Mt Hood Cycling Classic: Mt Adams Road Race

Hood River, OR
June 3, 2010

Part of the Mt Hood Cycling Classic

Questions about OBRA race results should go to Terri Camp. Questions about USAC race results should go to Paula Mara.

Updated June 5, 2010 at 8:24 PM

Cat 3 Men

Num Name Team City Down Time
1 312 Rusty Dodge Fanatik Bike Co. USA 00:00 2:18:23
2 336 Jonathan Merritt RMCEF USA 00:00 2:18:23
3 317 Austin Boswell Hot Tubs Jr. Development Team USA 00:00 2:18:23
4 354 Michael Grundmann Webcor Alto Velo USA 00:00 2:18:23
5 302 Stephen Ushy Balance Point Racing CAN 00:00 2:18:23
6 364 Brendon Gallant USA 00:00 2:18:23
7 359 Davis Shepherd USA 00:00 2:18:23
8 311 Grant Folske Cyclepath Racing USA 00:00 2:18:23
9 367 Brayton Osgood USA 00:00 2:18:23
10 352 Nicholas Peairs Village Peddler USA 00:00 2:18:23
11 316 Dustin Hahn Godspeed Courier USA 00:00 2:18:23
12 303 Joel Johnson Balance Point Racing CAN 00:00 2:18:23
13 362 Mitch Lee USA 00:00 2:18:23
14 348 Joel Pennington Thirsty Bear Cycling USA 00:00 2:18:23
15 335 Matthew Karre River City Bicycles USA 00:00 2:18:23
16 363 David Broemeling CAN 00:17 2:18:40
17 350 Daniel Koski-Karell Husky Cycling/University of Washington USA 00:17 2:18:40
18 333 Alex Kroman Portland Velo USA 00:17 2:18:40
19 332 Seth Phillips Northern Rockies Orthopedic USA 00:17 2:18:40
20 310 Jeffrey Henderson Cyclepath Racing USA 00:17 2:18:40
21 345 Sean Babcock Team S+M USA 00:17 2:18:40
22 344 Qayam Jetha Team Progressive/World Motors USA 00:17 2:18:40
23 341 Tosh Clements Team Coastal Tree Care USA 00:17 2:18:40
24 320 Bryan Hoadley Kovarus/ABTA USA 00:17 2:18:40
25 321 David Mai Kovarus/ABTA USA 00:17 2:18:40
26 358 Brian Postlethwaite CAN 00:17 2:18:40
27 360 Scott Larson USA 00:17 2:18:40
28 340 Scott Buzan Spokane Rocket Velo USA 00:17 2:18:40
29 353 Petro Hizalev Webcor Alto Velo USA 00:17 2:18:40
30 324 Troy Newton Kovarus/ABTA USA 00:17 2:18:40
31 323 Robert Sperling Kovarus/ABTA USA 00:17 2:18:40
32 308 Sage Freeman Capitol Velo p/b Lifesource USA 02:02 2:20:25
33 329 Michael Gaiman Mission Cycling USA 02:02 2:20:25
34 370 David Masuda Team Bike Tires Direct USA 02:02 2:20:25
35 319 Matt Pavlovich Hutch's-Eugene USA 02:02 2:20:25
36 305 Nicholas Roberts Bikesale.com USA 02:02 2:20:25
37 351 Ryan Larson Husky Cycling/University of Washington USA 02:06 2:20:29
38 304 Stephen McDade Beaverton Bicycle Club USA 04:02 2:22:25
39 309 Tom Scales Courage Cycles USA 04:02 2:22:25
40 322 Jason Turner Kovarus/ABTA USA 04:02 2:22:25
41 334 Erik Peterson RCR/Raleigh USA 04:02 2:22:25
42 337 Zachary Utz Ruckus Test Team USA 04:02 2:22:25
43 355 Joseph Skokan Bikesale.com/Wines of Washington USA 04:02 2:22:25
44 314 Jonas Sandstrom Fresh Air Experience CAN 04:02 2:22:25
45 328 Taylor Clements Major Motion USA 06:49 2:25:12
46 346 Sean Becker Ten Guys Named Alex USA 06:50 2:25:13
47 371 Michael Palmer Veloce Racing USA 11:04 2:29:27
48 357 Jacob Ashton Zinn Cycles USA 12:31 2:30:54
49 330 Andy Redden NoLimitz/ICE USA 12:38 2:31:01
50 318 Andrew Utz HPChiro/Scott's Cycling of Salem USA 17:18 2:35:41
51 338 William Zale Specialized River City Bicycles USA 17:18 2:35:41
52 339 Harald Graham Specialized River City Bicycles USA 17:20 2:35:43
53 349 Juan Quintero USA 17:24 2:35:47
54 356 Mike Bene Yard Dawgs Book Club USA 17:24 2:35:47
55 361 Tim Schauer Specialized River City Bicycles USA 22:25 2:40:48
56 326 Colin Mullane Land Shark USA 22:25 2:40:48
57 368 Andy Su USA 22:27 2:40:50
DNF 313 Dave Masessa Flywheel Bicycle Solutions USA
DNF 331 Trevor O'Neal USA
DNS 301 Erik Hofland Artisan Family Racing USA
DNS 306 Taylor Benz BODE USA
DNS 307 Joe Santos Bridgetown Velo USA
DNS 315 Steven Zeliadt Garage Racing USA
DNS 325 Shawn Hanka Kuhl USA
DNS 327 Charles Cavness Long Trail Cycling USA
DNS 342 Charlie Tejada Team Hino/Pizza Hut USA
DNS 343 David Lelong Team Oregon presented by Laurelwood Brewing USA
DNS 347 Dantley Young The Bike Shoppe USA
DNS 365 David Neubeck USA
DNS 366 Phelan Kostur USA

