Portland Short Track Series - July/Aug Series

Portland, OR
August 1, 2011

Part of the Portland Short Track Series

If you have questions or corrections, please email Kris Schamp.

Updated October 22, 2011 at 10:44 PM

Cat 1 Men 19-34

Num Name Team Age Points
1 210 Erol Chandler Portland Bicycle Studio 26 115
2 200 Chris Johnston bicycleattorney.com 26 88
3 212 Mat Barton Staccato Gelato 31 78
4 202 Greg Adams Bridgetown Velo 32 49
5 208 David Boerner 30 41
6 222 Kolben Preble Hammer Nutrition/CMG Racing Team 18 41
7 217 Tyler Fought Guinness Cycling Team 30 36
8 218 brant ness 34 30
9 220 Paul LaCava 33 30
10 221 Cale Wenthur 30 22
11 219 Spencer Callahan 23 22
12 209 Sean Corey Trusty Switchblade 28 18
13 216 Trevor Pratt 22 17
14 205 Matthew Case Team Beer 34 16
15 213 Stephan Roberts Cyclepath Racing 17 16
16 215 Jason Britton 32 16
17 224 Thor Tingey Rebound/Tireless Velo 33 15
18 225 Richard Whitekettle 11
19 201 Cody Edeline bicycleattorney.com 34 9

Cat 1 Men 35+

Num Name Team Age Points
1 305 Joe Santos Cyclepath Racing 39 85
2 302 Dave Condon Yakima Bike Vigilantes 35 67
3 308 Jesse Lea Cyclepath Racing 38 64
4 326 Daniel Sprouse Cyclepath Racing 44 63
5 330 Ian Leitheiser Cyclepath Racing 40 57
6 340 John Bravard Cyclepath Racing 43 55
7 333 Michael Szwaya bicycleattorney.com 41 50
8 319 Derwyn Harris West End Bikes/Specialized 43 47
9 309 Paolo Dabbeni Filth and Fury 43 37
10 329 David Hemming Rapha Racing NW 39 36
11 332 Jeff Parker 35
12 316 Jesse Luckett Cyclepath Racing 32
13 318 Anthony Ohotto Yakima Bike Vigilantes 45 24
14 324 Bob Jacobs bicycleattorney.com 45 16
15 327 Johnny Vergis Cyclepath Racing 51 14
16 328 Michael Jones Mountain View Cycles 13
17 317 Javad Simonsen Portland Velo 41 9
18 300 Jeff Standish Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 45 9
19 312 James Jonke Oregon Bike Shop 45 5
20 304 Hugh Gapay Hammer Velo 47 4
21 335 William Goritski Rebound/Tireless Velo 49 3
22 7 James Tervo Artisan Family Racing 3
23 336 Brian Marcroft Upper Echelon Fitness 37 1

Cat 2 Men 35-44

Num Name Team Age Points
1 306 Tim Schauer West End Bikes/Specialized 43 104
2 318 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 44 90
3 353 Johnny Burrell Filth and Fury 37 67
4 358 Tony Daversa Filth and Fury 37 58
5 385 David Roulo Filth and Fury 35 56
6 350 Mike Alligood Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 43 44
7 300 Sean Vergillo Camas Bike and Sport 41 36
8 357 Kevin Condron Gentle Lovers 38 36
9 315 John Droege Filth and Fury 45 32
10 422 Karsten Hagen West End Bikes/Specialized 30
11 434 Nicholas Leritz Team S+M 40 29
12 354 Curtis Loeb Hammer Velo 23
13 367 Geoff Grummon PSIMET/Zilla Racing 36 18
14 365 David Rosen Half Fast Velo 38 17
15 302 Shane DeMars 36 16
16 404 Jonathan Maus 36 16
17 310 Jake Linford 38 12
18 309 Aaron Lee Staccato Gelato 36 11
19 322 Andrew Holder 38 9
20 347 Eric Wittinger Fat Cobra Video 37 7
21 377 brett boyles United Finance 41 7
22 418 Eric Albertson 7
23 335 Joe Klemmer Camas Bike and Sport 35 2
24 346 Rick Wilks Rebound/Tireless Velo 42 2
25 384 Ted Byram 36 1
26 337 Matt Leitheiser 38 1
27 395 Michael Girard Portland Velo 1

