Blind Date at the Dairy

Portland, OR
October 9, 2013

Part of the Blind Date at the Dairy

If you have questions or corrections, please email Candi Murray.

Updated October 10, 2013 at 12:32 PM

Beginner Men

Num Name Team Age City Laps Time
1 207 Patrick Fraser 39 Portland 4 30:20
2 297 Bob Rakoz Athletes Lounge Cycling Team 51 Vancouver 4 30:48
3 258 Greg Dufour Athletes Lounge Cycling Team 37 Portland 4 30:53
4 206 Mike Ruff Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 43 Gresham 4 31:00
5 244 Mike Wenrick Lolich Blueberry Farm 35 Portland 4 31:02
6 226 Bill Holmes Planet X p/b On One 51 milwaukie 4 31:06
7 238 Chris Boeholt 38 Portland 4 31:12
8 326 Kelly Combs 4 31:16
9 278 Jeffrey Paul 52 Hood River 4 31:33
10 280 Marc Angelo 42 Portland 4 31:44
11 214 Micael Griffin 31 Portland 4 31:57
12 256 Linus Clark Hapi-Go!/PDX Mud Warriors 14 Portland 4 32:13
13 302 Brad Houle 44 Portland 4 32:13
14 216 John Furtado 28 Portland 4 32:23
15 322 Scott Decker Athletes Lounge Cycling Team 48 Lake Oswego 4 32:40
16 229 Anthony Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 21 Portland 4 32:41
17 314 Lucas Manfield 4 32:43
18 249 Jonathan Reed 46 Portland 4 32:52
19 275 nicholas castiglioni dudes rug 26 Portland 4 32:52
20 209 Zach Wiens Athletes Lounge Cycling Team 32 Vancouver 4 00:00
21 299 Tanner Schulz 33 Hillsboro 4 33:01
22 213 Joshua Johansen 40 West Linn 4 33:05
23 212 jeff copus 44 portland 4 33:06
24 319 Duncan York 4 33:08
25 217 Brendan Hughes 25 Beaverton 4 33:10
26 304 brian westhaver 4 33:12
27 325 Brian Kash 4 33:13
28 202 Geoff Rinella Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 35 Portland 4 33:17
29 328 alex wall 4 33:18
30 329 Mike Pimomo 36 Portland 4 33:23
31 210 John Dendiuk 38 Portland 4 33:53
32 263 tom valencia 45 hillsoboro 4 34:00
33 220 Scott Maxwell 35 Portland 4 34:08
34 204 Danny Pettit 51 Happy Valley 4 34:09
35 203 Hans Janowitz 42 Portland 4 34:18
36 316 Tom Kietz Athletes Lounge Cycling Team 4 34:19
37 298 Simon Miller 4 34:33
38 294 Paul Sackman 56 Portland 4 34:34
39 296 Brayton Sobolewski 14 Vancouver 4 34:59
40 267 Zach Durst 4 35:03
41 285 Steven Pike 4 35:23
42 324 Randall Roberts 4 00:00
43 327 Eugene Rogan Creswick 33 Portland 4 35:33
44 320 Mark McConnell 54 Forest Grove 4 35:36
45 323 Craig Moeier 4 36:03
46 321 Timothy Damm 4 36:18
47 293 Ben Helgren 36 Portland 4 36:30
48 264 Todd Hepp 42 Portland 3 27:47
49 232 Cooper Irwin 15 Woodland 3 27:48
50 243 Ed Hanna BeerMongers Cycle Club 33 Portland 3 27:49
51 303 Joseph Ruskiewicz 37 Portland 3 28:10
52 200 John Morehead Camas Bike and Sport 50 Washougal 3 28:51
53 268 Brian Duhon Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 41 Portland 3 33:14
DNF 315 michael griffitts 37 Aloha 2
DNF 317 Saul Lopez 1
DNF 318 Andrew Black 1

Beginner Women

Num Name Team Age City Laps Time
1 147 Lisa Gentz 32 Portland 4 36:12
2 140 Liz Beal 4
3 136 Kathryn Williams Team Lazy Tarantulas 38 Portland 3 27:45
4 100 Karyn Gibbs Gibson 27 Portland 3 29:00
5 138 Maggie Smith 36 Hillsboro 3 29:14
6 103 Mollie Page 34 Portland 3 29:36
7 116 Rose-Ann Stark Sprout Cycles/Lucky Lab 45 Lake Oswego 3 32:44
8 152 Charis Darnall Hapi-Go! 15 Gresham 3 33:06
9 139 Rachel Elaser 3 33:24
10 153 3 36:54
11 151 Jennifer Knorr Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 3 37:31