Cat 4 Men

Num Name Team Down Time
1 402 Marshall Greene Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 00:00 2:25:37
2 408 Ryan Wilcoxson Flywheel Bicycle Solutions 00:00 2:25:37
3 409 nick zylkowski Hagens-Berman LLP Cycling 00:00 2:25:37
4 422 Jeffrey Pollock Portland Velo 00:00 2:25:37
5 405 Jason Habeger Celo Pacific 00:00 2:25:37
6 445 jeff spaulding 00:00 2:25:37
7 450 Dominic Pezzoni 00:05 2:25:42
8 425 Mike Carr Rio Strada Racing 02:12 2:27:49
9 412 Daniel Liberator Mayhem Racing Team 02:13 2:27:50
10 417 John Kenney Mountain View Cycles 02:13 2:27:50
11 410 John Sorlie Hutch's/ClearOne/Bend Dental 02:13 2:27:50
12 424 Josh Keel Rio Strada Racing 02:13 2:27:50
13 428 Eric Schusterman Ritte Van Vlaanderen 02:16 2:27:53
14 421 Kevin Nichols Pacific Power Blue Sky 04:31 2:30:08
15 440 Randy Opp Vertical Earth 04:31 2:30:08
16 413 Eugene Kim Mission Cycling 06:39 2:32:16
17 419 Wayne Boyle Pacific Power Blue Sky 06:39 2:32:16
18 404 Jody White Broken Spoke Cycling 06:46 2:32:23
19 435 Jason Ford 06:46 2:32:23
20 411 Adam Kennedy Mayhem Racing Team 09:01 2:34:38
21 420 Ron Sines Pacific Power Blue Sky 09:05 2:34:42
22 438 Brian HANNIBAL University of Idaho 09:05 2:34:42
23 448 Eric Moody 09:05 2:34:42
24 446 steve popp 09:05 2:34:42
25 439 Harmen Zijlstra University of Idaho 09:12 2:34:49
26 429 Peter Rouse SCCA/Starbucks 10:35 2:36:12
27 447 Brady Callahan 15:03 2:40:40
28 426 James Hanacek Rio Strada Racing 15:03 2:40:40
29 423 Mark Adamski Portobello Bicycle Racing 15:04 2:40:41
30 427 Dan Lebson Rio Strada Racing 16:42 2:42:19
31 436 Sam Taylor 16:42 2:42:19
32 434 Greg Kowalsky Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 16:45 2:42:22
33 416 Tony Dirks Mountain View Cycles 16:48 2:42:25
34 441 David Moody Vertical Earth 17:14 2:42:51
35 437 Niles Clarke 1 Error 17:22 2:42:59
36 401 Steve Wursta Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 23:44 2:49:21
37 443 Jon Marsh 29:19 2:54:56
38 415 Andrew Hayes Mountain View Cycles 29:48 2:55:25
39 414 Tom Scully Mountain View Cycles 29:48 2:55:25
40 449 Richard Ensworth 33:24 2:59:01
41 444 Calon Russell 34:55 3:00:32
DNF 430 James Barrett Spokane Rocket Velo
DNS 403 Michael Ramsey BlackWhite Cycling
DNS 406 Tim Kibler Excel Sports
DNS 407 Rusty Dodge Fanatik Bike Co.
DNS 432 Aaron Aikin Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
DNS 433 Tony Coca Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
DNS 442 Steven Sprinkle

