gentle Lovers 1

Women 1/2/3

Name Team Points
1 Andrea Fisk CMG Racing/Alpine Mortgage 42
2 Kori Kunz Poplollies 39
3 Shari White Half Fast Velo 20
4 Laurel Gitlen Gentle Lovers 18
5 Shanan Whitlatch Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 16
6 Heather Clark Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 11
7 Alalia Berry Sorella Forte 8
8 Jill Waskom Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 8
9 Emily Charbonneau 6
10 Susan Ashlock Byrne Specialty Gases/Starbucks Doubleshot 6
11 Meagan Bozeman Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 5
12 Jan Moss Team Group Health 4
13 Hope Strode Poplollies 4
14 Erin Luckhardt Poplollies 3
15 Heather VanValkenburg Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 2
16 Georgann Shinn Specialized River City Bicycles 1
17 Megan Troxell 1

Women Cat 4

Name Team Points
1 Nicole Alexander 29
2 Tessa Sugahara Team Group Health 24
3 Julie Forrest EWEB Windpower 21
4 Julie Leasure 18
5 Emily Charbonneau 16
6 Cate Hass Gecko Cycling Club 10
7 Monica Freeman 10
8 Amelia Bjesse-Puffin Bike Central 10
9 Kathleen Kolman EWEB Windpower 9
10 Jill Hanson 8
11 Beth Whittaker Specialized River City Bicycles 8
12 Kay Bork Poplollies 6
13 Rachelle Hobson Forza Jet Velo 6
14 Angela Gardner bicycleattorney.com 6
15 Michelle Mills Bike Peddler 5
16 Cary Steinman Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 5
17 Melissa Lynett Sorella Forte 5
18 Michelle Savoie Veloshop 3
19 Andrea Jones Forza Jet Velo 2
20 Stacey Donohue River City Bicycles 1