Cat 2 Men 45+

Num Name Team Age Points
1 234 Harald Graham West End Bikes/Specialized 45 103
2 205 Terry Knight 57 99
3 227 Jeff Tedder Hammer Velo 51 91
4 226 Jon Pearson Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 54
5 228 John Droege Filth and Fury 45 44
6 271 Jeff Standish Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 45 41
7 208 David Saltzberg Half Fast Velo 45 34
8 240 Ted Lamb Rebound/Tireless Velo 47 33
9 273 Matthew Martel Pacific Power Blue Sky 46 31
10 266 Greg O'Brien 46 30
11 210 Chris Streight Hammer Velo 45 26
12 200 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 46 24
13 213 mark damon 48 19
14 233 Chauncey Curl Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 50 16
15 278 David Ripp West End Bikes/Specialized 15
16 214 David Luoma Guinness Cycling Team 54 12
17 237 Mike Murphy 45 11
18 215 Mike Van Hoose Team Bike Tires Direct 45 10
19 230 Jim Kysela Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 9
20 247 Trig Rogers bicycleattorney.com 45 8
21 264 Dave Burnard 55 5
22 209 Kevin O'Connell Hammer Velo 54 4
23 344 Jerry DeRuyter 4
24 272 Steve Lacey Showers Pass 57 3
25 241 Dan MacNaughton 57 2
26 261 Ron Strasser Team S+M 62 2
27 202 William Waring Camas Bike and Sport 46 1
28 257 Ian Kennedy bicycleattorney.com 1

Cat 2 Men U35

Num Name Team Age Points
1 54 Michael Wise 29 78
2 1 Jordan Norris Camas Bike and Sport 33 73
3 2 Brian Tobin Team Lazy Tarantulas 28 66
4 55 Justin DeMallie Filth and Fury 28 60
5 48 Andrew Yeoman 29 54
6 46 Jens MacAller 27 50
7 29 Steve O'Neill Cyclepath Racing 25 47
8 25 Gabe Doebler 34 46
9 24 Christian Reed Green Submarine Records 32 39
10 20 Brian Buskirk Trinity Bikes 26 33
11 51 Benjamin Farver 29 30
12 8 Jon DeLeonardo Hammer Velo 31 26
13 28 Michael Harrison 33 24
14 3 Jack Olsen Fat Cobra Video 28 21
15 32 Kevin Andrews Rebound/Tireless Velo 29 19
16 26 Spencer Fransway 29 15
17 52 David Heddy Camas Bike and Sport 32 12
18 22 John Ayres bicycleattorney.com 26 11
19 59 Aaron Nett Trusty Switchblade 28 8
20 35 Nathan Hilmer Green Submarine Records 31 5
21 34 Matthew Cittadini 31 4
22 14 David Sterry Green Submarine Records 28 3
23 50 Trevor Schauer West End Bikes/Specialized 16 3
24 4 Silas Collentine 19 2
25 57 Wally Hockman WebCyclery.com 34 2
26 56 Anthony Monteleone 25 1

Cat 2 Women 35-44

Num Name Team Age Points
1 401 Mielle Blomberg Team S+M 40 105
2 400 Laura Trace 45 90
3 402 Ann Kennedy bicycleattorney.com 44 73
4 405 Carolyn Gutsick Filth and Fury 36 69
5 404 Virginie Calme Cyclepath Racing 41 60
6 415 Beth Burns Veloce Racing 39 45
7 412 jennifer donnelly 43 44
8 418 Sarah Tisdale Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 41 41
9 413 Dawn Guildner 40 26
10 403 Anna Vaughn Hammer Velo 35 24
11 410 Kronda Adair Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 40 24
12 419 wynne lobel Filth and Fury 19
13 408 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 15
14 407 Julia Shea Fat Cobra Video 35 11
15 406 Jessica Niggemann Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 36 7
16 422 Anne Marie Untalan 7
17 411 Suzy Renn 41 5
18 420 Linda Caporicci 3