Masters Men 35+

Num Name Team Down Time
1 505 Tom Skiles Zenn Racing Team 00:00 2:15:54
2 526 Dan Martin SAFEWAY/GA PRC Group/Bicycles Plus 00:00 2:15:54
3 510 Kevin Klein Yahoo! Cycling Team 00:00 2:15:54
4 529 Hans Bielat BendBroadband/WebCyclery.com 00:00 2:15:54
5 525 John Browning Echelon Gran Fondo/ZteaM 00:00 2:15:54
6 528 Edward Micek BendBroadband/WebCyclery.com 00:00 2:15:54
7 540 Mark Krause Land Shark 00:00 2:15:54
8 506 Tim Butler River City Bicycles 00:00 2:15:54
9 541 Paul Bourcier Hutch's-Eugene 00:00 2:15:54
10 520 Jason Walker Team Clover 00:00 2:15:54
11 509 Roger Stevens HPChiro/Scott's Cycling of Salem 00:00 2:15:54
12 513 Eric Anderson Vertical Earth 00:00 2:15:54
13 515 Tim Jones 00:00 2:15:54
14 535 Gregory Kauper IJM.org 00:00 2:15:54
15 516 Mike Gaertner Vertical Earth 00:00 2:15:54
16 536 Dan Bryant Vitamin Water/Folsom Bike 00:00 2:15:54
17 530 Michael Larsen BendBroadband/WebCyclery.com 00:00 2:15:54
18 532 Brian Seguin BendBroadband/WebCyclery.com 00:00 2:15:54
19 572 Shawn Daly Southwest Hana 00:00 2:15:54
20 518 Greg Gambetta Vitamin Water/Folsom Bike 00:00 2:15:54
21 533 Derek Stallings BendBroadband/WebCyclery.com 00:00 2:15:54
22 534 Trey Harrison Chamois Butt'r 00:00 2:15:54
23 537 Nick Theobald SAFEWAY/GA PRC Group/Bicycles Plus 00:00 2:15:54
24 514 Richard Albrow Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 00:00 2:15:54
25 501 David Klipper Guinness Cycling Team 02:12 2:18:06
26 503 Aaron Sander Cyclepath Racing 02:12 2:18:06
27 531 Eric Martin BendBroadband/WebCyclery.com 02:12 2:18:06
28 521 Nils Johnson Vitamin Water/Folsom Bike 02:12 2:18:06
29 522 Anthony Aleto emdesports.com/Fitness Fanatics 05:34 2:21:28
30 502 George Irwin Juventus 05:34 2:21:28
31 519 Ryan Carlson Cyclepath Racing 07:09 2:23:03
32 523 Matt Lichtenfels 07:33 2:23:27
33 573 mason Armstrong Sunniside Sports 07:33 2:23:27
34 517 Jonathan Eropkin SAFEWAY/GA PRC Group/Bicycles Plus 07:33 2:23:27
35 539 Michael King 07:33 2:23:27
36 508 Petar Torre Soli 11:53 2:27:47
37 524 David Gates 11:53 2:27:47
38 538 Joe Santos Bridgetown Velo 15:00 2:30:54
39 512 Jeff Standish Therapeutic Associates Cycling/GENR8 16:44 2:32:38
40 507 Nate Magaret Rapha Racing 20:04 2:35:58
DNS 504 Karsten Hagen ZteaM
DNS 511 Oscar Gordillo Hino/Pizza Hut
DNS 527 Noe Alcala Barry Lasko DDS Cycling Team
DNS 542 John ODonnell Keller Rohrback Cycling Team

