Bear Springs: MTB XC

Government Camp, OR
April 27, 2014

Part of the Bear Springs

If you have questions or corrections, please email Melanie Rathe.

Updated April 27, 2014 at 8:05 PM

Clydesdale 200+

Num Name Team Age City Time
1 374 Michael Clark 44 Portland 2:43:19
2 684 Bob Gilbert Trinity Bikes 24 Redmond 2:44:30
3 681 Scott Pierce Sappo Hill Soapworks 49 Eugene 3:12:21

Elite Men

Num Name Team Age City Time
1 76 Cody Peterson Hutch's/Bend Dental 34 Bend 2:57:09
2 75 Bruce Rogers Hutch's/Bend Dental 46 Bend 2:57:48
3 78 Patrick Means Team S+M 30 Corvallis 3:00:33
4 70 Adam Craig 33 Bend 3:06:58
5 77 Andy Olsson Team Finger 38 Hood River 3:12:54
6 71 Jonathan Myers Team S+M 47 Portland 3:17:23
DNS 68 Steven Beardsley Gentle Lovers 32 Portland

Elite Women

Num Name Team Age City Time
1 73 Serena Bishop 35 Bend 3:21:32
2 72 Alice Pennington Team S+M 33 Portland 3:31:24
3 74 Megan Chinburg River City Bicycles Women's Team 35 Portland 3:34:16
4 67 Sue Butler River City Bicycles Women's Team 42 Portland 3:46:33

Expert (Category 1) Men 19-44

Num Name Team Age City Time
1 172 Thomas Hainisch WebCyclery.com 41 Bend 2:59:51
2 165 Jeremy Russell bicycleattorney.com 32 Portland 3:04:14
3 189 Matt Betts Corvallis Cyclery Racing 44 Corvallis 3:08:33
4 185 Gregg Miller Thump Coffee 44 Bend 3:09:13
5 170 Shane Johnson Trinity Bikes 31 Redmond 3:09:27
6 195 Ira Ryan Breadwinner Cycles 37 portland 3:14:00
7 160 Brian Sather Oregon Trail Racing p/b La Grande Ride 41 Summerville 3:16:25
8 187 Loren Mason-Gere Ruckus Test Team 30 Hood River 3:18:51
9 193 Will Hawkins Trusty Switchblade 24 Portland 3:18:56
10 173 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 38 Portland 3:20:59
11 166 Nicholas Wood Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 35 Portland 3:21:01
12 191 Spencer Moersfelder River City Bicycles Women's Team 39 Portland 3:22:05
13 197 Luke Pennington Team S+M 28 Portland 3:23:48
14 169 Sean Corey Trusty Switchblade 31 Vancouver 3:24:29
15 161 Robert Uetrecht WebCyclery.com 43 Bend 3:24:59
16 171 Brian Gerow Breadwinner Cycles 33 Portland 3:25:50
17 184 Kent Ross 17 Portland 3:47:37
DNF 167 Nate Youngs 34 Boring
DNF 183 Andrew Utz Gentle Lovers 31 Portland
DNF 196 Joel Madrone Breadwinner Cycles 38 Portland
DNF 163 John Weathers Sunset Cycles 44 Tigard
DNF 164 Patrick Croasdaile CX Pistols p/b Cyclocross.com 29 Portland
DNF 186 Ryan Garner 32 Eugene
DNS 168 David Krause Trusty Switchblade 37 Bend

Expert (Category 1) Men 45+

Num Name Team Age City Time
1 178 John McCaffrey Kesho Bicycles 49 Portland 3:04:43
2 174 Tim Butler Evolution Racing Team/River City Bicycles 48 Portland 3:14:41
3 190 Paul Thomasberg 52 Bend 3:30:09
4 175 David Sjogren Sunnyside Sports 47 Bend 3:34:44
5 176 scott carroll Team Dirt 49 Corvallis 3:53:43
6 188 david baker Sunnyside Sports 46 bend 4:23:33
DNS 177 Jeff Standish Therapeutic Associates Racing 48 Gresham