Junior Men 10-13

Num Name Team Age City Laps Time
1 5 Isamu Richmond West End Bikes/Specialized 13 Portland 4 29:01
2 11 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling 13 Lake Oswego 4 29:19
3 12 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 10 Portland 3 25:47
4 30 Lorenzo Sobolewski Hapi-Go! 12 Vancouver 3 26:31
5 2 Owen L. Rogers bicycleattorney.com 10 Portland 3 27:43
6 6 Zachary Murphy Rebound/Tireless Velo 11 Portland 3 28:07
7 13 Gabriel Boatright 12 Tigard 3 29:41
8 24 Aiden Pedroza 12 Cornelius 3 31:10
9 23 Noah Steigerwald PDX Devo Junior Cycling 12 Forest Grove 3 33:49
10 4 Duncan Yoder Rebound/Tireless Velo 10 Portland 2 23:55
11 18 Grayson Szczukowski Unattached 13 Portland 2 26:01

Junior Men 14-18

Num Name Team Age City Laps Time
1 70 Kent Ross PDX Devo Junior Cycling 17 Portland 4 28:36
2 72 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling 16 Portland 4 28:42
3 71 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling 15 Portland 4 29:00
4 74 Thomas Ring 17 Portland 4 29:21
5 51 Ben Van Raalte Mud Warriors 15 Portland 4 29:59
6 64 Brayton Sobolewski 14 Vancouver 4 31:28
7 66 Kelton Smith PDX Devo Junior Cycling 14 Camas 3 24:07
8 65 Ian Steigerwald PDX Devo Junior Cycling 15 Forest Grove 3 24:29
9 53 Zach Durst 15 Oregon City 3 25:02
10 57 Cooper Irwin 15 Woodland 3 25:11
11 73 Jake Klonsky PDX Devo Junior Cycling 3 25:35
12 75 Toren Bruce PDX Devo Junior Cycling 14 Portland 3 29:25

Junior Women 10-13

Num Name Team Age City Laps Time
1 9 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club 12 Tigard 3 25:26
2 8 Lauren Gill 11 Happy Valley 3 28:37
3 7 Madison Pettit 12 Happy Valley 3 30:09

Junior Women 14-18

Num Name Team Age City Laps Time
1 54 Elizabeth McKnight Mud Warriors 15 Gresham 3 26:43

Masters Men A 40+

Num Name Team Age City Laps Time
1 606 John Weathers Sunset Cycles 43 Tigard 7 46:53
2 616 Brent Casady 42 Portland 7 46:56
3 624 Jeff Otto Sunset Cycles 51 Beaverton 7 47:35
4 623 john mitchem West End Bikes/Specialized 51 Portland 7 47:51
5 614 Jeff Standish Therapeutic Associates PDX Cycling 47 Gresham 7 48:21
6 628 Kevin Condron Gentle Lovers 40 Portland 7 48:29
7 610 Brian Foresta Filth and Fury 39 Portland 7 48:41
8 612 Bob Jacobs bicycleattorney.com 48 Portland 7 48:49
9 622 William Henterly Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 47 Portland 7 49:08
10 605 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 42 Portland 7 49:08
11 603 Greg O'Brien Rebound/Tireless Velo 48 Portland 7 49:17
12 604 Benjamin Drucker Trailhead Coffee Roasters 44 Portland 7 49:28
13 601 Roger Meier Cyclepath Racing 45 Beaverton 7 50:10
14 632 Michael Girard Evolution Racing Team/River City Bicycles 45 Portland 7 50:16
15 615 Eric Lanners Team S+M 40 Portland 7 51:12
16 609 Erik Voldengen Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 42 Portland 7 51:42
17 621 Lloyd Connelly DNR Cycling 45 Portland 7 52:06
18 600 Bjorn Clouten HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 43 Happy Valley 7 52:11
19 627 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 46 Portland 6 44:47
20 617 Raymond Crepeau Ruckus Test Team 41 Portland 6 47:08
21 640 Tom James bicycleattorney.com 56 Sherwood 6 47:50
DNF 639 Jerry Chabot 2