Masters Men 45+

Num Name Team City Down Time
1 548 Cale Reeder Echelon Gran Fondo/ZteaM USA 00:00 2:15:54
2 569 Steven R Holland United Finance USA 00:00 2:15:54
3 553 Todd Gallaher IJM.org USA 00:00 2:15:54
4 571 Hunter Ziesing Echelon Gran Fondo/ZteaM USA 00:00 2:15:54
5 547 Tom Lyons Echelon Gran Fondo/ZteaM USA 00:00 2:15:54
6 562 Scott Browning ZteaM USA 00:00 2:15:54
7 559 Jim Stefanoff Two Wheeler/Specialized USA 00:00 2:15:54
8 555 Roger Worthington Labor Power/Indie Hops USA 00:00 2:15:54
9 567 Bruce Copeland USA 00:00 2:15:54
10 543 Gary Porter Autoliv USA 00:00 2:15:54
11 549 Matthew Slater Echelon Gran Fondo/ZteaM USA 00:00 2:15:54
12 550 Brian Marsh Grand Forks Cycling Club CAN 02:12 2:18:06
13 561 Ivan Meadors United Finance USA 02:12 2:18:06
14 545 Doug Smith BendBroadband/WebCyclery.com USA 05:34 2:21:28
15 568 matt allen USA 05:34 2:21:28
16 552 Grant Boswell Hutch's/ClearOne/Bend Dental USA 07:33 2:23:27
17 564 David Zimbelman Salmon Cyclery USA 07:33 2:23:27
18 565 Peter Toth CAN 07:33 2:23:27
19 558 Greg Berlind Team Evergreen Racing USA 11:53 2:27:47
20 557 Ron Reade SAFEWAY/GA PRC Group/Bicycles Plus USA 11:53 2:27:47
21 563 John OBrien ZteaM USA 17:23 2:33:17
22 566 Jeffrey LARSON USA 24:45 2:40:39
23 560 Mike Fajer USA 34:56 2:50:50
DNS 544 Louie Amelburu Barry Lasko DDS Cycling Team USA
DNS 546 Mike Kath Cyclepath Racing USA
DNS 551 Francis Bruderer Hino/Pizza Hut USA
DNS 554 Kurt Brown IJM.org USA
DNS 556 Mark Zimbelman Rocky Mountain Spine & Sport USA

