Banana Belt Road Race Series

Forest Grove, OR
March 19, 2006

Part of the Banana Belt Road Race Series

Updated July 8, 2009 at 2:30 PM

Category 3 Men

Num Name Team
1 733 Chris Swan Peninsula Velo
2 323 Steven Beardsley Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation
3 523 Mark Blackwelder Veloshop
4 716 Cliff Heaberlin GSC United
5 706 Tim Hittner
6 400 Geoff Raynak Half Fast Velo
7 522 Jon Finnoff
8 565 Brian Marcroft Hagens-Berman LLP Cycling
9 595 Turner Waskom Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team
10 Jason Lewis Veloce Racing
11 346 Ivan Meadors United Finance
12 586 Ross Spero University of Oregon/Hutch's Cycling Teams
13 784 Andrew Reed Castelli
14 792 Geoffrey Huber Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team
15 354 Richard Anderson CMG Racing/Alpine Mortgage
16 501 Shane Fletcher Veloce Racing
17 385 George Gardner Team Oregon/River City Bicycles
18 401 Doug Wilmes River City Bicycles
19 321 David Hart Specialized River City Bicycles
20 387 Joshua Creem GSC United
21 534 James Randall Team Oregon/River City Bicycles
22 530 barret fishner Guinness Cycling Team
23 729 Jonathan Smith Team S+M
24 412 Jonathan Long
25 341 Jim Fischer EWEB Windpower
26 531 David Root United Finance
27 593 David Roth Midtown Direct Racing
28 426 Tom Woodcock CMG Racing/Alpine Mortgage
29 546 Gary Malcolm Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team
30 518 Kent Heli Los Ciclistas
31 576 Martin-Chan Anderson University of Oregon Cycling Club
32 554 Erik Voldengen Beaverton Bicycle Club
33 Jason Lewis Veloce Racing
34 392 Ernie Conway Team Oregon/River City Bicycles
35 769 Ian Bishop
DNF 481 Matt Lieto Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team
DNF 339 Clark Ritchie Half Fast Velo
DNF 511 Greg Doan Nike Cycling
DNF 1304 James Williams
DNF 364 Craig Sinanian Bike Central
DNF 525 Christopher Bright United Finance
DNF 506 Eric Nachtrab Veloce Racing
DNF 714 Peter Gutwald Therapeutic Associates Cycling/GENR8
DNF 573 David Schneider Escape Velocity
DNF 545 Paul Anderson Half Fast Velo
DNF 398 Jeff Fuchs Sunnyside Sports
DNF 543 anthony graupera
DNF 340 Mark Magilner Half Fast Velo
DNF 371 J.Michael Manning United Finance
DNF 370 Mike Mauch United Finance
DNF 591 Anthony McCray Team Oregon/River City Bicycles
DNF 594 Ian Penner Half Fast Velo
DNF 555 Kevin Thompson Half Fast Velo
DNF 537 Rob Williams Veloce Racing
DNF 466 Allen Kraft North River Racing
DNF 756 Brandt Hueser GSC United
DNF 544 Brian Vollmer-Buhl Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team
DNF 759 Augusto Carneiro Los Ciclistas
DNF 739 Dave Dezellem Yakima Bike Vigilantes
DNF 789 Brian Nilsson Team First Care/NBCC
DNF 352 Robert Nobles GSC United
DNF 782 Sean Podvent University of Oregon/Hutch's Cycling Teams
DNF 309 Drew Russell GSC United