Masters Men B 35+

Num Name Team Age City Laps Time
1 341 Barry O'Connor 37 Portland 6 44:46
2 308 Matthew Smith 36 Vancouver 6 45:11
3 305 ronald kizziar HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 44 Portland 6 45:13
4 327 Adam Ward 39 Portland 6 45:15
5 361 Stephan Niquet Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 37 Portland 6 45:20
6 351 Matt Edler Portland Bicycle Studio 39 Portland 6 45:22
7 325 Tim Plumb Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 38 Portland 6 45:27
8 326 Rick Boston Bellovaci United 47 Portland 6 45:35
9 302 Andy Meeks bicycleattorney.com 39 Portland 6 45:40
10 310 Mike Abel Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 44 Portland 6 46:00
11 335 Mark Widlund The Spokesmen 36 Brush Prairie 6 46:00
12 312 Ryan Francesconi Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 39 Portland 6 46:17
13 358 David M Miller Team Lazy Tarantulas 36 Portland 6 46:22
14 352 Jason Musengo 41 Portland 6 00:00
15 362 Jim Mudd 40 Portland 6 46:34
16 315 Matt Radich Dr Will Bar 44 Lake Oswego 6 46:46
17 328 Doug Minarik 36 Portland 6 46:48
18 346 Peter Rueegger Team Mudman 45 Portland 6 47:10
19 321 Cesar Villanueva HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 40 Portland 6 47:20
20 324 Mike Hall Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 45 portland 6 47:25
21 344 David Pryor 44 Portland 6 47:31
22 364 Kerry Halligan 42 Portland 6 47:34
23 345 Justin Huggins 38 Portland 6 47:34
24 303 Drew Coleman Hammer Velo 42 Portland 6 47:46
25 332 Dan Baier 39 White Salmon 6 47:48
26 699 Andy Platt 43 Portland 6 47:51
27 359 brett andres Stumptown Cycling Club 43 portland 6 47:59
28 322 Peter Casey Athletes Lounge Cycling Team 44 Portland 6 48:01
29 355 Chris Blem Team Lazy Tarantulas 40 Lake Oswego 6 00:00
30 319 Daniel Boatright Filth and Fury 36 Tigard 6 48:02
31 316 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 39 Portland 6 48:05
32 363 Ian Penner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Portland 6 48:15
33 357 brett boyles Therapeutic Associates PDX Cycling 43 lake oswego 6 48:36
34 309 Ron Strasser Team S+M 64 Portland 6 49:52
35 360 Peter Gutwald HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 44 Lake Oswego 6 50:39
DNF 317 Jay Wisowaty Sprout Cycles/Lucky Lab 40 Portland 2 00:00
DNF 365 Andrej Miske Dr Will Bar 35 Portland 1