Pro/1/2

Num Name Team City Down Time
1 41 Nic Hamilton Trek Red Truck Racing p/b Mosaic Homes CAN 0:00:00 4:20:19
2 63 sam johnson Hagens-Berman LLP Cycling USA 0:00:00 4:20:19
3 14 Marc Demaar UnitedHealthcare presented by Maxxis USA 0:00:00 4:20:19
4 35 Sid Taberlary California Giant Berry Farms/Specialized AUS 0:00:00 4:20:19
5 77 Cyrus Kangarloo Total Restoration Cycling Team CAN 0:00:00 4:20:19
6 70 Adam Switters Yahoo! Cycling Team USA 0:00:00 4:20:19
7 154 Michael Creed Team Type 1 USA 0:00:00 4:20:19
8 26 Chris Winn Team Rio Grande/BCSM USA 0:00:00 4:20:19
9 95 mike olheiser Moontoast.com/Tristar USA 0:00:00 4:20:19
10 99 Marsh Cooper Kelly Benefit Strategies CAN 0:00:00 4:20:19
11 119 Michael Mathis Rideclean USA 0:00:00 4:20:19
12 78 Marcel Aarden Total Restoration Cycling Team CAN 0:00:00 4:20:19
13 11 Morgan Schmitt UnitedHealthcare presented by Maxxis USA 0:00:00 4:20:19
14 22 Ian Gray Team Rio Grande/BCSM USA 0:00:00 4:20:19
15 136 Jonathan Patrick McCarty Matrix/Richardson Bike Mart USA 0:00:00 4:20:19
16 2 Robert Britton Bissell Pro Cycling Team USA 0:00:00 4:20:19
17 62 Lang Reynolds Hagens-Berman LLP Cycling USA 0:00:00 4:20:19
18 155 Taylor Kneuven Hutch's-Eugene USA 0:00:00 4:20:19
19 118 Mitchell Peterson Cole Sport USA 0:00:00 4:20:19
20 168 Jesse Miller-Smith Cyclepaths Wild Cherries USA 0:00:00 4:20:19
21 72 Evan Huffman Yahoo! Cycling Team USA 0:00:00 4:20:19
22 124 Alister Ratcliff BikeReg.com/Cannondale USA 0:00:00 4:20:19
23 1 Paul Mach Bissell Pro Cycling Team USA 0:00:00 4:20:19
24 96 David Talbott Moontoast.com/Tristar USA 0:00:00 4:20:19
25 10 chris BALDWIN UnitedHealthcare presented by Maxxis USA 0:00:00 4:20:19
26 33 Jesse Moore California Giant Berry Farms/Specialized CAN 0:00:00 4:20:19
27 111 Nathaniel English Echelon Gran Fondo/ZteaM USA 0:00:00 4:20:19
28 175 Andrew Goessling ALA Cycling p/b Lombardi Sports USA 0:02:11 4:22:30
29 75 Ryan Parnes Yahoo! Cycling Team USA 0:02:11 4:22:30
30 86 Quinn Keogh Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation USA 0:02:12 4:22:31
31 23 Ian Holt Team Rio Grande/BCSM USA 0:02:12 4:22:31
32 182 Brian Williams Northern Rockies Orthopedic USA 0:02:12 4:22:31
33 50 Kai Applequist Exergy Team TWENTY12 USA 0:02:12 4:22:31
34 161 Scott Gray Cyclesoles/Sagebrush Cycles USA 0:02:12 4:22:31
35 120 Chris Aten Rideclean USA 0:02:12 4:22:31
36 192 Eric Fischer Team Clif Bar USA 0:02:12 4:22:31
37 104 Garrett Mcleod TEAM H&R BLOCK CAN 0:02:12 4:22:31
38 101 Sebastian Salas TEAM H&R BLOCK CAN 0:02:12 4:22:31
39 20 Jonathan Garcia Team Rio Grande/BCSM USA 0:02:12 4:22:31
40 53 Christopher Hong Exergy Team TWENTY12 USA 0:02:12 4:22:31
41 61 Christopher Parrish Hagens-Berman LLP Cycling USA 0:02:12 4:22:31
42 37 Chris Stastny California Giant Berry Farms/Specialized USA 0:02:12 4:22:31
43 127 Trevor Connor Cyclesoles/Sagebrush Cycles USA 0:02:12 4:22:31
44 32 James Mattis California Giant Berry Farms/Specialized USA 0:02:12 4:22:31
45 184 Adam Wisseman Tessier Bike USA 0:02:12 4:22:31
46 114 Jason Thompson Garneau Evolution CAN 0:02:12 4:22:31
47 129 Andrew Boone Cyclesoles/Sagebrush Cycles USA 0:02:12 4:22:31
48 40 Matt Bell Trek Red Truck Racing p/b Mosaic Homes CAN 0:02:12 4:22:31