Cat 2 Women 45+

Num Name Team Age Points
1 510 Jan Moss Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 50 102
2 509 Pam Fairchild Rebound/Tireless Velo 46 94
3 505 Pam Reid Team Rose City 54 77
4 503 Loraine Blake Guinness Cycling Team 46 74
5 502 Sue Hanna Oregon Bike Shop 55 62
6 504 Renata Hahn Team Rose City 51 39
7 506 Katherine Christensen Showers Pass 51 30
8 501 Evelyn West Team S+M 51 19

Cat 2 Women U35

Num Name Team Age Points
1 315 Kim Matheson Team S+M 32 86
2 305 Joy Armagost Fat Cobra Video 33 85
3 313 Ellene Smith Team Dirt/Mudslinger Events 31 82
4 319 hannah moore Green Submarine Records 28 69
5 311 Michelle Kunec Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 29 63
6 303 Erinne Goodell Team Slow 31 33
7 318 Sarah Hunter Green Submarine Records 32 31
8 326 Taylor Shekell Team Beer 26 30
9 331 Lana Macnoughton Upper Echelon Fitness 30
10 327 Beth Flanagan Beermongers Cycle Club 34 28
11 307 Jade Koide Team Beer 28 25
12 316 Tuuli Hakala Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 28 24
13 300 Courtney Gould Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 29 22
14 325 Kelly McKean Veloce Racing 34 20
15 306 Jocelyn Gaudi 28 13
16 328 Erin Goodall Hammer Velo 22 11
17 329 Susannah Hart Camas Bike and Sport 9
18 301 Bree Edwards Cyclepath Racing 34 5
19 308 Hannah Hart Camas Bike and Sport 3

Cat 3 Men 10-14

Num Name Team Age Points
1 304 Brian Hart Jr. Camas Bike and Sport 12 94
2 327 Elkin Parker 13 79
3 305 Justin Ziehnert 13 69
4 301 Linus Clark 66
5 309 Keelan Ontiveros 11 56
6 303 Owen Szwaya bicycleattorney.com 13 50
7 341 Keegan O'Neill Word-RCB by Cyclisme 14 49
8 313 Brady Stotts Camas Bike and Sport 12 43
9 342 Wyatt Thompson 14 34
10 314 Rubin Field Field Jerger Cycling 12 28
11 333 Nathan Rubin 13 23
12 331 Jakob Young 12 20
13 308 Kyle Hunter 12 17
14 316 Skyler Gober 13 16
15 322 Quinlan McIntire 16
16 332 Izaak King Veloce Racing 13
17 306 Ian Steigerwald 13 9
18 311 Evan Mobley Camas Bike and Sport 13 8
19 339 Kade Coons Camas Bike and Sport 11 8
20 315 Avery Russell NoMads Bicycle Racing Team 13 7
21 310 Isamu Richmond 10 4
22 319 Richard Velasco 11 4
23 307 Eric Tervo 13 4
24 330 Amadi Hayes 4
25 335 Brandon Hughes 11 4
26 323 Grayson Goodwin 10 3
27 324 Calvin Bryant 11 2
28 321 Ryan Caputo The Spokesmen 11 1
29 329 Andrew DiStefano 1

Cat 3 Men 15-18

Num Name Team Age Points
1 400 Zach Vergillo Camas Bike and Sport 17 101
2 407 Trevor Schauer 16 97
3 405 Erik Hahn Team Rose City 15 74
4 402 Billy Waring Camas Bike and Sport 16 66
5 411 Ian Mastenbrook Hammer Velo 17 44
6 401 Standish Zachary Therapeutic Associates Cycling/GENR8 16 37
7 410 Stephan Roberts Cyclepath Racing 17 19
8 413 Corey Craig Camas Bike and Sport 15 19
9 312 Julian Roden Cyclepath Racing 17
10 406 Kevin Craig 16 15