Masters Men C 35+

Num Name Team Age City Laps Time
1 664 Matt Hooge 41 Portland 5 37:02
2 808 Terry Campbell BeerMongers Cycle Club 39 Portland 5 37:44
3 688 Mike Rosenfeld Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 41 Portland 5 37:47
4 832 Joshua DeGraff 37 97007.0 5 37:54
5 675 Devin Bailly HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 39 Portland 5 37:56
6 792 Greg Shaffer Nossa Familia Coffee Cycling 41 Portland 5 37:57
7 741 Steve Lacey West End Bikes/Specialized 59 Portland 5 38:06
8 831 Benjamin Hermel 5 38:07
9 684 Tom Palke Team Mudman 47 Portland 5 38:09
10 702 Matt Richmond HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 49 Portland 5 38:14
11 721 Michael Chesnut 40 Portland 5 38:16
12 799 Jon Gove Ruckus Test Team 51 Portland 5 38:19
13 661 Eric Wilson 49 Portland 5 38:40
14 789 Dave Burnard Adobe Systems 57 Forest Grove 5 38:45
15 752 Webster Wilson 41 Portland 5 38:53
16 753 Michael Clark MX3L/Hapi-Go! 44 Portland 5 38:55
17 670 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing Team 57 Tigard 5 38:58
18 734 Geoff Wittreich Staccato Gelato/Bartonpdx.com 42 Portland 5 39:04
19 765 Mike Murphy Lynskey/CCR 47 Portland 5 39:06
20 824 Martin Fuss Beaverton Bicycle Club 50 Portland 5 39:10
21 833 Michael Tabtabai 35 Portland 5 39:10
22 668 erik goodfriend Showers Pass 53 portland 5 39:12
23 654 Thomas Schoenborn Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 39 Portland 5 39:25
24 818 John Menconi 42 Portland 5 39:26
25 695 David Smith 44 Hillsboro 5 39:30
26 667 Josh Platis Rubicon 42 Portland 5 00:00
27 828 Brandon Bohling 5 39:34
28 705 Scott Oitto 47 Beaverton 5 39:38
29 830 Ken Elser Planet X p/b On One 35 Portland 5 39:44
30 722 Robert Stefanowicz 46 Portland 5 39:45
31 806 Troy Nelson Monkey Wrench Bicycle Club 44 Beaverton 5 39:48
32 742 Joe Gomez Team Mudman 43 Portland 5 39:57
33 651 Jeremy Hudson 42 Gresham 5 40:09
34 827 Jay Swavely Camas Bike and Sport 48 Vancouver 5 40:13
35 791 Jason Karls 38 West Linn 5 40:17
36 719 Jeffrey H. Garrett Scorpius Cycles 45 Lake Oswego 5 40:20
37 793 Paul Barlow Barlow Bikes 43 Saint Helens 5 40:23
38 750 Alan Reaume 49 Portland 5 40:26
39 680 john nicholas DNR Cycling 58 portland 5 40:28
40 682 John Martin Team Lazy Tarantulas 44 Portland 5 40:29
41 653 Jerrol Lackey West End Bikes/Specialized 44 Portland 5 40:34
42 657 Carl Davison 42 Portland 5 40:36
43 749 Michael Hopkins Planet X p/b On One 39 Portland 5 40:37
44 763 Kelly Myers VVC 43 Tigard 5 40:45
45 717 David Aerne 46 Portland 5 40:48
46 687 Mike Lurie Garnish Apparel 44 Portland 5 40:53
47 671 Vincent Plaza BriHOP Cycling 52 Lake Oswego 5 41:05
48 787 Dave Wrast The Spokesmen 44 Vancouver 5 41:10
49 823 Erin Badaracco BBS Bashguard 5 41:15
50 743 Rich Hannah Team Mudman 44 Portland 5 41:16
51 696 David Andres 50 Newberg 5 41:19
52 829 Ted Mann Scorpius Cycles 43 Lake Oswego 5 41:19
53 711 Andy Casebeer Team S+M 46 Washougal 5 41:25
54 826 Ryan McIntyre 37 Portland 5 41:26
55 802 Todd Burnette Trailhead Coffee Roasters 37 Portland 5 41:29
56 660 Ben Salzberg Team Slow 42 Portland 5 41:35
57 775 Damon Dimick 37 Tigard 5 41:38
58 723 Simon Ingham 47 Portland 5 41:39
59 781 Todd Bauch 46 Portland 5 41:41
60 728 Bjoern Brunner 44 Portland 5 00:00
61 718 Scott Duddridge 45 Portland 5 41:43
62 768 kyle stephens BeerMongers Cycle Club 37 Portland 5 41:50
63 804 jacob hamnes Aloha 5 42:03
64 834 Michael Ard 41 Sherwood 5 42:16
65 825 Dan Lautenbach Sunset Cycles 51 Portland 5 42:24
66 693 David Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 54 Portland 5 42:27
67 713 Dana Swisher 44 Beaverton 4 34:38
68 786 Tom Kahl 48 Portland 4 34:44
69 655 Geir Eide 41 Portland 4 35:43
70 709 Edward Lanton 63 Portland 4 35:59
71 726 Tom Iverson Mountain View Cycles/Subway 48 Portland 4 36:04
72 820 Richard Fattic Ruckus Test Team 42 Portland 4 36:07
73 697 Troy Theriot Team Lazy Tarantulas 38 Portland 4 36:28
74 656 chris mccraw Team Slow 37 portland 4 37:24
75 678 Andrew Kaylor Hapi-Go! 44 Beaverton 4 37:39
76 677 Einar Traa Portland Velo Racing Team 70 Portland 4 37:42
77 762 Dean Lee Portland Velo Racing Team 57 Hillsboro 4 39:28
78 699 Bill Richmond 43 Beaverton 3 34:22
DNF 706 Gary Holm 59 portland 3
DNF 674 Jeff Steiner Showers Pass 47 Portland 2
DNF 663 Jeffrey Volk DNR Cycling 50 Portland 1