49 5 David Williams Bissell Pro Cycling Team USA 0:02:12 4:22:31
50 176 Carl Decker Giant USA 0:02:12 4:22:31
51 105 Justin Kerr TEAM H&R BLOCK NZL 0:03:51 4:24:10
52 36 John Bennett California Giant Berry Farms/Specialized USA 0:03:51 4:24:10
53 107 David Glick Rideclean USA 0:03:51 4:24:10
54 93 Bradley Gehrig Barbacoa - Mi Duole USA 0:03:51 4:24:10
55 108 Jared Gilyard Rideclean USA 0:03:51 4:24:10
56 164 Alexander Blease Chico Corsa Cycling Team USA 0:03:51 4:24:10
57 145 Chris Swan Team Oregon presented by Laurelwood Brewing USA 0:03:51 4:24:10
58 143 Orion Berryman Team Oregon presented by Laurelwood Brewing USA 0:03:51 4:24:10
59 140 Coulton Hartrich Santo-MegaCycle USA 0:03:51 4:24:10
60 102 Dustin Andrews TEAM H&R BLOCK CAN 0:03:51 4:24:10
61 163 Tyler Riedesel Canyon Bicycles Draper USA 0:05:39 4:25:58
62 190 Daniel Bechtold Team Bobs-bicycles.com USA 0:05:39 4:25:58
63 173 Brian Hitchcock Garage Racing USA 0:05:39 4:25:58
64 83 Mike Northey Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation NZL 0:05:39 4:25:58
65 138 Ariel Herrmann Metromint Cycling USA 0:05:39 4:25:58
66 149 Elijah Romer Team Oregon presented by Laurelwood Brewing USA 0:05:39 4:25:58
67 116 Todd Hageman Cole Sport USA 0:05:39 4:25:58
68 85 Taylor Gunman Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation NZL 0:05:39 4:25:58
69 144 Joshua Liberles Team Oregon presented by Laurelwood Brewing USA 0:05:39 4:25:58
70 79 Dan Macdonald Total Restoration Cycling Team CAN 0:05:39 4:25:58
71 133 Ryan Iddings Lenovo/HB USA 0:05:39 4:25:58
72 115 Bill Demong Cole Sport USA 0:05:39 4:25:58
73 159 Peter Vraniak USA 0:05:39 4:25:58
74 121 Travis McCabe Rideclean USA 0:05:39 4:25:58
75 185 Seth Patla River City Bicycles USA 0:05:39 4:25:58
76 52 Conor Mullervy Exergy Team TWENTY12 USA 0:05:39 4:25:58
77 195 Dylan Jones Team WM/Hammer Nutrition USA 0:05:39 4:25:58
78 21 Brad Bingham Team Rio Grande/BCSM USA 0:05:39 4:25:58
79 60 Sean Passage Hagens-Berman LLP Cycling USA 0:05:39 4:25:58
80 73 Philip Mooney Yahoo! Cycling Team USA 0:05:39 4:25:58
81 65 Kennett Peterson Hagens-Berman LLP Cycling USA 0:05:39 4:25:58
82 24 Allen Krughoff Team Rio Grande/BCSM USA 0:05:39 4:25:58
83 74 Vincent Owens Yahoo! Cycling Team USA 0:05:39 4:25:58
84 76 Jamie Sparling Total Restoration Cycling Team CAN 0:05:39 4:25:58
85 123 James Williams Bike Religion NZL 0:08:04 4:28:23
86 156 Gabe Varela Vertical Earth USA 0:08:04 4:28:23
87 71 Tyler Dibble Yahoo! Cycling Team USA 0:08:04 4:28:23
88 30 Julian Martinez California Giant Berry Farms/Specialized USA 0:08:04 4:28:23
89 64 Alan Adams Hagens-Berman LLP Cycling USA 0:08:04 4:28:23
90 13 Maxim Jenkins UnitedHealthcare presented by Maxxis USA 0:08:04 4:28:23
91 112 Christopher Mcgarity Garneau Evolution CAN 0:08:04 4:28:23
92 66 Phillip Elsasser Hagens-Berman LLP Cycling USA 0:08:04 4:28:23
93 158 Wm. ColterYoung ERTC CAN 0:12:34 4:32:53
94 44 Adam Thuss Trek Red Truck Racing p/b Mosaic Homes CAN 0:13:01 4:33:20
95 43 Dan Skinner Trek Red Truck Racing p/b Mosaic Homes CAN 0:13:01 4:33:20
96 150 Craig Debellefeuille Cyclemeisters/Bow Cycle CAN 0:13:01 4:33:20
97 139 Ryan Trebon Rideclean USA 0:17:08 4:37:27