Expert (Category 1) Women

Num Name Team Age City Time
1 181 Laura Trace Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 48 Portland 3:47:12
DNF 162 Stephanie Uetrecht WebCyclery.com 43 Bend
DNF 179 Amy Rice 39 Portland
DNF 192 Deanna Lloyd Team S+M 28 Corvallis
DNS 182 Mielle Blomberg Team S+M 43 Portland
DNS 180 Jill Hardiman Team S+M 44 White Salmon

Novice (Category 3) Men 19-39

Num Name Team Age City Time
1 1035 Alex Visser Oregon Bike Shop Racing Team 21 Camas 51:54
2 1081 Andrew Smith 31 Portland 52:16
3 1039 Phillip M Trost Team S+M 38 52:18
4 1036 Logan Davis Oregon Bike Shop Racing Team 21 Camas 55:35
5 1076 James Roberts Oregon Bike Shop Racing Team 27 Portland 56:26
6 1051 Gerardo Dominguez Portland Velo Racing Team 33 Portland 58:02

Novice (Category 3) Men 40+

Num Name Team Age City Time
1 1082 Benjamin Drucker 44 Portland 0:46:13
2 1069 Tom Cordier Pacific Power Blue Sky 50 Corvallis 0:54:42
3 1080 John Prosser Pacific Power Blue Sky 47 Hillsboro 0:56:03
4 1062 Phil Brothers 47 Bend 0:59:06
5 1070 eric bryant 52 Newberg 1:05:03
6 1063 Pat Shields 50 Bend 1:05:45
7 1061 Chad Kimsey 45 Stayton 1:13:49
DNF 1059 Jerrol Lackey Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 45 Portland
DNS 1055 Matt Falkenstein 56 Bend
DNS 1058 Charles Donaldson II Team S+M 47 Portland
DNS 1060 Patrick Potter 46 Sandy

Novice (Category 3) Women 19-39

Num Name Team Age City Time
1 1077 Josie Norris 35 Portland 0:55:18
2 1064 Kodi Snider Trinity Bikes 23 Redmond 0:57:43
3 1066 Heather Barr 35 Bend 1:02:32
4 1040 Amanda Pile 27 Portland 1:05:30
5 1065 Della Mosier 40 Bend 1:07:05
6 1073 Sarah Hall Elevated Sports Performance / BendBroadband 36 Bend 1:13:32

Novice (Category 3) Women 40+

Num Name Team Age City Time
1 1067 Jennifer Woodruff 44 Portland 1:04:58
2 1068 Heather Lynch Boneyard Cycling 44 Bend 1:05:00
3 1072 Shawn Taylor Elevated Sports Performance / BendBroadband 46 bend 1:07:47
4 1041 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky 59 Corvallis 1:08:16
5 1078 Stacey Ruff Therapeutic Associates Racing 43 Gresham 1:25:07
DNS 1038 Jill Schlegel Hammer Velo 51 Banks

Novice Men (Category 3) 10-13

Num Name Team Age City Time
1 1037 Ryder Uetrecht WebCyclery.com 11 Bend 24:47
2 1046 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 11 Portland 25:58
3 1084 Henry Winnenberg 11 bend 37:36
4 1047 Noah Steigerwald 13 Forest Grove 39:20
5 1049 Brady Rice Team Lazy Tarantulas 9 Portland 43:06
DNS 1048 Elijah Krause Trusty Switchblade 12 Bend

Novice Men (Category 3) 14-18

Num Name Team Age City Time
1 1044 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling 16 Portland 0:47:52
2 1057 Chris Rech 17 Monmouth 0:47:57
3 1075 Matt Rech 15 Monmouth 0:51:57
4 1074 Nathan Glade 17 Independence 1:00:28
5 1050 Mac Potter 14 Sandy 1:00:57
6 1071 Wylie Bryant 17 Dundee 1:04:30
DNF 1054 Ian Wilson Bend Endurance Academy 17 Bend
DNS 1045 Joseph Lukens 14 Lake Oswego
DNS 1052 Ian Steigerwald PDX Devo Junior Cycling 16 Forest Grove