Category 4 Men

Num Name Team
1 1006 Geoffrey Green
2 1063 Jason Weinstein Team Oregon/River City Bicycles
3 1167 Antonio Castaneda
4 2272 Jimmy Udall Veloshop
5 1032 Bari Stockton Disco Velo
6 1044 Karl Choltus Team Oregon/River City Bicycles
7 1183 Greg Edwards Team Oregon/River City Bicycles
8 1131 Roger Lloyd United Finance
9 1203 Adam Edgerton University of Oregon Cycling Club
10 4 David Kuhns
11 1056 Cort Buchholz Therapeutic Associates Cycling/GENR8
12 2063 T. Kenji Sugahara Bike Peddler
13 1367 Matthew Stein Team Oregon/River City Bicycles
14 1239 Roger Stevens
15 1181 Ryan Conrad University of Oregon Cycling Club
16 1180 Tim Butler River City Bicycles
17 1009 Jacob Hill
18 1137 Tim Mayer Hutch's-Eugene
19 1166 Jay Middleton Team Novara Eugene
20 1093 mike olson
21 1773 David Strader Team Oregon/River City Bicycles
22 1182 David Grant
23 1117 Kevin Maier Midtown Direct Racing
24 2202 Scott Steinman Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team
25 1945 Richard Haight Team Bike Tires Direct
26 1201 Nate Sweet EWEB Windpower
27 1019 Matthew Rider Team Bike Tires Direct
28 1070 Paul Kanz United Finance
29 1149 Eric Vickers Bike Peddler
30 1185 Jurgen Fennerl Hutch's Bend
31 10 Cody Edeline bicycleattorney.com
32 1233 Fred Keown bicycleattorney.com
33 1338 Mike Bene Veloshop
34 1193 GREG ROHDE
35 1835 Joshua Hanselman 343 Racing
36 1219 Joshua LeBus
37 2123 David Davidson Half Fast Velo
38 1012 Adam Brossard Veloshop
39 1098 Taylor Bushnell Hutch's-Eugene
40 1232 Roland Hobson bicycleattorney.com
41 1132 Ted Jones Half Fast Velo
42 1138 Ken James
43 1008 Guy Polson Collin's Cycle Shop
44 2303 Aaron Stensvad GSC United
45 2310 Eric McGuire
46 1086 Gary Medley bicycleattorney.com
DNF 1101 Thomas Bradford North River Racing
DNF 1165 Robert Hughes
DNF 552 Scott Jones University of Oregon Cycling Club
DNF 1739 Chuck Woosley United Finance
DNF 1172 Mark O. Johnson Bridgetown Velo
DNF 1247 Jeff LaViolette
DNF 1498 Bruce James
DNF 1082 Christian Martin River City Bicycles
DNF 1180 Tim Butler River City Bicycles
DNF 1129 Jim Moore Specialized River City Bicycles

Category 5 Men

Num Name Team
1 2059 Seth Patla United Finance
2 2048 Mike McManus
3 2022 EUAN POLLOCK United Finance
4 2308 Josh Gobershock Gecko Cycling Club
5 14 Dave Davis
6 2320 Mitch Lee
7 2028 Jason Hight Team Bike Tires Direct
8 2293 Dirk Martin Bike Peddler
9 2391 Amit Kobrowski Portland Velo
10 2196 Jon Hernandez Fresh Air Sports
11 2257 Jake Rosenfeld
12 2193 jodi krenik Team Novara Eugene
13 37 Joshua Walker
14 2364 Thadeous Bamford Veloshop
15 2025 James Norman
16 2232 Mike McGee
17 2307 Michael Brunelle
18 2342 sean vali Cedar Mill Velo
19 2295 Elias Whetsell
20 12 Andrew Cummings
21 2274 Kevin Hedahl Portland State University
22 2332 Nathan Agalzoff
23 2085 James Bender Beaverton Bicycle Club
24 2288 John Spurgeon
25 2079 Ben Johnson
26 2357 David Stoops
27 2095 Chris Luby Half Fast Velo
28 2254 Takuya Hagiwara University of Oregon Cycling Club
29 13 Eric Rathe
30 2159 Don Bailey
31 2136 Matt Willhite Scott's Cycle and Sports
32 2286 Joe Hennessey Team Bike Tires Direct
33 11 Robert Fox
34 2093 Mike Emerson
35 2297 Montgomery Hill
36 2071 Doug Brecht Cedar Mill Velo
37 2000 Brian Gordon Wheelworks
38 2210 David Longdon Team Novara Eugene
39 1017 Larry Holzman North River Racing
40 2379 Dean Duitsman Cedar Mill Velo
41 2279 Phil Anderson
42 2167 Reed Cote University of Oregon Cycling Club
43 2127 Jacob Polvi
44 2115 Andy Barram Gecko Cycling Club
DNF 2380 Brady Brady Team Oregon/River City Bicycles
DNF 2153 Andreas Gute Beaverton Bicycle Club
DNF 15 Joe Mansfield Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team
DNF 2382 Eric Youngson
DNF 2110 Juan Cagampang
DNF 2268 David George
DNF 2386 Tibor Hesek
DNF 2216 Kennett Peterson
DNF 2359 Jeff Schuler Hutch's Bend
DNF 2180 Stephen Sessions University of Oregon Cycling Club
DNF 2146 Chris Varney Ironheads Multisport Racing
DNF 2313 Lee Bautista