98 57 Kevin Rowe Exergy Team TWENTY12 USA 0:17:18 4:37:37
99 169 Brandon Dyer Cyclesoles/Sagebrush Cycles USA 0:17:18 4:37:37
100 55 Remi McManus Exergy Team TWENTY12 USA 0:17:18 4:37:37
101 81 Ben Chaddock Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation CAN 0:17:18 4:37:37
102 174 Austin Allison Dogfish Racing USA 0:17:18 4:37:37
103 134 Shawn Ongers Lenovo/HB USA 0:17:18 4:37:37
104 82 Joshua Bartlett Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation USA 0:17:18 4:37:37
105 54 Brandon Lynch Exergy Team TWENTY12 USA 0:17:18 4:37:37
106 196 Marshall Opel Waste Management/Hammer Nutrition USA 0:20:28 4:40:47
107 165 Michael Jasinski Chico Corsa Cycling Team USA 0:20:38 4:40:57
108 103 Aaron SCHOOLER TEAM H&R BLOCK CAN 0:25:22 4:45:41
109 15 Eric Barlevav UnitedHealthcare presented by Maxxis USA 0:25:22 4:45:41
110 194 Spencer Paxson Team S+M USA 0:34:16 4:54:35
111 146 Patrick Marzullo Team Oregon presented by Laurelwood Brewing USA 0:34:16 4:54:35
112 130 Tyler Stearns Castelli USA USA 0:36:12 4:56:31
113 152 Zane Westerbeek Cyclemeisters/Bow Cycle CAN 0:38:12 4:58:31
114 180 Will Niemann-Ross Life Cycle Bike Shop USA 0:38:12 4:58:31
115 199 Brendan Treacy Team Oregon presented by Laurelwood Brewing USA 0:38:12 4:58:31
116 56 Kevin Mullervy Exergy Team TWENTY12 USA 0:38:12 4:58:31
117 147 Adam Edgerton Team Oregon presented by Laurelwood Brewing USA 0:38:12 4:58:31
118 106 Chris McNiel TEAM H&R BLOCK CAN 0:38:12 4:58:31
119 84 Roman van Uden Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation NZL 0:40:19 5:00:38
120 122 Colby Elliot Bike Religion USA 0:40:19 5:00:38
121 153 Mac Garvin Cyclemeisters/Bow Cycle CAN 0:42:42 5:03:01
122 92 Dustin Eskelson Barbacoa - Mi Duole USA 0:42:49 5:03:08
123 125 Shannon Morgan BikeReg.com/Cannondale USA 0:42:49 5:03:08
124 178 Jordan Humble Krystal Elite USA 0:42:49 5:03:08
125 191 nathan freed Team Clif Bar USA 0:42:49 5:03:08
126 181 Shane Buysse USA 0:42:49 5:03:08
127 91 Benjamin D'Hulst Barbacoa - Mi Duole USA 0:42:56 5:03:15
128 172 John Sindell Garage Racing USA 0:54:17 5:14:36
129 166 Ryan Brown Chinook Cycling Club USA 0:54:17 5:14:36
130 34 Tyler Brandt California Giant Berry Farms/Specialized USA 0:54:58 5:15:17
131 151 Nic Andrichuck Cyclemeisters/Bow Cycle CAN 1:08:22 5:28:41
DNF 12 Roman Kilun UnitedHealthcare presented by Maxxis USA
DNF 31 Brandon TRAFTON California Giant Berry Farms/Specialized USA
DNF 42 Nathan MacDonald Trek Red Truck Racing p/b Mosaic Homes CAN
DNF 45 Tyler Trace Trek Red Truck Racing p/b Mosaic Homes CAN
DNF 46 Cory Domingues Hutch's-Eugene CAN
DNF 51 Austin Arguello Exergy Team TWENTY12 USA
DNF 59 Evan Hyde Bahati Foundation Pro Cycling Team USA
DNF 67 Alan Schmitz Hagens-Berman LLP Cycling USA
DNF 80 Jason Allen Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation NZL
DNF 113 Matthew O'Hagan Garneau Evolution CAN
DNF 117 Gardie Jackson Cole Sport USA
DNF 126 Mike Sohm Canyon Bicycles Draper USA
DNF 135 Chris Turner Los Gatos USA
DNF 148 Marcel deLisser Team Oregon presented by Laurelwood Brewing USA
DNF 160 Joe Baum USA
DNF 170 Frank Marrs Davis Bike Club Race Team USA
DNF 171 Ben Rathkamp Fanatik Bike Co. USA
DQ 198 luke pennington USA