Novice Women (Category 3) 10-13

Num Name Team Time
1 1079 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas 39:25
2 1042 Emily Rice Team Lazy Tarantulas 39:59
3 1043 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas 46:32

Singlespeed Men

Num Name Team Age City Time
1 324 Seth Patla Rapha/River City Bicycles 37 Forest Grove 3:04:50
2 320 Jon Conway Trinity Bikes 34 Bend 3:07:12
3 322 Billy Bergen Hutch's/Bend Dental 27 Bend 3:19:36
4 327 Jon Penfold Oregon Bike Shop Racing Team 31 Portland 3:51:00
DNF 321 John Walrod 38 Portland
DNF 326 Kirk Slack Portland
DNS 323 Steven Westberg Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 46 Bend
DNS 325 Aaron Lee Staccato Gelato/Bartonpdx.com 39 Portland

Sport (Category 2) Men 14-18

Num Name Team Age City Time
1 362 Donovan Birky Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 15 Bend 2:01:06
2 351 William Reinking Bend Endurance Academy 17 Bend 2:10:57
3 1056 Henry Jones Bend Endurance Academy 14 Bend 2:27:23
4 1053 Ian Churchill Bend Endurance Academy 16 Bend 2:33:18
DNF 352 JD Protiva 16

Sport (Category 2) Men 19-39

Num Name Team Age City Time
1 705 Chris Moor Deschutes Brewery 37 Bend 1:56:56
2 702 Andrew Loscutoff Blazin' Saddles 26 Sisters 2:03:12
3 709 Chris Trask Corvallis Cyclery Racing 28 Albany 2:07:19
4 700 Robert Carver Ironclad Cycling Team 33 Portland 2:10:02
5 377 Cory Tanler Trinity Bikes 26 Bend 2:13:22
6 708 Sean A Carline CX Pistols p/b Cyclocross.com 36 Portland 2:13:46
7 698 Steve Raubolt SWEAT360 35 Tigard 2:15:41
8 376 Matt Hickey Murder of Crows 35 bend 2:17:23
9 703 Trevor Lane Boneyard Cycling 25 Bend 2:18:15
10 704 Jeff Johnston Boneyard Cycling 34 Bend 2:21:21
11 366 Bill Garcia Beaverton Bicycle Club 33 Beaverton 2:21:22
12 685 Brennan Morrow 37 Sisters 2:21:53
13 697 Dennis Stafford CX Pistols p/b Cyclocross.com 38 Portland 2:22:37
14 371 Daniel Stine 27 Portland 2:26:36
15 707 Jesse Anderson 33 Springfield 2:32:15
16 701 Steve Ashley Hutch's/Bend Dental 39 Redmond 2:36:25
17 696 Eduardo Guerrero Corvallis Cyclery Racing 31 Corvallis 2:36:59
18 361 David M Miller Team Lazy Tarantulas 36 Portland 2:37:20
19 699 Andrew Vaughn 34 Bend 2:38:47
20 359 Matthew Smith 36 Vancouver 2:48:54
21 370 Jocob Skugrud 38 Portland 3:33:48
DNF 369 Tony de Cordoba bicycleattorney.com 39 Portland
DNS 706 Bradlee Herauf 38 Portland