Juniors

Num Name Team
1 919 Christopher Woods Beaverton Bicycle Club
2 939 Jack Zhang EWEB Windpower
3 917 Jacob Rathe Beaverton Bicycle Club
4 903 Cameron Sparr Beaverton Bicycle Club
5 930 Carson Miller Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
6 957 Harry Hamlin EWEB Windpower
7 914 Ryan Miller EWEB Windpower
8 984 Kyle Thackray EWEB Windpower
9 909 Richard Suditu Beaverton Bicycle Club
10 902 Daniel Ahlvin EWEB Windpower
11 906 Don Vandervort Beaverton Bicycle Club
12 997 Spencer Kadas EWEB Windpower
13 926 Keith Beckman Beaverton Bicycle Club
14 970 Alex Reightley GS Forza Velo-Bend
15 974 J. Riley Tobin EWEB Windpower
16 935 Jacob Chilenski Team Oregon/River City Bicycles
18 979 Nick Engerran Specialized River City Bicycles
19 976 Matt Bloom Beaverton Bicycle Club
20 946 William Rathe Beaverton Bicycle Club
DNF 949 Weston Fitzsimmons Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
DNF 986 Wes Stein EWEB Windpower
DNF 995 Nathan Coyne

Masters Men 40+

Num Name Team
1 175 David Zimbelman Excel Sports
2 Brad Gebhard The Bike Gallery
3 111 Lance Coffel Casa Bruno
4 2350 Matthew Slater
5 1107 John Wilson EWEB Windpower
6 167 Brad Ross River City Bicycles
7 2109 Matt Ritzow
8 1102 David Saltzberg Specialized River City Bicycles
9 568 Jake VanderZanden Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
10 186 Al VanNoy Fondriest-Mavic
11 558 Wes Stephens Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team
12 744 Tim Ellerbruch United Finance
13 1015 jon pearson Gateway/Speedzone
14 2335 Glen Eppick Cyclotopia
15 129 Michael Dunn Half Fast Velo
16 509 Patrick Hartigan
17 767 Rich Barrows North River Racing
18 409 Peter Courogen Nike Cycling
19 316 Todd Rosier United Finance
20 1004 Doug Smith Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team
21 1096 Phil Randall Hutch's-Eugene
22 588 David Ripp Specialized River City Bicycles
23 1630 James Thiele Team Rose City
24 1110 Shawn McCloud Half Fast Velo
25 393 Bryan Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
26 125 rich cramer bicycleattorney.com
27 1100 Kurt robinson bicycleattorney.com
28 2172 Clint Ebert bicycleattorney.com
29 1957 Eric Ahlvin EWEB Windpower
30 580 Scott Goldstein EWEB Windpower
31 599 Luis Valls Casa Bruno
32 2119 Craig Beavers Bike Peddler
33 516 Gary Cornilles Specialized River City Bicycles
34 349 Eric Hansen Team S+M
35 1444 Ted Gresh Team S+M
36 1439 Steven Burger Team Bridge City
37 2176 Mark Everett
DNF 368 Jeff McNamee bicycleattorney.com
DNF 1154 Hugh Gapay
DNF 195 Kent Johnston Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
DNF 1144 Bruce Lenhart
DNF 137 Peter Drake Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
DNF 8 Brian Abers Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation
DNF 9 Mark Bradley Exce
DNF 1614 Ken Finch bicycleattorney.com
DNF 1333 David German Team Bridge City
DNF 322 Ronald D Feldman Team Bridge City
DNF 1428 Mark Scarlett
DNF 1267 Steve Swanson Team Oregon/River City Bicycles
DNF 713 Joseph Boquiren Team Oregon/River City Bicycles
DNF 808 Matt Ritzow Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team
DNF 721 Rick Kercheski Bike Peddler
DNF 1786 Jim Juenger Sunnyside Sports