Men A

Num Name Team Age City Laps Time
1 519 James Ceccorulli bicycleattorney.com 26 Portland 7 45:00
2 503 Leland Gilmore Rapha/River City Bicycles 30 Portland 7 45:46
3 506 Stephen Bedford HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 35 Portland 7 46:11
4 500 Seth Patla Rapha/River City Bicycles 36 Hillsboro 7 46:29
5 533 Nathan Coffey HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 34 Lake Oswego 7 46:41
6 529 Joseph Dengel Gentle Lovers 30 Portland 7 47:56
7 516 Julian Deiss Oregon Bike Shop Racing Team 36 Portland 7 48:58
8 512 Michael Palmer Dark Horse 27 Portland 7 49:04
9 537 Ryan Mauk Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 29 Portland 7 49:30
10 501 Troy Sexton Bridgetown Velo 30 Portland 7 49:32
11 535 Ken Reed Green Submarine Records 37 Beaverton 7 49:32

Men B

Num Name Team Age Laps Time
1 157 Andrew Yeoman Trusty Switchblade 31 7 49:57
2 177 Kent Ross PDX Devo Junior Cycling 17 7 50:30
3 163 Robert Carver Ironclad/Yakima 32 7 51:33
4 172 Stephen Laurent 29 7 52:09
5 186 Andrew Lynch 35 6 45:10
6 176 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling 16 6 45:16
7 179 Cullen Guinn Joe Bike 37 6 45:19
8 185 Jake Szymanski With Heart Cycling 25 6 45:38
9 181 Erik Denninghoff DNR Cycling 34 6 45:55
10 164 Tim Goodall Islabikes 26 6 46:15
11 152 Rob Thompson Ironclad/Yakima 42 6 46:37
12 150 James Bradley Rogue / Mt. View Cycles 32 6 47:59
13 187 Keith Levesque Rogue / Mt. View Cycles 42 6 48:07
DNF 153 Aaron Lee Staccato Gelato/Bartonpdx.com 38 3

Men C

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 Hart, Jr Brian Hapi-Go! 5 wrong number
2 513 zachary taylor 24 portland 5 34:58
3 551 Andy Armstrong Sunset Cycles 30 Wilsonville 5 35:01
4 539 Cory Solovewicz Go Bananas! 31 Portland 5 35:14
5 593 Eben Horacek HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 5 35:14
6 501 Sean McGhee Team Lazy Tarantulas 29 Beaverton 5 35:27
7 500 Andrew Smith Trailhead Coffee Roasters 31 Portland 5 35:36
8 543 Ryan Hieb Gentle Lovers 34 Portland 5 35:50
9 522 John Ayres 28 Portland 5 35:53
10 573 Jerome Leedy Soraz Racing p/b CAPA 31 Battle Ground 5 36:10
11 521 mike tomlinson 32 Hillsboro 5 36:12
12 565 Travis Parker 33 Portland 5 36:16
13 537 Adam Goplin Lost Highway 29 Portland 5 36:24
14 506 Brett Cassidy Human Powered 32 Portland 5 36:33
15 538 Kyle Kruger 31 Portland 5 36:52
16 547 Daniel scofield Treshold Velo 25 Portland 5 37:07
17 510 Travis White 23 Portland 5 37:09
18 517 Scott Smith 33 Portland 5 37:36
19 597 Paul Sari 5 38:06
20 592 Jordan Staples SAGE CYCLES 876 5 38:26
21 594 MG Smith Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 5 38:30
22 596 Joshua Horwitz 5 39:04
23 564 Josh Spivey Trusty Switchblade 41 portland 5 39:06
24 530 Stephen Carter The Spokesmen 34 Camas 5 39:07
25 546 Adrial Weiner Metrolpolis 26 Portland 5 39:11
26 567 Jimmy Gladish 35 Portland 5 39:52
27 531 Nick Besson 29 Portland 5 40:11
28 588 william seymour 29 Portland 5 41:54
29 561 Evan Gaspar 31 Portland 5 41:56
30 598 Chris Simons 5 42:00
31 554 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club 14 Vancouver 5 00:00
32 572 Marcus Kohler Pacific Power Blue Sky 34 Portland 4 35:19
33 595 Brian Hart Sr. Hapi-Go! 4 41:58
DNF 520 Jordan Reid 27 Beaverton 2