Sport (Category 2) Men 40-49

Num Name Team Age City Time
1 358 Jurgen Fennerl Hutch's/Bend Dental 45 Bend 2:05:31
2 717 Eric Birky Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 46 Bend 2:05:34
3 360 Kirk Edwards Team Lazy Tarantulas 39 Portland 2:12:23
4 500 Tom Williamson Multnomah Athletic Club 48 Portland 2:14:01
5 372 Bill Larson Cyclepath Racing 41 Portland 2:15:08
6 713 Peter Rueegger Team Mudman 46 Portland 2:15:23
7 720 Eric Aldinger Team S+M 43 Portland 2:15:34
8 368 Paul Kelly HCH-RPM Mortgage Cycling Team 47 Lake Oswego 2:16:42
9 375 chris brannen Team S+M 40 Vancouver 2:16:50
10 680 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 40 Portland 2:17:36
11 716 Dolan Halbrook bicycleattorney.com 42 Portland 2:21:24
12 357 Mark Miskowiec Sunnyside Sports 43 Bend 2:23:39
13 714 Bob Stephens Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 45 Tigard 2:23:46
14 373 Kris Schamp Showers Pass MTB/CX Team 47 Beaverton 2:28:04
15 682 ILe Powell Team S+M 44 Portland 2:31:32
16 353 David Rosen 40 Beaverton 2:32:40
17 715 Mike Murphy 48 Portland 2:35:07
18 712 Timothy Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion 49 Oregon 2:36:35
19 710 David Saltzberg Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 48 Vancouver 2:37:51
20 719 Chris Blem Team Lazy Tarantulas 41 Lake Oswego 2:42:48
21 722 Dennis Bennett Boneyard Cycling 45 Bend 2:43:04
22 721 Joshua Hurwitz 40 Portland 2:53:57
23 674 Chris Page 46 Brightwood 2:58:09
24 356 Flint Churchill Camas Bike and Sport 39 Beaverton 2:58:30
25 365 David Hart Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 44 Camas 3:09:16
DNF 364 Scott Ballard Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 47 Portland
DNF 367 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 48 Portland
DNF 683 Rob Russell SWEAT360 47 Hillsboro
DNF 718 Alan Reaume 50 Portland
DNS 711 Charles Barrett 47 Portland
DNS 723 Matthew Giorgio 43 Portland
DNS 724 Derek Bowers 41 Portland
DNS 679 Javad Simonsen Cyclepath Racing 43 Milwaukie

Sport (Category 2) Men 50-59

Num Name Team Age City Time
1 730 David Morrison Trinity Bikes 58 Redmond 2:13:26
2 729 Mark Emry Oregon Bike Shop Racing Team 50 Gresham 2:15:31
3 355 Martin Fuss Beaverton Bicycle Club Portland 2:42:46
4 728 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing Team 58 Tigard 2:45:11
5 727 mark robinson Team Finger 56 Mt Hood 2:46:53
6 378 Raymond Colton 55 Bend 2:50:42
7 354 Mark Damon Hutch's-Slocum-Co-Motion 52 Portland 3:09:51
DNS 725 Neil Carpenter Oregon Bike Shop Racing Team 50 Portland
DNS 726 Terry Keele HCH-RPM Mortgage Cycling Team 51 Portland
DNS 731 Warren Rice Blazin' Saddles 55 Sisters

Sport (Category 2) Men 60+

Num Name Team Age City Time
1 733 Steve Lacey 60 Portland 2:33:04
2 734 Patrick Coughlin 62 Redmond 2:49:17
3 732 Vincent Sikorski WebCyclery.com 63 Bend 2:49:21

Sport (Category 2) Women 19-39

Num Name Team Age City Time
1 690 Amanda Hoffus Elevated Sports Performance / BendBroadband 34 Bend 2:26:07
2 675 Emily Boscacci Oregon Bike Shop Racing Team 29 Portland 2:28:39
3 692 Megan Kinnear 32 Bend 2:38:16
4 691 Sam Clark 38 Portland 2:42:15
5 379 katie monaco Team S+M 27 Portland 2:45:43
6 689 Kyla McDermott Elevated Sports Performance / BendBroadband 28 Bend 2:49:00
7 363 Sarah Frey Corvallis Cyclery Racing 36 Corvallis 2:50:20
8 688 Samantha Pharris Trinity Bikes 23 Redmond 2:55:17
9 686 Jeanne Beko CX Pistols p/b Cyclocross.com 31 Portland 3:05:54
10 687 Starr Walker Portland Bicycle Studio 29 Portland 3:23:30

Sport (Category 2) Women 40-49

Num Name Team Age Time
1 693 Sarah Eustis bicycleattorney.com 41 2:53:37
2 694 Julie Deal BeerMongers Cycle Club 42 3:24:08

Sport (Category 2) Women 50+

Num Name Team Age City Time
1 676 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 50 Portland 2:55:49
2 678 Mary Dallas Hutch's/Bend Dental 52 Bend 2:56:20
DNF 695 Lora Melkonian 55 Trout Lake