Masters Men 50+

Num Name Team
1 533 bob raker
2 542 David Jackson Hutch's-Eugene
3 765 George Schreck United Finance
4 371 J.Michael Manning United Finance
5 365 Eric Christenson Team Rose City
6 707 Steve Long North River Racing
7 1288 Tim Rich Specialized River City Bicycles
8 1868 alec bentley EWEB Windpower
9 1757 David Russell United Finance
10 384 Mike Adams
11 397 Leo Tsou United Finance
12 1734 Dave Burnard Alan
13 1133 Terry Knight North River Racing
14 333 Kirk Matteson Half Fast Velo
15 1121 Jim Kenney Team Rose City
16 1792 Al Depenbrock EWEB Windpower
17 2038 Lance Brigman Team Bike Tires Direct
18 1052 Pirooz Emad North River Racing
19 2083 Gregory Hartman
20 358 Jeff Buck Team Rose City
21 1122 Jay Rathe Beaverton Bicycle Club
22 1608 Jack Bennett
23 2011 Clark Henry
24 2341 Mark Loder
25 1119 Alan McGuire-Dale Specialized River City Bicycles
26 380 John Forbes Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
27 327 Chip Ettinger
28 2281 Antonio Castaneda Sr
DNF 2169 Roger Nelson Gateway/Speedzone
DNF 676 Richard Potestio
DNF 567 Bruce Werner

Pro 1/2

Num Name Team
1 148 Steven R Holland United Finance
2 844 Steve Wright Nike Cycling
3 6 Travis Brown Second Ascent
4 823 Dan Vrijmoet Hutch's-Eugene
5 127 Carl Roberts First Rate Mortgage Cycling Team
6 853 Solomon Woras Hagens-Berman LLP Cycling
7 184 Bruce Connelly The Bike Gallery
8 812 Chris Myers GSC United
9 Aaron Tuckerman Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation
10 848 Andrew Fischer Hagens-Berman LLP Cycling
11 132 Doug Ollerenshaw Health Net presented by Maxxis
12 172 Ian Stuart Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation
13 839 Steve Schwaeber Veloce Racing
14 112 David Oliphant Therapeutic Associates Cycling/GENR8
15 135 Nathan Hobson Half Fast Velo
16 146 Paul Bourcier Hutch's-Eugene
17 5 Edward Micek
18 105 Mikkel Bossen CMG Racing/Alpine Mortgage
19 137 Peter Drake Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
20 119 Mick Walsh First Rate Mortgage Cycling Team
21 854 Christopher hamilton
22 846 Donald Reeb CMG Racing/Alpine Mortgage
23 185 Jason Chapman Midtown Direct Racing
24 114 Nick Skenzick Hutch's-Eugene
25 821 Joseph King Hagens-Berman LLP Cycling
26 826 Jay Freyensee Sugar CRM-Easton-Specialized
27 817 Damon Pettinger California Giant Cycling
28 128 Mathew Braun Guinness Cycling Team
29 852 Michael Rosenberg Hutch's-Eugene
30 90 Damian Schmitt Therapeutic Associates Cycling/GENR8
31 180 Doug Beardsley Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
32 845 Greg Tyler GSC United
33 116 chad swanson Team S+M
34 802 Jeff Bannink The Bike Gallery
35 109 Jonathan Myers Team S+M
36 519 Aaron Coker CMG Racing/Alpine Mortgage
37 898 Corey Stayton The Bike Gallery
38 159 Aaron Sander Half Fast Velo
39 831 Ian Leitheiser Half Fast Velo
40 170 Erik Tonkin Team S+M
41 84 Gordie Cumming
42 805 Yann Blindert The Bike Gallery
43 813 Sal Collura Hutch's-Eugene
44 3 Bryan Duvall
DNF 198 Tom Nelson The Bike Gallery
DNF 150 John Bravard Half Fast Velo
DNF 816 Sam Richardson Gentle Lovers
DNF 145 David Godfrey Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation
DNF 861 PABLO ESPINOZA
DNF 849 jimmy lingwood Recycled Cycles presented by Raleigh
DNF 876 Pete Groblewski
DNF 811 Carl Hoefer Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation
DNF 149 Brant Buchholz Therapeutic Associates Cycling/GENR8
DNF 106 Nathan Coffey CMG Racing/Alpine Mortgage
DNF 199 Rick Hammel Hutch's-Eugene
DNF 166 Duncan Oliphant Therapeutic Associates Cycling/GENR8
DNF 117 Daniel Quirk Veloce Racing
DNF 126 Douglas Shanks Half Fast Velo
DNF 829 Cliff Thompson Beaverton Bicycle Club
DNF 197 John Browning Half Fast Velo
DNF 173 MARK STEGER CMG Racing/Alpine Mortgage
DNF 856 Dan Watson Hagens-Berman LLP Cycling