Cat 3 Men 19+

Num Name Team Age Points
1 121 Andy Leritz Team S+M 44 120
2 133 Jimmy Gantz Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 39 97
3 73 Judson McCauley The Spokesmen 37 71
4 58 Mark Koller Ironclad Performance Wear 34 47
5 141 Raymond Crepeau 39 46
6 4 Scott Trautman Camas Bike and Sport 45 44
7 140 Matt Wilkin Staccato Gelato 34 30
8 77 Jesse Saks 39 28
9 93 Shannon Boroff 36 28
10 91 Alexander Goldman 27 27
11 153 David Pryor 42 24
12 178 Michael Scalzo 29 19
13 131 Jeff Stob 51 17
14 145 Peter W 28 16
15 76 soren clark 32 14
16 107 Mark Widlund The Spokesmen 34 14
17 176 Jeff Smith 34 14
18 159 Joseph Parietti 32 13
19 75 Larry Chow Portland Velo 43 11
20 70 DAvid Webb Camas Bike and Sport 48 9
21 156 Bryan Smith Hammer Velo 39 9
22 2 David Hewett The Spokesmen 36 5
23 94 Steve Shaw 45 5
24 24 Dylan Cernitz Half Fast Velo 36 4
25 161 Dan Frye Team Bacon 35 4
26 126 Brendan Quinlan 51 3
27 157 Shane Parker 34 3
28 87 Matthew Huxley 39 3
29 184 Michael Finan 3
30 71 Eric Stotts Camas Bike and Sport 2
31 28 Bradley Buselli Oregon Bike Shop 1
32 125 David Szymanski 1

Cat 3 Women 10-14

Num Name Team Age Points
1 503 Susannah Hart Camas Bike and Sport 14 120
2 500 Sarah Arnett Camas Bike and Sport 11 72
3 506 Samantha Schauer 14 64
4 501 Lauren Ziehnert 60
5 508 Amy Ziehnert 12 59
6 502 Mikaela Saltzberg 14 57
7 509 Alyssa Hoyt 13 44
8 606 Dana Martel Pacific Power Blue Sky 15 19
9 512 Natalie Shaw 11

Cat 3 Women 15-18

Num Name Team Age Points
1 602 Hannah Hart Camas Bike and Sport 18 102
2 252 Sharon Hart Camas Bike and Sport 16 90
3 604 Marisa Reid ZteaM 15 41
4 603 Elena Zale 18 25
5 605 Sierra Reid 18 22

Cat 3 Women 19+

Num Name Team Age Points
1 222 Cara VanGorder Lasof Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 42 82
2 205 jaime kathleen menagh Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 30 80
3 210 Kendra Duong Portland Velo 43 66
4 204 Tina Rainforth Portland Velo 46 61
5 230 Jennifer Pereau Trusty Switchblade 31 47
6 244 Linda Caporicci 43 30
7 252 Sharon Hart Camas Bike and Sport 30
8 215 Katina Fischer Camas Bike and Sport 39 27
9 216 Cammia Kalimanis 33 24
10 228 Kristin Bott Team Slow 30 24
11 246 Anne Marie Untalan 38 22
12 238 Cory Parker 22
13 249 Cristina Mihaescu Hammer Velo 22
14 233 Erin Goodall Hammer Velo 22 19
15 254 Katy Pranian Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 17
16 236 Brigitte Trace 43 15
17 235 Juntu Oberg 39 14
18 227 Birch Clark Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 14 13
19 239 Vivian Satterfield Ruckus Test Team 26 13
20 258 Michelle Mishoe West End Bikes/Specialized 13
21 221 Jennifer Clunie 35 11
22 224 Kimberley DiStefano 7
23 243 michelle WEEK 23 7
24 257 Dara Muldoon Filth and Fury 7
25 234 Gabi Miller 5
26 250 Stefanie Bergh Birchwood 5
27 224 Sara Siwanowicz 33 4
28 226 rebecca miller Portobello-A Better Cycle 31 4
29 241 Laura Lehman 32 3
30 229 Marie Major Rebound/Tireless Velo 29 2
31 248 Dara Sim Team Endless Cycle 38 2
32 202 Carla Bray 43 1
33 256 Erika Miranda Trusty Switchblade 1