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps Time
1 26 Geoffrey Huber Stoemper/Fat Tire Farm 38 portland 7 46:20
2 29 Jeremy Russell bicycleattorney.com 31 Portland 7 47:22
3 7 Nat Johnson Green Submarine Records 35 Portland 7 47:39
4 19 Brian Kesselman Ruckus Test Team 37 Portland 7 48:08
5 63 Steven Beardsley Gentle Lovers 31 Portland 7 48:16
6 1 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 37 Portland 7 48:18
7 52 Joseph Reynolds Portland Bicycle Studio 37 Portland 7 48:33
8 34 Mike Bene Jens Voigt's Army 46 Portland 7 48:33
9 50 Tony Kic Gentle Lovers 35 portland 7 00:00
10 15 Ian Eglitis Human Powered 30 West Linn 7 48:37
11 31 Dave Condon Trusty Switchblade 37 Wilsonville 7 48:50
12 11 DANIEL GONZALEZ Ruckus Test Team 37 Portland 7 49:06
13 6 John Gulick Green Submarine Records 37 Portland 7 49:19
14 2 Christian Reed Green Submarine Records 34 Portland 7 49:26
15 24 Shawn Small Ruckus Test Team 29 Portland 7 49:55
16 27 Daniel Carter BeerMongers Cycle Club 32 Portland 7 50:03
17 76 Kirk Edwards Team Lazy Tarantulas 39 Portland 7 50:12
18 17 Greg Adams Cyclepath Racing 34 Portland 7 50:22
19 74 Scott Barker 44 Portland 7 50:44
20 78 asa weiss 7 51:43
21 30 Justin Brauner BeerMongers Cycle Club 25 Portland 7 51:54
22 67 Erik Hofland Therapeutic Associates PDX Cycling 31 PORTLAND 6 44:52
23 18 Ken Hahn HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 39 Portland 6 44:52
24 8 Brian Tobin Team Lazy Tarantulas 30 Portland 6 44:57
25 44 Anthony Ohotto Yakima Bike Vigilantes 47 Portland 6 45:10
26 16 David German Hammer Velo 48 Portland 6 45:40
27 4 Maxwell Merkle Ruckus Test Team 31 Portland 6 45:50
28 75 Jeff Tedder Hammer Velo 53 Tigard 6 46:14
29 10 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 42 Beaverton 6 00:00
30 64 mike zoormajian Yakima Bike Vigilantes 46 West Linn 6 47:17
31 71 Brian Wielenga BeerMongers Cycle Club 39 Portland 6 47:33
32 51 Robert Jackson Athletes Lounge Cycling Team 38 lake oswego 6 47:53
33 72 Susannah Hart Hapi-Go! 16 Washougal 6 49:34
34 48 Brian Puskas 5 45:09
35 73 Timothy Damm 5 49:52
36 77 Norrene Godfrey Rubicon 48 Vancouver 4 47:29
DNF 20 Daniel Evans Ruckus Test Team 28 Portland 1
DNF 47 Erik Borghoff Trusty Switchblade 28 Portland 1
DNF 39 Brian Lynch Dr Will Bar 37 Portland 5

Stampede BMX

Num Name Team
1 541 Hart, Jr Brian Hapi-Go!

Stampede Fixed

Name Team
1 Brian List Bike Central
2 Patrick Jacks Bike Central
3 Vincent Plaza BriHOP Cycling
4 Mike Murray Bike Central

Stampede Unicycle

Name Team
1 Hart Susannah Hapi-Go!
2 Nathanael Hart Hapi-Go!
3 Smith Jacob PDX Devo Junior Cycling