Women Pro/1/2/3

Num Name Team City Down Time
1 209 Jennifer Wheeler Hagens-Berman LLP Cycling USA 00:00 2:37:50
2 201 Patricia Bailey Total Restoration Racing Team USA 00:04 2:37:54
3 222 Sue Butler River City Bicycles USA 00:06 2:37:56
4 202 Ashley Koch Allsport GPS AZ Women Racing USA 00:10 2:38:00
5 251 Laura Brown Total Restoration Racing Team CAN 00:10 2:38:00
6 242 Jen Akeroyd USA 00:10 2:38:00
7 224 Jennifer Gaertner Riverstone Women's Racing Team USA 00:10 2:38:00
8 219 Kelsey M. Withrow PCIM USA 00:10 2:38:00
9 240 Robin Secrist USA 00:10 2:38:00
10 218 Stephanie Skoreyko PCIM USA 00:10 2:38:00
11 208 Rosalyn rombauer Hagens-Berman LLP Cycling USA 00:10 2:38:00
12 211 Hilary Billington Hammer Nutrition USA 00:10 2:38:00
13 250 Leah Guloien Total Restoration Racing Team CAN 00:10 2:38:00
14 217 Jane Robertson Metromint Cycling USA 00:10 2:38:00
15 232 Heather Pryor Metromint Cycling USA 00:10 2:38:00
16 247 Lauren Roschen USA 00:10 2:38:00
17 215 Molly S. VanHouweling Metromint Cycling USA 00:10 2:38:00
18 206 Jade Wilcoxson Flywheel Bicycle Solutions USA 00:10 2:38:00
19 233 Lindsay Fox Veloforma USA 00:10 2:38:00
20 223 Amy Campbell River City Bicycles USA 00:10 2:38:00
21 237 Kristen Hetzel USA 00:10 2:38:00
22 236 Teri Sheasby USA 00:10 2:38:00
23 210 Sally Fraser Hagens-Berman LLP Cycling USA 00:10 2:38:00
24 245 Lindsay Myers USA 00:10 2:38:00
25 253 Jasmine Glaeser Total Restoration Racing Team CAN 00:10 2:38:00
26 252 Sarah Stewart Total Restoration Racing Team CAN 00:10 2:38:00
27 244 Anne Davis Usher USA 00:10 2:38:00
28 216 Amanda Seigle Metromint Cycling USA 00:18 2:38:08
29 221 Tayler Wiles Primal/Rocky Mountain Colavita USA 00:40 2:38:30
30 207 Carrie Eller Gregg's/Trek/VW USA 00:54 2:38:44
31 204 Sara Fletcher Bridgetown Velo USA 00:55 2:38:45
32 241 Lisa Turnbull USA 00:55 2:38:45
33 243 Mindy Simmons USA 00:55 2:38:45
34 203 Jennifer Schulz Balance Point Racing/Fresh Air Concept CAN 00:55 2:38:45
35 234 Lisa Reeve Veloforma USA 07:40 2:45:30
36 214 Molly Mullane Land Shark USA 07:40 2:45:30
37 229 Libby Evans Therapeutic Associates Cycling/GENR8 USA 09:36 2:47:26
38 248 Gabriela Ferrat Metromint Cycling USA 09:37 2:47:27
39 230 Marian Jamison Metromint Cycling USA 09:37 2:47:27
40 239 Christina Smith CAN 09:37 2:47:27
41 249 Lana Atchley USA 09:37 2:47:27
42 213 Christine Chang Riverstone Women's Racing Team USA 09:37 2:47:27
43 212 Anona Whitley Ironclad Performance Wear USA 09:37 2:47:27
44 235 Ally Stacher Webcor Builders USA 11:11 2:49:01
45 227 Karey Swan Therapeutic Associates Cycling/GENR8 USA 13:28 2:51:18
46 238 Virginia Sellars CAN 13:51 2:51:41
47 225 Allison Beall Riverstone Women's Racing Team USA 23:15 3:01:05