Pro Men

Num Name Team Age Points
1 1 Shannon Skerritt Corsa Concepts 40 115
2 4 Aaron Tuckerman Corsa Concepts Cycling Team 27 77
3 16 James Ceccorulli 24 73
4 25 Josh Kelley 28 72
5 30 Will McDonald 66
6 11 Steve Carwile 29 52
7 3 Chris Snyder bicycleattorney.com 38 51
8 29 Jonathan Myers Team S+M 44 50
9 13 Martin Baker bicycleattorney.com 44 31
10 10 Ryan Weaver River City Bicycles 34 29
11 37 Doug Wilmes Portland Bicycle Studio 31 16
12 6 Darrin Seeds Yakima Bike Vigilantes 31 14
13 32 Tim Butler West End Bikes/Specialized 13
14 38 Ryan Dorsey 24 11
15 18 Brian Schultz 34 7
16 31 Scott Bradway Team S+M 7
17 12 Doug Evans bicycleattorney.com 5
18 33 Kelly Ryan Portland Bicycle Studio 5
19 34 Nelson Snyder Cyclepath Racing 2
20 21 Matt Lyons University of Denver 1

Pro/Cat 1 Women

Num Name Team Age Points
1 102 Brooke McDermid bicycleattorney.com 31 110
2 104 Christy Love Team S+M 37 99
3 109 Abra McNair Showers Pass 29 63
4 106 Elaine Bothe Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 46 61
5 100 Beth Ann Orton Staccato Gelato 30 51
6 116 Kristin Wille Hammer Velo 28 37
7 108 Susan Grandjean Showers Pass 38 36
8 113 Sue Butler River City Bicycles 40 30
9 117 Catlin Lauren 18 22
10 105 Jill Hardiman Team S+M 17
11 111 Sarah Tingey Rebound/Tireless Velo 31 15
12 115 Michelle Kunec Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 29 14
13 114 Amy Campbell 13
14 118 Abby Watson Bridgetown Velo 11
15 121 Laurie Hotovy Team S+M 9
16 119 Rachel Bagley 5
17 120 Erin Playman Gentle Lovers 4

Singlespeed Men

Num Name Team Age Points
1 11 Joe Santos Cyclepath Racing 39 90
2 39 Ryan Weaver River City Bicycles 34 86
3 15 Darrin Seeds Yakima Bike Vigilantes 31 74
4 60 Nat Johnson Green Submarine Records 33 73
5 3 Mat Barton Staccato Gelato 31 70
6 76 John Bravard Cyclepath Racing 43 56
7 12 John Lin Hammer Velo 28 46
8 10 Thor Tingey Rebound/Tireless Velo 33 41
9 63 Nick Gibson Yakima Bike Vigilantes 32 30
10 83 Shannon Skerritt Corsa Concepts 25
11 35 Greg Adams Bridgetown Velo 32 23
12 30 Dan Porter Cyclepath Racing 21
13 56 Michael Szwaya bicycleattorney.com 41 19
14 48 Johnny Vergis Cyclepath Racing 51 13
15 38 joel armstrong River City Bicycles 42 11
16 28 Jake Rosenfeld 39 11
17 77 Leland Gilmore River City Bicycles 11
18 21 James Tervo 41 7
19 29 Josh Armagost Fat Cobra Video 39 7
20 18 Scott Barker Team Dirt/Mudslinger Events 42 4
21 24 Boone Tompkins 24 4
22 22 Dylan VanWeelden 33 3
23 43 Jason Crago Yakima Bike Vigilantes 43 2
24 36 edwin brown 29 1
25 74 Darrin Joos 36 1

Singlespeed Women

Num Name Team Age Points
1 601 Shawn Postera 37 81
2 603 Susan Sherman Showers Pass 42 80
3 609 Julie Kramer 40 79
4 605 Lisa Belair Team S+M 44 66
5 604 Kristin Bott Team Slow 30 49
6 600 beth hamon Team Slow 48 41
7 610 Anna Christiansen Ironclad Performance Wear 26 30
8 611 Laurie Hotovy Team S+M 33 30
9 607 Dani Dance River City Bicycles 39 25
10 303 Erinne Goodell Team Slow 25