Women A

Num Name Team Age City Laps Time
1 460 Megan Faris Rapha/River City Bicycles 34 Portland 7 51:36
2 458 Kristen Minarik bicycleattorney.com 32 Portland 6 46:18
3 454 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 38 Portland 6 46:33
4 453 Suzanne Marcoe Buy Local Cycling 35 PORTLAND 6 47:38
5 472 Remy Maguire Team S+M 34 Portland 6 47:44
6 451 Mielle Blomberg Team S+M 42 Portland 6 48:25
7 466 Jennifer Haliewicz Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 25 Portland 6 48:38
8 474 Ellen Miller Team Lazy Tarantulas 38 Salem 6 48:48
9 475 Sharon Hart Hapi-Go! 18 Washougal 6 49:16
10 455 Heather VanValkenburg Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 38 Vancouver 6 49:22
11 477 Erin Playman Riv\ 39 Portland 6 49:48
12 450 Sarah Eustis bicycleattorney.com 40 Portland 6 50:25
13 452 Ellene Smith bicycleattorney.com 33 Portland 6 51:10
14 476 Becky Rice Team Lazy Tarantulas 37 Portland 5 44:47
DNF 473 Sharon Anderson Trusty Switchblade 44 Portland 1

Women B

Num Name Team Age City Laps Time
1 499 Christy Deobald Portland Bicycle Studio Vancouver 4 30:26
2 495 Brenna Wrye-Simpson Ironclad/Yakima Portland 4 30:34
3 491 Starr Walker Portland Bicycle Studio Portland 4 30:38
4 478 Emily Rimas Portland 4 30:41
5 500 Dawn Andres Portland Bicycle Studio Portland 4 30:51
6 466 Katy Salinas Vancouver 4 30:59
7 485 Jessica Gill Happy Valley 4 31:05
8 497 Kristin Duyn Athletes Lounge Cycling Team tualatin 4 31:13
9 492 Julie Deal BeerMongers Cycle Club Portland 4 31:28
10 477 Jo Fidler Metrolpolis Portland 4 31:54
11 490 Sierra Callahan Sweetpea Ladies Auxiliary Portland 4 32:10
12 501 Marayah Deese Heartstrings Cycling Portland 4 32:33
13 464 Elaine Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles Portland 4 32:35
14 465 Kate Ayres Portland 4 32:37
15 488 Erinne Goodell Team Slow Portland 4 32:40
16 496 Hannah Hart Hapi-Go! Washougal 4 32:45
17 462 Bernadette Estrada Dark Horse 42 Portland 4 33:05
18 498 Hilary Luther 43 Degrees Portland 4 33:25
19 475 Leah Bazzano Sprout Cycles/Lucky Lab Portland 4 33:52
20 502 Kristi Hanson Chicago 3 27:43

Women C

Num Name Team Age City Laps Time
1 449 juliette oldfield 4 32:31
2 450 Beth kobza Portland Bicycle Studio 29 Portland 4 33:00
3 415 Megan Goplin Lost Highway 30 Portland 4 33:07
4 400 Cat Moscibrocki Sweetpea Ladies Auxiliary 38 Portland 4 33:21
5 432 Diane Smith 43 Hillsboro 4 33:35
6 441 Julie Kowal Athletes Lounge Cycling Team 32 Portland 4 33:39
7 438 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary 48 Portland 4 33:40
8 451 Sarah Brown Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 29 Portland 4 33:44
9 423 Laura Davies Athletes Lounge Cycling Team 42 Portland 4 33:47
10 410 Jericho Winter BeerMongers Cycle Club 28 Portland 4 00:00
11 405 Kristin Bott Team Slow 32 Portland 4 35:06
12 418 Leah Medure DNR Cycling 33 Portland 4 35:15
13 454 Robin Maloney 4 35:15
14 446 Candida Hart Hapi-Go! 49 Washougal 4 35:28
15 439 Elizabeth Gardiner O2 Endurance 27 Clackamas 4 35:29
16 413 Melissa Cate 32 Portland 4 35:32
17 453 Anne Zoormajian Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 49 West Linn 4 35:52
18 401 Evelyn Kim HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 44 Portland 4 36:05
19 445 Naomi Hand 4 36:11
20 448 Carey MacNaughton Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 56 Portland 3 27:46
21 452 Lauren Dunbar 29 Portland 3 28:39
22 429 Lisa Campbell Beaverton Bicycle Club 54 Aloha 3 29:00
23 447 Eric Shaffner 42 Portland 3 29:09
24 440 Emily Henry Sprout Cycles/Lucky Lab 35 Portland 3 30:34
25 404 Maria Patla River City Bicycles 36 Hillsboro 3 31:50