Women 1/2/3

Num Name Team
1 652 Shanan Whitlatch Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
2 201 Kori Kunz Poplollies
3 203 Andrea Fisk CMG Racing/Alpine Mortgage
4 680 Laurel Gitlen Gentle Lovers
5 626 Emily Charbonneau
6 261 Shari White Half Fast Velo
7 773 Hope Strode Poplollies
8 614 Heather Clark Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team
9 224 Jill Waskom Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team
10 296 Megan Troxell
11 618 Rebecca Bader OSU Cycling Club
12 228 Mariel Ettinger Collin's Cycle Shop
13 209 Norrene Godfrey Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation
14 265 Maren Nelson Bike Peddler
15 211 Allison Schaub Sorella Forte
16 448 Jessica Harm North River Racing
DNF 202 Miranda Moon Colorado Premier Training - Colnago Pro Team

Women 4

Num Name Team
1 280 Tessa Sugahara Team Group Health
2 250 Nicole Alexander
3 691 Cate Hass Gecko Cycling Club
4 241 Julie Forrest EWEB Windpower
5 266 Kay Bork Poplollies
6 646 Julie Leasure
7 472 Melissa Lynett Sorella Forte
8 611 Cary Steinman Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team
9 688 Michelle Mills Bike Peddler
10 473 Stacey Donohue River City Bicycles
11 471 Wendy Williams River City Bicycles
12 936 Rachelle Hobson Forza Jet Velo
13 619 Regan Wilson Nike Cycling
14 467 Tracy Norris-Yates Sorella Forte
15 947 Andrea Jones Forza Jet Velo
16 255 Amelia Bjesse-Puffin Bike Central
17 600 Anita Dilles University of Oregon Cycling Club
18 297 Monica Freeman Therapeutic Associates Cycling/GENR8
19 470 Kim Rueter Sorella Forte
20 256 Beth Whittaker Specialized River City Bicycles
21 Sarah Tisdale Sorella Forte
22 216 Debra Windus United Finance
23 661 Renee Mansour Gecko Cycling Club
DNF 1 Gina Miller Fresh Air Sports
DNF 0 Mary Ramos Fresh Air Sports
DNF 270 Veronica Sunderland Poplollies
DNF 468 Melanie Grandjacques Gecko Cycling Club
DNF 7 Stephanie Snyder Bike Peddler
DNF 678 Alison Dauble